Vertrek Surinaamse ambassadeur heeft geen politieke achtergrond weet niet oor ze is' Senaat vraagt om duidelijkheid over ruimtewapens Onderzoek naar aangehouden Turk levert weinig op I )e>reiud Onderzoek naar voeding van gezinnen met minimuminkomen (ISSINGER NEEMT WOORDEN TERUG Politie haalt Koerden uit Zweedse ambassade Nieuwe acceptgiro dwingt bedrijven tot investeringen houd zelfstandig Agenda VNO: overheid moet nog vijfjaar zuinig blijven Ondoorzichtig Weinig tijd Naar buitenland WOENSDAG 29 ME11985 PAGINA 3 'BINNENLAND Studiestops Koningin als kunstenares Overleg KLM- cao zonder FNV en Unie 'Afstoten DSM is dwaas plan' Kamer pleit voor wetgevings commissie T5 PAGINA 2 Zo'n afweging is verre van eenvoudig. Daar komt nog bij dat de studieduur in de eerste fase is verkort tot vier jaar. De universiteiten staan ruwweg voor de keus tussen het bieden van een algemene wetenschappelijke vorming en een specialistische, op een beroep gerichte, opleiding. Tot voor kort gingen de meeste studierichtingen er van uit, dat het specialisti sche deel wel naar de tweede fase kon worden overgehe veld. Maar nu duidelijk is ge worden hoe gering het aantal tweede-fase-opleidingen uit eindelijk wordt, kan men in veel gevallen de keus niet meer ontlopen. Het ach en wee klinkt dan ook regelma tig op. si- ag elf n- ng In feite worden beide soorten opleidingen al gegeven: ver gelijk de juridische en de me dische opleidingen. Het wer kelijke probleem, aldus Deet- man, is dat de student vaak geen zicht heeft op de studie mogelijkheden, en de werk gever vaak niet weet wat een afgestudeerde wel en niet kan. Aan de universiteiten de taak om het scala aan oplei dingsmogelijkheden door zichtiger temaken. Of het probleem daarmee uit de wereld is, betwijfelt Casi- mir. Hij herhaalde nog eens zijn drie eisen waaraan een wetenschappelijke opleiding moet voldoen: een grondige training in de fundamenten van een vak, inzicht krijgen in de plaats van het vak in het grote geheel (door hem 'het perspectief-besef' ge noemd) en vooral: het zelf verrichten van onderzoek. Casimir vreest dat er in de vierjarige opleiding weinig tijd zal overblijven voor de twee laatstgenoemde eisen. „In veel gevallen zal de ware academische studie pas in de tweede fase beginnen." Hij eindigde in Tilburg met een hartekreet: wanneer de eerste fase onverhoopt tegen valt, en de tweede fase onvol doende uit de verf komt, worden de topposities op den duur ingenomen door acade mici die in het buitenland hebben gestudeerd. En wie zijn dat? Kinderen van veelal welgestelde ouders. Daarmee is het oude standsverschil te rug. Ook daarom moet de uni versiteit in ons land het cen trum van het meest funda mentele onderzoek en van de grootste toewijding blijven, aldus Casimir. n- sche manipulatie partij- k- ideologieën in de wortel aantast." En de hoogleraar verdui delijkte: „De PvdA worstelt met de ideologie van gelijke kansen voor iedereen. Als iedereen echt gelijke kansen moet hebben, dan zou deze partij op de bres moeten staan voor het kloneren (- identiek kopiëren) van men sen. Want hoe kan men vol lediger gelijke kansen waar borgen? Ik denk toch dat weinig PvdA'ers zo conse quent willen zijn", opperde Rösch. Over de WD merkte de professor-doctor-ingenieur op: „De liberalen staan al tijd op de bres voor het vrije-marktprincipe. Dus iedereen moet de bevruchte eicel kunnen bestellen om hem (en haar) het meest ge wenste nageslacht te bezor gen." Als het CDA naar de Bij bel grijpt voor een antwoord op de probleemstelling, zal men - concludeert Rösch - nergens de frase vinden: 'Gij zult niet kloneren'. „Maar dat komt natuurlijk omdat de Bijbel voor een woestijn volk geschreven is." Tussen alle humor door kwam in ieder geval Rösch' boodschap over: Nederland is op genetisch-manipulatief gebied Roomser dan de paus. NA een reeks stemmingen rondt de Tweede Kamer vandaag en morgen wat kleinere zaken af, zoals de milieu-effectrapportage, op heffing van het verbod voor vrouwen 's nachts in fabrie ken te werken en de rol van de Nederlandse Militaire Missie onder leiding van ko lonel Valk bij de coup van februari '80 in Suriname. De Eerste Kamer behan delt de Defensiebegroting van minister De Ruiter. T28 AlMELO(ANP) - De Districtsgeneeskundige en Gezondheidsdienst Almelo steert in het nieuwe schoolseizoen een onderzoek om na te aan of de gezondheid van kinderen uit gezinnen met een minimuminkomen lijdt onder slechte voeding. Almelo loopt hiermee vooruit op een lan delijke onderzoek naar voeding en voe dingspatronen. Directeur J. van Jaarsveld van de GG en GD Almelo heeft dit dinsdag desgevraagd meegedeeld. Dat Almelo zelf eerder met een studie be gint, heeft te maken met de opmerking van de Almelose wethouder mevrouw J. Van der Kooy, vorig jaar, dat gezinnen met een minimaal inkomen door geldgebrek een te eenzijdig voedselpakket krijgen. Zij sprak in dit verband zelfs over 'hongerbuikjes'. Op dit moment is de DG en GD bezig met een vooronderzoek. Informatie over ge wicht, lengte en dergelijke van ongeveer vijf-jarige kinderen uit Almelo en de rest van Nederland wordt verzameld. Het gaat om gegevens over een periode van tien jaar. Met deze cijfers in de hand volgt vanaf sep tember 1985 een gericht onderzoek naar de lichamelijke toestand van vijfjarige op dat moment. De schoolartsen in Almelo hopen met de resultaten van het onderzoek in de hand conclusies te trekken waar het om voedingsadviezen gaat. ZOETERMEER(ANP) - Mi nister Deetman (Onderwijs) heeft voor het studiejaar 1985/1986 in twaalf studierich tingen een studentenstop vast gesteld. De toelatingsbeperkingen gelden voor geneeskunde (1.485), de experimenteel-me dische studierichting, Leiden (80), medische biologie, Utrecht (80), algemene genees kunde, Nijmegen (80), sociale gezondheidskunde, Maastricht (275), algemene gezondheids zorg, Rotterdam (75), theater wetenschappen (130), dierge neeskunde (175), industrieel ontwerpen (200), bedrijfskun de (450), technische bedrijfs kunde (430) en Japankunde (40). Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Eerste Kamer wil van de ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) duidelijk heid over deelname aan óf het Amerikaanse plan voor een sys teem van ruimtedefensiewapens (SDI) óf aan het Franse initia tief op dat gebied (Eureka). in verband met ziekte van se nator (oud-minister van de fensie) Van Mierlo tot de vraag welke deelname de meeste kennis oplevert voor Nederland. Eerste-Kamerlid Chris- tiaanse (CDA) schaarde zich achter vroegere opmerkingen CDA en VVD vinden dat Nederland zich moet aanslui ten bij de Amerikaanse onder zoekingen, terwijl de PvdA al leen uitgesproken voorstander is van een uitbreiding van de technologische contacten met Frankrijk. D'66 beperkte zich Nederland handhaaft telwijze van SS-20's DEN HAAG(ANP) - Er is voor de Nederlandse regering geen enkele reden om af te wijken can wat van officiële zijde in Washington is meegedeeld, namelijk dat zeer nauwkeurig ran worden nagegaan hoe veel Russische SS- i-raketten er zijn. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag in Den Haag verklaard in antwoord op vragen over de opmerking van Henry Kissinger over het aantal SS-20 raketten. van minister Van den Broek en de minister-president die het SDI-onderzoek in elk ge val niet strijdig achten met af spraken tussen VS en de Sov jet-Unie. De Sovjet-Unie vindt het onderzoek naar ruimtewapens wel in strijd met deze afspraken. Ook PvdA-senator De Rijk plaat ste op dat punt vraagtekens bij het Amerikaanse initiatief. Volgens De Rijk hangt het 'Europese technologische en economische heil' niet af van het meedoen aan het SDI-pro- gramma. De Rijk pleitte voor een civiel onderzoekprogram ma waaraan de Europese lan den deelnemen. De Amerikaanse oud-mi nister van buitenlandse zaken verklaarde zaterdag in Den Haag tegenover Nederlandse journalisten dat het aantal in de Sovjet-Unie geplaatste SS- 20 raketten kan worden geteld met een nauwkeurigheid van tachtig tot negentig procent. Kissinger heeft die bewering inmiddels ingetrokken. De Nederlandse regering heeft 1 juni laten weten dat zij op 1 november zal besluiten alle 48 in het NAVO-dubbel- besluit genoemde Amerikaan se kruisraketten te zullen plaatsen, als er op die datum meer SS-20-raketten waren geplaatst dan de 378 die 1 juni stonden opgesteld. Een nauw keurigheidsmarge van tachtig tot negentig procent zou bete kenen dat er in plaats van de 414 SS-20-raketten die er vol gens Amerikaanse deskundi gen enkele weken geleden wa ren, minimaal 333 of maxi maal 495 zouden kunnen zijn. De woordvoerder herinnerde er aan, dat Kissinger niet lan- deel uitmaakt van der Amerikaanse regering. In antwoord op vragen over de mogelijkheid dat de VS binnenkort laten weten zich niet langer gebonden te achten aan SALT II, verklaarde de woordvoerder dat Nederland zeer veel belang hecht aan de naleving van wapenbeheer- singsakkoorden door beide partijen. Hij geloofde niet dat een Amerikaanse beslissing over het niet langer naleven van de bepalingen van de tweede Amerikaanse-Russi- sche overeenkomst over be perking van de strategische bewapening van invloed zou zijn op de een op 1 november te nemen beslissing over de plaatsing van kruisraketten. Inmiddels heeft Kissinger laten weten dat de Ameri kaanse regering wel degelijk in staat is het aantal SS-20 ra ketten te tellen dat de Sovjet- Unie heeft geplaatst. Volgens een in New York uitgegeven verklaring van Kissinger heeft de Nederlandse pers ten onrechte gemeld dat hij twijfel zou hebben aan het vermogen van Washington het aantal SS 20's te tellen. 'Ik begrijp dat de opmerkin gen die ik op een persconfe rentie in Den Haag heb ge maakt op 25 mei hebben geleid tot artikelen in de Nederland se pers als zou ik betwijfelen of de regering van de VS in staat is het aantal SS-20 ra ketten te tellen dat de Sovjet unie heeft geplaatst. Dat is niet het geval', aldus Kissinger in zijn verklaring. Medewerkers van Kissinger weigerden verder commen taar te geven op de vraag hoe het mogelijk is dat de Neder landse pers Kissinger ver keerd zou hebben begrepen. HOERMOND(ANP) - Het onderzoek naar de op 14 mei in Venlo aangehouden Turk, die momenteel in voorlopige hechtenis ver wijft in het huis van bewaring te Roermond, heeft tot op heden seen concrete aanwijzingen opgeleverd dat hij betrokken is ge weest bij een reeds gepleegd of nog te plegen ernstig misdrijf. Ook is de identiteit van de 25- tot 30-jarige man, die voorgeeft Samet Asian te zijn en de Turkse nationaliteit te bezitten, niet definitief vastgesteld alhoewel de politie sterk twijfelt aan zijn «weringen. Dit heeft de Roermondse officier van jusitie mr. L. van der ^aan gistermiddag meegedeeld. In het pinksterweekeinde had «ze officier met betrekking tot de verdachte termen gebruikt Waaruit een betrokkenheid werd gesuggereerd bij de aanslag op «Paus in mei 1981. Tot op heden is niet gebleken dat de naar schatting 25 tot 30- 'ar'ge arrestant bij buitenlandse politie-instanties bekend is. Op Stond van het ontbreken van aanwijzingen over gepleegde mis drijven kan verdachte tot nu toe in Nederland alleen worden 'ervolgd voor overtreding van de vuurwapenwet en het gebruik 'an vervalste reisdocumenten. De arrestant werd bij binnenkomst in Nederland per trein vanuit West-Duitsland 's avonds om 21.20 uur op 14 mei, de laat- dag van het pausbezoek aan Nederland, aangehouden omdat m het bezit was van onder meer een vervalst Frans paspoort Ween geladen pistool. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE - Koningin Bea- bix gaat op 5 juni als kun- sfenares naar Enschede-Gro- "fv Zij vergezelt dan prins D'aus, die op die dag het Efregio-kantoor in Ensche- de-Gronau opent. °e koningin heeft een wste gemaakt van wijlen mfred Mozer. Prins Claus zal "at beeld die dag onthullen. Koningin Beatrix, die eer- er het beeld van Jantje Be- '°i maakte, heeft een oplei- <"tl8 als beeldhouwster ge iten. Onder leiding van hitinka Bruyn-Van Rood ^eft ze zich tot voor kort verder in die kunst be kwaamd. Ze pleegt nog elke week een halve dag aan haar hobby te besteden. De in 1979 overleden Al fred Mozer, een in 1940 uit zijn land gevluchtte Duitser, die in 1949 Nederlander werd, is jarenlang secretaris van landbouwminister Mansholt en internationaal secretaris van de PvdA ge weest. Hij was een persoon lijke vriend van de koningin en prins Claus. Agenten voeren een van de bezetters af. DEN HAAG(ANP) - Op ver zoek van de Zweedse ambas sadeur heeft de Haagse politie dinsdagmiddag omstreeks half vijf het gebouw van de Zweedse ambassade in Den Haag ontruimd. In arrestan tenbusjes werden werden 30 Koerdische mannen en vrou wen naar het politiebureau af gevoerd, waar hen volgens de politiewoordvoerder huisvre debreuk ten laste zal worden gelegd. Vijf vrouwen en drie kinderen hebben vrijwillig het gebouw veriaten. Zij zijn niet door de politie aangehouden. De bezetters, ongeveer 40 mannen, vrouwen en kinde ren, bezetten gistermorgen de hal van het trappenhuis van de ambassade. Enkelen keten den zich vast aan de trap en de centrale verwarming. In een gesprek met de ambassadeur eisten zij een onderhoud met de gevangen Koerdische advo caat in Stockholm. Deze man werd een week geleden op verdenking van moord door de Zweedse politie gearresteerd. De ambassadeur liet de bezet ters weten slechts een raads man aan de gearresteerde ter beschikking te willen stellen. Er hebben zich bij de ont ruiming geen ongeregeldhe den voorgedaan. Volgens de politie zijn er geen vernielin gen aangericht. De arrestan ten werden in groepjes van tien personen overgebracht naar het hoofdbureau van po litie. In het kader van de arresta tie van de Koerdische advo caat hebben Koerden gisteren verder bezettingsacties uitge voerd bij de Zweedse missies in Frankfort, Hamburg en West-Berlijn en bij de studio van de Westduitse radio in Munster (Nordrhein-Westfa- len). Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ondanks het herstel zal de overheid nog jaren een matig beleid moe ten voeren, wil de economie voor genezen verklaard worden. De komende vijf jaar zal per jaar 2% minder uitgege ven moeten worden door de overheid; moet het geld dat hierdoor vrijkomt voor las tenverlichting (ƒ4,5 tot ƒ6 miljard) en vermindering van het financieringstekort worden gebruikt en moet de belasting- en premiedruk worden verlaagd voor werk nemers. Dit laatste is nodig om de koopkracht op peil te houden en om de arbeids kosten verder omlaag te brengen. Dat zijn de voornaamste wensen van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO), zoals ver woord in het jaarverslag 1984, dat dezer dagen is ver schenen. Het jaarverslag kent een licht optimistische toon, om dat de economische groei sterker is geweest dan ver wacht werd en verdere groei van zeker 2% per jaar is haalbaar. De investeringen in de industrie (vooral de chemie) stegen weer voor het eerst sinds jaren. Kritisch is het VNO an dermaal over de lastenver lichting, waarvan volgens hem niets is terecht geko men. Het VNO spreekt van een 'lege dop'. DEN HAAG(ANP) - De Ne derlandse regering beschikt over geen enkele aanwijzing dat de inkrimping van de staf van de Surinaamse ambassade in Den Haag politieke achter gronden heeft. De beslissing van de Suri naamse regering is Nederland gepresenteerd als een bezuini gingsmaatregel, zo heeft de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken dinsdag in Den Haag ver klaard. Nederland heeft alle begrip voor deze maatregel en be treurt het vertrek van ambas sadeur H. Heidweiller, met wie altijd een goede samen werking heeft bestaan, aldus de woordvoerder. De Surinaamse premier, W. Udenhout, deelde zaterdag op een persconferentie in Para maribo mee dat de ambassa deur, gevolmachtig minister Van Bochove, en tien andere leden van de bijna dertig man sterke staf zouden worden te ruggeroepen. Dit besluit, aldus de Surinaamse premier, 'dient niet politiek te worden geïn terpreteerd. Er is geen inci dent met Nederland aan voor afgegaan, er is geen conflict ,met Nederland, het is eerder een kwestie van prioriteiten'. De ambassade zal, zoals al tijd bij afwezigheid van een ambassadeur, worden geleid door een tijdelijk zaakgelas tigde. Suriname heeft niet la ten weten dat het niveau van de diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag zal worden verlaagd, bijvoorbeeld door het vestigen van een kan toor van een tijdelijk zaakge lastigde. Zo'n besluit zou wel degelijk politieke betekenis hebben: China verlaagde het niveau van zijn vertegenwoordiging in Nederland van ambassade tot kantoor van tijdelijk zaak gelastigde omdat Nederland zich volgens Peking, door de levering van onderzeeërs aan Taiwan, niet aan eerdere af spraken hield. Het enige dat de Nederland se regering officieel weet is dat ambassadeur Heidweiller voor tien dagen afwezig zal zijn, te rekenen van afgelopen zondag af. Van premier Uden- hout's mededeling op een pers conferentie, dat de ambassade in Den Haag voor onbepaalde tijd zal worden geleid door een tijdelijk zaakgelastigde, was zij gisteren (nog) niet officieel in kennis gesteld. Nederland heeft thans geen plannen om de omvang van de ambassade in Paramaribo te verminderen, zo deelde de woordvoerder van Buiten landse Zaken desgevraagd mee. Het terugroepen van een buitenlandse ambassadeur leidt niet automatisch tot het terugroepen van de Neder landse ambassadeur in het land in kwestie. Er zijn landen die -bijvoorbeeld in verband met ontwikkelingssamenwer king - in Den Haag zijn verte genwoordigd door een ambas sadeur, terwijl Nederland in dat land wordt vertegenwoor digd door een ambassadeur die in een buurland woont. SCHIPHOL(ANP) - Zonder de onderhandelaars van de Ver- voersbond FNV en de Unie BLHP is gisteren het overleg over een nieuwe cao voor het KLM-personeel met vijf van de zeven bonden voortgezet. Een woordvoerder van de KLM heeft na afloop van dit overleg meegedeeld dat vrij dag en volgende week maan dag verder gesproken zal wor den. De KLM heeft, mede na mens de andere vijf bonden, de Vervoersbond FNV en de Unie BLHP uitgenodigd het multilaterale overleg weer voort te zetten. De KLM heeft, aldus de woordvoerder, geen nieuwe voorstellen gedaan tij dens het jongste overleg. Vorige week hebben de Ver voersbond FNV en de Unie BLHP de KLM een ultimatum gesteld: de KLM moet uiterlijk 5 juni ingaan op de eisen van deze bonden, anders volgen er acties. Deze acties zijn inmid dels in voorbereiding. Drugsvangsten DE douane op Schiphol heeft de afgelopen week beslag ge legd op zeven kilogram cocaï ne en zeven kilogram heroïne. Zes mensen zijn aangehouden, zo deelde een woordvoerder van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart (RDL) gisteren meegedeeld. De RDL onder zoekt beide zaken. Een aantal van de gearresteerden is werkzaam op de luchthaven. 3>r e Sinds Pinksteren leven we hier in de tropen. Het is even wen nen, vooral voor het blanke huidje. Het wordt een lange, hete zomer. Wie weg wil, kan nu nog emigreren. Fietsen worden tevoorschijn gehaald, want iedereen denkt dat hij er op uit moet. Fietsers hebben inmiddels al laten we ten dat de maximum snelheid op plattelandswegen van 80 naar 50 moet. Inderdaad, fietsen met 80 kilo meter per uur is levensgevaar lijk. Caravans versperren de we gen, maar daar heeft de politie gelukkig een oplossing voor. Ze worden gekeurd en ze blij ken allemaal in slechte staat te verkeren. Afbreken dus en de fik erin. Caravans kunnen leuk zijn. Rijdende exemplaren zijn las tig op de weg, maar stacara vans blijven tenminste staan. Ook zit- en ligcaravans kun nen door de beugel. De bouwvakkers zijn weer aan het werk gegaan. Een on gunstig moment. De 36 uur hebben ze niet gehaald. Een kratje bier extra is ook be langrijker met dit weer. De luchtverkeersleiders móe ten zelfs weer aan het werk van de rechter. Ze kunnen nu hoogstens nog een beroep doen op tropenkolder. MERIJN DEN HAAG(ANP) - De invoering van het nieuwe accept- giro-formulier, waarmee op 1 oktober wordt begonnen, heeft naast de uiterlijke verandering van de post die me nigeen krijgt bezorgd, vooral gevolgen voor het bedrijfs leven dat van deze incasseringsmogelijkheid gebruik maakt. De Nederlandse Vereniging van Computergebruikers (Comge) schat dat met de omschakeling een totaalbedrag aan investeringen van rond de honderd miljoen gulden zal zijn gemoeid. Wanneer huidige stortings/acceptgirokaart geheel zal zijn verdwenen, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar de Comge schat dat de omschakeling binnen 14 maanden gerealiseerd zal zijn. De smalle harde ponskaartje moe ten dan plaats maken voor een groot slap vel van 21 bij 29,7 cm, het zogenoemde A4-formaat. Het nieuwe formu lier heeft geen ponsgaatjes maar is voor computers op tisch leesbaar, net als de nieuwe girobetaalkaarten. De omschakeling was nodig omdat Nederland bijna het enige land Is dat nog op grote schaal met ponskaarten werkt. De grote leveranciers van computerapparatuur voor ponskaarten hadden aangekondigd over enkele ja ren het onderhoud van de systemen te zullen beëindigen, waardoor het Nederlandse bedrijfsleven wel gedwongen was tot omschakeling. Van der Grinten: Van een onzer verslaggevers HEERLEN - "Een dwaas plan, waarvan ik me ook niet kan voorstellen dat het doorgaat". Dat is in het kort de opvat ting van prof. mr. W. van der Grinten over het door minister Ruding van Financiën gelan ceerde voorstel om het staats bedrijf DSM te verkopen. Van der Grinten, die enkele weken geleden aftrad als pre sident-commissaris van de Limburgse chemiereus, is een felle tegenstander van het plan-Ruding. Hij noemt het zelfs 'een wild idee, dat alleen maar in het nadeel van de overheid kan uitpakken'. Volgens Van der Grinten heeft de Nederlandse staat er juist groot belang bij eigenaar te zijn van DSM. Hij wijst in dat verband vooral op de rol die DSM namens de staat bij de aardgaswinning in ons land speelt. DEN HAAG(ANP) - Rappor teurs van de Commissie voor onderzoek naar de organisatie en werkwijze uit de Tweede Kamer menen dat de Kamer behoefte heeft aan een alge mene wetgevings-commissie. Deze commissie zou de samen hang in wet- en regelgeving moeten bewaken, zo blijkt uit de rapportage. Een andere suggestie betreft de versterking van de reeds bestaande Kamercommissie voor de Rijksuitgaven. Ver sterking van deze eommisie 'is een aangewezen weg om de parlementaire controle op één onderdeel van het regerings beleid wezenlijk te kunnen verbeteren', zo wordt in een van de rapporten opgemerkt. Staking karton BIJ de kartonbedrijven Schol ten in Sappemeer en Britannia in Oude Pekela (beiden 180 werknemers) is gistermorgen een 24-uursstaking begonnen uit protest tegen het uitblijven van een nieuwe cao met af spraken over arbeidstijdver korting. Volgens districtsbe stuurder A. van Dijk van de Industriebond FNV ligt de kartonproduktie bij beide be drijven stil. De FNV-bond en de Industrie- en Voedingsbond CNV gaan voorlopig door met het organiseren van stakingen in de kartonindustrie. Werk gevers en bonden hebben mor gen een gesprek over de cao. De FNV-bond is niet erg opti mistisch over de uitkomst van het overleg. Nicaragua MINISTER Van den Broek zal 3 juni aan de lunch besprekin gen voeren met de vice-presi dent van Nicaragua, Ramirez. Het ligt voor de hand, dat on der meer zal worden gespro ken over de pogingen van de Contadora-landen - Mexico, Colombia, Venezuela en Pana ma - om een vreedzame oplos sing te vinden voor de proble men van Midden Amerika. Nederland steunt, met andere landen van de Europese Ge meenschappen, het Contado- raproces, verleent Nicaragua ontwikkelingssteun en is niet van zins zich aan te sluiten bij de boycot die de regering van de Verenigde Staten tegen Ni caragua heeft afgekondigd. Casino-cao ER is een principe-akkoord bereikt over een 2-jarige cao bij de nationale stichting casi nospelen (850 werknemers). Het akkoord bevat geen ar beidstijdverkorting. Wel zal een eind 1985 af te ronden stu die worden uitgevoerd naar vormen van verkorting van de arbeidstijd. De prijscompen satie wordt volledig uitbe taald.

de Stem | 1985 | | pagina 3