Lord Carrington bepleit plaatsing kruisraketten Passagiers gelaten in de niet-vertrekhal Bibliotheken van kloosters bedreigd Protest tegen Atlantische Commissie DE Ïld# i ill h JMPR Cao-akkoord in omroep en streekvervoer I lerelFd Kans op uitzetting Tamils iets kleiner SCHEPPEN VAN NIEUWE BANEN GAAT NIET ALLEEN ONDERNEMERS m ■9 BINNENLAND ES WAAGT lol India Zekerheid Lubbers:6Twee van Breda niet aan de orde' PIET ■MSl*0E WEW UPS ca Kamer: meer geld voor Ntudiebeursen Stemming Conflict BINNENLAND ZATERDAG 25 ME11985 T28 PAGINA 3 T5 PAGINA 2 jt de president nu eindelijk |t handelen diende over te aan. Een boeddhistische op- prpriester verklaarde zich enlijk bereid de leiding Èn het schijnbaar stuurloze Ind op zich te nemen. De sterk anti-Tamil gezin- priesters eisten directe on- ferhandelingen met alle be rokkenen, ook de guerrille- ps, over een wapenstilstand over het oplossen van het Inische conflict. Of Jaye- gardene met een nieuw ini- atief zal komen, nadat hij hs in december de ronde-ta- ll-conferentie van alle par ijen in Colombo ontbond, is og onduidelijk. In geen ge- al zal hij echter de crisis unnen oplossen zonder elneming van de guerrilla- jroeperingen of de Indische pgering. New Delhi heeft de sleutel it de oplossing in de hand. |elfs wanneer Colombo en de smatigde Tamils een over- snkomst zouden kunnen be kken over enige vorm van Dlitieke autonomie, dan nog (ijn het de bewapende sepa- itisten die beslissen over let stopzetten van de guer- lilla. Zij wijzen tot nu toe el- te verzoening van de hand In eisen de onafhankelijke Tamil-staat 'Eelam'. De regering van Rajiv landhi zou sterke druk kun nen uitoefenen op de guerril- ï-leiders en de aanvoerrou- es van wapens en mensen (anuit India naar Sri Lanka innen blokkeren. Diploma- sn en andere waarnemers lijn echter sceptisch of het pinnen afzienbare tijd tot een snadering zal komen. 'De etnische spanningen lijn zo groot dat een politieke overeenstemming onmoge lijk lijkt', aldus de Tamil-po- [iticus Tiruchelvam, de enige lie nog niet als balling in In- Idia leeft. Inieuwe arbeidsplaatsen ople- Iveren. Met pijn en moeite Idenkt de FNV het aantal werklozen in 1990 teurge- I bracht te kunnen hebben Inaar het half miljoen (nu 1800.000). Vaag blijft de vakcentrale lover de sociale zekerheid. Het lligt in elk geval niet in de be- I doeling van de FNV de poli- Itieke partijen aan te sporen Ide verlaging van de uitkerin- Igen ongedaan te maken. iMaar ondubbelzinnig is het [pleidooi voor het herstel van I de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Woedend wijst de FNV het I loslaten van het wettelijk minimumloon van de hand. Met minstens zoveel kracht wordt stelling genomen tegen het gevaar dat bezuinigingen op de collectieve sector ten koste gaan van de uitke ringsgerechtigden, de ambte- naren of de trendvolgers. Een absolute koopkracht- I garantie geeft ook de FNV niet. Als de groei zwaar te genvalt, als er niets te verde- I len is dan zal de FNV 'zich sterk maken voor een oplos sing waarbij de koopkracht van de laagst betaalde uitke ringsgerechtigden en werk nemers wordt ontzien.' Maar sterker nog zal de vakcentrale zich blijven in zetten voor herverdeling van werk. Evenals het VNO pleit de FNV voor vermindering van de lasten- en premiedruk op de werkgevers. Niet door die op de werknemers af te wen telen, maar door een andere berekening toe te passen waardoor de arbeidskosten óók worden gedrukt. Ar beidsintensieve bedrijven zouden daarmee gesteund moeten worden. De drie grote partijen heb ben deze week in een eerste reactie in het Avro-program- ma 'In de wandelgangen' het FNV-plan positief beoor deeld. Voor de PvdA wekt dat geen verwondering, om dat het PvdA-programma stoelt op dezelfde uitgangs punten. WD'er De Korte zei dat het plan „ook voor de VVD aanknopingspunten biedt voor de volgende regeerpe riode". De Korte prees de FNV voor de aandacht in het plan aan herstel van de structuur van de economie (technologiebeleid, investe ringen door de overheid). Maar in een 32-urige werk week gelooft de WD niet. „Een heleboel waardevolle elementen", aldus CDA'er Weijers, „maar ik wil het wel even doorgerekend zien." Het CDA, dat evereens uitgaat van een groei van 2 aarzelt te geloven dat herverdeling van werk en inkomensvoor uitgang hand in hand kun nen gaan. NIJMEGEN (ANP) - Ik vraag mij af, of de verant woordelijken van de biblio theken van religieuze orga nisaties zich voldoende be wust zijn van de bedreigde situatie van hun collectie. In elk geval zijn er tot op heden weinig initiatieven bekend om de ongunstige situatie te keren. Dat schrijft A.J. Geuns, voorzitter van de Vereni ging voor het Theologisch Bibliothecariaat (VTB), in het orgaan van zijn vereni ging. Bij de VTB zijn ruim 100 theologische bibliothe ken in Nederland aangeslo ten. Geuns, bibliothecaris van de Theologische faculteit in Tilburg, is geschrokken van de jaarstatistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin sinds kort ook gegevens over de biblio theken in kloosters en abdij - en zijn verwerkt. Bij analy se van deze gegevens blijken deze bibliotheken de minst vitale van alle wetenschap pelijke bibliotheken in Ne derland te zijn. Behalve door een zwakke personele bezet ting en gebrek aan financiën worden de bibliotheken in kloosters en abdijen in hun voortbestaan bedreigd door het geringe gebruik van de collecties. „Per duizend aan wezige banden worden er slechts tien per jaar uitge leend, tegenover een lande lijk gemiddelde voor weten schappelijke en speciale bi bliotheken van 180 uitlenin gen per jaar per 1000 ban den. In feite worden er jaar lijks meer boeken aange schaft dan uitgeleend", al dus Geuns. Hij ziet een vi cieuze cirkel opdoemen. Als er niet veel zorg aan de bi bliotheek wordt besteed, wordt er minder gebruik van gemaakt. Dat kan ertoe leiden dat er minder boeken worden aangeschaft. Geuns bepleit dat kloos ter- en abdijbibliotheken met elkaar afspraken ma ken over aan te schaffen boeken en over uitwisseling van eikaars collectie of on derdelen daarvan. In dit ka der dringt de noodzaak tot samenwerking met andere bibliotheken - eventueel ook met andere dan klooster- en abdij bibliotheken - zich steeds meer op, zo schrijft Geuns in het orgaan van zijn vereniging. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Tamils die in Nederland ver blijven hoeven niet bang te zijn dat zij op kor te termijn het land uitgezet zullen worden. Al leen die asielzaken waar veel haast bij is, wor den behandeld. Premier Lubbers had er gisteren na afloop van de ministerraad veel tijd voor nodig om tot deze conclusie te komen. Hij wilde niet vol mondig bevestigen wat een ambtenaar van Justitie donderdag had gezegd, dat Tamils niet op het vliegtuig zullen worden gezet, zolang het overleg tussen de regering en de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen én het Ka merdebat van midden volgende maand achter de rug is. Wel liet Lubbers doorschemeren dat Tamils die via Duitsland in ons land zijn terecht ge komen wat dat betreft iets minder kans op ze kerheid hebben dan Tamils die rechtstreeks uit Sri Lanka komen. Ook hier weigerde Lub bers een gedragslijn in te zien, omdat die vol gens hem niet te maken is. De Raad van Kerken in Nederland acht het terugsturen van de Tamils naar Sri Lanka on aanvaardbaar. De Raad heeft dat minister president R. Lubbers per brief laten weten. De Raad van Kerken meent dat legitieme controle op immigratie niet mag worden uit gevoerd ten koste van de bescherming van mensen die gevlucht zijn uit situaties waarin hun leven wordt bedreigd. Inmiddels is de Engelse versie van het rap port Wijnaendts over de positie van de Tamil- minderheid op Sri Lanka gisteren in Genève aangeboden aan het VN-Hoge Commissariaat voor vluchtelingen. Kok haalt uit naar ondernemers DEN HAAG (ANP) - Minister president Lubbers verwacht niet dat de kwestie van de bei de nog in gevangenschap ver blijvende Duitse oorlogsmis dadigers tijdens het komend staatsbezoek van de Duitse Bondspresident Von Weiszac- ker aan ons land aan de orde komt. De premier zei dit na af loop van het wekelijks kabi netsberaad. De minister-president noemde het vraagstuk van de 'twee van Breda' buitenge woon moeilijk en delicaat. Zelfs een bespreking ervan is 'een pijnlijke zaak' en 'het pro bleem wordt er niet beter van als het besproken wordt'. De premier liet blijken, dat er op dit punt 'geen punten te scoren zijn'. De minister-president meent dat aan het staatsbe zoek van de Duitse Bondspre sident grote betekenis moet worden toegekend. Enerzijds is daar het feit, dat dit bezoek zo betrekkelijk kort komt na de herdenking van 40-jaar be vrijding, een tweede bijzonde- I 're omstandigheid vormen de persoonlijke uitlatingen van de Bondspresident op dit ter rein en ten derde is er volgens Lubbers de Europese ontwik keling, waarin Duitsland een belangrijke rol speelt. CtMfD -<OOP T£ BtGlNNEN UIT t€°E 44 «I ifiM n i rn arm irtand-deti Haag Aan het begin van de zit ting van de Atlantische Commissie in de Ridderzaal in Den Haag betoogden en kele tientallen demonstran ten tegen de eventuele plaat sing van kruisraketten en tegen de de NA VO. (Zie ook elders op deze pagi na). - FOTO ANP UTRECHT (ANP) - De 'gevestigde' onderne mers zitten fout als ze denken dat het schep pen van nieuwe banen, het voeren van een in dustriepolitiek alleen hun aangaat. „Hoeveel werklust, hoeveel initiatief is er in de grond geboord alleen maar doordat de werknemers als onmondige kinderen werden behandeld en ver weg werden gehouden van elke belissing over de toe komst? Laten degenen, die nu klagen over het slechte arbeidsklimaat, daar eens over nadenken". Dat zei FNV-voorzitter Wim Kok gisteren in Utrecht bij de officiële opening van de apparatenfabriek Apfa- Utrecht. Dat bedrijf herrees een jaar geleden dankzij kop pige volharding van de werk nemers en vakbonden uit de as van de in '83 door het VMF- concern gesloten ketel- en ap paratenfabriek Bronswerk. Bronswerk, een van de laatste grote metaalbedrijven in Utrecht, moest dicht omdat er volgens VMF geen brood meer in zat. Een aantal ex-Brons- werk-werknemers en de vak bonden staken de koppen bij elkaar en dankzij hun taaie volharding ging in april '84 letterlijk op de fundamenten van het oude bedrijf een nieu we apparatenfabriek van start, Apfa-Utrecht. Na een moeizaam en be scheiden begin - met 12 werk nemers en maar voor drie we ken werk in de orderporte feuille - is het bedrijf inmid dels volgens bestuurder H. DEN HAAG (ANP) - NAVO-Secretaris Generaal Lord Carrington heeft vrijdagavond in Den Haag ge pleit voor plaatsing van kruisraketten in Nederland en een verdere verhoging van de defensie-uitgaven. Lord Carrington sprak op een studieconferentie van de Atlantische Commissie over de rol van Europa in de gemeenschappelijke verdediging. Het lijdt geen twijfel, aldus I Lord Carrington, dat de plaat sing van nieuwe Amerikaanse ;aketten in België, West- Luitsland, Italië en Engeland heeft bijgedragen tot de terug hor van de Sowjetunie naar Geneefse onderhandelings- I Wel. NAVO-ministers van de fensie hebben eerder deze week een nieuw actieplan voor versterking van de conventio nele verdediging goedgekeurd, indien dit plan wordt uitge voerd zoals de militaire plan ners voor ogen staat, zullen ïolgens Lord Carrington de Begrotingen van de NAVO- MïN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer houdt I "kt alleen vast aan een hogere I «Ömum-leeftijdsgrens (in IJfeetmans plan 27 jaar) voor I beursstudenten', maar wil ook I "at er meer geld vrijkomt voor "udiefinanciering. Dat blijkt uit reacties op het "richt in het Leidse studen- wublad Mare, waarin gemeld I "ft dat minister Deetman J zjjn nieuwe systeem van 'Wiefinanciering de maxi- '«um-iceftijdsgrens voor stu- 'euten met een beurs wil ver- °Mn van 27 naar 30 jaar. Het CDA heeft inmiddels Hen weten niet te accepteren 'at een verhoging van de leef- grens tot 30 jaar gevolgen ...en voor de hoogte van e beurzen. landen met meer dan drie pro cent per jaar moeten stijgen. In de slotverklaring van de ministers werd een stijging van om en nabij de drie pro cent, los van de stij ging die no dig is om de inflatie op te van gen, opnieuw genoemd als 'al gemene richtlijn'. Omdat naar Europese opvatting het noe men van een percentage, dat door de meeste NAVO-landen toch niet werd gehaald, con traproductief ging werken was het in de vorige slot verklaring weggelaten. Zbigniew Brzezinski, veilg- heidsadviseur van de toenma lige president Carter, heeft vrijdag in een studieconferen tie van de Atlantische Com missie in Den Haag gepleit voor uitvoering van president Reagans 'Star Wars' plan, het vernietigen van vijandelijke raketten in de ruimte. Kolonel Alford, plaatsver vangend directeur van het IISS, het Engelse Internatio nale Instituut voor Strategi sche Studies, meende dat de NAVO zou uiteenvallen als president Reagans 'visie' van een niet-nucleaire wereld - zijn Strategisch Defensie Ini tiatief moet immers leiden tot het verdwijnen van kernwa pens - zou worden bewaar heid. Het uit elkaar vallen van het Noordatlantisch bondge nootschap is, aldus kolonel Al- ford 'de politieke prijs van het nastreven van die visie'. De Verenigde Staten mogen be reid zijn die prijs te betalen, geen Westeuropeaan, althans niet één die over deze dingen nadenkt, zal bereid zijn deze visie en de gevolgen daarvan te onderschrijven, aldus Al- ford. DEN HAAG (ANP) - Tussen minister Brinkman (WVC) en de de omroep is overeenstem ming bereikt over de omroep begroting van 1984 en 198E». Daarmee kan de omroep-cao worden uitgevoerd en is een stakingsdreiging van omroep medewerkers van de baan. De omroep-CAO geldt voor de ja ren '84 en '85 en is gebaseerd op invoering van een 36-urige werkweek. De problemen rond de goedkeuring van de CAO door minister Brinkman (WVC) betroffen in eerste in stantie het trendvolgerschap dat de omroep werd opgedron gen, mede op aandrang van de minister van sociale zaken. Bonden en werkgevers in het streekvervoer hebben in- miidels ook overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. Belangrijkste punten in de principe-overeenkomst zijn, naast de invoering van een 38- urige werkweek waartoe al eerder dit jaar was besloten, een gemiddeld 36-urige werk week voor de ongeveer 500 werknemers van 57,5 jaar en ouder, en verbetering van het beloningstelsel voor het tech nisch personeel en de deeltijd werkers. Het ziektegeld wordt volledig aangevuld. De twee jarige cao, waaronder onge veer 15.000 mensen vallen, loopt tot 1 januari 1987. De werknemers bij drie DSM-bedrijven buiten Lim burg gaan over anderhalve week acties voeren, als de be drijfsdirecties voor die tijd niet met nieuwe CAO-voor- stellen komen. Daarin moet met name tege moet gekomen worden aan de eisen die de Industriebond FNV stelt op het gebied van arbeidstijdverkorting. De bond wil een 36-urige werk week voor de dagdienst en in voering van de 5-ploegen- dienst in de volcontinue-sec- tor. Wijninga van de Industrie bond FNV uitgegroeid tot een levensvatbaar bedrijf met 30 werknemers en goede toe komstperspectieven. FNV-voorzitter Kok zei dat de wordingsgeschiedenis van Apfa-Utrecht ('dat durf ik echte industriepolitiek te noe men') de gevestigde onderne mers aan het denken zou moe ten zetten. „Ze moeten zich eens afvragen of het heksen werk is of het werk van gewo ne mensen. Mensen zoals zij er waarschijnlijk ook tientallen van in hun onderneming heb ben werken. Mensen die be reid zijn om mee te denken en om hard te werken aan de toe komst van hun bedrijf als ze maar het gevoel hebben dat ze meetellen". De officiële opening van het 'bedrijf vrijdag vond pas een jaar na de feitelijke start plaats omdat men eerst zeker heid wilde hebben over de le venskansen van het bedrijf. Die worden nu hoog aangesla gen. De destijds van VMF ge huurde fabriekshal en de ma chines zijn; inmiddels eigen dom van het bedrijf en er is werk volop. „Ik had in het begin mijn twijfels maar nu staan de za ken er goed voor", aldus direc teur L. Maas van Apfa- Utrecht. Maas, eveneens 'oud- Bronswerker' en destijds ver koopleider, mikt dit jaar op een omzet van vier miljoen gulden en in '86 op een omzet van acht tot tien miljoen en 50 man personeel. In '87 is het streven gericht op een omzet van 11 tot 14 miljoen en 62 man personeel. De aanloopverlie zen van het bedrijf zijn kleiner dan verwacht. Vervolg van pagina 1 SCHIPHOL - „In principe zai uw vlucht wel op tijd gaan instappen", zo heet het in een briefje van de afdeling Passage van de KLM op Schiphol, dat op de informa tiebalie in de vertrekhal ligt. „Maar het kan voorkomen dat de vlucht pas geruime tijd later toestemming krijgt om te vertrekken". De afdeling Passage, die haar welgemeende veront schuldigingen aanbiedt voor dit ongemak „dat geheel bui ten onze schuld is ontstaan", stelt de werkelijkheid wel erg rooskleurig voor. „Dat stapeltje is hier vanmorgen neergelegd", zegt de juf frouw aan de balie. „Maar dat is complete onzin. Ik kan ze net zo goed meteen weg gooien". De juffrouw aan de infor matiebalie heeft de hele och tend een onafgebroken rij passagiers te woord gestaan, die wilden weten hoe het stond met hun vlucht, en hen almaar uitgelegd dat de oor zaak van de vertragingen een staking van de verkeers leiders was. Het detail dat het geen echte staking was, maar een massale ziekmel ding, liet ze maar weg, want het was zo al ingewikkeld genoeg voor de mensen. „Ga- roeda kan er heus niets aan doen", legt zij uit aan een Duitse meneer die infor meert of hij zijn geld terug kan krijgen nu zijn vlucht naar Jakarta is afgelast. „De passagiers reageren teleurgesteld en boos", zegt Een vrijwel lege vertrekhal in Schiphol. ze. „Sommige zijn zo veront waardigd, ze laten me niet eens uitpraten". Haar vrien delijke zakelijkheid tegen de reizigers, die op haar af blij ven komen, valt te bewonde ren. De nare situatie in aan merking genomen is de stemming aan haar balie en bij de bureaus van de ver schillende luchtvaartmaat schappijen opmerkelijk kalm. Nergens wordt ge vloekt of getierd om de streek die de Nederlandse verkeersleiders hen die och tend geleverd hebben door onaangekondigd „ziek" thuis te blijven; een streek die „een grof schandaal" wordt genoemd door de Vereniging van Vertegenwoordigers van Buitenlandse Luchtvaart maatschappijen in ons land. De mensen maken eerder een gelaten indruk. Zijn dit de luchtreizigers van 1985, die al zoveel vertragingen en lanzaam-aan-acties op luchthavens hebben meege maakt? Enige inwoners van Hong kong staan vriendelijk en gelijkmoedig met de armen over elkaar zonder het min ste teken van ongeduld. „Wij weten niets van een staking van verkeersleiders. Gaat ons vliegtuig niet vertrek ken? O, vertrekken er bussen naar Brussel?". Zij lijken niet verontrust. Een Cura?aose bij de KLM-balie: „Ik weet niet wat er gaat gebeuren". Ze heeft ergens iets horen zeg gen over een bus naar Brus sel. „Maar niets is zeker". Ze is maar weer in de rij gaan staan om eventueel een vlucht op een ander tijdstip te boeken. „Misschien ver trek ik nu een week later". Een Amerikaans stel, dat een vlucht naar Zürich had geboekt bij Swissair, vliegt nu vanuit Düsseldorf. „We hadden er al moeten zijn", zegt hij, gelijkmoedig. „We hebben nu al zeven uur ver traging". Het schijnt dat vooral de buitenlanders tamelijk blan co staan tegenover het sala risconflict dat de twijfelach tige grondslag vormt voor zoveel ongemak. Een wat zorgelijk uitziende Neder landse dame van middelbare leeftijd, die met haar man naar Barcelona zou vertrek ken, heeft duidelijk wel een mening: „We zouden om half twee met het vliegtuig ver trekken. We gaan nu om half drie met de bus naar Brussel en stappen daar in het vlieg tuig. We hoorden het van morgen om zeven uur op de radio, dat er vertragingen zijn. Ik vond dat niet zo ge slaagd. Ga je voor het eerst sinds drie jaar weer eens weg, gebeurt er dit, en dat omdat mensen die toch al zo veel verdienen, er nog meer bij moeten". Een Nederlander die met zijn vrouw een vlucht naar Heraklion geboekt heeft bij Transavia: „Vijftienhonderd gulden erbij willen ze, is het niet; dat is anderhalf maal de bijstand". Terwijl de massa's in de vertrekhal wachtten en de eerste bussen met luchtpas- sagiers naar Brussel afreis den, steeg even na elven gis termorgen een DC-10 van MartinAir op, eveneens met bestemming Brussel. De pi loot vertrok 'op zicht', zoals dat in luchtvaartkringen heet, maar na overleg met de noodbemanning in de ver keerstoren. Het toestel was leeg. Het zou in Brussel de passagiers opnemen die er met de bus heen gebracht werden. Rond enen vertrok ken nog verscheidene toe stellen van buitenlandse luchtvaartmaatschappij en op dezelfde manier naar Brussel. Enige medewerkers in het directiegebouw van de lucht haven hadden het over de „terechte toorn van de passa giers". Het grote bezwaar noemen zij het feit dat de verkeersleiders hun conflict om meer loon uitvechten over de ruggen van de passa giers. „Die lui in de verkeers toren daar zitten hoog en droog. Die merken niets van de verontwaardiging van de genen die de gevolgen van hun actie moeten dragen". Steekt het, dat het juist de goedbetaalde verkeersleiders zijn die zich om taktische re denen ziek gemeld hebben?. „Ach, dat is het niet denk ik", zegt luchthavenvooriich- ter R. Wever, „Het personeel op Schiphol is gemiddeld toch al goedbetaald. Het gaat immers in veel gevallen om hoog gekwalificeerde men sen. Bij een onderzoek is ge bleken, dat het gemiddelde loon van Schiphol-werkne- mers 20 procent boven het landelijk gemiddelde ligt". J JGr 15 De luchtverkeersleiders heb ben zich collectief ziek ge meld: luchtziek! De piloot heeft een ontsteking aan zijn verkeersleiders. Boze toerist: ze moeten alle maal een trap onder hun Schip-hol hebben. Je denkt dat je een mooie vliegreis maakt naar Grieken land. En wat gebeurt er? Je krijgt een bustochtje naar Bel gië. Maar de zieke leiders zeggen dat er niets aan de hand is: „Er is geen vuiltje aan de lucht". Het was gisteren een gekke dag. Zo stil in de lucht. En niet van die mooie, witte strepen in het blauw. Je had echt het ge voel dat er iets miste. Weet je wat het is die mensen van Amsterdam Airport? Ze hebben veel te veel air. Wél in de lucht blijven radio en televisie. Brinkman en de omroep zijn het eens. Ja, echi waar. Bah, nu moeten we woensdag weer tv kijken. Ik zal u niet langer ophouden. Als de berichten juist zijn, is het dit weekend prachtig weer en dan heeft niemand behoefte aan dat geluchtf iets van MERIJN Liga bezet VRIJDAG hebben Palestij nen het kantoor van de Arabische Liga in Den Haag bezet. Ze protesteren daarmee tegen de invallen van sji'itische milities in de Palestijnse vluchtelin genkampen in Beiroet. De po litie is niet van plan te in grij pen. Boeken in beslag DE GRONINGSE politie heeft een grote hoeveelheid te veilen fascistische en racistische boe ken en.tijdschriften in beslag genomen. Het gaat om zo'n 600 boeken en tijdschriften met werken waarin artikel 137e wordt overtreden. Dat artikele verbiedt de verspreiding van uitlatingen die voor groepen mensen beledigend zijn, we gens haatdragende of discri minerende uitlatingen op ba sis van ras, jgodsdienst of le vensovertuiging. Vormsel TWEE twaalfjarige meisjes uit Nijmegen zullen vanavond het Heilig Vormsel niet toege diend krijgen. Het bestuur en de pastoor van de Parochie van het Heilig Sacrament in Brakkenstein, Nijmegen, zijn van mening dat de kinderen niet goed zijn voorbereid op dit sacrament. Moermantherapie DE begeleidingscommissie Moermantherapie legt bin nenkort vermoedelijk haar taak neer. Doorgaan heeft geen zin, nu er slechts vier 'Moermanartsen' bereid zijn mee te doen aan het onder zoek. Remigratienota DE Sociaal-Economische Raad (SER) vindt dat ook niet- werkloze buitenlanders aan spraak moeten kunnen maken op het terugkeren naar het land van herkomst met be houd van uitkering. De SER betreurt dat de Re migratienota van het kabinet die mogelijkheid beperkt tot werkloze buitenlanders van 55 tot 65 jaar en niet ook jongeren die kans biedt. Indonesiër DE Indonesische regering heeft geweigerd de laatste wensen in te willigen van de vakbondsleider Mohammad Munir, die volgens diverse niet bevestigde meldingen op 14 mei is terechtgesteld. Volgens Amnesty Interna tional zou Munir voor zijn executie hebben gevraagd nog eenmaal zijn familie te mogen ontmoeten. De terechtstelling heeft be zorgdheid gewekt binnen de Tweede kamer. Premier Lub bers heeft minister Schoo van Ontwikkelingssamenwerking, die momenteel Indonesië be zoekt, verzocht bij de regering in Jakarta om opheldering te vragen. Jurgens geridderd DE SCHEIDENDE NOS-voor zitter E. Jurgens is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De bijbe horende versierselen kreeg hij vrijdag tijdens een afscheids receptie op het NOS-terrein in Hilversum uitgereikt door se cretaris-generaal Lemstra van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur.

de Stem | 1985 | | pagina 3