0 5; Als de zuidpool in beweging komt.. Op 2 juni priesterwijding in Bredase parochiekerk E IBERBUS rs Weerkundigen en zee onderzoekers voorzien zeewaterstijging van vijf meter Atlantische Oceaan Indische Oceaan Oceaan 7ATERDAG 25 ME11985 BEDEVAART LOURDES LGSE, DIE MOET MEEMAKEN Iger. stacaravans >.p./p.w. (min. 2 pers.) fjSREIZEN... v.a. 255,- p.p. iigdreizen... v.a. 295,- p.p. 'Kerk - minded' Capucijnen Parochie intersport Watersport Rekrccitie. IJsplaten Ei Woestijn Dronning Tllswortb f'Land"" Wilkes land Amundsen- Victoria iLata i*-ZEELANO ZUIDPOOLGEBIED urt aan de schone ADRIA i en Rimini villa's en app. (ma 1 In folder: 01899-17193/020-4191^ CHALETS, pracht, omg., th l juni, na 10 aug. Mont-Blanc. I gebied. Tel. 08851-16282. VOGEZEN Ime vakantiewoning. 077-17013. LIEGTUIG 17/9- 12/9 Il3/10-17/10 13, fel. 043-15715. Jjerrucusstraat 41, ■0-556010 lit, A. v. Ostadestraat 18, B55-71128 I v. Cleefstraat 46, E533 lljanslaan 76, 14750-15272 l/D MIDD. ZEE, 2-8 pers. op rus-1 Argeles sur Mer, nog enige car J 04789-1825. I DE FRANSE CHARENTE? Ie Chat (bij Montbron) alles wat ui ralows met grote tuinen, zwembad, Jrestaurant, winkel en een schitte-1 nformatie bij Rebouw Kroonvak. I L Geesbrug, 05249-350. Aangesl. bij Icht. Cons. Klachten. hten. lis). Spanje/ESTARTIT. Th. app/bung's, 2-6 pers, 300 n v. zee gel. Inl. 076-413141. ■goten le klas camping IlCAL, 4 km van Benidorm |n biedt aan in mei en j uni j busretour. |,- p.p./p.w., tevens tourcar.plaatsen.l 04902-14653 of 40989. IS REIZEN Se reizen naar Lloret de Mar Xaterski-, windsurf- en parachute-1 rt tot de mogelijkheden. Bel voor in-1 Irip b.v. 01820-18190 080-850058. Tot end. IRREIZEN COSTA BRAVA appartement Rosas, Lloret of Pala- J >0,- p.p. Vr. infoblad 023-253540. Spanje vanuit: Arnhem, Nijmegen, enk. v.a. 170,-, ret. v.a. 275,-, kind. il. 020-267068/010-130978. 'p ZONDAG 2 juni wordt de52 - jarige capucijner broeder Hans Putters in de Bredase St.-Annakerk tijdens de eucharistieviering van half elf door bisschop H. Ernst tot priester gewijd. Een late roeping, mag je wel zeggen. „Ik ben op weg gegaan en ik ben aangekomen waar ik gehoopt heb aan te komen", zo omschrijft hij het zelf. „En ik ben heel blij dat dit allemaal nog mogelijk is geweest." Door Toon Kloet BREDA - „Ja, het is een ingrijpend besluit, zeker in deze tijd". Hans Putters, die over een week tot pries ter zal worden gewijd, heeft het, als hij dat zegt, over zijn besluit om toe te treden tot de capucijner orde. Op het moment dat hij dat deed, in fe bruari 1980, leefde bij hem al de wens om priester te worden, maar meer dan een wens was het toen nog niet. Het was trouwens voor de tweede keer in zijn leven, die wens. Na de lagere school in zijn geboorteplaats Delft ging hij naar het Juvenaat van de Priesters van het H. Hart in Bergen op Zoom, waar hij het klein - seminarie doorliep. Het lyceum, zegt hij, maar in die tijd was het Juvenaat nog geen open school. De opleiding was er uitsluitend voor jongens die priester wilden worden. Hans Putters deed dat niet. Na het klein - seminarie stapte hij op, moest in militaire dienst en ging daarna een be roepsopleiding volgen voor documenta list - literatuuronderzoeker. Zo iemand volgt en bestudeert voor een bedrijf alle terzake doende vakliteratuur. Hij kwam als zodanig in dienst bij een industrieel bedrijf in Rotterdam, waar hij zich spe cialiseerde in vindplaatsen en toepassin gen van mineralen.ln 1968 verkaste het bedrijf naar Geertruidenberg en Hans Putters ging mee. Alleen gaf hij er de voorkeur aan om in Breda te wonen. En daar ligt ergens het begin van wat je zijn tweede leven zou kunnen noemen. Hij vond er een flat in een van de stra ten in de parochie van O.L. Vrouw On bevlekte Ontvangenis aan de Oranje boomstraat. Hij zette zich op de duur ook actief in voor het parochieleven, werd lector, kreeg zitting in een soort contactgroep van parochianen waarvan hij later de leiding op zich nam, schreef er niet aan dat ik voor een verloren zaak vecht' in het parochieblaadje en bracht dat blaadje ook rond. „Misschien", zegt hij, „zat daar al iets van... hoe zal ik het zeg gen... ik was kerk - minded". Naar gelang hij meer voor de parochie werkte, groeide bij hem de behoefte aan wat meer kennis ter zake. Daarom schreef hij in voor de middelbare oplei ding theologie in Tilburg. „En samen met mijn baan", zegt hij, „was dat best een zware combinatie. Vrijdagsmiddags reed ik recht van mijn werk naar Tilburg om er de avondcolleges te volgen en op de zaterdagochtenden, als anderen nog uitsliepen, was ik weer op weg naar Til burg. Op de avonden in de week stude ren natuurlijk, want ik moest op tijd mijn tentamens doen". De contacten die hij in Tilburg kreeg leidden ertoe, dat hij „eigenlijk best wat meer wilde doen". „En ik denk", vertelt hij, „dat dat de tijd is geweest -we praten dan over de jaren 1976 - '77- waarin bij mij de gevoeligheid weer naar boven kwam om werkzaam te zijn in de kerk". Korte tijd later, toen er geen seculiere opvolger beschikbaar was voor de pas toor die met ruste ging, werd het pasto raat in de parochie van de Oranjeboom straat overgenomen door de paters capu cijnen. Dat werd het begin van het con tact van Hans Putters met de capucijner orde. „Er ging een lichtje in mij bran den", zo omschrijft hij het zelf. „Ik had in de krant al eens een oproep gezien voor een oriëntatie - weekend rond de persoon van Sint - Franciscus. Die had ik uitgeknipt en weggelegd. Wat later zag ik diezelfde oproep weer eens en ik besloot om aan zo'n weekend en later aan enkele vervolg - weekenden deel te nemen. Ik trof daar jongeren aan, van wie enkelen zich op een of andere manier aan de franciscaanse leefwijze verbonden. Ik ben toen serieus gaan overwegen, of het voor mij zin had om religieus te wor den". „Nou, ik heb dat hele proces rustig z'n gang laten gaan, tot ik op een gegeven moment het gevoel had dat ik rijp was voor een besluit. En reken erop dat het een ingrijpend besluit is, zeker in deze tijd. Ik had tenslotte een goede en pretti- fe baan, ik verdiende een redelijk salaris, et bedrijf liep goed en ik had een heel aardig ingerichte flat. Maar aan de ande re kant stond, dat ik geïnspireerd was door die franciscaanse levenswijze, de ongecompliceerdheid, dat levensblije, dat dienstbaar zijn in het heel eenvoudige, in het alledaagse. En dan moét je kiezen. Je kunt je leven niet stilzetten. Om voort te gaan moet een mens risico's nemen, al moeten die wel verantwoord en overzien baar zijn." „Begin 1980 ben ik tot de capucijner orde toegetreden. Hoe dat religieuze le ven ingevuld zou worden was voor mij vers twee. Ik zag niet de uitkomst, maar ik had het rustige gevoel: het kan! En door dat leven te leven ben ik in mijn keuze bevestigd. Ik voelde dat er iemand was die mij in die richting stuurde. Dat de Heer mij riep." Hans Putters: „Naar de mensen toegaan. Mensen weer met elkaar in gesprek brengen". - FOTO MARCEL BEKKEN Hans Putters gaf dus zijn baan op en verkaste naar het klooster van de capu cijnen in Velp, waar nieuwe leden van de orde een periode van ingroei doormaken, het noviciaat. In de bekende capucijner- pij? Hans Putters: „Ik ben wel ingekleed, ja, ik heb de pij wel gekregen. Maar die draag ik alleen als ik moet preken en bij bijzondere gelegenheden". Na ongeveer een jaar noviciaat wilde hij in het pastoraat gaan werken. Met in zijn achterhoofd nog steeds de gedachte aan het priesterschap. En hij was er heel blij mee, toen hij in maart 1982 naar Bre da werd gestuurd om een pastorale stage te doen in de St.-Annakerk en in zijn oude parochie aan de Oranjeboomstraat. Tijdens die stage heeft hij nog wat aan vullende studies theologie gedaan aan de theologische faculteit in Tilburg. „Die stage is fijn gegaan", vindt hij zelf. „Dat moetje doormaken om te we ten of het werk je goed afgaat. Want je moet zelf in het pastoraat, in de zielzorg, geluk vinden om anderen gelukkig te kunnen maken". Per 1 januari van dit jaar heeft de bis schop Hans Putters aangesteld als lid van het pastorale team van de capucijnen in Breda - West. Op 14 januari is hij tot diaken gewijd en op 2 juni volgt nu dus zijn priesterwijding. „Een bekroning van veel inspanning", zo voelt hij dat. „Ik ben op weg gegaan en ik ben aangeko men waar ik gehoopt heb aan te komen. En ik ben heel blij dat dit allemaal nog mogelijk is geweest". De keuze voor parochiezielzorg is de eigen keuze van Hans Putters geweest. „Vroeger had je daar als kloosterling niet veel in te zeggen", weet hij, „maar nu vindt het bestuur van de orde het belang rijk dat het geluk van haar mensen ge diend wordt". Overigens heeft hij zich heel goed ge realiseerd, dat werken in een parochie moeizame arbeid is. „Het is weer ergens missionair bezig zijn. En of mijn werk re sultaten zal hebben? Dat moet ik maar overlaten aan de Heer. Maar als ik denk aan de parochie, aan de mensen dus die erin wonen, dan weet ik dat het de moei te waard is dat je er bent. Je kunt er veel doen. Dan bedoel ik niet: mensen naar de kerk halen, maar naar de mensen toe gaan. Mensen weer met elkaar in gesprek brengen". Hij noemt een paar voorbeeldjes. Zo'n twintig kinderen krijgen katechese, gods dienstige opvoeding, buiten schoolver band, samen met hun ouders. „Zoiets be doel ik, hoe klein ook." En jongerenpas toraat. „Er was eerst niks, maar nu is er een klein groepje. En misschien bedenk ik wel weer wat anders. Je moet als pas tor creatief zijn in je werk". Hans Putters weet uit ervaring dat de kerkbetrokkenheid bij veel mensen heel gering is. „Maar er kan best geloof aan wezig zijn. Ik wil er niet aan dat ik als pastor voor een verloren zaak sta te vech ten. Of ik resultaat zal zien is wat anders. Ik doe het in vertrouwen, steunend op de kracht van de Heer aan wie ik mij gege ven heb." tOM BIJ OOSTENR. FAMILIES >rd. zomervak. Vak.won. in chalet ot les compl. inger. 05910-22293. TIEVERBLIJF in 't mooie Zillertal age do/wc, juni/sept. Ös. 100,-, juli-1 ?rl. Talstr. 19, A-6280 Zeil am Ziller 1-49.2056.21342 (Did |ons app. comf. schoon, id. v. rust,] 08858-2002 b.g.g. 2589. IlS met 15% korting. Comf. 6-p apart lgeb. 1500-3000 m, tel. 04493-2343. IN - VAKANTIEREIZEN 'ips naar o.a. Engeland, Schotland,! ïilanden. Deelname „TALL SHIPS f rdam 85. Prijsindicatie 600,- PP- P w legea, A'dam 020-324877/367298. erschillende rhijnt in igbladen bel: 077-48111. tst. 221 aar: Postbus 65, 5900 AB Venlo. innis van hydrauliek, pneumatiek en iktrisch lassen; ime ervaring; ,reidheid om incidenteel in ploegen- enst te werken; eftijd niet jonger dan 23 jaar. igstellenden kunnen hun schriftelijk® itatie richten aan de afdeling perso- zaken, t.a.v. de heer G. van Stokkum- 3uizen BV, ius 39, BB OOSTERHOUT >on 01620-29222. .L/NKELE tientallen wetenschappers uit West- Duitsland, Australië, Amerika en nog enkele ander landen, die actief zijn tijdens de zomers op de zuidpool, zijn begin mei in Nederland bij elkaar gekomen op uitnodiging van o.a. het KNMI in De Bilt. Hun voornaamste studie onderwerp was de vraag, wat er nu precies met de zuidpool-ijskap gaat gebeuren, als de aarde warmer wordt. Door Laur Crouzen ALS de gemiddelde temperatuur op aarde blijft stijgen, dan zullen de enorme ijsplaten in het westelijke deel van de zuidpool los van de zee bodem komen en op drift raken. Door het wegvallen van de tegendruk die deze platen uitoefenen op de grote zuidpool-ijskap, zou deze enorme ijsmas sa in sneller tempo dan totnutoe werd aangenomen, gedeeltelijk uit elkaar kun nen vallen en wegsmelten. Hetgeen bete kent dat binnen vrij korte tijd het zeewa ter met een meter of vijf, zes omhoog zou kunnen komen. Met deze boodschap heeft onlangs een internationaal gezelschap van oceanogra fen en meteorologen - zee-onderzoekers en weerkundigen - willen duidelijk ma ken, dat zure regen nog lang niet alles is. Want verbranding van kolen en olie op onze aardbol heeft nog andere minder prettige gevolgen. Bijvoorbeeld toename van de hoeveelheid kooldioxide-gas in de atmosfeer. En de daarmee gepaard gaan de opwarming van de lucht, hetgeen na het afsmelten van de ijskappen op de po len van de aarde een stijging van het ni veau van het zeewater zal veroorzaken met alle catastrofale gevolgen vandien. Het is een tijdje erg stil geweest rond dit broeikas-wereld-probleem, dat vooral voor een dijkenlandje als het onze erg be langrijk is. Maar met een paar opmerke lijke stellingen hebben verleden week ge noemde onderzoekers in Amsterdam ge probeerd de zure-reg-a-roepers te over stemmen. Het broeikas-effect is bekend: het kooldioxide-gas in de atmosfeer laat het directe zonlicht door, maar neemt de Eenzame pioniers houden de veranderingen aan de Zuidpool in de gaten. - foto archief de stem warmtestraling, die terugkomt van de aarde als gevolg van de zonnewarmte, in zich op. Deze infra-roodstraling heeft een veel langere golflengte, waardoor de specifieke molecuulstructuur van het C02-gas als onderschepper kan optre den. De laatste schakel in het proces is dan het opnieuw uitstralen van de warm te door het gas. Meer C02-gas in de at mosfeer betekent dus via deze schakelre denering meer warmte. Minder bekend is hoe de zuidpool met zijn oppervlakte van 14 miljoen kilome ter en zijn ijslaag, die gemiddeld 2160 meter dik is, op die opwarming zal reage ren. Op dat superkoude continent met temperaturen in de winter tot 88 graden onder nul, ligt bijna 90 procent van alle op aarde aanwezige ijs opgeslagen. Het meeste ijs verdwijnt er door het afbreken van stukken aan de randen van de ijskap. Er is bijna geen directe afsmelting van ijs waar te nemen, terwijl dat bijvoorbeeld bij de ijsmassa's op Groenland wel het geval is. Volgens de verzamelde zuidpool-on- derzoekers die in ons land waren, zijn het juist die randen, die het meeste zorgen baren. En wel de randen in het westelijke deel van Antarctica, waar de Ross-zee, de Weddell-zee en het schiereiland rich ting Zuid-Amerika overdekt zijn met ijs- laten. Die platen rusten - anders dan iet ijs op het oostelijke vasteland van de zuidpool - op land, dat soms tot 1500 meter onder de zeespiegel ligt. Op de zee bodem dus. Onder die ijsplaten kan zich al gedeeltelijk zeewater bevinden, maar omdat ze op verschillende punten toch aan de grond lopen, drukken ze het lan- dijs dichter op elkaar. De ijsplaat en de bodemrichel waarop ze aan de grond loopt, fungeren als het waren als een soort weerhaak, die de ijs massa bij elkaar houdt. Wordt het zee water echter warmer dan kunnen die pla ten los raken, waardoor de druk op de landijsmassa wegvalt en er versnelde af brokkeling optreedt. Met een zeewater stijging van naar schatting vijf tot zes meter. Bij de zuidpool gaat het dus niet zo zeer om het afsmelten van het ijs maar om het afbrokkelen. Want de onderzoe kers hebben ook uitgemaakt, dat in eer ste instantie de hoeveelheid ijs op An tarctica juist zal toenemen, omdat er meer neerslag in de vorm van sneeuw zal vallen, als het wereldklimaat warmer wordt. Bij de huidige temperatuur valt er op de zuidpool evenveel neerslag als in de Sahara: drie tot vier centimeter per jaar. Antarctica ia dus een echte woes tijn. Zou de hele zuidpool ijsvrij worden, dan betekent dat 100 meter zeewater bo venop het huidige niveau. Maar wordt het werkeüjk warmer om ons heen en zal het zee-waterniveau echt gaan stijgen? Of is het misschien al bezig dat te doen. Prof. dr. C. Schuurmans, verbonden aan zowel het KNMI als aan het Utrechtse Instituut voor Meteorologie en Oceanografie, gaf een antwoord op deze vragen tijdens een toelichting in de vorm van een kort, informatief symposium na afloop van de zuidpool-studieweek. Jaze ker, zei Schuurmans, het kooldioxide-ge halte van de atmosfeer is stijgende. Hoe wel het om uiterst kleine hoeveelheden gaat, gemeten in deeltjes op het volume van een miljoen deeltjes (ppm), is sinds men in Hawaii in 1958 de concentraties begon te meten, een toename van 25 pro cent geconstateerd. Dat heeft echter vol gens Schuurmans nog geen effecten ge sorteerd in de vorm van een warmer kli maat. Waarom niet? Schuurmans: „We weten niet precies wat we kunnen verwachten; de tempera tuurschommelingen, die van nature in een klimaat voorkomen - de zogenaamde ruis - zijn nog te groot; de periode van meting is te kort; van andere factoren, zoals de wisselende kracht van de zonne straling en de invloed van vulkaanuitbar stingen is nog te weinig bekend en ten slotte is de warmte-huishouding van het aarde-systeem zo immens groot, dat daar ook nog moeilijk een peil op te trekken valt". Dr. Hans Oerlemans, een van de orga nisatoren van de zuidpoolbijeenkomst, stelde dat de mensen zich vooral niet moeten laten misleiden door het voorals nog uitblijven van waarneembare effec ten van de 'opwarming'. Oerlemans: het C02-gehalte stijgt, de temperatuur stijgt, al is het dan nog in de 'ruis', het zeewater stijgt en ik ben ervan overtuigd, dat we over 10 of 20 jaar heel wat meer weten. Wat de studieweek betreft luidt de con clusie: we zijn meer overtuigd geraakt van de wankelheid van het westeüjk deel van het zuidpoolijs, maar achten de waarschijnlijkheid, dat er inderdaad enorme verschuivingen gaan optreden, geringer. Dat met name aan de Nederlandse kust het water stijgt toonde ir. J. de Ron de van Rijkswaterstaat aan met een over zicht ven waterstanden op verschillende plekken in de laatste honderd jaar. De zee om Nederland heen stijgt op basis van die cijfers met een snelheid van 18 tot 21 centimeter per eeuw. Nu hoeft dat niet aan het zeewater lig gen, het kan ook zijn dat Nederland weg zakt. Dat betoogde een laatste deelnemer aan de Amsterdamse zuidpoolronde drs C.J. van der Veen van de Utrechtse uni versiteit. Dat Nederland inderdaad zakt, is naar zijn mening wel waarschijnlijk. Tijdens de laatste ijstijd van 60.000 tot 10.000 jaar geleden heeft een enorme ijs kap Scandinavië omlaag gedrukt, waar door aan de rand van die kap Nederland omhoog kwam. Nu al dat ijs is wegge smolten, gebeurt het omgekeerde: Scan dinavië rijst en Nederland daalt, aldus Van der Veen. Het worden drukke tijden voor de Ne derlandse dijkenbouwers. I

de Stem | 1985 | | pagina 27