6Ik geef net zo lief les9 j Over broeden en broedduur Maquettebouw voor haanlozen in september BAANLOZENKRANT DEN DOPPER: DE STEM .EGENHEID 'WOENSDAG 12 JUN11985 T22 PAGINA ZEELAND 2 VANZEELAND J GELUKKIGE PAAR INDERWET I JUBILERENDE ONDERWIJZERES IN HULST Hulster koor oogst succes in fanjs ii Ü!ineuzen; Rein van der Plaatselijk nieuws Clinge Axel Hulst AXEL/SAS VAN GENT - Er is, veelal door gebrek aan vol doende en juiste in formatie, een ver keerd beeld ontstaan over het werklozen- project Axel/Sas van Gent. Verwijt Laag pitje examens Polygaam Verenkleed Verschillend Parasiet A12 lom te zoenen particulieren ankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, tbraham, openbare dank, for, mag best eens in de f; pagina familieberichten. I en duur hoeft het niet te Ikosten nog geen tientje). |kolom 1,85. Eén grote 2,35. Voor het plaatsen eelding met een formaat lenen wij 13,00 toeslag, h op aanvraag. Bij niet Iwordt 3,00 adm.kosten |orden niet geretourneerd, af geef uw tekst 2 dagen pij één van onze kantoren. Ijven stuurt u eveneens 2 sing naar Postbus 3229, iriftelijke opgaven worden ^epteerd indien naam en ook indien Uw betaling Ij behouden ons het recht "ter opgaaf van redenen te peigeren. Igingsnieuws kolom op donderdag. illo allemaal indaag hun 121/2 ■rsfeest veel ge- vele jaren wen- wij ze met alle- Diana en Ton. 'ail- slo- met ke- der- ge- ioch te raat dit :he- tand 29 Bij beschikking van de rechtbank te Middel burg d.d. 5 juni 1985 is het faillissement van de heer A.J.J.M. Landa en mevrouw M.A. Landa- de Kort, destijds wo nende te IJzendijke aan de Mollekotweg no. 5, opgeheven wegens de toestand van de boedel. Mr. J.J. Brugge, Nieuwstraat 51, Postbus 70, 4500 AB Oostburg wethouders van Hulst; maken gelet 3, eerste lid, van de Wet algemene lygiëne bekend, dat op 1 en 3 mei aanvraag is ingekomen voor een >lge de Hinderwet, resp. van Juggenhoek 9 te Kieldrecht, tot het een varkensmesterij met twee stal- ceel gelegen zuid-westelijk van de k 1 te Nieuw-Namen; H. Colijnstraat 178 lil te Amster- irichten van een shoarmabroodjes- bffieshop, op het perceel Korte 7 te Hulst, e bij de aanvragen behorende oe- iaangegeven. ns de vergunningen te verlenen on- ter voorkoming of beperking van f hinder buiten de inrichting, ontwerp-beschikking en andere ter ken liggen met ingang van heden maand op de gemeentesecretarie, ie zaken, Grote Markt 21 te Hulst, Kerkdag van 08.00 tot 12.00 uur en .00 uur, alsmede op 15, 22, 29 juni van 09.00 tot 12.00 uur, op nei sr Rijkspolitie Hulst, Van der Mael- lulst; eze bezwarentermijn, tot het einde aarbinnen beroep kan worden inge- leschikking op de aanvraag, op arie, elke werkdag van 08.00 13.00 tot 17.00 uur. ezwaren kunnen tevens mondeling, strekkend verzoek tot 6 juli 198b gemachtigde worden ingebracnu /ooraf een afspraak te worden g dan worden gegeven tot een ge- 3 over de aanvraag tussen een ve van het gemeentebestuur, de aan- ïen die mondelinge bezwaren wen- i. chriftelijke bezwaren kunnen gedu- d na heden bij het gemeentebestu ;ht. bezwaarschrift indient kan verz°®. nlijke gegevens niet bekend te m inslotte de aandacht op dat dege1?®" ibben ingebracht op de wijze ais u i en de belanghebbenden die aam toe redelijkenwijs niet in staat zijn y ileiding van de beschikking ber bij de Kroon. 985 ameester en wethouders voornoemd, jrgemeester, A.W. Jacobs cretaris, Denderen Van een onzer verslaggevers AXEL - Ondanks de onzekerheid over de toekomst van het werklozenproject Axel/Sas van Gent gaat in september bij voldoende belangstelling de cursus maquettebouw van start. De Lagere Technische School aan de Crijnssen- straat in Axel heeft toegezegd de cursus, vier uur per week, in te passen in het lesrooster. De cursus wordt ook gegeven door een docent van de lts. Het gaat volgens Ronald Janssens van het baan- lozenproject in eerste instantie om een proef. „We willen eerst een stuk of zeven maquettes bouwen die helemaal af zijn. Met die modellen willen we langs de scholen gaan om de belangstelling te peilen". Tot nu toe hebben zo'n 32 scholen belangstelling getoond voor het initiatief. Deze kan volgens Jans sens echter pas echt als serieus beschouwd worden als de scholen een idee hebben van wat de cursisten in hun mars hebben. Het ligt in de bedoeling om uiteindelijk een zelf standig bedrijfje van de grond te krijgen. Het eerste streven van de werklozen is om in elk geval kosten- dekken te kunnen werken. 4Raad heeft foutief beeld van project' isiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De jubilerende jufJosefien Hamelink Feesten is een vermoeiende bezigheid lillllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI Van onze correspondente HULST - Onderwijs volgen en les geven hebben in het I schoenmakersgezin Hame- link in Hengstdijk altijd ruime belangstelling geno- I ten. Van de acht kinderen 1 gingen er zeven een oplei- I ding aan een fröbel- of kweekschool volgen. Twee van de meisjes Hamelink zitten nog steeds in het on- derwijs en vieren deze I maand hun 25-jarig jubi- I leum. Was dat vorige week juf- trouw Trees van de kleuters in Westdorpe, vrijdag is het de beurt aan Josefien Ha- I melink. De anderen zijn ge- s trouwd en gestopt maar val- len, nu de kinderen groot zijn, nog regelmatig in. Josefien was in die kwart I eeuw ook, op enkele maan- I den na, steeds aan dezelfde school verbonden. Tien jaar lang stond zij in de eerste Was op de St. Josephschool 5 in Hulst. En in '70 verhuisde zij van de Markt naar de nieuwe behuizing buiten de wallen: De Nobelhorst, waar zij de derde klas onder haar hoede nam. De leerlingen en collega's zijn al dagen in de weer om alles te regelen voor de ko mende feestdag. Deze week heeft juffrouw Josefien een extra aantal surveillance beurten gekregen want haar nieuwsgierigheid is soms even groot als haar hulp vaardigheid. Zij is het die steeds zorgt voor de kleine attenties bij verjaardagen, geboorten en jubilea, naast de omvangrijke taak van onderwijzeres van de derde klas. „Feesten is toch een ver moeiende bezigheid", ver zucht zij. „Eerst dat feest van onze Trees en nu vrij dag dit weer. Ik laat alles maar gewoon over me heen komen, maar eigenlijk geef ik net zo lief les". Vele No- belhorsters denken hier ech ter anders over. Zij willen de - FOTO WIM KOOYMAN bijna steeds vrolijke juf frouw, die ontzettend graag tuiniert en ook haar par tijtje meezingt in het paro chiekoor te Hengstdijk, nu eens een dag verwennen. De feestelijkheden begin nen 's morgens met een kop koffie met gebak, waarna alle klassen een leuk lied, sketchje of toneelstukje op voeren. 's Middags verzor gen leerlingen en collega's een feestelijke viering van de mis in de Hulster Basiliek rondom het thema: 'Jij bent een deel van de keten'. Het bestuur en het team van de Nobelhorst bieden de jubilerende collega na de be sloten receptie, annex broodmaaltijd, een open re ceptie aan. Van 19.00 tot 20.30 uur kan ieder die ooit nog eens in de schoolbanken heeft gezeten bij juffrouw Josefien gebruik maken van de gelegenheid om haar te feliciteren. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHimiuiiiiiiiHimiiiiiiiHiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiif Van onze correspondent HULST - Het Hulster ge mengd koor oogstte het afge lopen weekend veel succes met een optreden in Parijs. Het koor trad (met een zeer uitge balanceerde bezetting) op on der leiding van Jo Ivens in de Notre Dame van Parijs. Zondagmorgen verzorgde het gezelschap de hoogmis en kreeg van een oud-leerling van César Franck een compli ment. Volgens hem zong het koor Psalm 150 in de juiste sfeer volgens de bedoeling van de componist. 's Middags volgden enkele duizenden toeristen het gratis concert. De 83 koorleden wa ren dik tevreden over de bijval die zij kregen. De instrumen tale begeleiding werd ver zorgd door A. Batselaere, de vaste organist van de kathe draal in Parijs. jg*^0_VOOR ZUIOWEST NEDERLANO Kantoren iTerneuzen, Hulst en Goes, "fessen en telefoonnum- 6rs°P pagina 2. Openingstijden: 1 ^"12.30/13.30-17.00 uur. "edactie neo I sen"? *edltie-chef), Jan Jan- *n(plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer j„ 7' T°n Koomen (sport). V Frank Deij. Eugène Hom, ten' Middelburg: j. ostma. Goes: Aad van >traeten. kr Wouden. ^ertentie-expl. j "epecteur Zeeland: C. Me- p, privé 01150-95839. Jeugdvissers - De jeugdvissers van de vissersvereniging De Clingse Hengelaars hielden op het viswater De Zestigvoet een wedstrijd waaraan door 25 jeugdigen werd deelgenomen, waarvan 21 deelnemers vis vingen. Verdere uitslag: 1. M. Peters, Axel (795 gram), 2. A. de Wolf, Axel (410), 3. D. Goos- sen, Clinge (355), 4. M. van Ham, Axel (345), 5. T. Hoef ijzers, Clinge (300 gram). Biljart - De ouderen-biljar ters van Clinge speelden een vriendschappelijke wedstrijd op het biljart tegen de ouderen van De Klinge. De Belgische bezoekers wisten in een tiental beurten in totaal 410 carambo les te maken. De thuisploeg deed haar uiterste best en maakte in totaal 615 carambo les. Er komt een revanchewed strijd. Binge - Buurt- en clubhuis- werk Axel houdt vrijdag 14 juni een grote bingo-avond, die voor iedereen toegankelijk is. De avond, die wordt gehou den in de kelder van de Halle, begint om 20.00 uur. Graei - Zondag 16 juni wordt een gemeenschapsdienst ge houden in de kapel van de Blaauwe Hoeve. Het thema is de groei van het Gods Rijk. Medewerking verleent het Combo van Jongeren. Aan vang 11.15 uur. Zaalvoetbal - Vrijdag 7 juni is het derde disco 'the Movies'- zaalvoetbaltoernooi gespeeld. Scheidsrechters waren Eduard Verbraecken en John Mc. Taggaert. Het wedstrijd secretariaat werd verzorgd door Edy Bogaert. Ook Radio Nightingale was aanwezig. Eindstand: 1. P.Z.S., Hulst, 2. Necker- mann, Hulst, Molenkreek, Westdorpe, Shing Garden, Hulst. Na afloop van dit sportieve toernooi reikte Movies-secre taris Patrick Mac Taggaert de prijzen uit in discotheek the movies. De beker voor de topscorer ging naar Hans Urgert van Neckermann. De sportiviteitsprijs ging naar Electra de Maayer. Zandput - De jaarlijkse vis wedstrijd van de stichting de Zandput werd dit jaar gehou den op 8 juni. Uitslag: volwas senen: 1. F. Vlassenrood, kam pioen met 1 bovenmaatse kar per, 2. E. Rayings, 3. Ch. van Remoortere, 4. A. van Opstal, 5. W. v.d. Broeck. Jeugd: 1. Marco Baart, kampioen met 5 vorens, 2. J. Vermeulen, 3. J. van Remoortere, 4. P. de Smit, 5. P. Schouw. Van een onzer verslaggever. Met name de uitlatin gen van het Axelse VVD- raadslid Loes den Doelder als zou het project pure bezighouderij zijn, zijn een eigen leven gaan lei den en hebben de bespre kingen over de levensvat baarheid van bet project nadelig beïnvloed. Deze conclusie trekt de re dactie van de baanlozenkrant Den Dopper uit de persoonlij ke gesprekken die ze recente lijk had met enkele raadsleden van beide gemeenten. Den Dopper zocht deze confronta tie omdat het de redactie nooit helemaal duidelijk is gewor den hoe het project bij ver schillende fracties ligt. „De standpunten van de PvdA (voor, red.) en WD (te gen, red.) zijn bekend. Het CDA zit altijd op de wip. En het GPV is een kleine minder heidsfractie. Die wilden we ook wel eens horen", zo ver klaart redactielid en voorma lig projectleider Ronald Jans sens de keuze van de Axelse gesprekspartners. Voor Sas van Gent wordt G. Weemaes van Gemeente Belangen Groot Sas aan de tand gevoeld. Al gauw werd volgens de redactie tijdens de gesprekken duidelijk hoe slecht de fracties geïnformeerd zijn over het reilen en zeilen van het pro ject. „Nadat we wat meer uit leg hadden gegeven, bleek ook hier weer een duidelijk tekort aan informatie bij de raadsle den", aldus een passage uit het jongste nummer van Den Dopper. „Wij zijn als raadslid nooit uitgenodigd aanwezig te zijn bij een vergadering van een stuurgroep werkloosheid of begeleidingscommissie", geeft Weemaes als reden op voor zijn geringe kennis over het project. „Persoonlijk vind ik dat de schuld van de partijen zelf. Het verwijt is wel eens dat de wethouders daar voor moeten zorgen. Maar raadsleden kun nen zoveel informatie krijgen als ze zelf willen. Dan moeten ze wel zelf het initiatief ne men", vindt Janssens. Zoals bekend is het project tot eind van dit jaar op een laag pitje gezet omdat er met name van Axelse zijde kritiek was over de de hele gang van zaken. Er zou te weinig be langstelling zijn. Nadat Axel aanvankelijk het samenwer kingsverband met Sas van Gent wilde verbreken, om op eigen houtje verder te gaan, is nu gekozen voor een fase van bezinning. De 25.000 gulden die Axel had uitgetrokken om gedeelte lijk de aanstelling van een nieuwe projectleider te bekos tigen is daarmee ook in de ijs kast beland. Pas tijdens de be grotingsvergadering eind dit jaar wordt de toekomst van het werklozenproject opnieuw ter discussie gesteld. Aan de Middenstandsavoncketaoel voor Hulst en omstreken zijn de volgende cur sisten geslaagd voor ée ondernemersop leiding ijzerwarenassertiment: C. van Alten, A. Cortvriendt en H. Oggel uit Axel; A. Maes, C. Mankanovic-Vers tra e- ten en T. van Meele uit Hulst; M. van Bo gaert uit Koewacht, P. Haulez uit Sint Jansteen, M. van Huisstede uit Hein- kenszand, A van Poucke, L. Wijland en P. Wijland uit Sas van Gent, W. van de Veeken uit Clinge en P. van de Velde uit Zuidzande. De pauwhaan: wel de lusten, niet de lasten. Al de jonge vogels die we nu overal zien, zowel in de tuin als buiten in het veld, heb ben niet dezelfde voorge schiedenis achter de rug. Ze zijn wel allemaal uit 'n ei gekropen. Eieren met 'n kalkschaal. Het op de dooier aanwezige klompje cellen (de hanetree) is zich door de lichaamswarmte van een of beide ouderdieren verder gaan ontwikkelen en na 'n bepaalde periode werd het jong geboren. Dat hebben al onze jonge vogels wel ge meen: ze zijn uitgebroed door de oudervogel(s). - FOTO ERIK OSSEWAAROE In Australië komen enkele primitieve hoenderachtige soorten voor die gebruiken daarvoor de warmte die ont staat in 'n hoop rottende bladeren, in vulkanische as of warm zand. Zo'n hoop krabben ze zelf bij elkaar, jaren achtereen door meer dere vogels gebruikt, en ze controleren zelf de tempera tuur. Met 'n gevoelige vlek aan de binnenzijde van de vleugel. Afhankelijk of de temperatuur te hoog of te laag dreigt te worden, wor den er bladeren bij- of weg- gekrabd. Het doet erg rep tielachtig aan, want schild padden, krokodillen en ver wanten doen ook zo, vooral in warm zand en met dit verschil dat ze er meestal niet meer naar omkijken. Op zich niet vreemd dat rep tielachtige gedag van die vo gels want we nemen aan dat zowel zoogdieren als vogels de reptielen als voorouders hebben gehad. Het leggen van eieren is 'n zaak die uitsluitend het vrouwtje aangaat, het broe den soms ook. De pauw, hier vertegenwoordigend de gro te groep van de hoenderach- tigen, is zo'n soort waar de hen alleen het werk op knapt. Dat geldt voor pau wen, fazanten, hoenders, pa relhoenders, kalkoenen en nog meer verwanten al zijn er binnen zulke grote groe pen uitzonderingen. Onze patrijs is zo'n uitzondering. Veelal trekt de man zich van het legsel en naderhand van de kloek met kuikens weinig aan. Niet bij de patrijs. Het mannetje mag dan welis waar niet broeden, hij blijft in de buurt en helpt nader hand met de verzorging van de jongen. De klucht blijft bijeen tot het vroege voor jaar van het volgende jaar. Daarom leven ze in paren of: doordat ze in paren leven kan dat. Canadese ganzen vormen vaak een gezinnetje. De meeste hoenderachti- gen zijn polygaam: een man met meerdere vrouwen te gelijk. Ook bij eendachtigen kun je zeggen dat het ver zorgen van de jongen 't werk van de vrouwtjes is. Ganzen daarentegen, hun naaste verwanten, leven in paren en verzorgen samen de jon gen. Dat duurt nagenoeg tot het volgende broedseizoen en meestal blijven de part ners dan ook bij elkaar. Bij de ganzen die bij ons over winteren, zien we de gezins samenstelling nog: twee ouderdieren (als 't goed is) en enkele jongen. Berg eenden en enkele andere soorten, wat wil je bij 'n fa milie met wereldwijd 145 soorten, zitten daar tussen in: man en vrouw zorgen sa men voor de jongen (gan sachtig), maar anderzijds hebben ze ook nog eendach tige kenmerken: man en vrouw zijn verschillend zij het niet zo opvallend als bij bijvoorbeeld de wilde eend. Bij de soorten waar beide sexen broeden: futen, ooie vaars, de valken, de plevie ren, de meeuwen, duiven, lijsters, mezen, noem maar op, neemt meestal toch 't vrouwtje het grootste deel voor haar rekening. Zijn er nu ook waar het andersom is? Zeker! Bij de struisvo gelachtige rhea broedt 't mannelje en ook bij de cas- uarissen en de emu's en en kele min of meer verwante families als de kiwi's en de tinamoes, allemaal niet- Europese soorten overigens. Bij de in Noord-Europa (een enkele keer tot in ons land) broedende morinelplevieren broedt alleen het mannetje. Zo ook bij de franjepoten. Het vrouwtje heeft bij die laatste soorten dan ook het mooiste verenkleed, 't brui loftskleed, en niet zoals ge bruikelijk bij nagenoeg alle andere soorten, voor zover de sexen niet gelijk zijn, het mannetje. Ook bij de Zuid- Europese vechtkwartels broeden de mannetjes. Bij deze soorten trekken ze ge- woonlij k ook met de kuikens op. De broedduur is bij vogels zeer verschillend. De kortste tijd noteren veel kleine vo gels als mezen, vinken, klei ne zangers, rietvogeltjes et cetera: zo'n elf tot dertien dagen. Als de vogelsoort groter wordt, neemt de broedduur toe. Zo bijvoor beeld de tortelduif 14 dagen, de houitduif 16. Onze huis duiven liggen tussen 16 en 18 dagen, hoenders op drie we ken, eenden rond de 25 da gen maar de Kaapse Kees (de muskuseend) bijna zes weken (40 dagen). Roofvo gels zitten al gauw vier tot vijf weken op 't nest. De langste broedduur komt de reuzenalbatros toe: 75 tot 82 dagen en om dan de kortste er maar gelijk bij te noe men: de appel vink (ook in ons land voorkomend): 9 a 10 dagen volgens Guinness Book of World Records. De broedduur hangt er meestal mee samen of we te maken hebben met nestblij vers (kaal, hulpeloos) of nestvlieders (donsbedekking en direct tot lopen in staat). Bij de laatste is de broed duur gewoonlijk langer. Hoenderachtigen zijn nest vlieders en ook eenden, meeuwachtigen en soorten als kievit, grutto, wulp, scholekster en vele andere. Het kortste broedt in wezen de koekoek namelijk hele maal niet. Die soort, bij ons de enige, is broedparasiet. Zij dropt haar eieren in 'n nest van 'n ander soort en de aldus gedwongen pleegou ders broeden het ei uit en brengen het jong groot. Overigens nadat de gast de eigen jongen of eieren uit het nest gekieperd heeft. El ders in de wereld kennen we meer broedparasieten zoals onze koekoek. Met dit ver schil evenwel dat lang niet altijd de rechthebbenden uit het nest worden gewerkt. Het ondergeschoven jong groeit dan gewoon op tussen de rest. Enkele soorten zijn de als kooi- en volièrevogels bekende paradijs-, domini- kaner- en koningswidah. Ook wel weduwe genoemd, zelfs de mannetjes.

de Stem | 1985 | | pagina 13