UIKE PEN VOOR 'N STEM FAN MEST Arts heeft belastingen voor 4 miljoen opgelicht VREES IN ONDERWIJSKRINGEN: PRINS OP EIGEN VLEUGELS Provincie gul met naaktstrand Alternatieve straf jeugd uitgebreid Supporter door shock van geheugen beroofd ING I.U.- EMING Gids-Weekend Aantjes terug in de politiek bovag start campagne Merijntje Sancties voor niet overleggen met huurders Hoe pakken we de hondedrol aan? 14 OASEN GRATIS DEL te AXEL gemeente^ 7 DER WET gemeente jc PV*# AARD LEUK 125ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ZATERDAG 8 JUN11985 VIER DUIZEND VROUWEN 'ZWART GEABORTEERD Garages moeten werk beter doen Vloekverbod in Putten Moordenaar trouwt moeder slachtoffer NU IN HELE LAND Brugman weg als staten voor kern centrale zijn Prijzen in april 0,1 procent gestegen DE STEM de 4in1 krant ASS I 7 a I nr. ie gemeente Goes, zal a'e het Uniform Aanbeste- len: verken, en het maken van een en ander met bijko- eg van een gedeelte van t tertiair wegenplan 1978, oes/Kapelle, volgens be- 18.000 m3 16.000 m3 8.200 ton 4.300 ton 58 stuks 23.600 kg 300 m3 ien en ander afhankelijk en. emeente Goes, afdeling 2 te Goes voor 125.- :orting van 130.- op ne van de Vogelwaarde Telex 55518 MD ien de ilichtingen >p hiervan. FR. DE WAAL, Graauw tel. 01143-371 ethouders van Terneuzen bren- aan het bepaalde in artikel 12 ie Bepalingen Milieuhygiëne, ter op 7 mei 1985 bij hen een aan- van Houthandel Den Bouw- us 8030 te Middelburg, om een ie de Hinderwet voor het uitbrei- een houthandelsbedrijf met een erkoop van bouwmaterialen op ijk bekend Stationsweg 58a, ka- ;meente Terneuzen, sectie M, dere terzake zijnde stukken lig- heden voor een ieder ter inzage tarie, afdeling algemene zaken, 85 elke werkdag van 09.00 tot 3.30 tot 16.30 uur en elke don- :ot 22.00 uur. Degenen, die de te zien op donderdagavond van worden verzocht daarvan voor- loen (tel. 01150-17980, toestel tijdens de kantooruren een mon- /orden verkregen, naand vanaf heden kunnen ge- jn schriftelijk bij het College van Wethouders worden ingediend, zwaarschrift indient, kan verzoe- e gegevens niet bekend te ma- mondeling bezwaren worden ;en openbare zitting op dinsdag .00 uur in het stadhuis van Ter- ens gelegenheid wordt gegeven isseling over de aanvraag tussen de aanvrager en de eventuele inslotte de aandacht op, dat de- hebben ingebracht op de bo- en een ieder, die aantoont dat irwijs niet in staat is geweest, m en worden gesteld om bezwaren eschikking in te brengen. 385 ethouders van Terneuzen, Ockeloen, burgemeester. J. van Pagee, secretaris. van de gemeente Terneuzen de raad van deze gemeente i i 30 mei 1985 heeft besloten te en voorbereid: ziening van het bestemmingsplad ziening Ier". van het bestemmingsplan voorziet in de mogelijkheid I to Trompstraat 5 alhier of uitbouw, voorziet in de mogelijkheid tot aan de Scheldedi]k ai- i de woning n aan D latgebouw Desluiten met de daarbij behore en op het stadhuis, afdelingi atg Dlogie), kamer 504, vanaf hea nzage. 1985 De burgemeester v0 noemd, C. Ockeloen. dl> Kantjes" In Do Stom. nmdBl or zovool bljzondoro on vt 9Sfroo»«nto aanbiedingen In staan. EIKO dag woor I Van een oneer verslaggevers BREDA/ROOSENDAAL - Di recteur P. den H. van de in middels gesloten abortuskli- uiek in Bergen op Zoom heeft de belastingdienst voor bijna vier miljoen gulden opgelicht. Dat heeft officier van justi tie mr. F. Berserik in de dag vaarding tegen Den H. opge nomen. De arts zal op woens dag 26 juni voor de Bredase rechtbank geleid worden. Hij wordt verdacht van het gebruik maken van een ver valst geschrift (subsidiair het zelf vervalsen van een per soonsbewijs), het ontduiken van de inkomstenbelasting over de jaren 1980-1983 voor een bedrag van 2.156.303 gul den en ontduiking van de ven nootschapsbelasting voor 1.773.980 gulden over de jaren 1979-1983. De officier zal de rechtbank vragen de behande ling uit te stellen tot het pro- ces-verbaal gereed is. De ver dachte ontkent. De Bergse arts zit sinds me dio maart in preventieve hechtenis. Hij werd toen op heterdaad betrapt door een employee van de Nederlandse Crediet Bank in Roosendaal. Étij kwam daar onder valse naam 760.000 gulden aan geld en waardepapieren brengen. Hij had toen een Belgisch identiteitsbewijs bij zich met de naam De C. en een foto van hemzelf er op. Hij werd echter herkend door een medewerker van de bank, die de politie in schakelde. Justitie heeft inmiddels voor 3,5 miljoen gulden aan geld en waardepapieren van Den H. in beslag genomen. Het merendeel is gebracht door twee bekenden van hem bij wie hij het geld en de waarde papieren in bewaring had ge geven. De man is in appèl ge gaan tegen de derde termijn van dertig dagen waartoe de rechtbank in Breda besloten heeft. Uit het onderzoek is geble ken dat Den H. jaarlijks drie tot vierduizend vrouwen gea borteerd moet hebben en maar een klein deel van hen in zijn witte boekhouding heeft opge nomen. Veel van die "vrouwen waren afkomstig uit landen als Italië, Frankrijk, West- Duitsland en België. Hij zou ze doorgestuurd gekregen heb ben van artsen in die landen die op grond van de wetgeving in hun land niet zelf wilden aborteren. Volgens de dagvaarding heeft de Bergse arts bijvoor beeld over 1980 als belastbaar inkomen voor zichzelf 68.168,80 gulden opgegeven, terwijl dat - volgens de belas tingdienst en het openbaar ministerie - 842168 gulden had moeten zijn. Over 1983 gaf hij 23.547 gulden op, terwij] dat 816547 moest zijn. Bouwstop kost miljoenen Van een onzer verslaggevers BREDA/DEN HAAG - De bouwstop van mi nister Deetman (Onderwijs) voor het voortge zet onderwijs zal leiden tot een verspilling van vele miljoenen. Die vrees bestaat in onder wijskringen. Het ministerie, zo heeft een woordvoerster gisteren bevestigd, betaalt namelijk wél alle kosten die ge maakt zijn bij de voorbereiding van plannen voor nieuwbouw of verbouw van scholen voor het voortge zet onderwijs. Gevreesd wordt dat op zijn minst een deel van die plannen nooit zal worden uitgevoerd. Daarmee zouden de voorbereidingskosten voor niets gemaakt zijn. Deetman heeft onlangs be paald dat het ministerie geen enkele verplichting voor nieuw- of verbouw van scho len in het voortgezet onder wijs mag aangaan. Hij komt geld tekort, omdat de Kamer een stokje heeft gestoken voor het invoeren van schoolgeld. Honderden scholen in ons land hadden bij het ministerie plannen ingediend voor nieuw- of verbouw, die nog slechts de goedkeuring van de minister behoefden. Met het maken van die plannen zijn miljoenen guldens gemoeid. Zo heeft een Bredase school, ook (zwaar) getroffen door de bouwstop, al een half miljoen gulden aan voorbereidings kosten gemaakt. Hoewel de woordvoerster van het ministerie van Onder wijs gisteren zei dat de maat regel van de minister slechts een 'temporisering' van de plannen inhoudt, wordt in on derwijskringen gevreesd dat van uitstel afstel zal komen. Inmiddels voert het minis terie besprekingen met de door de investeringenstop ge troffen scholen om toch iets aan verbouw te kunnen doen. De vaak afgeslankte plannen moeten bekeken worden door architecten. Het ministerie be taalt die kosten eveneens. De verplichtingenstop maakt het voortgezet onder wijs ook nog op een andere manier onnodig duur. Veel Nederlandse scholen hebben noodgedwongen de beschik king over verschillende ge bouwen in één stad. Het mi nisterie geeft een bijdrage in personeelskosten om in die ge bouwen b.v. kantines te kun nen bemannen. Concentratie van de verschillende vestigin gen op één plaats (waar sterk naar gestreefd wordt) zou die kosten sterk kunnen drukken. „Men heeft daar echter geen oog voor", aldus een zegsman. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Mr. W. Aantjes, oud-fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, is door een van de CDA-afdelingen kt de stad Utrecht voorgedragen ais kandidaat voor de gemeen teraadsverkiezingen in maart 1986. Dit heeft de voorzitter van de CDA-afdeling Utrecht E. Ver voert gisteren gezegd. Volgens Verwoert zijn de reacties in Utrecht over het alge meen positief. „Op een paar kwade anonieme telefoontjes na, rijn de meeste mensen juist heel tevreden met deze keuze", aldus lerwoert. Dinsdag zal de kandidatuur van Aantjes in de leden- 'ergadering van de afdeling Utrecht ter sprake komen. Aantjes is bereid de kandidatuur te aanvaarden mits het A-hoofdbestuur geen bezwaar heeft. Landelijk partijsecre taris M. Smits zei gisteren dat het hoofdbestuur zich niet be moeit met kandidaatsstellingen in het algemeen en dus ook niet met die van Aantjes. De CDA-afdelingen zijn daarin geheel zelfstandig, aldus Smits. Aantjes moest in 1978 aftreden als Tweede-Kamerlid en frac tievoorzitter, nadat zijn lidmaatschap van de Germaansche SS inde Tweede Wereldoorlog bekend was geworden. DEN HAAG - Op dit moment is van elke zes automobilisten er een ontevreden over de gang van zaken bij de garage. Voor de "VAG aanleiding om met ingang van 1 september te starten met een 3-jarig project dat er toe moet leiden dat de autobedrij- Ven betere kwaliteit gaan leveren. Met de actie is een bedrag gemoeid van 3.35 miljoen gulden, Waarvan ruim de helft zal worden opgebracht door de BOVAG y°°r het resterende bedrag wordt een subsidieaanvraag bij et Ministerie van Economische Zaken ingediend, stal Cretaris J' van Zwet van de afdeling Auto van de BOVAG, tdat bedrijven die in de gestelde periode van 3 jaar er in sla- 8an het kwaliteitsniveau op een hoog peil te brengen, mogelijk anderen onderscheiden kunnen worden door een certificaat. Prins Willem Alexander is gisteren vanaf vliegveld Lely stad alleen de lucht ingegaan. Hij maakte zijn eerste solo vlucht, na geruime tijd les te hebben gehad. De prins staat geposeerd voor het lesvliegtuig om vader Clatis de foto te la ten maken. - fotoanp MIDDELBURG - Als deze zomer op het Domburgse strand meer dan normaal bloot wordt gerecreërd, is dat niet het gevolg van soepeler overheidsbeleid, maar van een foutje in de Zeeuwse waterrecreatie- krant. De krant, door het provin ciebestuur in 75.000 exempla ren uitgegeven, meldt dat zo wel de gemeente Oostburg als Domburg strandgedeelten hebben aangewezen waar naaktrecreatie officieel is toe gestaan. Maar tot nu toe is de ze vorm van ontspanning nog slechts in Oostburg gelegali seerd. De SGP'er W. Rentier, altijd alert, was de eerste die de fout ontdekte en het schaamrood op de kaken van de provincia le voorlichters bracht. De fout is nauwelijks meer te herstel len, want op het moment van de ontdekking waren al zo'n 55.000 exemplaren van de gra tis krant over de toeristische centra verspreid. Het bureau voorlichting heeft inmiddels een briefje naar de verspreidingsadressen gestuurd met het verzoek om het publiek op de fout attent te maken. De 20.000 achtergeble ven kranten worden momen teel met de hand gecorrigeerd. Kritiek op de krant is er ook weer in kringen van milieu beschermers. Het links-pro gressieve maandblad Nieuw Zeeland vindt dat de provincie de zwemmers opnieuw mis leidt door een kaartje af te drukken dat een rooskleurig beeld geeft van de waterkwa liteit. „Men meet slechts één bron, de bacteriologische ver vuiling. De industrie en dum pingen worden genegeerd". Zonde dus van zo'n dure krant, je hebt er niets aan, concludeert het orgaan, altijd tuk op een aanknopingspunt voor kritiek. De chef van het provinciaal voorlichtingsbureau, J. Tével,' trekt zich deze bezoedeling van zijn image als een zo ob jectief mogelijk voorlichter niet aan: „Er staat heel duide lijk in de krant dat er alleen op bacteriologische vervuiling en doorzicht is gemeten, dat andere zaken er niet bij zijn betrokken". Hij wijst er ver der op dat is uitgegaan van wettelijke normen, parallel met de EG-richtlijnen. Belasting ook maar geaborteerd DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Brokx (Volkshuisves ting) wil financiële sancties treffen tegen woningcorpora ties als deze hun huurders niet betrekken bij vaststeUing oi wijziging van het huurregle- ment of niet met hen overleg gen over de omvang en prijs van de servicekosten en kwa liteitsnormen. Dit geldt ook voor andere niet-winst beogende verhuur ders. Brokx heeft dit vastge legd in de nota Woonconsu ment en Volkshuisvesting die hij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Corporaties krijgen van het rijk financiële bijdragen voor onderhoud aan woningen, de jaarlijkse ex ploitatierekening en het lid maatschap van een van de koepels. De nota geeft een eerste aanzet om de woonconsument meer te betrekken bij de volkshuisvesting. Brokx vindt dat het rijk zich niet intensief bezig moet houden met de uit voering van het overleg op plaatselijk niveau. Hij kondigt aan dat met ingang van vol gend jaar subsidie gegeven kan worden voor een plaatse lijk woonconsumentenbeleid bij voorbeeld voor adviesgroe pen voor de volkshuisvesting, voor ondersteuning van bewo nersorganisaties en voor in spraakprojecten. De regeling geldelijke steun inspraak wordt ingetrokken. Deze gold alleen voor inspraak bij nieuwbouw. PUTTEN (ANP) - In het Gelderse Putten mag niet in het openbaar worden gevloekt en naakt gere creërd. Bovendien is het aan vrouwen verboden met ontbloot bovenlijf rond te lopen. De raad heeft dit op voorstel van b en w beslo ten. Enkele weken geleden nam de gemeenteraad van Harderwijk, eveneens in de provincie Gelderland, ook zo'n besluit. De politie in Harderwijk liet onlangs weten dat er niet op naakt- en topless- zwemmen kan worden ge patrouilleerd, om over het vloeken in het openbaar nog maar te zwijgen. Al leen bij klachten zal even tueel worden opgetreden. SANTA ANA (REUTER) - Een Amerikaan die een meisje van twee vermoord heeft, is in de rechtszaal getrouwd met de moeder van het kind. Meteen erna werd hij wegens moord tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eerder had de rechtbank te horen gekregen dat Tho mas Wyrick Natalie Mar tinez had doodgeslagen in het appartement dat hij met haar moeder deelde. De 34-jarige Wyrick kuste zijn bruid, Sally Martinez, in de rechtszaal nadat het huwelijk vol trokken was door een Mor- moonse geestelijke. MIDDELBURG (ANP) - De staatssecretaris van jus titie heeft aan alle arrondissementsrechtbanken in Nederland laten weten, dat de proef met het opleggen van alternatieve straffen voor jeugdigen in het hele land mag worden ingevoerd, nu de ervaringen in een aantal proef arrondissementen positief is uitgevallen. Dit heeft de officier van jus titie in Middelburg, mr. J. Da- verschot, meegedeeld. Zeeland heeft in verband hiermee een stuurgroep opgericht waarin zitting hebben vertegenwoor digers van het openbaar mi nisterie, de Raad van de Kin derbescherming, de Reclasse- ringsraad, de advocatuur, kin derpolitie, Arbeidsinspectie alsmede de kinderrechter. Een van de taken van de stuurgroep is in brede kring bekendheid geven aan de mo gelij kheid van alternatieve sancties. Met name het vinden van instellingen die bereid zijn projecten te leveren waarbinnen alternatieve sancties kunnen plaatsvinden is van groot belang. Voorts zal bij de Raad van de Kinderbe scherming een coördinator al ternatieve sancties voor jeug digen worden aangesteld die tot taak krijgt alternatieve sancties in concrete gevallen voor te bereiden en te doen uitvoeren. De alternatieve sanctie is een reactie op strafbaar ge steld gedrag en de toepassing ervan moet oplegging van de in de wet omschreven straffen en de daaraan verbonden niet beoogde negatieve effecten voorkomen. Alternatieve sancties kunnen worden opge legd in die gevallen waarin de officier van justitie een min derjarige zou dagvaarden ter terechtzitting van de kinder rechter als de mogelijkheid van de alternatieve sanctie niet aanwezig zou zijn ge weest. DEN BOSCH - De PvdA-frac- tie binnen de provinciale sta ten van Noord-Brabant zal waarschijnlijk zijn afgevaar digde binnen het college van GS terug trekken ais de staten op 21 juni besluiten tot plaat sing van een of meer kerncen trales op het industrieterrein Moerdijk. De betreffende PvdA-gede- puteerde, A. Brugman die zich als enige binnen GS keert te gen de komst van een kern centrale, acht zelf die kans 'niet uitgesloten'. Burgman verklaarde giste ren na afloop van een door hem voorgezeten commissie vergadering, ervan overtuigd te zijn dat als er in Nederland kerncentrales bij komen, er daarvan minstens 1 in Moer dijk komt. „Alles wijst daarop. Met een lobby die vanuit Bra bant is gestart is dat vanaf de eerste minuut geregeld", aldus Brugman. IS DE Haagse hondedrollenzui- ger met spuitlans het geheime wapen waarmee de oorlog tegen de zorgeloos uitgeworpen honde drol kan worden beslist? Is er werkelijk iets te doen tegen de 'glijbanen van hondevlaaien'? Hét milieuprobleem van de be schaafde wereld. Kinderen onder toezicht: Als de ouders in eigen huis op voedingshulp krijgen van een ge zinsvoogd. Binnenvaart dreigt: Schippers worden 'ziek' van ver laders die hen alleen als goedko pe reserve beschouwen. De Engelse voetbalsuppor ter: Door de week een keurig en ge hoorzaam, zaterdags op zoek naar een forse knokpartij. Serie de Manager: L.Th. Bartels, directeur van Hoechst Breda: Elke medewerker moet op zijn stek een mini-onder nemer zijn. DEN HAAG (ANP) - De kos ten van levensonderhoud zijn van midden april op midden mei met 0,1 procent gestegen. Vooral benzine werd duur der. Ook stegen de prijzen van vers fruit. Daarentegen wer den eieren, autogas en diesel olie goedkoper, evenals verse groeten, aldus het ministerie van Economische Zaken. Het inflatietempo, dat wordt uitgedrukt in het zoge noemde voortschrijdend twaalfmaandsgemiddelde bleef afgelopen maand op 2,8 procent staan. Tussen mei 1984 en mei 1985 trad een prijsstij ging op van 2,6 procent. TURIJN (AP) - Marco Manfredi, een Italiaanse supporter die na het drama in het Brusselse Heizelstadion acht dagen door Bel gië, Frankrijk en Italië rondzwierf, heeft volgens zijn artsen waarschijnlijk een shock opgelopen die hem van zijn geheugen beroofde. Manfredi werd donderdag in verdwaasde toestand door een collega aangetroffen op 3 kilometer afstand van zijn huis in Montecalieri bij Turijn. Hij kon zich niet herinneren waar hij de acht dagen had door gebracht die zijn verlopen sinds de voetbaltragedie, waarbij 38 supporters om het leven kwamen. De 40-jarige Italiaan vertelde de politie dat hij zich zelfs niet kon herinneren met bevriende Juventus-aanhangers uit Turijn te zijn vertrokken om de Europacupwedstrijd te gaan zien. Hij zei zich evenmin iets te herinneren van de wedstrijd, de rellen en de gebeurtenissen daarna. De artsen zeiden dat Manfredi, die vrachtwagenchauffeur is, zelf kennelijk geen klappen had opgelopen in Brussel. Afgezien van zijn verwarde toestand leek hij in goede gezondheid. (ADVERTENTIE) I^IEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturei naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, ^Bellen kan ook: 076-236911. i

de Stem | 1985 | | pagina 1