Schoo t( econom Karpervissen met boilies Peres wil gesprekk Hoessein Nederlands echtpaar verkoopt Parijzenaars tonnen vis 'Roger and Out koppig Engels bier DINSDAG 4 JUN11985 f 11 ft p 1 1 P Discriminatie (van de politie) PAPIER VOOR UW PEN EK op tv Mengele 'Mijn medeburgers. HENGEL- RUBRIEK WOENSDAG 5 JUNI198 WESTERSE LANDEN GE BlOfUM EXTRA OP WOENSDAG5 T11 PAGINA 4 Door Bob van Huët PARIJS - Een typisch Hollandse handels geest kan Boy en Marjolein Levöleger niet worden ontzegd. In nauwelij ks drie jaar tijd hebben ze in het hartje van Parijs een florerende vis handel van de grond gekregen. Dankzij het ondernemende Ne derlandse echtpaar kunnen de Fransen nu in eigen land te recht voor Hollandse maatjesharing en ge rookte paling. Fransen zijn gek op 4Hareng cl Hollaiide Het wijn- en kaas volk heeft de (vis)smaak te pak ken gekregen. Dat blijkt wel uit de dertig ton haring en paling, die de Levölegers vo rig jaar verhandelden. Hun 'Hareng d'Hollande' is in de mode. Vanzelfsprekend weet ook de omvangrijke Nederland se kolonie in Parijs het ini tiatief te waarderen. Want in de 'Boutique du Sand wich' aan de Hue de Colisée (een zijstraat van de Champs Elysées) kun je nu eindelijk je tanden zetten in zo'n ouderwets lekker broodje haring (met uitjes) of een zalig broodje paling. Doe je daarbij je ogen dicht, dan is het net of je weer even op de kade staat van de Scheveningse binnenhaven. Avontuur Gevoel voor avontuur is Boy Levöleger niet vreemd. In Den Haag had hij een ca tering-service/schoonmaak bedrijf waar zo'n duizend mensen werkten. Vlak voor zijn veertigste besloot Boy zijn bedrijf te verkopen. „Eind jaren zeventig zag ik het in de Nederlandse eco nomie niet meer zitten", zegt hij er over. Samen met zijn Marjolein vertrok Boy voor m Boy en Marjolein Levöleger voor hun zaak in de Marais. een jaar naar Griekenland om van het leven te genie ten. Toen het geld op raakte, vestigden ze zich in Parijs. Al snel viel het Boy op dat je dar nauwelijks Hollandse maatjesharing kon vinden. En toen hij met Kerstmis zag dat de Fransen soms een kwartier in de rij staan om goede zalm te kunnen kopen, waren de gaten in de markt snel gevonden. Restaurants Met Hollandse paling en haring en Noorse zalm ging Boy Levöleger tal van res taurants af om de Parijse keukenmeester van de kwa liteit daarvan te overtuigen. Zijn gerookte paling sloeg meteen aan, tenminste als hij die in dikke moten kon leveren. „Rivierpaling heb ik er hier niet in kunnen krijgen. Die is te dun en dat vinden de Fransen maar eng", zegt Boy. Met zijn uit Schevenin- gen aangevoerde haring wist men wel raad. „Na tuurlijk hebben de Fransen ook hun eigen haring", ver telt de ondernemer, die in zijn vrije tijd niet onver dienstelijke schildert. „Al leen vind ik die vis bedui dend minder dan onze maatjesharing. Franse ha ring moet eerst een paar uur in de olie gelegen hebben voor hij eetbaar is." Groothandel Vanuit hun in de Marais gelegen winkel/kantoor 'Le Comptoir du Saumon' wordt tegenwoordig voornamelijk de groothandel bediend. De Levölegers versturen hun - FOTO BOB VAN HUET Nederlandse specialiteiten door heel Frankrijk. Maar omdat ze niet willen ver drinken in hun zaken („Het moet wel leuk blijven", zeg gen ze) neemt men aan de Rue Francois Miron zijn tijd wanneer er iemand binnen komt met een bescheiden bestelling. Eén pakje 'Hareng d'Hol lande' bij voorbeeld, zoals een Parijse oud-para trooper iedere week komt halen. Veertig jaar geleden hielp hij Friesland bevrijden. Naast Franse bekendheden als televisiepresentator Yves Mourousi en actrice Ga- brielle Lazure weet ook een aantal politici de weg naar 'Le Comptoir du Saumon' te vinden. Tamelijk exentriek is de dame, die zich zo eens per maand in haar Rolls naar de winkel laat rijen. Drie plak jes Noorse en twee plakjes Schotse zalm bestelt ze trouw. Bij het afrekenen moet ze altijd even naden ken, waarop dan steevast volgt: „Doe er nog maar twee plakjes bij. Voor de chauffeur. Noorse graag." De Noorse zalm is wat goed koper dan de Schotse. No blesse oblige. Zalm en kaviaar Van alleen Hollandse heerlijkheden kunmnen Boy en Marjolein in Parijs toch niet rondkomen. Vandaar dat ze zich ook hebben ge specialiseerd in zalm, ka viaar en foi gras. De zalm verkoop overtreft alle ver wachting: in 1984 maar liefst tachtig ton. Het geheim van dat succes zit 'm volgens Boy in de kwaliteit en de manier waarop de Noren de vis nu snijden en zouten. Dat laat ste gebeurt op zijn aanwij zing. Wekenlang liep Boy de Franse restaurants af om precies uit te vinden hoe de Fransen hun vis willen heb ben. Met Kerstmis loopt het storm bij de Levölegers. Hadden ze ooit gedacht vis handelaren te worden en nog wel in Parijs? „Nee, nooit gedacht", lachen ze al lebei. „Soms gaan de zaken wel eens te hard. Af en toe stappen we bewust op de rem. Voor je het weet zit je weer met een grote onderneming. WE hebben er de mond vol van. Onze kranten herhalen het en we beginnen haast te geloven dat het iets is waar aan we ons elke dag ook wel eens schuldig maken. De ouderen discrimineren de jongeren en andersom. De werkgevers miskennen hun werknemers. De rijken heb ben geen oog voor de minder bedeelden. Degene die nog werk hebben kijken de wer kelozen met schele ogen aan. We kunnen zo wel doorgaan. Ook groepen discrimineren elkaar naar gelang van rang, stand of kleur. Maar daaraan zijn we gewoon ge raakt. De ergste vorm van discriminatie vind ik die te genover de politie. Als men de groepen rijkswachters zag staan bij de tierende troep daar in Brussel met hun plastic schildjes kreeg men er medelijden mee. Ze werden van alle kanten be kogeld met van alles en nog wat en zelfs bedreigd door een stel vlegels met stokken. Het is toch al te gek dat die mensen, die daar toch alleen maar stonden ter beveili ging van de hitsende massa, zich straffeloos moeten laten bedreigen door allerlei tuig en maar moeten afwachten wanneer ze ook nog worden afgetuigd. De politiemensen moesten dat niet meer ne men. Niet alleen in Brussel, maar nergens. Dan moeten ze de rellenschoppers maar hun gang laten gaan en zelf de veiligheid zoeken. Zolang de politiemensen zich niet op afdoende wijze mogen ver weren en beschermen, moe ten ze elke medewerking op schorten. Dan kunnen dege nen die deze merkwaardige en onwaardige toestand hebben opgedragen zelf maar naar het 'slagveld' ko men en daar de boel op knappen. Dit geldt niet al leen in Brussel, maar zeker ook in onze grote steden waar we zo vaak dergelijke rellen op de tv moesten be kijken. Als die lieden, de rel lenschoppers, weten dat ze met gelijke munt betaald zullen worden is het zeker dat ze wel wat zullen inbin den. Het is goed dat er tole rantie van de politie wordt gevraagd, maar dan alleen zolang dit in redelijkheid kan. Zodra er daadwerkelijk wordt gedreigd en zelfs ge gooid en gesmeten, moet de politie, zonder enig voorbe houd, de bevoegdheid krij gen om tegen die lui op te trekken. En dan is het niet nodig dat er een tv-camera- man bij staat die eens gauw een mooi plaatje maakt als zo'n rebel op vakkundige wijze wordt afgedroogd. Ze cn\G _p &gSS>sl5 vragen er toch zelf om. Het is soms nog erger dan dat we in een jungle leven. Daar is tenminste de kans om zich tegen geweld te verweren aanwezig, de politie moet zich maar laten uitschelden, sarren en smijten. Als een der vandalen een haar ge krenkt wordt staat er al een advocaat klaar om hem te verdedigen terwijl als de po litieman een hersenschud ding oploopt, hierover nie mand ooit een woord ter verontschuldiging zegt. Ik ben, als oud-ambtenaar, ze ker niet voor opstokerij, maar als ik de leiding van de politie zou mogen adviseren dan zou ik zeggen ga eens net te werk als de lieden die u aanvallen. U staat voor uw plicht en bent niet gehouden zich te laten afmaken door allerlei gepeupel dat er ge noegen in schept de boel in de war te sturen. Mag u zich in dergelijke gevallen niet als ieder ander verdedigen, steek dan de koppen bij el kaar en... meldt u allen ziek, net als de verkeersleiders deden toen ze, naar hun me ning te weinig poen kregen. Deze laatste groep geef ik echter geen gelijk. Voor hen zou ik voorstellen hen allen drie weken lang in een zie kenhuis op te doen nemen en hen alle in- en uitwendige onderzoeken te doen onder gaan die men in het zieken huis bedenken kan. Dan wist men zeker of ze ziek waren. Of onwillig. Breda F. Vorstenbosch LATEN we voorop zetten dat 38 voetbaldoden te onbe nullig zijn om over te praten tegen de achtergrond van 2.000 verkeersdoden en mil joenen hongerdoden. Het grove schandaal was de tv- uitzending zelf. De commen tator zei wel tien keer dat het onvoorstelbaar zou zijn als de wedstrijd gespeeld zou worden. Maar twee mi nuten later vond hij het heel normaal de verslaggeving te doen. Hij zal wel aan zijn baantje gedacht hebben, net als Eichmann en vele ande ren destijds. Ook de Belgi sche organisators zullen wel aan hun baantjes gedacht hebben. In België zijn de so ciale voorzieningen nog be roerder dan in Nederland en is het een nog grotere ramp werkloos te worden en dus neem je nog minder verant woording voor het werk en dus gaat de stadionorgani satie mis en dus komen dan Engelsen en.Italianen in één vak te zitten en dus vallen er een paar doden en dus wordt er dan gewoon gespeeld en dus komt alles dan gewoon op tv. Mogelijk is het een goede beslissing geweest de wedstrijd te laten spelen om de duizenden supporters rustig te houden. Hem dan ook maar uitzenden was een absoluut foute beslissing. Maar ja, 'Befehl ist Befehl en je goed betaalde verslag geversbaantje hè?'. Het ver schil tussen goede en foute mensen is dat foute altijd doen wat de autoriteiten zeggen, al is het nog zo per fide. De spanningen in een samenleving ontstaan door de volgzame massa en hun leiders en komen naar bui ten bij de zwaksten. Daar zijn er twee soorten van: le zij die zich gewonnen geven en zich ziek melden. Hoe rotter dus een samenleving (door de leiders gemaakt), hoe meer spanningen, hoe meer zieken, hoe rijker de medische stand. De 2e soort zwakken, waar spanningen zich openbaren, maar die nog om zich heen slaan, zich nog niet gewonnen geven en nog een grote smoel opzet ten, zijn o.a. jonge voetbal supporters. Er kan toch wel gesproken worden van boze geesten als er een drama met 38 doden losbreekt. Door nette mensen en een nette samenleving geproduceerde spanningen (noem dat de monen) laten anderen, in dit geval supporters, zich als beesten gedragen. Met ver slaggevers van de Neder landse tv, Tatcher, de paus en de maffia zal er voorlopig dan ook wel niets verande ren. Overigens, de moorde naars op de tribunes moeten we wel gescheiden houden van de rest van de samenle ving. Zou een soort arbeids dienst voor werkloze voet balsupporters misschien een goed idee zijn of zouden tv- verslaggevers daartegen in opstand komen. Misschien kunnen we korting geven op toegangskaarten als ze vrij willig een duidelijk zichtba re tatouage aan laten bren gen. Dan is het tuig snel te herkennen. Twee driehoe ken door elkaar zou wel iets zijn. En dan liefst op het voorhoofd. Moordenaars kunnen we het beste hard en fascistisch behandelen. De Duitse en de Italiaanse tv hebben kennelijk iets ge leerd sinds 1945. Zij weiger den de wedstrijd uit te zen den. Daar kunnen we hier nog een voorbeeld aan ne men en hopelijk weigert het CDA/VVD-kabinet nu een persoonsbewijs in te voeren, maar ik ben er een beetje bang voor. Welke ellende krijgen we verder nog na een apenhart in een kleuter (het zou door een kamparts verzonnen kunnen zijn) én de 38 doden op de tribune én de 2.000 mensenoffers in het verkeer èn de 48 kruisraket ten én een varken dat niet wil opstappen na een RSV- debacle èn een CDA/VVD- kabinet, èn een Joekes, die bij de verkeerde partij niet meer op de kieslijst te vin den is, èn de voortdurende honger en vervuiling. Was het nu vroeger ook zo'n puinhoop of breken er nu zweren open die op een ge nezingsproces wijzen? U ziet, er is altijd plaats voor een straaltje optimisme. En er een eind aan maken is ook nog niet nodig hoor. Dat doen alleen zij, die zich niet kunnen afsluiten voor boze geesten. Zelfmoord, hoewel heel begrijpelijk na zo'n avondje tv, is een ziekte, een bewustzij nsvernauwing. Net zoals intellectualisme en specialisme een bewust zijnsvernauwing is. Niet doen dus. Op een universi teit kun je leren hoe je jezelf geestelijk kunt vermoorden door te specialiseren. U wordt daardoor heel bruik baar voor autoriteiten en misschien wordt u dan zelf nog wel eens een autoriteit. En over die 38 doden daar komen we wel overheen hoor. Wedden dat u het vol gende week vergeten bent. (P.S. en als u iets over Hitier en boze geesten wilt weten, lees dan het boek 'De lans van het lot' van Trevor Ra- venscroft - AnkHermes). Breda A. Bliekmann GELEZEN dat er een mil joen dollar wordt uitgeloofd aan degene die de schuil plaats van Mengele weet, wat kan leiden tot zijn ar restatie. Als ik het wist dan zou ik het op slag zeggen, maar dat geld zou ik nooit aannemen. Vergeet niet, daar kleeft bloed aan van vele joodse tweelingkinde ren en zigeuners waar hij proeven op heeft genomen, om ze daarna naar de gas kamer te verwijzen. Laat ze in Gods naam dat geld geven aan landen waar de mensen uitteren van honger en dorst. Groenendijk Fr. v. Leuven LONDEN(UPI) - De eigenaar van een 'pub' in Sheffield heeft bekendgemaakt dat hij "s werelds koppigste bier' heeft gebrou wen. Het bier is vijfmaal sterker dan gewoon bier en de stam gasten van de brouwer krijgen er maar drie, slechts voor een derde volgeschonken glazen van. Het bittere bier, dat 'Roger and Out' heet en dat 3% jaar gist in de kelder van Roger Nowills café in de stad Sheffield, wordt voor een kleine vier gulden geserveerd met een witte kaart voor het eerste glas, een gele voor het tweede en tenslotte een rode voor het derde en laatste. Roger Nowill wil de klant met zijn limiet tegen zichzelf in be scherming nemen. Hij zegt dat zijn merk bier eenkwart van de sterkte van whisky heeft. Het alcoholpercentage wil hij niet noemen. De moutbierachtige smaak plaatst hij tussen sherry en portwijn. Hoe anders Amerika is dan pakweg Nederland, bleek onlangs weer toen president Reagan een halfuur tv-zend- tijd kreeg om zijn nieuwe 'versimpel de' belastingplan uit te leggen. Met de details van dat plan zal ik U niet vermoeien, die heb eerder reeds in een se rieus artikel uit de doeken ge daan. Nee, ik zal U wat letterlij ke citaten verstrekken uit de presidentiële speech, die door miljoenen Amerikanen in alle ernst en kalmte is aangehoord. Ik denk dat Nederland danig zou verblikken en verblozen als onze premier dezelfde woorden tot de Hollandse huiskamers zou richten. Om U dus een voorstelling te maken van hoe exotisch Amerika is, moet U zich nu even uw tv-toestel voor ogen halen, met daarin het hoofd van Ruud, die de volgen de slagzinnen ten beste geeft. „Mijn medeburgers, dood en belasting mogen onontkoom baar zijn, oneerlijke belasting is dat zeker niet." een tweede Nederlandse revolutie wint aan kracht; een geweldloze revolutie geboren uit volkse woede tegen een belas tingstelsel dat onwijs, ongewenst en oneerlijk is." „Ik ken uw honger naar ver andering." „Mijn belastingplan betekent een uitdaging om ons te verhef fen tot een toekomst met onbe grensde mogelijkheden, met een onafzienbare horizon, verlicht door de ster van de vrijheid die Nederland zal leiden naar su prematie in werkgelegenheid, productiviteit en menselijke vooruitgang." het belastingplan zal de zwakken verheffen, het gezin versterken en - wat het belang rijkste is - het is geworteld in die unieke Nederlandse kwali teit: ons gevoel voor rechtvaar digheid." „Andere aftrekposten die kenmerkend zijn voor de Neder landse morele waarden, blijven gehandhaafd. Zoals de hypo theekrente en liefdadigheid." „De macht om belasting te heffen is de macht om te vernie tigen." Tot zover de hoogtepunten uit Reagan's tv-speech. Maar dit was nog maar kinderspel. De dagen daarna trok het Ameri kaanse staatshoofd een eindje zijn onmetelijke land in om zijn 'tax-simpüfication' in levende lijve aan grote mensenmassa's voor te houden. Uit die presi dentiële optredens heb ik de vol gende zinsneden voor U geno teerd: „Ons belangstingstelsel is ten enenmale onmogelijk, oneerlijk en werkt compleet averechts. Het vraagt om rebellie." „De tijd is gekomen om de overheid van onze rug af te schudden." „Het huidige tax-stelsel kweekt onvrede, wanorde en on gehoorzaamheid. Het is een stel sel dat steeds meer ons privé-in- komens als rijkseigendom is gaan behandelen. Keurige bur gers worden, in een even alge meen als vernederend drama, bij een inspecteur geroepen on lerlei bewijsstukken te oveti gen." „Weet u nog hoe afschuin u zich voelde, toen u de laj keer dat ingewikkelde belast formulier moest invullen en grote hap uit uw inkomen m, overdragen aan ambtenaren; u zelfs nog nooit heeft moet?" „De huidige belastingcode aan tot bedrog en maakt daï door voor het overige eert! burgers corrupt. Geen wond Door Mare de Koninck dat de mensen zich afvragen: het immoreel om een stelsel bedriegen dat zelf bedrog Dat is geen zonde, dat plicht!" Tja, zo gaat dat hier. De; sident roept op tot wat, dacht; het plegen van een misdnjf Immers, dat belastingplan Reagan is nog lang geen Het moet nog een verre gevat lijke reis door het parlemet maken. Zolang die niet is vt tooid is uiteraard de huidige van toepassing. Reagan noemt zijn belaslin plan 'de tweede Amerikaanse volutie'. De eerste was ra honderd jaar geleden, toen Amerikaanse kolonialisten opstand kwamen tegen het na derland Engeland en de oiu hankelijke VS uitroepen. Di maal is het het eigen slaat hoofd, dat het oproer tegen eigen overheid leidt. Op mijn vraag of de preside daardoor niet in aanraking a de politie kan komen, ai woordde een bevriende jurist Washington: „Formeel wel, Maar Reagan speculeert op Amerikaanse traditie, waai persoonlijke vrijheid h dan de letter van de wet. Thai the American way." Nou, mijn eigen rechllijnij Dutch way zou zijn niet te na ten vooraleer de president ai ter de trahes zit.-Want de fit lander in mij is niet alleen vo belasting, hij vindt vooral dati geldende wet zonder aanzien dl persoons dient uitgevoerd. Als de dollar niet zo dut was, huurde ik de beste Ama kaanse advocaat in om Rona Reagan voor de rechter te sl pen. Nu dat een droom moi blijven en nu Amerika een uitheemser, want fiscuslozi oord wordt dan het thans rea is, wordt het tijd voor mij om gaan denken aan een definitiei terugkeer naar mijn eigen ïl trouwde onvolprezen belastin paradijs: Nederland. :^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll|nl,, KARPERVISSEN maakt in Nederland bepaald storm achtige ontwikkelingen door. Op karpergebied waait van alles en nog wat over uit Engeland naar onze streken. Naast tal van nuttige, maar ook overbodige zaken, komt er af en toe iets echt goeds. Boilies, oftewel gekookte deegballetjes, zijn daar een uitstekend voorbeeld van. Wie de voedselgewoontes van karpers goed bestudeert, komt erachter dat voedselge- wenning bij karpers een be kend verschijnsel is. Karper volgt daarbij de goede visse- gewoonte om daar naar voedsel te gaan zoeken waar dat met de minste moeite kan. Karpervissers houden dan ook vaak een uitgebrei de voercampgane in het kou de voorseizoen om karpers naar bepaalde plaatsen te lokken of om ze daar te hou den en te wennen aan een bepaald voer. Schapebix, deegballen, hennep, aardap pelen enz. zijn daar voor beelden van. Nadeel Het nadeel van voeren met bovengenoemde produkten is wellicht bekend. Veel an dere vissoorten dan karper, met de brasem voorop, hou den wel van zo'n geregeld ta- feltje-dek-je. Karpers krij gen vaak niet eens de kans het aas te vinden, laat staan eraan te wennen. Van een goede voercampgane komt zo dan ook niets terecht. De En gelse karpervissers waren er al snel achter dat karpers ten opzichte van andere vissen een eigenschap hebben wel ke zich laat gebruiken om karpers selectief te voeren. Karpers beschikken name- lijk over een serie keeltan- den om groot en taai voedsel te kunnen verwerken. Met die gedachte en het feit dat anderssoortige voertjes even snel worden opgepeuzeld door andere vissen als ze aan het water worden toege diend, ging men aan het werk. Na enig zoeken vond men een ideaal aasje! De ge kookte deegbal, oftewel boi- lie! Taai genoeg om de meest volhardende brasem het na kijken te geven en ook taai genoeg om niet uit elkaar te vallen als de karper enige dagen geen interesse toont. Bovendien konden de deeg balletjes zodanig van grootte worden gemaakt, het for maat van een flinke stuiter, dat andere vissen er vanaf bleven maar dat bovendien ook de karper naar grootte werd geselecteerd. Deegballen worden ge maakt van een mengsel van meel, eieren, water (melk), kleurstof en smaakstoffen. Dit laatste stelt de karpervis ser in staat nissen te wennen aan ZIJN voertje! Uit con- currentie-overwegingen wel zo belangrijk als het om be sloten wateren als karper- putten gaat. Na eventjes ko ken in water worden de bal letjes al gaar en gaan drij ven. Meestal is dat al goed genoeg om mee te vissen. Im mers de deegbal houdt uit stekend bij het inwerpen en dient tenens als werpge- wicht. Grote aantallen bal letjes kan men tevoren op deze manier klaarmaken en in pakjes van een 50-tal of per 100 in de diepvries doen voor later gebruik. Voor een voercampagne is het beter de balletjes wat te laten door koken zodat ze taaier en har der worden. Mocht u bezwaar hebben tegen zo'n harde deegbal? De karper heeft dat helemaal niet. En zeker ie grootste karpers niet, want die kunnen dergelijke voet ballen met gemak aan. Hairline Voor het vissen met de deegballen komt de haar lijnmethode (hardline) om ie hoek kijken. Al weer iets on vertrouwds maar echt goes werkend. De haak komt im mers niet in de harde deeg bal te zitten maar hans daarbuiten! De wordt via een naald op a lijn geregen waarboven »P 2/3 cm een miniem zijlijnt!' wordt geknoopt met de hai eraan. Haak en deegbal han gen dan meestal ongeve gelijk. De reden is duiden De deegbal wordt opgezoge achterin de bek vermalen ma de keel tanden (als de vis niet tevoren werd gehaakt en de haak wordt mee na binnen gezogen. Special laire aanbeten en enorme runs zijn het gevolg! De ha pakt haast altijd meteer. zit meestal voorin de be - Over andere haarlijnmet den een andere keer! Indi NEW DELHI (UPI/ RTR/DPA) - India zal overwegen zelf kern wapens aan te maken indien blijkt dat Pakis tan ook dergelijke wa pens ontwikkelt. Dat heeft premier Rajiv Gandhi dinsdag in een vraaggesprek van een uur met het Ameri kaanse televisiestation ABC gezegd aan de vooravond van zijn elfdaagse bezoek aan vijf landen (Egypte, Frankrijk, Algerije, de Verenigde Staten en Zwitserland). Hij sprak de eerder geuite suggestie vanuit Moskou te gen als zouden de Verenigde Staten een hand hebben ge had in het sikh-terrorisme dat vorig jaar juni uitliep op de bestorming van de Gou den Tempel in Amritsar. „Wij hebben geen aanwijzin gen dat uw regering daar iets mee te maken had", al- c JERUZALEM /BEIROET (A mier Shimon Peres heeft de sein en de Palestijnen opge Washington te gaan praten m onderhandelen over vrede. De Amerikaanse minister h" van buitenlandse zaken Geor- z" ge Shultz heeft gezegd dat de hi regering-Reagan wel voelt pr voor een gesprek met een Jor- he daans-Palestijnse delegatie tr voorafgaand aan onderhande- Li lingen met Israël. Maar Peres ze zei maandagavond in een rede te voor de Hebreeuwse Universi teit in Jeruzalem dat de pro- zi blemen niet bestaan tussen de be Verenigde Staten en Jordanië, zi~ maar tussen Israël en Jorda- fe nië. gr sta Peres deed een beroep op de pe leiders van de PLO om geweld 40. af te zweren. „Of jullie willen ge dialoog, besprekingen, onder- De handelingen, óf jullie willen vl moord en haat. Neem een be- ze slissing. Jullie kunnen allebei uit krijgen", zei hij. te Nu de Israëlische strijd macht zijn terugtrekking uit Libanon praktisch heeft vol tooid, zullen de moslim mili ties die het zuidelijke christe lijke bolwerk Jezzine belege ren, waarschijnlijk hun lang verwachte offensief lanceren tegen de militie van het Zuid- libanese leger (SLA) in dit bergstadje. Dit is dinsdag ver klaard in doorgaans goed in gelichte kringen in de Libane se hoofdstad. Een goed ingelichte zegs man die om anonimiteit ver zocht verklaarde dat, zodra de Israëliërs één van deze dagen volledig uit Libanon zijn ver dwenen, de moslim troepen AMSTERDAM (ANP) - Minis ter Schoo van ontwikkelings samenwerking is tevreden over de economische prestaties van Indonesië, zo bleek dins dag in Amsterdam bij de ope- ning van de jaarlijkse confe rentie van de Intergouverne mentele Groep inzake Indone- ste (IGGI), waarvan zij voor ster is. In de IGGI zitten twaalf Westerse landen die "■erin hun hulp aan Indonesië coördineren. Vorige jaar, het eerste jaar van het vierde vierjarenplan teepelita 4, heeft een aantal Positieve ontwikkelingen te len gegeven, aldus Schoo. Het oruto nationaal produkt Broeide met 6,5 procent, 1,5 procent meer dan geraamd. zijn de industriële pro- uktie en de export (exclusief f- en olieprodukten) aan- 'te'lijk toegenomen en ook de habouw heeft zeer goede nogsten gehad. Het tekort op lopende rekening van de talingsbalans is teruggelo- j*n van 8,5 procent van het looo nati°naal produkt in RS r^83 tot 2'4 Procent in 1984/ tot a m^'atie is teruggebracht ero procent- De stoutmoedige onomische maatregelen die iod„ donesische regering in 1983 en daarna heeft genomen UCClt gciiuiucu S&^tocttef geweest, aldus zei wel dat de werk eenheid nog een bron van zorg jaar men het te ii heic jaar en b Min Ind< leid van Ver hou het dafl len vers Z< brui ning tuat in steil tie c sisci en d drie D< terse Indo tenn aan drag is al: den IGG Aust Frar Duit Nieti het Vere

de Stem | 1985 | | pagina 4