MEVROUW DE MANAGER, ANITA RODDICK: herschi Italiane voor pr I Hypotheekrente per 4 juni 1985 ZATERDAG 8 JUN11985 :EXTRA OP ZATERDAG= Cacaoboter Vrouw Dicht bij klant Ontferming tëssss* PAPIER VOOR UW PEN Feiten TVat ven&jed own de BERT VAN VELZEN Schoonheid 7ATERDAG 8 JUN11 sii VERTROUWE1 T11 PAGINA 4 4Mannen blijven liever achter hun bureau IN NEGEN jaar tijd bouwde de Engelse Anita Roddick (42) haar winkeltje met natuurlijke cosmeticaprodukten, The Body Shop, uit tot een internationaal bedrijf met een jaar omzet van 10 miljoen pond, ruim 40 miljoen gulden. Onlangs werd ze in Engeland uitgeroepen tot zakenvrouw van het jaar '84. Haar formule: eerlijk zijn, 50.000 vragen stellen en dicht bij de mensen staan. Om dat laatste in de praktijk te brengen bezocht ze deze week de Body Shop in Breda. Een managing director met een vrouwelijke kijk op het onderne merschap. Door Nell Westerlaken AAN DE naam 'Bo dy Shop' zit een aar dige anecdote ver bonden. Het win keltje dat Anita Roddick negen jaar geleden opende in een smal straatje in Brighton lag precies tussen twee rouw kamers. Dagelijks kwamen de kis ten met lichamen, met bo dy's, voorbij. De eigenaren wilden dat ze de naam van haar winkel veranderde. Roddick weigerde. „Die naam is een bewuste keuze. Huidverzorging is zorgen voor je gezondheid en ik wil het woord 'beauty' niet ge bruiken. Ais je praat over schoonheid heb jij daar een ander beeld bij dan ik. De ene vindt Raquel Welch een schoonheid, de ander niet." Er werd ondertussen veel ophef over gemaakt. 'Oorlog tussen body's en Body Shop', schreef een plaatselijke krant. Bovendien dacht een aantal mannen dat het een sexshop betrof. „Je zag de gezichten betrekken als ze de de winkel betraden en niet aantroffen wat ze zoch ten", grinnikt Roddick. De naam bleef uiteindelijk ge handhaafd maar dankzij de hele consternatie hoefde ze niet meer te adverteren om naambekendheid te krijgen in het stadje. Het startende bedrijfje zat overigens niet zo dik in de centen dat er meteen groot scheepse reclame kon wor den gemaakt. „Ik ben begon nen met 4000 geleende pon den. We hadden heel weinig geld. Er waren geen extra flessen dus we vroegen de mensen die onze produkten kochten of ze hun flesjes wilden laten navullen." Een bijkomend voordeel was dat er al snel een goede band ontstond met de klanten die de natuurlijke cosmetica produkten kochten. Eveneens uit financiële overwegingen werden de produkten in verpakkingen van vijf verschillende maten verkocht. „We hadden maar vijftien verschillende pro dukten. Met evengrote fles sen en potten zou ik slechts één plank in de winkel kun nen vullen. We moesten het een beetje aankleden, een beetje grootser presente ren." Weer een bijkomend voordeel: de klant kan het product eerst proberen door het kopen van een kleine verpakking. Bevalt het, dan kan er een grotere fles of pot worden gekocht. Ook in het Bredase winkeltje staan vijf maten flesjes in de rekken. Het zijn simpele verpakkin gen zonder veel poespas zo dat de natuurprodukten, waarin vaak tamelijk dure grondstoffen worden ver werkt, betaalbaar blijven. Het idee om natuurpro dukten te verwerken tot cos metica deed Anita Roddick op tijdens haar reizen naar verre landen. „In Tahiti ver baasde ik mij erover dat de vrouwen zo'n mooie huid hadden. Hun middel was simpel: ze smeerden zich in met cacaoboter. Gewoon het ruwe produkt dat wij toen eigenlijk alleen maar ge bruikten voor chocola." Ze nam uit verschillende lan den de plaatselijke middelen mee en ging op zoek naar mensen die het konden ver werken. „Ik heb de gele gids gepakt en ben op zoek ge gaan naar kruidenkenners. Uiteindelijk kwam ik uit bij twee mensen die er wat in zagen. Toevallig had de va der van een van hen een chocoladefabriek dus cacao boter hadden we al voor handen." De eerste vijftien produk ten sloegen meteen aan. Het was de juiste tijd om na tuurprodukten op de markt te brengen. De terug-naar- de-natuur-beweging was op z'n hoogtepunt ..en het pui bliek was wat huiverig ge worden van chemische spul len door een aantal inciden ten met chemicaliën in cos metica. Er kwam een fabriek van de grond en er werden nieu we winkels geopend in En geland en later op het vaste land volgens het franchise- principe. De winkeleigena ren steken eigen kapitaal in hun winkel maar betrekken 70 a 80 procent van de pro dukten van het moederbe drijf. Engeland telt nu 65 Body Shops, op het vaste land zijn er in totaal 85, waaronder vier in Neder land. De winkels hebben min of meer hetzelfde con cept. Roddick: „Je moet pro beren een eigen sfeer te creeëren in de winkel. Mijn vader was Italiaan. We had den een ijswinkel in Enge land. Al die winkels van im migranten, de Joden, de Ita lianen, hadden hun eigen sfeer, zoals nu bij de nieuwe immigranten, de Indiërs bij voorbeeld. Ik heb gepro beerd een eigen sfeer in de Body Shops te leggen. Men sen moeten zich prettig voe len in de winkel." Anita Roddick: „Ik ben geïnteresseerd in vrouwen met hersens, met talent maar dat wordt vaak geblokkeerd door hun omstandigheden." - foto marcel bekken Roddick reist de hele we reld af om nieuwe ideeën, of beter gezegd oeroude midde len, op te sporen. „Dat is de kracht van het bedrijf. Je moet steeds blijven zoeken naar nieuwe produkten maar je moet eerlijk blijven. Je moet geen nieuwe dingen gaan verzinnen die niet no dig zijn. Het is zeer gunstig dat de meeste winkeleigena ren vrouwen zijn. Die pik ken gemakkelijker dingen op van het publiek." Ze noemt een voorbeeld uit Londen. „Daar kwamen meisjes die klaagden over vermoeide ogen door de beeldschermen waarmee ze werkten. Ze zaten de hele dag in het groene licht te kijken. We zijn gaan zoeken en hebben een middeltje ge vonden." De managing di rector stapt de winkel in en komt terug met een piepklein potje. „Nu wordt het op grote schaal gebruikt en niet alleen door vrou wen." Ze vertelt over hetgeen haar reizen hebben opgele verd. „In Marokko het ik de Rhassoul gevonden. Dat is een soort modder die in dro ge vorm door vrouwen op de markt wordt verkocht. Ze breken er een stukje af, doen er wat water bij en laten het een nacht staan. De volgen de dag doen ze er wat zeep bij en ze hebben een fantas tische shampoo. In Arabië had ik twee we ken nodig in een stikhete tent om uit te vinden hoe vrouwen hun huid mooi hielden. Ze waren helemaal verpakt in kleren en stelden hun huid nooit blooit aan de zon. Veel zon is heel slecht voor de huid. Maar dat kon ik dus niet verkopen." Het bedrijf van van Anita Roddick werkt milieu vriendelijk. Er worden geen dierproeven gedaan met de cosmetica. „Toen we zagen dat de walvis ernstig werd bedreigd zijn we op zoek ge gaan naar een vervanger van de walvisolie die in veel cosmeticaprodukten wordt verwerkt. We hebben toen de jojoba-plant gevonden. Dat is een soort boon waar uit olie wordt geperst die we met veel succes gebruiken in crème's en shampoos. We maken ook gebruik van het sap van de aloë ver- aplant, een soort cactus. Dat helpt heel goed tegen brand wonden, zonnebrand en uit droging. Het middel werd duizenden jaren geleden al gebruikt door de Grieken en de Romeinen en zelfs Co lumbus schijnt het nóg ge bruikt te hebben. In het Westen is het in onbruik ge raakt maar indianenstam men in Mexico kennen het nog. We weten zelfs dat de Amerikanen het spul zijn gaan opslaan nadat de atoombommen waren ge worpen op Hirosjima en Na gasaki. Het sap was het bes te middel dat er ooit gevon den is tegen de straling. Nu experimenteren ook de Rus sen ermee. Zulke ontwikke lingen maken me weieens bang." Roddick's manier van on dernemen is volgens haar zelf nauw verbonden met haar vrouw-zijn. „De mees te grote bedrijven, ook de cosmeticabedrijven, worden gerund door mannen. Die gaan eerder achter een groot bureau zitten maar je moet energie in je onderneming stoppen. Vrouwen zijn eer lijker over hun lichaam. Mannen plukken ideeën voor nieuwe produkten uit de lucht. Ze vragen zich af: wat zullen we bedenken te gen rimpels bijvoorbeeld. Nou, er is niets goeds te be denken tegen rimpels. Je kunt de huid schoonmaken, verzorgen en beschermen. Daar gaan wij ook van uit. Mannelijke ondernemers in de cosmeticabranche begin nen ook met het bedenken van dure verpakkingen. Door geldgebrek, ik kon die verpakkingen niet aan schaffen, ben ik erachter ge komen dat het produkt niet aan de verpakking hangt. In het begin schreef ik zelf op de potten wat er in zat. Dat had tot gevolg dat de inkt er af ging als de potten in de douche werden gebruikt. Maar het werd wel ver kocht. Als je natuurprodukten verkoopt weet je ook dat, niet alles altijd even prettig ruikt en dat het spul soms verkleurt door het zonlicht. Daarom moet je iets méér doen dan het toevoegen van een parfum." Ze rent naar de winkel en komt terug met een pot hen na voor het kleuren van het haar. Het ruikt niet echt prettig en heeft de kleur van koeie-stront. „Er worden veel hennashampoo's ver kocht maar dat is allemaal bedrog. Henna werkt name lijk alleen als er warmte op kan inwerken. Je moet het in je haar doen, afdekken en warm laten worden. Maar dat moet je als klant maar net weten." In plaats van het toevoe gen van een geurtje en een kleurtje moet er dan ook iets extraas gebeuren met het produkt, volgens Roddick. Haar formule is om het pro dukt zo dicht mogelijk bij de klant te brengen. De klant moet op de hoogte worden gebracht van de werking van de verschillende na tuurlijke grondstoffen. Het franchise-systeem biedt daartoe goede mogelijkhe den. „Er zijn zo'n dertig win keleigenaren. Ik ken ze alle maal want ik ga zelf op be zoek. Als er zeshonderd wa ren was het contact veel minder. Die mensen moeten weten wat ze verkopen zo dat ze de klant informatie kunnen geven. De kruiden kenners gaan regelmatig naar de winkels om uitleg te geven. Het is fout om in je kantoor te blijven zitten. Mannen doen dat vaak. Ze willen alles omzetten in we tenschappelijke taal, ze zijn dol op kantoren en compu ters. Maar wie weet er nou wat er in een potje van Estee Lauder zit? Mannen durven ook geen vragen te stellen. Ze wekken liever de indruk dat ze het zelf wel weten. Ik had pas een gesprek met de directeur van jullie Hema, ook een vrouw, en dan stel ik 50.000 vragen." Een vrouw in het onder nemerschap wordt nog steeds als een buitenbeentje ervaren heeft Roddick ge merkt. „We hebben veel pu bliciteit gehad in Engeland toen we uitkwamen op de stockmarket, de beurs. Waarom stonden we zo in de belangstelling? Het ant woord is droevig: omdat het een bedrijf van een vrouw is. De pers vroeg: u bent nu vast miljonair, wat gaat u met het geld doen?! Ze schonken geen aandacht aan het feit dat er zeshonderd mensen werk hebben gevon den door het bedrijf." Roddick pleit er voor om vrouwen in dienst te nemen. „Maar je weet dat vrouwen kinderen hebben en dat ze daar aan gebonden zijn. Maar je werkt daaraan. Mannen zijn minder geneigd om die problemen op te wil len lossen. Dat is een major crime in business. Een za kenvrouw heeft het gemak kelijker als ze geen man en kinderen heeft. Heeft ze dat wel en gaat ze toch onderne men dan heeft ze de hele we reld tegen zich. Maar je moet bedenken dat iedere zakenman een vrouw thuis heeft die de kinderen ver zorgt. Ik was pas op een con ferentie en daar was een spreekster die naar huis moest voor de kinderen. So every woman needs a wife." De strijd om vrouwen meer ruimte te geven moet volgens Roddick op drie ni veaus worden gevoerd. Thuis, op school en op rege ringsniveau. Haar man werkt mee in het bedrijf. Ze heeft twee dochters van 15 en 13. „Als die op hun 21ste gaan trouwen dan heb ik ge faald in de opvoeding. Ik ben geïnteresseerd in vrouwen met hersens, met talent maar dat wordt vaak ge blokkeerd door hun omstan digheden. Ik bedoel dan ook niet de vrouwen die door het werk van him man de keuze hebben om er wat bij te gaan doen. Het is weieens beangstigend als ik zoveel vrouwen zie tussen tassen en kinderen. Want alleen als je ook economische vrijheid hebt ben je echt onafhanke lijk, dan ben je pas echt vrij." IN EEN verslag van uw Haagse redactie wordt ver meld dat prins Claus de rede van de president van de Bondsrepubliek, Richard von Weizacker, ter herden king van het einde van de oorlog in Europa op 8 mei in de Bondsdag, van harte toe juicht. Doordat prins Claus, die Von Weizacker de Ne derlandse vertaling van zijn Bondstoespraak overhan digde, is het duidelijk dat Nederland de staatsgast als het symbool van een nieuw Duitsland ziet, aldus de Frankfurter Algemeine Zei- tung. Genoemde president heeft in een toespraak in Amsterdam o.a. gewezen op onze hoofdstad waar Anne Frank heeft geleefd en ge woond. Jan de Hartog heeft in zijn veel gelezen boek 'De Inspecteur' het leven ge schetst van een joods meisje Anna. Zij heeft de moed om haar geteisterde lichaam niet als bewijs te laten die nen om in het Neurenberger proces een overtuigende de monstratie te zijn van de on menselijke behandeling haar aangedaan. Deze moed heeft zij kunnen opbrengen door welgekozen woorden van Piet Jongmans de in specteur. Woorden van Jan de Hartog, uitgesproken i Ze*.. „ei*0' SSï""* door de inspecteur die geen haat noch wraak willen, zouden ons volk er nu hope lijk toe kunnen brengen om de twee oorlogsmisdadigers te Breda te ontslaan. Geen recht of plicht siert een mens, wel innerlijke ontfer ming. Breda E. Hoogstraten WEL driemaal heb ik het in gezonden stuk 'EK op tv' van A. Bliekmann in De Stem van 5 juni gelezen. Het is mij echter niet duidelijk gewor den wat inzender ons nu precies met zijn verwarde betoog probeert te zeggen. Het enige dat ik begrepen heb, is dat hij de samenle ving rottig in elkaar vindt zitten en dat is iets wat we allemaal allang weten. Maar dat het voetbalgeweld te maken heeft met bet be staan van de Nederlansdse tv en Thatcher, alsmede met de paus en de mafia (bien étonnés de se trouver en semble!) is nieuw voor mij. Laat ik nou altijd gedacht hebben dat geweld - alle ge weld - gewoon het gevolg is van een gebrek aan liefde en respect voor elkaar. Elke sa menleving wordt bepaald door het zedelijk en geeste lijk gehalte van hen die er deel van uitmaken. Zo is het toch? Wereldverbeteraars moeten bij zichzelf begin nen, zei wijlen pater De Greeve. Die daarmee een open deur intrapte. Moest hij vandaag nog leven dan zou hij zich ongetwijfeld bij zonder gegrepen hebben ge voeld door opmerkingen. En door allerlei ongenuanceer de opmerkingen aan het adres van tv-verslaggevers en voetbalofficials e.d. 'Alles weten is alles vergeven', luidt een Frans spreek woord. Waarmee natuurlijk niet gezegd wil zijn dat mis daad ongestraft mag blijven. Of dat misstanden niet ge signaleerd mogen worden. Maar dan moet je wel pre cies weten waarover je spreekt, dus de feiten ken nen en hun achtergronden. Dat dit bij A.B. inderdaad het geval zou zijn, is mij uit diens betoog niet gebleken. Breda W Giesine V4UZ& Too long a way to Tipperary „Roert den trom, en kust de marketentsters" zongen de krijgsliën van weleer. „Praise the Lord, and pass the ammunition" onze bevrijders, de vorige keer. Hoop op vred', en plaats uw kruisraketten! Zingen hoeft dit keer niet meer. Krypto In 't land van de gogen en logen leeft het volk van de frus- en kastraat, dat op één enkel ding maar kan bogen: Ons heeft de baat nog nooit geschaad! Gedane Arbeid Na gedane arbeid is 't goed rusten! gedaan zij het dus met al dat werk, dan mogen we rusten naar harte luste in bed, buro, in school of kerk. Fijnproever Wat zoudt gij lekkernij versmaden om 't gewriemel dat ge daar in ziet! In een kaas zo uol met maden proeft men één, twee wurmjes niet. Panis Corinthicus Mee teologie en filosofie bemoei ik m'n eige liever niet. Al die'je priet- en diepspit praat over 't leven en waar ut om gaot! 'tGadom êéjn ding en dar mee uit: 'tLeve draoidom de fluit en den duit en 't draaidut best (tottaan oewen doad) mee veul ouwejongenskrentebroad! Wijsbegeerte Ik heb zoveel geluk gehad heel mijn lange leven dat ik geen kans kreeg gelukkig te zijn. Gelukkig is hij, die, sporadisch heel even ontsnapt aan de cirkel van pech en pijn. Progress De dorpsidioot werd stadsneuroot en 't heeft zijn aanhang zó vergroot, dat nu alom zijn oude gekte wordt aangezien voor Nieuwe Sekte EOSMETISCHE OF esthetische chirurgie is voor miljoenen Amerikanen de gewoonste zaak van de wereld. Ik denk dat veel Nederlandse vrouwen en man nen die een face lift hebben on dergaan, daarover alleen maar met intimi praten. Maar in Amerika mag iedereen het we ten. Ik mag de nieuwe wils krachtige neus van Sylvia be wonderen, juichen om de ver dwenen kinnebakken van Ali ce, in ontroering geraken door de fraai geciseleerde borsten van Joyce en vervuld raken van ontzag en bewondering van het vroeger door oogwallen over woekerde en thans als strak ge spannen perkament gerestau reerde gelaat van Diana. Ieder een vindt het prachtig. Het bad Newsweek vond de juiste toon om het fenomeen van de explosieve groei van de esthetische chirurgie te bespre ken. Na tien jaar joggen en strevend naar fysieke vol maaktheid moeten mensen met bittere droefheid vaststellen dat ze nu net zo oud zijn als ze zou den zijn geweest als ze al die tijd in bed waren blijven liggen. Ontelbare Amerikanen met dijen zo hard als bevroren kal- koenpoten en armen als jonge eikestammen, zegt Newsweek, raken van de kook door kleine vetkwabbetjes aan de binnen zijde van de knieën. Je kunt lo- en wat je wilt, je kunt ijzer effen en hormonen slikken, maar de nobele kaaklijn van Clint Eastwood is een geschenk van God. De weg naar de uiter lijke volmaaktheid ligt vol ver loren illusies en voert onverbid delijk naar de wachtkamer van de estheet met het mes, de la serstraal en het oog van Leo nardo da Vinei. De esthetische chirurgie is niet langer de ijdele droom van verwende oude vrouwen of rij ke meisjes die niet tevreden zijn over haar neus, of die een Ja panse oogopslag wensen. Er is op het gebied van de redding van de aftakelende schoonheid en de wegbladderende jeugd een revolutie gaande in de Ver enigde Staten, die zich, vroeger of later, ook in ons land in volle hevigheid zal manifesteren. Esthetische chirurgie is in Amerika een van de snelst groeiende medische specialis men. Er werken zo'n 2700 ge kwalificeerde chirurgen in dienst van de schoonheid, ter wijl ook een onbekend aantal huidartsen en, helaas, ooi kwakzalvers actief zijn op <jjt lucratieve terrein. Vorig jaa, hebben 477.000 mensen zich la ten verfraaien door de estheti sche chirurg; bovendien waren er 1,3 miljoen patiënten dje door ernstige brandwonden verkeersongelukken en ander leed de zogenaamde 'recon- structieve' chirurgie moesten ondergaan. Er worden opmerkelijke re. sultaten geboekt. Een van de grote doorbraken van de laatste jaren zijn technieken die de problematiek van de overvette dijen (men spreekt in Amerika over 'zadeltassen') uit de we reld moeten helpen. Volgen deskundigen is een belangrijke trend in de esthetische chirur gie bevorderd door een veran dering in de aard en de functie van het Amerikaanse gezicht. Het is niet langer uitsluitend een voornaam ornament, maai ook dienst gaan doen als een mobiele advertentie voor de sprankelende geest van de eige naar, alsmede zijn tomeloze energie en inzicht. In het zakenleven is het be langrijk dat mensen er uitzien alsof ze weten wat ze doen Vrouwen op de harde beurs van Wall Street dragen geen onschuldige Debbie Reynolds- neuzen, maar rechte, wat lange re assertieve neuzen. De Rej- nolds-neus kwam trouwens nauwelijks in de natuur voor. Ook mannen gaan in toene mende aantallen naar de esthe tische chirurg. Zij doen dat ter- wille van hun loopbaan en doorgaans willen zij niet een ander uiterlijk, maar het uiter lijk dat ze vijftien jaar geleden hadden. Slechts een paar mill- meter van de neus of de kin kan het gevoel van eigenwaarde vele meters oprekken. Er bre ken wonderschone tijden aan. RTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllillllllllllIlillllUllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll beta rente vast af- rentepercentages lings wijze gedurende sluit- provi- met gemeente zonder gemeente siein garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuiteiien- hypothakan A.B.N. M/A Var. 1.5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 1 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,1b M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8,5 9,02 8,7 9,24 Amro bank "MM! var. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 2 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,58 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 M/A 7 jr. 1,5 8,5 9,02 8,7 9,24 Centrale M/A 2 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 Volksbank M/A 5 jr. 1 8,0 8,41 8,2 8,63 Direktbank/ M/A 1 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 NCB bank M/A 3 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,4' 8,74 M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,2 8,63 8,17 HJ/A 1 jr. 1 7,7 7,96 7,9 HJ/A 5 jr. 1 8,3 8,59 8,4 8,69 Hypotheek). M/A 5jr 1,25 7,9 8,44 7,9 8,44 Noord-Br M/A 10 jr. 1,25 8,1 8,65 8,1 8,65 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,3 8,87 8,3 8,87 9,20 M/A 30 jr. 1.25 8,6 9|20 8,6 M/A renterust 1,5 8,3 8,90 8,3 8,90 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 7,3 7,88 7,7 8,22 Woon- opstart M/V var. 1,5 7,25 7,73 fonds M/V 1 jr. 1,5 7,5 8,10 7,7 8,22 Holland* M/V 2 jr. 1,5 7,8 8,43 7,9 8,44 M/V 5 jr. 1,5 8,1 8,76 8,3 8,89 comfort M/V max 10 jr 1,5 8,3 8,98 8,5 9,11 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 8,5 9,02 8,7 9,24 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 Rijkspost M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,74 spaarbank M/A 7 jr. 1 8,3 8,74 8,5 8,96 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,6 8,01 7,8 8,23 M/A 3 jr. 1,25 8,0 8,44 8,2 8,66 M/A 5 jr. 1,25 8,2 8,66 8,4 8,88 M/A stabiel 1,25 8,3 8,77 8,5 8,99 HJ/A var. 1,25 7,8 8,09 8,0 8,30 8,72 HJ/A 3 jr. 1,25 8,2 8,51 8,4 HJ/A 5 jr. 1,25 8,4 8,72 8,6 8,93 HJ/A stabiel 1,25 8,5 8,83 8,7 9,04 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 M/A 5 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 8,75 HJ/A 3 jr. 1,5 8,2 8,54 8,4 HJ/A 5 jr. 1,5 8,4 8,75 8,6 8,96 Verenigde M/A >4 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 spaarbank M/A 3 jr. 1 7,8 8,20 8,0 M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,74 M/A ideaalr. 1 8,0 8,41 8,2 8,63 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 7,9 8,54 8,1 8,76 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 8,5 9,21 8,7 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 8,6 9,32 8,8 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op lage lasten M/V 7 jr. 1,5 8,9 9,50 8,9 interim M/V 1 jr. 1,5 7,8 8,43 7,8 1ekw85budg. KW/A var. 1.5 8,3 8,74 8,3 teven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 8,0 8,30 8,0 8,30 15/20 jr. Levensverz. KW/A 5/10 jr. 8,1 8,35 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 8,0 8,30 8,0 Ook deze week zijn de tarieven onveranderd gebleven. Toch staa de rente nu duidelijk onder druk en de kans op een daling w°ra met de dag groter. ©Copyright „Vereniging Eigen Huis NAT ESTORIL (ANP) ministers van landse zaken van VO-landen zijn dag in Estoril kunnen worden sident Reagan' Wars-plannen. In de verklaring tweedaagse bi" werd gepubliceerd voornamelijk als Frans verzet, elke naar wat officieel geduid als SDI Defensie Initiatief) NAVO-secretaris-ge Carrington ontkende dat toril tot een 'twistgesprek komen. De defensieministers den die deelnemen aan greerde militaire sam van het bondgenootschap eind maart in Luxemburg kelijk wel hun steun be' SDI, het onderzoek naar lijkheid om vijandelijke b d he nie ove 's die bijeei ont gevo ven wore (Stra ■genert h( van de samern betu de at (ADVERTENTIE) ROME(AFP/DPA) - Bijna 15 miljoen Italianen zijn op geroepen om morgen en maandag door middel van een referendum over hun koopkracht te beslissen, iets wat nog nergens ter wereld voorgekomen. De Ita liaanse regering heeft al te kennen gegeven de zaak als vertrouwenskwestie voor haar voortbestaan te oeschouwen. Enkele dagen voor de volksraadpleging heeft pre mier Bettino Craxi de cam- PaSne aangewakkerd door fyeigen met een onmid- n> i e kabinetscrisis als de leut Van stemming lat tot een wederinvoering an de in 1984 afgeschafte Somatische prijscompen- atie (scala mobile). De cen- um-linkse coalitie, die al maanden aan de macht is, v record in de naoorlogse geschjedenis van Italië, ett de stemmers opgeroe ide tot afwijzing van het oorstel tot herinvoering, artoe het initiatief is ge- men door de Italiaanse (pianistische Partij nor, i' ondersteund door de „^fascistische Italiaanse tra 'i- Beweging en de ul- m 'mkse Proletarische De mooratie. (r(,^®nldeze stemming hangt renrt bUiteit van de reste- die oogeringstermij n af, loof, n°rniaal gesproken in de ni °°pt- Een maand na Vm-l! aatseltike en regionale Varwr6Z1I)gen' die de positie sterJTi.zittende coalitie ver- gerin bben, wacht de re- g een nieuwe vertrou-

de Stem | 1985 | | pagina 4