Haagse poepzuiger begin van een nieuw tijdperk? v Mm* /erteren ft de doorslag, 9erW /Ian Gemotoriseerd Happertje Fiasco ZATERDAG 8 JUN11985 Prijskaarting P. Verras Kermis- dansavond pirjskaarting relatie geschenken alum. schuifladders 289,- 237,- mm ïrvice en de elec- Boetes Vlaggetjes oed svraagd slveiling aanvang \anvang :5,Si I dit merkwaardig machien, met joysticks, drolspiegel en niet geringe S DE Haagse hondedrollenzuiger met spuitlans, die dezer slurpkwaliteiten de 10 miljoen kilogram hondepoep die jaarlijks in dagen werd gedemonstreerd, het geheime wapen waarmee de oorlog de residentie wordt neergelegd, daar waar het telt uit de weg kunnen tegen de zorgeloos uitgeworpen hondedrol kan worden beslist? Zal ruimen? tegen misplaatste hondedrol scheppen van hondepoep niet strijdig was met de vrijheid van godsdienst, zoals die in de Amerikaanse grondwet wordt gegarandeerd. Deze, op het eerste gezicht merkwaar dige uitspraak wordt duidelijk als men weet dat Amerikaanse joden zich door de Scoop of the Poop-verplichting gediscri mineerd voelden. Naar enigszins ortho doxe interpretatie van hun geloof is het verboden tijdens de Sabbath vuilnis op te ruimen. Het beroep werd door rechter Greenfield verworpen onder de overwe ging dat de klagers ook hun kinderen op de Sabbath niet in hun vuile luiers zou den laten rondkruipen. In Parijs rijdt de veelbezongen Poeps- cooter rond, die 'caninette' genoemd wordt. Tachtig van deze machines wor den dagelijks in de strijd geworpen tegen de zgn. 'pollution canine'. De gemotori seerde drollenvangers van de Franse hoofdstad proberen meer dan 1500 kilo meter trottoir schoon te houden waarop 700.000 honden worden uitgelaten. Ach terop de caninette, een lichte motorfiets van Japanse makelij, bevindt zich een neerlaatbare en ophaalbare bak met twee tegen elkaar in draaiende borstels, een harde en een zachte. Er is een hulpmiddel bij, namelijk een harkje, warmee een moeilijk liggende drol in positie kan worden gebracht om te worden weggeborsteld. Getrainde vak lui harken met de allure van een mondai ne croupier aan de speeltafel van een ca sino. Een Haagse deskundige die zeer in zijn nopjes is met de hondedrollenzuiger acht het grote bezwaar van de Franse ca ninette dat de borstels de drol over de straat neigen te smeren in plaats van de ze werkelijk op te slokken, zoals de Haagse zuiger dat doet. In Amsterdam werd een geleende ca ninette met opmerkelijk weinig succes beproefd. Het ding kreeg de bijnaam ka- kinette. Een zondoorstoofde droge drol laat zich door deze machine heel wat be ter ruimen dan een exemplaar van grote re viscositeit of van een dier dat met maagklachten heeft rondgelopen. De heer P. van Min van de Haagse Gemeen tereinigingsdienst zette uiteen dat de er varing op straat heeft uitgewezen dat een hondedrol niet geborsteld kan worden, maar met enige kracht moet worden weggezogen. Dat gebeurt onder toevoe ging van'water onder druk. Het prototy pe van de hondedrollenzuiger heeft aan onderdelen 35.000 gulden gekost. Wat de gemiddelde bergingskosten op den duur per drol zullen zijn is moeilijk te schat ten. In de zogenaamde „bruine gebie den" moeten er gemakkelijk een half do zijn drollen per minuut onschadelijk kunnen worden gemaakt. Met andere kunst- en hulpmiddelen in de oorlog tegen de buitengootse honde drol is achteraf maar bar weinig succes geboekt. Er zijn ingenieuze vindingen ge daan waarmee hondedrollen, soms zelfs verpakt, van de straat konden worden verwijderd. Ruim twee jaar geleden werd er een produkt van vaderlandse bodem gelanceerd dat in het Engels Poop- Scoop, in het Duits Kack-Schiffe, in het Frans le Scoop Merde en in het Neder lands de Miheuvriend werd genoemd. Het instrument was geinspireerd op de hijskraan; het was een soort drollenhap- pertje dat als volgt werkte: men plaatste een papier over de drol, men bracht de grijper in stelling, men kneep en men verkreeg een keurig verpakte drol. Het verfijnde instrument kreeg al snel de bij naam 'schijtgrijper' en 'strontknijper' en bleek bovendien te klein voor de produk- ties van de monumentalisten. Een prachtig initiatief werd ontplooid door Lucas van der Teems te Hilversum die drie jaar geleden 30.000 gulden van de bank leende om via de verspreiding van taartdozen (50 stuks voor 4,95), de laatsing van groene plastic bakken en aanbrekend werk als hondepoepschep- er een bloeiend bedrijf dacht te kunnen eginnen. De door welwillende burgers in de taartdozen op te bergen drollen wa ren inmiddels door de Landbouwhoge school te Wageningen uiterst geschikt bevonden voor de bemesting van bloem- bollenvelden. De groene plastic bakken Nieuwe offensieven tmgen De Stem, 076-236911 De drollenvanger: een stang met een telesco- Ook een mogelijkheid: een draagbaar hon pisch handvat en inklapbare beugelwaarin een dentoilet, bevestigd op het beest zelf. verwisselbaar plastic zakje zit. in de oorlog van Lucas van der Teems hadden als op schrift 'Ophaaldienst de Viervoeter', maar hij vond meer frietzakken en lege bierblikken in de bakken dan taartdozen. Zijn droom verdronk in de overheersen de apathie. In Amsterdam en Den Haag zijn proe ven met „Curb", een naar kruiden rui kend sproeimiddel dat de hond de lust tot het deponeren van een drol beneemt uitgelopen op een fiasco. Na een regen bui was het effect van het middel volle dig verdwenen. Er is geroepen om de in stelling van een hondepoepbrigade op kleine motorfietsjes, toegerust met schep jes en laadbakjes. Er is voor gepleit om thuispoepende honden een gehele of ge deeltelijke vrijstelling van hondenbelas ting te geven. Een op de vijf burgers van ons goede land is in de afgelopen twee weken in een hondedrol gestapt en driekwart van de Nederlanders let constant op de mogelij ke aanwezigheid van een drol, die hem in aanzienlijke verlegenheid kan brengen. De noodzakelijke mentaliteitsverande ring om de hondepoep wat terug te drin gen is moeilijk te bewerkstelligen. Amsterdam heeft speciale 'kakade- mies' gehad waar hondjes netjes leerden neerzitten in de goot, maar ze verzand den in gebrek aan belangstelling. Hou ders van de zgn 'graspoepers' plaatsen hun honden niét altijd onder struikge was, met als gevolg dat motormaaiers bruingespikkeld thuiskomen. Ze zitten soms tot aan de kruin onder de honde- Eoep als ze hun werkdag tot een eind ebben gebracht. De hernieuwde 'hond in de goot'-ac- ties in onder meer Den Haag en Amster dam en de introductie van de hondedrol lenzuiger, die over enkele maanden in se rie zal worden gebouwd, kunnen echter worden gezien als belangrijke offensie ven in de oorlog tegen de misplaatste drol. De zuiger zal een machtig wapen blijken en voor de wandelaar een grote troost. Want iedere drol die daarin ver dwijnt kan niet kleven aan zijn schoen. IEGENDE HOLLANDER op zat. 8 juni in Café Spo St. Jansteen. Aanvalt 14.30 uur. Leuke priizen loterij. Zaterdag 8 juni schie# bij Paal, gratis 100.-. aa( vang: 14.30 uur. m.m.v. orkest Amber zaterdag 8 juni, aanvan 21.00 uur, entree 5 fé de Vier Jaargetijde Lamswaarde. Zaterdag 8 juni in café 't Centrum te Hul, Aanvang 20.00 uur__ Gratis folder: goedkc adres in Nederland Balp. v.a. 10 ct., ct., beursjes 42 ct-, art. leverb. met Uw briefk.: Relatiehus, bus 2278, Utrecht Wegens beëindiging ladderhandel Lobman verkopen wij Nu 10mtrvan 445,-v° en 8 mtr van 375,- v0°r Tevens andere lengtea verbaar, met DlN-n 3 jaar garantie. Wil vrijblijvend bij u teral langs Ladders B.V- 12 01195-271 of 01106-3^. zwang® noeder kind. Ófi54-2275 of i Niet gewenst -■ r Voor hulp aan Soms is de 'trapkans' wel heel erg groot Door Berl van Velzen OPNIEUW - thans in Den Haag en vanaf 21 juni in Amsterdam - wor den er acties gevoerd om de hond er, via wijs vermaan van zijn bezit ter, toe te brengen zijn drollen in brave toewijding in de goot te depo neren. Men onderneemt op dit punt moei zaam bekeringswerk. Maar op plekken die bekend staan als 'bruine gebieden', waarachtige glijbanen van hondevlaaien, daar zal het Haagse shitmobiel zijn nobel werk gaan doen. Een voorname ontwikkeling, want het hondepoepvraagstuk is ongetwijfeld het meest besproken milieuprobleem dat de beschaafde wereld kent. Er zijn soms bit tere debatten over gevoerd, waarbij men sen, die van hondepoep ernstig van de kook raken, al gauw als hondvijandig worden aangemerkt. In deze debatten hoorde men trouwens uitsluitend van mensen die hun hond keurig op krant, ruige berm of in de goot zijn noodzakelij ke verrichtingen laten doen, terwijl de eigenaren van de zogenaamde „vrije schijters" zich doorgaans schuilhouden achter een muur van stilte. Het hondepoepvraagstuk lijkt onop losbaar. Alom in een wereld waar een op de acht inwoners een hond is schijnt het onvermijdelijk dat we met het probleem moeten leven, met gebogen hoofd voort- schuifelend over een bepokte straat, als een somber, onderdrukt volk. De hondepoepzuiger van de Haagse gemeentereiniging. -2710 De hond-in-de-goot-acties hebben niet op iedereen indruk gemaakt. FOTO'S ARCHIEF DE STEM Helaas zijn nog grote groepen honden op dit terrein volledig onopgevoed geble ven. Dit zijn de honden die de 'trapkans' in een drol zo groot maken. In sommige favoriete straten hebben deze vrije hon den een droldichtheid weten te bereiken van meer dan drie per vierkante meter. Wandelaars kunnen daar alleen in een soort foxtrot lopen. Dat het niet om een enkel onschuldig door de pinksterzon ge droogd drolletje gaat moge blijken uit het feit dat de Nederlandse honden een jaarproduktie hebben die tussen de 75 en 100 miljoen kilo moet liggen. Er zijn natuurlijk hondjes die zeer kleinschalig tewerk gaan en er zijn mo numentalisten. De echte oorzaak van het probleem is onzichtbaar: de eigenaars van de honden die de goot mijden hou den zich schuil in een samenzwering van stilte. Als het hondje Baskerville zich na een training van 14 dagen al vrijwillig in de goot zet, dan zal de eigenaar zich daar trots op laten voorstaan. Geen mens daarentegen zal bij de ingang van de ka thedraal van Sint Jan op de judaspen ning van zijn hond wijzen. Niemand zal De hondepoepgrijper die netjes 'De Mi lieuvriend' wordt genoemd. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP trots zijn op de positie van zijn hond op het marmer van de bank, voor de deur van de slager of bezijden de bushalte. Niemand zal toegeven dat zijn trouwe viervoeter een waarachtig honds gebaar heeft gemaakt. Het echte hondepoep- schoelje van zorgeloze eigenaars behoort tot een geheime, sinistere ondergrondse. De hondepoepdiscussie heeft fascine rende internationale facetten. Een jaar of tien geleden kwam in New York de zoge heten 'Scoop the Poop'-actie op gang, waarbij eigenaars van honden werden ge dwongen een schepje bij zich te dragen. Men vond dat de eigenaar van de hond zowel voor het dier aansprakelijk was als voor de door de hond geproduceerde drol. Als men zich met hond maar zon der schepje op straat begeeft stelt men zich in New York bloot aan hoge boetes. Dit heeft geleid tot interessante juridi sche problemen. Zo kwam vijf jaar gele den rechter Edward Greenfield tot de uitspraak dat de verplichting tot het op Tot een der hoogtepunten in de felle schermutselingen rond hondepoep be hoort ongetwijfeld de actie van Louwy Cremers, voorzitter van de kynologen- club Oud Woensel, die een paar jaar ge leden 5825 vlaggetjes op even zovele Eindhovense hondedrollen prikte. Hij ging in de slag voor de vele eerzame hon denbezitters, die belasting betalen, hun honden de mensheid geen overlast laten bezorgen en het gevoel hebben alle hon depoep van de wereld op de schouders geladen te krijgen. Het vraagstuk van de misplaatste hon dedrol is ingewikkelder dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Er zijn le gioenen hondenbezitters die geen enkele hlaam treffen. Sommige honden zijn zo danig afgericht dat ze eenvoudig niet wil len poepen op straat: zij weerspiegelen het beschavingsniveau van hun eigenaars en doen het thuis, in een speciaal hoekje op een krant die met de zorgvuldig ver pakte inhoud de huisvuilzak ingaat. Maar niet iedere hond is hetzelfde: be halve de zojuist genoemde krantekakkers zijn er graspoepers, waarvan de nobelste soort zich in het struikgewas verbergt. Vervolgens-zijn er betondrukkers en mi- heuvrienden, die bereid zijn hun drol op fen schepje te deponeren, zodat de baas het voltooide produkt in een speciaal ge prepareerd zakje kan opbergen en het ter hevoegder plekke kan wegwerpen.

de Stem | 1985 | | pagina 25