a ^r>pr' 'Begroting is moeilijk voor hoofdingelanden' Britse onderscheiding voor Hulster echtpaar GS MANEN GEMEENTEN TOT GEHEIMHOUDING Verleiding was te groot voor stroper Duo aangehouden in Vlissingen voor drughandel Twee miljoen minder omzet bij Zeeuwse tuinbouwveilingen hebt belangstelling? HET WEER reren Kunstgebit reparatie Boomerhondjes en deze" obee" tfS> Zeeuwsvlaamse Koerier, ite. grote resultaten. PAGINA ZEELAND 1 Geen overleg over veren en Oosterschelde ALLEEN STIJGING IN TERNEUZEN BOETE EN VOORWAARDELIJK mmmmm GRIFFIER WATERSCHAP NEEMT AFSCHEID HASJLIJN OPGEROLD WOENSDAG 29 ME11985 Opklaringen Weer in Europa Meisje (4) in auto meegenomen Bondspresident bezoekt Deltawerken A6Ö h is met haar ca. 13.000 knemers een dochteronder- ing van Vendex International, orende tot de Divisie Levens- delen. xploiteert een keten van kels die onder verschillende en opereren, zoals: Edah, ro, Dagmarkt, Basismarkt en orama. verkoopgroep Torro onder- eidt zich door haar grote filialen t een uitgebreid food en -food assortiment in zowel fbedienings- als bedienings- elingen. hrijf dan een sollicitatiebrief aan ah B.V., Kanaaldijk N.O. 82, 1 SB Helmond, t.a.v. de heer de Been. Vermeld in de linker- venhoek van de envelop ons ature-nummer AB 22-51 =>rkiezer, door- z. enz. 80-560588 STEM BEREIK IN UW GEBIED ar bezit zo'n rsteenklok, re- armeren pen- khorloge. Jam- niet meer tikt of id produceert, tijd voor u. aan, n.l. arantie Repa- voor uurwer- en zilver A.C. Horloger-Ju- gelweg 2, tel. Axel. klaar terwijl u wacht. Axel sestr. 1, Zaamslag, 01153- 1650. Geopend van 8.00- 18.00 uur. Donderdags ge sloten. vakantie/rekreatie Te huur in Belgische Ar dennen vakantie appartement Billijke prijs. Tel. 01184- 61230 na 20 u. te huur aangeboden JONGEMAN 23 jr., ge scheiden met 2 kl. kinde ren, zoekt leuke vriendin, huidskleur onbel., evt. kind geen bezw. liefst omg. Z.VI. Br.o.nr. 903163 (huisjdieren zeldzaam mooi (schapen- doesjes), 8 wkn., ingeënt garantie. Tel. 09- 3214670112. """en *>°r n'oK0Pers' ÜS kanS Ap7e\töe Pr'J atis een maar' rege|s VAN ZEELAND T27 'Meer aandacht geven aan bodemvervuiling' Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeenten laten weten dat ze meer dan tot nu toe aandacht dienen te be steden aan het voorkomen en het opruimen van bodemverontreiniging. Het dagelijks provinciebestuur doelt daarbij vooral op het hanteren van de hinderwet. Voorkomen moet daarbij worden dat buiten de (contactambtenaar van de) gemeente, de milieu-inspectie en de provincie nog anderen kennis nemen van voorlopige onderzoeksre sultaten. Dit om 'geen verwarring te stichten'. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede-Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat heeft gisteren afgezien van haar voorgeno men overleg met minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) over de Westerschel- deveren en de Deltawerken. „We hebben ons nogal laat gerealiseerd dat er vandaag geen plenaire Kamerzitting zou zijn en dat dus een hele boel Kamerleden alleen voor dit overleg van heel ver zou moeten komen", aldus de grif fier van de betrokken commis sie, drs. A. Teunissen. Kamer- leden die van ver moesten ko men zijn volgens hem Zijlstra (Sneek) en Van der Doef (Mid delburg). Het overleg, waarin de ex ploitatie van de Zeeuwse ve ren en de voortgang en kos tenontwikkeling van de Oos terschelde centraal hadden moeten staan, is nu geagen deerd voor 18 juni. Die dag moeten ook ver van Den Haag wonende Kamerleden toch al in de residentie zijn. GS delen dit mee in een brief, waarin het provinciale beleid ten aanzien van bodem verontreiniging aan de ge meenten wordt duidelijk ge maakt. Bij de brief hoort een nota over de aanpak van de bodemverontreiniging. Aan de bestemming van gronden voor zekere doelein den moet voortaan een onder zoek naar de bodemgesteld heid voorafgaan. De onder zoekskosten en de eventuele rekening voor het opruimen van gif kunnen ten laste wor den gebracht van de grond prijs. GS behouden zich het recht voor om goedkeuring aan be stemmingen te onthouden, ook al bestaat nog slechts het ver moeden dat bodemverontrei niging aanwezig is die moge lijk opgeruimd zal moeten worden. Goedkeuring kan wel verleend worden wanneer een bepaling is opgenomen dat een bestemming niet zal worden gerealiseerd zolang de bodem niet voldoende schoon is. Lijst Het rijksgeld voor bodemsa nering of -onderzoek (de inte- rimwet) wordt in het vervolg nog slechts beschikbaar ge steld wanneer andere wettelij ke regelingen geen soelaas bieden. Gedeputeerde Staten stellen jaarlijks een lijst op van projecten, die voor uitvoe ring via de interimwet in aan merking komen. Zodra de mi nister akkoord is gegaan met de opname van een project in een bodemsaneringsprogram ma ontstaat voor de gemeente de verplichting ook mee te be talen. Van een onzer verslaggevers GOES - De Coöperatieve ver eniging centrale tuinbouwvei ling Zeeland heeft in het afge lopen jaar een omzetdaling van twee miljoen gulden moe ten incasseren ten opzichte van 1983. Alleen de dependance in Terneuzen wist een kleine stijging in de omzet te behalen in tegenstelling tot Goes, Ka- pelle en Krabbendijke, die elk enkele tonnen minder veilden. De omzetdaling kwam pas half juli van het vorige jaar opgang. In de eerste helft van 1984 kende de coöperatie nog een stijging van ruim 3,5 mil joen oftewel 18 procent. In het jaarverslag van de veiling wordt de reden van het voorspoedige begin gezocht in de kleine oogst van het hard fruit in 1983. Het aanbod was niet groot en kon daarom in een vlot tempo geruimd wor den. De veiling kende nauwe lijks bewaarproblemen. Maar eind maart kwamen de appe len van het zuidelijk halfrond Nederland binnen en zorgden voor een flinke prijsdaling. In het najaar waren de weersomstandigheden zoda nig, dat de roodvruchtige ap pelrassen niet op kleur kwa men. Vooral de Jonagold kreeg het hierdoor zwaar te verduren. Ook de perenoogst viel gemiddeld 14 dagen later dan onder normale omstan digheden. In het jaarverslag spreekt de organisatie echter niet van een slecht of matig jaar. Over de op handen zijnde fusie tussen de veilingen wordt nauwelijks ingegaan in de notitie. Het bestuur beperkt zich tot het melden dat enkele deskundigen zich momenteel buigen over het vraagstuk. Zoals eerder gemeld zal de fu sie echter niet lang meer op zich laten wachten. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Ik heb het e®ht geprobeerd te laten, maar de verleiding werd me te sterk", zo luidde de biecht van een verstokte stroper C. E. (46) uit St. Willebrord, die dinsdag voor de zoveelste maal voor een dergelijk feit terecht Woest staan. Op 7 oktober had hij samen wet de 54-jarige J. van G. uit Tilburg post gevat op een dijkje bij Rilland-Bath. Met behulp van een lichtbak en ge opend met een dubbelloops Jachtgeweer werd het konij- oenbestand in dit gebied dras- 'isch uitgedund. Na enkele wen bedroeg de buit veertien Konijnen en twee hazen, die in Wn zak in de achterbak van de auto werden gelegd, toen twee surveillerende politieagenten het tweetal betrapte. »Ik beloof u plechtig dat we "et nooit meer zullen doen", 'erzekerde E- de politierech- r. nadat de stropers twee weken tegen zich hadden ho ren eisen. Politierechter mr. Verstegen wilde de man nog een keer geloven en veroor deelde beide stropers tot een boete van 800 gulden en twee weken voorwaardelijk. De 31-jarige Rotterdammer R. H. werd op 1 september in Vlissingen aangehouden om dat hij een 'op een vuurwapen gelijkend voorwerp' op het dashboard van zijn auto had laten slingeren. „Notabene een aansteker, die je ook als zak lantaarn kan gebruiken en nooit heeft iemand daar iets van gezegd", zo tierde de man voor de politierechter. „Dan werd dat hoog tijd", aldus officier van justitie mr. Boogers, die hier nog aan toe voegde dat je met zo'n ding iemand 'behoorlijk de stuipen op het lijf kan jagen' en hij eiste een boete van honderd gulden. Politierechter mr. Verste gen dacht er anders over: „U bent nu gewaarschuwd en ik verklaar u schuldig zonder strafoplegging", zo besloot hij. mmm Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Eigenlijk is het niet voor in de krant, want hij wil zo kort voor zijn afscheid niemand voor het hoofd te stoten, maar als hij het an ders mag formulieren kan het mee. „Ik heb de indruk dat een grote groep hoofdingelanden moeite heeft om een begroting te bevatten. Als wij er zoveel jaren voor hebben moeten studeren dan mag je toch niet ver wachten dat alle hoofdingelanden inzicht in zo'n begroting hebben. Ze krijgen die meestal twee weken voor de algemene vergadering in de bus. Nee, dat mag je niet verwachten". De vraag. Is het algemeen bestuur wel in staat een gedegen controle uit te oefenen op het werk van het dage lijks bestuur? Er wordt tijdens alge mene vergaderingen meestal zo wei nig tegengas gegeven door de hoofd ingelanden dat niet zelden de indruk ontstaat dat wat vanachter de be stuurstafel komt voor zoete koek wordt geslikt. Alsof men bang is iets verkeerd te zeggen. En daardoor wordt het dagelijks bestuur toch wel een erg machtig orgaan. J. Traas (63), scheidend griffier van het waterschap De Drie Am bachten, inhaleert diep. Het ligt he lemaal niet in zijn karakter harde uitspraken te doen maar hij geeft met zoveel woorden toch toe dat veel hoofdingelanden hun mond niet dur ven opendoen omdat er te weinig kennis van zaken is. „Maar het is be slist niet zo dat er zonder controle bestuurd wordt. Reacties op de be groting hoor je wel op districts ver gaderingen. Daar voelen ze zich ken nelijk meer op hun gemak". En die macht?. „Tja, daar zit wel iets in. Maar het dagelijks bestuur moet heel voorzichtig zijn. Alles wordt goed overwogen. Het bestuur heeft best wel in de gaten dat de cen ten niet op de rug groeien bij de in gelanden en is dus zeer voorzichtig met geschotsverhogingen". Toch valt daar niet aan te ontko- J. Traas .Een waterschap is geen gemeente.- fotodestem/corj de boer men. Zeker wat de verontreinigings heffing betreft staat, nu voor 1988 de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstal latie er moet staan, een fikse verho ging aan te komen. „Een waterschap is geen gemeente en moet zichzelf fi nancieren. Negentig procent van alle inkomsten moet komen uit de hef fingen. De verontreinigsheffing is over een paar jaar toch wel zo'n 250 gulden per gezin". (Nu 144 gulden, red.). Traas beweegt zich al meer dan twintig jaar op waterschapsgebied. In 1961 maakte de chef gemeentefi- naciën van Laren (Gelderland) de overstap naar het waterschap 't Vrije van Sluis. Voor die tijd ging hij bij verschillende gemeenten als ambtenaar door het leven. Het ritme op de gemeentesecretarie gewend bekropen hem diverse malen gevoe lens van spijt maar die wist hij na verloop van tijd definitief te over winnen. „Ik kwam er op een gegeven mo ment achter dat ik toch wel de goede keus had gemaakt". Traas werd hoofdcommies waarnemend griffier in Sluis. In 1966 werd de toch wel ambitieuze waterschapsman ('als je ergens aan begint probeer je toch zo hoog mogelijk te komen'), benoemd tot griffier van De Vereenigde Braakmanpolders. „Een klein maar gezellig waterschapje". 't Vrije van Sluis betekende zijn eerste kennismaking met het water- schapsgebeuren. „Ik wist dat ze er waren maar niet wat ze deden. Daar had ik geen kaas van gegeten". De griffier, die nog vijftien maan den in de VUT tegoed heeft, heeft vooral in zijn tweede carrière als waterschapsman roerige tijden mee gemaakt. De fusie tussen het Axeler Amabacht en de Vereenigde Braak manpolders in 1982 bijvoorbeeld. Het heeft zo'n indruk op hem gemaakt dat hij blij is dat hij een eventuele verdere concentratie zoals minister Smit-Kroes zich dat voorstelt niet meer hoeft mee te maken. „Een fusie is noch voor het perso neel noch voor het bestuur een ple zierige zaak", zegt hij heel beleefd. „Het brengt een enorme rompslomp met zich mee". Er klinkt chauvinis me door in zijn stem als hij zijn per soonlijke mening over verdere con centratie geeft. „Het is de politiek die 't wil. Ik zie de fusie wel gebeuren maar de noodzaak en het nut zie ik er niet van in. Het is toch geweldig jammer dat nu we nog maar net een nieuw waterschap hebben opgericht weer moeten samenvoegen. We heb ben amper voldoende tijd gehad om de zaak op poten te zetten". Voor Traas houdt het op 1 juli al lemaal op. „Het was een heel moeilij ke beslissing. Je gaat een hoop con tacten missen. Maar in 1983 heb ik een hele tijd in de lappenmand geze ten en dat heeft toch wel een vrij grote rol gespeeld bij mijn besluit. Ik heb nog een aantal bestuurslidmaat schappen. Die blijf ik aanhouden". Van onze correspondente VLISSINGEN - Naar de poli tie nu pas bekend heeft ge maakt zijn in de nacht van 10 op 11 mei de 33-jarige S.J. en zijn 27-jarige vriendin K.S., beiden uit Vlissingen, aange houden op verdenking van handel in verdovende midde len. Bij K.S. werd zeven gram heroïne aangetroffen, terwijl in hun woning 100 gram hasj werd gevonden. Hierdoor kwam de politie op het spoor van een directe hasjlijn tussen Marokko en Nederland. Verder onderzoek leidde tot aanhouding van de 46-jarige A.N. te Gouda en diens 23-ja- rige zoon. In de woning van A.N. werd 40 kilo hasj met een handelswaarde van 250.000 gulden aangetroffen. Het con tact tussen S.J. en A.N. was in 1984 ontstaan op het Spaanse politiebureau van Algesiras waar beide mannen elkaar leerden kennen na aanhou ding op verdenking van han del in heroïne. Zij werden daar na een paar dagen in ver band met amnestie vrijgela ten. Verder onderzoek had tot gevolg dat op 23 mei de 30-ja- rige A.J.S., een broer van me juffrouw K.S., door de mare chaussee op Schiphol kon wor den aangehouden. Hij zou de aankoop van heroïne hebben gefinancierd. Tevens bleek dat hij in 1984 heroïne en amfeta mine in Frankrijk had afgele verd waar hij echter werd aangehouden. Door te vluch ten met achterlating van zijn personenauto en papieren kon hij zich daar aan de straf ont trekken. Verder bleek dat S.J. in een winkel te Middelburg twee vi deo-recorders had gestolen. S.J. en K.S. zijn beiden voorge leid voor de officier van justi tie te Middelburg en ingeslo ten. De anderen zijn na ver hoor op vrije voeten gesteld. Van een onzer verslaggevers HULST/LONDEN - Het echt paar Van Vooren van Albion Holidays uit Hulst heeft een Britse marketing-onderschei- ding gekregen. Deze 'Awards' worden jaarlijks uitgereikt aan bedrijven, die door hun aanpak het toerisme op en naar de Britse eilanden heb ben bevorderd. Dit jaar gebeurde dat voor de vierde keer. In de categorie buiten Groot-Brittanië geves tigde touroperators ging de 'UK Tourism Marketing Award' dit jaar naar het in Hulst gevestigde bedrijfje Al bion Holidays. Volgens de jury was de beoordeling van alle ingezonden marketing rap porten dit jaar extra moeilijk door het grote aantal aanmel dingen en het hoge peil. De rapporten werden beoor deeld op onder andere origina liteit, ontwerp, uitvoering, uit werking en de opgeleverde re sultaten, door een jury be staande uit zes bij het Britse toerisme betrokken marke- ting-functionarissen. De door het Britse Toeristen Bureau, Consort hotels en het blad Travel GBI ingestelde onder scheiding bestaat uit een ge graveerde kritallen bokaal en een geldbedrag. Albion Holidays is een klei ne toeroperator, die zich enkel en alleen toelegt op de bestem mingen Groot-Brittanië en Ierland en is opgericht in 1982. De onderscheiding werd in Londen in ontvangst genomen door mevrouw M.L. van Voo ren, eigenaresse/directrice van het bedrijfje. Het is de eerste keer dat deze 'Marke ting Award' is toegekend aan een Nederlandse touroperator. Op de voorste rij derde van links mevrouw Marie-Louise van Vooren, samen met de andere prijswinnaars en de jury (bovenste rij). De algemene luchtgesteldheid: Het hogedrukgebied met het centrum boven de Golf van Biskaje ontwikkelt zich oost waarts en zal de volgende da gen het weer gunstig beïnvloe den. De weersverwachting voor vandaag: zwakke of matige noordwestenwind die later naar het noorden en het noordoosten zal draaien. Eerst nog vrij veel bewolking met kans op een bui. Later geleide lijk mooie opklaringen. Mini mum temperaturen van 8 tot 11 graden. Maximum tempera turen van 15 tot 20 graden. De vooruitzichten voor don derdag tot en met zondag: mooi en vrij warm weer. (Bron Ukkei). Amsterdamzwaarbew..... 16gr Eindhovenzwaar bew..... 20 gr Vlissingenhalf bewolkt15 gr Aberdeenlicht bew.12 gr Atheneonbewolkt26 gr Berlijntichtbew28 gr Bordeauxhalf bewolkt20 gr Brusselzwaar bew.20 gr Dublinhalf bewolkt.. 14gr Frankfortzwaar bew. 19 gr Genèvezwaarbew..19gr Helsinkionbewolkt24 gr Innsbruckonweer19gr Kiagenfurttichtbew.26gr Kopenhagen., tichtbew.20gr Lissabonhalf bewolkt21 gr Locarnoonbewolkt23 gr Londentichtbew.19gr Luxemburg... regen16gr Münchenhalf bewolkt21 gr Nicehalf bewolkt 22 gr Oslozwaar bew..... 20 gr Parijsregenbui19 gr Romezwaarbew..... 23gr Splitzwaarbew26gr Stockholmonbewolkt26 gr Wenenonbewolkt26 gr Zurichzwaarbew..... 16gr Casa Blanca... zwaarbew..... 19 gr Tunislicht bew24 gr Van onze correspondente HANSWEERT - Een vierjarig meisje is gisteravond om streeks 18.45 uur in de Nieuw- straat te Hansweert tegen haar wil in een personenauto getrokken en meegenomen. De personenauto, een witte Peugeot 304 met een blauwe kentekenplaat, doch met een onbekend nummer, is om streeks 19.00 uur gesignaleerd op het viaduct van rijksweg A 58 nabij Biezelinge. Met het meisje zouden ontuchtige han delingen zijn gepleegd en na ongeveer 45 minuten is zij uit de auto gezet aan de Wester- scheldedijk nabij Hansweert. De leeftijd van de bestuurder wordt geschat op circa 35jaar. De rijkspolitie Reimerswaal verzoekt getuigen die tussen 18.45 uur en 19.40 uur een der gelijke personenauto hebben gezien zich te melden op het politiebureau te Kruiningen of telefonisch: 01130-1810. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Westduitse bondspresident Richard von Weizsacker, die morgen een tweedaags bezoek aan Neder land brengt, heeft in zijn pro gramma ook ruimte gemaakt voor een bezoek aan de Delta werken. Vrijdagmorgen vroeg al la ten Von Weizsacker en zijn gevolg (waarvan deel uitma ken minister Genscher van Buitenlandse Zaken en enkele staatssecretarissen en Bonds dagleden) zich door minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) en haar directeur-ge neraal van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoorn, uitgebreid voorlichten over de Deltawer ken. In gezelschap van prins Claus zal het echtpaar Von Weizsacker vervolgens per he licopter Haringvliet, Greve- lingen en Oosterschelde be zichtigen.

de Stem | 1985 | | pagina 11