TDEK DE BOUW GEEN 36 UUR FLEXIBEL SPAREN 'Oorlog der steden' laait weer op Paus tot nieuwe kardinalen: bereidt u voor op het ergste VOLKSRAADPLEGING KRUISRAKETTEN BEGIN SEPTEMBER 'PALESTIJNSE BURGERS IN KAMPEN wjnonooonobuitenland 'Proces van de eeuw9 gaat maanden duren BANQUE PARIBAS NIEUWSOVERZICHT DDDDD Gemeentemuseum Den Haag bestaat 50 jaar LOSSING ;BINNEN-BUITENLAND: BINNENLAND Suriname krimpt diplomatieke dienst fors in NS maakte in 1984 28 miljoen winst DE PARIBAS GELDMARKTREKENING 6 A /C\ Met een minimum saldo van 3.000,- hebt u bij Paribas U een geldmarktrekening. Een rendabel alternatief voor beleggen. Bovendien kunt u snel over uw geld beschikken. U kunt tot f 3.000,- per maand vrij op nemen, over het meerdere betaalt u 1% opnamekosten. Het gehele saldo is vrij opneembaar met een opzegtermijn van 2 maanden. Acties tegen bouw nieuwe kerncentrales Hoge Pool krijgt asiel in Denemarken Willy Brandt spreekt Gorbatsjov Duitsland erkent grenzen Oostblok niet Familiehereniging Noord- en Zuid-Korea Jihad: aanslag op emir Koeweit 'Rassenwet Z.-Afrika afgeschaft' Nazi-jaagster uit hotel gezet Zon en maan f Hoogwater ENT Decascoop - 15,17.30, 20 en t.30 u. That's dancing. 17.30, 20 en 22.30 u. Baby, kt geheim van de vergeten le ende. ]30 u. 2010 17.30 en 20 u. College aca- femy u. The river. Jen 22.30 u. Alien ,17 30, 20 en 22.30 u. Wit- ss. en 17.30 u. Never say never ain. 6,17.30, 20 en 22.30 u Beverly pills Cop. 30 u. Purple hearts. en 22.30 u. De helse trein. 2.30 u. Phenomena. en 17.30 u. Loop in de scha- uw. T30, 20 en 22.30 u. C.H.U.D. Century - 14,17 en 20 u. \madeus Calypso 1 - 15,17.30 en 20 |i. Razom's edge Calypso 2 - 15,17.30 en 20 Micki en Maude Calypso-Club - 22.30 u. [Vguirre, der Zorn Gottes. Calypso 3 - 20 u Paris, Te- Fas. 15 en 17.30 u. De wegpiraten Capltole - 14,17 en 20 u The killing fields. 1 Studio Skoop - 20 u. Traver- Bées. E2.30 u. Frances. HULST Blaauwe Hoeve - 13.30 u bchieting voor bejaarden. KOEWACHT I* Oude Moten - 13.30 u. Pschieting voor bejaarden. NIEUW NAMEN Plcavet - 13.30 u. schieting voor bejaarden. exposities VLISSINGEN De Vleeshal - Licht=Colour- =Sound. Project van Marije van Dijck en Nan Hoover. Geop di. t/m za. 13-17 u. zo. 14-17 u. (t/m 16 juni). Gevangentoren, Boulevard De Ruyterla - Etsen van Laetitia dé Haas. Geop. dag. 11-22 u. (t/m 1 juli). ANTWERPEN Sterckshof, Deurne - 'Uit de sacristie', textiel en juwelen in kerkelijk bezit in de provincie Antwerpen. Geop. dag. 10-17 u. ma. en vrij. gesl. (tot 18 aug ST. NIKLAAS Internationaal Exlibrlscen- trum - Expositie getiteld 'België en de Zee' Geop. weekd. 14-17 u. za. 9-12 en 14-17 u. zo 10-13 en 15-18 u, (tot 17 juni). Het museum heeft speciaal voor het jubileum een dozijn kunstwerkjes te koop van boekjes tot beelden, in grote en kleine oplagen, voor prijzen tussen een tientje en zeshon derd gulden. Vilma Henkel- man maakte zeven kerami sche potten. Carl André levert kleine 'vloer-sculpturen'. Pat Andrea maakt kleine varaties op een van zijn grote schilde rijen dat in het museum hangt. •abjeqisod 'JOu® oaj uieej 'dtids^aojq 'siqoaa tuH 1 'Aq japuo 'duiej 'juejd iSutssojdO DINSDAG 28 ME11985 T7 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) zal in samenwerking met een groot aantal groepen en orga nisaties uit de vredesbeweging in de eerste week van sep tember huis aan huis 5,3 miljoen kaarten verspreiden voor een volksraadpleging over de vraag of Nederland wel of niet moet overgaan tot het plaatsen van kruisraketten. De Ne derlandse regering zal daarover in november beslissen. Op 26 oktober zal de organisatie het resultaat van het pe titionnement, vergezeld van de betrokken handtekeningen, aan de Nederlandse regering aanbieden. Dat heeft het KKN zaterdag bekend gemaakt op een ac tievergadering in Utrecht. Binnen de zes weken nadat ieder een een kaart voor de stemming in de bus heeft gekregen zullen vele duizenden vrijwilligers de kaarten huis aan huis ophalen. De kosten voor de hele operatie worden op ongeveer een miljoen gulden geschat. Dat geld zal door middel van inza melingsacties en door de verkoop van bijvoorbeeld buttons bijeen worden gebracht. Iedereen die zijn mening kan en wil geven mag aan het volkspetitionnement meedoen, zo heeft de organisatie beslo ten. Er wordt geen leeftijdsgrens gesteld, „maar we richten ons natuurlijk niet op kleine kinderen en zullen geen actie voeren op lagere scholen". Ingreep Syrië dreigt Vervolg van pagina 1 de looncompensaties voor vakantie-en verlofdagen en de vakantietoeslag van 8 procent zullen gebaseerd worden op het werkelijk verdiende loon. Tot nu toe was het in de bouw gebruikelijk deze compensa ties te berekenen over het kale loon zonder toeslagen; de uitkering ziektwet zal, met terugwerkende kracht tot 1 mei van dit jaar, aangevuld worden tot 100%; nieuwe WAO-uitkeringen zullen van af 1 juli aangevuld worden tot 80* gedurende het eerste uit keringsjaar. Om die WAO- aanvulling betaalbaar te ma ken wordt de werknemerspre mie ziektewet met 0,25 ver hoogd tot 1,25 per 1 januari 1986 wordt de VUT-leeftijd eenmalig ver laagd tot 59 jaar, daarna gaat de VUT-leeftijd naar 61 jaar per 1 oktober 1985 en naar 60 jaar per 1 oktober 1986; zo spoedig mogelijk (daar voor zal nog wel een jaar stu die nodig zijn) wordt er een pensioenregeling met relatie naar het laatsteverdiende loon ingevoerd., Voor die verbete ring van de pensioenrechten zullen de werknemers een bij drage in de pensioenpremie moeten gaan betalen; het systeem van prijscom pensatie blijft gehandhaafd; de jeuglonen blijven onge wijzigd. De werkgevers wil den een verlaging met 30 pro cent. Bonden en werkgevers zijn het erover eens, dat de nieuwe bouw-cao de loonkosten in de bouw met ongeveer 8 procent zullen doen stijgen. Verkeersleiders De president van de rechtbank te Haarlem heeft zaterdag be paald dat de verkeersleiders met onmiddellijke ingang het werk moeten hervatten. Het geding was aangespannen door de Staat der Nederlanden tegen het luchtverkeerslei- dersgilde, tegen de ambtena renbond waarbij het gilde is aangesloten, de CMHA, en drie individuele verkeersleiders. Dit op straffe van één miljoen gulden voor het gilde en tien duizend gulden voor de ver- teersleiders voor iedere actie- Zweefvlieg- ongelukken Dij een botsing tussen twee Nederlandse zweefvliegtuigen zaterdag boven Westduits ge bied zijn de twee inzittenden ran één toestel omgekomen. De bestuurder van het andere "ist veilig te landen. Bij een ongeval op het vliegveld van Lelystad is zondag een zweef vliegtuig geheel vernield. De •wee inzittenden bleven onge deerd. BEIROET (AP) - Terwijl de bittere gevechten tussen sji'ieten en Palestijnen om de drie Pa lestijnse vluchtelingenkampen in Beiroet gis teren nog onverminderd voortduurden werden de geruchten over een militair ingrijpen van Syrië steeds sterker. Volgens ooggetuigen zijn de afgelopen week bij de strijd tussen sji'ieten en Palestijnen tientallen bur gers en gewonde Palestijnen in de kampen Sabra, Chatilla en Bourj el-Barajneh terechtgesteld. De strijd heeft inmiddels 369 doden en 1.693 gewonden geëist. De ooggetuigen meldden zondag dat zij hadden gezien hoe leden van de sji'itische PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering heeft ambassadeur Henk Heidwei- ler met onmiddellijke ingang teruggeroepen, samen met de gevolmachtigde minister mr van Bochove. Dit is zaterdag in Paramari bo meegedeeld door premier Udenhout in zijn functie van minister van buitenlandse za ken. Heidweiler is inmiddels reeds in Suriname. De ambassadeur en Van Bo chove, de tweede man op de ambassade worden terugge roepen in het kader van reor ganisatie en sanering van de buitenlandse dienst van Suri name en uit financieel oog punt. Van de 150 personen die voor Suriname in het buiten land werken, van wie 28 in Den Haag en 20 in Amster dam, zullen er naar schatting 50 worden teruggeroepen. Eén kwart van hen zal uit Neder land komen. Udenhout zei dat de begro ting van buitenlandse zaken sluit op een bedrag van 13,5 miljoen gulden (dat is onge veer 27 miljoen gulden in Ne derland), waarvan acht mil joen (ofwel 16 miljoen gulden in Nederland) ten behoeve van de buitenlandse dienst. Amal-militie en soldaten van de overwegend sji'itische Zes de Brigade van het Libanese leger meer dan 45 Palestijnen hadden terechtgesteld, onder wie een aantal burgers. De be richten konden niet van onaf hankelijke zijde worden be vestigd. Journalisten werd de toegang tot het kamp, dat op het ogenblik in handen van de Amal is, ontzegd. Plaatselijke radiozenders meldden dat de mogelijkheid van een Syrische militaire in terventie sterk was toegeno men na de mislukte poging van Arabische diplomaten om te bemiddelen in het sji'itisch- Palestijnse conflict Volgens de islamitische zen der Stem van de Natie had een Libanese regeringsfunctiona ris de verwachting uitgespro ken dat Syrië Libanon zou binnenvallen zodra Israël de aftocht zou hebben voltooid. Dat zou aan het eind van deze week of het begin van de vol gende gebeuren. Syrië heeft op het ogenblik naar schatting 30.000 man troepen gestatio neerd in Noord- en Oost-Liba- non krachtens een mandaat van de Arabische Liga. Israëlische soldaten hebben maandag in Zuid-Libanon dertien vermeende guerrilla strijders doodgeschoten. Dat heeft een militaire woordvoe der in Tel Aviv bekendge maakt. Israëlische militairen openden hetn vuur op een groep infiltranten in de buurt van het dorp Tibnine, dat bin nen de veiligheidszone ligt die Israël in Zuid-Libanon heeft ingericht. Leden van de Amal-mili tie bestoken Palestijnse doe len in het vluchtelingen kamp Bourj el-Barajneh - FOTOAFP UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen hebben vorig jaar ruim 28 miljoen gulden winst gemaakt. De totale bedrijfsopbreng sten stegen met 45 miljoen tot 2.996 miljoen gulden. De lasten daalden met 24 miljoen tot 2.778 miljoen. Het positieve resultaat komt geheel op het conto van het goederenvervoer, dat in 1984 met 10% groeide. Het reizigers- vervoer deed het minder goed en maakte geen winst: NS verkocht 9 miljard reizigerski lometers, een daling van 0,6% ten opzichte van 1983. De rijksoverheid droeg in 1984 ruim 1,2 miljard gulden bij aan de kosten van het spoorbedrijf. (ADVERTENTIE) Voor informatie: van Coothplein 16, 4811 NE Breda, 076-222688. NEDERLANDSE BANK MET MONDIAAL KARAKTER. TEHERAN (DPA) - De aanvallen van Irak en Iran op wederzijdse burgerdoelen zijn de afgelopen dagen op gelaaid. Bij Iraakse luchtaanvallen op woonwijken van de Iraanse hoofdstad Teheran kwamen zondag minstens dertien men sen om het leven. Dertig personen liepen vol gens het Iraanse persbureau IRNA verwondingen op en talrijke gebouwen werden be schadigd. In een Iraaks militair com muniqué werd meegedeeld dat die aanvallen gezien moeten worden als een „strafmaatre gel" voor de zaterdag mislukte aanslag op het staatshoofd van Koeweit, sjeik Jaber al- Ahmed al-Sabah. Irak stelt Iran voor de aanslag verant woordelijk. Als antwoord op de Iraakse luchtaanval op Teheran bom bardeerde de Iraanse lucht- 's-GRAVENDEEL (ANP) - Het Landelijk Platform tegen Kernenergie zal zijn leden tot acties oproepen zodra de Tweede Kamer dit najaar ak koord gaat met het regerings- plan om in ons land één of meer kerncentrales te bouwen. Voor de inmiddels genoem de mogelijke vestigingsplaat sen zijn de actiedraaiboeken in voorbereiding. Tijdens de bouw van de kerncentrales zal het Lande lijk Platform bij wijze van protest het bouwterrein voor bepaalde tijd bezetten. Alle acties zullen een vreedzaam karakter hebben. macht zondagmiddag de in het zuiden van Irak gelegen stad Al Amarah. De Iraanse luchtmacht be stookte maandagochtend „eco nomische installaties" in het noorden van Irak in Kol Saw- jar en Aqhrah, zo meldde ra- dio-Teheran. De bombarde menten hebben, aldus het be richt, „aanzienlijke schade" aangericht. Iran maakt later bekend dat zijn luchtmacht militaire en economische doelen had ge raakt in nog drie Iraakse ste den. Het ging hierbij om Dia na, Ali Al-Gharbi en As-Sa- diyah, alle minder dan 50 kilo meter van de grens. Het Iraanse persbureau IRNA sprak van een vergelding voor Iraakse aanvallen op burger doelen in Iran. De „oorlog der steden" be gon op 4 maart. Een maand la ter werden de aanvallen ge staakt na een bemiddelings missie van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar. KOPENHAGEN (DPA) - Josef Zimnicki, lid van het centraal comité van de Poolse partij, heeft in Denemarken politiek asiel gekregen. De Deense media meldden zaterdag dat de Pool al in fe bruari naar Denemarken is gekomen. Zimnicki is waar schijnlijk de hoogste Poolse politicus die sinds de oorlog zijn land heeft verlaten. MriCAANSTAD - Sinds za tordag heeft de katholieke terk er 28 kardinalen bij. De Paus wordt nu bijgestaan door j*n Heilig College van 152 kardinalen, die hem zullen "Weten adviseren en als zijn totel vacant is voor vervan- S'ig en opvolging moeten zor- ?en. Na de 'creatie' van kardi- "aal Simonis is de Nederland- se kerkprovincie nu met drie "ton in dit 'Heilig College' ver- ;egenwoordigd: Alfrink, Wil- 'eWands en nu dus ook Simo nis, Paus Johannes Paulus II told de 28 nieuwe kardinalen al direct bij hun 'installatie' zaterdagochtend op het St Pie tersplein voor om zich vooral geen illusies te maken over het leven dat hen wacht. „Niet zel den zult u worden tegenge sproken, soms zelfs vervolgd." De paus vergeleek hen met de apostelen die door God ge waarschuwd werden dat zij te maken zouden krijgen met „diegenen die het lichaam do den", Daarbij stond hun leven op het spel. Het is de gewoonte dat nieu we kardinalen een kerk in Ro me krijgen toegewezen, dit om een met recht 'Romeins pries ter' te kunnen zijn. Kardinaal Simonis ontving de titel van de San Clemente-Basiliek uit het jaar 385, een van de oudste kerken van Rome. Pas op zondagochtend, eer ste pinksterdag, tijdens een hoogmis, eveneens op het St. Pietersplein, voltooide de paus de 'creatie' van de nieuwe kar dinalen door hen de eigenlijke kardinaalsring aan de vinger te schuiven. In enkele (kritische) Ita liaanse commentaren op de jongste uitbreiding van het kardinalencollege wordt opge merkt dat de top van de kerk weer wat conservatiever is ge worden. De paus heeft diege nen tot kardinaal 'gepromo veerd' van wie bekend is dat zij er geen al te vooruitstre vende en vernieuwende ideeën op na houden. De Vaticaanse biografen onderstrepen in elk geval de volgende kenmerken van kar dinaal Simonis: „Opvallend is zijn inzet voor de verdediging van de katholieke leer met be trekking tot het huwelijk, het gezin en het onschendbare recht van de mens op het le ven". Kardinaal Simonis ont vangt de bonnet van paus Johannes Paulus II - fotoap Mb MOSKOU (DPA) - De voorzitter van de Westduitse Socialisti sche Partij, Willy Brandt, heeft maandag in Moskou besprekin gen gevoerd met de Russische partijleider Gorbatsjov. De Sov jetleiding maakte onmiskenbaar duidelijk welk gewicht werd toegekend aan die ontmoeting, waaraan ook de Russiche minis ter van buitenlandse zaken Gromyko, deelnam. Het gesprek duurde bijna drie uur. Reeds voor het bezoek van Brandt had den Russische functionarissen duidelijk gemaakt, dat de SPD- leider een voorkeursbehandeling zou krijgen, juist ook omdat de Amerikaanse president Reagan bij zijn recente bezoek aan de Sovjetunie weigerde hem te ontvangen. DUSSELDORF (RTR) - De verdragen met Oosteuropese landen die in de jaren 70 werden ondertekend betekenen niet dat Bonn de na de oorlog tot stand gekomen grenzen van deze landen er kent. Dit verklaarde de Westduitse minister van binnenlandse zaken Zimmermann zondag tijdens een bijeenkomst van voor malige inwoners van Oost-Pruisen, dat sinds WO-II tot de Sov jetunie behoort. De minister benadrukte dat Bonn goede betrek kingen wil blijven onderhouden met Oost-Europa. Bonn en Warschau tekenden in 1970 een verdrag waarbij werd vastge steld dat de grens tussen de DDR en Polen de westelijke grens van Polen is. PANMUNJON (RTR) - Voor het eerst in 12 jaar is gisteren een Noordkoreaanse delegatie in Zuid-Korea gearriveerd voor be sprekingen over familiehereniging. De Rode-Kruisdelegatie, be staande uit 14 afgevaardigden, 50 journalisten en 20 waarne mers, stak bij de grensplaats Panmunjon de gedemilitariseerde zone tussen de twee Korea's over. Aangekomen in het zuiden werden de Noordkoreanen ontvangen door zuidelijke functiona rissen van het Rode Kruis. In Seoel worden vandaag en morgen besprekingen gehouden. In het overleg zal bekeken worden hoe de miljoenen familieleden kunnen worden herenigd die tussen 1950 en 1953 ten tijde van de Koreaanse oorlog van elkaar zijn gescheiden. KOEWEIT (AFP) - De organisatie Islamitische Jihad (Heilige Oorlog) heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de mislukte aanslag op de emir van Koeweit. Bij de aanslag zijn drie perso nen omgekomen en twaalf gewond. In een anoniem telefoonge sprek met een buitenlands persbureau in Beiroet verklaarde iemand die zei namens de Islamitische Jihad te spreken: „De emir heeft onze boodschap ontvangen. Wij eisen nog eens de vrijlating van de gevangenen. Als dat niet gebeurt, zullen wij al le tronen rond de Perzische Golf doen wankelen". Zestien leden van de groep zitten in Koeweit gevangen vanwege hun aandeel in een reeks bomaanslagen in 1983. PRETORIA (AFP) - De Zuidafrikaanse regering heeft zaterdag aangekondigd dat zij een wet zal afschaffen die verbiedt dat personen van verschillend ras lid zijn van eenzelfde politieke partij. Het wetsvoorstel ter afschaffing wordt waarschijnlijk in gediend vóór het einde van de huidige zittingsperiode van het parlement in 1985. Een woordvoerder zei dat de regering deze wet wil afschaffen daar zij niet langer in overeenstemming is met de grondwettelijke doelstellingen van het land. De Zuidafri kaanse regering meent dat alle verschillende groepen van ras sen, zwarten inbegrepen, moeten deelnemen aan besluitvor mingsprocessen in het land, aldus de woordvoerder. ASUNCION (RTR) - Nazi-jaagster Beate Klarsfeld, die in Para guay op zoek is naar de vroegere commandant van het vernieti gingskamp Auschwitz Josef Mengele, heeft zaterdag verklaard uit haar hotel te zijn gezet „wegens beledigen van het volk van Paraguay". Klarsfeld, die vrijdag voor het paleis van justitie in Asuncion een demonstratie leidde om te protesteren tegen het gebrek aan officiële samenwerking bij het speuren naar Menge le, zei dat de directeur van het hotel haar later had verzocht dit te verlaten. De Paraguyaanse president Strössner brengt op 2 juni een officieel bezoek aan de Bondsrepubliek. De autoriteiten in Paraguay beweren dat Mengele Paraguay al jaren geleden heeft verlaten. Van onze correspondent ROME - Het 'proces van de eeuw' is gisteren in Rome begonnen: het proces tegen drie Bulgaren en vijf Turken, allen (volgens de aanklager) schuldig aan of althans betrokken bij de aanslag op de paus, op 13 mei 1981. Dit proces moet een definitief antwoord geven op de vraag of Bulgarije (en/of het Kremlin) achter de aanslag zat of niet. De Italianen noemen het proces dat 'van de eeuw'. Het wordt een zeer zware klus vanwege de vaagheid van de bewijsstukken waarover de rechters (in meerderheid gewone, uitgelote Italia nen) zich moeten uitspreken, vanwege de taalproblemen (Ita liaans-Turks-Bulgaars), vanwege de diplomatieke aspecten (twee Bulgaarse verdachten zijn of waren diplomaat), vanwege de sfeer van internationale spionage aangevuld met 'grijze wol ven', en vanwege de delicate gezondheid van enkele verdachten. Elk van de vier verschenen verdachten beschikt over een kooi waarin in normale omstandigheden een volwassen olifant zich best op zijn gemak zou kunnen voelen. De Italiaanse strafwet staat de rechter toe verdachten (en dus in principe vaak nog on schuldige mensen) in kooien op te sluiten, zowel om hen tegen het publiek te beschermen als omgekeerd. De vier gekooiden zijn: Ali Agca, de Turk die de aanslag daadwerkelijk pleegde en die daarvoor in juli '81 al tot levens lang is veroordeeld. Nu staat hij terecht voor de illegale invoer van het wapen waarmee hij toen schoot. Sergei Antonov, de Bulgaarse luchtvaartemployee, die Agca zou hebben geholpen; en de twee Turken Celebi en Bagci. Vier andere verdachten zijn voortvluchtig. Alles draait om Agca. Eerst beweerde hij op eigen houtje te hebben gehandeld. Maar een jaar later kwam hij met het ver haal over de Bulgaars/Turkse samenzwering, die van hem slechts een werktuig maakte, op de proppen. VANDAAG/ Zon op: 05 30. Zon onder 21.45. Maan op 14.03. Maan on der: 03.20 MORGEN/ Zon op: 05.29. Zon onder: 21.46 Maan op. 15.28 Maan onder: 03.35. VANDAAG/ Bath. 10.44-23.09. Hansweert: 10.17-22.43. Terneuzen 09,46-22.13. Vlissmgen: 09 20-21.49 Wemeldinge 10.51-23.15. MOR GEN/ Bath: 11.54- Hansweert 11.28-23.57. Terneuzen: 10.56- 23.23. Vlissingen: 10.32-23,00. Wemeldinge: 11.58-

de Stem | 1985 | | pagina 3