Stakingen veroorzaakten doorbraak Nederland goed op dreef met biotechnologie Macrae: ruim baan voor de ellebogen Sinowatz in schaduw van Kreisky\ 9, EVEN'. STAAT DER NEDERLANDEN ■714% LENING 1985" Broedplaa EEN GESPREK MET OOSTENRIJKS KANSELIER DE STEM VRIJDAG 31 ME11985 ACHTERGROND PAGINA! VRIJDAG 31 MÉ JAN SCHULLER, NIEUWE VOORZITTER BOUW- EN HOUTBOND FNV JMi BRITSE ECONOOM PREDIKT 'MARKT-EVANGELIE' M-rsr .-sa-** Realiteit Krachtcentrale den haag - Bush eind jui naar Nederk T5 Door Lidy Nicolasen „De doorbraak is veroorzaakt door de stakingen. Dat staat voor mij als een paal boven water. Ieder een die dat wil bagatalisseren moet dat zelf weten, maar ik geloof er heilig in. Wij zijn de eerste grote bond binnen de FNV die de 38-urige werkweek heeft; doorbroken, We hebben er onze nek ver voor móëtën üifstfeken,,,ntaar het is van groot gewicht." Dé kersverse voorzitter Jart Schriller van de Bouw en Houtbond FNV geeft grif toe dat een 36-urige werk week nog in het verschiet ligt, dat de werkgevers ten minste acht maanden respijt hebben gekregen en dat wat het Pinksterakkoord heet niet meer dan een compromis is. Maar wat hem betreft ligt de doorbraak er met de komst van de 37-urige werk week per 1 januari 1987. Wat hem hem betreft stevent de bouw rechtstreeks af op ne gen dagen werk in veertien dagen, en uiteindelijk op een vierdaagse werkweek. Ook al zitten de jaarlijks 18 rooster- vrije dagen nu nog verspreid over het hele jaar en meer in de winter- dan in de zomer maanden. En hoezeer ook is afge sproken dat uiterlijk per 31 oktober 1986 afspraken ge maakt moeten zijn over de vorm van de arbeidstijdver korting, Schuller en de zijnen geloven alleen in de rooster- vrije dag als middel om werk te scheppen of werk in deze steeds verder afkalvende be drijfstak te behouden. „We wisten dat we niet voor de volle honderd pro cent alles zouden binnenha len. Maar de grote winst van deze cao en van het hele ge beuren er omheen is, dat de werknemers in actie zijn ge komen voor arbeidstijdver korting. Ondanks alle verha len is er sprake van solidari teit." Het Pinksterakkoord, de eerste stakingen weer sinds 1977, schrijven nu al geschie denis. „Zo'n staking plaatst je ook als bond weer in de lift. Stellig heeft een rol gespeeld dat de mensen jarenlang stelselmatig met hun lonen verlaagd zagen, met de ver slechtering van het werk en van het arbeidsklimaat. De afgelopen drie weken lieten zien dat de pijn, de frustra ties, heel diep zaten." Hij werpt de gedachte ver re van zich dat een akkoord ook een maand geleden bin nengehaald had kunnen Worden, zonder de stakingen. „Onzin. Als die stakingen er niet waren geweest, hadden Jan Schuller heilig geloof in sta king - FOTO ANP we geen arbeidstijverkorting gehad. Dan waren de jeugd lonen omlaag gegaan, de VUT-leeftijd zou vanaf 1986 niet blijvend tot 60 jaar zijn verlaagd en dan zouden we - niet te vergeten - nooit een aanvulling van de wettelijke WAO-uitkering tot 80% heb ben gekregen. Nee, dan had den we alleen de verbetering van het vakantiegeld en de toeslag voor het vorstverlet binnen gehaald. Een groot goed, maar er zat meer in." Tijdens de vijfde onder handelingsronde, in de nacht van 23 op 24 april, klapte het overleg tussen de bouwbond van de FNV en de werkge vers. Eigenlijk onverwachts, omdat er vóór die tijd al een prijscompensatie van 7,5 gereserveerd was voor de 37- urige werkweek. Maar in die vijfde ronde keerden de werkgevers op hun schreden terug, onder druk - zeggen de bouwbonden - van de werk geversorganisatie VNO. In die dagen werden bovendien talloze cao-contracten geslo ten die allen slechts reptén van studies over arbeidstijd verkorting. De werkgevers noemden de angst voor de groei van beunhazerij, als de bouw vakkers meer vrije tijd zou den krijgen en de loonkosten zouden stijgen. Twee bijeenkomsten wer den nog aan het overleg ge wijd. Maar de blokkade lag op tafel. De FNV stapte op en stelden een ultimatum. Tot 3 mei kregen de werkgevers de tijd te reageren. Op die 3e mei vlogen de telexen heen en weer, maar hout snijden deden ze niet. In de drie weken die volg den groeide het aantal sta kers boven de 10.000. De vier daagse onderbreking rond Hemelvaart had geen invloed op het stijgend aantal sta kende bouwvakkers, zomin als de druk die de werkge vers aanwendden op hun mensen. En ook de geheel eigen weg die het CNV intussen bewan delde, verminderde de acties niet. Voorzitter Dillo van Commenée wilde koste wat kost het overleg voortzetten, nu er een betere regeling voor het vakantiegeld en de vorstverletuitkering op tafel lag. De arbeidstijdvrkorting liet hij voor wat die was, toen hij via een kort geding trachtte de partijen weer bij elkaar te krijgen. De rechter echter oordeel de het CNV (38.000 leden) niet representatief genoeg voor de bedrijfstak, die een kwart miljoen werknemers telt. De FNV is met zo'n 145.000 hier de grootste bond. En vervol gens trok ook het CNV sta kend ten strijde. Maar de actie veroorzaak te ergernis en die ergernis groeide toen Van Commenée ruimschoots voor de tijd aan kondigde dat het overleg hervat zou worden en een akkoord binnen het bereik 'lag. Bijna waren de stakende CNV'ers al aan het werk ge stuurd. „Dat sloeg bij ons in als een bom. Natuurlijk waren er contacten met de neutrale voorzitter Eijsink en ook wel met de onderhandelaar van de werkgevers Van den Bos. Maar wij allen zouden wach ten op een uitnodiging van Eijsink." Tijdens het op dat moment spelende congres van de Bouw- en Houtbond verweet Schuller het CNV het overleg te frustreren, de partijen voor de voeten te lopen en Van Commenée werd beticht een lintje van dit kabinet in de wacht te willen slepen. In het land kregen beide bonden te horen dat ze zich door de werkgevers uit el kaar hadden laten spelen. Nu, de bondsraden van beide bonden hebben het gevoerde beleid inmiddels goedge keurd, zegt Schuller: „Het CNV heeft geen belissende invloed gehad op dit gebeu ren. Zittend achterop onze bagagedragen heeft het CNV het contract zien groeien." Actie-coördinator Jaap van der Linden: „Als we sa men hadden opgetrokken zou dat de onderhandelingen hebben gesterkt en misschien versneld." In het heetst van de strijd - 't is toch een soort oorlog" - beloofde Schuller zijn CNV- eollega's een pittig gesprek. Nu: „Ik denk ook dat we bij elkaar moeten gaan zitten en proberen een lijn te trekken. Het gaat om de koers van de vakbeweging. Wat willen we. Moeten we ons zorgen maken om de uitkeringsgerechtigh- den of niet. Hoe ziet de toe komst eruit. Wij geloven niet en het CNV wél dat de bouw weer aantrekt. Het gaat om het belang van onze mensen, van de eenheid onder de werknemers." Van Commenée liet zich de afgelopen dagen niet onge- tuigd toen hij Schuller ver weet „de baas te spelen van de bouwsector." Door Louis van de Geijn De Nederlandse weten schap en het bedrijfsle ven hebben op het ge bied van biotechnologie de afgelopen jaren het been goed bijgetrokken. Maar het zal nog gerui me tijd vergen voordat het onderzoek op dit ter rein op grote schaal in zaken kan worden om gezet. Deze constateringen waren te beluisteren tijdens een symposium in Delft bij de opheffing van de programma commissie biotechnologie (PCB). Deze commissie is vier jaar aan het werk geweest om richting en vaart te geven aan onderzoek op dit terrein. Met name doordat de com missie een netwerk tot stand heeft gebracht tussen de vele instellingen die bij biotech nologie betrokken zijn, wordt haar missie als geslaagd be schouwd. Enkele jaren geleden werd nog de alarmklok geluid over de Nederlandse positie op het gebied van biotechnologie. De snelle ontwikkelingen op dit terrein in de Verenigde Staten en Japan deden ver moeden dat deze technologie even snel zou 'exploderen' als die van de microelectronica. Vooral de resultaten met de zogenaamde recombinant DNA techniek spraken sterk tot de verbeelding. Daarbij gaat het om het manipuleren met erfelijke eigenschappen van bijvoorbeeld microorga nismen, waardoor moeilijk te winnen medicijnen in grotere hoeveelheden kunnen wor den gemaakt. Amerikaanse deskundigen voorzien rond 1990 de door braak van de biotechnologie in de industrie. In de tien vol gende jaren zou de omzet in deze activiteiten kunnen groeien tot enkele honderden miljarden guldens. Uit een onderzoek van het adviesbu reau CIVI blijkt dat het Ne derlandse bedrijfsleven de zakelijke doorbraak niet zo snel verwacht. De huidige omzet in moderne biotechno logie in Nederland bedraagt ongeveer 100 miljoen. De komende tien jaar zou dat cijfer kunnen groeien tot 500 a ƒ1000 miljoen. Voorzitter prof. dr. R. A. Schilperoort van de pro gramcommissie biotechnolo gie stelde vast dat Nederland op tijd in actie is gekomen en de kans heeft gegrepen om gebruik te maken van de goede uitgangspositie hier te lande. Zijn voornaamste zorg is nog het ontbreken van een specifieke opleiding voor bio- technologen. Volgens sommi ge ramingen zijn er de ko mende tijd jaarlijks zo'n honderd van dergelijke spe cialisten nodig in de weten schap en het bedrijfsleven. Het sterk verbeterde per spectief van Nederland op het terrein van biotechnolo gie wordt onderstreept door de belangstelling van enkele Amerikaanse bedrijven. Twee daarvan, Centocor en Molecular Genetics, hebben onlangs besloten zich in Lei den te vestigen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda,- Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Ettén-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes.'Klokstraat 1©,01.1OCT-28030. Hulst, Stëenstraat 14, Ó-1140-13751 Oósterhoüt, Arendstfaat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5,*® 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlzrolatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers NOG niet zo lang gele den opperden minister Ruding (Financiën) en president Duisenberg van De Nederlandsche Bank ('Tante Truus en Ome Willem') enkele ideeën omtrent de toe komstige inrichting van de Nederlandse wel vaartsstaat, die menig een de haren ten berge deden rijzen: Verplichte omscholing voor langdurig werklozen, verplichte verhuizing als werklozen elders in het land wel aan de slag zouden kun nen en het inhouden van een werkloosheidsuitkering aan jongeren als ze bepaalde werkzaamheden niet zouden accepteren. Velen waanden zich terug in de negentiende eeuw toen de arbeidende klasse nog vrijwel geen sociale zekerhe den had verworven. En weer anderen vroegen zich be schaamd af of dat nu het 'christelijk-bewogen sociaal gezicht' van het CDA was. Overigens heeft het CDA zich als partij nimmer achter de uitspraak van partijge noot Ruding geschaard. Maar toch, het kwam uit die hoek. En dat zet kwaad bloed. Zo veel zelfs dat hele volksstam men CNV'ers in het CDA het niet zo meer in die partij zien zitten en sommigen zelfs ac tie ondernemen voor een 'vooruitstrevende' christelij - ke partij, als alternatief voor het 'gezichtsloze' CDA. In Groot-Brittannië zou den uitspraken als van Ru ding en Duisenberg nauwe lijks enig opzien baren, ze zijn daar na acht jaar kei hard Thatcher-beleid wel het nodige gewend. Geen wonder dat de Britse econoom Nor man Macrae heel wat harde re uitspraken moet doen om 'de krant te halen'. Macrae gelooft dat de wes terse wereld aan het begin staat van de snelste economi sche omwenteling aller tij den: die van een industriële samenleving naar een infor matie-maatschappij. Wil men de boot niet missen dan moet allerhoogste prioriteit worden toegekend aan het ongebreidelde marktmecha nisme. „De markt maakt uit wie er mee doet en wie ach terblijft", zegt Macrae. Zwakken in de samenleving is een uitdrukking die in zijn woordenboek blijkbaar niet voorkomt. Hij deed onlangs een aan tal aanbevelingen om de ver ouderde Britse economie weer uit het slop te halen. Succes verzekert, zegt Ma crae, als de IJzeren Dame op Downingstreet 10, Margareth Thatcher, ook de resterende jaren van haar ambtsperiode laat zien uit welk (hard)hout ze gesneden is. Schaf, zo begint Macrae, alle regels af die het ontstaan van nieuwe bedrijven in de weg staan. Dat geldt niet al leen voor milieu-regels die de oprichting van bedrijven ja renlang kunnen tegenhou den, ook 'uit de tijd geraakte' regels inzake het arbeids recht moeten radicaal over boord worden gezet. Volgens Macrae moeten er zoveel mogelijk nieuwe be drijven worden gesticht. Dat veel van die nieuwkomers na verloop van tijd weer op de fles gaan is geen bezwaar als men de kosten van die mis lukkingen maar laag houdt. Hij wijst naar Amerika, waar tweederde van de 20 miljoen nieuwe banen van de laatste tien jaar door starters is gecreëerd. Failliet gaan is daar geen schande, men be gint gewoon weer van voren af aan. Een andere voorwaarde om nieuwe bedrijven snel van de grond te krijgen is het instellen van een nationale databank, waarin alle moge lijke financiële, economische en andere gegevens voor iedereen beschikbaar is. Werkloze jongeren moeten worden ingezet om de gege vens 'up to date' te houden. De overheid moet ook toe staan dat werkloze jongeren faciliteiten krijgen om zelf aan de slag te gaan: werk plaatsen, uitgerust met com puters, van waaruit ze via onderaanneming in de markt proberen te komen. Voor waarde is wel dat ze dan geen werkloosheidsuitkering meer krijgen. Trouwens, Macrae gelooft heilig in het principe Toon naar werken'. Zonder finan ciële prikkels zal elk initia tief verzanden, vreest hij. En dus moet het salaris van werknemers afhankelijk van het bedrijfsresultaat worden gemaakt. Dat kan bijvoor beeld in de vorm van opties op aandelen van het bedrijf waar men werkt. De over heid moet dan wel zorgen dat die extra inkomsten niet worden belast. In dat kader moet volgens Macrae ook voor eens en al tijd een eind worden ge maakt aan het 'heilige' insti tuut van studiebeurzen. Geef studenten een lening. Dat be vordert hun motivatie en dwingt ze bovendien op zoek te gaan naar bijbaantjes. En daar worden ze weer onder nemender van Ook in de overheidssector moet de beloning afhankelijk worden gemaakt van het re sultaat. Als meting daarvan niet mogelijk is dan is er vol gens de Brit alle kans dat de betrokken funktie overbodig is. En dus zonder omwegen moet worden opgeheven. Elk jaar verdwijnen er miljarden in onderzoek. Ma crae konstateert dat er twee soorten van onderzoek zijn: het fundamentele onderzoek en het toegepast onderzoek. Het eerste levert Nobelprijs winnaars op maar daar koopt het bedrijfsleven vaak niet veel voor, het tweede is marktgericht. Door de staat gefinancieerd onderzoek moet via databanken be schikbaar zijn voor iedereen die er maar profijt van zou kunnen trekken. Onder voor waarde natuurlijk dat de rechten van de 'uitvinder' be schermd worden. Macrae wil ook de bezem halen door het onderwijssys teem. De meest dynamische universiteit in Engeland is volgens hem de instelling waarbij het meest bezuinigd is. Door het verkopen van on derzoeksresultaten kan de universiteit blijven 'draaien'. De rol van de overheid moet, dat zal niemand verba zen, sterk worden terugge drongen. Onder Labourrege- ringen genationaliseerde be drijven moeten weer in par ticuliere handen komen en alle overheidsdiensten, die door particulieren kunnen worden verricht," moeten aan de laagste bieder worden op gedragen. Tenslotte zou Macrae de werkloosheidsverzekering het liefst bij particuliere ver zekeraars onderbrengen, maar dat vindt zelfs hij wat te cru. Daarom zijn voorstel de uitvoering van de WW in handen van de vakbeweging te leggen. De keus: lagere uitkeringen of lagere lonen wordt dan op de schouders van de vakbeweging gelegd, een zorg minder voor That cher. Dit is overigens slechts een greep uit de maatregelen die 'marktprofeet' Macrae nood zakelijk acht wil Groot-Brit- tannië zich uit het diepe dal oprichten. Ze zouden trou wens ook uitstekend werken voor de andere Westeuropese industrielanden, die niet of nauwelijks weten te profite ren van de economische ople ving in Amerika. Verouderde fabrieken, maar, zegt Macrae, vooral verouderde opvattingen over de plaats van de markt in de samenleving houdt West- Europa op verre afstand van Amerika, terwijl het conti nent toch de potentie heeft om zowel Amerika als Japan voorbij te streven of op z'n minst bij te houden. Er zit ongetwijfeld een kern van waarheid in Ma crae's 'markt-evangelie'. Maar zoals de hoeders van de welzijnsstaat te ver zijn doorgeschoten richting alge hele verzorging van de mens van wieg tot graf, (waarbij de eigen verantwoordelijk heid van de mens op de schouders van de allesver- zorgende Staat wordt ge legd), heeft Macrae geen en kel oog voor sociale gevolgen van zijn markteconomisch denken. Volledige uitvoering van zijn markt-ideologie zou het nodige ellebogenwerk in be weging brengen: terug naar het recht van de sterkste. Maar dat is anno 1985 geluk kig geen recht meer. (ADVERTENTIES) MAlNTlENPRAi bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 4 juni vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 juli in 5 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1991 af 4 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 juli 1985 kosteloos bij banken en commissionairs Door Gerard Kessels De Oostenrijker Fred Sinowatz is beslist niet moeders mooiste. Hij is klein, weegt 110 kilo en hij heeft een kolossale neus. „Dat iemand die er zo uitziet als ik in het te levisie-tijdperk minister kan worden, dat is een echt voorrecht", zei hij ooit toen hij nog minis ter van onderwijs was. Maar voor de bescheiden Sinowatz (56) is het niet bij een ministerschap gebleven. Sinds twee jaar regeert hij als op volger van Bruno Kreis- ky de Alpenrepubliek. Sinowatz heeft van Kreis- ky, die dertien jaar regeerde, niet alleen het kanselier schap maar ook het voorzit terschap van de SPO, de so cialistische partij van Oos tenrijk, overgenomen. Voor de Oostenrijkers is het wen nen. Een groter contrast tus sen twee politici is nauwe lijks denkbaar. De staatsman Kreisky wist in de buiten landse politiek een rol te spe len, die ver uitging boven de betekenis van het 7,5 miljoen inwoners tellende Oosten rijk. De grondwettelijk vast gelegde neutraliteit van zijn land vertaalde 'Keizer Bru no' in een uiterst actieve bui tenlandse politiek. Vooral met de arabische staten on derhield de jood Kreisky zeer vriendschappelijke betrek kingen, tot verdriet en woede van Israël. Hij ontving zelfs de Libische leider Gadaffi, het brein achter menige ter roristische aanslag, met kus sen in Wenen. Ook nu nog zwaaien in het Midden-Oos ten alle deuren voor de ren tenier Kreisky open. Sino watz: „Bruno Kreisky had een ongelooflijke ervaring en een uitstekende neus. Hij ontwikkelde voortdurend nieuwe ideeën. Voor de derde wereld ontwierp hij een soort Marshall-plan". Zover is Sinowatz nog lang niet. De nieuwe man opereert nog steeds in de schaduw van zijn dominerende voorgan ger. Sinowatz zelf is de laat ste om dat te ontkennen. In een gesprek in de kanselarij aan de Ballhausplatz in We nen wijst hij ook op het ver schil in persoonlijkheid en karakter tussen hem en Kreisky. „Maar", zo voegt hij er aan toe, „de principes van Oostenrijks actieve neutrali teitspolitiek zijn al dertig jaar dezelfde en zullen dat ook in de toekomst blijven. Wij willen goede betrekkin gen onderhouden zowel met het oosten, het westen als met de neutrale landen. Bij de ontwikkeling van onze ac tieve neutraliteitspolitiek hebben we de afgelopen der tig jaar enige problemen ge had, maar die hebben we zelfbewust overwonnen". Tot zeer spectaculaire initia tieven a la Kreisky zal de nuchtere Sinowatz zich ech ter niet laten verleiden. Oos tenrijk is geen wereldmacht. „Wij moeten de realiteit niet uit het oog verliezen", zegt hij. Het eerste grote wapen feit waarmee Sinowatz op het terrein van de buiten landse politiek van zich zal doen spreken is de gezamen lijke reis die hij met de Spaanse minister-president Gonzales over enige tijd naar Zuid- en Midden-Amerika maakt. „Het is ongewoon dat twee regeringsleiders samen op reis gaan. Gonzales en ik zien dit als een demonstratie ve stap om het democratise ringsproces in dit gebied te steunen". In tegenstelling tot Kreis ky, voor wie Oostenrijk vaak te klein leek, zal Sinowatz zich voornamelijk op de bin nenlandse politiek concen treren. Aan werk ontbreekt het hem op dat terrein niet. Zijn coalitie van socialisten en liberalen liep eerder dit jaar bijna stuk op het onbe suisde optreden van de mi nister Frischenschlager van defensie. Frischenschlager, wiens liberale partij een ver- zamelbekken van oud-nazi's is, toog naar het vliegveld om de uit Italiaanse gevangen schap ontslagen Oostenrijkse oorlogsmisdadiger Reder persoonlijk te ontvangen. De politieke crisis die daar op volgde, kwam Sinowatz slechts met grote moeite te boven. Frischenschlager bleef. Sinowatz: „De minister heeft, dat heb ik steeds open lijk gezegd, een ernstige poli- Sinowatz opvallend, maar niet in daden - FOTO AP tieke fout gemaakt Maar bij de oppositie die een motie van wantrouwen tegen hem indiende werd ook veel ge huicheld. De oppositie-leider schreef brieven naar Reder die begonnen met „zeer geachte heer Reder" en ein digden met „"vriendelijke groeten". De eerste crisis waar Sino watz mee te maken kreeg was van geheel andere aard. Een opstand van milieu-be schermers en jongeren deed de republiek wekenlang op zijn grondvesten trillen. Aanleiding: de bouw van een krachtcentrale in de Donau. De centrale zou het laatst overgebleven geïntegreerde Donau-landschap in Europa vernietigen. Ook bij het grote publiek konden de milieu beschermers op veel sympa thie rekenen. Onder druk van het massale protest moest Sinowatz bakzeil ha len. „Wij hebben een denk- pauze ingelast en proberen nu een oplossing voor de cen trale te vinden waar brede groeperingen het mee eens kunnen zijn. Een aantal we tenschappers, die zich tegen het project verzette, hebben we in een commissie verza meld die voor ons naar alter natieven zoekt". Een typisch Oostenrijkse oplossing. Het land zweert bij harmonie en compromissen. Stakingen vinden er nauwe lijks plaats. De tijd dat er vo rig jaar gestaakt werd is niet in minuten, maar in slechts in seconden per arbeider uit te drukken. De top van werk gevers en werknemers zet samen met de overheid de lij nen van het economisch be leid uit en verdeelt de wel vaart. Precies zoals in Neder land in de eerste vijftien jaar na de oorlog. In Nederland verdween de „geleide econo mie" toen het ons in het begin van de jaren zestig wat beter ging en ieder een groter deel van de koek wilde hebben Maar in Oostenrijk, waar de werkloosheid slechts 4,5 pro cent bedraagt, duurt de lieve vrede voort. Het systeem van de „Sozial Partnerschaft" functioneert ook anno 1985 nog steeds. Hoe lang nog? Waren de ongekend heftige rellen tegen de krachtcentra le het eerste teken dat Oos- tenrij ks harmonie-model zijn langste tijd gehad heeft? Sinowatz is er van overtuigd dat dat niet het geval is. „De Groenen en milieu-bescher mers hebben met hun acties een belangrijke politieke daad gesteld. Het besef van de milieu-problematiek bil het publiek is gegroeid. Maar voor het oplossen van de pro blemen kunnen de Groenen niet veel doen. Het is vooral een politiek probleem dat de bestaande partijen moeten oplossen. Want de pogingen van de Groenen om in he' parlement te komen zullen niet lukken. Uit de opinie peilingen blijkt al dat ze over hun hoogtepunt heen zijn". Slim politicus als hij 'Si heeft Sinowatz de groenen op een typisch Oostenrijkse ma nier de wind uit de zeilen ge nomen. Terwijl het milieu beleid in Oostenrijk jaren lang op een uiterst laag pfJc stond, loopt de kleine repu bliek nu voorop. „Wij zijn het eerste land in Europa", zeg' Sinowatz trots, „dat de Ame rikaanse normen voor de uit laatgassen van auto's heeft overgenomen. We hebben zeer scherpe normen vastge steld voor de uitstoot van de fabrieken en binnen een tijdsbestek van tien jaar wil len we onze rivieren zuiver hebben". pEN HAAG (ANP) - Hl sluiten van gas, water <1 triciteit in nieuwe wf moet gratis worden. Dl va„ nieuwbouw-w<J gunnen hierdoor met of 15 gulden per maand 9 pe nutsbedrijven mo kosten die zij voor het ten moeten maken, vo rekening nemen. Dat zeggen de Hd Bouwbond CNV en menten Kontakt (KI aanleiding van een dd verricht onderzoek. 1 blijkt volgens de orgal dat de aansluitkost! nutsbedrijven in rJ Br, Van op wijkt niet van zijl melkproduktie (f vast te stellen op Hij is wel bereid derzoeken of de mei produktiebeperkingj mogelijk is. Dat bleek gisteren merkingen van Braks tegenover de commissie voor lan over de superheffing, gadering van de con werd niet afgerond on bewindsman naar eeJ vangst met de Duitse I dent Von Weiszacker WASHINGTON/DEN HAAG(ANP) - De kaanse vice-president Bush zal eind juni een I brengen aan een aantal europese landen, waa] Nederland. Bush bezoekt waar| lijk Italië, Frankrijk, Engeland en Nederland. Een agenda voor de 1 kingen staat nog niet] maar aangenomen won 'Geneve' en het SDI aan| de komen. DE BOUW van vier of vij na 1600 cellen staat eer Criminaliteit' waarmee i mende vijfenhalf jaar ee de alsmaar groeiende cr juichend over 'de groots twintig jaar', maar uit de wijzende reacties, variëi 'complete waanzin' (pro pers stellen, onder verw dat meer gevangenisser intomen maar integendet Het anti-criminaliteitsp binet ruim 1,2 miljard gi herhaalde pleidooien var dadiger bestrijding van d den daarbij niet alleen oj van het (internationale) drugmaftia's maar ook oj liteit van vandalisme tot zamerhand bijna iedere fronteerd. Die 'kleine' cri volking een hoogst onb doen ontstaan, blijft in de vermeld. Anders echter Roethof ligt in 'Samenlt toch meer op de aanpak Heel wat Nederlanders de criminele verloederint van justitie, politie en ret Daarbij wordt dan wel o vergelijking met andere kan bogen op een relatie ontegenzeggelijk is opg< schappelijk onderzoek Roethof minder aan de t< de rechter te wijten te zijr controle in ons land. Hoeveel ouders weten hangen? Waarom word schoolverzuim, dat bij he karakter heeft gekregen"? klagen steen en been ove 2uimen hun uitdagend-a Puate beveiliging te voor; 'surs en controleurs het a9ent gebleven en de got vriend? Onze conclusie i dienleving en de opkomst le verdwenen en een voet "finaliteit waaruit heel gen Het bevorderen van nit bassen bij onze tijd en de O'kaar, lijkt ons bij de bes oelangrijk als het bouwen "teer cellen moeten komt aanvaardbare situaties. K baar, een vergissing om t< ®en heilzame afschrikking arigenis ingaat komt er c "laar als een volleerd crir an het vak heeft geleerc ,'ai\„e minister van justitit Dr°edplaatsen voor de mi

de Stem | 1985 | | pagina 2