Wisselbeker voor Othene 'Mossel moet snackbar in Franse raadsleden bezoeken CDA Sas RT ZEEUWS DEEL Scouting Terneuzen viert jubileum Botsing met paard PV I OCCASIONS WOENSDAG 29 ME11985 VAN ZEELAND COLONNE TERNEUZEN IN TERNEUZEN Vooral jeugd naar expo aquariumclub Rivaliteit Propaganda BUURTVOETBALTOERNOOI TERNEUZEN Sas van Gent Zandstraat van de BMW-dealer Garage Verfaroggebv ttfOENSDAG Vissers n vijfentac liter gasc T16 PAGINA ZEELAND 3 Rode Kruis zit om leden te springen Van onze correspondent TERNEUZEN - Aquarium vereniging De Albino Zwaarddrager uit Terneuzen is redelijk tevreden over het bezoekersaantal van de afge lopen dagen gehouden ten toonstelling in servicestation De Kok. Er waren prachtig ingerich te gezelschapsaquariums, zee aquariums, een terrarium en een schelpenverzameling. Twee en een halve week zijn leden van de vereniging bezig geweest met het opstellen en inrichten van de 25 aqua riums. Een gezelschapsaqua rium van 1000 liter diende als blikvanger. Wie de moeite genomen had een kijkje te nemen, kreeg waar voor zijn geld. Zo stond er een bijzonder fraai inge richt zee-aquarium, waarmee de heer Van Maele bij de dis trictskeuring een eerste prijs in de wacht heeft gesleept. Ondanks de hoge kosten komt het zee-aquarium steeds meer in zwang. Leden van De Albi no Zwaarddrager hebben ge tracht in hun aquarium zo veel mogelijk de natuurlijke omgeving van de vissen na te bootsen. Ook bijzondere dieren wa ren er te zien, zoals de Mexi caanse Salamander, Piranha's en een klein visje, de Wernerie uit Oost-Duitsland. Dit sierlij ke visje is nog maar net op de markt en kost zo'n 15 gulden. Binnen de vereniging is men druk bezig met de kweek van dit visje, zodat er zo min mo gelijk uit de natuur wegge haald moeten worden. De voorzitter van de vereni ging, de heer W. van Maelen: „Vooral veel kinderen hebben de tentoonstelling bezocht. Hieruit bleek dat de meest voorkomende fouten bij aqua riumhouders zijn: te weinig planten en daardoor zuurstof gebrek in samenhang met een slechte belichting". Binnen de vereniging is men dan ook druk bezig met het opzetten van een soort technische dienst, een hulpdienst voor wie problemen heeft met zijn aquarium. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De colonne Terneuzen van het Rode Kruis heeft dringend behoefte aan nieu we leden. Het bestuur doet er dan ook alles aan om het nuttige werk van de colonne onder de aandacht te brengen. Op het ogenblik telt 'Terneuzen' 23 leden. Men zou dat graag opkrikken tot een veertigtal. In september start een nieu we serie EHBO-cursussen, gratis, althans achteraf ver goed, voor wie zich aanmeldt bij een van de colonnes. Om het ledental van de Terneu- Van onze correspondent TERNEUZEN - De scouting groepen in Terneuzen vieren op zaterdag 1 juni het 75-jarig bestaan van scouting Neder land met een spelmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Van 20.00 tot 22.00 uur is er dan nog een kampvuur. Dat alles vindt plaats op de scou tingterreinen en het parkeer terrein aan de Zuidlandstraat te Terneuzen. Deze jubileum dag zal om 14.00 uur door burgmeester C. Ockeloen van Terneuzen officieel worden geopend. De ruim 250 scouts in Ter neuzen nodigen alle school kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar uit om deze dag met hen me te vieren. In een groots opgezette spelmiddag willen de scouts de kinderen kennis laten maken met de wereld van het spel binnen de scou ting. De jeugd kan meedoen aan een kleine vijftigtal spelletjes. Zo is er een kabelbaan, een waterspuitspel, een griezel- hok, een knutselhoek en een circuit met oude spelen. Ook kan er een rondrit worden ge maakt met paard en wagen, of er kan een kijkje worden ge nomen in de wereld van film en fotografie. Deelname aan deze middag kost een gulden vijftig, de kampvuuravond is gratis toegankelijk, ook voor de ouderen. zense colonne op te krikken, heeft het afdelingsbestuur trouwens al contacten gelegd met de besturen van EHBO- verenigingen. Het succes daarvan verschilt sterk van plaats tot plaats. Terneuzen-stad is een van de drie colonnes die de afde ling Groot-Terneuzen van het Rode Kruis rijk is. De andere twee zijn te vinden in Zaam- slag (met 33 leden de grootste) en Sluiskil (28 leden). De co lonne-leden, zonder uitzonde ring uitgerust met een EHBO- diploma, springen vaak bij bij sport- en andere evenemen ten. Het rijtje andere 'maat schappelijk nuttige' bezighe den liegt er ook niet om: ram pentraining in samenwerking met de brandweer, opleidin gen, begeleiding van gehandi capten (bijvoorbeeld bij het zwemmen), de verzorging van donor-avonden, de collecte campagne en niet in de laatste plaats activiteiten in verband met de Henri-Dunant, het vlaggeschip van het Rode Kruis. Zo zullen op de 'Zeeuwse reis' van dit schip vier vrijwil ligers uit Terneuzen aan boord zijn en vijf gasten maken de vakantiereis mee. Vrijwel jaarlijks doet de Henri Dunant ook Terneuzen aan. Dat ge beurt dit jaar op 23 oktober en de afdeling staat dan weer borg voor een waardige ont vangst. Leo Lucas .De Nederlander zou nog wat meer mosselen kunnen eten. - FOTO DE STEM/DICK DE BOER Door Jos Straathof YUFTIG JAAR MOSSELKANTOOR IN BERGEN OP ZOOM DAAR droomden ze vijftig jaar geleden nog niet van bij de oprichting van het 'mos selkantoor', zoals het in de volksmond heet. Het kan toor werd toen als Stichting Centraal Verkoopkantoor voor Mosselen opgericht door het bedrijfsleven. Nu nog steeds is het mosselkan toor een onderdeel van het Productschap voor Vis en Visproducten. De taak van het kantoor is in de lopen der jaren danig veranderd. „De oprichting in 1935 was een gevolg van een crisis- wet, die bepaalde dat er een centraal verkoopkantoor moest komen. Alleen daar konden de handelaren nog terecht tegen vaste prijzen. Wel kon de handelaar uit verschillende kwaliteiten kiezen", aldus Lucas. Er is in de loop der jaren wel meer veranderd dan de prijs, die opliep van 1,75 gulden per 100 kilo naar 23 gulden per 100 kilo. Het kantoor be moeit zich niet meer met de prijzen. „We hebben nu een administratief regelende rol. Alle transacties lopen via ons.", aldus Lucas. Een andere taak van het mosselkantoor is 'het mark- tordenend optreden'. „We hebben een fonds, dat op de veiling onverkochte mosse- HET gaat goed met de Nederlandse mossel. De afzet stijgt de laatste ja ren gestaag. Een grote pan op tafel is lang niet meer de enige manier van opdienen. Moderne varianten als mosselbroodjes, gepaneerde en gefrituurde mosselen rukken op. De mossel moet de snackbar in is de mening van Leo Lucas, het hoofd van het Kantoor voor Mosselzaken in Bergen op Zoom. De tijd van de mosselsaté breekt aan. len tegen de minimum prijs opkoopt", aldus Lucas. De kweker is hierdoor verze kerd van een bepaald inko men. De opgekochte mosse len worden door het mossel kantoor weer in de Ooster- schelde gezet, waar ze tegen het einde van het jaar wor den uitgevist om verkocht te worden. „Er wordt helemaal niets verspild", aldus Lucas. De mosselen worden ver kocht op de enige mosselvei ling in Nederland, die in Yerseke. Het kantoor in Bergen op Zoom startte 50 jaar geleden in de Engelsestraat 33. Ber gen op Zoom werd uitgeko zen als vestigingsplaats vanwege de neutraliteit. „De kwekers uit Bruinisse wil den het kantoor niet in Yer seke en omgekeerd", zegt Lucas. Nu speelt dat niet meer zo, zegt Lucas, hoewel er nog steeds 'een gezonde rivaliteit' tussen de verschil lende plaatsen bestaat. Een andere, modernere taak van het kantoor is de propaganda van de mossel. „We maken reclame via ad vertenties, we stellen geld beschikbaar voor de mossel dag in Yerseke, we waren vorig jaar actief aanwezig op het straatfestival in Vlis- singen en we hebben via en kele huis-aan-huis bladen een limerick-wedstrijden gehouden", somt Lucas op. Er ging zelfs het advies naar de vishandelaren om in sommige zakken met mosse len een klein zilveren mos seltje te doen in een poging meer mosselen verkocht te krijgen. Dat lukt de laatste jaren aardig. Over afzet mag Lu cas niet klagen. „Er is nog steeds een knappe groei op de Nederlandse markt. In België hebben we echter het verzadigingspunt bereikt en ook in Frankrijk zitten we daar niet ver van af", aldus Lucas. De Belgen waren vo rig jaar goed voor 30 miljoen kilo mosselen. Nederland, met vijf miljoen inwoners meer, zat tegen de 13 miljoen aan. Afzet in de noordelijke landen is er nauwelijks. Lu cas heeft daar wel een pri vé-theorie over: „In de zui delijke landen zijn het toch meer viseters, ook schaal diereters. Dat is de bourgon- dische inslag". Het mosselkantoor viert het gouden jubileum op vrij dag 28 juni met een receptie in restaurant De Nieuwe Kloof, Zurenhoek 5 in Ber gen op Zoom. De receptie be gint om 15.00 uur en is rond 18.00 uur afgelopen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sasse afdeling van het CDA heeft het komend weekeinde een tweetal activiteiten op het programma staan. Donder dag 30 mei is er om 19.30 uur een algemene ledenvergade ring in de kleine zaal van hotel Royal. Op de ledenvergadering donderdagavond spreekt het provinciale statenlid voor de CDA mevrouw H. Remijn- De Badts over christen-de mocratie waarbij ze haar uitgangspunten vertaalt naar de praktische politiek. Tevens licht mevrouw Re- mijn punten uit het nieuwe gemeenteraadsverkiezings programma waarover in discussie kan worden getre den. Voordat deze inleiding begint, praten de Sasse CDA'ers over bestuurlijke zaken, waaronder meer de kandidaatstelling voor de groslijst Tweede-Kamer verkiezingen en het lande lijk verkiezingsprogramma. Zaterdag 1 juni ontvangt het CDA de Franse raadsle den van de oppositie-partij en van de gemeenteraad van Bailleul. Na ontvangst om 15.00 uur in de maquettezaal van de Speye plus bezichti ging volgt in het gemeente huis op de Westkade een discussie over algemene po litieke onderwerpen. Tot slot is er een gezamenlijk diner. Van onze correspondent TERNEUZEN - Op de velden van de voetbalvereniging Terneu- zense Boys werd tweede pinksterdag een buurtvoetbaltoernooi gehouden, waaraan tien elftallen deelnamen. Na het nemen van penalty's was het de ploeg van Othene die met de hoogste eer ging strijken. De opbrengst van dit toernooi gaat naar de Zon nebloem-afdeling Groot Terneuzen. Er werd gespeeld in twee poules van vijf. Het niveau lag dit jaar vrij hoog. Mede door de grote inzet van de spelers waren mooie partijen te zien. Door gebrek aan techniek bij de amateurvoetballers werd echter menigeen hard aange pakt. Toch konden de scheids rechters na afloop tevreden concluderen dat geen gele kaarten uitgedeeld waren. Het toernooi droeg een spor tief karakter. Tot sportiefste ploeg werd uitgeroepen het elftal Componisten II. In de poule wedstrijden behaalden de Natuurkundigenbuurt en de Schilders-Oranjebuurt een eerste plaats. Kruisfinales moesten de winnaars aanwij zen. De Natuurkundigen ver loren de wedstrijd tegen Othe ne, die tweede in hun poule ge worden waren met 0-1. Com ponisten wonnen van de Schil ders-Oranjebuurt met 2-0. Hierdoor kwamen de ploegen van de componisten en Othe ne, die beiden als tweede in hun poule geëindigd waren, tegen elkaar uit in de finale. In de finale kwamen de ploegen echter niet verder dan een 0-0 stand. Na het nemen van twee keer vijf penalty's was het de ploeg van Othene die met de wisselbeker naar huis ging. Organisator Alwin Bogaart overhandigde tijdens de prijsuitreiking een bedrag van 1250 gulden, te weten de opbrengst van vorig jaar, aan mevrouw de Munck van de Nederlandse Invaliden Sport bond. Vervolgens deelde Hen drik (Tikje) Hamelink de prij zen uit. Einduitslag: 1. Othene, 2. Componisten 1, 3. Schilders- Oranje, 4. Natuurkundigen, 5. Bomen 2, 6. Componisten 2, 7. Zeehelden-Zeldenrust, 8. Schrijvers, 9. Bomen 1, 10. Bloemenbuurt. De kampioensploeg uit Othene neemt een pint op de overwinning - FOTO WIM KOOYMAN OUD-VOSSEMEER - H. uit Oud-Vossemeer schrok zich zondagnacht een hoedje toen hij op de Broekseweg onder Oud-Vossemeer tegen een paard botste. Het dier verdween na de aanrijding in het nachtelijk donker. H. deed aangifte bij de politie op Tholen, die later in de nacht vaststelde dat het paard toebehoorde aan B. uit Oud-Vossemeer. Het dier was vermoedelijk losgebroken uit de wei. Bij de botsing liep het beest verwon dingen op aan de benen. Plaatselijk nieuws Demonstratie - Sportschool Delta uit Axel geeft vrijdag 3) mei vanaf 19.30 uur een de monstratie judo en jiu-jitsu ij de Ooststraat te Sas van Gent Deze demonstratie maakt deel uit van de vele activiteiten ij het kader van de Sasserie, eej braderie die komend weekend in Sas gehouden wordt. De on der leiding van Staf de Moot staande sportschool geeft ju. do-demonstraties op het ni- veau 'nageno-kata' (examens 2e dan), welke zowel door se- nioren (dames en heren) als door de jeugd vanaf zes jaar verzorgd worden. Onder lei- ding van Frans Buyze uit Zaa- slag geven een achttal zwarte- banders een jiu-jitsudemon- stratie waarbij het zelfverde digingsaspect voorop staat. Sint-Albert - Bowlingclub Sint-Albert heeft met de jaar lijkse clubkampioenschappej de competitie '84-'85 afgeslo ten. Aanvankelijk bestonden er in de club twijfels of deze kampioenschappen wel door gang konden vinden, maar uiteindelijk bleek dit club kampioenschap voor de Sint- Albertbowlers het meest spannende in de afgelopen ja ren. De uitslag van de compe- titie '84-'85 was: dames A- ploeg: 1 Yvonne Saey 154,1,2 Nel Mannee 153,5,3 Annet Del- les 146,7; dames B-ploeg: l Yvonne van de Kevie 140,1,2 Anita van Winden 140, 3 Ans Geerlings 139,8; heren A- ploeg: 1 Alain Sartain 173,3,2 Henk Wolff jr. 170,2, 3 Willy van Durme 161,5; heren B- ploeg: 1 Dave Wolff 147,9, 2 Joop van der Vliet 146,5, 3 Jan Geerlings 146,2; jeugd: 1 Car men Andriessen 139,9, 2 Bea Delles 131,2, 3 Belinda van Delden 123,2. De uitslag van het clubkampioenschap was: dames: 1 Nel Mannee 1733 (over 11 games), 2 Yvonne Saey 163,2, 3 Wally Andriessen 154,1; heren: 1 Hans van As 190,6, 2 Henk Wolff jr. 185,5; 3 Wim Andriessen 169,9; jeugd: 1 Carmen Andriessen 160,7,2 Richard van Delden 157,8, 3 Lee Sartain 136,7, 4 Michel Bregonje 125,5.De algemene jeugdkampioen 1985 is Ri chard van Delden. Henk Wolff jr. werd de algemene kam pioen senioren 1985. Kaarting - Afgelopen zater dag heeft de kaartclub De Straete het kaartseizoen afge sloten met het gebruikelijke feest, wat weer goed in de smaak gevallen is. De beker uitreiking van de competitie ging hieraan vooraf. Bij het bieden zonder roem is de uit slag als volgt: 1. P. Weerman, 2. R. Winne, 3. T. Komen. Voor de eerste dame was er ook een beker beschikbaar en dat was voor mevrouw Ph. Buysse. Bij het jokeren was de uitslag als volgt: 1. mej. L. de Caluwé, 2. F. de Caluwé, 3. Th. Alonsius. (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 O GOES - FIOM - De stichting tot hulpverlening bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap (FIOM) in Zeeland houdt donderdag 13 juni een informatieve bijeenkomst. De avond in De Villa te Goes begint om 20.00 uur en is voor alle belangstel lenden opengesteld. GOES - Koopochtend - De Goese vrouwenraad houdt samen met de plaatselijke afdeling van de Zonnebloem op woensdag2- mei een koopochtend voor bejaarden en gehandicapten in Goes Belangstellenden melden zich vooraf bij de organisatoren. HEINKENSZAND - Avondvierdaagse - Van 3 t/m 7 juni (de vrijdag is een inhaaldag) wordt in Heinkenszand een avond vierdaagse voor wandelaars gehouden over de afstanden 5 en H kilometer. Het vertrekpunt is om zes uur bij De Stenge. KWADENDAMME - Toertochten - De trim- en toerclub Het Groot Verzet te Kwadendamme houdt zondag 9 juni toertochten door Zuid-Beveland. Naar keuze kan men deelnemen aan een tocht over 30, 60 of 90 kilometer. Het vertrekpunt is bij café De Kroon, 's morgens om negen uur. Daar kan men ook inschrijven. MIDDELBURG - WD - Een groep van acht VVD-Tweede-Ka- merleden brengt vrijdag 31 mei een bezoek aan Zeeland en doet daarbij verschillende bedrijven aan. Na de tocht door het Zeeuwse verzamelen de politici zich vanaf 20.00 uur in de Schouwburg te Middelburg. Hier spreken milieu-minister Win semius en de WD-fractievoorzitter Ed Nijpels de aanwezigen toe. VLISSINGEN - Schelderadar - Het Projectbureau Schelderadat is officieel gestart met de werkzaamheden. Tegelijkertijd werd ook het verbouwde onderkomen van het bureau te Vlissingen in gebruik genomen. Twee functionarissen zorgden voor een offi ciële handeling: ir. L. van de Vel (bestuursdirecteur van het Zeewezen en van de Binnenvaart) en N. Bollen (voormalig di recteur van het Directoraat Generaal voor Scheepvaart en Ma ritieme Zaken). Het bureau is gevestigd aan de Boulevard de Ruyter. Van onze cc SLUIS - H ■Hier is Sluis 14 tot en met twaalfde ma braderie, ee waarvoor elk langstelling li niet all lane dat bij En en eigen opvallend dit jaar t„ WV schrifte nische geland, rijk zijn informatie Met zijn deelnemende 'SU >te i-Vl. Tg 1' verzoe Duits] binni ov ders is de het grootste Zeeuwsch-Vl De opening 14 juni met het bel-ballon meentelij k de Maria- t oplat v pa er R* wc AARDENBI burg weer meente te rr het afgedwo ter W. Locke Gisteravond unaniem, tot commissies tei Min of meer dat er uit de beh toch nog enige g vernomen. CD, Clerck en P. vai Standaert) wilc mitsen' en 'ma: wel akkoord gaa trokken raadslee wel aan de comi len verlaten, war ken dat de bij eer functioneel' zijn. Bij de voorr ringsfracties' sp de opvatting eer liet L. de Clerc weten- dat 'het commissies in te schied onder dri in Aardenburg 1 keren'. „Ik heb r instellen van de: maar wel teger Van onze con middelburg vissen op de di Bath werd op 1 het vorig jaar d nen uit Roosend; burg gecombine bezigheid die di politierechter werd met boetes derd en tweehon De broers A. Roosendaal (26 e jarige G. van de burg stonden t schuldiging var 85 liter gasolie c een in de buu staande auto. T P- en A. G. aan wet de hiertoe genomen jerry stuk tuinslang, de wacht in zijn Bij de nader Politieagenten c woed op de clax mannen tevoors met de medede juist een behoe: daan. Nader on dat de behoefte inhoud van een bestond, waarr werd aangehou- Van de P. en veroordeeld tot driehonderd gu oplettende broe derd gulden kre amsterdam - Werden 89 contr: voor levering ap Wm 28,10 tot 2! was vast. Rotterdam «ardappelen, los s£f i,in gvdd0" I 'ef btw: klei-aa f-aOmm 6,00-8,(X fO-10,00, Bintje 14,00-15,00, Bintje voor frites 16,00-1 TPelen: aardapp 2°r industrie 6,( appelen 4,50-5,5( Was flauw.

de Stem | 1985 | | pagina 14