Ajax-supporters slopen trein DUEL MET iVOLENDAM GESTAAKT Ajax praat verder met Johan Cruijff Jan Jonkers: „Nooit, nooit w mmm Ajax: veel records PINSDAG 28 ME11985 kleintje intfe Orunje-jeugd in opspraak Drie spelers 'betrapt' bij inbraak NA DEELNAME AAN BORDEAUX-PARIJS Van onze sportredactie UTRECHT - In de nacht van zaterdag op zondag hebben voetbalsupporters die af komstig waren van de wed strijd Roda JC-Ajax in Sit- tard vernielingen aange richt in de trein, die hen van Sittard terug naar Amster dam bracht. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen schat de schade op enige tienduizenden guldens. De slooppartij vond plaats in twee van de zeven rijtui gen. In een schakelkast werd brand gesticht, waardoor de trein onderweg enkele ma len stil kwam te staan. Dat gebeurde ook doordat de voetballiefhebbers meer dan eens aan de noodrem trok ken. Van de interieurs van de beide wagons was aan het eind van de reis niets over, aldus de NS-woordvoerder. Zitbanken werden uit de trein gesmeten, hoofdkus sens werden kapot gesne den, ruiten en spiegels moesten het ontgelden. Hoeveel mensen aan de vernielingen hebben meege werkt is niet bekend. In de hele trein zaten 500 suppor ters; zij werden in de gaten gehouden door 20 man spoorwegpolitie. Er werd niet één aanhouding ver richt. „Het voetbalvandalisme blijft voorlopig een onopge lost probleem. Ondanks de landelijk gecoördineerde aanpak moeten we vaststel len dat de status quo voorlo pig gehandhaafd blijft". Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen gisteren verklaard naar aanleiding van de vernielin gen die voetbalsupporters zaterdagavond hebben aan gericht in de trein van Sit tard naar Amsterdam. De twintig leden van de Spoorwegpolitie verrichtten geen aanhoudingen, omdat zij de supporters niet op he terdaad konden betrappen, aldus de NS-woordvoerder. „Ons eigen politie-apparaat is bovendien onvoldoende bemand en uitgerust om het voetbalvandalisme te voor komen", aldus de woord voerder. Zolang NS geen ontheffing krijgt van de vervoersplicht, blijft het vandalisme in en om de trei nen volgens hem een onop gelost probleem. „De lande lijk gecoördineerde aanpak van de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Justitie, KNVB en NS is één van de mogelijkheden die je moet uitproberen. Je moet dan niet verwachten dat zo'n mogelijkheid direct resul taat oplevert", aldus de woordvoerder. Ajax 'in stijl naar titel door Ted van Leeuwen KERKRADE/AMSTERDAM - In de chaoti sche stijl, die model stond voor de tweede helft van dit voetbalseizoen in de eredivisie, is Ajax in het Pinksterweekeinde voor de 22ste keer kampioen van Nederland geworden. Omdat de concurrenten Feyenoord en PSV drie punten verspeelden, groeide de voorsprong van Ajax, dat enkele weken geleden nog twijfelde aan de titel en daarom trainer De Mos ontsloeg, warempel aan tot een straatlengte, acht punten. De club, die deze week waarschijnlijk Johan Cruijff aan de trainersstaf zal toevoe gen, maakte zelf geen fouten. Zaterdag werd er in Kerkrade met 3-2 van een zich fel ver zettend Roda JC gewonnen en gisteren stond Ajax zeven mi nuten voor het einde van de ontmoeting met het desolate Volendam op een 5-2 voor sprong. Op dat tijdstip liep het veld vol met supporters en wat twee dagen daarvoor in Lim burg nog wel gelukt was, kon in Amsterdam niet gereali seerd worden. Het veld bleef vol met fans, waarop arbiter Jan Hobé de wedstrijd defini tief staakte. Vorig jaar kon de kampioenswedstrijd van Feyenoord bij Willem II om dezelfde reden niet uitge speeld worden. „Tja," sprak de leidsman uit Tiel na afloop, „als de politie de hekken naar het veld zeven minuten voor tijd openzet, dan valt er weinig eer meer te be halen". Twee dagen eerder hadden zich in Kerkrade dezelfde cha otische taferelen rond de los geslagen Ajax-supporters af gespeeld. Gedurende de wed strijd had de ME de ene charge na de andere uitgevoerd om de Van onze sportredactie GRONINGEN - Het Neder lands voetbal-elftal voor spe lers tot 20 jaar is tijdens het Euro-toernooi van het Gro ningse Be Quick ernstig in op spraak geraakt. In de nacht van zondag op maandag rond vier uur wer den namelijk drie spelers van Oranje, twee van FC Twente en een van DS'79, door de Gro ningse politie gearresteerd in enn kledingmagazijn, waar even tevoren een inbraak was gepleegd. Het drietal werd tot gistermiddag één uur vastge houden en vervolgens naar ™'s gestuurd. Daardoor kon coach Ger "lok niet over zijn sterkst mo gelijke elftal beschikken in de Wedstrijd met als inzet de der de plaats in de eindstand tegen het Engelse Queens Park Ran gers. Blok was ook al extra ge handicapt omdat hij ook al niet kon beschikken over de sPelers uit de ere- en eerste di- Wsie vanwege de competitie, •olgens Marten Kastermans, Wee-voorzitter van het bonds- "estuur van de KNVB zullen °P korte termijn disciplinaire maatregelen tegen het drietal "orden genomen; elf» verzwakte Nederlands «tal verloor de strijd om de orde plaats met 1-0. Het toer- ooi werd gewonnen door de .hgd van Tsjechoslowakije, at Oost-Duitsland in de fina- htet l-o klopte. barbaarse horde in toom te houden. Vijf minuten voor het einde maakte de Roda-spea- ker, met het welzijn van het stadion in het achterhoofd, be kend dat de Ajax-supporters na afloop het veld mochten be treden om hun idolen te felici teren. Voor de fans' was dat het sein om onmiddelijk en mas saal de piste te betreden, waarop arbiter Gerard Geurds de zaak afblies. Uit eindelijk werd de brooddron ken horde medegedeeld dat de wedstrijd overgespeeld moest worden als zij het terrein niet binnen één minuut zou verla ten. Dat paardemiddel hielp en Roda JC-Ajax haalde - weliswaar moeizaam - het einde. Ajax was tegen Volendam nota bene begonnen met een ererondje, maar ook dat kon de aanhangers niet tot orde roepen. Ajax was kampioen en het - vooral - jeugdige volkje wilde het weten. Zaterdag was de titel al bin nengehaald, ofschoon Roda JC er alles aan deed om dat te verhinderen. Het beweeglijke gezelschap van trainer Frans Körver had in Marij nissen (die Vanenburg uit de wedstrijd speelde), Hofman, Gorter en Van Geel een paar spelers die uitstekend uit de voeten kon den. Tweemaal namen de Limburgers een voorsprong (doelpunten van Gorter), maar even zovele malen was Ajax snel terug in de race. Gasse- lich, die mocht meedoen omdat aanvoerder Schoenaker we gens droeve familie-omstan digheden ontbrak en Koeman, na een blunder van Smits, hielden de titel binnen hand bereik. Ondanks het ererondje van de Ajacieden voor de wedstrijd tegen Volendam van gisteren, moest het duel zeven minuten voor het einde toch worden gestaakt omdat supporters bezit hadden genomen van de grasmat. - fotoanp Op het moment dat Koeman scoorde (de 56-ste minuut) stonden Feyenoord en PSV te gen respectievelijk AZ'67 en Sparta gelijk en was Ajax al kampioen. Dankzij een goed kope treffer - Vanenburg scoorde via de muur - werd de titel alsnog op eigen kracht binnengehaald. Meeuws Twee dagen later tegen het gedegradeerde Volendam bleek Ajax in de landerige sfeer van het eigen, bloedhete, stadion in het hart van de de fensie al even makkelijk ver wondbaar als dat tegen Roda JC het geval geweest was. Maar ofschoon de bejaarde Belg Walter Meeuws zelfs in het gedevalueerde Nederland se topvoetbal absoluut niet meer te handhaven is als vrije verdediger, beweerde voorzit ter Harmsen van Ajax dat er voorlopig geen aankopen op de rol staan. „We hoeven niets te kopen of te verkopen." De houterige Spelbos kan hooguit als mandekker ge handhaafd worden. Gisteren was zelfs een strafschop niet aan hem besteed. Volendam's derde keeper Schilder stopte de inzet van de voorstopper. Het staken van het duel in de laatste minuten, kwam vooral Marco van Basten slecht uit. De aanvalsleider maakte gre tig gebruik van de beleefde houding van de Volendamse backs en trof vier keer de roos. Hij voert inmiddels de topsco rerslij st aan met 22 treffers en had gehoopt dicht in de buurt te eindigen van zijn record van vorig jaar (28 doelpunten). De andere treffer kwam op naam van Koeman. Volendam kwam twee keer dichtbij de gelijkmaker (Meijer 2-1 en Sil- ven 3-2), maar speelde te gela ten om Ajax serieus te bedrei gen. Bij de Amsterdammers stond Stanley Menzo tussen de palen. Hans Galé, die als enige speler alle wedstrijden had meegedaan, ontbrak omdat hij in Kerkrade door een insect in het bovenbeen gestoken was, hetgeen tot een fikse ontste king geleid had. Aanvoerder Schoenaker had graag de (al jaren) de bij de titel horende beker van de KNVB in ontvangst genomen. De KNVB had de trofee echter vergeten mee te brengen. „Dat zegt toch alles," aldus de man Marco van Basten op de schouders van de Amsterdamse aanhang nadat zaterdag in Kerkrade tegen Roda JC het landskampioenschap voor Ajax werd veilig gesteld. - fotoanp die voor de zesde keer in negen jaar kampioen werd. AJAX-VOLENDAM 5-2 (2-1) 23. Van Basten 1-0, 29. Van Basten 2-0, 42. Silven 2-1, 47. Koeman 3-1, 65. Meijer 3-2, 74. Van Basten 4-2, 77. Van Basten 5-2. Scheidsrechter: Hobé, toeschouwers: 10.500. Ajax: Menzo; Silooy, Spelbos, Meeuws en Boeve; Rijkaard, Koeman en Schoen aker; Vanenburg (Van 't Schip), Van Basten en De Wit (Gasselich). VOIendam: Schilder; Zwarthoed, Plug- boer, Guyt en Schokker; Molenaar, Tuyp en Silven (Holshuijsen); Kemper (Vij- ent), Meijer en Helling. RODA JC-AJAX 2-3 (2-1). 11. Gorter 1-0, 12. Gasselich 1-1, 42. Van Geel 2-1, 56. Koeman 2-2,69. Vanenburg 2-3. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 11.000. Gele kaart: Van de Ven (Roda JC). RODA JC: Smits, Hanssen, Klein, Cal- derwood en Marij nissen; Van de Ven, Daerden, Van Geel en Jans; Hofman en Gorter. AJAX: Galjé, Silooy, Spelbos, Meeuws en Boeve; Rijkaard, Koeman en Gasse lich, Vanenburg, Van Basten en De Wit. Van onze sportredactie KERKRADE/AMSTERDAM - In Kerkrade werd er een min of meer geforceerd feestje in de kleedkamer gebouwd. Ajax vierde het 22ste kampioenschap met een polonaise, een paar flessen champagne en glazen bier. Twee dagen later kon in Amsterdam de wedstrijd niet worden afgemaakt en drukten uren na de wedstrijd brood dronken supporters de met man en macht tegengehouden massief eiken deur van de be stuurskamer bijna uit de sponningen. Ajax kampioen. „Noem ons de beste of de minst slechte van de drie, feit is dat wij de minste punten hebben laten liggen," aldus voorzitter Ton Harmsen. „Tot december is het uitstekend gegaan. Na de 4-1 thuisnederlaag tegen PSV is er getracht met twee in plaats van drie spitsen te gaan spelen. Dat is verkeerd uitge pakt. Soms kan het wel, vaak niet". Ton Bruins Slot, in naam hoofdcoach voor de laatste vijf wedstrijden, vond het vroeg tijdige ontslag van De Mos achteraf onnodig. „Ik feliciteer Aad met de titel, voor het grootste deel is het zijn werk. Maar zijn vertrek was toch niet nodig geweest. De zaak had toch als volwassen men sen onder elkaar uitgesproken AMSTERDAM - In het nationale voetbal houdt Ajax een aantal vrijwel onaantastbare records. Met 22 landstitels staat de club op eenzame hoog te, met 70 aan het Neder lands elftal geleverde spelers, onder wie re cord-international Ruud Krol (83 wedstrijden) ook. Andere opmerkelijke prestaties van Ajax in het betaalde voetbal zijn: grootste overwinning: Ajax-Vitesse 12-1, '71/'72; meeste doelpunten: Ajax 122, '66/'67; grootste doel saldo: Ajax 88, '66/'67; meeste overwinningen: Ajax 30, *71/'72 en '72/'73; minste nederlagen: Ajax 1, W70 en '71/'72 (ge deeld met Feyenoord '69/'TO en AZ'6T '80/'8I); meeste winstpunten: Ajax 63, '71/'72. Ajax zal in het komen de seizoen voor de twin tigste keer in successie aan een van de Europese bekertoernooien deelne men. In die periode won Ajax drie keer de Euro pese beker voor lands kampioen ("71, '72 en '73) en de wereldbeker in 1972. kunnen worden." Voorzitter Harmsen ging liever niet meer in op het ont slag van De Mos, voor wie nog geen opvolger is aangewezen. Komende woensdag praat Harmsen verder met Johan Cruijff. Harmsen: „Met De Mos is overeen gekomen dat we niet dieper op de zaak in gaan. Of het nu terecht was of niet, er was gewoon een on werkbare situatie ontstaan. Als bestuur heb je dan weinig keus, er is geen weg terug." „Met Cruijff ga ik niet meer praten over het oud zeer. Die tijd is voorbij. Waarover we nu praten is hoe we de komen de jaren verder moeten. Het is een kwestie van aftasten, ideeën op tafel leggen. Pas als dat gebeurd is, wijzen we een nieuwe trainer aan, niet eer der". Ajax praat donderdag met de spelers van wie het contract afloopt: Van Basten, Boeve, Ophof, Van 't Schip en Schoenaker. De laatste, die voor de zesde keer in negen jaar kampioen met Ajax werd, is transfervrij. Hij heeft een aantal lucratieve aanbiedin gen uit Zwitserland. Schoen aker, die door familie-omstan digheden in Kerkrade ont brak: „Ik ben er zelf nog niet uit. Ajax heeft geen zeggen schap over mij, ze kunnen slechts afwachten. Voor de volgende week maandag ben ik er we) uit". Tomaslav Ivic, ex-trainer en onlangs ontslagen bij Dina- mo Zagreb, was gisteren ook op bezoek bij Ajax. Zaterdag was hij al aanwezig geweest bij PSV-Sparta, De Joegoslaaf vond dat er geen consequen ties aan zijn bezoek gekoppeld konden worden. „Ik maak een reis door een aantal landen, morgen zit ik in Brussel. Met Ajax noch PSV heb ik contac ten. Eerlijk niet, maar ik zou dolgraag weer in Nederland willen werken. Het klimaat en de mentaliteit bevallen me. Maar eerst ga ik op vakantie. Voor het eerst in 15 jaar". Marco van Basten („Voor mij was dit een merkwaardig en erg leerzaam seizoen") ver wachtte dat het drie-jarig contract dat hem was aange boden wel ondertekend zou worden. Peter Boeve, die een twee-jarige verbintenis kreeg voorgelegd: „Er moeten nog wat kleine dingen geregeld worden. Wellicht is het voor mij beter dat ik bij Ajax blijf. Weken geleden kon kreeg ik een aanbieding van KV Me- chelen, maar dat zag ik niet zo zitten. Bij Ajax-Feyenoord zat Benfica voor mij op de tribu ne. Het enige dat ik er van ge hoord heb, is dat ze tevreden waren, maar verder heb ik niets meer vernomen." Door Jacques Eestermans FONTENAY-SOUS-BOIS - Het beeld deed herinneren aan de martelgang van de Zwitserse Gaby Anderson - Schiess tijdens de Olympi sche marathon in Los Ange les. De frêle atlete had het op die bloedhete dag in de zo mer van vorig jaar heel zwaar, maar op pure wils kracht bereikte zij toch de finish. Zwalkend over de tartan-baan van het Olym pisch stadion van totale uit putting, nauwelijks nog bij bewustzijn zelfs, maar ze haalde het... Afgelopen zaterdag, diep in de middag, slingerde in de Parijse voorstad Fontenay- sous-Bois een wielrenner over de weg. Brakend, keer op keer. Elk moment dreigde hij van zijn fiets te vallen, neer te gaan als een brood donken man. Het gebeurde niet. Met een onverzettelijk heid, waarvoor woorden eigenlijk te kort schieten, hield hij zich overeind. En hij haalde het... Jan Jonkers wilde zo dol graag deelnemen aan Bor deaux-Parijs. Natuurlijk, hij was er zich van bewust, dat de afstand tussen de twee Franse steden als een moordaanslag op het li chaam moest worden be schouwd. Hij had zich echter voldoende bepantserd, dat dacht hij tenminste. Zoals al vele voorgangers weet hij nu evenwel ook, hoe het voelt om het slachtoffer te zijn van een marathon onder een onbarmhartig stekende zon. Ogen, die in hun kassen rolden, beenspieren, die geen enkele controle meer duld den, een uitgewoond karkas, een man, die nauwelijks nog kon praten, dat was Jan Jonkers, hangend op een bankje in een hok, dat kleedkamer heette. „Nooit weer", stamelde hij haast onverstaanbaar, „nooit weer, nooit weer. Ik ben er van genezen. Alles heb ik er voor gedaan, alles, maar ik kan dit niet. Ik kan niks meer, helemaal niks". Bordeaux-Parijs, een tocht door de hel, zeker af gelopen zaterdag voor de prof uit Oud-Gastel. Enigs zins bij zijn positieven geko men, ai was de normale voorstelling daarvan niet van toepassing op Jan Jon kers, vroeg hij zich vertwij feld af hoe het mogelijk was, dat iemand deze wedstrijd zeven maal had kunnen winnen. „Dan moet je toch een soort 'Superman' zijn. Ik heb altijd gedacht dat die niet bestond. Ik weet nu be ter. Hij heet Herman van Springel". De voortekenen hadden Jan Jonkers overigens aan het denken moeten zetten. Zijn smeekbeden waren im mers niet verhoord. Niet re gen, waarop hij had gehoopt, maar een felle zon aan de hemel was de entourage. Geen weer voor de renner uit de ploeg van Jos Elen, dat was zijn ervaring. „Alles deed al pijn, voordat de der- ny's in koers kwamen. Op elke helling blokkeerde ik. Toen wist ik dat het niets zou worden. Ik kan nu een maal niet tegen warmte". Het bewijs werd overvloedig geleverd. Elke tempoverho ging achter het 80cc-mo- tortje van Chris Smits was voor Jan Jonkers een nieu we kwelling. Steevast werd hij op minuten gereden. Vijf keer kon hij de kracht op brengen een grote achter stand in te lopen, talloze ke ren reed hij een klein gaatje dicht en toen was het over... „Maar stoppen, nee, dat kon niet. Na alles wat mijn supporters hadden ge daanik zou me niet meer hebben durven vertonen. Voor hen ben ik verder ge gaan, voor hen heb ik het gehaald. Niet voor mezelf, want wat schiet ik er mee op? Achtste, nou en. Echt, nooit weer...". Hennie Kuiper, de favo riet die met een vijfde plaats genoegen moest nemen op bijna negentien minuten achterstand, denkt er be paald anders over. Niet dat hij onmiddellijk wilde be vestigen, dat hij volgend jaar weer aan het vertrek staat, maar zijn eerste Bor deaux-Parijs was hem niet heel slecht bevallen. „Ik laat deze wedstrijd eerst maar eens bezinken", vond de Puttenaar, „maar ik vond het zeker een mooi avon tuur. Jammer van die val partij. Er had meer in geze ten voor mij". De triomfator in Milaan- San Remo zag zijn kansen op een goede klassering in rook opgaan, toen hij vlak voor Orleans tegen het weg dek smakte. Juist daarvoor had de latere winnaar, René Martens, zijn demarrage ge plaatst. Hennie Kuiper: „Ik liet Martens rijden. Het was een gok, dat wist ik. In zo'n wedstrijd moet je echter be paalde risico's durven ne men, zeker als je nog drie uur voor de boeg hebt. Toen kwam die val. De gangma ker van Linard raakte van de weg, stuurde zijn machi ne met een flinke zwieper weer het parkoers op, maar reed pardoes Joop (Zijlaard, de gangmaker van Kuiper, JE.) aan. Dat was het begin van het einde. Ik heb min stens dertig kilometer nodig gehad om enigszins te her stellen. Alle spanning in mijn spieren was in één keer weg. Ik kwam geen meter meer vooruit. Een paar jaar geleden overkwam me dat ook eens in Parijs-Roubaix. Geloof me, dan kan je het verder wel vergeten. Ieder een reed me als een flits voorbij. Zelfs Jonkers...". Hennie Kuiper achter haalde Jan Jonkers snel, daarna Lauraire en Guyot, maar verder kwam hij niet. „Ik had veel te veel moeten forceren. Dat moest ik in het laatste uur bekopen met af en toe kleine inzinkingen. Een normale zaak. Wel jam mer, want na een wat moei zame start reed ik niet slecht. Langs de Loire ging het zelfs heel goed. Ik voelde me dan ook tamelijk op m'n gemak, want behalve Mar tens stak er vandaag nie mand echt bovenuit. Het was steeds hollen of stil staan. Het was alleen een nadeel, dat ik tot favoriet was gebombardeerd. De rest heeft echt tegen me gereden. Ongelooflijk, als ik even niet oplette, was er eentje weg. Maar ja, dat is koersen, al is het niet prettig. Ach, mis schien doen we het volgend jaar nog een keertje over...". Roger Swerts, zijn ploeg leider, hoorde die woorden aan en dacht er het zijne van. Buiten gehoorafstand van Hennie Kuiper wilde hij echter wel kwijt, dat hij dit jaar geen heil zag in de deel name van de Nederlander. „Ik vond het onverstandig van Hennie om vlak voor de Tour zo'n zware wedstrijd te willen rijden. Maar een man met veel ervaring en een ge weldige staat van dienst kan ik toch niet tegenhouden? Jan Jonkers was ook niet tegen te houden. In de toe komst zal dat ook nooit meer nodig zijn. Hij is genezen. Voor altijd....

de Stem | 1985 | | pagina 11