Portugal krijgt zijn mooie zomer niet Toeristische kwaliteit in Spanje aan de prijs Joodse extremisten pikken vrijlaten van Palestijnen niet Mogelijkheden met DNA niet overschatten OM AAN Tegenspraak BEGINNENDE STAAT VAN ANARCHIE OP WESTBANK VAN MAAREN BE STEM COM DONDERDAG 6 JUN11985 1 ACHTERGROND5 STRANDEN AAN ONDERZOEK ONDERWORPEN Stuwmeer Alternatief Campagne Explosief Interferon Niet zinvol Buiten zinnen Steun Afstand Onvergeeflijk DONDERDAG 6 JUN111 Om Pa te helpen 't allemaal wat dichterbij te halen 158,- Door Anton Theunissen HET had in Portugal zo'n mooie zomer kunn- nen worden. Het arme land zou niet alleen niet meer te hoeven lonken naar Europa als sym bool van voorspoed en vooruitgang, het zou na honderd maanden on derhandelen toegelaten worden tot de rijke Europese Gemeenschap. Dat feestje gaat op 12 juni wel door, maar de feest vreugde is deze week al grondig bedorven door de So ciaal-Democraten (PSD), de kleine regeringspartner van Soares' socialisten, die dins dag uit de Grote Coalitie is gestapt. De socialistische premier Mario Soares, de man die al jaren zijn politieke troeven op de Europese Connectie heeft gezet, had het zich an ders voorgesteld. Hij had Europa een stabiel Portugal T5 PAGINA Mario Soarez..feest vreugde bedorven. - F0T0UPI willen aanbieden, een land dat na de zeer turbulente ja ren orde op zaken heeft ge steld, met aan het hoofd een zeer krachtige regering. Soares heeft de laatste maanden de trots van de Portugezen gestreeld door erop te wijzen, dat Portugal zijn 'Europees-zijn' niet hoeft waar te maken. In histori sche perspectief is dat juist. Bijna tweehonderd jaar lang was Europa in de ogen van de rest van de wereld weinig meer dan Portugal. En het is historisch ook juist, dat de expansiedriften van andere Europese landen, met name Spanje en Frankrijk, de Por tugezen dwongen in andere delen van de wereld te zoe ken naar vrienden en goede ren. Soares zei het onlangs zo: Portugal moet de erfenis van zijn gouden verleden nog verwerken, een gouden ver leden dat Portugal zowel iso leerde als bevrijdde. Maar toen was het weer zomer in Portugal, waarin de politici doorgaans niet de lommer zoeken in de scha duw van de kurkeiken en palmbomen, maar hun ge moederen laten verhitten in de broeierige straten van Lissabon. Deze zomer vormt daarop geen uitzondering en de poli tieke onrust is ook niet ge heel onbegrijpelijk als men kijkt naar de bergen politie ke munitie die bij wijze van spreken bij de voordeur van elke burger ligt opgestapeld. Al sinds de dood van de leider van de Sociaal-Demo craten, Mota Pinto, ruim een maand geleden, was het on rustig in de Grote Coalitie. De PSD raakte intern ver deeld over het te voeren be leid en de voortzetting van de steun aan de regering. De lei ding van de PSD verweet de socialisten plotseling getreu zel bij de hervorming van de landbouw, de industrie en de starre arbeidswetten (d.w.z. Soares brengt de zaken niet snel genoeg terug in het ka pitalistische gareel). Onmid dellijk na Mata Pinto's dood bleek al, dat een groot deel van de PSD wilde breken met dè socialisten. Tijdens het onlangs gehou den partijcongres van de PSD bleek de verdeeldheid nog groter geworden. Toen Anibal Cavaco Silva, een econoom een oud-minister van Financiën en nooit een vriend van de socialisten, ook nog gekozen werd tot opvol ger van Mota Pinto, was het lot van de Grote Coalitie be zegeld. Silva liet eerst vaag weten, dat 'de deur openstaat voor onderhandelingen over veel verdergaande hervormingen en sanering van de Portugese economie'. Vervolgens legde hij de lont bij het politieke kruitvat door aan te kondi gen, dat de PSD bij de ko mende presidentsverkiezin gen in november niet pre mier Mario Soares (die zich waarschijnlijk in juli kandi daat zal stellen en een beetje rekende op de steun van zijn coalitiepartner) zal steunen, maar Soares' 'vijand', de con servatieve christen-demo craat Diogo Freitas do Ama- ral. Deze slimme professor, die ooit met Soares in een 'rampzalige' coalitie heeft gezeten, gaat als onafhanke lijke kandidaat met een con servatief programma de ver kiezingen in. Soares was des duivels over zoveel gekonkel achter zijn rug en in zulke situaties gaan Portrugese politici zich gedragen als zichzelf vernie tigende scorpioenen. Rancu ne, verdachtmakingen en in trigues vergiftigen het poli tieke klimaat, niet in het be lang van het land, maar ter meerdere glorie van het eigen belang en eigen partij. Op dat punt bij af is Portugal nu weer. Dat is jammer, want de 'Grote Coallitie', die het land in rustiger politiek vaarwa ter heeft gebracht, heeft sinds juni 1983 zeker enig succes gehad met de gezond making van de economie. Zwaartepunt daarbij lag op verbetering van de beta lingsbalanspositie en een be perking van de omvang van de buitenlandse schulden. Na twee jaar zijn de eerste re sultaten geboekt. De prijs voor dat beleid is overigens niet onaanzienlijk: het land kent een werkloos heid van 10 en de koop kracht is ineengeschrompeld. In 1982 was nog sprake van een groei met 3,5 In 1983 'groeide' de economie met-0,5 en vorig jaar was er zelfs een teruggang met -1,6%. De koopkracht nam vorig jaar met gemiddeld 7,5 af, de bestedingen minder, 4 omdat er minder werd ge spaard. Voor dit jaar rekent de regering op een groei van 3%. Met de bedrijven in Portu gal gaat het slecht, een aantal overheidsbedrijven is zwaar verliesgevend, maar er is een lichtpuntje: de buitenlandse investeringen nemen fors (3j toe. Ook de ontwikkeling van de handel is hoopgevend, maar een smet op de econo mische resultaten worden geworpen door de weigering enige maanden geleden van het IMF een laatste krediet tranche van 90 miljoen dollar ter beschikking te stellen aan overheidsbedrij ven. Macro-economisch gezien niet zo'n slecht resultaat, maar de gewone Portugees koopt er weinig voor. Hij zit voorlopig in de misère en het is de vraag, hoe lang een al verpauperd volk, zelfs een tamelijk gelaten volk als het Portugese, een voortdurende daling van koopkracht en het niet ontvangen van loon zal accepteren zonder in opstand te komen. De eerste signalen daarvoor zijn er: massale stakingen over heel Portugal. Het zal in Portugal ook dit jaar vooral een hete zomer worden, maar mooi is nog wat anders. Door Paul van der Voort BARCELONA - Het ge renommeerde Spaanse consumentenblad Ciu- dadano heeft een uitge breide studie gemaakt van de stranden langs de 5061 kilometer lange Spaanse kust. De vakantie-oorden wer den beoordeeld op grond van de volgende criteria: de ge zelligheid, de aanwezigheid van sportinstallaties en de geschiktheid voor gezinnen die met jonge kinderen op vakantie gaan. Het onder zoek toont aan dat de meer dan 5000 kilometer lange kust tegemoet kan komen aan de meest uiteenlopende wensen van de 1,5 miljoen Nederlan ders die ook dit jaar weer op zoek gaan naar de Spaanse zon. Wat de ideale gezinsstran- den betreft, heeft Ciudadano een aantal plaatsen geselec teerd die allemaal in hoofd lijnen beantwoorden aan de volgende beschrijving: de stranden en de zee zijn schoon; er zijn geen lastige muskieten en de temperatu ren zijn 's nachts niet bloed heet; de watervoorziening is het hele hoogseizoen gega randeerd; de stranden lopen heel geleidelijk af in de zee en voor alternatief vermaak voor jong en oud is er altijd wel een goede oplossing dicht in de buurt. Omdat het weer in de noordelijke kust van de At lantische Oceaan niet altijd even goed is, beperkt de be schrijving zich tot de eilan den en de kusten van de Mid dellandse Zee. Een waar schuwing vooraf is overigens wel op zijn plaats: voor kwa liteit moet in Spanje in som mige gevallen behoorlijk worden betaald. Wanneer dit het geval is, dan wordt dit nadrukkelijk vermeld. Afzakkend vanaf de Spaans-Franse grens komen we de volgende stranden te gen die uitstekend zijn ge schikt voor een onbezorgde vakantie met het hele gezin. De provincie Gerona opent de rij met achtereenvolgens de plaatsjes La Escala, San Feliu de Guixols en Tossa de Mar. La Escala ligt in een schit terende omgeving en is bo vendien voor verschillende sporten uitstekend uitgerust. Voor kinderen zijn er bij voorbeeld veel minigolfba- nen en cartingmogelijkhe- den. De oudere kunnen onder andere genieten van diepzee- duiken in het heldere water voor de kust. Op slechts een twintigtal kilometers afstand ligt bovendien het mooie stadje Figueras, waar het museum staat van Salvador Dali, de wereldberoemde surrealistische artiest. Ook het volgende plaatsje, San Feliu is voor kinderen een waar paradijs voor het veilig beoefenen van allerlei watersporten. De vele Ro meinse en Middeleeuwse ruï nes en het plaatselijke mu seum garanderen bovendien vele uren van boeiend en leerzaam cultureel vermaak. Een van de meest bekende gezinsvakantieoorden is ver volgens Tossa de Mar. Ook hier vindt men schitterende overblijfselen van de rijke Romeinse en Middeleeuwse cultuur. De rotsachtige kust is voor de kinderen een on uitputtelijke bron van ver maak. In Tossa zijn welis waar veel hotels, maar ge zien de grote populariteit van het plaatsje is het wel raad zaam om al enige tijd van te voren overnachtingen te re serveren. In de volgende provincie - die van Barcelona - is met name het vakantieoord Vila- nova i la Geltru uitstekend geschikt voor het hele gezin. Het strand is heel veilig en men kan er terecht voor al lerlei soorten vermaak. Het vlakbij gelegen stuwmeer is een tussendoorbezoekje meer dan waard. Zo'n veertig kilo meter verder naar het zuiden - al in de provincie Tarrago na - is het plaatsje Torre- dembarra een ideaal punt voor een veilig en ongestoord verblijf. Hier vindt men een van de allerschoonste en bestverzorgde stranden van heel het land. De tot nu toe opgesomde vijf plaatsjes zijn ideale va kantieoorden voor het hele gezin. Ze zijn echter niet goedkoop: voor de geboden kwaliteit moet volgens het blad Ciudadano behoorlijk worden betaald. Grote gezin nen kunnen zich dan ook heel veel harde guldens uitsparen door iets verder af te zakken naar het zuiden. In de vol gende provincies Castellon, Alicante en Murcia liggen enkele stranden waar men voor uitstekende kwaliteit heel wat minder betaalt. Om te beginnen het plaats je Oropesa, zo'n 100 kilometer boven Valencia. Dit vakan tieoord heeft weliswaar geen surfplankschool, maar daar staat tegenover dat liet een van de weinige Spaanse stranden is waar men bewust allerlei activiteiten organi seert voor de bezoekers van jong en oud. Voor de kinde ren zijn er bijvoorbeeld wed strijden in het bouwen van het mooiste zandkasteel; voor de wat oudere zijn er al lerlei cursussen in bijvoor beeld video-, schilder- en beeldhouwkunst. Ook het plaatsje Torrevie- ja - zo'n 50 kilometer ten zui den van Alicante - is een ide aal en redelijk betaalbaar vakj antieoord voor het hele gezin. De jeugd leeft zich uit met speciaal georganiseerde hengel wedstrijden. Na zes uur 's avonds is het tijd voor het georganiseerd beoefenen van de surfplankkunst. Er is een jachthaven en in de buurt liggen schitterende in hammen in de kust. Nog verder naar het zui den treft men nog een vijftal Spaanse kust voor elk wat wils. stranden aan die volgens het Spaanse consumentenblad een aantrekkelijk alternatief zijn voor gezinnen die op zoek zijn naar een schoon, veilig en redelijk betaalbaar vakantieoord. In de provincie Murcia, de plaatsjes La Man ga en Mazarron; in Cadiz, het schitterende zandstrand van Conil en - in de provincie Huelva - Matalascanas en het nog echt goedkope Isla Cristina in de uiterste zuid punt van de grens met Portu gal. Tot slot nog een tip voor gezinnen die het eiland Mal- lorca uitkiezen als vakantie- doel. Het redelijk betaalbare plaatsje Alcudia is hier het ideale oord. Het waterplezier aan het strand kan hier wor den afgewisseld met wande lingen door de schitterende bossen waardoor deze va kantieoase is onringd. Het blad Ciudadano on derzocht ook wat de meest gezellige vakantieoorden zijn aan de lange Spaanse kust. Niet iedereen is het natuur lijk eens over de ware bete kenis van dit woord. Toch zullen de meeste mensen "wel vinden dat een stadje gezellig is als je er leuk kunt wande len; als er veel terrasjes zijn; als je 's nachts uit kunt gaan en als er kan worden genoten van musea en volksfeesten die typisch zijn voor het land. Die gezelligheid van een plaatsje moet natuurlijk te gelijkertijd zo gevarieerd zijn dat het leuk is voor de vaak totaal uiteenlopende wensen van jong en oud. De eerste plaats in een lange rij wordt volgens Ciudadano on betwist ingenomen door het wereldberoemde Torremoli- nos, aan de zuidelijke kust van Malaga. Vervolgens de schitterende en gezellige stad Puerto de Santa Maria in het verre Cadiz. Benidorm in Alicante, Sitges in Barcelona en El Arenal, nabij Palma de Mallorca nemen de volgende ereplaatsen in. De artistieke sfeer van het Arabisch geo riënteerde Mojacar in Alme- ria, de swingende discothe ken van Playa de Aro in Ge rona en natuurlijk Ibiza moeten in deze 'gezelligheid'- lijst natuurlijk met nadruk worden vermeld. De duizenden kilometers Spaanse kust bieden werke lijk voor elk wat wils. Ook voor de echte sportliefheb bers zijn sommige plaatsen een waar paradijs. Het meest opvallende stadje is onge twijfeld Tarifa in de zuid punt van Spanje. Volgens de experts is het een droomwe reld voor alle liefhebbers van de surfplanksport. Het is na melijk de enige plaats in heel Europa waar men op de gol ven spectaculaire pirouetten maken kan. Andere plaatsen met opvallende sportfacili teiten zijn Ampuriabrava en Palamos in Gerona, Castell- defels in Barcelona en Salou in Taragona. Zaken als zeil- scholen en tennisbanen vindt men er in overvloed. Door onze correspondent Rob Simons JERUZALEM - De uit wisseling van 1150 Pa lestijnse gevangenen te gen 3 Israëlische militai ren heeft tot een groot scheepse intimidatie campagne van Israëli sche extremisten op de bezette westelijke Jor- daanoever geleid. Vooral het feit dat 600 vrijgela ten Palestijnen waaron der enkele tientallen die een moord hadden ge pleegd verkozen naar him huizen in Israël of in de bezette gebieden terug te keren heeft als een rode lap op een stier gewerkt. De heethoofden onder de joodse kolonisten op de westelijke Jordaanoever zijn al schietend en eigendommen van Palestijnse burgers ver nielend de straat op gegaan om te laten blijken dat zij in bezet gebied de dienst uitma ken. In deze beginnende staat van anarchie staan de Israë lische bezettingsautoriteiten toe te kijken terwijl bendes van bewapende joodse kolo nisten de westelijke Jor daanoever voor de Palestijn se bevolking onveilig maken. In een vreesaanjagende campagne zijn vrijgelaten Palestijnen door joodse kolo nisten telefonisch bedreigd, huizen beschoten, ruiten in gegooid en werden ze op an dere manieren lastig geval len. Als er in enkele gevallen al wordt ingegrepen, treden leger en politie niet doeltref fend tegen de joodse ordever stoorders op. De joodse kolo nisten willen de Palestijnse ex-gevangenen zo veel angst inboezemen dat ze uit eigen beweging hun biezen pakken en uit de door Israël bezette gebieden verdwijnen. Drie Palestijnen die we gens moord tot levenslange gevangenisstraf waren ver oordeeld, zijn inmiddels als gevolg van de dreigementen naar Jordanië vertrokken. Een van de vertrokken Pa lestijnen uit een dorp bij Bethlehem begreep de on dubbelzinnige boodschap van kolonisten uit een joodse ne derzetting Tekoa nadat zij een afgehakte hondekop in zijn tuin hadden gegooid en de voordeur van zijn huis met bloed hadden besmeurd. Met hun vertrek moesten de Palestijnen van de Israëli sche autoriteiten afstand doen van het recht op terug keer naar de westelijke Jor daanoever;1 "J ilabni-jüci Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren rnaandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rani* rolatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Kees Buijs „DE recombinant DNA technologie is een zeer be langrijke ontwikkeling, die een groot aantal nieu we mogelijkheden opent op medisch, biologisch en technologisch terrein. Maar die technologie wordt door haar beoefenaars èn door buitenstaanders overschat." Nuchtere woorden van dr. H. Schellekens, arts, medisch microbioloog en thans plaatsvervangend directeur van het Primatencentrum van TNO. Deze pionier op het gebied van medische toepassingen van de recombinant DNA technolo gie in ons land is de schrijver van 'Bouwstenen van de erfe lijkheid', een boek dat zojuist is verschenen. Sinds een jaar of tien is het technisch mogelijk om erfelijk materiaal van verschillende oorsprong te combineren. Deze techniek kon worden gebruikt om bijvoorbeeld het erfelijk materiaal uit een menselijke cel in een bacterie te zetten. Maar van meet af aan is tevens gewaarschuwd voor de gevolgen. Er kunnen immers vormen van leven worden ge maakt die in de natuur niet voorkomen en die natuurlijke even wichten kunnen verstoren; waarschuwingen die in 1973 kwamen van de betrokken wetenschappers zelf. Nadat aanvankelijk in de Verenigde Staten, en later ook in ons land, de DNA-technologie met zo strenge voorschrif ten werd omgeven dat er praktisch geen onderzoek mogelijk was, zijn de regels later versoepeld. Momenteel is in Neder land ongeveer evenveel mogelijk als in de VS, terwijl er ook een einde lijkt te zijn gekomen aan de discussie over de aan vaardbaarheid van DNA-experimenten. Iedere belangrijke ontwikkeling van een nieuwe techno logie leidt tot een periode van overschatting, stelt Schelle kens. Men neigt er toe om van recombinant DNA-technolo gie niet een middel te maken, maar een doel op zichzelf. Er studeert op dit moment geen moleculair bioloog af of hij heeft DNA-technologie in zijn pakket. De wetenschappe lijke tijdschriften staan er bol van. De indruk wordt wel ge wekt dat alle problemen rond een eiwit zijn opgelost wan neer het gen daarvan bekend is. Dit is slechts schijn, stelt Schellekens vast. Als voorbeeld noemt hij de aanmaak van interferon - een eiwit dat o.a. de vermenigvuldiging van virussen remt - door bacteriën. Er zijn patiënten die na behandeling met in terferon, gemaakt door bacteriën, antistoffen gaan produce ren. Die worden alleen gemaakt wanneer het lichaam iets als vreemd beschouwt. Kennelijk is interferon uit bacteriën toch niet precies identiek aan interferon zoals dat door de mens zelf wordt gemaakt. Soms wordt DNA-technologie ook in de industrie doel in plaats van middel. Bepaalde eiwitten worden nu gemaakt omdat ze kunnen worden gemaakt, niet omdat er een drin gende behoefte aan bestaat. Schellekens noemt dat 'het Con corde effect'. De overschatting van de mogelijkheden van recombinant DNA technologie kan men volgens hem óók de tegenstan ders in de schoenen schuiven. „We zijn niet bezig met met het creëen van nieuwe eigenschappen, maar hoogstens van nieuwe combinaties van eigenschappen die, om bepaalde re denen, niet in de natuur voorkomen." Men kan aannemen dat elke combinatie van erfelijke eigenschappen in de natuur al eens is geprobeerd en dat be paalde combinaties niet in staat zijn te overleven. Allerlei soorten worden onmiddellijk overvleugeld door soortgeno ten die erfelijk minder of anders zijn belast. De discussie over de gevaren dat DNA-manipulatie bij voorbeeld een biologische oorlogsvoering dichterbij brengt, vindt Schellekens niet zinvol. „Laten we blij zijn met de nieuwe mogelijkheden en ons concentreren op de vraag op welke manier zij ten voordele van de hele mensheid kunnen worden gebruikt." 'Bouwstenen van de erfelijkheid' is ondanks het moeilijke onderwerp een helder en ook duidelijk geïllustreerd boek, zeer geschikt voor een groter publiek. Schellekens geeft een neutraal overzicht van de mogelijkheden van recombinant DNA. De meningsvorming laat hij aan de lezers over. Het boek is uitgegeven door Meulenhoff Informatief. De woede en verbittering over de vrijlating van de Pa lestijnse terroristen heeft volgens de militaire com mandant van de centrale sec tor generaal Amnon Lipkin Shahak tot een explosieve si tuatie onder de joodse kolo nisten in de bezette gebieden geleid. Shahak vreest dat de joodse kolonisten ernaar zul len streven dat de Palestijnse ex-gevangenen alsnog zullen worden uitgewezen. Hoewel de commandant verklaarde dat hij wetsovertredingen niet zal toestaan, wordt de ordehandhaving door de Is raëlische bezettingsautoritei ten tegenover joodse kolonis ten voornamelijk met de mond beleden. De autoriteiten wekken de indruk dat zij een ruime ma te van begrip kunnen op brengen voor de gewelddadi ge acties van de kolonisten, die hun wellicht niet onwel gevallig zijn. De extremisten onder de kolonisten zijn vol gens diezelfde autoriteiten door de uitwisseling, waar door nu honderden Palestijn se terroristen vrij in de be zette gebieden kunnen rond lopen, buiten zinnen geraakt en niet meer in de hand te houden. Tot dusver konden ze ook vrijwel ongestraft hun gang gaan. Het Israëlische leger heeft nauwelijks een vinger uitge stoken toen huizen van voor malige gevangenen en hun gezinnen door kolonisten werden beschoten of pam fletten in de bezette Arabi sche dorpen en steden wer den verspreid waarin met harde acties werd gedreigd als de vrijgelaten Palestijnen niet het door Israël bezette gebied zouden verlaten. De kolonisten komen onuitgeno digd in de dorpen op bezoek om er de bevolking voor de keus te stellen om de door hen ongewenste elementen uit hun midden te verbannen of anders voor de onaange name gevolgen op te draaien. De leiders van de raad van joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever steunen acties die erop zijn gericht 'vrijgelaten moorde naars' uit het gebied te ver bannen. Die acties zijn met intimiderende telefoonge sprekken en 'vriendelijke' bezoeken aan dorpshoofden begonnen en zullen langza merhand worden opgevoerd en een harder karakter krij gen. De kolonisten hebben er al openlijk kond van gedaan dat zij „wel zullen doen wat de staat als zodanig moet na laten." De agressieve confronta tie-politiek wordt nog gesti muleerd doordat de geografi sche afstand tussen de vrij gelaten Palestijnen en op wraak beluste kolonisten vaak niet meer dan enkele kilometers en soms slechts honderden meters bedraagt. Gezinnen van vrijgelaten Palestijnen in Hebron zijn 's nachts al door kolonisten uit de naburige joodse nederzet ting Kirijat Arba door waar schuwingsschoten opge schrikt. De Arabische bur gers die door-hun-18*jarige ervaring met de bezetting hebben geleerd dat Që Israë lische autoriteiten geen af doende bescherming bieden, hebben uit vrees voor vergel ding in de meeste gevallen nagelaten een klacht in te dienen. De extremistische Kach- beweging van Knesset-lid rabijn Kahane is vastbeslo ten de vrijgelaten Palestij nen op te sporen om met ze af te rekenen. In deze vogelvrije sfeer van intimidatie, geweid en rechteloosheid is het Is raëlische ideaal van een vreedzame samenleving van joden en Arabieren op de be zette westelijke Jordaanoe ver ver te zoeken. In Kirijat Arba hebben de kolonisten hun campagne- hoofdkwartier gevestigd, waar de acties worden ge coördineerd om de levens van de in bezet gebied in vrijheid gestelde Palestijnen onmoge lijk te maken en ze te dwin gen alsnog de rivier de Jor- daan over te steken. In Na- blous zijn pamfletten ver spreid ondertekend door joodse kolonisten waarin de vrijgelaten Palestijnen wor den aangespoord het gebied zo snel mogelijk te verlaten. In de in het Hebreeuws, Arabisch en Engels gestelde pamfletten wordt betoogd dat vreedzame betrekkingen tussen de joden en hun Ara bische buren niet mogelijk zijn zolang de voormalige Palestijnse gevangenen, die 'onvergeeflijke zonden' heb ben begaan, nu in hun huizen, blijven zitten. Op pamfletten, die de afgelopen dagen op muren bij de huizen van vrij gelaten Palestijnen in He- bron werden aangeplakt, staat in het Arabisch te le zen: „Hier woont een terro rist en een moordenaar. Zijn bestaan hier brengt hem en zijn omgeving in gevaar. Wij raden aan hem weg te stu ren." De pamfletten zijn on dertekend door „Uw joodse buren." De rechteloosheid op "e bezette westelijke Jordaan oever heeft al zulke vormen aangenomen dat er sprake is van een gezagsvacuüm dat door de kolonisten wordt op gevuld. De bezettende macht, die haar gezag niet uitoefent, geeft een vrijbrief aan een gewapende militie om het recht in eigen hand te nemen De kolonisten maken ®e hun vogelvrij-verklarmê van de Palestijnen en hun®" timidatie-beleid een eind aan Israël als een democratische rechtstaat waar alle burgers de ■je veiligheid van alle burgefS om haar bestuur. voor de wet gelijk zijn en regering borg staat voor Vervolg van pagina 1 pe Officier zegt de zaak 'ri goureus' te willen aanpakken. u|i beschikt inmiddels over het rapport van de AID. Vol- ns dat rapport was sprake van een cocktail met natuur lijke hormonen. Mr. Wabeke distancieert ,jch voorlopig van de vraag of de bij W. aangetroffen groei- hormenen verboden zijn. Hij vindt het veel belangrijker dat eerst wordt onderzocht of W. -ich schuldig heeft gemaakt aan artikel 174 Strafrecht. Dat houdt zich bezig met de ver hoop van voor de gezondheid schadelijke waren. De maxi mumstraf daarvoor bedraagt 20 jaar. Viss< (ADVERTENTIE) Kompakte kwaliteitskijker, type 8x40 MC, met één hand in te stellen. Inklusiefdraagtas. OPTICIENS VAN PROFESSIE KENNERS VAN KONTAKTLENZEN Breda: Ginnekenstraat 16, tel. 138370. Maandag v.a. 13.00 uur geopend. Kinderporno VOOR de strafbaarheid van kinderpornografie gelden strengere criteria dan voor pornografie met volwassenen. Niet de wijze waarop het pu bliek met kinderpornografie geconfronteerd wordt (gewild of ongewild zoals bij volwas senenpornografie) is hierbij doorslaggavend, maar de vraag of die kinderpornogra fie, gezien de aard van de af beeldingen, voor een belang rijk deel van de bevolking kwetsend is in het eerbaar- heidsgevoel. Dit heeft de rechtbank in Amsterdam ge vonnist in het proefproces over strafbaarheid van han delaren in kinderpornografie. Kerncentrales HET kabinet streeft er naar de beslissing over de bouw van twee nieuwe kerncentrales in januari 1986 aan de Tweede Kamer aan te bieden. Dit heeft minister Ruding, als minister van Economische Zaken ad in terim, aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen naar aan leiding van het regerings standpunt met betrekking tot net Eindrapport Maatschap pelijke Discussie Energiebe leid. c v DE SITUATIE is natuurlijk niet hel op dit moment toch min of meer Vietnam en Afghanistan. Uiteraarc toenmalige Vietcong niet te vergeli 9eruste Afghaanse vrijheidsstrijde 9eografisch verschil tussen de jun oam en het woeste hooggebergte oe huidige ontwikkelingen in Afgh oe Amerikaanse strijd in Vietnam, kopeeS tien 'aar 9eleden met een De Russische partijleider Gorbat oe Pakistaanse president Zia UI I yeen militaire oplossing mogelijk i stan. En eind mei verklaarde een panada dat hij zou kunnen insten TÏeni9de Naties dat is gericht 0| w ,roePen uit Afghanistan, woorden die op het eerste gezi zott °Ps,e"'n9- De Russen schijnt enen van nog meer manschappe yevoed vanuit de vluchtelingenkar l?enen Afghanen in erbarmelijke Viot breken. De Amerikanen hio maar 00,< de Russische a staat in schrille tegenspraak sproken teksten k,,r)!?n' iuis' °P bet moment dat z 2j "big wordt zijn de Russen bezig ena offensief. Russische elitetroe oh'eriee1, vegen de Kunar-vallei kict= nse verzet af te snijden van 1 hi«?n' Wel|icht wint de Sovjet-Uni m °ne door is gebleken dat milit oei?ïn afle99en tegen de combir moe? 'n een 'deologie. Hoeveel R nor Ien er n°9 vallen alvorens de F °9en willen zien?.

de Stem | 1985 | | pagina 2