Pittige strijd hockeytoernooi basisscholen 'Levensomstandigheden in Polen zijn verbeterd' Wethouders roeren trom De Vogel wil meer jeugd aantrekken DE STEM Misleidingsgedrag WOENSDAG 29 ME11985 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND TIJDENS STATIEKERMIS Muziekschool Hulst zet deuren open Recreatiezwemmen in Kloosterzande HULST - Van 9 tot 13 augustus wordt in Hulst een grote beurs gehouden voor vakantie, sport en vrije tijd. HENGELCLUB VERGRIJST Videofilms HULSTENAREN NA VIJFDE TRANSPORT: Gesnauw Smoeltjes Koffie Natuurschoon Runderen y® m Tegengesteld Slager Meikever BIJ OPENING JONGERENFES TIVAL Axel Hulst Koewacht T22 Grote beurs voor sport en vakantie Van onze correspondente HULST - Zaterdag 1 juni houdt de Zeeuwse Mu ziekschool regio oost Zeeuwsch-Vlaanderen een open dag. De deuren gaan dan wijd open voor alle belangstellenden, die eens willen zien wat er op de muziekschool zoal ge beurt. Om half tien beginnen de eerste demonstraties, openbare lessen en optre dens. De huidige leerlin gen tonen aan de geïnte resseerden hoe ze een al gemene muzikale vor- mingsles volgen. Ande ren geven een demon stratie van hun kunnen met een afwisselend in strumentaal programma. Een aardige gelegenheid om de verschillende in strumenten te horen be spelen. Naast de AMV- lessen voor de eerste en tweejaars is er ook een demonstratieles voor de opleiding koperblaasin strumenten. De open deuren dag duurt van 9.30 ut 14 uur. Tijdens de vele demon straties kunnen ouder en belangstellenden bij di recteur Anton de Kort en de docenten terecht voor alle informatie. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Vanaf vandaag begint de Hontenis- ser Werkgroep Sportieve Re creatie weer met de wekelijk se zwemavonden in het zwem bad te Kloosterzande. Iedere woensdag van 19 tot 20 uur zijn alle belangstellen den vanaf 16 jaar welkom in bet koele nat om er wat condi tie op te doen of de zwemtech- niek wat bij te schaven. Per keer kost het 1,50 gulden. Van onze correspondente De expo maakt onderdeel uit van de Statiekermis, die dan voor de derde keer plaats vindt om en nabij het Hulster Stationsplein. Naast de feesttent verrijst dan dit jaar een minstens duizend vierkante meter grote tent voor de beurs. Het stichtingsbestuur heeft de organisatie van dit veel vrije tijd omvattende werk in handen gegeven van de ge broeders Beaart. Hans en Egon vonden het regelen van een dergelijk grootscheeps evenement een uitdaging. „Het is de verwezenlijking van een ideaal, dat als een ondersteu ning van het gehele Statieker- misgebeuren kan worden ge zien", verklaart Egon, die al in januari is begonnen met de voorbereidingen. „Ik heb ooit eens een kunst en antiekmarkt georganiseerd op het Torroterrein. Een beurs vraagt echter wel wat meer. Het begint al met het aanvra gen van de vergunningen en daarna hebben we midden standers en bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen aange schreven". De belangstelling voor de beurs is tot nu toe overweldi gend. Vele standhouders we ten dat de Statiekermis in Hulst ieder jaar heel wat volk trekt. Hans rekent dit jaar zelfs op ettelijke tienduizen den mensen. In de feesttent worden nogal wat uitnodigende activiteiten gebracht. Elke avond is er wel een verrassing. Zo is aan de oudere jeugd gedacht op de vrijdagavond en komt een van de betere jazzgroepen naar Hulst om een swingende avond weg te spelen. Voor jong en oud is er ook gelegen heid om te dansen. Van onze correspondent HENGSTDIJK - Visclub De Vogel in Hengstdijk gaat pro beren meer jeugdige henge laars warm te krijgen voor het lidmaatschap van de vereni ging. Bestuur en leden waren het daar roerend over eens tijdens de afgelopen jaarvergadering. Het blijkt namelijk dat het le denbestand flink aan het ver grijzen is. Meer aandacht voor de jeugdleden en speciale wed strijden voor deze categorie, dat is wat De Vogel in eerste instantie wil. De Vogel spie gelt zich daarbij aan de hen- gelclubs in Axel en Clinge. Die geven het goede voorbeeld door heel wat voor hun jeugd leden te doen en het onder meer via specialisten de bij zondere knepen van het sport vissen bij te brengen. De Vogel wil in de toekomst dezelfde weg bewandelen. Er zijn echter nog wat vragen die nader onderzoek vereisen. Zo is nog niet bekend of de pach ter van het viswater de Vogel, de heer Moorthamer uit Kui taart, medewerking en toe stemming wil geven voor j eugdwedstrij den. Tijdens de jaarvergadering reikte voorzitter R. Bogaaert een wandbord uit aan alge meen kampioen F. Lippens uit Axel en dameskampioen me vrouw M. van Duyse uit Clin ge. Er werden ook vier data vastgesteld voor de clubwed strijden, op 23 juni, 14 juli, 10 augustus en 1 september. In tegenstelling tot voor gaande jaren worden de kam- pioensprijzen nu meteen na de wedstrijd op 1 september uit gereikt. Vanwege de geringe belangstelling voor de jaar lijkse feestavond wordt hier van afgezien dit jaar. In de beurstent zelf is er van 14.00 tot 02.00 uur non-stop muziek en verzorgt Radio Cu pido de omroepinstallatie. De entree is gratis en de kinderen worden onthaald op video films, terwijl de ouders een kijkje kunnen nemen bij de verschillende stands. „Een aantrekkelijk geheel voor vele duizenden belangstellenden", besluit Egon. „Het zal de pan uitswingen tijdens de derde Statiekermis". Van onze correspondente HULST - Ruim 150 leerlingen van de Hulster basisschool- speelden maandag enkele par tijtjes hockey tegen elkaar. Rapide uit Hulst organiseerde deze wedstrijden en hoopt dat het een jaarlijks terugkerend festijn wordt. De drie coaches van de ieugdteams, Ab Claysen, °jGg-AD VOOR ZUOWEST NEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Emile Calon, Co Meertens, Cor de Boer (toto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène 'erstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Aad van der Wouden. Advertentie-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu nrivé 01150-95339 Frans Daandels en Bob Roest, namen het initiatief en zorg den ervoor dat de 150 enthou siastelingen ingedeeld werden in verschillende poules. Op drie velden vochten de ervaren hockeyers (vier teams), de onervaren spelers (drie teams) en de jeugd bene den de 10 jaar (vier teams) om de wisselbeker. De elftallen bestonden uit jongens en meisjes. Wethouder W. de Kayser verrichtte de afslag van de eerste wedstrijd. De publieke belangstelling was groot. Vele ouders moe digden de jeugdige sportieve- lingen aan. De wedstrijden verliepen zeer prettig, hoewel er fanatiek gestreden werd. De Nederlandse hockeybond vaardigde, naar aanleiding van dit toernooi, zijn trainer Huub Bun af. Deze gaat in de toekomst de begeleiding van de mini's onder de loep nemen en helpen verder te ontwikke len. Rapide Hulst is hiermee de eerste hockeyclub in Zee land die deze begeleiding krijgt. Na een aantal spannende wedstrijden, met of zonder aangepaste regels, was de uit slag als volgt: Poule 1 (ervaren teams): 1. De Ark 12 punten, 2. Willibrordus 11. Poule 2 (oner varen spelers): 1. Willibrordus 2, 2. St. Bernardus 1. Poule 3 (mini's): 1. Moerschans 3, 2. Ark 2. Theo Biesbroeck en Walther Biesebroek .Het is net of de zon hier stralender is - FOTO ERIK OSSEWAARDE Van onze correspondente HULST - Vorige week keerde de groep 'Polengangers' ver moeid terug na een vijf dagen lange reis. Voor de vijfde keer brachten ze een transport met kleding, fruit, ziekenhuisspul len en medicijnen naar dit Oostblokland. Theo Biesbroeck en Walther Biesebroek doen hun relaas. „Ik ben geen beroepschauf feur", zegt Walther. „Onze wagen was niet voorzien van een slaapcabine, dus veel slaap was er voor ons niet bij. Na ons vertrek uit Hulst zijn we 24 uur continu doorgere den, zoiets gaat niet in je kou de kleren zitten". Het is de vijfde keer dat hij de tocht naar het Oostblok meemaakt. Theo Biesbroeck reed vorig jaar voor de derde keer mee. Verleden jaar ver klaarde hij na een barre tocht met veel oponthoud nooit meer mee te gaan. Toch was hij ook dit keer van de partij. „Ik vond de ervaringen van vorig jaar heel vervelend. Je beweert dan inderdaad in een opwelling: dit nooit meer, maar als je dan een heel jaar bezig bent met het regelen en organiseren van een volgend transport en je krijgt een aan tal positieve reacties vanuit Polen, besluitje toch weer mee te gaan. En ik heb er deze keer echt geen spijt van". Theo is voorzitter van de nieuwe in 1984 opgerichte stichting Hulp aan Polen. Een samensmelting van vele orga nisaties in Zeeuwsch-Vlaan deren die allen hetzelfde doel voor ogen hadden. „Dit jaar was er een enorm aanbod van goederen", vervolgt Theo. „We zijn met elf man een een vrouw vertrokken, verdeeld over zes wagens, beschikbaar gesteld door bedrijven". De wachttijden van vorig jaar hangen nog steeds als een zwarte wolk in hun gedachten. Niet dat het dit jaar veel beter was. Van West naar Oost- Duitsland twee uur en van Oost-Duitsland naar Polen zes uur. „We hadden dit jaar een Pool in ons gezelschap, Tjes Statew, die kon met die be ambten praten en dat was toch een voordeel. Toch hoor je bij de grens nog veel geblaf en af gebeten gesnauw. Je wordt aan de kant gezet en dan laten ze je gewoon een paar uur wachten". Na de vermoeiende heenreis moesten de wagen combinaties nog 500 kilometer door Polen rijden, waar ze steeds snelheidscontrole kre gen om de goederen af te leve ren. „Het is toch hartverwar mend als je ziet hoe blij die kinderen daar zijn met een stukje speelgoed. Je lepelt het plezier zo van die smoeltjes af. En voor sinaasappelen en ci troenen geldt dat ook. Die gastjes zijn er dol op". De bei de mannen hebben de indruk dat het leven in Polen toch minder penibel is dan enkele jaren terug. „De hygiëne is er duidelijk verbeterd, dat was drie jaar geleden nog een ver schrikking. De winkels heb ben nu een behoorlijke voor raad en de mensen zijn beter gekleed", vertellen ze. Beiden hebben de indruk dat het land geregeerd wordt door de poli tieke partij enerzijds en de rooms katholieke kerk ander zijds. „Het viel wel op dat er dit jaar ongelofelijk veel Russi sche vrachtwagens op de weg waren, gloednieuwe combina ties van West-Europese make lij", vult Theo aan. „Ik ben al tijd bang dat er wat gebeurt met de wagens", vervolgt Walther, „als er wat kapot gaat zit je dagen vast. Ik ben steeds blij als we weer heel huids terug zijn". Theo knikt instemmend. „Als je zo'n 3100 kilometer gereden hebt en weer thuis bent is het net of de zon hier stralender is en of al les helder en schoon is. De kof fie smaakt dan tien keer be ter". Zijn vrouw vertolkt de ge- volens van de 'achterblijvers': „Je loopt vier dagen lang met een angstig gevoel rond. Als het konvooi de Oost-Duitse grens gepasseerd is hoor je he lemaal niets meer. Die tijd vul ik maar zoveel mogelijk met veel werk en vertier zodat ik er niet aan loop te denken". De tocht was in alle opzich ten een succes. Echte moeilijk heden kwam men niet tegen. In Polen zelf kreeg de groep ook nog hulp van een daar wo nenden oud-inwoner van Sint-Jansteen, de heer Van Gimst, die hen hielp met de taal. Er wordt alweer aan vol gend jaar gedacht. „Confectie is er genoeg. We moeten het accent verleggen naar kinder- en babykleding en vooral naar medicijnen, speelgoed en fruit", verklaren beide Polengangers, die tij dens de reis toch nog even konden zien dat het land veel natuurschoon heeft, maar ook gebieden kent waar de zure regen hele bossen ontbladerde. Volgend jaar gaan ze weer, de vermoeidheid en ellende zijn dan weer vergeten. 'Injury-feigning' van een goudplevier. 't Is al jaren geleden, we woonden voor 'n tijdje op Texel. Alle vrije tijd werd besteed aan vogel studie en, in de broed tijd, aan 't ringen van vogels. Op zekere dag waren we op de kilome terslange zandplaat te gen de zuidpunt van het eiland aan (sedertdien jaar na jaar verder weg geslagen). Alleen bij storm en extreem hoge vloeden kwam die plaat onder water. Een pracht broedplaats voor allerlei liefhebbers van kale of spaarzaam begroeide terreinen: dwergstern, scholekster, kluut en de pleviertjes waarover we vorige week schreven. De strandplevier en de bontbek. Vanachter 'n aankomend duintje had den we 'n strandplevier met jongen zien scharre len. In 'n snelle spurt, dat kon toen nog, er heen, de jongen drukken zich en als je je ogen goed gebruikt heb je ze maar voor het oprapen. Strandplevieren, die had den we nog niet in ons ring- boek en al mag dat niet het doel zijn van het ringonder- zoek, je weet hoe dat gaat. Kortom, die spurt werd inge zet. De ene oudervogel vliegt weg, de andere blijkt ver lamd te zijn: met 'n wat on gelukkige poot en 'n half af hangende vleugel fladdert, zeg maar sukkelt, hij zo'n meter of wat voor ons uit. Die moet natuurlijk ook geringd worden. Eerst hij of zij, de jongen dat komt wel. Maar je kunt hem telkens net niet pakken, 't Is een kwestie van meters, maar hij is wel iets rapper. De achtervolging gaat door, honderd, tweehon derd meter ben je gauw weg en wat doet plevier dan in eens: pitt-pitt-pltt klinkt het opeens en volmaakt gezond vliegt hij op, met 'n grote boog terug naar de plek waar het spel begon. Het is volkomen gelukt; de partner heeft inmiddels de jongen in veiligheid gebracht en de achtervolger is wegge lokt. Hij is het slachtoffer ge worden van wat in het vak injury-feigning wordt ge noemd of zoals u wilt: dis traction display, weglokspel, erg vrij vertaald. Het is in de vogelwereld 'n bekend gedrag: verwonding simuleren, wegsukkelen en de potentiële vijand weglok ken. Het lukt niet alleen bij mensen en het wordt niet al leen op hen uitgeprobeerd, maar op alle mogelijke bela gers. Ook op runderen bij voorbeeld, die te dicht bij het nest of de jongen komen. En het is een gedrag dat bij di- -1 •- t«i Wé f - Ook de grutto schroomt niet voor simulatiegedrag. verse soorten voorkomt. Bui ten de reeds genoemde ple- viertjes doen ook kievit, kluut en grutto 't bijvoor beeld. Vooral de kluut kan zich behoorlijk 'aanstellen' als er grazend vee in de buurt van zijn gezin komt. Ook ganzen en eenden ver tonen dit gedrag. Binnenkort zien we in de polders overal bergeendenparen met jongen op weg naar de grotere kre ken of de schorren. Stoot je, onverwacht voor beide par tijen, ineens op z'n gezin netje, dan fladdert, meestal, het vrouwtje plotseling 'vleugellam' weg. Ze speelt precies hetzelfde spelletje als hiervoor reeds beschreven. De vraag is natuurlijk: 'weten' vogels wat ze doen, welk spel ze spelen? Aange nomen wordt dat dat niet het geval is. Het zou 't resultaat zijn van twee zeer tegenge stelde gedragspatronen: aan vallen en vluchten. Noch 't een noch 't andere is verstan dig als je met zo'n brets jon gen op stap bent. De besluite loosheid leidt tot 'n tussenge- drag. 'n Oversprongbewe- ging noemen we dat, over springen van het ene gedrag spatroon in het andere. Wij kennen het ook: in het haar krabben (achter 't oor), aan 'n oor of de neus gaan frunniken en niet te verge ten: in het (eigen) kruis krab ben. Het is allemaal mense lijk, of dierlijk zo u wilt. En zolang de slager die laatste oversprongbeweging maar niet teveel vertoont, is het niet zo'n probleem. Eenden hebben nog 'n andere afweer op dat vlak, ook automatisch om zo te zeggen. Verlaten ze tijdens het broeden het nest, dan dekken ze de eieren toe. Worden ze verrast dan ont breekt de tijd; van pure schrik ontlasten ze zich. Een zeer stinkende, dunne darm- inhoud wordt over de eieren gesproeid. Voor kraai en ek ster zal dat vermoedelijk geen bezwaar zijn om toch de eieren aan te spreken. Zoogdieren echter, wezel en de zijnen, die ook veel mee onverwacht opduiken, trek ken vermoedelijk de neus op. En terecht, want fris is an ders, maar het broedsel is wel gered. Trouwens: doen wij 't soms niet in onze broek van schrik? Ook dat is de zelfde onbewuste reactie. Meimaand. Meikever- maand. Heeft u er al gezien dit jaar? Wij nog niet, maar Eddy Taelman en de zijnen telden er op 21 mei dertien in de Van Leyenlaan in Hulst. Voorwaar niet weinig voor 'n soort die zeldzaam is gewor den. Zelf hadden we ook 'n paar buitenkansjes. Vrijdag avond de 24ste twee rode wouwen bij elkaar op het eind van de Hogeweg tegen de Louisapolder aan bij Nieuw-namen. Zaterdag morgen een exemplaar in de Koning Willem 111-polder tussen Den Bos en 't Overste Veer. In de gaten houden, want onze roofvogels zullen ons dit jaar toch verrassin gen brengen, onthou mijn woorden. Van een onzer verslaggevers HULST - De wethouders W. Kayser van Hulst en P. Mang- nus van Kloosterzande geven zaterdag het goede voorbeeld bij de opening van het Jonge ren doe-festival in het Hou tenkwartier. Ze stropen de mouwen op, kruipen achter een drumstel en zullen middels een ritmi sche solo rond 10 uur het festi val voor geopend verklaren. Zoals bekend is er tijdens het festival van alles te bele ven. Activiteiten die er vooral op gericht zijn de jongeren daadwerkelijk in actie te brengen. Zaterdag en zondag zijn er doorlopend workshops rond zaken als popmuziek, vi deo, grimeren, pottenbakken, fotografie, krachttraining en judo. Maar eigenlijk begint het festival vrijdagavond al voor de muziekliefhebbers. Vanaf 19.30 treden de popgroe pen Vampire en Iron-Sight op. Rond 22 uur betreedt de hoofdattractie het podium, de hardrockband Killer. Zaterdag zijn er behalve de al genoemde workshops een diaserie over jeugdwerkeloos heid (15.00 uur forumdiscussie over dit onderwerp), een video over jongerencultuur, de mu ziekfilm Montherey-opo, jon- gerentheater Menens en jeugdcirucs Reinardi en bal letgroep Rosante. De avond staat in het teken van de mu ziek met optredens van de Tosti Proets, de Hontenisser formatie Draften Blues en de nderlandstalige band Nood weer. Zondag is er om 10 uur een koffieconcert door jongeren van de muziekschool (in de muziekschool). Van 13 tot 18 uur zijn er dan weer doorlo pend activiteiten. Zo treedt het jongerenkoor Clinge op en zijn ook het jeugdeircus en de ba- letgroep weer van de partij. Om 15 uur begint een play- backshow, waarmee heel wat platen- en boekenbonnen te verdienen zijn. Playbackers wordt gevraagd zich zo snel mogelijk aan te melden. Dat kan door te bellen naar 01140- 14084. Het jongeren doe-festi- val wordt om 18 uur afgesloten met een ballon wedstrijd. Plaatselijk nieuws Filmavond - Donderdag 30 mei heeft de vrouwenbond FNV een film op het program ma staan, waarbij iedereen welkom is. De film, met als titel 'Der aufrechte Gang', handelt over de rolwisselings- problematiek. Na afloop van de film is er gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. De discussie vindt plaats onder leiding van emancipatiemedewerkster Charlotte van Hoorn. De film, die gedraaid wordt in gemeen schapcentrum De Halle, be gint om 20.00 uur. Damesvoetbal - Het recreatie- damesvoetbaltoernooi, gehou den in 't Sporthuis te Axel, is gewonnen door de Biezentrap- pers uit Kapelle. Het zilver was voor Molenhoek uit Hoek. De derde prijs ging naar Cen- tra-Inghels. Bridge - Leden van BC Axel speelden in het cultureel cen trum De Halle een Pinkster drive met 29 paren. Er werd gespeeld in 2 groepen. De uit slag is als volgt: A-groep draaiende Schevenings voor 14 paren: 1. heren Pel-Moeliker, 2. dames Matheeuws-Duime- lings, 3. heren v.d. Casteel-Es- selbrugge, 4. mevrouw Dek ker-de heer Koek, 5/6. dames Kock-Pel, 5/6 heren Bode-Ar- noldi. B-groep Schevenings voor 2x8 paren: Noord-zuid lijn. 1. echtpaar L. Scheele, 2. echtpaar Herrebout, 3. heren Vermunt, 4. dames Maris/ Scheele, 5. dames v.d. Cas- teel/Groenewoud. Oost-west lijn: 1. dames Keeman-Knöp- ker, 2. echtpaar Ysebaert, 3. heren Bischop-De Maagt, 4. echtpaar Kraaijenbrink, 5. echtpaar David. Vrouwengilde - De dames van het Hulster Katholiek Vrou wengilde gaan vandaag (woensdag) naar de Belgische hoofdstad Brussel. Op het pro gramma staat een bezoek aan de Grote Markt en een bezich tiging van het stadhuis. De rest van de dag wordt besteeds aan de het bekijken van de be zienswaardigheden van de stad en de vele winkels. Sprookjestocht - De omgeving van het Jagertje is vandaag (woensdag) omgetoverd in een sprookjesbos. Het Katholiek Vrouwengilde heeft voor de kleinsten vanaf vier jaar een sprookjestocht uitgezet. De kinderen, vergezeld van vriendjes, vriendinnetjes, ouders en grootouders wacht een spannende, leuke middag. Gouden huwelijk - Het echt paar Jacobs-Fruytier uit de Zoutestraat viert vandaag (woensdag) het gouden huwe lijksfeest. Om 14.00 uur is er eucharistieviering in de basi liek. Bij deze dienst verzorgt het ouderenkoor onder leiding van P. de Pundert de liturgi sche gezangen. Turnen - De turnvereniging Vlug en Lenig houdt donder dag 30 mei verenigingswed strijden. De wedstrijden zijn ingedeeld in vier categorieën, de eerste categorie is tot 11 jaar, de tweede categorie is van 12 en 13 jaar, de derde ca tegorie is van 14 en 15 jaar en de vierde categorie is van 16 jaar en ouder. Gestart wordt om 18.30 uur en het einde is om ongeveer 21.30 uur. De wed strijden vinden plaats in de gymzaal Eikenlaan te Koe wacht.

de Stem | 1985 | | pagina 13