6 Voor Juve en Liverpool telt alleen de winst' Sprintzege Anderson in Dauphiné Nederlanders in tweede ronde Rood in oranje in Olympia's Ronde van Nederland V PARTEN Veel botsingen met gezag in rijke loopbaan Jan Raas kleintje inWe H I Absurd Pleidooi WOENSDAG 29 ME11985 MAASTRICHT - De ronde van Zwitserland werd in juni 1979 onder erbarmelijk slechte weersomstandigheden verreden. Het was voor de tijd van het jaar bitter koud en het regende elke dag pijpestelen. Debuut Raas als ploegleider in Luxemburg PLATLN1 BANG VOOR ONTGOOCHELING Vri esekoop begint Grand Prix met winst VAN BOECKEL EN SCHAPERS WINNEN IN PARIJS J48 Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini,|||l: U* i van de sociale onrust met zich I fnsreden te beroven en hun ge- I - foto archief de stem woordelijke positie, die bui- ten het werk weinig of geen hobbies hadden, waren 1 prikkelbaar, hadden maagklachten en kregen I last van slapeloosheid. Als dit het gevolg is van 1 één dag minder werk, wat I zal de langzaam oprukkende invasie van robot en compu- ter de werknemers dan wel 1 niet voor kwellingen bren- 1 gen. Om met de woorden 1 van de minister van arbeid te spreken: „Japanners zul- 1 len moeten wennen aan lan- gere vakanties en hun men- selijke karakter weer terug 1 moeten vinden." Copyright THE GUARDIAN/DE STEM |lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||I onder rfenis die |nsen cri- leden Ingen per lij oen V na Istan- lt ge- pnsen aans- tmid- on- gul van Intoe- van I kun- Jlat er Ibeta- Itrici- scus- oble- dat weest artij- kri- oewel taris- t ge- nie- ver- hoge repu- le het die- eran- :n die oude eleur- ctieve eiding ïinder len en shon- ijn de e par- vele in ge in de en ar- tellen- iet be- in het ;ici en melijk opkomen voor hun eigen ge bieden, industriën of zaken. Met zoveel verschillende en vaak tegengestelde belangen is eensgezindheid binnen het centraal comité vaak ver te zoeken en zo men het ergens al over eens is, is het lang niet zeker dat de voorgenomen be sluiten ook daadwerkelijk worden doorgevoerd. De overmatige decentralisa tie kan absurde gevolgen heb ben, zoals de passagiers van de trein van Griekenland naar Italië maar al te goed weten in alle vijf Joegoslavische repu blieken waar de trein door- heenkomt, moet er gestopt worden om van locomotief te wisselen. Onder de bevolking leeft de hoop dat het partijcongres van 1986 verandering zal brengen, Ondertussen blijven de econo mische moeilijkheden zich echter opstapelen, ondanks hulp van Westerse landen. Ge welddadige protesten, massale demonstraties of stakingen hebben zich echter nog n'ct voorgedaan. In het gedecen traliseerde Joegoslavië zijn maar weinig mensen die zou den kiezen voor een centraal geregelde economie, met het bijbehorende risico dat Joego slavië iets van haar voor com munistisch Oost-Europa zo uitzonderlijke vrijheid kwijt raakt. Op het literaire congres van april, de eerste bijeenkomst van en Voor schrijvers in tien jaar, werd unaniem gep'el' voor meer ruimte voor kritiek en medezeggenschap, zonder angst op vervolging. ..™e vechten vóór vrijheid en de mocratie en tegen hen die hun macht en privileges binnen een totalitair régime willen behouden", aldus een van aanwezigen. Dergelijke uitspraken val len niet altijd in goede aarde Hoewel het leiderschap ac geen al te grote zorgen lijkt te maken, heeft partijfunctiona ris Pozderac wel gewaar schuwd dat er met harde han" opgetreden zal worden, wan neer het Joegoslavische sys teem in gevaar dreigt te ko men. Copyright The Guardian/De S'e De cowboy is weg uit frontlijn Door Jean Nelissen En elke dag zat er na de etappe een mannetje on der een paraplu met een velletje papier voor zich, waarop de renners, verkleumd en drijfnat, hun handtekening moesten plaatsen, alvorens ze zich naar hun hotel mochten begeven voor een ver kwikkend bad. Dart werden de kostbare racefietsen op een hoop ge gooid en verdrongen zich de gelouterde kampioenen voor het mannetje om zo snel mo gelijk de formaliteit te ver vullen. Op de vierde dag had de hemel weer eens zijn sluizen geopend en na een zware rit sprintte het pelo ton over de streep. Jan Raas gooide zijn fiets aan de kant en bereikte als eerste het mannetje onder de paraplu. Hij griste het papier onder zijn neus vandaan en scheurde het demonstratief in tien snippers. Uit het wachtende peloton steeg een warm applaus op. „Zo", sprak Raas tot zijn lotgeno ten, „nu zijn we tenminste van die flauwekul verlost." De Zwitserse wielerbond applaudiseerde helaas niet mee en drie jaar lang mocht Raas niet meer in Zwitser land rijden, maar dat inte resseerde hem niet. Hij vond dat hij voor een rechtvaar dige zaak was opgekomen, dat hij bezwete renners be hoed had tegen een fikse kou. Deze anekdote is illustra tief voor de frontpositie, waarvoor Jan Raas in zijn carrière gekozen heeft. Hij was de trendsetter, zoals Jo- han Cruijff in het voetbal. Een jaar eerder had Raas al met Bernard Hinault in Va lence d'Agen voorop gelopen tijdens de rennersstaking, toen het peloton op de 12e juli te voet de finishlijn pas seerde. De dag ervoor waren de renners op Pla d'Adet aangekomen, moesten op de ruige, kille bergtop lang wachten op de helikopters die hen naar het dal zouden brengen, om vervolgens nog drie uur in een bus naar Tarpes vervoerd te worden. Om tien uur in de avond bereikte het peloton pas de hotels en de renners moesten een paar uur later, om vijf uur in de nacht al weer ge wekt worden, want de heer Lévitan had voor die dag liefst drie etappes gepland. Jan Raas sprak toen de onparlementaire woorden: „Ze spelen hier met onze klHij pikte het niet, mobiliseerde met Bernard Hinault het peloton en plechtig schreden de heren aan het eind van de dag in Valence d'Agen te voet over de streep, waardoor Lévitan zijn etappe moest annuleren. En dan was er ook nog die pony in Parijs-Nice, die vre dig in een weiland stond te grazen, totdat het peloton er op de 8e maart 1980 in de etappe Chateau Chinon-Vil- lefranche passeerde. De pony nam een sprong, waarmee hij in een landelijk springconcours best een prijs had kunnen winnen en liep vervolgens kilometers mee midden in het peloton. Het was op de smalle weg getjes een levensgevaarlijk situatie. „Mannen, we stop pen!," riep Jan Raas en wel veertig renners knepen ge hoorzaam hun remmen dicht, omdat de meester im mers gesproken had. Ze weigerden nog een trap Ploegleider Jan Raas zit aan het hoofd van de tafel om met de renners en begeleiders van de Kwantum-ploeg over de toekomst te praten. - foto anp op de pedalen te geven alvo rens de pony gevangen was, achter een hek was gesloten en het voorste deel van het peloton dat was doorgere den, op hen zou wachten. Dat geschiedde dus niet en de oude wedstrijdcommissa ris Jarlaud, Hutsebaud en Pirard schreven een vernie tigend rapport over de Hol landse cowboy die de zaak weer eens op stelten had ge zet. Prompt schorste 'Parijs' Jan Raas voor de periode van 14 tot 29 maart, zodat hij de topklassieker Milaan - San Remo zou moeten mis- Enkele dagen later kwa men in Parijs 17 sportcom- missieleden van de Franse wielerbond bijeen om na een fel protest van de KNWU Jan Raas te verhoren. Raas trad het zaaltje aan de Rue Dunquerke binnen en zei tot de vergadering: Kunt u mij vertellen waarom alléén buitenlandse renners ge schorst zijn? Is dit de Franse opvatting over demokratie?" Er viel een diepe stilte. Een kwartier later werd de schorsing opgeheven. Als een rode draad lopen de botsingen met het gezag door de carrière van Raas. Tussendoor werd hij met puur fietsen op basis van zijn grote klasse, zijn ambi tie en zijn tactisch inzicht, één van de beste klassieke renners aller tijden. Na Ed dy Merckx (34 klassieke overwinningen), Rik van Looy (18), Roger de Vlae- minck (16) is Jan Raas met 14 gewonnen klassiekers de vierde op de eeuwige rang lijst. En hij zou ongetwijfeld na Merckx de nummer twee in de geschiedenis zijn ge worden, ware het niet dat vanaf 1979 het noodlot zich tegen hem keerde. Zware valpartijen verlamden ten slotte de eens zo machtige 'turbo'-dijen. April 1979: in de Tour-etap pe naar Roubaix slaat Raas in zijn groene trui tegen de keien. Gat in zijn hoofd, her senschudding, ambulance. April 1980: Parijs - Roubaix, Raas overleeft opnieuw de keien niet, slipt in een plas weg, krijgt het stuur in zijn liesstreek, de rugwervels zijn ook geraakt. April 1981: andermaal op die duivelse keien van Parijs - Roubaix maakt Raas een ernstige val. Zijn knie moet voor drie maanden in het gips, zijn rug is opnieuw ge raakt, het seizoen is naar de knoppen. Maart 1982: Raas loopt een ernstige voedselvergiftiging op, verliest vijf kilo aan ge wicht en twijfelt hevig aan zichzelf. Januari 1983: Zware val tij dens de Zesdaagse van Pa rijs. De onderkant van de rug is weer geraakt. Maart 1984: Val in de eind sprint van de Ronde van Limburg na een botsing met Vanderaerden; val in de af daling van de Cipressa tij dens Milaan - San Remo. Raas stort 20 meter in een ravijn, een boom breekt zijn val. De twaalfde lendewer vel is ingedeukt. Hij ligt zes weken in een gipsen corset. Nooit meer is Raas na die val op de Cipressa de oude geworden. Met een maxi- BREDA - Jan Raas zal in de ronde van Luxemburg debuteren als ploegleider. Hij maakte dat gister avond bekend in Breda, waar hij een eerste ge sprek had met de renners en de begeleiding over de nieuwe situatie. Jan Raas werd overi gens al enkele weken gele den voor het ploegleider schap benaderd door spon sor Joop Steenbergen. „Twee weken geleden sprak hij mij aan en vroeg hoe het ging", vertelde Raas. „Hij stelde voor om de ploeg over te nemen. Dat vond hij nodig. Ik heb hem toen om uitstel ge vraagd, want ik wilde nog een keer proberen terug te komen op de fiets. Maar het lukte niet meer". In hotel 'Savoie' in Am- berieu reageerde Peter Post, jarenlang ploegleider van Jan Raas en sinds an derhalf jaar zijn grote op ponent, op het nieuws. Post: „Voor de Nederland se wielersport vind ik het een goede zaak, dat Jan Raas de leiding van zijn ploeg op zich neemt. Hij was als wielrenner iemand die zijn vak verstond en hij had meestal ook goede ideeën. Ik ben reëel genoeg om de hoop uit te spreken, dat wij zakelijk met elkaar overleg zullen kunnen voe ren". male inzet en op zijn routine flitste hij op 7 juli 1984 tij dens de Tour de France in Bordeaux nog eenmaal ze gevierend over de streep. Maar steeds meer werd dui delijk dat het lichaam van Raas geen gelijke tred meer kon houden met zijn ambi tie. Hij leed er dubbel onder, omdat de verantwoordelijk heid van de door hem opge richte nieuwe sportgroep zwaar drukte. Juist in het seizoen, waar in Zoetemelk, Kuiper en Knetemann, de oudjes van die schitterende wielergene- ratie die Nederland hoog op stuwde in de rangorde van wielernaties, anachronis tisch nog eenmaal victorie kraaiden, moest Raas zelf - de keizer van de klassiekers - afhaken. Door Chris van Nijnatten BRUSSEL - Een finale in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen krijgt al snel het predikaat 'droomfinale'. Twee jaar geleden in Athene gingen Juventus en Hamburger SV gebukt onder dat etiket, een jaar later in Rome kenden de plaatselijke AS en Liverpool hetzelfde probleem. Vandaag zou er gesproken kunnen worden van een 'su- per-droomfinale', want in Brussel staan Juventus en Li verpool tegenover elkaar. Oude bekenden dus. Ze ken nen beide de gevolgen van een weken lang durende campag ne, waarin gehamerd wordt op het belang van het spektakel stuk aan het eind van de be langrijkste Europese competi tie. Zowel in Athene als in Ro me werd het een saaie eind strijd. Juventus-vedette Mi chel Platini zélf vreest, dat vanavond in De Heizei de ver wachtingen van het aanstaan de treffen der giganten weder om te hoog gespannen zullen blijken. Net uit het vliegtuig en hevig belaagd door Ita liaanse journalisten en sup porters, nam de donkere spel bepaler in de aankomsthal van het vliegveld Zaventem een luttel aantal minuten de tijd voor het geven van enige bespiegelingen over de wed strijd. „Laten we eerlijk zijn; Ju ventus en Liverpool komen hier met slechts één opdracht: winnen. Dus zou de wedstrijd weieens tegen kunnen vallen. Ik hoop natuurlijk op een mooie finale, maar ik ben bang voor een ontgoocheling bij de toeschouwers. Er staat voor de spelers zó veel op het spel. Daar lijdt de schoonheid van het voetbal onder." Er staat voor Liverpool en Juventus inderdaad veel op het spel. De Britten hebben dit seizoen, in tegenstelling tot ve le voorgaande jaren, nog geen enkele prijs behaald. De twee de plaats in de League geeft de ploeg van manager Joe Fagan echter wel recht op deelname aan de UEFA-cup. Juventus, eigendom van Fiat-directeur Agnelli, ging door een nóg dieper dal. De ploeg staat in de Serie A op een zesde plaats. Reden genoeg dus voor de se lectie van trainer Giovanni Trapattoni om vanavond 'scherp' te staan. „Voor mij is het de belang rijkste wedstrijd voor Juven tus, sinds ik in Italië speel", al dus de drie seizoenen geleden van Saint Etienne naar de Tu- rijnse club overgestapte Plati ni. „Tegen Liverpool moet ik me waar maken, ik mag niet falen. Maar niet alleen op mij is de druk groot. Iedere speler van Juventus heeft daar mee te maken. Het is de tol van de roem, zullen we maar denken. Toch wordt het weieens te veel. Vooral van supporters kun je veel last hebben in Ita lië. Daarom ben ik erg blij, dat we de afgelopen dagen een trainingsstage in Genève heb ben gehad. In Turijn hadden we geen moment rust gehad." Terwijl de 29-jarige Frans man haast maakt om tussen de schreeuwende 'tifosi' de spelersbus te bereiken, doet hij de hoop op op zijn minst een uitblinkende Platini enigszins opflakkeren. „Ik voel me in goede vorm, veel beter dan aan het begin van het seizoen. Bovendien is het lekker warm. Daar houd ik van, een droog veld biedt voordelen voor technische voetballers als ik." Bekerhouder Liverpool en Juventus spelen vanavond in hun sterkste opstellingen. Bij de Italianen vervangt Tacconi doelman Bonini, die er in de duels met Girondins Bordeaux nog wel bij was. Liverpool- goalie Grobbelaar speelt met een neusblessure. De formaties zijn: Liverpool: Grobbe laar; Neal, Gillespie, Hansen en Kenne dy; Lee, Lawrenson, Whelan en Wark; Rush en Dalglish; Juventus: Tacconi; Favero, Brio, Scirea en Cabrini; Bonini, Tardelli, Platini en Boniek; Rossi en Briaschi. De Eurovisie-uitzending op tv begint om 20.10 uur, de aftrap is om 20.15 uur. Scheidsrechter in het Heizelstadion is de Zwitser Daina. AMBERIEU (AFP) - De Belg Noël Segers en de Australiër Phil Anderson waren de winnaars op de tweede dag van de Dauphi né Liberé. Zij wonnen ieder een korte rit-in-lijn. In de eerste, over 86 kilome ter van Annemasse naar Aix- tes-Bains, veroverde de fransman Joël Pelier de geel- blauwe leiderstrui. Hij werd tweede achter Segers. In Pa rijs - Nice was Pelier eveneens korte tijd klassementsleider. Stephen Roche, de Ier, die maandag in Annemasse de proloog had gewonnen, miste de slag in de straten van Aix- les-Bains. Steven Rooks zat wel in de goede vlucht en kwam kort achter Pelier op de 'weede plaats in het algemeen klassement te staan. De middagrit eindigde in een massasprint. De renners van Peter Post brachten hun Australische kopman Phil An derson in stelling. Anderson maakte het sprintkwarwei na '(oorbereidend werk van Oos- SEOUL (ANP) - Met een moeizame zege op de Zuidko- 'eaanse Lee Sun (21-18 11-21 :'"17) is Bettine Vriesekoop de «ereld Grand Prix-finale in «°el gestart. ^Ofllageo: dames: poule A: Geng (China) te™? (Fra) 21-6 21-14; poule B: Gref- ,71 (Finland) - Yang (Zuid-Korea) 13- X.r. 'O 11-21; poule C: Lee Sun (Zuid- l?.n' Benine Vriesekoop 18-21 21-11 Ban!'1)01,16 D: Daviaud (Frankrijk) - Qi Steng (China) 16-21 12-21; heren: (Hora, v' Jlang Jie'iang (China) - Lo »TnJ Kong) 13-21 21-13 12-21; poule B: Kn»., 7en (China) - Kim Wan (Zuid- 18-21 17-21; poule C: Grub- 21-19 inverse (Frankrijk) 21-14 KW D: Persson (Zweden) - Wang Westan19-21 12-21 P01*1® A: Huging 2l-io ni tslancl) Kucharski (Polen) V0notJ;18; P°u!e B: Lindh (Zweden) - Bemli ,£nS Konë) 21-9 22-20; poule C: KonÏÏ (,ï^en) 10111 10 Taek <Zuid- (Zuiri L 21 16-21; poule D: Ahn Jae *321-9 0rea) Birocheau (Fra)17"21 21- terbosch en Lammerts koel bloedig af. Uitslagen: eerste etappe: 1. Noel Seghers (Bel) 86 km. in 2.01.23 (gem. 42,509 km/u, 10 sec. boni.), 2. Joel Pelier (Fra) z.t. (5 sec.), 3. Steven Rooks (Ned) z.t. (3 sec.), 4. Philippe Delaurier (Fra) z.t, 5. Charly Berard (Fra) z.t., 6. Yvon Madiot (Fra) z.t, 7. Dominique Garde (Fra) z.t., 8. Pa- blo Wilches (Col) z.t., 9. Jerome Simon (Fra) z.t., 10. Hubert Linard (Fra) op 0.56, 11. Jean-Francois Rault (Fra) z.t., 12. Phil Anderson (Aus) z,t., 13. Benny van Bra bant (Bel) z.t., 14. Pascal Jules (Fra) z.t., 15. Steve Bauer (Can) z.t., 16. Greg Saun ders (VSt) z.t., 17. Regis Simon (Fra) z.t., 18. Thierry Peloso (Fra) z.t., 19. Pierre- Henry Mentheour (Fra) z.t., 20. Ludwig Wijnants (Bel) z.t.; tweede etappe: 1. Phü Anderson (Aus) 91 km. in 2.05.41 (gem. 43.919 km/u, 10 sec. boni.), 2. Steve Bauer (Can) z.t. (5 sec), 3. Pierre Le Bigaut (Fra) z.t (3 sec.), 4. Regis Simon (Fra) z.t., 5. Noël Dejonckheere (Bel) z.t., 6. Jean- Francois Rault (Fra) z.t, 7. Bert Ooster bosch (Ned) z.t., 8. Greg Saunders (VSt) z.t., 9. Benny van Brabant (Bel) z.t., 10. Gert-Jan Theunisse (Ned) z.t., 11. Vin cent Barteau (Fra) z.t., 12. Alan Peiper (Aus) z.t., 13. Jean-Francois Bernard (Fra) z.t., 14. Yvan Frebert (Fra) z.t., 15. Pascal Jules (Fra) z.t., 16. Steven Rooks (Ned) z.t., 17. Ruben Beltran (Col) z.t., 18. Greg Gilmore (VSt) z.t., 19. Johan Lam merts (Ned) z.t., 20. Henk Lubberding (Ned) z.t., 44. Peter Winnen (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Joel Pelier (Fra) 4.12.03, 2. Steven Rooks (Ned) op 0.04, 3. Jerome Simon (Fra) op 0.09, 4. Charly Berard (Fra) op 0.11, 5. Noel Se gers (Bel) op 0.13,6. Yvon Madiot (Fra) op 0.16,7. Hubert Linard (Fra) op 0.20,8. Pa blo Wilches (Col) op 0.24, 9. Dominique Garde (Fra) op 0.26, 10. Philippe Delau rier (Fra) op 0.27,11. Phil Anderson (Aus) op 0.55,12. Stephen Roche (Ier) op 0.56,13. Pascal Jules (Fra) op 1.00,14. Jean-Fran cois Bernard (Fra) op 1.01, 15. Jesus Blanco-Villar (Spa) z.t, 16. Bert Ooster bosch (Ned) op 1.02,17. Jörg Müller (Zwi) op 1.03, 18. Philippe Chevalier (Fra) z.t., 19. Martin Earley (Ier) op 1.05,20. Charly Mottet (Fra) z.t. (ADVERTENTIE) Geertruidenberg, Graaf Jansfraat 7» 01621-13836 Gilze, Kerkstraat 9.01615-2025 Breda, Diks Muidenstraat 41. 076-876429 Etten-Leur, Peppelgaard 78. 01608-20974 Zevenbergen. De Putte 16, 01680-26828 HARDERWIJK (ANP) - De wieler ploeg van Piet van de Kruys bestaat in de 34e Olympia's Ronde van Ne derland voor de helft uit roodharige renners met van nature felle karak ters. John Talen, de belangrijkste van hen, dankte het voor een groot gedeelte aan die eigenschap, dat hij op de eerste dag van de achtdaagse koers in het oranje van de leider werd gehuld. Tot zijn eigen verwondering. Talen profiteerde in het ritje van 88 kilo meter rond Harderwijk, gewonnen door Tynu Roosmiaee uit de Sovjet- Unie, van de onoplettendheid van de mannen van Bob Duker, die Erik Breukink als proloogwinnaar in het midden wisten. Als klassementsrij der, bedacht op elke uitloop-poging, reed de twintig-jarige leerling van een laboratoriumschool uit Spijke- nisse bij de voorsten in het peloton. „In elke finale zijn ontsnappingen, dat weet iedereen", reageerde de nauwelijks van de verbazing beko men klassementsleider. „Een foutje", erkende Breukink. „Er had iemand van ons in de kopgroep moeten zit ten". Dat was dus niet het geval. Op het aankomstparkoers bracht een tem poversnelling van Piet Kleine de af scheiding tot stand. Gezien de hoge snelheid, waarmee werd gereden, bijna een onmogelijkheid. De helpers van de oranje-truidrager reageerden pas, toen het te laat was. Met vereen de krachten ging de kopgroep, be staande uit Talen, Dorgelo, Kleine, Provoost, Roosmiaee en Jarosjenko op jacht naar de ritzege, die in Olym pia's Ronde bijna traditiegetrouw kostbare bonificatieseconden en de leiderstrui oplevert. Van het zestal had John Talen in de proloog van 7900 meter de minste achterstand op gelopen: dertien seconden. Daarvan waren er in de tussensprints reeds vier verdwenen. Breukink was in het voorafgaande tijdritje met voorsprong de beste ge weest. Op het bochtige parkoers ont wikkelde hij een snelheid van 47,242 kilometer in het uur. John Bogers, een ploeggenoot nota bene, kwam het dichtst in de buurt. Het goede rijden van Breukink was enigszins verrassend, omdat hij tot dusverre weinig had gewonnen. In de onlangs beëindigde Vredes- koers, de zwaartse etappewedstrijd voor amateurs in de wereld, was hij afgestapt wegens een te laag ijzerge halte in het bloed. Talen was de beste Nederlander in die koers, die van Praag via Moskou enWarschau naar Berlijn voerde. Hij werd 33e in het eindklassement. Ook dichter bij huis presteerde Talen tot dusverre beter met zeven overwinningen, waaron der de Ster van Brabant. De proloogzege rechtvaardigde op nieuw de toekomstplannen van Breukink. De overgang naar de profs van Ben van Erp, zijn vroegere ploegleider bij de amateurs, werd eerder vastgesteld op 1 september van dit jaar. Uitslagen: proloog: 1. Eric Breukink (Gaz), 7900 meter in 10 minuten en 2.92 seconden, 2. John Bo gers (Gaz) 10.07.94, 3. Eddy Schurer (Bat) 10.12.44, 4. John Talen (Aar) 10.15.60, 5. René Beuker (Gaz) 10.16.42, 6. Wybren Veenstra (Bat) 10.17.12, 7. Rob Harmeling (Gaz) 10.17.22, 8. Egbert Schmidt (Aar) 10.21.21, 9. Vladimir Perelasni (Sov) 10.21.33, 10. Jan van Dalen (Gaz) 10.22.50, 11. Thijs de Vries (Bat) 10.25.12,12. Arjan Jagt (Bat) 10.26.22,13. Hen ri Dorgelo (Bat) 10.27.04, 14. Peter Stevenhagen (Ams) 10.27.80, 15. Slawomir Krawczyk (Pol) 10.28.44, 16. Pavel Soukup (Tsj) 10.28.71, 17. Mare Sprangers (Bel) 10.28.75, 18. Roman Cernak (Tsj) 10.30.03, 19. Rik Moorman (Baa) 10.30.13, 20. Rag- ner Martens (Baa) 10.30.89, 21. Ruud Brouwers (Ams) 10.30, 29. Patrick Tolhoek (Mil) 10.37, 37. Jacques van der Poel (Aar) 10.43, 40. Pierre Raas (Aar) 10.44, 46. Peter Hoondert (Gaz) 10.48, 47. Charles de Caluwé (Baa) 10.48, 74. Frank Pirard (Ams) 11.17; eerste etappe: 1. Tinu Rosmia (Sov), 88 km. van Harderwijk naar Harderwijk in 1 uur, 53 minuten en 2 seconden - met tijd vergoeding 1.52.47,2. Jean-Claude Provoost (Bel) 1.53.02 - met tijd vergoeding 1.52.52,3. John Talen (Aar) 1.53.02 - met tijdvergoeding 1.52.57, 4. Oleg Jarosjenko (Sov) 1.53.02,5. Henry Dorgelo (Bat), 6. Piet Kleine (Con), 7. Willem Arras (Bel) 1.53.21, 8. Dries Klein (Con), 9. Michel Cornelisse (Ams), 10. Pierre Raas (Aar), 11. Marcel Arntz (Ams), 12. Lechoslaw Mi chalak (Pol), 13. Wybren Veenstra (Bat), 14. Sla womir Krawczyk (Pol), 15. Arjan Jagt (Bat), 16. Eddy Schurer (Bat), 17. Michel le Grand (Baa), 18. Rik Moorman (Baa), 19. Jos Mooy (Oly), 20. Vitali Kozinski (Sov), 24. Patrick Tolhoek (Mil), 28. Jac ques van der Poel (Aar), 39. Peter Hoondert (Gaz), 42. Ruud Brouwers (Ams), 50. Frank Pirard (Ams), 72. Charles de Caluwé (Baa). Algemeen klassement: 1. John Talen (Aar) 2 uur, 3 minuten en 7 seconden, 2. Tinu Rosmia (Sov) op 0.12,3. Erik Breukink (Gaz) op 0.15,4. Henry Dor gelo (Bat) op 0.21, 5. John Bogers (Gaz) op 0.21, 6. Jean-Claude Provoost (Bel) op 0.23, 7. Wybren Veenstra (Bat) op 0.25, 8. René Beuker (Gaz) op 0.25, 9. Eddy Schurer (Bat) op 0.26,10. Oleg Jaros jenko (Sov) op 0.28,11. Piet Kleine (Con) op 0.29,12. Rob Harmeling (Gaz) op 0.31,13. Arjan Jagt (Bat) op 0.35,14. Egbert Schmidt (Aar) op 0.35,15. Vladi mir Perelasni (Sov) op 0.35, 16. Jan van Dalen (Gaz) op 0.36, 17. Thijs de Vries (Bat) op 0.39, 18. Peter Stevenhaagen (Ams) op 0.41, 19. Slawomir Krawczyk (Pol) op 0.42. 20. Mare Sprangers (Bel) op 0.42, 25. Ruud Brouwers (Ams) op 0.46, 29. Pa trick Tolhoek (Mil) op 0.51, 36. Jacques van der Poel (Aar) op 0.57,39. Pierre Raas (Aar) op 0.58,45. Peter Hoondert (Gaz) op 1.02,63. Charles de Calu wé (Baa) op 1.15,72. Frank Pirard (Ams) op 1.31. PARIJS (ANP) - Het is heel lang geleden, dat twee Neder landers op 's werelds belang rijkste graveltoernooi in Pa rijs de tweede ronde bereik ten. Dit zelden voorkomende feit deed zich dinsdag voor op de tweede dag van het eerste Grand Slam-toernooi in 1985. Eerst won Huub van Boeckel in vijf sets van de via een 'wild card' in het hoofdtoernooi ge komen 19-jarige Fransman Eric Winogradsky (1-6 6-3 2-6 6-4 9-7). Daarna toonde Mi- chiel Schapers zich de sterkste tegen de 23-jarige Nieuwzee- lander Bruce Derlin (6-4 6-0 6- 4). In de tweede ronde wordt het heel wat zwaarder voor de Nederlanders: Schapers ont moet vandaag de als negende geplaatste Fransman Yannick Noah en Van Boeckel's tegen stander morgen is Emilio San chez, de Spaanse vervanger voor de geblesseerde Roemeen Ilie Nastase. De 25-jarige Van Boeckel (150e van de wereld) heeft heel wat tennisuren gemaakt voor hij dinsdag voor de eerste maal in zijn carrière in het hoofdtoernooi op Roland Gar ros in actie kwam. Tijdens het kampioensweekeinde van de tenniscompetitie in Amster dam speelde hij in twee dagen zestien sets. Zijn club Metse laars werd nationaal club- kampioen en dat vierde hij op eerste Pinksterdag tot diep in de nacht. De volgende dag vertrok hij in alle vroegte naar de Franse hoofdstad en had daarbij het geluk, dat de Franse organisatoren hem wegens de nationale competi tie enigszins tegemoet kwa men door hem in het schema van de tweede dag te plaatsen. De boomlange (1.90 meter) Eric Winogradsky, die als 329e een bescheiden positie op de wereldranglijst inneemt, be gon de marathonpartij voor spoedig. Voordat Van Boeckel het wist, had hij de eerste set al ingeleverd (1-6). Daarna kwam de Hagenaar er beter in. Hij kreeg meer vat op de harde service van de Frans man, die daardoor aanmerke lijk minder aanvallend kon opereren. Tot 3-3 ging het ge lijk op, waarna Van Boeckel drie games op rij maakte (6-3). In de derde set liet hij veel kansen liggen en ongeconcen treerdheid deed hem die reeks met 2-6 verliezen. In de vierde set liep Van Boeckel uit tot 4-1, verloor vervolgens twee ga mes, maar hield daarna het hoofd koel (6-3). De beslissen de reeks ging gelijk op tot 6-6. Bij 7-6 kreeg Winogradsky kramp wegens vermoeid heidsverschijnselen en dat be tekende het begin van het ein de voor de Fransman. Wino gradsky, die van Poolse af komst is, speelde verder op halve kracht, zodat Van Boec kel langszij kon komen en na drie en een half uur zwoegen met 9-7 kon zegevieren. De op baan dertien afge werkte partij had Van Boeckel dus bepaald geen ongeluk ge bracht. Het toeval wilde dat daarna op dezelfde baan de nationale kampioen Schapers in actie moest komen. Zijn te genstander was de linkshan dige Nieuwzeelander Bruce Derlin. Bepaald geen onbe kende voor de Rotterdammer. Vorig jaar maakte hij wel der tig trainingsuren met hem vol, omdat beiden uitkomen in de Duitse tenniscompetitie voor de Hamburgse club Klipper. Ook dit jaar speelt het tweetal in hetzelfde team. Schapers en Derlin (respec tievelijk 121e en 122e op de we reldranglijst) maakten het niet zo lang als hun voorgan gers. De Rotterdammer was er op gebrand weer eens een eer ste ronde te winnen. Schapers begon weliswaar zwak en kwam 4-2 achter, maar hij vermande zich en maakte vier games op rij (6-4). In de twee de reeks was hij oppermach tig. Derlin bleek niet in staat ook maar iets tegen zijn geva rieerde spel in te brengen (6-0). Eén break in de eerste game van de derde set was voldoen de voor Schapers om de Nieuwzeelander voor te blij ven en daarmee de volgende ronde te halen (6-4). De Rotterdammer toonde zich blij met zijn zege. „Derlin speelt geen hoog tempo en z'n slagen zijn niet echt gevaar lijk. Toch moest ik mezelf dwingen na die achterstand in de eerste set dieper te gaan spelen. Aan het net heb ik wei nig ballen verloren". Over zijn volgende tegenstander Noah merkte Schapers op: „Dat is prachtig en ik hoop op een partij op het centercourt. Als ik de ballen diep kan houden, is een redelijke uitslag haal baar". Schapers' wens is inmiddels in vervulling gegaan: hij speelt vandaag de derde partij tegen de Fransman op het cen tercourt. Noah liet dinsdag na zijn zege op de Tsjech Pimek weten, dat hij niet geheel fit is. Wellicht kan dat Schapers van pas komen. De Rotterdammer deelde tenslotte mee, dat hij dit jaar niet op Wimbledon in actie komt. Hij gaat het Ne derlandse Satellite-circuit spelen (eind juni tot medio ju li) en komt ook op het Melk- huisje bij de open internatio nale tenniskampioenschappen van Nederland in actie. Uitslagen: heren-enkelspel, eerste ron de: Jakob Hlasek (Zwi) - Peter El ter (WD1) 6-3 6-2 6-2, Tomas Smid (Tsj) - Al berto Tous (Fra) 7-6 6-3 6-3, José Lopez- Maeso (Spa) - Wojtek Fibak (Pol) 6-0 6-2 6-1, Blaine Willenborg (VSt) - Chris top- he Roger-Vasselin (Fra) 6-4 1-6 2-6 6-3 6- 4, John Frawley (Aus) - Stefan Simons- son (Zwe) 6-3 6-1 6-3, Ivan Lendl (Tsj) - Eddy Edwards (ZAf) 6-1 6-3 6-1, Danie Visser (ZAf) - Steve Meister (VSt) 6-2 6-2 6-3, Jerome Potier (Fra) - Zoltan Ku- harsky (Zwi) 6-1 6-4 6-1, Boris Becker (WD1) - Vitas Gerulaitis (VSt) 6-3 6-7 6-1 6-1, José-Luis Clerc (Arg) - Jay Lapidus (VSt) 6-4 6-3 6-1, Kent Carlsson (Zwe) - Michael Westphal (WD1) 6-2 6-1 6-3, Ste fan Edberg (Zwe) - Claudio Panatta (Ita) 7-6 6-3 6-3, Marian Vajda (T§j) - Vince van Patten (VSt) 6-4 3-6 4-6 6-3 6-3, Huub van Boeckel (Ned) - Eric Winogradsky (Fra) 1-6 6-3 2-6 6-4 9-7, Juan Aguiiera (Spa) - Victor Pecci (Par) 6-2 6-3 7-5, Eduardo Bengoechea (Arg) - Marcelo In ga ra mo (Arg) 7-5 2-6 6-4 6-7 6-4, Mike de Palmer (VSt) - Jim Brown (VSt) 5-7 6-3 6-7 (2-7) 7-6 (10-8) 6-3, Joakim Nyström (Zwe) - Hans-Dieter Beutel (WD1) 6-2 4-6 6-1 6-0, Heinz Günthardt (Zwi) - Damir Keretic (WD1) 6-0 6-3 6-4, Roberto Saad (Arg) - Jimmy Arias (VSt) 6-1 6-4 7-5, Jimmy Connors (VSt) - Wolfgang Popp (WD1) 6-4 6-1 7-5, Guillermo Vilas (Arg) - Wally Masur (Aus) 6-3 6-2 6-2, Greg Hol mes (VSt) - Diego Perez (Uru) 6-3 7-5 4-6 6-4, Raul Viver (Ecu) - John Fitzgerald (Aus) 5-7 6-4 6-2 6-1, Emilio Sanchez (Spa) - Goran Prpic (Joe) 6-3 5-7 2-6 6-1 6-0, Paul McNamee (Aus) - Carl Limber- ger (Aus) 6-3 6-4 6-4, Yannick Noah (Fra) - Libor Pimek (Tsj) 6-7 7-5 6-4, Anders Jarryd (Zwe) - Scott McCain (VSt) 6-0 6- 3 7-5, Jan Gunnarsson (Zwe) - Patrice Kuchna (Fra) 7-6 7-6 7-5, Michael Scha pers (Ned) - Bruce Berlin (NZ1) 6-4 6-0 6- 4, John McEnroe (VSt) - Ronald Agenor (Hai) 6-0 6-2 7-5, Miroslav Mecir (Tsj) - Jaro Navratil (Tsj) 6-4 6-2 6-4, Lawson Duncan (VSt) - Jean-Philippe Fleurian (Fra) 6-2 6-4 6-4, Aaron Krickstein (VSt) - Fernando Luna (Spa) 6-1 4-6 6-4 6-3, Chris Lewis (NZ1) - Shlomo Glickstein (Isr) 6-1 3-6 6-2 7-5; dames-enkelspel, eerste ronde: Chris Evert-Lloyd (VSt) - Jeanine Thompson (Aus) 6-2 6-1, Bonnie Gadusek (VSt) - Niege Diaz (Bra) 6-3 6-2, Tine Scheuer-Larsen (Den) - Barbara Potter (VSt) 3-6 1-6, Carina Karlsson (Zwe) - Terry Holladay (VSt) 4-6 6-3 6-1, Helena Sukova (Tsj) - Eva Pfaff (WD1) 6-1 6-2, Camille Benjamin (VSt) - Catrin Jexell (Zwe) 4-6 6-6 6-0, Vicky Nelson (VSt) - Isabelle Demongeot (Fra) 6-2 6-2, Elise Burgin (VSt) - Jennie Klitz (VSt) 7- 5 4-0 opgegeven, Andrea Jaeger (VSt) - Shawn Foltz (VSt) 6-4 7-5, Lisa Bonder (VSt) - Corinne Navier (Fra) 7-6 2-6 6-0, Kathy Horvath (VSt) - Virginia Ruzici (Roe) 6-4 2-6 6-3, Catherine Tanvier (Fra) - Marcela Skuherska (Tsj) 6-2 6-3, Laura Gildemeister (Chi) - Andrea Leand (VSt) 6-3 6-2, Petra Delhees (Zwi) - Pascal Et- chemendy (Fra) 7-5 6-3, Lori McNeil (VSt) - Ginny Purdy (VSt) 6-1 6-0, Ange- liki Kanellopoulou (Grie) - Betsy Nagel- sen (VSt) 7-5 3-6 6-4, Sylvia Hanika (WD1) - Anne Smith (VSt) 7-5 6-1, Marti na Navratilova (VSt) - Virginia Smith (VSt) 6-3 6-0, Manuela Maleeva (Bui) - Sandy Collins (VSt) 6-3 6-3, Bettina Bun- ge (WD1) - Pilar Vasquez (Per) 6-1 6-1, Steffi Graf (WD1) - Emiko Okagawa (Jap) 7-6 6-4; dames-enkelspel, tweede ronde: Laura Garrone (VSt) - Emilse Raponi (Arg) 7-5 6-2, Susan Mascarin (VSt) - Pascale Paradis (Fra) 6-0 6-2, Claudia Kohde (WD1) - Pat Medrado (Bra) 6-4 6-4.

de Stem | 1985 | | pagina 7