Plussen en minnen van 'n jaar werken aan Europa Ee als grai Relaties beter dan vroeger EXTRA VRIJDAG 31 ^ms, GEZINSSOCIOLOOG KOOY VERLAAT LANDBOUWHOGESCHOOL VttlJUMVJJ O I IVICI I 50J JUlfijjS^JL'JSaJMl. Pam Cornelissen: We zullen het moeten hebben van een Europese aanpak Jessica Groenendaal: Geen alter natief voor de Europese Gemeen schap Ben Visser: Je zult nooit een regering ten val brengen StJc 1 Door Aad Jongbloed STRAATSBURG - Op 14 juni zijn ze een jaar lid van het Europees parlement. Ze behoren tot de nieuwkomers in het vorig jaar voor de tweede keer recht streeks gekozen demo cratische instituut, dat zich nog niet de repu tatie heeft verworven slagvaardig te functio neren. De wens zijn lot te ver binden aan dat parle ment moet ingegeven worden door carrière drang of een onvoor waardelijk geloof in Europa. Pam Cornelissen (CDA), Jessica Groenen daal (VVD) en Ben Visser (PvdA) wekken de in druk te behoren tot de categorie der gelovigen. Zegt Jessica Groenendaal niet: „Ik wil er op blijven hameren dat er geen alter natief is voor de Europese Gemeenschap?" Vraagt Ben Visser niet: „Is de relatie van mij met de kiezer nou zoveel minder dan die van de nationale parlementariër?" En vindt Pam Cornelissen niet: „Het is zonneklaar dat we het zullen moeten heb ben van een Europese aan pak Alle drie hebben ze ont dekt dat er nog heel wat moet gebeuren wil het Euro pees parlement als volwaar dig beschouwd worden, maar ze geven toch voor rang aan de positieve ele menten in een terugblik op een jaar Europarlementa riër. Pam Cornelissen (51, ex- Tweede Kamerlid, ex-dij k- graaf): „Ik ben rotsvast overtuigd van het belang van het Euro-parlement en ik ben daarin gesterkt. Ik had een voortreffelijke baan, toen ik gekozen werd, maar ik zie het als een taak mede druk te blijven uitoe fenen anders blijven we ste ken in de eenwording van Europa. Ik ken het Europese gebeuren van 10 jaar lid maatschap van de Raad van Europa en ik constateer vooruitgang. Positief ervaar ik de contacten binnen de supernationaal samenge stelde fracties. De discussies daarin gaan verder dan bin nen de Nederlandse delega tie en daarin zullen we ook het nationalisme uiteinde lijk de baas worden." Experiment Jessica Groenendaal (39, ex-politiek medewerkster van de "Europese liberale fractie): „Ik werk al een tijdje mee, sinds 1978, en ik heb dus een voorsprong op mensen, die met te hoge ver wachtingen binnengekomen zijn. We zijn bezig aan een experiment en we moeten onze bevoegdheden verove ren. De Tweede Kamer heeft dat in het verleden ook moe ten doen. Maar wat zien we toch al? Het Europees parle ment verwerpt de begroting en de Raad van ministers is ons tegemoet gekomen. Het moet stapje voor stapje, nu, dit was zo'n stapje." Ben Visser (51, ex-direc teur Financiën Arnhem) „Je kunt je opvattingen goed kwijt. Je kunt je ook vrijer opstellen, want je zult nooit 4&**9PR| J» 1, vV .-j> t A -<%Mt "v Fraaie ligging van het gebouw, waar het EP een maal per maand een week bijeen komt. Dat gebouw is overigens ge huurd van de Raad van Europa. willen zien. Er is te weinig dialoog. Ik mis het echte de bat dat voor het goed func tioneren een wezenlijke zaak is." Jessica Groenen daal: „Er wordt wat opgele zen van een stuk papier en weg zijn ze. Er is een veel te groot absenteïsme. Natuur lijk, er zijn andere zaken aan de orde dan alleen de plenaire vergadering, maar er is nu geen sprake van een wezenlijk debat." Klacht i mmmm il<-. Vergaderzaal van het Europees parlement. een regering ten val bren gen. Wat mij bijzonder be valt is de internationale am biance, de andere levensbe schouwingen, de andere ge aardheid. Je gaat relative ren als je ziet welke proble men er elders zijn. De rela tieve welvaart van ons b.v. ten opzichte van Ierland en grote delen van Italië. De aard van de problematiek is ook ruim, niet al te gedetail leerd met het abstracte van het economisch pakket en het concrete van de ver voerssituatie." Jessica Groenendaal heeft haar zorgen over hoe de in formatie vanuit Europa bij de mensen komt. „Mijn va der zei al: je moet de brief niet alleen schrijven, maar ook posten. Maar we hebben de brief nog steeds niet ge post. Er moet nog veel ver anderen in de wijze waarop de informatie bij de burger komt. We hebben daarom een goed contact opgebouwd met de WD-fractie in Den Haag en we zien dat daar door langzamerhand het Europese gebeuren toch meer gaat leven in het Ne derlandse parlement. In Europa is onze club hard be zig de grenzen vrij te krij gen. We zijn voor concrete acties: samen tegen de drugs, tegen het terrorisme. Je moet je vastbinden aan concreet menselijke dingen. We zullen naar een concreet sociaal beleid moeten, maar dan moeten we wel alle pro- Europese krachten bunde len." Ben Visser houdt het graag bij zijn stiel, de finan ciën. „We moeten naar een gezamenlijk economisch be leid. Ik moet constateren dat de Europese economie veel te veel beïnvloed wordt door de dollar en die situatie is niet te handhaven. Ik ben een vriend van Amerika en ik kom er graag, maar de fi nanciële afhankelijkheid wijs ik af. De dollar gaat als een jojo op en neer en wij hebben geen alternatief. De Duitse mark heeft een te kleine capaciteit. Wat ligt er dan meer voor de hand dan dat we de Ecu, de Europese munteenheid, die zijn waar de heeft bewezen, verder uitbouwen? We zijn tenslot te het grootste handelsblok van de wereld. We moeten dus echt komen tot een poli tiek en economisch onafhan kelijk blok." Nee, in één Europese munt gelooft hij nog niet, evenmin in een grote centrale bank, waar alle nationale centrale ban ken zijn ondergebracht. Pam Cornelissen maakt zich druk over het Europa van de burger. „Hoe kan die burger veronderstellen dat wij de grote problemen op lossen als wij het kleine pro bleem, gevormd door de ver schillende vergaderplaatsen, Brussel, Straatsburg, Lu xemburg, niet oplossen? Dat is een klein voorbeeld, maar ik doe steeds een oproep om ons te beperken in onze ver langens. In het nationaal - foto's archief de stem parlement moet je wel aan geven waar de centen van daan moeten komen als je met een alternatief komt aanzetten, maar hier wordt onbeperkt geëist. We moeten ook de tering naar de nering zetten en vandaar uit kun nen we opbouwen." Ben Visser ziet een groot kwaad in de voorbereidin gen van de vergaderingen, vooral door het vertaalpro bleem. „We krijgen de stuk ken dus vaak na in plaats van voor de vergadering." Ook over de debatten is hij niet tevreden. „Men zegt maar wat vanwege de ach terban en dan krijg je ver haaltjes met beperkte rela tie tot het onderwerp." Pam Cornelissen: „Ik zou ook wel wat diepgaander discussies De grote klacht dat het nationalisme de eenwording van Europa nog steeds in de weg staat, wordt door de drie nieuwkomers gedeeld. „Dat is veel sterker aanwe zig dan ik dacht", aldus Ben Visser. „Dat gaat door alle fracties heen, ook binnen de socialistische fractie, waar je te maken krijgt met puur nationale opstellingen. En het is zelfs treurig dat natio nale geschillen, zoals tussen de Britse Labour- en conser vatieve partij, hier worden uitgevochten." Pam Cornelissen voelt in het parlement zelfs een re nationalisatie-tendens. „Dat is een uiterst slechte zaak. Het gaat niet alleen om de verschillen tussen noord en zuid, het gaat veel dieper. Ik denk dat we daar al voor een groot gedeelte vanaf zouden komen als we de spreektijd niet zorgvuldig verdeelden over de nationaliteiten, maar over de fracties." Jes sica Groenendaal: „Die na tionale tendens is groter ge worden sinds we opge scheept zitten met uiterst rechts. Maar je moet bij sommige anderen eens zien wat er gebeurt als er de kans is dat ze op de nationale tv komen. Dan is het net zo lang wurmen tot ze voor de camera staan." BRUSSEL (I stuurders gen de voorni voetbalramp dalisme van dj Maar enkele uj val uit de Belgis minstens 38 men| den boze vrager aanwijsbare fou. taktiek van de pc de toestand van f De Europese voet| sche justitie gaan naar de gebeurtenis! De volgende vraa opgeworpen, dienen] Waarom stonden De zon schijnt grauwe kuip adei] Drie agenten staa omhoog naar de van het parket ld het muurtje op d^ gedrukte Italiaar staan bloemen. „Ik trok aan een| zeker negentig schreeuwde en sc maar. Ongelooflijk, maar mensen over kruipen. Ik heb maar ik heb 'm er nd uitgekregen. De drul massa, 'k Kan dY eigl niet van spreken me| geloof lijk". De rijk heft de handen on spreekt zacht met de J in zijn ogen. 'Ongelofl blijft het woord herha Een van z'n collej zich, rommelt wat rondwaaiende krant! hand heeft hij een] armbandje. 'Franca amore' staat er op hetl De sta-tribune ziet) er een wals overheen is. Afgebroken betoi| len, dubbelgevouwen hekken. Alles is bezv der de druk van de paniek. De rijkswach| ziet de ravage en zud geluk dat het gebroka ders waren er honda doden gevallen in pl| achtendertig. In dat1 vierduizenden men daar de paniek insl^ niks meer te doen. maar moeilijk beginn rug op de tribune te] waar ze die Engelsen f hebben". Twee Italiaanse su klimmen over vak Y neden. Ze zijn via een muur toch het herme] gesloten stadion bin men. Een van hen dr! sjaal in de Juventus-I Ze kijken vertwijfeld eén van hen, vertelt dq vrienden kwijt zijn. eén van de Brusselse huizen liggen of in tuarium van het Milit] pitaal in Neder Heem] Brussel. Hij weet het zoeken ook nog spull] waaiende kranten oi] schoenen, repen van gi te shirts, toeters, stokl spandoeken, een stuk! bril. Maar de pull-oq Paolo blijft zoek. Wrang ..Ik denk het niet mogelijk is dat in Bel menigte ingesloten ra dat er dan in paniek ol ken gebeuren. Nee, da] mogelijk bij ons. Wij die stalen hekken niet Engeland. Een stadion ne Heizei loopt in tien i HM.T.T.IBkM pRUSSEL(AFP) - Live 'aris Peter Robinson di voor een finale van een 'Het stadion is absol Wedstrijden. De metai "toeten dienen tussen c onvoldoende', aldus de °m te buigen en uit het een vrije doorgang kref Ook de Belgische po 'taliaanse fans die de i "eschimpt. 'De agenten opgewassen tegen de re fc1ropa Cup nooit in dit Door Frits Stommels WAGENINGEN - „Relaties zijn te genwoordig kwalitatief rijker dan vroeger, maar tegelijk kunnen mensen ook veel meer aan een relatie lijden dan vroeger ooit het geval zou zijn ge weest. We hebben dan te maken met een diep verdriet", aldus de Wage- ningse gezinssocioloog prof. dr. G.A. Kooy. Kooy verlaat vervroegd de landbouwhoge school in Wageningen. Zijn leerstoel wordt niet opnieuw bezet. Niet omdat de hoogleraar het niet goed zou hebben gedaan, maar omdat Wa geningen bezig is met een zogenaamde groenkleuring. Gezinssociologie, zo heet het dan, is nou niet direct een eerste vereiste voor een landbouwhogeschool. Bij het snijden in de leerstoelen - dit in ver band met de bezuigingen - is Kooy's stoel als eerste ten slachtoffer gevallen. Hij zegt het van de gekke te vinden dat een faculteitsbestuur in plaats van dood hout uit te snijden zaken die floreren gaat afkappen. Gezinssociologie in Wageningen kreeg lande lijke bekendheid door een onderzoek over het huwelijk in Nederland. Later volgden nog: 'het huwelijkswelslagen in Nederland' en 'huwe lijksleven, ideaal en praktijk'. Met een studiedag over '30 jaar gezins sociologie in Wageningen' wordt af scheid genomen van gezinssocioloog prof. dr. G.A. Kooy, die vervroegd met pensioen gaat. Twee bekende sprekers op deze dag zijn prof. Trimbos en de cabaretier Fons Jansen. Uit protest tegen het niet opnieuw bezetten van de hoogleraarsstoel zal een gepland forum op deze dag geen doorgang vinden. Een gesprek op de valreep. Verwachting Volgens Kooy verwachten mensen veel meer van een relatie dan vroeger het geval was. En dat geldt niet alleen de diepte van de relatie maar ook de duur, ofschoon het aantal echt scheidingen anders zou doen vermoeden. Het is, aldus Kooy, zeker niet zo dat vrije mensen er maar wat op los leven, zoals de cultuur-pessi misten willen doen geloven. „Ik denk", zegt hij, „dat nog veel mensen blij ven verlangen naar een duurzame hetero- of homo-sexuele relatie. Natuurlijk gaat het nogal eens mis, maar ook dan slagen mensen er meer dan vroeger in om elkaar - ook na de breuk - te blijven respecteren. Ook blijven ze beiden de ouderlijke zorg over de kinderen uitoefenen". Dat zoeken naar geborgenheid in ëfcn duurza me relatie heeft te maken met het zich in het al gemeen niet zo op zijn gemak (zeg thuis) voelen in de samenleving. Die samenleving drukt in veel gevallen zwaar op mensen met bijvoorbeeld stress op het werk en (de dreiging van) langdu rige werkloosheid. De naam 'gezinssociologie' is ontstaan in een tijd dat het gezin nog overheersend was in de re latiesfeer. Sinds de zestiger jaren is er ook wat dat betreft heel wat veranderd. Vanaf die roerige jaren wordt het traditioneel gezag verworpen. En naast een sexuele emanci patie vond er ook een vrouwenemancipatie plaats. Het (oude) gezin komt er flink door op de tocht te staan. Ruimer Gezinssociologie kan, aldus Kooy, sinds die tijd dan ook niet langer worden begrepen in de enge betekenis van het woord, maar moet veel ruimer worden gezien. Ook het 'alternatief' van het tradtionele gezin - het ongetrouwd samen wonen of het wonen in groepen - valt er voort aan onder. Het gezin als zodanig is overigens voortdu rend aan verandering onderhevig geweest. Het Al in het midden van de vorige eeuw - bij het samentreffen van de Franse revolutie en de in dustriële revolutie - heeft het gezin voorgoed een heel andere conditie gekregen. Tot dat mo ment was het gezin ook een arbeidsgemeen schap geweest. Nu werden gezin en werk uit el kaar gehaald. Nog wat later beginnen de vrouwen met hun (eerste) emancipatiestrijd (Aletta Jacobs) en komt de nadruk steeds meer te liggen op de ge lijkwaardigheid van man en vrouw. De koeste ringsfunctie van het gezin komt naar voren en het gezin komt onder een ander psychologisch klimaat te liggen. De gezinsleden stellen zich meer open voor elkaar. Geen terug Prof.dr. G.A. Kooy ...het gezin van vroeger komt nooit meer terug- foto archief de stem is zeker niet iets van de late zestiger jaren. Dat was al zo in de tijd van Luther en Calvijn. Echt scheiding en geboorteregeling met kunstmidde len stammen uit die tijd en zijn niet iets van de laatste decennia. We krijgen het autonome gezin met een eigen intieme leefwereld en met een afwijzing van het gezag van derden als kerk en buurt. Meer dan voorheen is het moderne Westerse gezin kwets baar geworden en dat uit zich niet alleen in het weglopen van de kinderen en in echtscheiding. Momenteel is er, aldus Kooy, een trend zicht baar naar meer wisselende relaties. Dat is het gevolg van wat hij noemt 'individuatie', te ver talen met: het aan zijn trekken laten komen van het eigen ik. Het spruit voort uit de wens tot veel meer verschillende behoeften van de moderne mens. Volgens Kooy hangt het al dan niet door zetten van deze trend af van de economische ontwikkelingen. Gezinssocioloog Kooy wil geen waarde-oor- deel uitspreken over het gezin anno 1985. Wel is duidelijk dat hij het 'terug naar het traditionele gezin' van minister Brinkman niet ziet zitten. Dat is in zijn ogen een onmogelijkheid. „Restau ratie van het oude gezin kan niet meer", zegt Kooy.

de Stem | 1985 | | pagina 4