'En als de hypotheekrente nou zakt nadat Ma Weei strik in Be Na arrestaties in Gorkums korps Russisch Sacharoi NMB BANK RAPPOR De NMB denkt metumee. ZATERDAG 25 ME11985 B1OTHM SEXTRA OP ZATERDAG5 T11 PAGINA 4 Taxi Geen nood. U weet toch dat de NMB met u meedenkt Dus bent u altijd verzekerd van de laagste rente. Daalt de rente nadat wij offerte hebben gedaan, dan passen wij die rente aan. Mocht de rente stijgen, dan blijft de lage offerte tot op de dag van passeren van de akte geldig. Bij de NMB bent u welkom voor 'n persoonlijk gesprek met 'n deskundig adviseur. Zodat u altijd de hypo- theekvorm krijgt die past bij uw portemonnee. Breda: Veemarktstraat 53-57, tel.: 076-224311; Valkeniersplein 14, tel.: 076-613850; Nieuwe Haagdijk 27, tel.: 076-138855; Moerwijk 51 (Hoge Vught), tel.: 076-871050. Etten-Leur: Markt 34, tel.: 01608-13555. Zeven bergen: Zuidhaven 93, tel.: 01680-24258. Roosendaal: Markt 19, tel.: 01650-69300. Oudenbosch: Kade 4, tel.: 01652-3654. Oosterhout: Heuvel straat 8, tel.: 01620-54551. Dongen: Hoge Ham 65, tel.: 01623-12691. Raamsdonksveer: Prins Bernhardstraat 10, tel.: 01621-12155. Belastingen VS azen op geld Al Capone PAPIER VOOR UW PEN Koopvaardij 3 Hedwig Wasser Japanse kampen Statistiek ww de uafauttie 10.000 Gezichten 7ATERPAG 25 MEI 'LEVEND BEC Burgerij bespot politie GORKUM, tot voor kort een rustig stadje aan de Merwede, is plotseling landelijk in opspraak ge raakt. Zeven politieagenten zijn aangehouden en door burgemeester L. Vleggeert op non-ac tief gesteld. Een aantal anderen wordt nog ver hoord. Ze worden verdacht van het bezoeken van sexhuizen en van omgang met prostituees. Sexhuizen. Een groot woord voor een viertal nauwelijks als zodanig te herkennen panden. Een bruisend nachtleven heeft het provincie stadje niet. Wel een corruptie-schandaal dat diep ingrijpt in het functioneren van de rest van het 51 koppen tellende politiekorps. Door Nell Westerlaken „DE EERSTE tien keer gaat het nog wel. De elfde keer word je kribbig, dan zeg je wat terug. De sfeer is niet leuk nee. Dat een paar jongens een steekje hebben laten vallen betekent nog niet dat het hele korps niet deugt." De parkeerbonnen schrijvende, Gor- kumse politieagent geeft toe dat er veel, zeer veel, wordt ge vraagd van hem en zijn collega's, nu het korps in het stadje aan de Merwede lan delijk in opspraak is geraakt. Iedereen die zich in uni form op straat begeeft staat bloot aan de hoon en spot van de bevolking. De creati viteit van de burgerij blijkt onmetelijk. „Het wordt met de dag moeilijker", verzucht de parkeeragent. Deze week werd zijn ze vende collega op non-actief gesteld op verdenking van 'gedragingen in en rondom sexclubs', om de woorden van de Dordrechtse officier van justitie, mr. H. van Brummen, te gebruiken. Een aantal andere politiefunc tionarissen wordt verhoord. Van Brummen heeft de lei ding van het spraakmaken de onderzoek. „U hoort van mij geen nadere specifica tie." Op de vraag of er inder daad sprake van is dat poli tiemannen taxidiensten ver richt hebben voor klanten van Gorkumse bordelen, antwoordt hij diplomatiek: „Dat zou kunnen vallen on der gedragingen in en rond om sexclubs." Daarnaast zouden de politiemannen omgang hebben gehad met prostituees. De terughoudendheid van de officiële instanties heeft veel voedsel gegeven aan het Gorkumse geruchtencircuit. De politiemannen zouden herhaaldelijk onder dienst tijd in de sexhuizen zijn ge signaleerd. De uitbater van een café tegenover een van de bordelen begrijpt de drukte niet. „Ze kwamen er vaak ja. Dat konden we van hieraf goed zien. Maar ja, als dat al niet meer mag Soms zaten ze er de hele middag. Daar werd wel over geluld maar uiteindelijk let te niemand er meer op." Over de taxi-diensten weet hij te vertellen dat „ze de klanten soms tot in Dru- nen toe wegbrachten. En dat tegen het normale taxi-ta rief. Maar wat wil je, die jongens verdienen ook niet veel en het moet toch uit de lengte of uit de breedte ko men." Politiemannen die zich vertonen in de buurt van het bordeel, een flatje met wat lampjes die nog het meest op een armzalige kerstverlichting lijken, krij gen al snel te horen: 'Het ro de lampje brandt niet meer hoor.' De eerste vrouwelijk korpschef in Nederland, me vrouw mr. M. Ekels probeert de rest van 'haar' 51 mannen en vrouwen zo goed moge lijk te trainen tegen de soms vijandige reacties van de buitenwereld. Ze heeft geen stem meer over. „Het ver trouwen in het korps is ge schaad. We doen er alles aan om zo gewoon mogelijk te Klaar?..Over! blijven functioneren maar het wordt er niet gemakke lijker op. We moeten ons er bij neerleggen. Ik probeer de mensen te trainen om de re acties beter aan te kunnen. Wat zelfbeheersing is er ge lukkig nog wel." Terwijl Ekels van hot naar haar vliegt en probeert de zaken in de hand te hou den meldt een krant in het Westen des lands dat er bin nen het korps al langere tijd problemen zijn rond de korpschef. Die zouden zijn ontstaan toen vorig jaar twee brigadiers de laan uit werden gestuurd. Bovendien zou Ekels een vriendje uit het Vlaardingse politie korps, waar zij vandaan komt, tot 'tweede man' heb ben willen benoemen in Gorkum. In het afgelopen weekend zijn twee Gorkumse vrou wen om het leven gekomen, meldt dezelfde krant. Eén van hen was een prostituee, de ander werd op straat aangetroffen na een val van een flat. De Gorkumse poli tie heeft weinig ruchtbaar heid gegeven aan de dood van de twee vrouwen. „Als je de krant mag geloven is er de laatste twee weken ook nergens meer ingebroken", zegt een stamgast van een café in de nabijheid van een politiebureau. „Normaal worden er toch wekelijks wel wat inbraakjes gepleegd maar nu lees je er niets over. Ze kunnen de zaken gewoon niet meer aan." Behalve de hoogspanning waaronder momenteel wordt gewerkt op het poli tiebureau heeft het korps nog maar 44 inzetbare poli tiefunctionarissen. „De werkdruk was altijd al hoog maar u kunt zelf wel nagaan hoe de situatie nu is", zegt korpschef Ekels. Ook burgemeester Vleg geert toont zich verontrust over het functioneren van het politiekorps. Bovendien heeft het aanzien van zijn gemeente een flinke deuk gekregen. De Nederlandse Politiebond heeft de burge meester verweten te weinig achter de rest van het korps te staan. Hij zou onvoldoen de hebben weersproken dat het een grootscheepse cor ruptie betreft. De bond wil met Vleggeert praten om te voorkomen dat de situatie binnen het korps en in de contacten met de burgers es caleert. Dat lijkt inmiddels al te zijn gebeurd. De bond meldt uit gesprekken met de betrokkenen te hebben op gemaakt dat de zaken 'onge lofelijk overtrokken' wor den, hoewel er wel dingen zijn gebeurd 'die niet door de beugel kunnen'. TEKENING: RENE UILENBROEK In overleg met commissa ris der koningin, S. Pa tij n, heeft de burgemeester 'hulptroepen' aangevraagd ter versterking van het Gor kumse korps. Die zullen bin nenkort worden geleverd door het politiekorps in Rot terdam. De burgerij rea geert sceptisch. In een kiosk wordt over de versterking gesproken: „Wie moet dat allemaal betalen? Toen die mannen in het bordeel zaten moesten ze het toch ook zon der versterking doen?!" Slechts de officier van justitie kan duidelijkheid scheppen rond de aard van de beschuldigingen. Tot die tijd zal het geruchtencircuit blijven werken. De officier liet gisteren weten dat het onderzoek binnenkort zal worden afgerond. De Gor kumse politie zal echter nog lang last hebben van de na weeën. (ADVERTENTIE) CHICAGO(UPI) - De Amerikaanse belastin gen azen nog steeds op het geld-met-een- luchtje van de 38 jaar geleden overleden gang ster Al Capone uit Chicago - vooral het geld dat achtergebleven zou kunnen zijn in een kluis van het hotel waar 'Scarface' zijn hoofd kwartier had. De Amerikaanse belastingen hadden nog een vordering van 201.347,68 dollar op Scarface, toen hij in 1932 gevangen werd gezet wegens belastingontduiking en zes jaar later in de ge vangenis aan hersensyfilis overleed. 7,bSr^6N IK SCHRIJF ook eens in na volging van de heren J. de Reeper en J.M. Baelemans. Ik heb gevaren van 1927 tot 1955 dus ook in de oorlog 40- 45. Ik ontving het Kruis van Verdiensten met 3 sterren. Mijn schip werd getorpe deerd in novewmber 1940. Ik zag 28 kameraden verdrin ken en zat zelf op een vlot. We werden gered door een torpedojager. Nadien vele malen op diverse schepen gevaren. Na de oorlog was er voor de overgebleven zeelie den een uitstapje op 5 mei en dan zag ik toch wel eens be kenden! Nu is het zeker 15 jar geleden dat ik zoiets nog mocht meemaken. Etten-Leur Th. v. Elswijk IN UW BLAD van 18 dezer plaatst u bijna een pagina vol met tekst over een op merkelijke vrouw genaamd Hedwig Wasser. In haar toe spraak tot de paus had zij zonder toestemming en op eigen gezag een phrase inge last, waarbij zij opkwam voor de 'onderdrukten', de homofielen, gescheiden mensen, gehuwde priesters en vrouwen die nog steeds geen volledige plaats in de kerk hebben. Haar optreden tegenover de H.-Vader was in één woord smaak- en schaamteloos. Volgens uw blad wil H.W. niet meer braaf luisteren naar en ge hoorzamen aan paus en bis schoppen. Daarvoor schijnt zij ook de nederigheid te missen. Nu moeten deze God-gewijden maar naar haar luisteren en naar die progressieve en kritische groepen met 'het andere ge zicht', hetgeen in feite een vals en misleidend gezicht is en niet het ware gezicht van de r.-k. kerk. Als bisschop pen dat 'andere gezicht' de kop indrukken komt het er aan de andere kant weer uit, daar zorgt de Heilige Geest voor, zegt H.W. Is zij daar zo zeker van? Toch wil H.W. de bisschoppen, die zo bang zijn hun gezicht te verliezen, niet opzij schuiven, ook niet de mensen, die het niet met haar eens zijn. Ze wil ook geen schisma. Heel lief van haar. Maar die autoritaire houding van de paus, die geen veer wil laten en steeds maar zegt het is zo, het blijft zo, amen, dat vindt ze erger lijk. De mening van de paus over gezin, huwelijk en sek sualiteit, dat lijkt nergens op. En dan die eucharisitie- viering in Beek, dat heeft mij niets gedaan. Dat was een zwarte dag voor mij. Ziehier Hedwig Wasser ten voeten uit! En toch wil deze opstandige, eigenwijze en hoogmoedige vrouw zich niet laten uitschrijven bij de burgerlijke stand als rooms- katholiek. Waarom niet? Breda J. van Gilze Naar aanleiding van het schrijven van de heer Pelle- grino in De Stem van 13 mei jl.: 'Uw woede, verdriet en diepe teleurstelling begrijp ik heel erg goed want ik zat zelf in Japanse kampen.' De Japanners hebben toenter tijd nagenoeg al hun ar chiefstukken vernietigd en wat er dan nog mocht over blijven is vertrokken naar de Verenigde Staten van Amerika. Spijt kan de Ja panner nooit hebben daar hij zichzelf niet als bezetter doch als bevrijder van het gehele Verre Oosten zag. De Duitser als westerling ge droeg zich tijdens de Tweede Wereldoorlog voor ons allen onbegrijpelijk, de Japanner als oosterling was daarbij ook nog ondoorgrondelijk. Maar van de ongeveer 142.512 Nederlanders die ge vangen zaten zijn er dan ruim 26.000 overleden, waar van o.a. 10.500 burgers (man nen, vrouwen en kinderen), in Birma en Siam zijn er 3.100 krijgsgevangenen overleden van de 14.000 dat is 22%, 1.900 van de 2.700 mannen op de 5 getorpe deerde schepen zijn omge komen, verdronken tussen de haaien dat is dan 71% en verder stierven zij in kam pen in Indonesia en Japan. Dat alles omdat zij Neder landers waren. Was een tie ner toen ik 11 juni 1946 in Nederland aankwam. Op 12 juni de volgende dag dus kreeg ik in een postkantoor te Wijk aan Zee te horen hoe welkom wij allen uit het voormalige Nederlands-In- dië waren. Mij werd nl. ver teld dat ik een 'vuile op- vreetster' was en mijn ouders waren 'smerige bloedzuigers' van het arme Indonesische volk, mijn soortgenoten en ik konden 'oprotten'. Het kwam des tijds ontzettend hard aan, vooral omdat ik nog maar sinds heel kort wist dat mijn vader in een kempeitai-ge- vangenis was overleden, een voor mij overweldigend ver driet. Immers ik wist dat kempeitai-folteringen, mar telingen geestelijk zowel als lichamelijk betekenden. Ben naar het buitenland ge vlucht zodra mijn leeftijd dat toeliet en verbleef in to taal 20 jaren in diverse lan den. Nu woon ik dan weer in Nederland sinds 9 jaar. Alles is erg veranderd en mijn ge val zou nu discriminatie ge noemd worden. Begrip kan ik wel degelijk opbrengen voor Nederland. Net bevrijd van de Duitsers of men moest zijn jongens alweer naar Indië sturen om ons van de vechtende Indone siërs te bevrijden en dat sa men met de hulp van de Ja panners. Te toch? 5 Mei is voor Nederland een heel be langrijke dag en terecht na tuurlijk. Maar voor ons was die 5 mei niet zo van groot belang als 15 augustus, 't Zou zo bevrijdend zijn als we nu eindelijk na 40 jaar onze eigen bevrijdingsdag en eens alleen onze eigen overledenen mochten her denken in plaats van die van anderen. Wij verloren echt alles, onze jeugd, onze ach tergebleven overledenen, het land waar we met hart en ziel van hielden, we wer den volkomen ontworteld. Niet aleen de kampen, maar ook wat erna gebeurde heeft ons van binnen allemaal een beetje kapot gemaakt. Me neer Pellegrino, misschien gaat het net als met de meeste Indische boeken; die staan nl. alleen maar op In dische planken. We worden liever niet gelezen. Er be staat een heel erg goed onaf hankelijk Indisch tijdschrift 'Moesson', Prins Maurits- laan 36, 2582 LS 's-Graven- Mijn buurman, die Abraham slechts wilde zien door een rose waas van bourgondi- sche euforie, spreekt nu al da gen uitsluitend over feesten en fietsen. Voor andere zaken is er onder de kromming van zijn schedel geen plaats. Hij wordt ook onophoudelijk aan feest en fiets herinnerd: door een val over een misplaatst anti-par- keerpaaltje maakte hij een noodlanding die hem enkele dagen een stram en uitgewoond gevoel heeft bezorgd, terwijl zijn huis ook een beetje is gaan kraken. Het feestgedruis is weggestorven, maar door het dansen zijn sommige planken in de vloer wat losser gaan lig gen. Er komen knorrige gelui den vanonder het moskleurige tapijt. De balken kreunen als traag voortdokkerende boeren karren op oude zandwegen. Er zijn ook andere sporen die wij zen op de doortocht van een dorstig leger onder overwin ningsvaandels. Het huis her neemt zonder haast zijn gewo ne geur, na doortrokken te zijn geweest van een straf aroma uit een eeuwenoude kroeg. Buren die tijdens de feestelijkheden rechtop in bed hebben gezeten zijn nu wat bitser dan weleer en mijn buurman denkt bij tijd en wijle gemor te vernemen als hij de straat verlaat. Ik kwam hem tegen toen hij, laat uit zijn bed getreden, met enkele plastic zakken huisvuil achter de mannen van de ge meentereiniging aanrende. In de haast had hij het regenpak aangetrokken waarin hij door hels weder fietst. De kilte scheen hem niet te deren. „Ik heb gelezen", zo vertelde hij nerveus, „dat fietsen driemaal gevaarlijker is dan autorijden. Jaarlijks komt een op de 26 duizend fietsers om en een op de vijftigduizend automobilis ten, maar dat geeft een vals beeld. De Leidse geleerde W. Walta merkt op dat het aantal verkeersdoden per 100 miljoen reizigerkilometers voor de auto 0,9 is en voor de fiets 3,0." Ik wil niet zeggen dat buurman uitsluitend op het gehoor fietst, maar zijn bekwaamheid als coureur moet laag worden inge schat. Ik was dan ook blij te vernemen dat hij zich alleen op beschermde fietspaden waagt, die hij tevoren enkele malen te voet heeft geexploreerd. Hij ziet minder dan goed voor htf is, maar hij weet dat aardig j versluieren. Wat dat betreft doet hij ®t denken aan de geketende bi#, drinker die eens in de tien ja® probeert te besommen wat dt bestrijding van zijn dorst he® heeft gekost, om dan van 4 schrik een weekje droog te ga® staan. Die berekeningen bevat- ten interessante statistisch concepten; de schade wordt be rekend in automobielen, gevels huizen, zeiljachten of een rond bedrag: een ton in tien jaar, een miljoen in een welgevuld leven De statisticus waaraan mijn buurman mij herinnerde had een voorkeur voor een vertaling van drankgenot in hectoliters en vaten. Hij ging uit van dt ontredderende claim dat hij n de achter ons liggende tien jaar tussen de 36.500 en 40.000 pils. jes had ingenomen. Tegen een gemiddelde prijs van een gul- den en enigermate rekening houdend met extra uitgaven ten behoeve van taxiritten en halve hanen, alsmede het feit dat zijn vrouw geen slok bij hem ten achter wenst te blijven, bereikt hij de ton. Hij denkt in tien jaar 200 vaten van vijftig liter sol daat te hebben gemaakt en hij vraagt zich af of een paard dal nog wel kan trekken. We zou den er eigenlijk een wijze les uil moeten trekken. Maar dit weekeinde zit onze vrolijke re kenmeester weer zijn hersencel len te inunderen. Hij is even hardleers als mijn buurman, die ook nog in de ban is geraakt van de fiets, die hij zijn vleugels naar de horizon noemt. Hei laatst heb ik hem gezien toen hij in zijn regenpak met velt ritsen het stalen ros besprong en de straat uitzeilde. Bij de hoek spitste hij de oren. iTillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tyxnyottiMe 'Spijers zijn dijers' zei z'n moeder altijd ook al spoog ie haar melk over schort en tapijt. „I - -1- Haar inzicht bleek juist. Toen ie honderd werd, spoog ie nog steeds, (z'n pruim in de snert!) tfaiyouiMe "KCap/ieM^4t Op de slenkhorster beem den van Jipsingboertange is de laatste ontheemde klophengst gevangen. Nu kunnen de Jipsinger jongens en meiden weer fijn op de beemden den beest gaan rijden. (faiyettfiUe StOOt6tC44£H Men hoede zich een stoot te kussen De vlam is meestal niet te blussen (fanyouilte (faly 6oot Gevallen engel van om hoog zie toe en kom tot klaar heid. Hier staat ge eindlijk oog in oog met uw eigen naakte waar heid. (fatUcUendt Wij willen u dienen en loven, Heer, te saam met uw engelenko ren, maar dan moet u van uw kant ook eens een keer onze gebeden verhoren. fêuüttteoaevit De hand die het kleitablet beschreef is de hand die ons het heel al in dreef. -diefde cd Wie verliefd wordt op een baviaan ziet het boombeest voor 'n engel aan. (fanyouiUe THotftetüKan 'Beter' riep een mensen- wind, die claustrophobia had, beter verdwaald in een la byrint dan safe in een bruin nou gat.' (frmyouiiie pax "planOU* In 't Belgische Sint Joost ten Node aanbidden de mensen geen goden. Ze aanbidden de hop en de Mechelse kop maar hebben er niets tegen Joden. hage. Misschien doe ik enke len een plezier met dit adres. Terneuzen Mevr. E.H.J.(B) van Kam pen Zou ik naar aanleiding van het artikel '10.000 gezichten op 't Malieveld' uit het arti kel Ondertoon mogen reage ren? Het is met gemengde gevoelens dat ik dit artikel gelezen heb en wel om het feit, dat er 10.000 mensen en meer zich zo met open ogen en lachend in een val laten lokken. Hoe is het mogelijk Volgens mij hebben ze het niet in de gaten. Wat dom en ook erg rampzalig voor die arme zielen. Ik geloof dat wij er goed aan doen om veel voor ze te bidden en boete te doen, ook vot>r onszelf na tuurlijk, want 'Wie staat ziet toe dat hij niet valt'. Oosterhout J. Franken LONDEN (RTR) Als gevolg van groeiende intern tionale campagn tegen marteling gaan veel regim over tot het gebru van methoden c wel veel leed veroo zaken maar ge zichtbare spon achterlaten. Tot die conclusie kon verscheidene internation bewegingen voor mens< rechten, zoals Amnesty ternational en de Internat nale Commissie van Jur ten. De verandering van m; telmethodes geeft aan 1 moeilijk het is effectieve ternationale druk uit te oe nen, zegt Amnesty. Volgt Amnesty maken rond 60 geringen zich schuldig a martelingen om tegenst; ders te terroriseren of inf ma tie los te krijgen. Sommige folteringen geen sporen achterlaten z klassiek, zoals onderdomj ling in water of het slaan voetzolen. Maar steeds mi wordt misbruik gemat van wetenschappelijke k< nis om folteringen tot macabere perfectie te brt gen. Amnesty noemt voorbe BEIROET (AP) - Pogin maken aan de felle geve se kampen van Beirut z Voor de vijfde achtereei itische Amal-militie z strijders in de kampen. De Palestij nen zouden ze moordcommando's hebben vormd om hun tegenstand! zo zwaar mogelijke verliez toe te brengen. Met geweervuur en zwa; der geschut probeerden led van de Amal-militie sam met Libanese militairen v de zesde brigade Palestij r strijders uit de kampen Sab Chatilla en Bourj el-Barajn te verdrijven. De gevecht! die afgelopen zondag bego nen, hebben volgens de laat! tellingen aan ongeveer personen het leven gekost. I aantal gewonden zou al bov de duizend liggen. Het Ro Kruis was door de aanhoude de strijd nog niet in staat kampen binnen te gaan c gewonden te helpen. De voorwaarden van l wapenstilstandsverdrag we den in Damascus bedisct sieerd tussen Palestijnse sji'itische vertegenwoordige Als bemiddelaar trad op Syrische vice-president Kha dam. Amal liet weten akkoord gaan met de voorgestelde b WENEN (RTR) - De Russis 'Uurkundige Andrei Sachan hongerstaking opgegev "eidstoestand is redelijk. Dat heeft een vriendin vat ™"'§e wiskundige Irene Krii i® Russische vredesactivist ag onverwacht in gezelsch; ëenoot en zoon uit Moskou in De 47-jarige Kristi verkla rscheidene jaren had gepi d ^r'aten. Zij werd vergeze al-jarige Sergei Genkin, mi ge Grië°ry- Kristi zei te 1 lnK voor vestiging in de Ve: v* vredesactiviste verkla h:,a iaar geen persoonli Sacharov. Zij bezocl nt in '84 in Gorky, waar °riteiten naar toe was vei on^n!Sti is sinds de jaren zes thankelijke vredesactivi KopiU^en door de Russisch kund' ^°We^ ziï a's haar ecl 'gen. Zij verloor echter Saf sindsdien particulier i "er Sacharov verklaarc ■y levend begraven is,

de Stem | 1985 | | pagina 4