Syrië moet over lot Palestijnen beslissen Kissm Gandhi wil goede betrekkingen met beide supermachten 'Industrie weet niet wat goed voor ze is' Onderz aangeh levert Onderz gezinm D1BT1M ACHTERGROND .BlBTI Prof. Casimir: houd universiteiten zelfstandig Naar beste inschatting Haags hoogstandje Blijven Niet leuk Geen dank Manipulatie Agenda WOENSDAG 29 ME11985 PAGINA l Supermarkt Ondoorzichtig Weinig tijd Naar buitenland WOENSDAG 29 den haag(an: T5 -s Door Victoria Graham Het bezoek van de In diase premier Rajiv Gandhi aan de Sovjet- Unie, waarmee hij zijn eerste diplomatieke reis is begonnen, heeft tot nu toe geen grote verras singen opgeleverd. De verrichtingen van Gandhi worden met grote belangstelling gevolgd, om dat verwacht wordt dat hier uit enige gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt over de buitenlandse politiek die de jonge premier zal gaan voeren. Op een persconferentie in Moskou werd bekend ge maakt dat Gandhi en de Rus sische partijleider Michail Gorbatsjov overeenkomsten hebben gesloten voor econo mische, wetenschappelijke en technische samenwerking tot het jaar 2000. Een van de overeenkomsten voorziet in een Russisch krediet van 1 miljard roebel voor Indiase projecten op het gebied van olie- en kolenwinning, ener gie-opwekking en machine bouw. Gandhi liet zich op de persconferentie lovend uit over de economische en poli tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. Maar hij zei ook dat zijn regering zal blijven streven naar vriendschappe lijke banden met de Verenig de Staten en in moderne Amerikaanse technologie is geïnteresseerd. Het lag ook niet in de lijn der verwachtingen dat Gandhi grote veranderingen zou aanbrengen in de banden tussen India en de Sovjet- Unie, die door zijn moeder Indira, die werd beschouwd als pro-Russisch, de afgelo pen jaren stevig werden aan gehaald. Niettemin zien Wes terse diplomaten met Rajiv Gandhi een mogelijkheid tot een duidelijke verbetering van de betrekkingen tussen India en het westen. Een van de redenen voor dit optimisme is Gandhi's streven om de Indiase sa menleving in hoog tempo te moderniseren. In dat kader werd afgelopen vrijdag tij dens het bezoek van de Ame rikaanse minister van handel Malcolm Baldridge een over eenkomst gesloten voor de overdracht van Amerikaanse hoogwaardige technologie aan India. Dit akkoord wordt beschouwd als een doorbraak in de politieke en economi sche betrekkingen tussen In dia en de Verenigde Staten. De Amerikanen hebben voor het vertrek van Gandhi naar de Sovjet-Unie een klein diplomatiek offensief ontketend in de richting van New Delhi. Daarbij werd voor het eerst sinds vele ja ren weer gesproken over Amerikaanse wapenleveran ties aan India. Hieruit blijkt dat Washington er op ver trouwt dat India de Ameri kaanse technologische know how niet zal doorspelen aan derde landen, zoals de Sov jet-Unie. De Verenigde Staten zijn onlangs de Sovjet-Unie voor bijgestreefd als grootste han delspartner van India. De wederzijdse handel bereikte in 1984 een totale waarde van 4,12 miljard dollar en dit be drag kan in 1985 nog verder oplopen na het sluiten van de jongste overeenkomst. In het Kremlin heerst eni ge bezorgdheid over Gand hi's welwillende houding je gens het westen en Moskou heeft India behalve economi sche steun ook modern Rus sisch wapentuig aangeboden. Naar verluidt zal de Sovjet- Unie in India ook een aantal kerncentrales bouwen. De Russische bijdragen aan In- dia's zware industrie dateren van het moment waarop de Amerikaanse president Eisenhower weigerde India een staalfabriek te leveren, waarop de Indiase regering zich tot Moskou wendde. Tussen India en de Ver enigde Staten bestaan nog steeds de nodige meningsver schillen over een aantal in ternationale problemen, zo als Afghanistan, Cambodja en de Namibische kwestie. India heeft veelvuldig kritiek geuit op de Verenigde Staten wegens het opvoeren van de nucleaire wapenwedloop, de toenemende militairisering van de Indische Oceaan en de Amerikaanse wapenleveran- ties aan Pakistan. Ook in Moskou heeft de In diase premier kritiek gele verd op het Amerikaanse Star Wars-onderzoek en het handelsembargo van presi dent Reagan tegen Nicara gua. Hij liet zich niet uit over de Russische bezetting van Afghanistan en wilde ook niet zeggen of hij een Rus sisch voorstel steunt om een veiligheidsconferentie te be leggen voor het Aziatisch continent. „Een groot probleem is, dat de Verenigde Staten een ver betering van betrekkingen met India steeds in verband brengt met het terugschroe ven van de betrekkingen tus sen India en de Sovjet-Unie. India kan op zijn beurt een verbetering van betrekkin gen met de Verenigde Staten niet los zien van een vermin dering van de Amerikaanse wapenleveranties aan Pakis tan", aldus een gezaghebben de Indiase politieke waarne mer. „Geen van beide stand punten is erg realistisch, maar binnen zekere grenzen zijn er mogelijkheden voor verbetering van de betrek kingen tussen India en de Verenigde Staten." Na zijn bezoek aan de Sov jet-Unie zal Gandhi even te rugkeren naar New Delhi, om vervolgens te vertrekken naar Frankrijk, Egypte, Al gerije en tenslotte Washing ton. De reis naar Frankrijk is blijkbaar niet verhinderd door het spionageschandaal, waarbij een Franse militaire attaché van de ambassade in New Delhi betrokken was. Frankrijk geldt als India's trouwste bondgenoot in West-Europa en beide lan den lijken er naar te streven de schade van de spionage- affaire zoveel mogelijk te be perken en hun betrekkingen verder te ontwikkelen. Daar bij zijn Franse wapenlever- anties aan New Delhi niet uitgesloten. De bezoeken aan Egypte en Algerije, beide goede vrien den van India, zijn vooral be doeld om de betrekkingen van India met de Derde We reld te onderhouden. Rajiv's moeder Indira was voorzitter van de organisatie van niet- gebonden landen en genoot als zodanig groot aanzien. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt êen korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rpnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons In de bloedige Libanese geschiedenis van de af gelopen tien jaar is de huidige strijd in en rond de Palestijnse vluchte lingenkampen Sabra, Sjatilla en Bourj el Ba- rajneh niet zonder pre cedent. In 1976 waren het de christelijke falangisten die het Palestijnse vluchtelin genkamp Tel el Zaater in Oost-Beiroet na een belege ring innamen en met de grond gelijk maakten. Ook bij de door de falangisten aangerichte slachtpartijen onder de Palestijnse kamp bevolking stonden de Syriërs evenals nu aan de kant toe te kij ken omdat dat in hun ver deel- en heerspolitiek in Li banon zo te pas kwam. Van recenter datum is het bloedbad dat door de christe lijke falangisten onder het oog van de Israëlische mili tairen in september 1982 in Sabra en Sjatilla werd aan gericht. Nu zijn het dan de Sjiitische moslims in West- Beiroet die, na een langduri ge politieke en sociaal-econo mische achterstelling, einde lijk heer en meester in eigen huis willen zijn. Na de ge meenschappelijke afreke ning van Sjiiten en Druzen met de Moerabitoun-militie van voornamelijk soenitische moslims enkele maanden ge leden is het nu de beurt aan de Palestijnse organisaties om de macht van de Amal- militie van Nabih Berri als de belangrijkste politieke en militaire faktor in West-Bei- roet te erkennen. De Sjiiten eisen een on voorwaardelijke Palestijnse overgave in de vluchtelin genkampen, de ontwapening van de Palestijnse strijders en de orde-handhaving in de kampen door de Libanese po litie met steun van de voor namelijk Sjiitische zesde bri gade van het Libanese leger. De Palestijnen zijn echter onder geen beding bereid hun wapens neer te leggen en de verantwoordelijkheid voor hun eigen veiligheid aan buitenstaanders over te dragen. Onder de bescher mende vleugels van koning Hoessein heeft Arafat met de zwarte septembermaand in 1970 in Jordanië in gedach ten, eind vorige week Amal er in Amman van beschul digd een geheim akkoord met Israël te hebben gesloten om de Palestijnse beweging te li quideren en tevens Palestijn se aanvallen vanuit Zuid-Li- banon op Israëlische doelen te voorkomen. De meningsverschillen in de PLO tussen Fatah en de pro-Syrische organisaties van het twee maanden oude Palestijnse Front voor Natio nale Redding zijn door toe doen van de Libanese Sjiiten tenminste tijdelijk begraven. In Tunis probeert PLO-lei- der Arafat toenadering te zoeken tot die Palestijnse lei ders die tot een week geleden tot zijn gezworen tegenstan ders konden worden gere- Syriërs zouden uitkomst kunnen brengen kend. De noodtoestand in de Palestijnse kampen in Bei roet zou wellicht de breuk in de PLO kunnen helen. In Sa bra, Sjatilla en Bourj el Ba- rajhen zijn de uitgedunde Palestijnse rijen weer geslo ten. In het heetst van de strijd wordt er volledig sa mengewerkt tussen de Ara- fat-getrouwen en hun pro- Syrische rivalen. Syrië heeft het dit keer bij de Palestijnen verbruid en krijgt uit alle hoeken van de Palestijnse diaspora de zwarte piet toe gespeeld. Vanuit Algiers, Amman en Tripoli hebben Habash Hawatmeh en Abou Moussa Syrië als de macht achter de Libanese Sjiiten veroordeeld. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Farouk el Shara, heeft Arafat er op zijn beurt van beschuldigd het vuur in de Palestijnse kampen in Beiroet zelf te hebben aangestoken. Volgens El Shara probeert Arafat het Palestijnse front momenteel te verdelen zoals hij ook met de PLO heeft gedaan. De Sy rische minister van Buiten landse Zaken heeft op de mo gelijkheid gezinspeeld dat het Syrische leger in Beiroet tussen beiden komt als alle partijen daartoe de wens te kennen geven. Maar de Sy riërs staan niet te trappelen om in Beiroet na een afwe zigheid van bijna drie jaar weer de dubieuze rol van pö- litie-agent te gaan spelen. De afzijdigheid van Syrië wordt door wantrouwende Palestijnse ogen niet geheel ten onrechte als een stilzwij gende rugdekking voor de Sji'iten gezien. Een verbitter de Fatah-woordvoerder meent dan ook dat de Sji'iti- sche aanvallen op de Pales tijnse kampen worden uitge voerd onder de onverschillige ogen van de Arabische lan den met medeplichtigheid van Syrië en Amerikaans-Is raëlische goedkeuring. Dat Palestijnse bondgenoten van Syrië zoals George Habash, de leider van het Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina „het verraad van pre sident Assad" aan de kaak hebben gesteld moet in Da mascus ook te denken geven. Het centraal comité van de PLO is in Tunis bijeen geko men om wat officieel de sa menzwering van Syriërs en Sji'iten tegen de Palestijnse vluchtelingenkampen wordt genoemd te bespreken. Twee maanden na de oprichting van het anti-Arafat front in Damascus worden in Tunis bovendien de mogelijkheden tot herstel van de Palestijnse eenheid bekeken. Volgens de Palestijnse ra diozender voltooien de Sy riërs via de Sji'iten waarmee de Israëli's met hulp van de christelijke falangisten zijn begonnen. Met haar bericht geving over de dramatische ontwikkelingen in Beiroet zit radio Damascus deze dagen op dezelfde golflengte als de Israëlische staatsradio. En in de Syrische pers wordt de zelfde toon aangeslagen als in sommige Israëlische kran ten. Tegenover de toenemen de kritiek kunnen de Syri sche leiders echter moeilijk de andere kant uit blijven kijken en doen alsof hun neus bloedt. Door de gevech ten in Beiroet zijn de Rus- sich-Syrische betrekkingen inmiddels onder hoogspan ning komen te staan. PLO- leider Arafat heeft van Mos kou de verzekering gekregen dat de Sovjet-Unie niet zal toestaan dat de Palestijnen in de kampen worden uitge hoord. De Russische ambas sadeur in Damascus, die vi ce-president Khaddam in op dracht van Kremlin vroeg een eind aan de gevechten te maken, kreeg echter meteen lik op stuk. Khaddam gaf te verstaan dat de Russen zelf schuldig zijn aan het oplaai en van de strijd door wapens aan de Druzen-militie van Walid Joemblatt te geven, die aan de Palestijnen in de kampen zijn doorgespeeld. De Syriërs zijn er natuurlijk op gebeten dat een belangrijk deel van die wapens hun weg naar de Arafat-getrouwen in de kampen hebben gevonden. Als wapenleverancier van de Palestijnse organisaties en als bondgenoot van de Amal- militie zou Druzenleider Joemblatt bij uitstek ge schikt zijn om een bemidde lende rol te vervullen maar ook zijn pogingen om een staakt het vuren te bereiken zijn op niets uitgelopen. De Druzen hebben ook weer be lang bij een wapenstilstand daar een volledig overwin ning van de Sji'iten op de Pa lestijnen een te groot over wicht aan de Sji'itische Amal-organisatie ten nadele van de door de Druzen be heerste progressieve socialis tische partij zou geven. De intensieve diplomatieke contacten in Damascus, waar behalve de Russische ambas sadeur, ook de Libische en Marokkaanse ministers van Buitenlandse Zaken en de se cretaris-generaal van de Arabische Liga de afgelopen dagen te hoop zijn gelopen, hebben nog geen vruchten afgeworpen. Alleen de tus senkomst van het Syrische leger kan nog een laatste redding voor de Palestijnen in de vluchtelingenkampen betekenen. Over de het lot van de Palestijnen in Beiroet wordt uiteindelijk wederom in Damascus beslist. Door Kees Buijs TILBURG - De indu strie zelf weet niet wat goed voor ze is. Daar kan men niet voorspel len wat voor topdeskun digen men over een paar jaar nodig heeft. Weliswaar weten de uni versiteiten en hogescholen dat evenmin; maar zolang zij een hoog niveau van weten schappelijk onderwijs en on derzoek weten te handhaven, leidt dit altijd nog tot het beste resultaat. Daarom is het heel belang rijk dat universiteiten hun zelfstandigheid behouden, en zich niet al te veel aantrek ken van wat als 'de' mening van 'de' industrie wordt ge presenteerd. Nee, het zijn niet de woor den van een elitaire prof die nog voortdobbert op de anti kapitalistische golven die tien jaar geleden uit de uni versiteit sloegen. De waar schuwing komt van prof. dr. H. Casimir: oud-hoogleraar, oud-president van de Ko ninklijke Academie van We tenschappen én oud-topman van Philips' Natuurkundig Laboratorium. Casimir was een van de in leiders op de jaarvergadering van het rectorencollege, die in Tilburg werd gehouden. Centraal stond er de vraag hoe de universiteiten en ho gescholen dienen in te spelen op de steeds uiteenlopender vraag vanuit de samenleving naar universitair onderwijs. In elk geval niet door univer siteiten en hogescholen om te bouwen tot een soort super markt, waar iedere student naar believen zijn onder- wijswagentje vol kan laden, liet minister Deetman de hooggeleerde aanwezigen weten. 'Voor elk wat wils' leidt tot onnodige doublures, is geen waarborg voor kwali teit en wordt bovenal veel te duur. Universiteiten moeten elk hun sterke punten ontwikke len, waardoor ze interessan ter worden voor nieuwe groepen studenten en poten tiële afnemers van kennis en afgestudeerden, aldus de be windsman. Maar dat gaat niet meer door overal nieuwe studierichtingen aan de be staande toe te voegen. Ze zul len zich in onderlinge af stemming meer moeten spe cialiseren. Deetman wil de universi teiten per sector een bedrag geven. Die moeten dan zelf maar bepalen aan welk on derwijsaanbod ze voorrang willen geven. Zo'n afweging is verre van eenvoudig. Daar komt nog bij dat de studieduur in dt eerste fase is verkort tot vier jaar. De universiteiten staan ruwweg voor de keus tussen het bieden van een algemene wetenschappelijke vorming en een specialistische, op een beroep gerichte, opleiding. Tot voor kort gingen de meeste studierichtingen er van uit, dat het specialisti sche deel wel naar de tweede fase kon worden overgehe veld. Maar nu duidelijk is ge- worden hoe gering het aantal tweede-fase-opleidingen uit eindelijk wordt, kan men in veel gevallen de keus niet meer ontlopen. Het ach en wee klinkt dan ook regelma tig op. In feite worden beide soorten opleidingen al gegeven: ver gelijk de juridische en de me dische opleidingen. Het wer kelijke probleem, aldus Deet man, is dat de student vaak geen zicht heeft op de studie mogelijkheden, en de werk gever vaak niet weet wat een afgestudeerde wel en niet kan. Aan de universiteiten de taak om het scala aan oplei dingsmogelijkheden door zichtiger te maken. Of het probleem daarmee uit de wereld is, betwijfelt Casi mir. Hij herhaalde nog eens zijn drie eisen waaraan een wetenschappelijke opleiding moet voldoen: een grondige training in de fundamenten van een vak, inzicht krijgen in de plaats van het vak in het grote geheel (door hem 'het perspectief-besef' ge noemd) en vooral: het zelf verrichten van onderzoek. Casimir vreest dat er in de vierjarige opleiding weinig tijd zal overblijven voor de twee laatstgenoemde eisen. „In veel gevallen zal de ware academische studie pas in de tweede fase beginnen." Hij eindigde in Tilburg met een hartekreet: wanneer de eerste fase onverhoopt tegen valt, en de tweede fase onvol doende uit de verf komt, worden de topposities op den duur ingenomen door acade mici die in het buitenland hebben gestudeerd. En wie zijn dat? Kinderen van veelal welgestelde ouders. Daarmee is het oude standsverschil te rug. Ook daarom moet de uni versiteit in ons land het cen trum van het meest funda mentele onderzoek en van de grootste toewijding blijven, aldus Casimir. Eindredactie Frans Boogaard EXTRA ombuigingen van drie tot zes miljard, 120 re delijk omvangrijke bedrij ven naar de knoppen, een goeie 300.000 werklozen erbij en tot overmaat van ramp ook nog een verhoging van de stroomprijs van per mo daal gezin toch gauw zo'n 150 gulden per jaar. Tot nu toe kwamen altijd alle jobstijdingen van dr. H. Onno Ruding (Financiën), maar drs. G. Verberg, direc teur-generaal Energie van het ministerie van Economi sche Zaken, kan er ook wat van. De Tweede Kamer hield hij vorige week anderhalf uur zoet met de voor- en na delen van druk- en lichtwa terreactoren, maar 's avonds in Middelburg, tijdens een openbare forumbijeen komst, gaf hij echt onderuit de zak: hel en verdoemenis als ook maar iemand zich te gen de nieuwe kerncentrales zou durven keren. Het begin dit jaar uitge komen regeringsstuk waar in de bouw van tenminste twee nieuwe kerncentrales wordt bepleit, was er heel wat voorzichtiger over: 'geen zekerheid', 'naar beste inschatting' en 'naar ver wachting' zijn termen die in het hoofdstukje 'Opwek - kingskosten en prijsgevoe ligheid' even gewoon zijn als ijs op de Noordpool. Nauwelijks een paar we ken later wist premier Lub bers al vrij nauwkeurig te melden in welke mate de huishoudportemonnee ge baat is bij kernenergie en nu, kort voor het beslissende Kamerdebat, weet Verberg zelfs dat het om precies 150 gulden gaat. De woordvoerder van Van Aardenne aarzelt geen mo ment bij de vraag, wanneer de nieuwe informatie waar over EZ blijkbaar beschikt, de Kamer zal bereiken. „Niks nieuws. We hadden al berekend dat met steenkool- en zonder kernenergie de jaarrekening ƒ550 miljoen meer is. Verberg heeft dat gedeeld door het aantal ge zinnen in Nederland." Dat levert inderdaad 150 gulden op, maar nieuwe in formatie is er niet. Het blijft dus 'naar verwachting' en 'naar beste inschatting'. „ER is de voor economen weinig vleiende uitspraak dat zelfs een papegaai tot geschoold economist kan worden gemaakt als je hem twee woorden leert: 'vraag' en 'aanbod'. Het feit dat deze begrippen een niet onbe langrijke plaats in mijn be toog hebben, heeft geen en kel verband met die uit spraak." (Minister Jan de Koning van Sociale Zaken en Werkgele genheid op het jaarcongres van het VNO). EN toen liet Joop van der Reijden (58), CDA-staatsse- Alders: ...geen dank je wel... cretaris Volksgezondheid, plotseling weten dat hij toch nog wel een poosje wil blij ven. Niet als Kamerlid, want zover reiken zijn ambities nou ook weer niet (dat heeft hij dus met zijn politieke baas gemeen), maar wel als staatssecretaris. Van der Reijden heeft daar zelf aardige motieven voor. Hij vindt dat hij nu niet kan worden gemist, om dat zijn opvolger - wie dat ook zou mogen worden - zijn beleid tot gezondmaking van de zorg overboord zou kunnen gooien. En dat zou zonde zijn van alle moeite. In Utrecht trof Van der Reijden afgelopen week één van zijn vaste opponenten uit eigen kring, de ex- staatssecretaris Hendriks (62). Hij verweet Van der Reijden het CD A-program niet uit te voeren, en gaf hem vervolgens - door een vurig pleidooi voor de volks verzekering - over de band het dringende advies zijn hernieuwde kandidatuur maar weer in te trekken. Van der Reijden begreep de hint, maar ging er slechts zijdelings op in: „Uw betoog getuigt van een dusdanig jeugdig élan dat ik u aan raad Kamerlid te worden. Dan kunnen we nog vaak met elkaar hierover praten." VAN der Reijden terug dus, Kappeyne: ...erbij zijn... maar geldt dat ook voor An- nelien Kappeyne van de Coppello (Emancipatieza ken)? „Er wordt," zei ze af gelopen week, „me wel eens gevraagd of dit een leuke baan is. Dan zeg ik: nou nee, het woord leuk is hierop niet van toepassing. Als je om gaat met macht is de leukig- heid voorbij." Kappeyne had kort tevo ren het eerste exemplaar ge kregen van het handboek 'Vrouw en Beleid', geschre ven door het Kamerlid Elske ter Veld (PvdA) en Lidwi de Groot, verbonden aan het opleidingscentrum De Beuk. Het boek is bestemd voor politici, ambtenaren en pressiegroepen. De schrijfsters, mét Kap peyne docenten aan de ka- derschool Vrouw en Beleid, vinden het hoog tijd dat vrouwen wat vaardigheden en methodes ontwikkelen voor beleids- en leidingge vende functies. Want leuk of niet, zegt Kappeyne, „de af wezige heeft altijd ongelijk. En dat geldt zeker voor vrouwen." AL jaar en dag is het in de Kamer goed gebruik dat Kamerleden bewindslieden kort danken voor het ant woord dat ze op hun vragen hebben gekregen. Of dat antwoord nou bevredigend is of niet, doet aan deze on geschreven wet in hoffelijk heid niets af. Toch overtrad Hans Al ders (PvdA), over het alge meen niet het meest rebelse Kamerlid, deze regel door tijdens het debat over de Postbank zeer nadrukkelijk Neelie Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) niet te be danken. Vier keer las Alders het stenogram na voordat hij de conclusie trok dat een be windspersoon hem nog nim mer zo had bejegend. An ders gezegd: zijn vragen zó had genegeerd. „De minister heeft het gevoel de buit al binnen te hebben, waarbij het positief monisme (onder één hoedje spelen van rege ring en regeringsfracties) wordt onarmd en het dus niet noodzakelijk is te rea geren op de argumenten van de oppositie. Een wel heel bijzonder staaltje van de ar rogantie van de macht." Smit-Kroes - „Ik weet er geen Nederlands woord voor" - ontkende met klem haar 'walk-over', maar Al ders hield voet bij stuk: Geen dank je wel. TERWIJL de techniek en de wetenschap op het gebied van genetische manipulatie (het knutselen aan de bouw stenen van het menselijke of dierlijke lichaam) snel voortschrijden, weet de poli tiek daar nog maar moeilijk raad mee. Tot ergernis van prof. dr. ir. Rösch, één van de Nederlandse pioniers op het gebied van erfelijk- heidskunde. Hij maakte vo rige week bij de aanbieding van een instructief boek over genetica in niet mis te verstane bewoordingen dui delijk dat politici volgens hem in het algemeen nogal achterlijk tegen erfelijk- heidsingrepen aankijken. Volgens Rösch een gevolg van het feit dat „de geneti sche manipulatie partij - ideologieën in de wortel aantast." En de hoogleraar verdui delijkte: „De PvdA worstelt met de ideologie van gelijke kansen voor iedereen. Als iedereen echt gelijke kansen moet hebben, dan zou deze partij op de bres moeten staan voor het kloneren (- identiek kopiëren) van men sen. Want hoe kan men vol lediger gelij ke kansen waar borgen? Ik denk toch dat weinig PvdA'ers zo conse quent willen zijn", opperde Rösch. Over de WD merkte de professor-doctor-ingenieur op: „De liberalen staan al tijd op de bres voor het vrije-marktprincipe. Dus iedereen moet de bevruchte eicel kunnen bestellen om hem (en haar) het meest ge wenste nageslacht te bezor gen." Als het CDA naar de Bij bel grijpt voor een antwoord op de probleemstelling, zal men - concludeert Rösch - nergens de frase vinden: 'Gij zult niet kloneren'. „Maar dat komt natuurlijk omdat de Bijbel voor een woestijn volk geschreven is." Tussen alle humor door kwam in ieder geval Rösch' boodschap over: Nederland is op genetisch-manipulatief gebied Roomser dan de paus. NA een reeks stemmingen rondt de Tweede Kamer vandaag en morgen wat kleinere zaken af, zoals de milieu-effectrapportage, op heffing van het verbod voor vrouwen 's nachts in fabrie ken te werken en de rol van de Nederlandse Militaire Missie onder leiding van ko lonel Valk bij de coup van februari '80 in Suriname. De Eerste Kamer behan delt de Defensiebegroting van minister De Ruiter. ALMELO(ANP) - De gezondheidsdienst A schoolseizoen een one gezondheid van kind minimuminkomen li Almelo loopt hier delijke onderzoek dingspatronen. Dir« van de GG en GD A desgevraagd meeger Dat Almelo zelf et gint, heeft te maken de Almelose wetho der Kooy, vorig jaai minimaal inkomen regering geen ei van wat van off meegedeeld, nar kan worden nag< 20-raketten er zij Dit heeft de woo buitenlandse zaken antwoord op vragi Kissinger over het De Amerikaanse nister van buitenlands verklaarde zaterdag Haag tegenover Ned< journalisten dat het a de Sovjet-Unie geplaa 20 raketten kan worde met een nauwkeurigh tachtig tot negentig Kissinger heeft die b inmiddels ingetrokken De Nederlandse heeft 1 juni laten wetei op 1 november zal b alle 48 in het NAVO- besluit genoemde Ame se kruisraketten te plaatsen, als er op die meer SS-20-raketten geplaatst dan de 378 di stonden opgesteld. Een keurigheidsmarge van tot negentig procent z< kenen dat er in plaats 414 SS-20-raketten die gens Amerikaanse de gen enkele weken gele( ren, minimaal 333 of maal 495 zouden kunn De woordvoerder her er aan, dat Kissinger n ger deel uitmaakt v Amerikaanse regering. In antwoord op vrag de mogelijkheid dat binnenkort laten wet niet langer gebonden te aan SALT II, verkla; woordvoerder dat Ne zeer veel belang hecht naleving van wapen singsakkoorden door ROERMOND(ANP) - aangehouden Turk, die blijft in het huis van be geen concrete aanwijzii weest bij een reeds gepl Ook is de identiteit v Sa met Asian te zijn en definitief vastgesteld a beweringen. Dit heeft de Roermo Laan gistermiddag me deze officier met betre Waaruit een betrokkenl de paus in mei 1981. Tot op heden is niet i Jarige arrestant bij buit grond van het ontbreke drijven kan verdachte vervolgd voor overtredi van vervalste reisdocur De arrestant werd t vanuit West-Duitsland ate dag van het pausbez D in het bezit was van en een geladen pistool. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE - Koning trite gaat op 5 juni a stenares naar Enschei hjtu. Zij vergezelt da Claus, die op die Euregio-kantoor in de-Gronau opent. De koningin het buste gemaakt van Alfred Mozer. Prins C dat beeld die dag ontl Koningin Beatrix, der het beeld van Jai ton maakte, heeft eet ding als beeldhouwt noten. Onder leidit Katinka Bruyn-Var neeft ze zich tot vo

de Stem | 1985 | | pagina 2