SAFARI MIEREN: HOE WARMER, HOE ACTIEVER LINKS PERSPEKTIEF TE RT ZEEUWS Man steekt hospita na zoveelste ruzie ïilen agic aartner i Cate Squad ïpper KJ VlüMVJ* Buurthuis Zeldenrust officieel open R BIJ DE 6ENZ DEALER Jaar geëist voor steekpartij Ter neuzen v II1JI Reünie van Van Dongens JSIVE CARS" WRUDAG 7 JUN11985 T16 PAGINA ZEELAND 3 VAN ZEELAND RUZIE OM PLAATS IN AUTO Bungalow HUIS met winkel met c.v. en 250 m2 schuren op 11.600 m2 grond t.k. Kan apart. grietstr. 70, schenhoofd. 01652-2989. ook Mar- Bos- Tel. politierapport W SLIJTER... EIS FORSE BOETE EN 3 MAANDEN VOORWAARDELIJK IN GEMEENTE DONGEN: Westdorpe Schelderijnkanaal rustiger door Oesterdam examens Wageningen A77 1981-1982-1983 1978 1984 1972-1979 1972-1977-1985 1979 1980-1981-1982 yr ster occasions yan onze correspondente S MIDDELBURG; - „Volgens i'y is die man niet goed bij I hoofd", aldus de 36-jarige IfO, <He °P 28 december met f»n mes in het hart werd ge- I stoken door de 27-jarige Ter- Luzenaar J.E. Voor de meervoudige straf- I tamer in Middelburg bleek lasteren dat de psychiater er lit zo over dacht, want hij Iwam tot de conclusie dat E. verminderd toerekeningsvat- baar' geacht moet worden. Aanleiding tot de steekpar tij was de ruzie over een plaats in de auto, waarmee beide mannen samen met een vrien din naar Rotterdam zouden rijden. O. verzocht E. de plaats naast de bestuurder aan hem te geven, omdat hij daar zijn lange benen tenminste kwijt kon. E. weigerde en stormde plotseling met een stiletto op O. af. „Nu ga ik je afmaken", schreeuwde de man, waarop hij O. in de borst en in de arm stak. Een spoedoperatie redde het leven van het slachtoffer. „Wat moest u eigenlijk met dat mes?", vroeg rechtbank president mr. Nomes. E.: „Dat had ik nodig om mijn boter hammetje te eten". Hij zou vervolgens O. 'per ongeluk' hebben gestoken toen hij door hem uit de auto werd getrok ken. Officier van justitie mr. Stein eiste, rekening houdend met de conclusie van het psy chiatrisch rapport, een gevan genisstraf van twaalf maan den, waarvan drie voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de re classering, die ervoor moet zorgen dat E. eventueel een psychiatrische behandeling ondergaat. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. SKIE LINIE LOTNICZl ISH AIRLINES g en maandag het traject v.v.. En m.i.v. 5 juni ook op week rechtstreeks naar het i graag welke aantrekkelij- bestaan een kort of lang n Chopin door te brengen, sidsestraat 64, i. Tel.: 020-264867. rond arrestatie V ragen verdachte steunfraude Te koop te Terneuzen Langs de Kreek 37. Tel 01150-21021 na 18 u. Van een onzer verslaggevers ItERNEUZEN - De arrestatie door de sociaal [rechercheur van de van steunfraude verdach te Terneuzenaar J. M. heeft bij de raadsfractie |van Links Perspektief 'verwondering en ver bazing' gewekt. Het LP-raadslid A. Persijn heeft dan ook een aantal [schriftelijke vragen over deze kwestie gesteld aan het llerneuzense college van B en W. Hij verwijst daarbij naar een artikel in het maandblad I Nieuw Zeeland, waarin wordt gesteld dat de arrestatie van lil. op verdenking van samen- wonen met zijn vriendin een provinciale primeur is. „Een toch wel erg vergaande me- |thode bij het vermoeden van economische eenheid", al- dus het blad. Volgens Nieuw Zeeland zou |m. op 7 februari van dit jaar iel: Prachtige 1e keus Mylar- jorlopende zeillatten voor 210,- ad, Mylar voor 210,- 885,- board met Gaastra slalom funboard voor 1550,- waveriding board voor 1550,- en waveridingboard voor 1550,- 1095,- pacer)1295,- bewijs en fabrieksgarantie, bij er uit voorraad leverbaar. 1695,- 2195,- Itra-wing zeil2395,- 2195,- Itra-wing zeil2395,- Itra-wing zeil 2395,- snstraat 117, Bergen op Zoom, plein 214, Tilburg, tel. 013- ran 19,- 15,- 95,- 90,- 90,- 'i of 50,- 83 00,- 50,- B0,- per 05,- (95,- 35,- m2 95,- 95,- van .95,- 195,- 95,- 25,- full 45,- 2e 00,- stad, Ook TE KOOP: speedboot, 4 mtr., lang, met z.g.a.n. Yamaha b.b.-motor met boottrailer, 3250,-. Tel. 01152-1234. T.K. zeilboot, type „Kid 4.20 m. incl, trapeze, weg en strandtrailer. Tel 01140- 13738. POLYESTER zeilboot, ide aal voor Zeeuws water, 12 PK D, veel extras, 34 000,-. 01150-95781. HECHTHOUTEN kajuitzeil jacht 5.60 x 2.00 m. vee extra's, tel. 01155-2101 of 3759. ZIT-slaapkamer te huur OP etage apart. gem. hui met cv, warm en koud wa ter, gebruik v.keuken, douche enz., tel. 12258. 01140- IbRESKENS - Op de Schelde- fcade is J. P. E. uit Breskens nd geraakt toen hij met lïijn auto vanaf de parkeer- |strook op de Scheldekade de g wilde oprijden en op het- Izelfde moment de auto van It P C. uit Breskens kwam laanrijden. Een frontale bot- ls;ng was het gevolg en E. |moest worden opgenomen in t ziekenhuis te Oostburg. E. Itieeft daar een blaas- en lïoedproef geweigerd. De lujkspolitie stelt een verder Itnderzoek in. IOOSTBURG - 'Op de Oude ■Haven is de bromfiets, be- l.ïuurd door P. M. V. uit Oost- tegen een geparkeerd- Istaande auto opgereden, die idom van P. L. S. uit lOostburg. V. en zijn duo-pas- Isagier R. de B. uit Oostburg I raakten bij dit ongeval licht Igewond. OOSTBURG - Na een onder- heeft de rijkspolitie een Idrietal jongeren uit Schoon- liijke, G., Z. en N., aangehou- lien, Uit verhoor is gebleken, pat zij een gestolen personen- |Mo in brand hebben gesto- i,oud ijzer en accu's hebben lontvreemd, in een zomerwo- png te Schoondijke hebben Ingebroken en een electrici- shokje in IJzendijke met bezoek hebben vereerd. |Mt in een café In Zandstraat Ikeeft het drietal ingebroken, lil deze feiten hebben de drie ■bekend. Zij zijn na het verhoor lap vrije voeten gesteld. door de sociale rechercheurs van Terneuzen en Axel zijn opgepakt, toen hij die dag op bezoek was bij zijn vriendin in Axel. M. werd meegenomen naar het politiebureau. Na een verhoor, dat bijna een hele avond zou hebben geduurd, wordt door de hulpofficier van justitie een bevel tot inverze keringstelling afgegeven, zo dat M. voor een nacht kan worden ingesloten. Een vreemde gang van zaken, con stateert het blad, dat een woordvoerder van het Bureau Rechtshulp Zeeland aanhaalt, die opmerkt dat 'er sprake moet zijn van een ernstige verdenking' voordat men over kan gaan tot 'het toepassen van een dergelijk zwaar mid del' als insluiting. Het blad heeft getracht uit te zoeken op wiens gezag de arrestatie is verricht, maar stuitte daarbij op een muur van zwijgzaamheid. Nieuw Zeeland: „De gang van zaken rond M. en zijn vriendin wordt des te vreemder als ons door de heer Van Schaik, wethou der van sociale zaken van Axel, wordt meegedeeld dat inmiddels is besloten om in het geval van de vriendin niet tot aangifte bij justitie noch tot terugvordering van bijstand over te gaan". Links Perspektief wil nu van het Terneuzense college van B en W onder meer weten of men het terecht vindt dat bij een vermoeden van econo mische eenheid een verdachte wordt ingesloten. Naar aanlei ding hiervan vraagt Links Perspektief zich af of het niet zinvol is nadere richtlijnen vast te stellen met betrekking tot de vraag hoever een sociaal rechercheur mag en kan gaan op eigen gezag. Tenslotte merkt de fractie in de brief aan B en W op, dat M. sinds zijn vrijlating op 8 fe bruari niets meer heeft verno men en dus ook niet weet of er nog iets tegen hem wordt on dernomen. WONING in Hulst of omge ving, tel. 01147-1418. Daar vindt u Safari African Drink- Wild, exotisch en geheimzinnig FRICAN DRINK I? KE - Mosselzaad (1) - De mosselvissers in Zeeland heb- r" seizoen veel minder mosselzaad opgevist dan in andere I'en. Het zaadvissen is op 1 mei gestart en eindigt op 13 juni. De mosseivissers hebben het zaadvissen dan ook voortijdig jT'ndigd vanwege de slechte resultaten. Waarschijnlijk hebben strenge winter en de vele stormen afgelopen periode roet in «eten gegooid. .jSEKE - Mosselzaad (2) - Volgens woordvoerder J. Baay van I; Wosselkantoor in Bergen op Zoom leverde het zaadvissen de Tropen week in het Goereese Gat bijna niets op. Enkele mos- lssers proberen nu nog wat zaad bijeen te vangen op de zo- l wije mosselbanken in de Oosterschelde. Dat mossel- ij j "J06! dan opnieuw uitgezaaid worden op de mosselpercelen (it a osterschelde en de Waddenzee en heeft dan twee jaar no- |*5 "m tot volle wasdom te komen. JDELBURG - Chili - In het pand van de Jongerenbeweging te Middelburg is vanaf maandag een expositie te bezichti- tAil°nr het leven en de cultuur van de Mapuche indianen in ■tan beuren zijn hiervoor tijdens werkdagen geopend van I tot 16.00 uur. b;i!^ELiBurg - Orgel - De Haagse organist Sander van Ma- F0 (ft dinsdag in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het con- Mt °m 20 uur begint, is een initiatief van de plaatselijke .t-irgeleentrum. Johann Sebastiaan Bach en Georg Fr. ta: z,in tijdens het optreden van Van Marion de grote muzi- 'Rspirators. pfP^'-BURG - Hostel - Directeur-generaal volksgezondheid FAi 5 ministerie van WVC, J. van Londen, opent donderdag 13 Feekt H psyclliatrisch hostel Walcheren in Middelburg. Hij I dan tijdens een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek. Hyf'^*EN - Vismijn - De nieuwe vismijn te Vlissingen |Ht vandaag een open dag. Belangstellenden kunnen er te- ff" 14.tot 17 uur. voor die tijd verricht staatssecretaris A. ['"isv t°ffiCiële °Penin8- Tijdens de open dag worden video- f wtoond over de visvangst en -verwerking. Verder vinden Van onze correspondente MIDDELBURG - De 33-jarige R. B. uit Oost-Souburg woonde in 1982 'op kamers' bij een hospita in Goes. Na verloop van tijd verslechterde de verhouding ener zijds, maar ontstond er tegelijkertijd een anderssoor- tige relatie, die tijdens de zoveelste ruzie op 4 decem ber resulteerde in een handgemeen, waarbij B. de vrouw met een mes in de arm stak. „Je gaat er aan en daar heb ik vijf jaar voor over", zou B. geroepen heb ben. In bet ziekenhuis werd geconstateerd dat het mes een snijwond van 4 cm bad veroorzaakt. Voor de rechtbank in Mid delburg ontkende de man in alle toonaarden zijn hospita met een mes te hebben be werkt. De president van de strafkamer mr. Nomes: „Hoe kwam ze dan aan die snij wond". B.: „Dat moet u mij niet vragen". Opmerkelijk was ook dat de gealarmeerde De laatste hand wordt gelegd aan de versiering van het nieuwe buurthuis. Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteravond werd het nieuwe onderkomen van de buurtvere niging Hof Zeldenrust in Terneuzen officieel in gebruik genomen. De ope ning werd verricht door de wethouder van welzijnsbeleid, J. van Rooyen, die de naam van het buurthuis bekend maakte. De naam 'Het Rivierenhuis' is be dacht door Arjan Vink, die hiervoor een WV-bon kreeg aangeboden. Onder aanwezigheid van zo'n 100 buurtbewoners en genodigden, ver richtte wethouder Van Rooyen de ope ning door een schoolbord met daarop de naam van het buurthuis open te schuiven. Van Rooyen: „Zonder de overige club- en buurthuizen tekort te doen, kunnen we stellen dat dit buurt huis een unieke plaats inneemt, daar het tot stand is gekomen door een vere nigingsstructuur. Duidelijk is dat de buurtbewoners dit onderkomen graag gewild hebben. Gelukkig kan ik mede delen, dat de subsidie voor 1985 rond Met deze toezegging voor huur- en vergaderkosten was het bestuur zeer verheugd. Voorzitter P. van Loo van de buurtvereniging: „Wij als bestuur wil len graag op de ingeslagen weg door gaan. Nieuwe ideeën voor activiteiten foto «vim kooyman van de bewoners juichen we toe. Het bestuur zal echter steeds meer gaan delegeren, zodat er terecht gezegd kan worden dat de vereniging door de be woners gedragen wordt". Na het officiële gedeelte konden de buurtbewoners het gebouwde buurt huis bezichtigen. Het Rivierenhuis heeft onder meer een buffet en een filmzaal, waar in de vakanties films gedraaid kunnen worden voor de lage re schooljeugd. Verder worden er di verse cursussen gegeven, zoals compu- terkunde, naaien en knutselen. Om de contacten binnen de wijk te verstevigen, zullen er regelmatig wijk bijeenkomsten worden gehouden in Het Rivierenhuis. politie B. later in bed aantrof met een aardappelschilmesje onder het hoofdkussen. „Blijk baar", aldus mr. Nomes, „ver wachtte u geen politiemannen, maar wel uw hospita aan uw bed". Overigens ontkende B. nog een andere beschuldiging, die voor justitie minder duidelijk lag. Reden waarom de zaak pas gisteren kon worden be handeld. Op 30 augustus 1982 zou B. in Arnemuiden hebben gevist met een harpoen, het geen verboden is. Toen twee in burger geklede politiemannen hem hierover onderhielden en de zwemspullen (zwemvliezen, duikbril en snorkel) in beslag wilden nemen, verzette hij zich hevig met uithalen naar de maagstreek van een van de politiemannen. De twee ver balisanten bevestigden giste ren onder ede nogmaals hun verhaal, waarop het openbaar ministerie concludeerde dat ook dit feit bewezen moet worden geacht. Tegen B. eiste de officier van justitie tenslot te een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden en een boete van 1150 gulden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Van onze correspondent DONGEN - In de Brabantse gemeente Dongen is de orga nisatie gestart van een reünie voor alle Van Dongens. Het de bedoeling om op 8 september vanuit het hele land zo veel mogelijk mensen met de achternaam Van Don gen naar de gemeente te halen. De eerste honderden uitnodi gingen aan de Van Dongens zijn al de deur uit. Volgens een woordvoerder van de gemeente worden min stens 4.000 Van Dongens ver wacht. De immense reünie wordt gehouden in het kader van het Dongen-promotiejaar 1985. Het initiatief is afkomstig van de plaatselijke muziek vereniging. Voor de organisa tie tekenen de stichting Don gen '85 en het comité 'Van Dongen is mijn naam'. Onder deel van de festiviteiten op 8 september vormen optredens van muzikale Belgen van het geslacht Van Dongen. Plaatselijk nieuws KVO - De leden van de afde ling Westdorpe van de Katho lieke Vrouwen Organisatie (KVO) hebben een bezoek ge bracht aan het hoofdkantoor van dagblad De Stem in Bre da. Daar werden dia's ver toond over de totstandkoming van de krant, waarna een rondleiding volgde. Na de lunch vertrok het gezelschap naar de abdij van de paters Trappisten te Moergestel, la ter gevolgd door een bezoekje aan Tilburg. Bejaarden - De afdeling West dorpe van de Bejaardenbond maken donderdag 13 juni een busreis naar de Ardennen. Om 7.00 uur wordt vertrokken en de reis voert langs de oevers van de Maas. In Rochefort zal het grondstation voor tele communicatie worden beke ken en vandaar gaat het naar La Roche, waar ook wordt ge dineerd. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Met de sluiting van het Marollegat in de Oesterdam komt het scheepvaartverkeer op het Schelderijnkanaal in rustiger vaarwater terecht. Hoewel er onder Tholen nog een gat van 300 meter zit in het Oester- damtracé, houdt de dam vol gens een woordvoerder van Rijkswaterstaat nu al stro mingen en golven tegen. „Er zijn nu zandkaden van 2,5 meter boven NAP in het Marollegat. We proberen de vloedlijn voor te blijven en de zandbarrieres op te hogen tot Delta-hoogte, 4 meter boven NAP", aldus de zegsman. Het Thoolse gat, waar de sluis in de Oesterdam wordt aangelegd, ligt op ongeveer 3 km van het Schelderijnkanaal. „Dat gat heeft nauwelijks in vloed op de stroming in het kanaal". Het met zand gedich te gat in het Marolle-gat nog bekleed met betonblokken aan de kant van de Oosterschelde en met stortsteen aan Schelde rijnkanaal. De Oesterdam heeft trouwens de functie van stormbreker, maar krijgt die status voor het achterland pas in 1987 als ook de Philipsdam gereed is. „Dat doen we om bij storm alle risico's te vermij den", zegt de voorlichter. Voor de gemeente Bergen op Zoom houdt dat bijvoorbeeld in dat voor die tijd geen chloorlijn door de dijken bij de Zeekant kan worden aangelegd. Met de eerste fase van het nieuwe tracé van de chloorlijn wordt overigens op 2 september ge start. TERNEUZEN - De Schans. LEAO: Terneuzen: Franklin van Beijster- veldt, Andries Hoek, Peter Jansen, Antoinet Schoenmaker; Terhole: Teun Brooijmans; Kloosterzande: Marc Onken; Axel: Yvonne van Rijn, Joep van Sterkenburg. GOES - School voor MDGO, ander MBO en BBO 'De Vakschool' Goes: Jacquelien Oele, Monique v.d. Sluijs; Axel: Yolanda v. Alten; Terneuzen: Brigitte Puister. INT AS: Goes: Michel Bek, Erna de Groot, Karin Konst, Oilai Man, Marleen Nieuwkerk, Corine Velt- meyer, Marian Weezepoel; Hein- kenszand: Anita Kopmels, Marian Meulpolder, Carla Moison, Diana Nijsse; 's-Heerenhoek: Ina Stoop; Lewedorp: Corrie Vermuë. Door Paul de Schipper „De mieren zitten overal en er zijn er veel meer dan vo rig jaar". Woordvoerder Van den Berg van de Sectie Afvalstoffen van de Milieu dienst Breda bevestigt de overlast van mieren, al wil hij nog niet direct van een plaag spreken. Van den Berg: „Je zou haast zeggen dat er vanwege de strenge winter minder moesten zijn, maar het is juist andersom. Ze hebben de kou opvallend goed over leefd". Het beestje dat tussen de haartjes op uw arm rond scharrelt, is meestal de La- sius niger Linnaeus. In het Nederlands gezegd: de zwarte wegmier, ook wel be kend als de tuinmier. De emancipatie in mie- renland is in vergevorderd stadium. En dat betekent dat de mieren die de hinder veroorzaken de zogenaamde werksters zijn, de onvrucht bare vrouwelijke exempla ren. Hun omzwervingen over aanrecht en gazon zijn voedseltochten. Zodra een werkster een rijke voedsel bron gevonden heeft, maakt ze haar collega's daar op at tent door middel van een reukspoor: de mierenstra ten. Het gevolg daarvan is dat de mieren keurig achter elkaar volgens een vaste route keukentafel en jampot beklimmen of een kapotte Lig je languit op je gazon. Kriebelt er iets op je arm. Klets, weg rotbeest! Even later weer klets. Het helpt niet. Uw biceps ligt op de marsroute van een leger mieren. Een ver kenner heeft een reuk- spoor gelegd en nu komt de rest. Verkassen dus. Dit voorjaar doet de mier het uitstekend. Te goed zelfs. Bij gemeente lijke bestrijdingsdiensten regent het klachten. De mieren vallen aan op het gazon, op het terras, op het aanrecht. Als het ze zo uitkomt, marcheren ze door de voordeur naar binnen en langs de ach terdeur weer buiten. Wat te doen? Middeleeuwse bestrijdingsmiddelen zo als een ketel kokend wa ter of moderne chemische wapens als het mieren- lokdoosje. vuilniszak binnenrukken. Mieren zijn nuttige beesten omdat ze insecten verdelgen. In de nabijheid van gebou wen vestigen ze hun nesten veelal in gazonranden, tus sen tegels en onder het ter ras. „Hoe warmer, ver". Daarmee hoe actie- geeft een De mieren hebben de extreme winter onverwacht goed overleefd. - foto marcel bekken zegsman van de landelijke strijding in Wageningen een mierenexplosie. In Wage- oorzaak aan voor de huidige ningen is men nog niet onder Centrale Ongedierte Be de indruk van de klachten. „Het komt gewoon wat plot seling, omdat het ineens warm wordt", aldus zegs man De Jonge en hij voegt er nog aan toe: ,,'s Avonds komen ze vaak naar binnen, want dan wordt het buiten koel, maar binnen blijft de warmte hangen". „Bestrijding bij de bron, dat wil zeggen bij het nest, is het beste. Maar begin daar maar eens aan als dat nest een halve meter diep onder de stenen zit". Dat betekent dat de bur gerij zich zal moeten behel pen met de meest uiteenlo pende middelen. De moge lijkheden zijn talrijk. Zo wil het verhaal dat mieren een hekel hebben aan koffiedrab op het aanrecht. Vast staat in ieder geval, dat ze een he kel hebben aan wasmidde len en ook aan een paarden middel als warm water, ook al herstelt een mierenkolo nie zich vaak verbijsterend snel van zo'n moordpartij „Met lokdoosjes hebben we niet zulke beste ervarin gen" vertelt Van den Berg en hij voegt er aan toe „als mensen dan toch langs che mische weg willen bestrij den, laat ze het dan met een plantaardig middel doen. Dat is sinds kort ook in de handel en het werkt goed en het voordeel is dat je het ook op het aanrecht kunt ge bruiken omdat het niet gif tig is".

de Stem | 1985 | | pagina 21