Slechts minderheid voor aanwijzing 'concentratiekern' BRIEF AAN RAAD AARDENBURG Recreatieproject Tholen mogelijk dit jaar van start De Cruson-affaire: doorn in het oog van de gemeente Oostburg Vierde en laatste bouwdok van pijlerdam onder water mzen trijd MA ZEELAND 3 ilitierapport VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 4 CDA EN VVD RUZIËN OVER MOTIE Plaatselijk nieuws Sluiskil Ijzendijke pramp Terneuzen lozenoord |Sluis viert groot feest examens Duidelijkheid 'Gif Onzekerheid BINNENKORT PLAATSING DORPELBALKEN 'ikt )t0 de stem/cor j. de boer e bakkersfederatie, n medeleerlingen een videofilm. Tij- mdelijke wedstrijd lot gevulde koeken ceerde roomsoezen de tweede maal dat e eerste prijs be- De winnaar treedt irt in dienst bij de :nse bakker Wisse. nONDERDAG 13 JUN11985 T20 Van onze Haagse redactie nEN HAAG - CDA en WD zijn zich «isteren in de haren gevolgen rondom de aanwijzing van enkele regio's - on der meer Vlissingen en Middelburg - s 'concentratiekern'. Slechts een kleine minderheid van de kamer (WD, PSP en Janmaat) steun de de motie waarin om deze aanwijzing wordt gevraagd. Het CDA plaatste een aanval op VVD-kamerlid Te Veldhuis die vol gens zijn CD A-collega Van Noord 'mis leidende voorlichting' heeft verstrekt over de consequenties van de aanwij zing als concentratiekern. Van Noord betoogde dat het feit dat een stad of re gio concentratiekern wordt niet auto matisch inhoudt dat er ook garanties voor financiële steun bij woningbouw, aanleg van wegen of bouw van zieken huizen zal zijn. Van Noord beklaagde zich erover dat Te Veldhuis dat in den lande en in een persbericht had beweerd. Het CDA- kamerlid constateerde dat hij volledig overtuigd was door de argumentatie van minister Winsemius dat de provin cies zelf moeten uitmaken welke regio extra steun nodig heeft. Het CDA stemde tegen de motie die het mede had ondertekend. Te Veldhuis ontkende dat er sprake is geweest van misleidende informatie, hij verweet daarentegen de CDA-frac- tie bij diverse regio's verwachtingen te hebben gewekt die niet worden nage komen. Minister Winsemius (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) benadrukte tot slot dat het de provin cies vrij staat gemeenten aan te wijzen die extra Rijksaandacht nodig hebben. 'Kwaliteit openbaar nderwijs is slecht' Van een onzer verslaggevers THOLEN - Mogelijk wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van een recreatiedorpje aan Gorishoek op het eiland Tholen. Het project bestaat uit 225 recreatiewoningen (bestemd voor de verkoop) en een recreatiecentrum. In dat laatste treft men dan probleem tegemoet te komen aan een overdekt zwembad, bowlingbanen, een sauna, een wasserette, een restaurant en tennisbanen. Niet alleen de gemeente Tholen staat positief tegenover deze plannen. Ook de provinciale planologische commissie (PPC) in Zeeland heeft er weinig moeite mee. Alleen merkt de PPC wel op dat men ervoor moet zorgen dat de woningen en het re creatiecentrum gelijktijdig worden gebouwd. Anders is er het gevaar dat men de wonin gen wel bouwt, die verkoopt en het plan voor het recreatie centrum op een laag pitje zet. Dat laatste gedeelte van het plan is namelijk minder ren dabel. Volgens het gemeentebe stuur van Tholen is aan dat door het groepje beleggers, dat dit plan wil uitvoeren, te ver plichten beide onderdelen van het plan gelijktijdig uit te voe ren. Wie het groepje beleggers vormt is nog niet bekend. Een woordvoerder van de gemeen te Tholen wil in dit stadium niet meer kwijt dan dat het gaat om enkele projectontwik kelaars en enkele particuliere beleggers. Wat betreft recreatie is het gebied Gorishoek momenteel al erg in trek. Er zijn daar vier campings. In het vakantiesei zoen verblijven er nu al zo'n vijfduizend mensen. De gasten van de campings zullen ook van het te bouwen recreatie centrum gebruik moeten kun nen maken, zo vindt het ge meentebestuur van Tholen. Rommelmarkt - De rommel markt, die afgelopen zaterdag was georganiseerd door Scou ting Sluiskil, is letterlijk in het water gevallen. Alleen in de ochtenduren was er enige aan loop, maar die liep terug tot nul toen het water met bakken uit de hemel begon te stromen. Reden voor de scouting-groe- pen om op een nadere datum opnieuw een rommelmarkt te houden. Zomerwandeltocht - De Ij zen- dij kse wandelsportvereniging Jeugdbelang houdt zaterdag 15 juni de zesde zomerwandel- tocht. De afstand is 60 kilome ter. Er zijn reeds 20 inschrij vingen binnen. De deelnemers vertrekken om 9.00 uur bij ca fé La Porte d'Or. Deze tocht die wordt gehouden onder auspiciën van de KNBvLO district West Brabant-Zeeland wordt waarschijnlijk tussen 18.00 en 21.00 uur afgesloten. Van een onzer verslaggevers I AARDENBURG - 'Het is droevig gesteld met de kwaliteit van het openbaar onderwijs in I Aardenburg'. Dit schrijft J. Geurtz in een brief aan de gemeente- I raad, het bestuur van de openbare basisschool. Het [kleuteronderwijs treft volgens het schrijven geen blaam. 3URG - Op het Kerk- s de auto van de heer M. uit Oostburg zwaar digd, doordat men met rerp voorwerp de auto >ekrast. Krassen liepen et dak, de motorkap en linker en rechter spat- De vernieling moet ;evonden hebben tussen »avond 18.00 uur en lag 13.00 uur. 3URG - Op de Nieuw en Balj uwveltersweg evrouw A.E.B. uit Oost- ichter op de auto van jw L.M.F.P. uit Malde- ie voorgesorteerd stond tsaf te slaan. Dit werd ïevrouw B. te laat be- Beide auto's liepen schade op. EUZEN - Aan een bijna uwde bungalow aan de ;traat te Terneuzen zijn iingen aangericht. Een post van circa 1500 gul- ndanks het feit dat het rerk door een omhei- ivas afgesloten, drong issen dinsdagmiddag en lagmorgen het gebouw i. Er werden enkele zak- etselkalk stukgesmeten, beklad en vernielingen utwerk toegebracht. EUZEN - Bij isolatie- iamheden aan een der ren op het bedrijfster- m Dow Chemical heeft g Van G. uit Antwerpen raam bij Consip- zich n aluminium plaat in de rand gesneden. Men het raadzaam de man nbulance over te bren- aar het ziekenhuis in Iizen, omdat waar lijk een zenuw was tsneden. Na onderzoek liana-ziekenhuis, waar (elfde mening bleek toe- is de man overge- naar een Antwerps zie- is. De briefschrijver noemt een Igroot aantal kritiekpunten. I Volgens hem draagt het gods dienstonderwijs een puur pro testants-christelijk karakter, ■ontbreekt toezicht op de speel- lplaats, worden kinderen met ■leerstoornissen niet begeleid ■en neemt het schoolhoofd een ('onfatsoenlijke' houding aan (tijdens de ouderavonden te- Igenover ouders met hem on welgevallige kritiek. Geurtz schrijft verder dat |op de Aardenburgse school een eenzijdige aandacht voor ken nisverwerving heerst en ook (en veel te grote prestatie dwang. Tevens zou het school hoofd een negatieve en cyni sche houding aannemen ten [aanzien van de doelstellingen Ivan de nieuwe basisschool. een onzer verslaggevers EUZEN - Bij het ge' Boerengat bij het induSj nplex van Dow Chenu- nd gisteren een rampe0' ng plaats. id 19.00 uur 'botste' een us tegen een treinwagon- on met het giftige aery'0' 1. De bus was 'ernstig adlgd en er waren 20 'ge' ;n'. Het bedrijfsnoodplan onmiddellijk in werking d, evenals het gemeente ampenplan. iderden mensen w®re" oefening betrokke ns een woordvoerder e Dow verliep de oef®' prima. Hij zei dat al .en erg snel gereage® n op het alarm. De briefschrijver stelt dat hij niet de enige is die kritiek [heeft op de kwalitiet van het |openbaar onderwijs. 'Het is mij bekend dat acht ouders met schoolgaande of bijna schoolgaande kinderen ook [ernstige bezwaren hebben. Ze [overwegen hun kinderen van school te halen'. Geurtz is het zelfde van plan. Van een onzer verslaggevers iLUIS - De bejaarden van pluis en omstreken vieren aandag 17 juni feest. Op het terrein van het (plaatselijke verzorgingshuis pozenoord wordt die dag de wejaardenkermis gehouden. i Vijf jaar geleden werd het jeest voor de eerste maal ge- fouden. Nu is het uitgegroeid een feestgebeuren voor de |ele regio. Het Tweede Ka- Perlid voor de WD, Erica ferpstra verricht maandag- n om 11.00 uur de ope- Bng. I Het programma ziet er als W uit. Om 10.30 start een pionstratie volksdansen met PJgeveer 200 deelnemers uit föt-Zeeuwsch-Vlaanderen, faarna de echte kermis-acti- tf'ten tussen 13.00 en 18.00 'r Plaatsvinden. Om 19.00 r start dan een uitvoering _™r He Sluise muziekvereni- I AP°llo, een half uur later 1 °'gd door het ouderenbal L medewerking van de Ha- fuzangers. "S'EUZEN - Per stuk: sla 1 21- SJkool A 191-249, A2 88-102, "138, c 52-85, komkommers i- per bos: kroten 64-73, uien 1 jjrei 95. Per doos: aardbeien „jer kg.: kroten 157-179, peu- 00-890, rabarber 52, sav. kool rode kool 77, spitskool 20-52, 'Ook is het merkwaardig dat Aardenburg de enige ge meente in Zeeland is die niet meebetaalt aan het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ)'. Volgens J. Geurtz ziet de schoolleiding niets in begeleiding door het Centrum en betaalt de gemeente daar om niet mee. De briefschrijver vraagt de gemeenteraad dringend maat regelen te treffen die een ver dere afbraak van het open baar onderwijs in Aardenburg tegengaan. Zo moet men alles in het werk stellen om naast het bestaande godsdienston derwijs tot een aanbod te ko men van een levensbeschou welijk neutraal godsdienston derwijs. a,,j- Ook moet de gemeente op korte termijn alsnog de hulp inroepen van de Zeeuwse schoolbegeleidingsdienst. 'Niet alleen ter begeleiding van in dividuele leerlingen met leer problemen, maar ook om de leerkrachten te helpen bij het verwezenlijken van de nieuwe basisschool en bij het veran deren van het sociale en peda gogische klimaat'. Het hoofd van de school, J. Keijmel, was zeer verbaasd over de kritiek. Hij wijst alle klachten af. Hij zei dat nog nooit ouders bij hem waren gekomen met zulke bezwaren. „Het is 'een aanval op mijn persoon. Hoe kan ik mij nu verdedigen? Alle punten van kritiek slaan nergens op". On derwijs-wethouder R. van de Wijnckel was gistermiddag voor commentaar onbereik baar. TERNEUZEN - Stichting Zeeuwse Muziekschool. Graad 1 Accordeon: Belinda Scheele, Alex ander Jonkman. Fluit: Lenny de Jonge, Alma van Strien, Arda de Mol, Saskia de Frel, Nicolette van Battum, Marinka Maas, Ieke de Pooter, Hester Bedet, Johan Meeu- sen, Karin Visscher. Harmonium: Marjolein Nuijten (cum laude), El- la Lokerse, Judith Lokerse, Cor- Elli Dieleman, Anke de Feyter, Es ther van Langevelde, Koert de Jong, Arno Krijger, Annet Loof. Klarinet: Sylvia de Pooter, Ab van Overbeeke, Petra Doppegieter, Bernard van der Peijl, Joan Leu- nis, René Wisse (cum laude). Slag werk: Friso van Wijck. Piano: Choi Rosenkranz, Nicole Bakker, Edward Dekker-Kleijn, Ingeborg Hoefeijzers, Martien van Haelst, Karin Dieleman. Trompet: Ed ward Tollenaar, Willem-Jan van Langevelde (cum laude). Blokfluit graad 2: Peter Broere, mevrouw J. Buys, Maud de Bel (cum laude). Graad 2: Fluit: Helen Ulijn, Anne- miek de Back, Roely Kroon, Dian Lambert (cum laude). Gitaar: Roe land-Jan Pijper (cum laude). Har monium: Martin van Es, S. de Bruijne. Klarinet: Ingrid de Witte, Natalie de Mul, Ronald van Lange velde, Roderick Bouvy (cum lau de). Piano: Jeanine Hoffius, Pasca- le van de Rijt, Carine de Mol (cum laude). Slagwerk: F. Kayser, Jens Hofman (cum laude). Trompet: Stefan Lagerwey, Bram van den Akker, Arend Dieleman. Trombo ne: Yvo Kiela. Viool: Barbara ten Kate. Graad 3: Fluit: Judith van Meeu wen, Natasja Zandburg, Heieen Goossen, Cleola van Eijl, I. Boone. "Saf' Door Emile Calon OOSTBURG/BRESKENS - „Het enige dat ons is te verwijten, is dat Oostburg jarenlang een te vriendelijk bedrijfsbeleid heeft gevoerd", zegt wethouder A. de Feijter beslist. „Verder hebben we ide Op 11 november 1982 werd onder politiedwang, in opdracht van de gemeente Oostburg, galvanobaden overgepompt in tankauto's. Het ging om koperbadvloeistof, zoutzuur, na trium, salpeterzuur en vloeibare inkt. Deze stoffen moesten worden verwijderd omdat zich anders giftig blauwzuur zou kunnen vormen. de zaak goed behandeld". De hele zaak zit hem dui delijk hoog. Reeds in okto ber 1984 deelde hij mee dat de aankoop van het bedrijfs terrein 'bijna rond' is. De be handeling in de raad werd echter steeds uitgesteld. Pas in april kwam de zaak aan de orde. Met de stemmen van alle WD'ers tegen kocht de gemeente een ge deelte van het terrein. In het midden van het ge sprek zegt De Feijter: „Ik zal het toch maar zeggen. Cru- son werkte ons moedwillig tegen. Willens en wetens hield hij gegevens achter. Hij heeft de zaak getrai neerd", Volgens De Feijter heeft de gemeente na 1970 meer dere serieuze gesprekken gehad met de directie over een mogelijke verhuizing. „Tijdens al die besprekingen waren er steeds twee dingen die speelden: de sanering en de verontreiniging. Die twee dingen liepen door elkaar. Ze zijn ook niet los te zien. Het is natuurlijk mijn woord tegen het zijne, maar ik weet het zeker dat we se rieus ons best hebben ge daan". „Achteraf betreur ik dat we Cruson te lang hebben laten doordraaien. De direc teur heeft bij ons steeds ver wachtingen gewekt maar die zijn nooit nagekomen. Wij probeerden ons zakelijk op te stellen. Vergeet niet dat het ook om een aantal arbeidsplaatsen ging". Over de graad van ver ontreiniging van de grond valt nog niets te zeggen. Mi lieuambtenaar M. Bijl is daar duidelijk in. „Wij we ten dat bepaalde stoffen in de grond zitten die in zulke hoeveelheden daar niet thuis horen. Voor september hebben we duidelijkheid. Dan zijn alle onderzoekrap porten binnen en kunnen we beslissen wat met het gebied gaat gebeuren. In het ern stigste geval graven we het helemaal af. Als de vervui ling minder blijkt te zijn graven we gedeelten af". Hoogstwaarschijnlijk zal de gemeenschap moeten op draaien voor de kosten van het reinigen. „We gaan wel proberen een deel van de kosten op Cruson te verha len", zegt de wethouder. Bijl: „De moeilijkheid is echter de bewijsvoering. Sinds begin deze eeuw is het gebied in dustrieterrein. Cruson zegt dat hij nooit met een aantal daar gevonden stoffen heeft gewerkt". „Dat geldt voor het gebied waar de bedrijf sloodsen staan. Niet voor het boerde rijgedeelte. Als daar ook vreemde stoffen zitten we ten we bijna zeker dat Cru son dat heeft gestort", zegt De Feijter snel. „Ja het gaat Oostburg veel geld kosten. Zeker 180.000 gulden en als de verontreiniging ernstig is zal dat bedrag flink oplo pen". Tijdens het hele gesprek wordt het woord 'gif' niet gebruikt. Zowel de wethou der als de ambtenaar spre ken slechts over verontrei niging. „Er wordt te makke lijk over gif gesproken", zegt De Feijter. „We moeten op passen zulke woorden te ge bruiken. Voor je het weet is er paniek". Het zit De Feijter hoog dat een gedeelte van het terrein nu weer eigendom is van Cruson. Op dat deel van het terrein lag een schuld bij de bank. Na het faillissement lostte P. Cruson die schuld plotseling in en werd eige- De voormalige fabriek van Cruson. BRESKENS - De Cruson-affaire is nog steeds niet achter de rug. Nog is niet bekend wat met het oude industrieterrein gaat ge beuren. De bodem is verontreinigd. Hoe ern stig weet nog niemand. In 1976 kwam het metaalveredelingsbe- drijf in het nieuws doordat zoutzuur in de riolering terecht was gekomen. Ruim 75.000 gulden schade was toegebracht aan het bui zenstelsel. Het bedrijf werd op last van de milieu-inspectie gesloten. Enige tijd later, na kleine aanpassingen, werden de werkzaam heden voortgezet. In februari 1982 bleek dat het grondwater en de bodem bij het bedrijf ernstig zijn ver ontreinigd. Zware metalen, xyleen, tolueen, en diverse chloorverbindingen werden ge vonden. Een maand later is er een ontploffing op het bedrijf waarbij een werknemer de dood vindt. De gemeente grijpt direct in en sluit de propaan- en butaangasafdeling. Dat bete kent de doodklap voor het bedrijf. Vijftien personeelsleden krijgen hun ontslag. De ge meente laat het bedrijf ook 'gasvrij' maken. Alle tanks, cylinders en flessen met toebeho ren, alsmede 20 ton gas worden van het be drijf gehaald. De gemeente laat in oktober ook diverse galvanobaden onder politiedwang leeghalen. Cruson gaat failliet en de Raad van State verklaart dat de gemeente het bedrijf terecht heeft gesloten. Sinds begin jaren 70 probeert de gemeente bet bedrijf te verplaatsen naar het industrie terrein. Volgens directeur P. Cruson heeft de gemeente Oostburg hem steeds aan het lijntje gehouden. „Er zijn vele besprekingen geweest maar nooit Leb ik een echt aanbod gehad. De gemeente wil blijkbaar niet met geld over de brug komen", verklaarde hij enige tijd geleden tegen De Stem. De gemeenteraad van Oostburg ging twee maanden geleden akkoord met aankoop van een gedeelte van het terrein voor een bedrag van 25 mille. Cruson behield een ander ge deelte, dit tot grote woede van het college en de raadsleden. naar van het gedeelte waar op het woonhuis en de boer derij staat. „Hoe Cruson aan dat geld kwam is onbekend. Ik vind het echter niet te verteren dat wij met het klokhuis zit ten en hij het mooiste ge deelte, het vruchtvlees, heeft. Maatschappelijk is het natuurlijk onaanvaard baar dat de vervuiler weer in het bezit is van een deel van het gebied". De Feijter hoopt dat in de nabije toe komst de familie alsnog be reid is het 'vruchtvlees' te verkopen. De aankoop van het ter rein liet zo lang op zich wachten omdat niet precies duidelijk was hoe groot de gebieden waren. Kadaster tekeningen klopten niet of waren niet bijgewerkt. Wethouder De Feijter had niet alleen te maken met te genwerking van Cruson, ook wethouder J. Thomaes was tegen aankoop. „We kunnen genoeg oude troep kopen", deelde deze mee. Tegen sa nering was Thomaes niet. Wethouder A. de Feijter: Cruson werkte ons moed willig tegen. - foto's de stem cor j de boer „De meerderheid van het college steunde mij, zodat de aankoop geen problemen opleverde", zegt De Feijter. „Het standpunt van mijn collega is te begrijpen maar ik vind dat we die grond in eigendom moeten hebben". Na de sanering van de grond wil Oostburg het ge bied beplanten. „Misschien is het zelfs mogelijk om over enkele jaren daar huizen of een sporthal te zetten. Als de grond gereinigd is moet dat kunnen", zegt de wethouder. „Het is echter de vraag of dat nodig is." In Breskens leeft men in tussen nog steeds in onze kerheid. Als kinderen tegen hun moeder vertellen dat ze buiten gaan spelen krijgen ze de waarschuwing 'niet bij Cruson' mee. Ook weet nog steeds niemand hoe enstig het grondwater is vervuild. In 1983 waarschuwden de raadsleden voor 'psychologi sche effecten'. Tijdens een onlangs gehouden bijeen komst van een raadscom missie kwamen die effecten aan het daglicht. Aan de or de was het voorstel tot uit baggeren van enkele vijvers in Breskens. Raadslid H. van de Weegen uit Breskens deelde toen mee dat eerst monsters genomen moesten worden voordat de werk zaamheden mochten begin nen. „Vorig jaar zijn in de vijvers vissen en eenden ge storven. Daar zou wel eens gif kunnen zitten", zei hij. „Als Cruson na dat dode- lij k ongeval had meege werkt, dan zou het bedrijf nu nog bestaan. Dan stond het bedrijf nu op het indus trieterrein en had een aantal mensen uit Breskens nog steeds werk. Cruson heeft echter altijd tegengewerkt. Keer op keer stonden we voor verrassingen", Zegt De Feijter. Van een onzer verslaggeefsters Vip,. -- - De ringdijk om het 1 en laatste bouwdok van ormvloedkering >n de ters®helde is gisteren 'gebaggerd. In dit dok, dat 8 steren drooglag, zijn de "Pen jaren de dorpelbal- ti,,„ÜeH°uwd voor de storm- "toedkering. De Produktie van deze bal ken is gereed. De balken ko men op de bodem van de Oos- terschelde tussen de pijlers te liggen. Met die operatie zal binnenkort worden begonnen. Daarvoor zal de taklift 4, een werktuig dat wordt gebruikt voor de plaatsing van de 2600 ton zware balken, worden bin nengevaren in het bouwdok dat nu onder water komt te staan. De taklift is ook ge bruikt voor het plaatsen van de schuiven en brugdekken in de stormvloedkerins. Op 23 juni moet het door- baggeren zo ver zijn dat het dok kan worden ingevaren. De eerste dorpelbalk wordt in de eerste week van juli in de stroomgeul Hammen ge plaatst. Het ligt in de bedoe ling dat voor de bouwvakantie vijf tot zeven van de 62 dorpel- balken zijn geplaatst. In wer kelijkheid is er al een proef- balk definitief geplaatst in de stroomgeul Schaar van Rog- genplaat. In de eerste week van juli zal er in het vierde bouwdok een verhoging worden ge maakt. De dorpelbalken wor den hierop geplaatst om het aanbrengen van de vijzelcon structies te vergemakkelijken. Die contructies, van met beton gevuld rubber, klemmen de dorpelbalken tussen de pijlers. Hiermee wordt voorkomen dat er speling ontstaat tussen de pijlers en de balken.

de Stem | 1985 | | pagina 19