Banken en hun geld Onzekere toekomst Unifil Voedsel niet altijd gezond Positie Weinberger bedreigd Economie WEGENS VERKWISTEND DEFENSIEBELEID BlOflM ACHTERGROND T5 PAGINA 2 Opleving Gebrek aan geld? Wisselvallig Nuttig Afscheidsrede prof. dr. E.H. Kampeimacher diarree Salmonella Bevriezen ZAI bHL)AU 8 JUNI 1985 WANNEER iemand wordt gevraagd om kort aan te duiden wat er bij banken gebeurt, dan zal hij of zij antwoorden dat zij iets met geld doen. Banken en geld zijn voor de meeste mensen de zelfde dingen. En bankiers verzamelen geld en lenen het daarna weer uit. Door een hoger ren tetarief te vragen dan te bie den, komen zij aan hun winst en dat lijkt voor de man en vrouw in de straat een sim pele zaak. Hoewel- er voor deze een voud van benadering van het financiële bedrijf der banken wel wat te zeggen is, gaan de bankiers toch onder grotere zorgen gebukt dan de door snee spaarder of hypotheek nemer denkt. Vorige week vrijdag kwamen de Neder landse bankiers in Amster dams RAI-congrescentrum dan ook bij elkaar om te dis cussiëren over de toekomsti ge ontwikkeling van de fi nanciering van hun banken. Het gaat de banken niet zo voor de wind als de meeste buitenstaanders denken. Door de publikatie van de honderden miljoenen winst die er jaarlijks worden ge maakt door de grotere ban ken krijgt het grote publiek vaak de indruk dat daar ge makkelijk veel verdiend kan worden. Wie echter de risi co's en stroppen bekijkt waarmee het bankwezen in de achter ons liggende vijf jaar te maken hebben gehad, brengt die winstcijfers ge makkelijk terug tot hun juis te verhoudingen. Niet dat de banken openlijk al deze za ken publiceren, dat niet, maar uit jaarverslagen kan wel het een en ander worden afgeleid. En ook de Neder- landsche Bank, die toezicht houdt op de Nederlandse particuliere banken, geeft in haar jaarverslagen blijk van oplettendheid als het om deze materie gaat. Vooral nu er sprake is van enige economische opleving komt de vraag naar voren of de banken wel in staat zijn om voldoende financierings middelen te vergaren die in de juiste vorm aan de bedrij ven beschikbaar kunnen worden gesteld. Verschillen de ontwikkelingen hebben namelijk binnen de Neder landse financiële wereld aanleiding gegeven tot ver anderde verhoudingen tus sen banken aan de ene kant en verzekeringsmaatschap pijen en pensioenfondsen aan de andere kant. Tussen deze verschillende financiële in stellingen zijn de grenzen op een aantal gebieden ver vaagd, waardoor er een veel directere concurrentie is ont staan bij het werven van middelen. Deze verandering in de wereld van de financië le instituten heeft voor de fi nanciering van het bedrijfs leven ook gevolgen gehad. Van huis uit hebben pen sioenfondsen en levensverze keringsmaatschappijen wei nig op gehad met de ver strekking van geld aan on dernemingen en bedrijven. Dé instelling waarbij het be drijfsleven aanklopt om zijn financieringsbehoefte te kunnen bevredigen, is de bank. Via allerlei vormen van 'beleggingsmogelijkhe den' proberen de banken geld van de burgers te lenen om aldus weer voldoende midde len te hebben die naar het bedrijfsleven kunnen wor den doorgegeven. Op de bij- PROF.DR. NICO DOUBEN eenkomst van de bankiers in Amsterdam bleek nu, dat hier nogal wat ongelijke con currentieverhoudingen be staan tussen banken en an dere financiële instellingen. Een belangrijke factor in de ze problematiek is de terug val van de besparingen van gezinnen die bij het bankwe zen terecht zijn gekomen. Reeds geruime tijd winnen de besparingen die bij pen sioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen ont staan het van de spaarinleg bij de banken. Wie eenmaal een pensioencontract of een verzekeringscontract heeft afgesloten, spaart volgens deze contracten geld dat niet naar de bank kan worden ge bracht. Deze zgn. contractue le besparingen moeten vol gens afspraak elk kwartaal of jaar worden gestort door middel van de afgesproken premies. Hierdoor wordt ze kerheid opgebouwd voor de toekomst. Maar tegelijkertijd con curreert het bankwezen ook om deze spaarpenningen van de consument en in deze con currentieslag ziet het veel geld naar andere instellingen verdwijnen. Naast de con tractuele verplichting heeft de spaarder bij pensioen fondsen of levensverzeke ringsmaatschappijen vrijwel steeds ook nog fiscale voor delen als hij of zij niet bij de bank spaart. Pensioenpre mies en lijfrentepremies ge ven in praktisch alle gevallen recht op vermindering van het belastbare inkomen, zo dat ook hierdoor de neiging ontstaat minder naar de bank te brengen en meer naar andere beleggingsin stellingen. Thans worden dan ook ongeveer 75% van al le particuliere besparingen van gezinnen naar pensioen fondsen en verzekeringsin stellingen gebracht. Hierdoor komen de banken in de knel als het gaat om het aantrek ken van zgn. 'lang' geld. Zij zullen ook meer rente moeten gaan vergoeden om dit geld te kunnen aantrekken, ter wijl hun leningen aan het be drijfsleven meer risico's met zich meebrengen dan wan neer een pensioenfonds bij voorbeeld in woningen het geld steekt. Het is dus niet verwonder lijk als bankiers zich de vraag stellen of er in de ko mende jaren wel voldoende geld tegen betaalbare rente voor hen beschikbaar komt. Geld dat broodnodig is om aan de kredietvraag van het bedrijfsleven te kunnen vol doen. Met deze bijeenkomst hebben de banken ook de vraag opgeworpen of het niet tijd wordt de fiscale bevoor deling van bepaalde vormen van sparen te herzien, dus af te schaffen. In dit verband kan zonder overdrijving ge zegd worden, dat de bankiers zich terecht zorgen maken om ons (spaar)geld. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. DEN HAAG (ANP) - Unifil, het vredesleger van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon, gaat een onzekere toekomst tegemoet nu Israël zijn strijdkrachten uit het buurland heeft terugge trokken. De meeste be trokkenen wensen niet te speculeren over ko mende ontwikkelingen „omdat in het Midden- Oosten niets zeker is en plotseling heel veel kan gebeuren". Het valt ech ter niet uit te sluiten dat Unifil momenteel aan zijn laatste mandaatspe riode bezig is. Met spanning wordt afge wacht of en hoe Unifil na de Israëlische terugtrekking moet optreden tegen het door Israël op de been gehouden 'Zuidlibanese leger' (SLA) van generaal Lahad. Israël heeft in een veiligheidszone ten noorden van de grens met Libanon de controle overge dragen aan deze christelijke militie, die in Unifilkringen wordt beschouwd als een zootje ongeregeld. Het Ne derlandse Unifil-gebied, een strook van ongeveer drie bij vijftien kilometer, ligt voor een deel zeer dicht tegen de Israëlische grens. Er wordt in het Unifil-hoofdkwartier in Nakura dan ook nadrukke lijk rekening gehouden met moeilijkheden tussen VN- militairen en SLA-strijders. Tot nu toe mochten SLA- ers niet zonder Israëlische begeleiding het Unifil-gebied betreden. Na Israëls vertrek zullen gewapende militiele den door Unifil-militairen moeten worden tegengehou den. Eerdere ervaringen met het SLA geven weinig hoop op medewerking van deze militie. Zo werden zes Neder landse Unifil-militairen, die op patrouille waren, enkele weken geleden door SLA- strijders ontwapend en enige uren vastgehouden in een Gemengde vreugde in Israël over de terugkeer van de troepen uit Libanon, maar nabij de Israëlisch-Libanese grens werden de terugkerende soldaten toch vergast op een show. Enkele soldaten slaan de repetitie gade. - fotoap militair hoofdkwartier. Pas na tussenkomst van Israë liërs werden de Nederlanders vrijgelaten. Êen ander inci dent deed zich voor toen een tank van het SLA onlangs eenvoudigweg over een jeep van de Noorse Unifil-eenheid heen reed. Met hun wapens, materieel en instructies, die alle op zelfverdediging zijn afgestemd, vormen de Uni- fillers verreweg de zwakkere partij tegenover het SLA. Het is echter niet alleen het SLA dat de positie van Unifil kan ondergraven. Het VN-le- ger wordt mogelijk ook ge confronteerd met Libanese verzetsacties tegen de christelijke strijders in de veiligheidszone of tegen doe len in Noord-Israël. De Is raëlische regering heeft al laten weten dat meedogen loos zal worden gereageerd op terreurdaden. Als het in derdaad zover komt, zullen de Unifil-militairen, inge klemd tussen twee partijen, weinig kunnen uitrichten en wel grote veiligheidsrisico's lopen. De Israëlische terugtrek king leidde tot zware anti-Is raëlische terreur van de sji'i- tische Amal-militie. Bij de 'ijzeren vuist'-acties van het Israëlische leger tegen sji'iti- sche dorpen stonden de Uni fil-militairen machteloos tussen de Israëliërs en de dorpsbewoners in. Nederland nam naar aanleiding van de gewelddadigheden eind maart 1985 het initiatief tot het schrijven van een brief aan de secretaris-generaal van de VN, waarin de troe penleverende landen hun be zorgdheid uitspraken over de veiligheid van Unifil. Deze boodschap was een duidelij ke waarschuwing dat de troepenleveranciers niet van plan zijn aan het vredesleger mee te blijven doen als de si tuatie in Zuid-Libanon steeds gevaarlijker wordt. De veiligheid van de Nederland se militairen staat in Den Haag voorop bij de beslissing of Nederland al dan niet troepen moet blijven leveren. Richard Schifter, Ameri kaans ambassadeur bij de Verenigde Naties, liet on langs doorschemeren dat Unifil zijn langste tijd gehad heeft. „De jongste verlenging van het mandaat zou best eens de laatste verlenging kunnen zijn die de interna tionale gemeenschap bereid is te steunen", aldus Schifter. Wat Israël betreft kan de VN-macht beter zo snel mo gelijk vertrekken. De Israëli sche president Herzog, mi nister Shamir van Buiten landse Zaken en minister Rabin (Defensie) lieten kort geleden nog onomwonden weten dat Unifil niets meer te zoeken heeft in Zuid-Liba non en beter naar huis kan gaan. De houding van Israël ten opzichte van Unifil is nogal wisselvallig, zegt Unifil- woordvoerder Timor Guck- sel. Hij herinnert eraan dat de joodse staat aanvankelijk tegenstander was van statio nering van een VN-leger in Zuid-Libanon. Israël ver traagde in 1978 zijn eerste te rugtrekking uit Libanon en liet de pro-Israëlische militie van de dissidente majoor Haddad (wiens plaats later zou worden ingenomen door Lahad) het grensgebied con troleren. Hierdoor kon Unifil geen manschappen statione ren tot aan de Libanees/Is raëlische grens, zoals oor spronkelijk de bedoeling was. Ondanks het feit dat Unifil in vuurgevechten be trokken raakte met PLO- strijders, beschuldigde Israël de VN-macht ervan te slap op te treden tegen de Pales tijnse guerrilleros zodat deze raketaanvallen konden uit voeren op Israëlisch grond gebied. Na de Israëlische invasie (1982) en het mislukken van het. Israëlisch/Libanees te rugtrekkingsakkoord in 1983 sloeg de kritiek echter om in lof, aldus Gocksel. Het VN- leger zou volgens de Israë liërs moeten worden uitge breid en zijn gebied uitgerekt tot aan de rivier de Awali om de PLO op een afstand te houden. Dat plan verdween na verloop van tijd echter ook van tafel. „En nu zijn wij weer de gebeten hond", zegt Gocksel verwijzend naar de recente uitlatingen van de Is raëlische leiders. In 1978 werd Unifil in het leven geroepen met de op dracht de terugtrekking van de Israëlische troepen te ver zekeren, het gezag van de Li banese overheid te herstellen en de vrede en veiligheid in het gebied te handhaven. Van de eerste twee onderde len van het mandaat is niets terechtgekomen. Het VN-le ger kwam slechts toe aan het bewaren van de rust en orde in de Unifil-enclave en zijn taak kreeg dan ook steeds meer een humanitair karak ter. In het Unifil-gebied wor den huizen gebouwd, kunnen boeren hun werk doen en be zitten sommige inwoners van Beiroet een tweede huis om het geweld in de hoofdstad te ontvluchten. De Dutch Infantry Compa ny (DIC) van 155 man heeft twee artsen en een mobiele geneeskundige post, die mede ten dienste staan van de plaatselijke bevolking. De verhouding met de sji'itische bewoners van het Neder landse Unifil-gebied is uit stekend en de Nederlanders hebben tot nu toe geen last gehad van de Amal-militie. Dorpsruzies worden zelfs op gelost door bemiddeling van Nederlandse militairen. Nut tige bezigheden - „Wij zitten onze tijd hier niet te ver doen"- maar met het oor spronkelijke, politieke man daat heeft het weinig meer te maken. De komende weken zal duidelijk worden of Unifil zich staande weet te houden in het Libanese wespennest. De troepenleverende landen onderstrepen dat Unifil al leen fatsoenlijk kan opereren met medewerking van alle betrokken partijen. Omdat de Libanese regering nage noeg geen gezag heeft in Zuid-Libanon, zijn Israël, Syrië, de SLA en Amal feite lijk de voornaamste betrok ken partijen. Dit komt erop neer dat de positie van Unifil van veel kanten wordt be laagd. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) voorspelt voor Europa dat In de periode 1986-1991 ziekten, veroorzaakt door levens middelen, In de rangorde van meest voorkomende ziekten op de tweede plaats komen. Prof. dr. E.H. Kampeimacher waarschuw de deze week In zijn rede, waarmee hij officieel afscheid nam van de Landbouwhogeschool Wagenlngen, dat de consument zich onvoldoende bewust is van de gevaren van bacteriële ver giftiging van voedsel. Sinds 1971 Is Kampeimacher verbonden aan de hogeschool als buitengewoon hoogleraar In de levens- mlddelenmicrobiologle en -hygiëne. Naast deze functie is hij plaatsvervangend directeur-generaal van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne te Bllthoven. Van onze redactie binnenland „DE CONSUMENT is onvoldoende op de hoog te van de gevaren die ziektekiemen met zich meebrengen voor de kwaliteit van levens middelen. Als grootste bedreiging ziet het publiek de chemische stoffen die in de bio-indu- strie, bij de industriële berei ding of door milieuverontrei niging in het voedsel terecht zouden komen. Maar vergif tiging van levensmiddelen door bacterieën of schimmels en virussen is in de praktijk een veel groter probleem." Dat zei prof. dr. E.H. Kam peimacher in zijn rede waar mee hij deze week afscheid nam van de Landbouwhoge school in Wageningen. Vol gens de hoogleraar zijn on dermeer de ingrijpende ver anderingen in de landbouw- produktie en de opkomst van de grootschalige voedselbe reiding en catering de oor zaak van het toenemen van infectieziekten. „Spectaculaire incidenten als de garnalenaffaire in 1984, de epidimie veroorzaakt door een koud buffet tijdens de Europatop in Maastricht in 1982 en de recentelijke in fecties in een ziekenhuis in Tiel brengen een schrikactie bij het publiek teweeg. Maar al spoedig ebt de opwinding over het gebeuren weg en ge looft de consument dat zulke incidenten slechts door een toevallige samenloop van omstandigheden zijn opge treden en dat vervolgens door de toeziende instanties maatregelen zijn genomen om herhaling te voorkomen. Ondanks maatregelen, toe zicht en bewaking blijven er potentieële gevaren aanwe zig. Bij een goede bereiding in de keuken kunnen veel in fectieziekten worden voorko- Over de hele wereld zijn jaarlijks tientallen miljoenen mensen bij een of andere vorm van voedselvergifti ging of -infectie door bacte riën betrokken. De oorzaak hiervan ligt volgens de pro fessor in foutieve en onhygë- nische bereidings- of be waargewoontes. De gevolgen daarvan lopen uiteen van een lichte buikgriep tot ernstige vormen van diarree, gevolgd door uitdroging en dood. On danks therapeutische moge lijkheden sterven jaarlijks vele duizenden patiënten. Voor Europa voorspelt de wereldgezondheisorganisatie (WHO) dat in de periode 1986-1991 ziekten veroorzaakt door levensmiddelen op de tweede plaats komen in de rangorde van meest voorko mende ziekten. (De eerste plaats wordt in deze progno se ingenomen door infecties van de ademshalingswegen). Hoe kan het dat in wester se landen met hun hoog waardige gezondheidszorg en -voorlichting de voedselhy- giëne en -bereiding nog zo'n probleem vormen? Levensmiddelen van dier lijke oorsprong blijken veruit de belangrijkste bron van de infecties en vergiftigingen. Aan de schaalvergroting van de veehouderij en fok van slachtdieren met kolossale hoeveelheden geimporteerde voedermiddelen kleven grote hygiënische bezwaren. Andere belangrijke oorza ken zijn volgens professor Kampeimacher de massa slachting en -verwerking van vlees en vleeswaren, de massabereiding van maaltij den, de sterke toename van de internationale handel in levensmiddelen en de veront reiniging van bodem- en op pervlakte water. De bekendste en voor naamste veroorzaker van in fectieziekten is de salmonella bacterie. Deze bacterie komt vaak en in hoge percentages voor in vleesprodukten. Kampeimacher constateert dat de consument in de mo derne welvaartmaatschappij niet goed meer op de hoogte is hoe men met bepaalde le vensmiddelen om moet gaan. Dit gaat hand in hand met het verschijnsel dat ziekte door velen gezien wordt als iets wat van buiten komt en waar men zelf dus niets aan kan doen. Voorkoming van door le vensmiddelen veroorzaakte ziekten vereist vrij simpele maatregelen zoals goede hy giëne en koelen en verhitten. „Maar dat moet dan wel con sequent worden toegepast", aldus Kampeimacher. Door Alex Brummer DE CARRIÈRE van de Amerikaanse minister van Defensie Caspar Weinberger loopt ge vaar door de stroom van berichten .over het ver kwistende aankoopbe leid van het Amerikaan se ministerie van Defen sie. Uit een rapport dat de inspecteur-generaal 'van het Pentagon afge lopen dinsdag onthulde, bleek dat het ministerie het klaar heeft gespeeld om 1,6 miljard dollar te verspillen door haar on zorgvuldige aankoopbe leid. De kritiek op Weinberger naar aanleiding van de fi nanciële aankoopschandalen van het Pentagon heeft de geloofwaardigheid en het ge zag van de minister sterk on dermijnd, niet alleen wat de totale defensiebegroting be treft, maar ook op het gebied van de wapenwedloopbe sprekingen. Weinberger, een trouw aanhanger van Reagan sinds de tijd dat deze nog gouver neur van Californië was, heeft tot nu toe altijd kunnen rekenen op de steun van de Amerikaanse president, met als gevolg dat de Ameri kaanse Defensiebegroting tot dit jaar met een waas van heiligheid was omgeven en praktisch onaantastbaar was, terwijl andere diploma tieke initiatieven heel wat kritischer bestudeerd wer den. Weinbergers onzorgvuldi ge behandeling van de aan koopschandalen heeft zijn vijanden een machtig wapen in handen gegeven. De pro blemen voor de minister zijn groot; Democratische senato ren hebben zijn aftreden geëist, het Amerikaanse le ger raakt steeds meer gefrus treerd en de nieuwe stafchef van het Witte Huis, Donald Regan, doet alle mogelijke pogingen om Weinberger bij president Reagan vandaan te houden. Uit een hoofdartikel in het laatste nummer van de Navy Times bleek duidelijk hoe ontevreden het leger over minister Weinberger is. In het artikel werd nogal wat kritiek geleverd op zijn be slissing om drie marine-offi cieren te ontslaan, die asbak ken voor marinevliegtuigen hadden aangekocht voor een prijs van meer dan 500 dollar per stuk. De aankoop van de ze dure asbakken was het laatste schandaal dat aan het licht kwam, nadat de kran ten al bol hadden gestaan over wc-brillen van 600 dol lar per stuk en een koffiema chine, waar 9000 dollar voor betaald moest worden. ReganWeinberger weghouden Weinburger..ge loof waardigheid aangetastF0T0ANP De Navy Times omschreef de maatregel van Weinber ger als „een politieke list van een minister van Defensie, wiens geloofwaardigheid in Washington steeds meer op de helling komt te staan." Volgens de krant heeft zijn handelwijze het ministerie van Defensie in een kwaad daglicht gezet en hem het wantrouwen van de bevol king opgeleverd. De moeilijkheden rond Weinberger komen de gema tigde politici in de Ameri kaanse regering zoals minis ter van Buitenlandse Zaken George Shultz en nationaal veiligheidsadviseur Robert McFarlane goed uit. Beiden zijn op dit moment in een po litiek binnenlands gevecht verwikkeld met minister Weinberger en zijn voor naamste bondgenoot William Casey, directeur van de CIA. Onderwerp van de discussie is of de VS zich nog langer moet houden aan de bepalin gen van het SALT-II verdrag met de Sovjet-Unie. Minister Weinberger is er voor om het verdrag aan het einde van dit jaar te laten af lopen, hoewel de gezamelijke stafchefs van de Amerikaan se strijdkrachten van mening zijn dat men zich moet vast houden aan het in 1979 geslo ten verdrag, omdat de Sov jet-Unie anders haar offen sieve wapenproduktie mis schien zou opvoeren. Wein berger is ook een van de gro te voorstanders van het Star Wars-programma van presi dent Reagan. De onthullingen over de aankoopschandalen van het Pentagon zouden minister Weinberger wel eens duur kunnen komen te staan. Aangezien het Pentagon op dit moment weinig populair is, zal het het Witte Huis bij zonder veel moeite gaan kos ten om niet nog meer conces sies te hoeven doen aan de to tale Defensiebegroting en niet nog verder af te glijden naar de democratische be groting, die de goedkeuring heeft gekregen van het Huis van Afgevaardigden en waarin voorgesteld wordt de defensie-uitgaven te bevrie zen zonder enige vorm van inflatie-correctie wat in feite neerkomt op bezuinigen. Uit het rapport blijkt dat het Amerikaanse leger 252.000 dollar heeft uitgege ven aan nieuwe boilers en een parkeergarage voor een gebouw, dat op het punt staat gesloopt te worden. De lucht macht verspilde nog eens 500.000 dollar aan een loods, die binnenkort weer gesloten wordt en de marine betaalde twee miljoen dollar voor het repareren van defecte wa penonderdelen, die in feite onder de verantwoordelijk heid van de wapenfabrikant vielen. De Democratische senato ren David Pryor en Lawton Chiles hebben begin deze week verklaard dat zij presi dent Reagan zullen advise ren minister Weinberger te ontslaan. Een nieuwe man moet dan de kans krijgen de geloofwaardigheid van de ministerie van Defensie te herstellen, aldus de twee se natoren. Veel andere politici delen dit standpunt, maar minister Weinberger M" voorlopig nog niet van plan het veld te ruimen. COPYRIGHT THE GUARDIAN

de Stem | 1985 | | pagina 2