lifil Ireigd IN ZAAK BELASTINGAANGIFTE VAN DER LINDE Nieuwe acties bij de KLM Liberalen willen gelijk kiesstelsel in heel Europa 'En als de hypotheekrente nou zakt nadat )e$re|yd 'Ecu binnenkort \s werelds 2e munteenheid 4 Scholier onrustig en snel afgeleid Laatste verzetskruis uitgereikt RB BANK Acteur Siem Vroom (54) overleden DE STEM COMMENTAAR Minder vrienden 7ATERDAG8 JUN11985 'BINNENLAND ttig evriezen Aanvaring op Noordzee ONDERZOEK WIJST UIT: I Zuirf wordt dat er aandelen van Amerikaanse firma's in .ad,r kaanse bedrijven of joint-ventures ter waarde van in totaal WEL CAO IN MEUBELINDUSTRIE Pleidooi voor verbod op groeihormonen Geen nood. U weet toch dat de NMB met u meedenkt. Dus bent u altijd verzekerd van de laagste rente. Daalt de rente nadat wij offerte hebben gedaan, dan passen wij die rente aan. Mocht de rente stijgen, dan blijft de lage offerte tot op de dag van passeren van de akte geldig. Bij de NMB bent u welkom voor 'n persoonlijk gesprek met 'n deskundig adviseur. Zodat u altijd de hypo- theekvorm krijgt die past bij uw portemonnee. De NMB denkt met u mee. 15 Jaar geëist tegen leider Kempenbende BINNENLAND AMRO-TOPMAN NELISSEN: T5 PAGINA 2 T28 PAGINA 3 gebied te handhaven, de eerste twee onderde- an het mandaat is niets htgekomen. Het VN-le- wam slechts toe aan het iren van de rust en orde Unifil-enclave en zijn kreeg dan ook steeds een humanitair karak- i het Unifil-gebied wor- LUizen gebouwd, kunnen •n hun werk doen en be- sommige inwoners van >et een tweede huis om eweld in de hoofdstad te uchten. Dutch Infantry Compa- 5 IC) van 155 man heeft artsen en een mobiele ïskundige post, die mede dienste staan van de selijke bevolking. De Duding met de sji'itische iners van het Neder- >e Unifil-gebied is uit- nd en de Nederlanders en tot nu toe geen last d van de Amal-militie. isruzies worden zelfs op- it door bemiddeling van rlandse militairen. Nut- bezigheden - „Wij zitten tijd hier niet te ver- - maar met het oor- ikelijke, politieke man- heeft het weinig meer te en. komende weken zal elijk worden of Unifil staande weet te houden et Libanese wespennest. ;roepenleverende landen irstrepen dat Unifil al- fatsoenlijk kan opereren medewerking van alle okken partijen. Omdat ibanese regering nage- geen gezag heeft in -Libanon, zijn Israël, de SLA en Amal feite de voornaamste betrok- partijen. Dit komt erop dat de positie van Unifil veel kanten wordt be id. van Buitenlandse Zaken jrge Shultz en nationaal ligheidsadviseur Robert Farlane goed uit. Beiden i op dit moment in een po- sk binnenlands gevecht wikkeld met minister inberger en zijn voor- imste bondgenoot William >ey, directeur van de CIA. derwerp van de discussie )f de VS zich nog langer et houden aan de bepalin- i van het SALT-II verdrag t de Sovjet-Unie. /linister Weinberger is er >r om het verdrag aan het de van dit jaar te laten af- en, hoewel de gezamelijke fchefs van de Amerikaan- strijdkrachten van mening i dat men zich moet vast rden aan het in 1979 geslo verdrag, omdat de Sov- -Unie anders haar offen- ve wapenproduktie mis- lien zou opvoeren. Wein- -ger is ook een van de gro- voorstanders van het Star irs-programma van presi- at Reagan. De onthullingen over de nkoopschandalen van het ntagon zouden minister einberger wel eens duur nnen komen te staan, ingezien het Pentagon op moment weinig populair zal het het Witte Huis bij- nder veel moeite gaan kos- 1 om niet nog meer conces- :s te hoeven doen aan de to- le Defensiebegroting en et nog verder af te glijden iar de democratische be- oting, die de goedkeuring eft gekregen van het Huis in Afgevaardigden en aarin voorgesteld wordt de ifensie-uitgaven te bevrie- n zonder enige vorm van flatie-correctie wat in feite erkomt op bezuinigen. Uit het rapport blijkt dat ït Amerikaanse leger 2.000 dollar heeft uitgege- m aan nieuwe boilers en n parkeergarage voor een ■bouw, dat op het punt sta® sloopt te worden. De lucht- acht verspilde nog eens 0.000 dollar aan een loods, e binnenkort weer gesloten ordt en de marine betaalde ree miljoen dollar voor het ipareren van defecte wa- ïnonderdelen, die in feite ider de verantwoordelilk- sid van de wapenfabrikant elen. De Democratische senato- >n David Pryor en Lawton hiles hebben begin deze ■eek verklaard dat zij presi- ent Reagan zullen advise- ;n minister Weinberger te ritslaan. Een nieuwe man loet dan de kans krijgen de sloofwaardigheid van de ïinisterie van Defensie te erstellen, aldus de twee se- atoren. Veel andere politici elen dit standpunt, linister Weinberger lijkt oorlopig nog niet van plan veld te ruimen. COPYRIGHT THE GUARDIAN et i Siem Vroom - fotoanf AMSTERDAM (ANP) - De ac teur Siem Vroom is donder dagavond in zijn woonplaats Amsterdam op 54-jarige leef tijd overleden. Dit heeft fami lie van de overleden acteur vrijdag bekend gemaakt. Siem Vroom, die al geruime tijd aan een ernstige spier ziekte leed, heeft in zijn to- neelcarrièr bij diverse toneel gezelschappen gewerkt, zoals Toneelgroep Theater, Rotter dams Toneel en Globe. Het laatst was hij verbonden aan gezelschap Baal, waarbij hij vorig jaar de rol van Socrates speelde in 'Het Symposium' van Plato. Voor deze rol werd hem eind vorige maand de be- langrijkste toneelprijs voor een mannelijke hoofdrol, de Louis d'Or, toegekend. Siem Vroom kwam toen in een rol stoel naar de Stadsschouw burg in Amsterdam waar de toekenning werd bekend ge maakt. De crematie van Vroom zal maandagmiddag op West- gaarde in Amsterdam-Osdorp plaatsvinden. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De veerboot Norland, met ruim 730 mensen aan boord aan boord, is vrijdag avond op ongeveer anderhalve mijl uit de kust van Hoek van Holland in aanvaring geko men met de Duitse kustvaar der Sabine. De veerboot voer met bege leiding van twee sleepboten terug naar Hoek van Holland. Het schip maakte weliswaar water, maar volgens de mari newoordvoerder 'niet zorgwekkend'. De aanvaring vond plaats onder stormachtig weer. De Norland van North Sea Fer ries vaart op de route Euro- poort-Hull. De Norland zette later koers naar de ertskade in Europoort, de dichtstbijzijnde plaats waar de passagiers konden worden ontscheept. Het schip kwam daar rond half tien aan. Niemand is ge wond geraakt. Een van de sta bilisatorvinnen is beschadigd. AMSTERDAM(ANP) - De scholier van vandaag is onrus tiger, impulsiever, sneller af geleid, slordiger en toont min der doorzettingsvermogen dan de scholier van tien jaar gele den. Deze conclusie trekt de vak groep Psychologische Funk- tieleer en Methodenleer van de Vrije Universiteit (VU) uit een landelijk onderzoek naar het gedrag van leerlingen in het gewoon lager onderwijs. In een later stadium van het on derzoek wordt nagaan wat de oorzaken van de gedragsve randeringen zijn. In een toelichting in het maandblad Didaktief zegt VU-onderzoekster E. Das- Smaal dat er ook pluspunten zijn. De leerlingen hebben te genwoordig vaak een bredere belangstelling en zijn beter dan hun voorgangers in de klas in staat zelfstandig te werken. Maar zij wijst er op, dat een gestage, algemene achteruitgang van het concen tratievermogen verstrekkende gevolgen heeft voor zowel de leerling als de leerkrachten ep uiteindelijk ook voor de maat schappij. Aan het onderzoek werkten ervaren leerkrachten van on geveer 900 scholen mee. Uit de antwoorden bleek, dat bijna negen van de tien leerkrach ten vinden dat de leerlingen ongeduriger zijn geworden. Ongeveer drie kwart van de ondervraagden verklaarde dat zij impusliever zijn geworden, slordiger zijn gaan werken en moeilijker op hun beurt Kun nen wachten. Volgens mevrouw Das zijn een slecht concentratievermo gen, snelle afleidbaarheid en impulsief gedrag van grote in vloed op het schoolresultaat. Bovendien wordt de mate van aandacht door onderwijzers vaak als graadmeter be schouwd voor hun eigen suc ces als leerkracht. Ook uit dat oogpunt valt met verminderde aandacht in de klas niet ge makkelijk te werken, aldus de onderzoekster. Lubbers geeft Koning steun DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers is staatssecretaris Koning van financiën vrijdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie niet af gevallen, nadat de staatssecretaris deze week in opspraak kwam naar aanleiding van een beslissing over de belastingaangifte van AVRO-directeur Wibo van de Linde. „Ik respecteer wat Koning op dit punt gedaan heeft, maar hij heeft daarmee wel risico's genomen, gezien de publiciteit van deze week", aldus Lubbers. gevolgen hebben en in derge lijke gevallen moet de betref fende bewindsman een afwe ging maken, aldus Lubbers. In contacten met bekende Lubbers zei dat het nogal gemakkelijk is achteraf een oordeel te vellen over het op treden van de staatssecretaris. Hij meende dat een goede weg is dat de Tweede Kamer zich nu gaat buigen over het in houdelijke karakter van de beslissing die Koning in de zaak-Van de Linde heeft ge nomen. Lubbers liet duidelijk blij ken bevreemd te zijn door de vrij stevige kritiek die VVD- fractievoorzitter Nijpels deze week uitte op het optreden van de VVD-staatssecretaris. Als de VVD zich al langer zorgen maakte over de contacten van Koning met individuele belas tingplichtigen, dan was het normaal geweest dat Nijpels de minister van financiën of de premier ervan op de hoogte had gesteld, aldus Lubbers. Indien Nijpels het niet zo ern stig vond om daarover contact op te nemen met de regering, dan had hij de zaak in de pu bliciteit wat minder fors moe ten uitspelen, aldus Lubbers. Lubbers zei het niet nodig te vinden om het initiatief te ne men tot het stellen van nadere regels over contacten van be windslieden met individuele burgers over zaken waar die burgers belang bij kunnen hebben. Lubbers zei geen re den te hebben om er aan te twijfelen dat Koning in het geval-Van de Linde het recht had om zelf een beslissing ne men en er evenmin aan te twijfelen dat de staatssecreta ris in deze individuele belas tingzaak een juiste beslissing heeft genomen. Het contact met burgers die tevens alge meen bekend zijn kan echter Nederlanders die belang heb ben bij contact met bewinds lieden komt de betreffende be windsman in een kwetsbare positie, aldus Lubbers. De af faire van de afgelopen week heeft Lubbers er echter niet toe gebracht staatssecretaris Koning op het hart te drukken voortaan voorzichtiger te zijn in zijn contacten met indivi duele burgers. Lubbers zei de indruk dat er 'geritseld' kan worden door bekende Neder landers met hun belastingaan slag zonder meer van de hand te willen wijzen. Hetgeen Ko ning de afgelopen jaren heeft gedaan in zijn contacten met individuele belastingplichti gen is niet anders dan zijn voorgangers ook regelmatig deden, aldus Lubbers. Milieupolitie DE vijfhonderd politiefunctio narissen, die belast zijn met de handhaving van het milieu recht, krijgen bijscholing. In de praktijk is gebleken dat er onder dit korps grote behoefte bestaat aan kennis van de eco logische achtergronden van de milieuwetten. TOEN DEZE week de Amerikaanse Senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen eindelijk genoeg eenheid in haar rangen tiad weten te bereiken om vóór een pakket economische sancties tegen Zuid-Afrika te stemmen, bleef er voor Pretoria en het Witte Huis maar één vriend in de senaatscommissie over: Jesse Helms, een aartsconservatieve Republikeinse racist. De duidelijke stem- verhouding (16 stemmen voor, 1 tegen) wil echter bij lange na ™et zeggen dat de strijd, die er in de Amerikaanse politiek aan de gang is over het nemen van economische maatregelen tegen Zuid-Afrika, nu is gestreden. Het signaal voor Pretoria en het Witte Huis moet echter wel dui delijk zijn: een grote groep in de VS wil dat er tenminste een be- gtn gemaakt wordt met het beëindigen van de apartheid. De Democraten hebben, voor het eerst,sinds de nederlaag van Walter Mondale van vorig jaar, weer een gemeenschappelijk doel gevonden in de anti-apartheidbeweging en ook de Republikei- jen, die hopen een aantal zwarte kiezers terug te winnen voor ™6, hebben de apartheidskwestie ontdekt. De vraag is hoe de sancties zich verder zullen ontwikkelen, of le maatregelen politiek of economisch, symbolisch, plaatselijk of nationaal zullen zijn. Het hangt af van de bereidheid van de radi- :ale Democraten in het Amerikaanse Huis om nog deze zomer i compromis te sluiten met de voorzichtige Republikeinen in Senaat of het Congres tijdens deze zitting een wetsvoorstel in- apartheid kan gaan behandelen. Maar de druk zal steeds Mer worden: of het nu gaat om anti-apartheiddemonstraties, of He campagnes instituten over te halen hun aandelen in Ame- I ^nse bedrijven met Zuidafrikaanse vestigingen van de hand te De beslissing om de investeringen van het Amerikaanse be- psleven volledig uit Zuid-Afrika terug te trekken berust bij het ^ongres, of bij de 284 Amerikaanse bedrijven met directe inves- -fingen in Zuid- Afrika zelf. Maar er wordt meer gedaan. Zeven belangrijke Amerikaanse taten hebben al besloten de aandelen van hun pensioenfondsen ^onderwijsbeurzen in Amerikaanse bedrijven met Zuidafrikaan- ondernemingen te verkopen. Vierentwintig grote steden, waar- i New York, Washington en Boston, en veertig kleine en h oie universiteiten hebben hetzelfde gedaan, lat Cho'en 'n hun ambassade zeggen de Zuidafrikaanse diplo- I andda' dit a"es voornamelijk het gevolg is van een binnen- I in m poll,'eke gevecht om Amerika's zwarte kiezers. Toch zullen I «L 00k bet Congres en de anti-apartheid lobby, de werkelij- I Spolgen van de sancties reëel onder ogen moeten zien. miljard dollar op de markt verkocht gaaan worden. ag volledig intrekken van alle investeringen is helaas nog niet I'ssm orde' Amerika moet eerst de huidige afgekondigde sane ly ®ar eens gaan uitvoeren. Sancties en embargo's hebben de L. bronstigheid dat ze ontweken kunnen worden en door- l'Sel k n'et werken- Misschien zullen sancties en embargo's niet I-êleiriu60 veranderen aan een hardnekkig vastgeroest politiek Ische Maar er hoeft niet aan getwijfeld te worden dat economi st hm,aatre9elen hoe dan ook gevoelig aan zullen komen en I 'e ma! pol't'ek steeds meer geisoleerd rakende Pretoria kan zul- «atregeien waarschijnlijk slecht pareren. SCHIPHOL (ANP) - De Vervoersbond FNV werkt aan een an dere opzet van acties bij de KLM. Volgens een woordvoerder die dit vrijdag meedeelde is het de bedoeling dat er vanaf maandag morgen vroeg op speerpunten in het bedrijf werkonderbrekin gen gaan plaatsvinden, die van wezenlijke invloed zijn op de vluchtuitvoering van de KLM. handelsvaart en de zeesleep- Ook buitenlandse lucht vaartmaatschappijen die door de KLM op Schiphol worden afgehandeld zullen van deze acties hinder kunnen onder vinden. Vrijdag hebben de bij de Vervoersbond FNV aangeslo ten KLM'ers vrijwel allemaal normaal gewerkt. Op twee af delingen van de technische dienst werd stipt gewerkt. Volgens een KLM-woordvoer- der ging het hierbij om in to taal 21 mensen die aan deze acties meededen. De woordvoerder van de Vervoersbond FNV erkende dat de acties van donderdag geen noemenswaardige gevol gen hebben gehad voor de KLM. Er is volgens deze woord voerder vrijdag geen contact geweest tussen zijn bond en de KLM of tussen de Vervoers bond FNV en een van de ande re zes bonden van KLM-per- soneel. Een hernieuwde poging tot centrale afspraken te komen voor de drie cao's voor de grote vaart is op niets uitgelopen. Dit heeft woordvoerder E. Sarton van de zeeliedenbond FWZ vrijdag gezegd. De bond gaat nu onderhandelingen voeren met de afzonderlijke cao-partners. Dat zijn Ned- lloyd, Shell-tankers en de raad van bestuur voor de zeevaart. Werkgevers en bonden in de meubelindustrie en de betim meringssector hebben vrijdag wel overeenstemming bereikt over een tweejarige cao, die voor 13.000 werknemers geldt. Evenals in de bouwnijverheid is afgesproken volgend jaar 2,5 procent financiële ruimte te reserveren om daarmee be houd en eventueel uitbreiding van de werkgelegenheid te kunnen financieren. De invul ling van deze ruimte moet uiterlijk 1 januari 1987 rond zijn, zo hebben werkgevers en bonden vrijdag meegedeeld. Het principe-akkoord, dat nog door de leden moet wor den goedgekeurd, voorziet verder in verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 61 jaar en een jeugdwerkplan. GRONINGEN (ANP) - Het oneerlijke kiesstelsel in verschillen de landen van de Europese Gemeenschap, vooral in Groot-Brit- tannië, verhinderen dat liberalen, democraten en andere groe pen in passende mate in het Europese Parlement vertegenwoor digd zijn. Daarom dient er een een vormig kiesstelsel voor de Europese verkiezingen te ko men, dat berust op het princi pe van evenredige vertegen woordiging. Dat staat in de re solutie die vrijdag werd aan genomen tijdens het congres van de Europese liberalen en democraten in Groningen. De in Groningen vergade rende vertegenwoordigers van de Europese liberale en demo cratische partijen verzoeken in die resolutie de raad van ministers van de EG om een dergelijk stelsel aan te nemen voor de rechtstreekse verkie zingen van de Spaanse en Por tugese leden van het EP. De li berale en democratische frac ties In het EP worden opgeroe pen om in het EP voor te stel len dat geldmiddelen voor de Europese verkiezingen van 1989 worden onthouden aan landen die niet een eenvormig kiesstelsel aannemen. Volgens de indieners van de resolutie behaalden de liberale en democratische partijen bij de laatste Europese verkiezin gen bijna 10 miljoen stemmen en 32 parlementszetels, terwijl de conservatieve partijen met 6 miljoen stemmen 50 zetels hebben behaald. PRINSES Juliana arriveert hier bij De Doelen in Rooter- dam waar zij met haar man, prins Bernhard, het Internatio naal Verzetscongres '85 bijwoonde. De prins reikte de laatste officiële verzetsherdenkingskruizen uit. Hij reikte twee ver- zetskruizen symbolisch aan de Onbekende Verzetsstrijder uit Nederland en het voormalig Nederlands-Indië uit. De krui zen komen te liggen in het tehuis voor oud-militairen Bron beek en het nationaal oorlogs- en verzetsmuseum in Over- loon. In totaal zijn nu ruim 15.000 verzetsherdenkingskruizen uitgereikt, tegen ruim 18.000 aanmeldingen. In 3.200 geval len werd de onderscheiding niet toegewezen. - - fotoanp BILTHOVEN (ANP) - De Ne derlandse groene Europarle mentariër B. van der Lek zal in de parlementaire commissie 'milieubeheer, volksgezond heid en consumentenzorg' pleiten voor handhaving van het verbod op het gebruik van groeihormonen in de veeteelt. Van der Lek heeft samen met zijn Belgische collega Roelants du Vivier en zijn Duitse collega Bloch von Blottnitz een groot aantal amendementen ingediend op een voorstel van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, om dit ver bod voor enkele natuurlijke hormonen op te heffen. Van der Lek wil samen met zijn groene fractie dat het Europees Parlement een on derzoekscommissie instelt die de omvang van het illegale ge bruik van groeihormonen in de EG vaststelt en de controle in de tien lidstaten op effecti viteit toetst. De Nederlandse Europarlementariër noemt de recente vangst van 58 liter groeihormoon bij een veearts uit Chaam als voorbeeld van de vrij algemene doorbreking van nu geldende EG-verbo- den. (ADVERTENTIE) Breda: Veemarktstraat 53-57, tel.: 076-224311; Valkeniersplein 14, tel.: 076-613850; Nieuwe Haagdijk 27, tel.: 076-138855; Moerwijk 51 (Hoge Vught), tel.: 076-871050. Etten-Leur: Markt 34, tel.: 01608-13555. Zeven bergen: Zuidhaven 93, tel.: 01680-24258. Roosendaal: Markt 19, tel.: 01650-69300. Oudenbosch: Kade 4, tel.: 01652-3654. Oosterhout: Heuvel straat 8, tel.: 01620-54551. Dongen: Hoge Ham 65, tel.: 01623-12691. Raamsdonksveer: Prins Bernhardstraat 10, tel.: 01621-12155. J/ 15 Sommige mensen geloven hei lig in de Ecu. OQ? U weet niet wat een ecu is? Dan ligt dat waarschijnlijk aan uw IQ. Even uitleggen. De Ecu is de nieuwe Europese munt. De munt bestaat niet echt, maar er wordt wel in gerekend en gehandeld. De banken werken ermee en hopen er natuurlijk op den duur munt uit te slaan. De Ecu is twee-vijftig waard. Een rijksdaalder dus. Of een Hollandse Nieuwe. Of een doosje aardbeien. Mogen de Engelsen wel mee doen? De voetbalvandalen van Europa liggen er op dit mo ment behoorlijk uit. Europa heeft ze met gelijke munt te rug betaald. Of dat al met Ecu's gebeurd is, is niet duide lijk. Als de Antillen het belasting paradijs waren gebleven, had staatssecretaris Koning daar koning kunnen worden. De Turkse meneer die de aan slag op de paus heeft gepleegd, komt dagelijks met grote ont hullingen. Maar ik geloof hem pas als hij het weer voor deze zomer feilloos kan voorspel len. De samenleving vergrijst. Ja, we vergrijzen de pan uit. De politiek moet zich steeds meer bezig houden met oude koeien en oud zeer. In een rapport wordt gepleit voor 'krimpbanen': vanaf 50 jaar ga je langzamerhand steeds korter werken. Ik zie ze al met die mooie plannen aan komen bij de minister. Die geeft natuurlijk geen krimp. Goed nieuws voor het week end: tussen de buien door schijnt DE ZON. MERIJN DEN BOSCH (ANP) - De offi cier van justitie bij de recht bank in Den Bosch, mr M. Kolkert, heeft gisteren tegen de 35-jarige uit Eindhoven af komstige A. P., bijgenaamd 'Dikke Toontje', vijftien jaar gevangenisstraf geëist. De man heeft volgens de of ficier aan het hoofd gestaan van de zogenoemde Tweede Kempenbende. Dit groepje heeft eind 1984 in Oost-Brabant 'op uitzon derlijk gewelddadige wijze' een serie gewapende roofover vallen gepleegd alsmede een aantal autodiefstallen, inbra ken en snelkraken. De totale buit bedroeg enkele tonnen. Tegen een van de medever dachten, de 45-jarige in Ves- sem woonachtige Belg W.W. vorderde de officier gisteren tien jaar gevangenisstraf. Vo rige week hoorden twee ande re leden celstraffen van tien en twaalf jaar tegen zich eisen en weer twee anderen tenslot te zijn inmiddels tot vier jaar veroordeeld. P. en W. hebben respectie velijk volledige en gedeeltelij ke bekentenissen afgelegd. ^kort Ontvoering DE FRANSE politie heeft deze week in Parijs en Toulouse een 28-jarige Marokkaan en negen landgenoten aangehou den wegens de ontvoering be gin mei in Amsterdam van een 10-jarig meisje. De Marok kaanse moeder van dit meisje - die overigens de Nederlandse nationaliteit heeft - werd ge chanteerd en betaalde 80.000 Dirham (ongeveer 28.000 gul den losgeld). Moeder en doch ter maken het volgens de poli tie goed en keren binnenkort terug naar Amsterdam. BREDA (ANP) - Het gebruik van de ecu groeit stormachtig. Mr. R.J.Nelissen, voorzitter van de raad van bestuur van de Amrobank, schat dat het ecu-bedrijf over de hele we reld enkele tientallen miljar den ecu's moet omvatten (een ecu is ongeveer f 2,50). Als de groei doorzet, en Ne- lissen ziet daar alle aanleiding voor, is de ecu binnenkort de finitief na de Amerikaanse dollar 's werelds belangrijkste munteenheid. In de eerste vier maanden van dit jaar is de Ecu met een marktaandeel van 4,6% de DM, de Zwitserse frank en de yen voorbijge streefd. Nelissen zei dit vrij dag bij de opening van het Amro-districtskantoor in Bre da. Nelissen benadrukte dat de Amrobank actief gebruik maakt van de mogelijkheden die de ecu biedt. De hoeveel heid bij cliënten geplaatste ecu-obligaties verdubbelde in twee opeenvolgende jaren, de omvang van het depositobe- drijf gaf zelfs tweemaal een verviervoudiging te zien. De eerste ecu-emissie in Neder land, de door Amro geleide obligatielening van de Euro pese Investeringsbank, wordt sinds kort op de Amsterdamse beurs genoteerd. Naar de mening van de Am- ro-bestuursvoorzitter is het koersrisico van de ecu de ko mende jaren zo gering dat het in Nederland erg aantrekke lijk lijkt in ecu's te beleggen om daarmee van de relatief hoge rente te kunnen profite ren. De voorzitter van de Am robank signaleerde een toene mend gebruik van de ecu op velerlei gebied. In de handel binnen de EG kan door con tracten in ecu's het koersrisico worden gespreid. Ook bij de financiering van export naar landen buiten de EG is de ecu in opmars. Vooral vanuit het oostblok bestaat hiervoor be langstelling. Kritisch liet Nelissen zich uit over de houding van de Bundesbank, die het gebruik van de ecu in West-Duitsland grotendeels verbiedt.

de Stem | 1985 | | pagina 3