Nieuwe bus voor Blaauwe Hoeve Bleijko en De Hoop fuseren 'Meer ruimte voor zeehonden' 'Grevelingen kan 22 miljoen per jaar opleveren' Wijn en protesten voor Geertsema Buit 25 mille bij inbraak WD-top vrijdag in Zeeland MEER INVESTERINGENEN WERKGELEGENHEID HET WEER Veel werk bij bouwen van kerncentrales DONDERDAG 30 ME11985 Jzr PAGINA ZEELAND 1 38 MAN OP STRAAT Kuikenbedrijf failliet in Oostkapelle SMIT-KROES IN ROTTERDAM: Ervaring GESPREK MET BORSELE OVER OPSLAG KERNAFVAL Zonnig Weer in Europa MEER CONCURRENTIE IN DALENDE BOUWMARKT Aanvoer Betonbuizen VAN ZEELAND Extra uitbreiding haven Sloegebied Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De nieuwe Bijleveldhaven in het Sloegebied wordt in eerste aanleg veel gro ter dan de bedoeling was. Het havenschap Vlissingen wil er 22 miljoen gulden in steken, in plaats van de 12 miljoen die er begin dit jaar voor beschikbaar werd gesteld. Daarmee kan 600 meter kade worden aangelegd, 350 meter meer dan men van plan was. de handels- en transportfunc tie van het Sloegebied kampt men bij de Sloehaven steeds vaker met onvoldoende aan legmogelijkheden. De overslag van tropisch fruit zou dar door al aan de neus van Vlis- singen-Oost voorbij zijn ge gaan. De langere kade bij de Bij leveldhaven zorgt er verder voor dat het verlies op de grondexploitatie in het haven- schapsgebied kan worden ver kleind. Er kan meteen al 8,5 ha meer grond worden uitgege ven terwijl de kansen op de uitgifte van nog meer grond erdoor worden vergroot. Het havenschap heeft ver der houvast aan een opleving van het scheepvaartverkeer. In het eerste kwartaal van dit jaar kwam 40 procent meer havengeld binnen dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Ook speelt mee dat de aanbestedingsprijs voor een 250 meter lange kade is tegen gevallen. De kosten zouden 13,5 miljoen bedragen, terwijl op 12 miljoen was gerekend. De aanbestedingsprijs voor een 600 meter lange kade is daarentegen drie miljoen gul den meegevallen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich al bereid verklaard om niet twee, maar drie miljoen gulden bij te dra gen uit de decentrale rijksgel- den voor 'voorwaardenschep pend beleid'. Het dagelijks be stuur van het havenschap ver wacht van een grotere Bijle veldhaven al in het eerste jaar (1986) een gunstig effect op de totale exploitatie van het Sloe gebied. Het begrote verlies van het havenschap zou dan niet 1,2 miljoen bedragen, maar negen ton. Men acht het niet uitgeslo ten dat het resultaat binnen enkele jaren nog eens met ze ven ton kan verbeteren. Een nog positiever resultaat kan worden geboekt wanneer de staatssecretaris bereid is om niet 2,3 miljoen, maar 3,8 mil joen aan subsidie beschikbaar te stellen. Men heeft hem daar inmiddels om gevraagd. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Tal van bedrij ven in Zeeland en West-Bra bant kunnen een steentje bij dragen aan de bouw van nieu we kerncentrales, als het par lement daarvoor over twee weken het groene licht geeft. Dat blijkt uit een uitgebrei de expertise van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs, dat gisteren aanvullende in formatie naar de Tweede Ka mer stuurde als vervolg op een eind april gehouden hoorzi- ting. Net als het kabinet gaat ook het KIVI ervan uit, dat min stens 65% van de benodigde investeringen in Nederland kan worden gedaan. In Zee land en West-Brabant zijn daarbij de belangrijkste kans hebbers Byron Jackson in Et- ten-Leur, AKF/KMS Terneu- zen, de Machinefabriek Breda, de KMS in Vlissingen, de Tankfabriek Kooiman in Geertruidenberg, de AKF in Goes, Constructiebedrijf Jan sen in Bergen op Zoom, Sicon in Vlissingen, H.M.C. Kraan- bouw in oosterhout, Saval- Kronenburg in Breda, E.T.B. Electron in Breda, Staalhandel Lübeck in Hoge Zwaluwe en B.I.B. in Breda. In zijn documentatie voor de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken toont het KIVI zich voorstander van de bouw van zo groot mogelijke centrales (1300 MW), omdat die per kilowattuur hun stroom nog een cent goedkoper zou den kunnen leveren dan 1.000 MW-centrales. De prijs die Economische Zaken daarvoor rekent (8,7 cent) is overigens al zeer omstreden. Het dagelijks bestuur van het havenschap verwacht met deze meer ambitieuze aanpak van het project op den duur goedkoper uit te zijn. De Raad van Bestuur beslist op maan dag 10 juni. Men durft het pro ject aan omdat nu al zeker is dat vrijwel alle terreinen ach ter de 600 meter lange kade kunnen worden uitgegeven. Daarvoor hebben zich drie be drijven gemeld. Het zijn de NV Haven van Vlissingen, Flus hing Coldstorage/Jaczon en Van Bon. Volgens het dagelijks be stuur van het havenschap zul len deze bedrijven er in de aanvangsfase zeker 20 miljoen gulden investeren, goed voor ongeveer 110 arbeidsplaatsen. Ze zorgen er verder voor dat op de kade meteen al een ba sisoverslag verzekerd is van diepvriesprodukten, vis en staal. Bij de ingebruikname van de nieuwe kade -men wil er vooral de overslag met kleine re schepen concentreren- komt kaderuimte vrij bij de Sloehaven. Door de groei van Van een onzer verslaggevers OOSTKAPELLE - Hollan der's Kuikenbroederij en Op- fokbedrijven te Oostkapelle is gisteren failliet verklaard. De 38 personeelsleden ko men op straat te staan. De di rectie van het bedrijf vroeg het faillissement zelf aan. Als oorzaak noemde men de slech te positie van de pluimveesec tor in Nederland. De afzet van jonge kuikens liep sterk terug, terwijl veel vorderingen door diverse faillissementen niet meer inbaar waren. De rechtbank in Middelburg heeft de Vlissingse advocaten J. van der Wijst en M. L. Huis man tot curator benoemd. Door onze Haagse redactie ROTTERDAM/DEN HAAG - De nu al hoge productie aan oes ters, mosselbroed en paling in het Grevelingenbekken kan wel- hcht zonder problemen nog hoger worden. Een totale opbrengst ten 22 miljoen per jaar ligt dan binnen bereik. tische zeegrasvelden, waarop grote aantallen plantetende trekvogels afkomen. Met de commercieel uit te buiten pro ductie heeft dat de bouwkos ten van de Brouwerssluis al in korte tijd goedgemaakt, aldus Smit-Kroes. Minister Smit-Kroes (Ver teer en Waterstaat) ver klaar te dat in Rotterdam bij de "Pening van een symposium van de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging Wer onderwaterbodems. De bewindsvrouwe schetste er uitvoerig de gevolgen van de «sluiting van het Grevelin genbekken in 1971, toen 'bin ten drie weken alle boven wa- liggende slikken en dijk- Slooiingen tot kerkhoven wer- ten' Schimmels verpestten het leven in het diepere water en alle steltlopers vertrokken "h niet meer terug te keren. ©m de achtergebleven s"haaldieren een kans te ge- ten werd in 1978 een sluis ge- ""uwd in de Brouwersdam en jhjniddels is een nieuw even- 'tehtig zoutwatermilieu ont man, waarin talloze bodem- ?erer>, waaronder de platte fteuwse oester, tientallen ma- len Per jaar het totale water- "lume van het bekken filtre- ten De onder water liggende P'aten zijn bedekt met gigan- In haar openingsspeech op het symposium verklaarde de bewindsvrouwe verder dat de bij de Deltawerken opgedane ervaring inmiddels heeft ge leerd dat compartimentering van grote wateroppervlakten bescherming biedt. „Was bij voorbeeld in de vorige eeuw de Kreekrakdam tussen Noord- Brabant en Zuid-Beveland niet aangelegd, dan zou de sterk vervuilde Westerschelde nu ook de Oosterschelde ver ontreinigen. Zonder Volkerak- dam zou ook de Rijn hier een belangrijk deel van de meege voerde verontreiniging dum pen". Het nieuwe busje werd meteen uitgeprobeerd. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondente HULST - Het verzorgings- en verpleeghuis de Blaauwe Hoeve in Hulst heeft giste ren feestelijk de nieuwe bus voor de bewoners in gebruik genomen. Het van alle gemakken voorziene voertuig vervangt de tien jaar oude bus die ge heel versleten is. Het gaat om een bestelauto die omge bouwd is voor invalidenver- voer. Moest vroeger met een invalidenwagentje op een lift worden gemanoeu vreerd, bij het nieuwe voer tuig kunnen de bewoners hun rolstoel via een uitklap bare loopbrug de bus inrij den. Gisteren werd een en an der gezwind gedemon streerd. Directeur W. van Vegchel overhandigde de sleutels van de nieuwe aan winst aan chauffeur Jo Cock met de woorden: „Wees er zuinig op, want hij moet minstens elf jaar mee". De directeur sprak over een 'ju weeltje' voor de Blaauwe Hoeve en liet bovendien we ten dat het de bedoeling is veel van de bus gebruik te maken. Bijvoorbeeld door met een bus bewoners een dagje door de streek te toe ren en hun geboorteplaats te bezoeken. De bus is beschilderd met een uit de kluiten gewassen Blaauwe Hoeve-embleem en modern geoutilleerd. Inge bouwd zijn onder meer een telefoon en een-cassette. Het voertuig werd gisteren met een ingereden met een tochtje door Hulst en omge ving. Daarvoor bestond al vast flink wat belangstel ling. HEINKENSZAND - De LOF- RA-voorzitter mr. M. Geertse ma kreeg woensdag wijn en een petitie vol protesten over handigd tijdens zijn bezoek aan het gemeentebestuur van Borsele te Heinkenszand. Geertsema kwam met de lo kale bestuurders praten over de opslag van radio-actief af val. Zoals bekend heeft zijn commissie onlangs enkele plaatsen aangewezen in Ne derland, die mogelijk kunnen dienen als opslagplaats voor het afval. Borssele is er een van. De Centrale Ondernerhers- vereniging Borsele overhan digde de voorzitter een fles ro de wijn en maakte daarbij be kend dat de plaatselijke win keliers een extra kerncentrale en een opslagplaats wel zien zitten. „De afgelopen dertien jaar is gebleken dat het veilig is en per slot van rekening is het economisch gezien een goede zaak voor Borsele", leg de een woordvoerder uit. In de vereniging bleek een meerderheid van de Borselse ondernemers voor de inhoud van de petitie. Een kleine min derheid echter kon de argu menten niet onderschrijven. De fles wijn moest Geertsema Voorstanders van de opslag van kernafval in Zeeland bieden Geertsema een petitie aan. - FOTO WILLEM MIERAS goed stemmen, omdat „de Commissaris van de Koningin in Brabant er alles aan doet om de eerste viool te spelen", aldus een van de voorstanders. Maar naast de 30 onderne mers, die acte de presence ga ven, togen ook vijftien tegen standers woensdag naar het gemeentehuis. De gezamenlij ke energiecomités tegen kern energie droegen de bekende bezwaren aan. Ook protes teerde men tegen het 'belache lijk maken van de serieuze angstgevoelens bij de tegen standers'. De benadering van Geertsema is werkelijk bene den alle peil, zó werd gezegd. Hoewel het gesprek tussen gemeentebestuur en de LOF- RA-voorzitter een besloten karakter had, mag niet wor den verwacht dat Borsele con crete voorstellen ten aanzien van de opslag heeft gedaan. Geertsema heeft met het ge meentebestuur de mogelijkhe den besproken over de opslag en de lokale meningen gepeild. Hiermee deed hij hetzelfde als minister G. van Aardenne, die Borsele vorige week aandeed. Burgemeestér drs. G. van den Heuvel was niet bereikbaar voor commentaar. Van onze correspondent AXEL - Bij een inbraak in de electrozaak van Colijn b.v. aan de Kerkdreef te Axel is dins dagnacht voor ongeveer 25.000 gulden aan electrische appa ratuur gestolen. Volgens de politie is de in braak gepleegd door drie of meer personen. Omstreeks half vier drongen ze de zaak binnen door het forceren van de toegangsdeur. Ook is geble ken dat er, overigens om raad selachtige redenen, een drietal schoten uit een vuurwapen is afgevuurd. De daders zijn er vervolgens vandoor gegaan met vijftien video-cassettere corders en een kleurentelevi sie die ze hebben ingeladen in een voor de zaak geparkeerd staande personenauto. Deze was volgens onbevestigde be richten voorzien van een Ne derlands kentekennummer. Op 17 mei werd in Axel een soortgelijke inbraak in een electrohandel gepleegd. Zwakke of matige noordoosten wind. Plaatelijk nevel of mist 's nachts en 's morgens. In de loop van de dag zonnig weer. Max. temp. van 14 gr. in Hoog- België 16 gr. aan de kust tot 20 gr. eiders. Volgende nacht min. temp. van 4 tot 8 gr. De vooruitzichten van vrijdag tot en met maandag: mooi en vrij warm. Onweersneiging vanaf maandag. Het hoge drukge- bied. dat zich uitstrekt van de Atlantische Oceaan tot Scan dinavië beïnvloedt gunstig ons weer, ook gedurende de vol gende dagen. (Bron: Ukkel). Amsterdamonbewolkt16 gr Eindhovenhalf bewolkt.. 18 gr Vlissingenonbewolkt14 gr Aberdeenhalf bewolkt15 gr Barcelonalicht bew.22 gr Berlijnonweer14 gr Bordeauxonbewolkt24 gr Brussellicht bew.17gr Dublinlicht bew.14 gr Frankfortregen13 gr Genèvehalf bewolkt17 gr Helsinkionbewolkt25 gr Innsbruckzwaar bew..... 17gr Klagenfurtlicht bew.19 gr Kopenhagen., zwaar bew..... 14 gr Lissabon.regen15gr Locarnohalf bewolkt25 gr Londenonbewolkt18 gr Luxemburgzwaar bew..... 16 gr Madrid....zwaar bew..23gr Malagalicht bew.21 gr Mallorcaonbewolkt23 gr Maltazwaar bew..... 27 gr Munchenzwaar bew18 gr Nicelicht bew.20 gr Oslozwaar bew..... 16gr Parijsonbewolkt21 gr Romezwaar bew..... 22gr Splithalf bewolkt24 gr Stockholmonbewolkt26 gr Wenenonweer23 gr Zurichzwaar bew..... 14gr Casa Blanca... onbewolkt21 gr Istanbulonbewolkt23 gr Tunishalf bewolkt24 gr Van een onzer verslaggevers WALSOORDEN/TERNEUZEN - De bedrijven De Hoop in Ter- neuzen en Bleijko Betonindustrie te Walsoorden hebben beslo ten tot een fusie. ning worden gehouden met een structureel dalende bouw markt. „In een dalende bouw markt wordt de concurrentie heviger en zullen er in een tweede 'shake-out'-fase op nieuw fabrikanten van beton- waren moeten verdwijnen. Een eerste fase hebben we al gehad in de afgelopen jaren waarbij er vele kleine en ook enkele grote frabrikanten van het toneel zijn verdwenen". Bleijko en De Hoop zijn echter vastbesloten om de tweede shake-out-fase te overleven. Door de krachten te bunde len zien de bedrijven nieuwe mogelijkheden voor een stevi ge concurrentiepositie in een nog steeds dalende bouw markt. Verwacht wordt dat de fusie nog voor de bouwvakvakantie in kannen en kruiken is. Er wordt getracht een overeen komst tot stand te brengen die beide partijen vooral op lan gere termijn grotere perspec tieven biedt en de werkgele genheid verzekert. De fusie heeft voor de werknemers geen gevolgen. Beide bedrij ven gaan samen onder eigen naam en onder verantwoorde lijkheid van dezelfde directie verder. Iedereen behoudt de zelfde taak en verantwoorde lijkheid. Ten grondslag aan het fu sievoornemen ligt volgens di recteur Th. de Koning van Bleijko de jarenlange goede relatie en grote vertrouwens basis tussen de directies van beide bedrijven. Vakbond en ondernemingsraad van Bleij ko en De Hoop hebben positief gereageerd op de samenwer kingsplannen. Het personeel werd gisteren geïnformeerd. Volgens Bleijko en De Hoop moet voor de toekomst reke- Van onze correspondent MIDDELBURG - Er moeten officiële rustgebieden worden aangewezen voor zeehonden in het Deltagebied. Dan be staat een grote kans dat de nu op gang gekomen positieve ontwikkeling in het zeehon denbestand zal worden voort gezet. Tot die conclusie komen de biologen van de milieu-afde ling van Rijks- en Proviniciale Waterstaat in Zeeland. Vol gens bioloog drs. J. Beijersber- gen van de Provinciale Water staat in Zeeland is het aantal meldingen van zeehonden de laatste jaren aanzienlijk toe genomen. Vorig jaar werden 21 zeehonden in de Zeeuwse wateren gesignaleerd en dit jaar al acht. Ze werden niet alleen gezien in de Ooster schelde, maar ook in de Wes terschelde en op het Grevelin- genmeer, waar ze via de zout- waterinlaat in de Grevelin- gendam binnenkomen. Om nu de zeehondenpopu latie meer kans te geven zich te vestigen en uit te breiden hebben biologen de stuurgroep Oosterschelde voorgesteld twee rustgebieden aan te wij zen. Dat zouden dan de Rogge- plaat (ruim 3.000 hectare) en de Galgenplaat (2.000 hectare) tussen Noord-Beveland en Tholen moeten worden. De zeehonden zogen in ju ni/juli, dus een snelle aanwij zing is gewenst volgens Beij- ersbergen. Volgens hem zou ook overwogen kunnen wor den jonge zeehondjes vanuit het zeehondencentrum Pieter- buren naar de Oosterschelde over te plaatsen, waardoor de ontwikkeling kan worden ver sneld. Zeeland was in de jaren veertig zeer in trek bij de zee honden. Toen waren er per manent zo'n 1.500 zeehonden. Dat aantal is iri de loop van de jaren door bejaging en het slechter wordend milieu sterk teruggelopen. Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG - Een zware dele gatie van WD-ers brengt vrijdag een uitgebreid werk bezoek aan de provincie Zee land. In de middaguren brengen de Tweede-Kamerleden Blauw, Braams, De Grave, Te Veldhuis, Kamp, Terpstra, Nijhuis en Van Erp bezoekjes aan een bloembollenkwekerij, de Total-olieraffinaderij in het Sloe, het psychiatrisch zie kenhuis in Goes, het hoofd kantoor van de PZC in Vlis- Tsingen en een aantal weg- en waterbouwwerken op het eiland Tholen. Het werkbezoek wordt af- gesloten met twee spreekbeur ten in de Middelburgse schouwburg. Sprekers daar zijn fractievoorzitter Nijpels en de WD-minister voor Mi lieubeheer en Ruimtelijke Or dening, Winsemius. De WD is al enkele maan den bezig met dergelijke uit gebreide bezoeken aan wisse lende provincies. Omdat de bedrijven niet echt concurrenten van elkaar zijn vindt er als gevolg van de fusie geen marktverstoring of produktie-overheveling plaats. De Hoop specialiseert zich vooral op de aanvoer van grondstoffen als grint, cement, steenslag en porfier. Bleijko verwerkt die stoffen dan weer in zijn produkten. Vanuit de nieuwe relatie verwacht Bleij ko eveneens afzet té vinden voor nieuwe produkten. Ge dacht wordt aan samengestel de elementen voor oeverbe scherming binnen- en buiten dijks. Het Walsoordens bedrijf wil een belangrijke rol blijven spelen in de markt voor beton- waren in Zuid-Nederland en België. Daarvoor zullen vol gens directeur De Koning be langrijke investeringen nodig zijn. Belangrijke vernieuwin gen voor de fabricage van be tonbuizen kregen dit jaar al hun beslag en momenteel wordt gewerkt aan de opstel ling van een kapitale buizen machine met nieuwe moge lijkheden en capaciteiten. Ook bestaan er vergevorderde plannen voor vernieuwing en uitbreiding van een afdeling voor de fabricage van straatklinkers, waarvan er nu al 38 miljoen per jaar in Wal soorden worden gemaakt. Bij Blijko werken momenteel 110 personeelsleden. De Hoop heeft zo'n 300 mensen in dienst.

de Stem | 1985 | | pagina 13