Bil S-ERS AAN VOORAVOND 4X 4'-LANDENT0ERN00I HOCKEY IN AMSTELVEEN ItaTË~RDAG8 JUNI 1985 DE IBERBUS Belt gië Engeland Zwitserland Ier belangrijk is elling? „Het zou zonde zijn als ik die trui nog kwijtraak. Ik heb 'm veertien dagen gedragen, ik heb er veel risico's voor ge nomen en menige zweetdruppel voor gelaten." Vlak voor het slotweekeinde in de Ronde van Italië monsterde Johan van de Velde zijn paarse trui, het symbool van de lei der in het pun tenklassement. I IN Z-OOST FRANKRIJK VIA IJL |bie, France. Schrijf/bel uw wensen r v. 10-22 u.) nr. 09-33.75.94.85.67. GE gezellige brengen, eyerlaan entr. ge- strand. NANT-ARDENNEN ving bieden wij onze voll. inger vall nl. Polymel BV, 01184-67375. Ium SONNEVIJVER (7 km van Maas tinscamping in Limburgse MaasvalL trand, windsurfen, vissen, dagelijks rJ loor jong en oud. Tevens volledig ingJ [te huur. Heidestraat 101, 3620 - Rektrl BT EN HOTEL-AUTO-RONDREIZE! perelstr. 20, Hulst. 01140-16188, ookvoo 3 en voordelige overtochten. boeken? Bel Britain Booking voor EiTIE op de valreep: tel. 01140-10795. BIBIONE/ADRIA. T.h. partem., direkt a. zee, vi mei t/m aug. Inl. 04707- 1 verhuurt aan de schone ADRIA in lij [ina en Rimini villa's en app. Enk. annu ze hoogsz. Inl. en folder: 01899-17193 tar Spanje vanuit: Arnhem, Nijmeger cht, enk, v.a. 170,-, ret. v.a. 275,-, kint ig.Inl. 020-267068/010-130978. Spanje/EST ARTIT. TJ app/bung's, 2-6 pers., 300 v. zee gel. Inl. 076-413141. ZELKOM BIJ OOSTENR. FAMILIES r voord, zomervak. Vak.won. in chalet o] s. Alles compl. inger. 05910-22293. /.alp t.h. ons app., comf.+schoon, ideaal seeing. Tel. 08858-2002, b.g.g. 2589. LLLIS met 15% korting. Comf. 6-p. aparï andelgeb. 1500-3000 m, tel. 04493-2343. ILEN - VAKANTIEREIZEN e trips naar o.a. Engeland, Schotlan aaleilanden. Deelname „TALL SHIP: sterdam 85. Prijsindicatie 600,- p.p. p.w] wellegea, A'dain, 020-324877/367298. verschillende speciale i rschijnt in -dagbladen tie bel: 077-48111, tst. 221 naar: Postbus 65, 5900 AB Venlo. ipier en films voor kleuren- roduceren voor de gehele arkt. Inmiddels is een maakt met de bouw van de deze opzet is een gemoeid van 300 miljoen zullen ca. 300 mensen in ist werken. rd, omdat het eindprodukt en aan uitzonderlijk hoge tl zeer veel waarde aan :ing, harmonie en teamgeest vachten van onze mede- n ook een grote betrokken- hele bedrijf en stellen hoge cwaliteitsbewustzyn en Als u zich hierin herkent u een unieke kans om mee te jij het opstarten van een bedrijf. U bouwt actief aan oekomst en leert technieken iemethoden kennen, die voor volstrekt nieuw zijn. *i naar een snelle en ijke afhandeling, formulieren kunnen tijdens ;n telefonisch worden gd bij Mr. R.G.M. Driessen ifdeling Personeelszaken, 13-623911. rder gesolliciteerd, dan dit niet opnieuw te doen. Door Jean Nelissen SAN paradiso - Nóg heeft Van de Velde de leiding in dat klassement, maar de razendsnelle Zwitser gis Freuler, vermaard baan renners, ervaren zesdaagse crack en meervoudig wereld kampioen puntenkoers, is hem dicht genaderd. Vandaag, in de voorlaatste etappe van de Giro tussen St. Vincent en Ge nua, valt waarschijnlijk de be slissing. Het wordt een be langrijke dag voor Johan van de Velde. mysterie van Paola Verschil Het verschil tussen Van de Velde en Freuler is, dat de Zwitser omringd is door uit stekende ploegmaats, die hem op het juiste moment naar vo ren brengen èn lanceren. Zo dra de laatste kilometers aan breken, schieten de 'zebra's' /van Freuler naar de kop van het peloton en zuigen de Zwit serse supersprinter als het ware mee. Johan van de Velde staat in de finale vrijwel al leen. De achttiende etappe, af gelopen woensdag, die in Do- modossola aan het Lago di Maggiore eindigde, gaf daar van een goed voorbeeld. Drie ploegmaats van Freuler brachten hun snelle man in en fauteuil tot vierhonderd meter van de witte kalklijn en Johan van de Velde moest he lemaal alleen buitenom in de volle wind positie zoeken. Die won Freuler (2e) dan ook 'liefst 13 punten terug op Van de Velde (9e). Helper De Westbrabander kan, hoe I de Giro dit weekeinde ook I voor hem afloopt, toch terug zien op een redelijk goede prestatie. Hij eindigde niet minder dan acht keer bij de eerste vijf in het etappeklasse ment en daarvoor moet je, rij dend in een krakkemikkig ploegje, heel goed en vooral slim kunnen manoeuvreren. „Ik heb veel te danken aan Wies van Dongen", zegt Van de Velde. „Hij heeft mij uren lang uit de wind gereden, een waardevolle helper." Van Dongen, praktisch zonder er varing in een grote ronde, deed wat hij kon. De andere ploegmaats vestigden af en toe de indruk dat ze op vakantie waren. Mysterie Zonder de voor Van de Vel de dramatisch verlopen tiende etappe tussen Crotone en Pao- la, diep in de hiel van de Ita liaanse laars, zou hij wellicht nog kandidaat zijn geweest voor een plaats op het podium in de buurt van Hinault en Moser. Maandag 27 mei zal voor de wielrenner Van de Velde wel voor altijd een dag vol mysteries blijven. De dag ervoor had hij in Crotone nog met succes ge sprint tegen de besten van de ronde. Hij flitste als vijfde over de streep en de paarse trui kwam nog vaster om zijn schouders. De volgende dag moesten drie bergen beklom men worden. De eerste was een bult van de tweede catego rie, Croce di Agnara genaamd. En verder twee bergen van de eerste categorie. De Croce di Agnara, met z'n 1371 meter hoge top niet eens zo lastig, doemde al na 77 kilo meter in het parkoers op. „Ik wist niet wat me overkwam", vertelt Van de Velde. „Ik voel de me kerngezond, had goed geslapen en gegeten, maar plotseling weigerden op die Agnara mijn benen dienst. Ik begon voorin in de groep aan de klim, schoof steeds meer naar achteren en werd gewoon gelost. Ik had geen greintje macht meer en kwam in een groepje cowboys van zo'n veertig man terecht. Nog raakte ik niet in paniek. De fi nish lag immers 130 kilometer verder en na de berg zou voor aan het tempo wel stilvallen." die dag met de besten omhoog, maar óp die dag kon ik hele maal niets. Ik heb het voor mezelf het mysterie van Paola genoemd, 's Avonds in Paola dacht ik na over de mysterieu ze krachten in de sport, maar dan in negatieve zin. Op de rustdag in Modena kwam m'n vader me opzoeken. Ik heb nog tegen hem gezegd: pa, ik be grijp er niets van. Hij zei: jon gen, een mens blijft een mens." Finaal gek Slap „In mijn groep reed echter niemand meer, ze geloofden het wel. Als ze op tijd zouden binnenkomen, was het allang goed. Ik heb nog een uur lang alles gegeven, maar ik had de slechtste dag uit mijn loop baan. Nooit eerder heb ik me zo slap gevoeld. En het gekke is: ik heb er geen verklaring voor. Ik had geen diarrhee, was niet verkouden, er man keerde niets. Ik was puur ge zond, reed vóór en na die dag uitstekend, klom vóór en na „Enfin, ik heb me er men taal overheen gezet. Heb ge probeerd die inzinking te ver geten. Beter een slechte dag, dan dood in een voetbalsta dion. Nooit kijk ik meer naar voetbal. Ik hou er toch al niet van, altijd maar schoppen naar elkaar. Dat is toch geen sport. De avond van de 29e mei, toen de finale tussen Ju- ventus en Liverpool in Brussel werd gespeeld, hadden we 's middags in Maddoloni de tijd rit gereden. In een uurtje wa ren we klaar en 's avonds wer den de Italianen in mijn ploeg compleet gek. Ze moesten vroeg aan tafel om het voetbal te zien. Ik dacht: ik kijk niet naar dat schoppen, maar iedereen in ons hotelletje ging kijken. Dus kon ik kiezen: of alleen op m'n kamer zitten te kniezen of mee naar de televi sie. Ik liet me dus overhalen om voor het eerst sinds lange „De volgende dag hebben we er in het peloton over ge sproken. Ik zei tegen de man nen: onze supporters zijn wel eens lastig, ze willen je altijd even aanraken, maar wat heb ben wij toch een mooie sport. Wij rijden door de mooie na tuur, er slaat wel eens iemand tegen de grond, maar onze supporters vechten niet en ze zullen zeker niet minder drin ken. Iedereen was kwaad op de Engelsen. Gelukkig dat er in de Giro geen Engelsman meerijdt, die hadden ze zeker van z'n fiets gehaald." De paarse trui (in de Tour is hij groen) moet de Ronde van Italië voor Van de Velde ten slotte kleur geven. Als hij er in slaagt vandaag en ook morgen in de afsluitende tijdrit naar Lucca de trui te behouden, is zijn seizoen voor wat Italië be treft geslaagd, ondanks het feit, dat grote overwinningen zijn uitgebleven. De Ronde van Italië betekent immers voor Italiaanse sponsors enorm veel. En wie in die ron de een belangrijk klassement wint, heeft het gemaakt. Voor Johan van de Velde zit er bo vendien veel geld aan vast. Die trui betekent 50.000 gulden. Johan van de Velde klopt Stefan Mutter in de jongste ronde van Romandië. „Ik heb in de Giro veel te danken aan Wies van Dongen. Hij heeft mij urenlang uit de wind gereden, een waardevolle heiver". -fotoepa Om de lires hoeft hij zeker niet uit Italië weg te gaan. Het verdient er lekker, maar toch blijft de heimwee naar Neder land. Van de Velde voelt zich, hij heeft het al eerder gezegd, een beetje uitgesloten. Als hij in zijn strijd om de paarse trui dezelfde prestaties zou leveren in de Tour de France, zou de weerklank ervan honderdvou dig groter zijn. Hij keert dan ook naar Nederland terug, dat staat voor hem vast. Of naar Panasonic, de ploeg van Peter Post, waarvoor hij al eerder uitkwam, of naar Skala, het jonge ploegje van Ben van Erp. Maar dan moet deze wel garanderen, dat aan de Tour de France wordt deelgenomen. Want de Tour is in 1986 het hoofddoel van Johan van de Velde. Hij zou ook nu nog, na de Ronde van Italië, aan de Tour kunnen deelnemen. „Ik heb niets geleden in de Giro, ik ben nog fit. Voor mij hadden ze de koers best wat harder mogen maken. Maar met wie moet ik naar de Tour? In een gastploeg? Dan wordt het weer improviseren. Nee, laat ik maar tot het volgend jaar wachten." Vraagtekens bij bondscoaches Door Jacques Eestermans BREDA - Het hoofd van het driemanschap dat de begeleiding van het na tionale heren-hockey- 'eam voor z'n rekening neemt, windt er geen doekjes om. „Ik zie als eyn berg tegen het '4 x 1 -landentoernooi op. Wat betreft de resulta ten van de ploeg zou het evenement wel eens Hink kunnen tegenval- Jen. Niet bepaald leuk. ™et is evenwel het risico van, zoals ik dat wil noemen, een 'tussen- toernooi'." Aldus Wim van Heumen. het moge duidelijk zijn: de ™ef-coach waakt angstval- "8 voor hooggespannen ver wachtingen. Hij heeft ook al- e reden om niet hoog van de oren te blazen. In de drukke aanloop naar de wedstrij- nenreeks in Amstelveen ekte het Oranje-team tot u toe niet erg de indruk aar te zijn voor fraaie uit- „fSon tegen zijn opponenten est-Duitsland, India en "geland. De twee overwin- ngen op Schotland hadden ets om het lijf, omdat de te genstand van ontstellend ag niveau bleek. Het gelij- sPe' tegen De Batavieren, gelegenheids-formatie, Jon ZWare nederlaag tegen 0ranje gaven daarna dl luister beeld van het hui- Peil van de sterk ver gde herenploeg. Volgende week, van donderdag tot en met zondag, wordt op twee locaties in Amstelveen (het Wagener-stadion en het Hur- ley-veld) het '4 x 4'-landentoernooi hockey gespeeld. Er ko men senioren- en junioren-teams in actie, zowel dames als heren. West-Duitsiand, India en Engeland zijn de tegenstanders van de A-herenploeg; Jong Oranje-heren krijgt te maken met Pa kistan, Maleisië en Spanje. De A-damespioeg moet het opne men tegen West-Duitsland, Australië en de Sovjet-Unie; Jong Oranje-dames speelt tegen Engeland, Canada en West-Duits land. Het '4 x 4'-iandentoernooi in Amstelveen, uniek van opzet, is geen vrijblijvend evenement. De verantwoordelijke coaches van de Jong Oranje-teams zijn zich bewust van het feit, dat het toernooi een prima, en beslist niet alledaagse, mogelijk heid is de jongeren te laten wennen aan een grootschalig ge beuren. Voor Wim en Gijs van Heumen, respectievelijk chef- bondscoach bij de heren en bondscoach bij de dames, vormt de wedstrijdenreeks een uitstekende gelegenheid een tussen stand op te maken. Beiden zagen na de Olympische Spelen van Los Angeles een fors aantal routiniers afhaken en bou wen momenteel aan een nieuwe ploeg. Een vooruitblik met Wim en Gijs van Heumen. Wim van Heumen (rechts): „De nieuwe generatie topspelers is er ontegenzeggelijk bij gebaat zoveel mogelijk contact te hebben met de wereldtop." - fotoanp In Lyon kan vandaag en morgen mogelijk nog enige glans gegeven worden aan de voorbereiding. Er staan drie duels op het programma twee tegen het nationale team van Frankrijk en één tegen de Franse militaire ploeg. Maar, ongeacht de re sultaten in dit weekeinde, kan nu reeds worden veron dersteld, dat de selectie van het trio Wim van Heumen, Joost Bellaart en Cees Kop pelaar volgende week een zware kluif zal hebben aan zijn tegenstanders. De ver vroegde terugkeer van routi nier Tom van 't Hek zal daar weinig aan kunnen verande ren. De weinig rooskleurige vooruitzichten ten spijt, spreekt Wim van Heumen met klem tegen, dat het '4 x 4'-landentoernooi op een on gelegen moment komt. „De schijn bedriegt. Het evene ment is wel degelijk van bij zonder veel waarde. De nieu we generatie topspelers is er ontegenzeggelijk bij gebaat zoveel mogelijk contact te hebben met de wereldtop. Niet om zich nu al te spiege len aan die landen, maar om internationaal bij te blijven." De ogen van Wim van Heumen zijn daarbij puur gericht op het wereldkam pioenschap, dat in augustus 1986 in Londen wordt gehou den. Alle grote internationa le ontmoetingen, zoals in Amstelveen, voor die tijd zijn voor hem niet meer dan tussenstations. „Dat geldt niet alleen voor mij, ook de spelers hebben dat besef. Zij werken keihard om Neder land bij de top te houden en weten verdraaid goed, dat ze nu niet al zover zijn dat er gedacht mag worden aan de toernooi-zege. Niettemin is het mijn en hun instelling al tijd te willen winnen." Die mentaliteit leeft even goed bij Gijs van Heumen en zijn dames, al is er voor hen geen ruimte om voorbehoud in te bouwen. „Met een Euro pese, wereld- en Olympische titel in onze bagage mogen we niet falen. Anders ge zegd: we moeten ook in Am stelveen winnen. Maar er mag niet vergeten worden, dat er verscheidenene onze kere factoren meespelen," al dus Gijs van Heumen. De dames-coach doelt dan vooral op zijn zoektocht naar een nieuwe vorm voor zijn ploeg na het afhaken van be langrijke speelsters. „Lisette Sevens was de onbetwiste leider. Marjolein Eysvolgel is haar nu opgevolgd, maar je mag natuurlijk niet ver wachten, dat alle zaken ge woon op exact dezelfde wijze blijven marcheren. Dat is, naar mijn mening, momen- Gijs van Heumen: „Met een Europese, wereld- en Olympische titel in onze bagage mogen we niet falen." - FOTODESTEM/JOHANVANGURP teel iets te veel gevraagd. Klasse is er echter nog meer dan voldoende in huis om onze toppositie te handha ven. Daar twijfel ik niet aan." De voorbereiding van de Oranje-dames op het '4 x 4'- landentoernooi steekt overi gens schril af bij die van het heren-team. Met een kort trainingskamp in Barcelona, begin april zonder de zieke Van Heumen, en een paar vriendschappelijke inter lands (tegen Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten) hield het helemaal op. Gijs van Heumen: „Jammer, want ik had me graag vroeg een goed beeld willen vor men over de mogelijkheden van deze groep. Dat is er door allerlei omstandigheden niet van gekomen en daarom is Amstelveen voor mij uiterst waardevol. Ik zit boordevol vragen en ik hoop volgende week daarop de antwoorden te vinden..."

de Stem | 1985 | | pagina 9