Sterkste laser ter wereld ingewijd Nieuy Beslis Gema „Reis t bij zona LINKSESENATOR SCHUIFT NAAR HET POLITIEKE MIDDEN Chinese partijleider verwerpt persvrijheid Armoede grijpt om zich heen in Noord-Ier land VREES 1 REAGANS DONDERDAG 30 ME11985 EXTRA Verbeelding Noodlot Geestelijke vervuiling Illusoir 'NOVA' WORDT AANGEWEND VOOR RESEARCH OVER KERNFUSIE BIJNA KWART BEVOLKING WERKLOOS Bevolkingsgroei DONDERDAG 30 MEI PAUS KIJKT T49 Van onze correspondent in Washington, Mare De Koninclc WASHINGTON - In een aantal opmerkelij ke speeches heeft Amerikaans senator Ed ward (Ted) Kennedy de laatste maanden zijn 'linkse' imago proberen af te schudden, in een poging het politieke leiderschap van de Democratische Partij op zich te nemen en met de waarschijnlijke bedoeling het land voor te bereiden op zijn presidents kandidatuur bij de verkiezingen in 1988. Kennedy prees Republikeins president Reagan, die „het presidentschap van de Verenigde Staten als een krachtig en zinvol instrument van natio naal leiderschap heeft hersteld". De broer van de vermoor de president John F. Kenne dy gaf toe dat veel sociale voorzieningen die altijd door de Democratische Partij zijn verdedigd, 'averechts heb ben uitgewerkt'. Gesubsi dieerde woningbouw, wer- gelegenheidsprogramma's en inkomenssteun zijn vol gens de 53-jarige senator „niet bij machte geweest de spiraal van armoede en af hankelijkheid in de VS te doorbreken". Net als president Reagan vaak doet sprak Kennedy zich uit tegen belastingver hoging. „De Democratische Partij moet zijn traditie van vooruitstrevendheid, gelijk heid en hulp aan de armen niet afzweren, maar we moeten meer doen met min der dollars". Wel moet de Democrati sche Partij zich volgens Kennedy verlossen van de publieke opvatting dat ze naar de pijpen danst van al le speciale belangengroepen en minderheden in Amerika. „Wij moeten begrijpen dat er een verschil is tussen een partij die bekommerd is om arbeiders en een arbeiders partij. Er is ook een verschil tussen een partij die zich de positie van de vrouw aan trekt en een vrouwenpartij. En zo moeten wij ook de partij blijven die minderhe den aantrekt, zonder een minderheidspartij te wor den". Kennedy en andere lei ders van de Democratische (oppositie-) Partij breken zich sedert de grote verkie zingswinst van president Reagan in november j.l. het hoofd over hoe een verdere leegloop van de partij moet worden voorkomen. Regel matig houden grote groepen vooraanstaande partij figu ren weekend-retraites in rustige buitenverblijven om zich te bezinnen op de toe komst van de „partij van de vooruitgang" in een Ameri kaanse samenleving die te rug lijkt te willen naar con servatieve economische en morele waarden. Men stelt vast dat de De mocratische Partij blijkbaar aansluiting heeft verloren bij reusachtige kiezersgroe- pen, die tezamen de overgro te meerderheid van de Ame rikaanse bevolking uitma ken: blanke mannen in het behoudende zuiden en 'ge wone' redelijk welgestelde mannen en vrouwen die in huizen met tuinen rond ste den overal in de VS wonen. De solide achterban van de Democr+aten bestaat alleen nog uit de negerbevolking, het Joodse bevolkingsdeel en actieve leden van vak bonden en andere strijdbare groepen. In een tweepartij enstelsel als het Amerikaan se is zo'n electoraat getals matig ten ene male ontoerei kend. De conclusie die op een van de jongste bezinningsbijeen komsten werd bereikt luid de: „De nieuwe Democrati sche Partij moet de partij worden van economische groei, van gelijke en steeds grotere kansen voor ieder een, van traditionele gezins verhoudingen en van een sterke defensie ter verdedi ging van Amerika en be werkstelliging van wereld vrede". Ted Kennedy lonkt weer naar presidentschap VS hulp aan armen niet afzweren, maar meer doen met minder dollars. langs de vluchtelingenkampen in Eritrea enkele maanden geleden. Edward Kennedy tijdens zijn rondgang - FOTO AP En op een andere retraite, waaraan ook Edward Ken nedy deelnam, was de slot som dat de Democratische Partij meer oog moet krij gen voor de noden van de Amerikaanse industrie. Een bijeenkomst van Republi keinen had precies hetzelfde resultaat op kunnen leve ren Lang niet elke partijleider staat achter deze ruk naar rechts. „Ik maak me meer zorgen om ons nieuwe imago dan om ons oude. Ik vrees dat de Democratische Partij zichzelf tot een kopie maakt van de zo succesvolle Repu blikeinen", aldus Senator Metzenbaum uit Ohio. Maar een alternatief voorstel om het vertrek van gematigde kiezers naar de Republi keinse Partij te stoppen, had ook Metzenbaum niet. Kennedy meent dat zijn partij 'nieuwe ideeën' moet presenteren in plaats van de vertrouwde Democratische wijsheid dat de overheid een overwegende taak heeft in de vorming van de samenle ving. Maar net zoals Demo cratisch presidentskandi daat Gary Hart vorig jaar zijn 'nieuwe ideeen' alsmaar niet kon noemen, zo lijken Kennedy's nieuwe voorstel len meer op de zeer bej aarde maar blijkbaar nog altijd springlevende liberaal-con servatieve filosofie van Rea gan's Republikijnse Partij. Enkele dagen geleden werd Edward Kennedy op de man af gevraagd of hij in 1988 presidentskandidaat zal zijn. „Ik heb altijd president van de Verenigde Staten willen zijn. Dat is een van de slechtst bewaarde geheimen van de Amerikaanse poli tiek", aldus de senator uit Massechusetts. Hij voegde eraan toe dat 'gezinsoverwe gingen', welke hij twee jaar geleden aanvoerde om van een kandidatuur in 1984 af te zien, hem thans geen parten meer spelen. Ook is Kenne dy reeds bezig geld voor een verkiezingscampagne in te zamelen. Tijdens een zoge heten "fundraiser" (een poli tieke bijeenkomst met fi nanciële bedoelingen) ver gaarde Kennedy vorige week op een avond 50.000 dollar van supporters. De meeste Democraten zijn het erover eens dat Ted Kennedy nog altijd de meest krachtige en tot de verbeel ding van de massa spreken de politieke figuur binnen de partij is en een goede kans zou maken om de pre sidentsnominatie te winnen van andere waarschijnlijke Democratische Witte Huis gegadigden in 1988, zoals se nator Gary Hart, New Yorks gouverneur Mario Cuomo en burgemeester Dianne Fein- stein van San Francisco. De laatste keer dat Amerika zijn magnetische charisma - waarop de Kennedy-dynas- tie een patent lijkt te hebben - onderging was tijdens de Democratische Partij con ventie afgelopen zomer, toen Ted Kennedy met een dave rende speech Walter Mon- dale in zijn schaduw zette. Maar velen ook wijzen op de „bewezen zwakheden in zijn persoonlijkheid", die Ted Kennedy altijd zullen blij ven achtervolgen. Men doelt niet zozeer op het feit dat hij gescheiden is van zijn vrouw Joan, en dat het niet duide lijk is of en zo ja met welke 'first lady' Kennedy in het Witte Huis zou wonen. Maar men herinnert opnieuw aan het ongeval in 1969, waarbij Kennedy - onder invloed - op een verlaten plek zijn auto het water in reed en een vriendin niet meer van de verdrinkingsdood kon redden. Pas na geslapen te hebben meldde hij zich bij de politie. In 1972 moest hij als ge volg van dat incident afzien van zijn presidentskandida tuur. Ook in 1980, toen hij het binnen zijn partij opnam te gen Jimmy Carter, maar verloor, bleven kleine groe pen zich fel verzetten tegen Edward Kennedy, die het presidentschap onwaardig zou zijn. „Er is niemand ver dronken in Watergate", stond er destijds op stickers. Met daarachter de gedachte: president Nixon moge zich onaanvaardbaar gedragen hebben, maar toen Kenne dy's karakter in een moment van persoonlijke crisis werd getest viel er een dode...Is hem dan het lot van de we reld toe te vertrouwen? Een voormalig medewer ker van de senator zegt in Washington: „Ted is een formidabel mens. Hij is ge voelig en briljant en zal al tijd een idealist blijven, al beweegt hij zich nu naar het politieke centrum, omdat daar zijn kansen op het pre sidentschap liggen. Maar ik denk dat hoe hij zich ook be weegt, hij zijn noodlot, het incident in 1969, niet kan ontsnappen. Hij zal nooit president van de Verenigde Staten worden". Blijkbaar denkt Ted Ken nedy er anders over en acht hij zich in staat het onher roepelijke te overwinnen. Huo Yaobang tijdens zijn toespraak voor het secretariaat voor de partij - FOTOUPI PEKING(REUTER) - Partij leider Hu Yaobang heeft de oproep tot vergroting van de persvrijheid openlijk verwor pen en gewezen op de nood zaak dat alle Chinese nieuws media aan strenge controle door de partij onderworpen blijven. In een uitvoerige toespraak die op de voorpagina van het Volksdagblad is afgedrukt, keerde Hu zich tegen oproepen dat de kranten meer financiële en redactionele vrijheid die nen te krijgen. 'De slagzin 'creatieve vrijheid' voor lite ratuur en kunst geldt niet automatisch ook voor de jour nalistiek', aldus Hu in een toe spraak voor het secretariaat van de partij deze maand. 'Al le kranten en weekbladen moeten werken onder de ver enigde leiding van de partij en zich richten naar de beginse len en politiek van de partij', aldus Hu. Niet-officiële kranten met kleurenfoto's die sinds kort verschijnen beschreef hij als verspreiders van geestelijke vervuiling, de leus van een korte campagne in 1983 die ge staakt werd nadat linkse functionarissen hem hadden gebruikt om er onderdelen van de economische hervor mingen mee aan te vallen. Volgens westerse diplomaten is er achter de schermen een debat gehouden over de toe komstige koers van de pers, en heeft Hu nu duidelijk gemaakt dat de strikte controle door de partij niet mag worden onder mijnd. Het regelmatig gebruiken van de term 'geestelijke ver vuiling' in een rede waarin hij citaten verwerkte van China's sterke man Deng Xiaoping kan inhouden dat er op cultu reel gebied weer een restric tieve fase aankomt, zo menen zij. We moeten t' jven hame ren on de noodzaak de nega tieve invloed van het decaden te burgerlijke denken te over winnen", aldus Hu. De Chinese leiders lanceer den de campagne tegen de geestelijke vervuiling in 1983 om 'schadelijke invloed' op in tellectuelen en jongeren te be strijden toen het land de mo gelijkheden voor buitenlandse investeringen, ideeën en be zoekers vergrootte. Maar eind 1983/begin 1984 hielden ze er weer mee op nadat plaatselij ke functionarissen de term hadden aangegrepen om suc cesrijke boeren en zakenlie den, schrijvers en jongeren die modieuze kleding droegen, te beschuldigen van het verra den van de socialistische waarden. 'Kameraad Deng Xiaoping zegt: De politiek... dat er geen geestelijke vervuiling op het ideologische vlak moet zijn is volstrekt juist', aldus Hu. Maar hij wijst er tegelijk op dat de term nauwkeurig ge formuleerd moet worden zo dat niet hetzelfde misverstand kan ontstaan als in 1983, toen sommige waarnemers dachten dat er een terugkeer naar de ideeën van de culturele revo lutie onder Mao Zedong (1966- 76) mee werd ingeluid.De pe riode tussen het uitspreken en het publiceren van de toe spraak hebben de centrale or ganen van de partij mogelijk gebruikt om het beleid aan plaatselijke functionarissen uit te leggen. Hu is bezig met een rondreis door het zuidelijk deel van de Stille Oceaan. Hij verblijft in Australië. In de rede haalt hij de sug gestie naar voren dat de media financieel onafhankelijk moe ten zijn net als andere bedrij ven en ondernemingen die profiteren van de vigerende trend die afstand neemt van het centraal leiden van de eco nomie. Maar hierover zegt Hu: 'Hoeveel hervormingen er ook komen, het wezen van de par tij journalistiek kan niet ver anderd worden'. De vrijheid van de pers in het kapitalistische stelsel is volgens Hun in hoge mate illu soir en gaat niet op voor Chi na, waar partij, regering en volk dezelfde belangen heb ben. Vorig jaar is er onder amb tenaren een discussie gevoerd over een nieuwe perswet, maar de wetgevende instantie van de Volksrepubliek, het nationale volkscongres, sloot vorige week zijn jaarlijkse zit ting af met alleen een terloop se verwijzing naar de taak van de pers, de geldende politiek te steunen. Volgens een westerse diplo maat kan dit betekenen dat de rol van de pers een te omstre den onderwerp is voor het volkscongres dat vrijwel uit sluitend unaniem wetten aan neemt en dat er nog over wordt gedelibereerd. Bij veel kranten zijn journalisten ijve rig in de weer met het kritisch volgen van hoge functionaris sen. Maar volgens Hu mag maar 20 procent van het nieuws be staan uit mislukkingen en fouten, duistere aspecten van het leven en kritiek. De rest dient besteed te worden aan prestaties, goede vooruitzich ten en positieve zaken, omdat dit de Chinese werkelijkheid weerspiegelt, aldus de secreta ris-generaal van de commu nistische partij van China. LOS ANGELES(AP) - Amerikaanse geleerden hebben te Livermore, 60 kilometer ten oosten van San Francisco, het krach tigste laser-apparaat van de wereld met de roep naam 'Nova' ingewijd. Het apparaat is tweeënhalf maal zo sterk als het tot nu toe sterkste apparaat, de Gekko XII, dat in Osaka te Japan staat. De geleerden hopen met de Nova die 176 miljoen dollar gekost heeft en waarvan de bouw acht jaar geduurd heeft, de ruimtewapens te kunnen verbeteren en het apparaat aan te wenden voor re search over kernfusie. De Nova is in staat een laser straal te creëren die aldus een geleerde 'een triljoen maal helderder is dan het licht van de zon'. Een laser-apparaat con centreert electromagneti- sche straling zoals licht golven en röntgenstralen tot een smalle intense straal. In het geval van Nova gaat het om infra- roodstralen die omgezet worden in 10 krachtige stralen van groen of blauw licht. De combinaties van deze stralen kunnen tot nu toe in een laboratoriumsi tuatie ongekende hoge drukken en temperaturen oproepen. Dat betekent aldus een woordvoerder van het No va-laboratorium dat er processen bestudeerd kun nen worden die van belang zijn voor de ontwikkeling van ruimtewapens. Ook zullen de geleerden via No va bekijken of het moge lijk is laserstralen te ge bruiken om een kernfusie teweeg te brengen. Nova zelf is nog niet sterk ge noeg om een kernfusie te creëren. Research via de Nova is een voorbereiding op de experimentele kernfusie die over enige jaren moet plaatsvinden op een 48 miljoen dollar kostend ap paraat dat speciaal daar voor gebouwd wordt in het Sandia Nationaal Labora torium in Nieuw Mexico. BELFAST(AFP) - Met een ze kere regelmaat komt het in Noord-Ierland tot geweldsuit barstingen, maar een perma nent drama vormt de armoe de. De uitingen hiervan wor den steeds zichtbaarder in de ze Britse provincie, zo meent een actiegroep tegen de ar moede in Ulster. De organisatie, waar vooral vakbondsleden en sociaal werkers toe behoren, is een campagne begonnen waarmee ze de aandacht van de publie ke opinie wil vestigen op dit 'verontrustende' verschijnsel. Nog niet zo lang geleden, al dus de actiegroep, noemde de Europese Gemeenschap Bel fast, de hoofdstad van Noord- Ierland, en het Italiaanse Na pels onder de armste steden in Europa. Het probleem is op dit moment nog even ernstig, al lijkt de bevolking van Groot- Brittannië meer bezorgd over uitingen van conflict tussen protestanten en rooms-katho- lieken. Volgens de officiële cijfers is 22 procent van de beroepsbe volking van Noord-Ierland werkloos. In sommige sectoren is meer dan de helft van de mensen zonder baan. Bijna de helft van de werklozen heeft al meer dan een jaar geen werk meer. De textielindus trie, waarin 25 jaar geleden 58.000 mensen hun brood ver dienden, biedt nu aan nog maar 11.000 mensen werk. In de scheepsbouw is in dezelfde periode het aantal werkne mers met driekwart gedaald, van 24.000 tot 6.000. De toestand van mensen die Niet alleen het geweld vormt een bedreiging voor de Noord-Ieren. Een nieuw drama grijpt immers om zich heen, dat van it permanente armoede. - foto» nog wel werk hebben, is nau welijks beter, aldus de actie groep. Ze wijst er op dat het gemiddelde salaris in de pro vincie aanzienlijk lager ligt dan in het Verenigd Konink rijk als geheel. In sommige ge vallen bedraagt het verschil 30 procent. Hier komt het probleem van de bevolkingsgroei nog bij. Uit de officiële statistieken blijkt dat in Noord-Ierland meer kinderen worden geboren dan in Engeland of Wales. De ge zinnen zijn er dan ook groter. Daar de werkloosheid er hoger is en de doorsnee-salarissen lager zijn, is de afhankelijk heid van sociale uitkeringen in Noord-Ierland groter dan in enige andere Britse provincie. In Ulster zijn drie keer zo veel gezinnen afhankelijk van een uitkering dan in de rest van Groot-Brittannië. De blijken van armoede zijn talrijk en gevarieerd, aldus de actiegroep. In Noord-Ierland geven de mensen meer geld uit aan eerste levensbehoefte! dan aan duurzame artikel® als televisies of koelkasten. Ook op het terrein van gezondheidszorg bestaan hf wat problemen. De groep wijs1 er op dat de kindersterfte tie ger is dan waar ook in Groo1' Brittannië: 20 procent boven het gemiddelde. DHAKA (RTR) - D Bangladesh kan de k gen opnieuw wordei door een cycloon die z vormd in de Golf va pit is woensdagochl men uit officiële bror desh. Satellietfoto's lieten ee: die zich ongeveer 900 zuidwesten van Banglad( meldde het weerkundi Dhaka. De dreiging van een nieuw het moment dat Bangladesh n met het opmaken van de enor watersnoodramp van afgeloj bracht aan het land. Een 15 n golf overspoelde toen zeven e: 10.000 mensen het leven. Vijf zijn getroffen en 250.000 mens loos. President Ershad riep dins: conferentie op tot hulp. „Er is nodig om alle getroffenen in de been te helpen en daar hel alle rijke landen voor nodig". India's premier Gandhi wa sten die reageerde op de opr Hij beloofde voedsel en helil en elke andere benodigde hun Ongeveer 250.000 Bengalez stroomde districten in Oost hun huis ontvlucht. Uit offi< verder gemeld dat de afgek 50.000 mensen naar hoger vluchtten, nadat de oevers var nu en Khowai het door waterc Lucht- en landmacht zoeker de duizenden vermisten die gen door de overstromingen zi Kranten uit Dhaka meldd slachtoffer van de watersno BEIROET - De Syrische pres dent Hafez el-Assad hee woensdag in Damascus h, jongste geweld in Libanon b sproken met zijn Libane ambtgenoot Amin Gemayel. De Libanese president w: enkele uren eerder ternat wernood aan de dood ontsna] toen granaten zijn kantoor Beiroet troffen. Het bezoek, waarvan i duur nog onbekend is ma dat zeker beslissend is voor i toekomst van Libanon, kor op het moment dat de 'slag o de kampen' in een beslisser WASHINGTON (RTR) - 1 heeft dinsdag voorstellen vo de belastinghervorming ontr De voorstellen, die voorzi dering van de belastingdru Amerikanen, zullen de econ vorderen, aldus de president Reagan vraagt het Congr neven te verminderen en posten te schrappen die som: gen en vermogende individu "weinig of geen belasting te dent zei het belastingsystee: gen in het voordeel van gezii Van onze corres VATICAANSTAD - De p dens zijn wekelijkse alge het St. Pietersplein uitv< z,jn jongste reis door de B< Hij dankte de drie st; „vele onderdelen van het 1 die overal groot begrip, competentie hebben getoor Hij roemde de bijdrage se kerk aan de ontwikkel terleven en de mystiek, in formatie, en haar inzet nteer recente tijden. De pa hen voor hun activiteitei kerk (catechese en pastors "Uiten (inzet voor Derde V, Over de 'tegenwind' oi "ij tijdens zijn laatste rei: sprak de paus gisteren slechts in vergoelijkende maar iemand bij de naar zonder op de kritische opn 'Uk in te gaan. De paus zei het volgene Van mijn reis heb ik de

de Stem | 1985 | | pagina 4