Een stadion als open grafkelder Vlag in Italië halfstok VRIJDAG 31 ME11985 ,111 PAGINA 4 SBINNEN-BUITENLAND: IlSÉSfe - Liverpool: 'Stadion ongeschikt voor finale' Britse kranten vol met 'diepe schaamte' ie nt 3t !n ig ot ï- ts [h- el 's Fraaie ligging van het gebouw, waar het EP een maal per maand een week bijeen komt. Dat gebouw is overigens ge huurd van de Raad van Europa. willen zien. Er is te weinig dialoog. Ik mis het echte de bat dat voor het goed func tioneren een wezenlijke zaak is." Jessica Groenen- daal: „Er wordt wat opgele zen van een stuk papier en weg zijn ze. Er is een veel te j groot absenteïsme. Natuur lijk, er zijn andere zaken aan de orde dan alleen de plenaire vergadering, maar er is nu geen sprake van een wezenlijk debat." Klacht De grote klacht dat het nationalisme de eenwording van Europa nog steeds in de weg staat, wordt 5oor de drie nieuwkomers gedeeld. „Dat is veel sterker aanwe zig dan ik dacht", aldus Ben Visser. „Dat gaat door alle fracties heen, ook binnen de socialistische fractie, waar je te maken krijgt met puur nationale opstellingen. En het is zelfs treurig dat natio nale geschillen, zoals tussen de Britse Labour- en conser vatieve partij, hier worden uitgevochten." Pam Cornelissen voelt in het parlement zelfs een re nationalisatie-tendens. „Dat is een uiterst slechte zaak. Het gaat niet alleen om de verschillen tussen noord en zuid, het gaat veel dieper. Ik denk dat we daar al voor een groot gedeelte vanaf zouden komen als we de spreektijd niet zorgvuldig verdeelden over de nationaliteiten, maar over de fracties." Jes sica Groenendaal: „Die na tionale tendens is groter ge worden sinds we opge scheept zitten met uiterst rechts. Maar je moet bij sommige anderen eens zien wat er gebeurt als er de kans is dat ze op de nationale tv komen. Dan is het net zo lang wurmen tot ze voor de camera staan." idden van de vorige eeuw - bij het van de Franse revolutie en de in- >lutie - heeft het gezin voorgoed re conditie gekregen. Tot dat mo gezin ook een arbeidsgemeen- t. Nu werden gezin en werk uit el- ter beginnen de vrouwen met hun icipatiestrijd (Aletta Jacobs) en uk steeds meer te liggen op de ge- id van man en vrouw. De koeste- an het gezin komt naar voren en it onder een ander psychologisch gen. De gezinsleden stellen zich >r elkaar. het autonome gezin met een eigen ereld en met een afwijzing van het rden als kerk en buurt. Meer dan ;t moderne Westerse gezin kwets- n en dat uit zich niet alleen in het de kinderen en in echtscheiding. is er, aldus Kooy, een trend zicht- er wisselende relaties. Dat is het at hij noemt 'individuatie', te ver- aan zijn trekken laten komen van et spruit voort uit de wens tot veel lende behoeften van de moderne Kooy hangt het al dan niet door- ze trend af van de economische oog Kooy wil geen waarde-oor- n over het gezin anno 1985. Wel is lij het 'terug naar het traditionele nister Brinkman niet ziet zitten, gen een onmogelijkheid. „Restau- oude gezin kan niet meer", zegt Vragen en nog eens vragen BRUSSEL (RTR) - Fans, sportbe stuurders en regeringsleiders leg gen de voornaamste schuld van de voetbalramp in Brussel bij het van dalisme van de Engelse supporters. Maar enkele uren na het zwaarste voor val uit de Belgische sporthistorie, dat aan minstens 38 mensen het leven kostte, wer den boze vragen gesteld over een aantal aanwijsbare fouten in de organisatie, de taktiek van de politie, de kaartverkoop en de toestand van het Heizel-stadion. De Europese voetbalunie (UEFA) en de Belgi sche justitie gaan aparte onderzoeken instellen naar de gebeurtenissen. De volgende vragen, die door ooggetuigen zijn opgeworpen, dienen te worden beantwoord: -Waarom stonden de supporters van Liverpool en Juventus schouder aan schouder in vak Z, slechts gescheiden door een draadhek, zonder po litiebescherming? - Hoe konden de supporters duizenden blikken, flessen, vlaggestokken, messen en vuurpijlen door het politie-cordon buiten het stadion smokkelen? - Waarom patrouilleerden zo weinig politiemen sen binnen het stadion en waarom bleven ver sterkingen zo lang weg? - Waarom hielden de beschikbare politiemensen zich afzijdig van het geweld, toen honderden Li verpool-supporters de tribunes met Juventus- aanhang betraden? - Hoe kwamen de zwarthandelaren buiten Heizei aan kaarten voor vak Z, die voor meer dan de tien-voudige waarde werden verkocht en waar om greep de politie daar niet in? - Waarom waren de tribunes en muren zo verval len, dat de fans stukken beton konden gebruiken als projectielen Volgens de Belgische premier Martens waren meer dan duizend politiemensen betrokken bij de Europa-Cupfinale en waren vooraf in overleg met de organisatie en de Belgische voetbalbond alle mogelijke veiligheidsmaatregelen getroffen. „In overeenstemming met het geschatte risico en de ervaringen uit het verleden". Het Heizel-stadion, dat wordt gebruikt voor in terlandwedstrijden, is het eigendom van de stad Brussel. Burgemeester Hervé Brouhon vertelde verslaggevers dat hij de uiteindelijke verant woordelijkheid droeg voor de veiligheid in het stadion. Hij voegde er echter aan toe, dat bij effi ciënte maatregelen op dat gebied, de mensen gauw klagen over het leven in een politiestaat. Volgens Louis Wouters, de voorzitter van de Belgische bond, waren de richtlijnen van de UEFA op het gebied van veiligheid en scheiding van supportersgroepen angstvallig nageleefd. Het vak van de ramp was gereserveerd voor mensen die in België hun kaartje hadden gekocht. In de praktijk bleken vele Italiaanse immigranten uit België de kopers. De organisatie had aangekon digd, dat de rivaliserende supporters al buiten het stadion strikt gescheiden zouden worden. Boven dien moesten ze metaal-detectors passeren. Vol gens de voetbal- en regeringsleiders in Brussel zijn de beste uitgeruste politie-macht in het ste vigste stadion ter wereld niet bestand tegen het geweld met voorbedachten rade van horden sup porters. In Groot-Brittannië gaven de uit Brussel te ruggekeerde fans de schuld van de tragedie aan het alcohol-gebruik en de slechte organisatie. Volgens de 28-jarige Francis Burkert uit Liver pool was de ellende begonnen, omdat Italianen hun kaartjes doorverkochten voor prijzen tot 70 pond (300 gulden). „De Belgische politie snapte er niet veel van. Zij lieten die doorverkoop van kaarten doorgaan en dat maakte onze mensen be hoorlijk van streek. Als de politie de mensen had weten te scheiden, dan was dit niet gebeurd". Volgens Alan Mowat, een 37-jarige fan van Li verpool was drank de oorzaak van de tragische gebeurtenis. Derek Thomas, 38, uit Windermere: „Toen de problemen begonnen, deed de politie he lemaal niets. Ze stonden erbij en keken ernaar". Op het vliegveld van Turijn uitten Italiaanse supporters ernstige kritiek op de Belgische orga nisatoren van de wedstrijd in Brussel. 'De verant woordelijkheid van de ramp ligt bij de politie', verklaarde een supporter. 'Bij het aankomst m het stadion hebben we ruim drie uur moeten wachten. Niet omdat er zo goed gefouilleerd werd, maar omdat de organisatie bang was voor valse toegangskaarten. Wij zagen Engelse supporters toen al met messen, metalen staven, met flessen en zelfs kratten bier de tribunes op gaan', aldus Giorgio Stefanelli. Volgens het gemeenteraadslid Domertico Russo was de ramp veroorzaakt door het 'beestachtige' gedrag van de 'hooligans', de apathie van de poli tie en de aarzelingen bij de UEFA. 'De Engelse supporters joegen ons gewoon op. Zij hadden messen, alarm-pistolen en hamers waarmee ze in het wilde weg sloegen'. Volgens de geschokte Ita liaan was de kans op nog meer onlusten na afloop van de wedstrijd groot geweest. 'Een nieuwe tra gedie was zeer goed mogelijk geweest. Alle extra, uitgangen bleven gesloten, alleen de normale uit gangen gingen open. Toen de menigte het stadion moest verlaten ontstond de angst dat er weer een ramp zou gebeuren. Als door een wonder is het toen echter allemaal goed gegaan.' Door Paul de Schipper De zon schijnt boven het Heizel-stadion, maar de grauwe kuip ademt de sfeer van een open grafkelder. Drie agenten staan bij het vak Z. Zwijgend kijken ze omhoog naar de wat er rest van de tribune. Een man van het parket loopt er met een duimstok. Hij meet het muurtje op dat bezweek onder het gewicht dood gedrukte Italiaanse supporters. Halverwege het vak staan bloemen. „Ik trok aan een man van zeker negentig kilo. Hij schreeuwde en schreeuwde maar. Ongelooflijk. Er bleven maar mensen over 'm heen kruipen. Ik heb getrokken, maar ik heb 'm er nooit onder uitgekregen. De druk van die massa, 'k Kan d'r eigenlijk nog niet van spreken meneer. On gelooflijk". De rijkswachter heft de handen omhoog. Hij spreekt zacht met de angst nog in zijn ogen. 'Ongelofelijk'. Hij blijft het woord herhalen. Een van z'n collega's bukt zich, rommelt wat tussen de rondwaaiende kranten. In z'n hand heeft hij een zilveren armbandje. 'Francesco con amore' staat er op het plaatje. De sta-tribune ziet er uit of er een wals overheen geweest is. Afgebroken betonnen pa len, dubbelgevouwen metalen hekken. Alles is bezweken on der de druk van de massa in paniek. De rijkswachter over ziet de ravage en zucht: „Een geluk dat het gebroken is, an ders waren er honderd vijf tig doden gevallen in plaats van achtendertig. In dat vak zaten vierduizenden mensen. Als daar de paniek inslaat is er niks meer te doen. Ge kunt maar moeilijk beginnen ze te rug op de tribune te kloppen waar ze die Engelsen in de rug hebben". Twee Italiaanse supporters klimmen over vak Y naar be neden. Ze zijn via een gat in de muur toch het hermetisch af gesloten stadion binnengeko men. Een van hen draagt een sjaal in de Juventus-kleuren. Ze kijken vertwijfeld. Paolo, ten van hen, vertelt dat ze nog vrienden kwijt zijn. Of ze in ten van de Brusselse zieken huizen liggen of in het mor tuarium van het Militair Hos pitaal in Neder Heembeek bij Brussel. Hij weet het niet. Ze roeken ook nog spullen. Op waaiende kranten onthullen schoenen, repen van gestreep te shirts, toeters, stokken van spandoeken, een stukgetrapte bril. Maar de pull-over van Paolo blijft zoek. Wrang >,Ik denk het niet dat het mogelijk is dat in België een menigte ingesloten raakt en bat er dan in paniek ongeluk- I ten gebeuren. Nee, dat is on mogelijk bij ons. Wij kennen die stalen hekken niet zoals in JUgeland. Een stadion als op be Heizei loopt in tien minuten leeg". Louis Wauters, voorzit ter van de Belgische voetbal bond zei dat begin mei na de ramp in het stadion van het Engelse Bradford. Achteraf klinkt het wrang. Het kon wel. Eenzaam loopt een Liver pool-supporter op het lege plein voor de voetbalburcht. Op het spijkerjasje van Jeff zit het Union Jack-embleem. Z'n shirt is weg. Z'n borst en armen zitten vol tatouages. Verdwaasd loopt hij wat voor zich uit te mompelen, vertelt over de 'bastards' die altijd moeilijkheden maken. Zelf zat hij woensdagavond aan de an dere kant van het veld toen de tragedie in vak Z zich voltrok. „Tweehonderd man zijn het, altijd in dezelfde groep. Ze schoten met gaspistolen licht- kogels tussen de Italianen". „Het zijn geen mensen meer, maar beesten". De blonde kasteleinse van café Coupole beschrijft de Engelse benden die langs haar kroeg, juist te genover het stadion, trokken. „Om acht uur hebben we de zaak gesloten, 't Was te zot". In Brussel vergaderden Louis Wauters en zijn voetba- lond gisteren over het voetbal 'na de ramp van de Heizel'. Hij heeft het gebaar gemaakt met de handen omhoog. Dat deden ook de Brusselse politie-com- missaris en minister Nothomb van Binnenlandse Zaken. Ze hieven hun handen in verbijs tering en ongeloof. Bijna veer tig lijken buiten op het plein voor De Heizel. Toch lieten ze de show doorgaan. Brood en spelen heette dat destijds in het decadente Rome. Ja, de show gaat door. Schoonmaaksters poetsten en boenden gisteren het bloed weg in de catacomben. „De boel moet gekuist worden me neer. 't Is vreselijk geweest, maar zondag is er weer voet bal, de bekerfinale van België, SK Beveren tegen Cercle Brugge. Alleen vak Z blijft af gesloten vanwege de onder zoekingen van de justitie". Gistermiddag stonden Paolo en z'n vriend nog lang voor vak Z, omhoog kijkend in stil te. Tot het ze te machtig werd. Toen bogen ze het hoofd. Ze kregen de arm van een rijks wachter over de schouder en werden met zachte drang weggevoerd. Nog even maak ten ze een beweging, een knie val haast. Een gebaar van pel grims die een bedevaartsoord verlaten: het graf van Koning Voetbal. BRUSSEL(AFP) - Liverpool heeft gisteren bij monde van secre- '"ris Peter Robinson de keuze van het Heizel-stadion als plaats v°« een finale van een Europa Cup-toernooi fel aangevallen. 'Het stadion is absoluut niet geschikt voor deze belangrijke Wedstrijden. De metalen hekken die als afscheiding zouden "•«ten dienen tussen de verschillende vakken, waren volstrekt ""voldoende', aldus de Engelsman. 'Zij waren veel te makkelijk te buigen en uit het beton te trekken waardoor de supporters Mn vrije doorgang kregen naar een volgend vak.' Ook de Belgische politie, al eerder ernstig bekritiseerd door 'Wiaanse fans die de rellen overleefden, wordt door Robinson 'schimpt. 'De agenten waren totaal niet op voorbereid op en "PSewassen tegen de rellen. In Engeland zou een finale van een "topa Cup nooit in dit stadion zijn gehouden'. Daags na de tragedie gingen Juventus-aanhangers het Heizel-stadion binnen op zoek naar achtergebleven eigendommen van omgekomen kameraden. Overmand door emotie werden zij door de Rijkswacht afgevoerd. - foto s de stem/johan van gurp Van onze correspondent ROME - Italië donderdag: de president van de republiek treurt, de premier is woedend, de paus bidt, de bisschoppen dragen een mis op, parlementsleden roepen om wraak, kampioen Juventus keert 'verslagen' weer, de justitie „stelt een onderzoek in", de vlaggen van de overheidsgebouwen hangen halfstok en het pu bliek bladert verbijsterd' de kranten door. Niets ontbreekt aan de ontsteltenis en de rouw van de natie. In dit sportminnende land wegen de doden in de sport nu een maal veel zwaarder dan die in de politiek, in de natuur of in de misdaad van alle dag. Aan het eind van de dag wisten nog niet alle Italiaanse gezin nen of hun zoon, vader en dochter ook 'erbij' was, en in welke staat die zou thuiskomen. De radio bracht de hele dag de tele foonnummers van de Belgische instanties. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken diende zich aan als contact tussen de ge troffen Italiaanse gezinnen en de Belgische autoriteiten. Maar voor die familie die tegen de avond nog niets uit Belgie had ver nomen, was het duidelijk dat hun angstige vermoedens gegrond moesten zijn. De slachtoffers komen uit het hele land, niet alleen uit Turijn en omstreken, de thuisbasis van Juventus. De liefde voor een voetbalclub gaat in Italië ver over de grenzen van stad of streek heen. De gebeurtenissen in Brussel hebben ook de paus bijzonder aangegrepen. Nadat hij zich woensdagavond al enige tijd in zijn privékapel had teruggetrokken, stuurde hij donderdag zijn con doleance-boodschappen. Geadresseerd aan de aartsbisschop van Turijn, kardinaal Ballestrero, en die van Brussel, kardinaal Danneels. In de brieven zegt de paus helemaal ondersteboven te zijn van het gebeurde in Brussel: „Ik wil mijn afschuw en af keuring tot uitdrukking brengen, van een dergelijke woest en onredelijk gedrag dat de mensheid verlaagt en de edele doelstel lingen van de authentiek sportieve geest geweld aandoet". De paus zou graag zien, zo blijkt uit de boodschappen, dat er op mondiaal niveau maatregelen worden genomen, „opdat de sport niet weer ontaardt in blinde hartstochten, verergerd door het misbruik van opwekkende middelen". President Pertini (88) beleefde een van de smartelijkste dagen van zijn presidentschap. Hij hield zich constant op de hoogte van het proces van identificatie van de slachtoffers in Brussel. Ko ning Boudewijn belde hem op om zijn smart te delen. En de Bel gische minister van Transport Decroo die in Rome op bezoek is, werd door Pertini in zijn paleis ontboden om hem precies te ko men uitleggen hoe de situatie in de Heizel in elkaar zat. Premier Craxi was op bezoek in Moskou. Nadat hij was inge licht over het voorval belde hij onmiddellijk met de Belgische minister van Binnenlandse Zaken om hem te verzoeken, na mens de Italiaanse regering, om de wedstrijd af te gelasten. Naar verluidt hebben beide bewindslieden, ondanks taalver schillen, een stevige woordenwisseling gehad. De Belgische mi nister liet de redenen van publieke orde zwaarder wegen, Craxi die van de publieke moraal. Craxi vond het een „immoreel be sluit" om toch te spelen. „Dat kunnen we toch niet maken tegen over de slachtoffers!" zei hij. Maar de Belgische minister was niet te vermurwen. Later wilde Crax, een beroep doen op Ju ventus om te weigeren het veld op te gaan. Maar zijn boodschap arriveerde te laat, vijf minuten nadat de spelers al het veld be treden hadden. Van onze correspondent LONDEN - De Britse kranten reageren vandaag met gevoelens van diepe schaamte op de Heizel-tragedie. Grote koppen gewa gen van een 'bloedbad' en de 'finale schande'. „Tenzij onmiddellijk drastische maatregelen worden geno men om te voorkomen dat wat gisteravond gebeurd is zich her haalt, zou Brussel wel eens het Waterloo van onze nationale sport kunnen blijken," schrijft de Daily Mirror, denkend aan de nederlaag van Napoleon. Robert Maxwell, uitgever van de Mirror, is vanmorgen een geldinzameling begonnen „voor de onschuldige slachtoffers van de ramp in Brussel." Hij lanceerde deze aktie in het ontbijtpro- gramma TV-AM van de Britse commerciële tv. Volgens de Daily Mail zal het kabinet-Thatcher vanmorgen een speciale bespreking wijden aan het Britse voetbalvandalis me in Brussel. Deze krant schrijft dat de premier en haar minis ters zullen nagaan of voor alle Britse voetbalsupporters een ver bod uitgevaardigd kan worden om zich naar het buitenland te begeven. De Daily Mail rekent inbeslagneming van het paspoort van reislustige fans tot een van de mogelijkheden. „Het volk van Groot-Brittannië heeft er genoeg van. De men sen van Europa hebben er meer dan genoeg van," schrijft de Daily Mail in een hoofdartikel. „Britse clubs moeten verbod krijgen om Europese voetbalwedstrijden bij te wonen totdat hun supporters thuis het bewijs leveren van hun fatsoen." Sommige kranten noemen de beslissing om de voetbalwed strijd Juventus-Liverpool toch doorgang te laten vinden „een ziekelijke vergissing." Zij vragen zich af hoe het mogelijk was te spelen op een slagveld, waar kort te voren bijna 40 mensen het leven hadden gelaten. Twee Britse journalisten, die op de Heizel aanwezig waren, een verslaggever van The Times en diens collega van The Guar dian, schrijven evenwel dat het de enige verantwoorde beslis sing was. Zij zijn van oordeel, dat nog meer onheil gebeurd zou zijn, had men de wedstrijd afgelast. Met ruim 5.000 supporters in de straten van Brussel, zouden de rellen dan tot tegen de morgen hebben geduurd. De Daily Express is verschenen zonder verslaggeving over de wedstrijd. Deze krant geeft alleen de uitslag: Liverpool 0, met daaronder in koeien van letters: en 't zal ons een zorg zijn! Met grote koppen en foto's van rijen lijken heeft de Italiaanse pers gisteren het drama van Heizel becommentarieerd. Alle kranten wijzen met vele beschuldigende vingers naar het on vermogen van de Belgische politie. De beslissing van de UEFA om de wedstrijd doot te laten gaan, krijgt het commentaar 'Sport en waanzin'. 'In plaats van een verslag van de wedstrijd, vertel ik u een drama', meldde de speciale verslaggever van La Stampa. 'Hoe moeten wij de ouders, de echtgenotes en de kinde ren van de slachtoffers het verhaal en de waarde van hun dood vertellen?' La Gazzetta dello Sport noemt de Britten barbaren, die voor het oog van de camera het lef hadden mensen te ver moorden.

de Stem | 1985 | | pagina 5