'Beslissing raad onverstandig' IJzendijke neemt deel aan wedstrijd Heidemij 'Oostburg moet stelling nemen tegen hogere veertarieven' CENTRALE BRANDWEERCOMMANDANT OOSTBURG: Kinderclubwerk in Eede viert eerste lustrum (Gemeente krijgt schilderij van zestiende~eeuws Sluis 2EE I Lastenverlichting Oostburg aangenomen Drie nieuwe commissies Aardenburg Pinkster concert Veronica Extra geld voor sport Aardenburg |JA ZEELAND 3] 7ATERDAG 25 ME11985 VAN ZEELAND APIER^ DOR UW PEN BRESKENS - De Oostburgse centrale brand- weercommandent C. Bron vindt de beslissing van de gemeenteraad om een hulpverlenings set voor het korps Breskens op de prioriteiten lijst te zetten onverstandig. FRACTIE D&T TEGEN Cursussen IN AARDENBURG Snel begin van werkzaamheden woonwagenkamp Fietsvierdaagse TIO Oostburg 'EEN KERN WAAR PIT IN ZIT Beoordeling Spelregels D&T IN BRIEF: politierapport Sluis Trimkoers in IJzendijke T20 PAGINA ZEELAND 4 rencentrum 't Beest te iwse Homomanifestatie an het Gay Promotion :t de Roze Karavaan, die s met theater en demon- ig. Er wordt gesproken 20 uur. gs opgerichte werkgroep Zeeland houdt dinsdag 4 Zeeuwse Bibliotheek te Benedict van het een- Gast- en Pleegadressen legenheid hiervan houdt roorlichtingsbij eenkomst lburg. De informatieve «middelde het afgelopen 100 jongeren na overleg de organisatie haar han- opvang voor jeugdigen ;anist Arie Keijzer geeft Jaria Magdalenakerk te en de organisatie is in ■k Goes. volksdansgroep Scaldis - houdt vrijdag 31 mei ■um De Spinne te Goes, leding uit de eeuwwisse- ien de verschillende vor- i voor Zeeland uniek - et Kortgeense dorpshuis, >mzijn. iesdrogen van natte boe- Bibliotheek Zeeland te n in 1983 werd veel mate- de inzet van een vijftal ioor middel van het zoge- t nageslacht. Zoals het er ent verloren gegaan. «-ie*0** 1 Ki KIOG0-u* VVO0 advertenties in de it dat Rijkswaterstaat ;n die weg aan het open- vervoer onttrekt. Ik ga mijn advocaat opdracht en uit te zoeken hoe ik grond tot iets anders emd kan krijgen. Want s voor mij inmiddels een icipieel punt geworden, ht ook het laatste falen heb ik altijd nog als ;f achter de hand dat de ïeente van mijn tuin een reerterrein wil maken door 80,- griffierechten jetalen, kun je dit 5 jaar louden. Doch hiermede andere gedupeerden, die lezelfde situatie verkeren ik, niet gediend. Jaarom zal ik mij in blij- zetten om dit principiële ndpunt aan te kaarten bij politieke partijen, des- >ds tot in de Tweede Ka- toe. Ik wil beginnen met 1 inventarisatie van gedu- irden en vraag U daarom in kennis te stellen als U gelijke gevallen weet of :elf mee zit. IV. Stadhouders 1 CH Terneuzen. -rhelink: .werken in ;r te nemen en voort te ten. ,Op dit moment is daar g weinig over te zeggen", ;t de 27-jarige Westdorpe- ar. „Als ik daar ben, dan 1 ik me zo goed mogelijk oberen aan te passen aan n leefgewoonten. Bijvoor- eld door hun taal, het yahili aan te leren. Verder l ik op m'n tellen moeten ssen wanneer ik me bui- 1 het centrum ga begeven int er komen daar noga1 el apen, luipaarden en ingen voor. Maar over m'n varingen zowel in de kU- ek als daarbuiten kan ik isschien over een paar aanden iets meer laten sten", besluit hij enthou ist. Van een onzer verslaggevers 4ABDENBURG - Als de Aar denburgse gemeenteraad dinsdag akkoord gaat worden drie nieuwe raadscommissies ter advisering van het college van B en W ingesteld. Het betreft een commissie I algemeen bestuurlijke zaken, financiën en onderwijs en één voor ruimtelijke ordening, I openbare werken en milieu. Het gemeentebestuur stelt de raad voor de commissie be stuurlijke zaken te bemannen met de zeven fractievoorzit ters, financiën en onderwijs met mevrouw A. Keijmel PvdA), E. Ferket (CDA), L. de Clerck (eigen lijst) en P. van Maele (Lijst Standaert) en ruimtelijke ordening, openba re werken en milieu met H. van Rie (D'66), A. Scheppers iLijst Standaert), J. de Ridder VVD), G. Bonte (Gemeentebe langen) en A. van der Bliek (CDA). Van een onzer verslaggevers Dit deelde hij gisteren desgevraagd mee. Tijdens de donderdag ge houden raadsvergadering be sloot de meerderheid van de raad om de set als derde punt op de nota 'Overzicht priori teiten aanschaffingen ten be hoeve van de gemeentelijke brandweer' te plaatsen. Dit gebeurde zeer tegen de zin van het college. Burgemeester C. Spijkerboer verzette zich te gen het initiatief van de frac ties van PvdA, CDA en D T. „Weet wel dat de lijst in over leg met de brandweer is opge steld", zo zei hij. Twee maanden geleden drongen de drie raadsfracties reeds aan op het aanschaffen van het hulpverleningsset. Volgens hen had de Breskense brandweer dringend behoefte aan het materiaal. Vooral in verband met de komst van de nieuwe dubbeldekkers op het veer Breskens-Vlissingen. De brandweercommandant van Breskens zou geadviseerd hebben om de set aan te schaf fen. De centrale brandweer- Van een onzer verslaggevers I OOSTBURG - De burgers van Oostburg kunnen volgend jaar t«n lastenverlichting tegemoet De gemeenteraad ging don- I ierdagavond Iaat akkoord met het voorstel van PvdA, CDA en VVD, Alleen de vol tallige fractie van D&T was I legen. Er komt een lastenverlich- I ling van 5,5 procent voor ge- I bruikers van onroerend goed I en een verlaging van de onroe- I rendgoed-belasting van vijf I procent. Ook wordt een steun- ds voor de sociale minima I ingesteld. Voor deze steun- I maatregelen is twee ton uitge- I trokken. De D&T'ers voelden zich gekrenkt, omdat de initiatief nemers van het voorstel - de fracties van PvdA en WD - niet de voltallige raad hadden benaderd voor steun. „Het is een goedkope verkiezings stunt", zei Verhage. Zijn par tijgenoot I. de Hullu wilde de twee ton besteden aan het plan Vossekaai in Hoofdplaat. Wethouder J. Thomaes deelde mee dat de raad in het verleden reeds besloten heeft het geld te besteden voor las tenverlichting. „Twee ton ste ken in de Vossekaai is in strijd met een raadsbesluit en we helpen Hoofdplaat helemaal niet als we daar geld in ste ken". Hij benadrukte dat door een goed financieel beleid de gemeente Oostburg de lasten verlichting kan uitvoeren. Van onze correspondente EEDE - Het kinderclubwerk in Eede viert het eerste lustrum. Van start gegaan begin juni 1980 op beschei den schaal, is de kinderclub (voor 6- tot 12-jarigen) in- middels uitgegroeid tot 38 leden. En het einde lijkt nog ig niet in zicht. Hoewel de club dus al vijf lltór bestaat hebben de leden I echter nog steeds geen vaste I >tek voor hun activiteiten. De I "nekeer maakt men gebruik Ide gemeenschapsruimte I® de Hof van Eede, een andere van het handenarbeid- d van de rk school en l«ms zelfs van de coulisen. ™ar dit kan de pret niet I «ukken. „Afwisseling zorgt I ïnslotte voor leven in de l'touwerij", aldus het bestuur. Naast de wekelijkse bijeen- ®sten staan ook regelmatig raviteiten als strandwande- ;"igen, koekjes bakken, speur poten en zeskampen op het mgramma. En in samenwer- Jmg met de Streek Jeugd Cen- Ll gaan de kinderen jaarlijks op zomerkamp. I Acht jaar geleden hield de Wieente Aardenburg in sa- I menwerking met de SJC een u's-aan-huis enquête over de I), te aan jeugdwerk in de l h"!e kernen. In eerste in- lisn i6 Werd daarbii gedacht IJl de categorie van 12- tot Jarigen, maar uit het on- I, zwk bleek overduidelijk bet in Eede vooral de lage- school-jeugd was die be- I "teiten ad aan dergelilke acti- Pieg ■J? 20 ging het kinderclub- rK m oktober 1980 in het IV ,0rp van start- Aan de I, «stonden Ria Nobus, Rita I H'e, Thea van de Borgt, Rita Boekhout, Ada Godijn, Frieda Warniers en Herman van Rie als administrateur. Dertig kinderen kwamen tij dens de openings-dag een kijkje nemen en dat aantal is gestaag gegroeid. Ook kwam een tienerclub van de grond die enkele jaren met succes draaide, maar ten slotte ten onder ging aan te hoge kosten en de concurrentie van de (inmiddels ook terziele gegane) jeugdclub 'Spetters'. Hoewel het programma van de kinderclub erg gevarieerd is nemen de knutsel- en spel- middagen nog steeds een voor name plaats in. De bestuursle den volgen regelmatig cursus sen handenarbeid, zodat ze de nieuwste technieken kan ge bruiken. „Doordat we met vrijwilligers werken vormen we een hechte en enthousiaste groep", aldus het bestuur. „Ook krijgen we voor onze ac tiviteiten veel steun van me vrouw M. Standaert-Temmer- man, de beheerster van de Hof van Eede". Komende zondag, Eerste Pinksterdag, treedt het Mid delburgse jeugdtheater Dodd op voor de Eedese kinderclub. Deze happening geldt als een aanloopje naar de viering van het eerste lustrum, die in sep tember zal plaatsvinden. Ge dacht wordt aan een feest- weekeinde met onder meer een fancy fair, kinderspelen, exposities en een discobal. commandant bestreed toen de opvatting van zijn onderge schikte. Ondanks het negatieve ad vies van Bron waren de drie fracties toch van mening dat het korps van Breskens onvol doende was uitgerust en wil den 20 mille uittrekken voor onder meer een pneumatische schaar. Het college heeft naar aanleiding van het ingediende initiatiefvoorstel een prioritei tenlijst opgesteld. Als eerste staat de aanschaf van een stil alarm voor de korpsen IJzendijke en Schoon- dijke op de lijst. Vervolgens de koop van een verbindings voertuig. De raad heeft de aanpassing van de brand weergarage te Schoondijke verschoven naar de vierde plaats. Volgens Bron is de huisves ting van het Schoondijkse korps dringend nodig. Hij deelde mee dat volgend jaar opnieuw die prioriteitenlijst wordt opgesteld. Hij gaat dan proberen de aanpassing van de Schoondijkse garage boven de aanschaf van het set te krijgen. AARDENBURG - Het Woon wagenschap Zeeuwsch- Vlaanderen begint op korte termijn met de aanleg en bouw van een centrum voor zes woonwagens aan de Eede- weg te Aardenburg. Alvorens de werkzaamhe den kunnen starten moet de gemeente Aardenburg het ter rein ter grootte van 1800 vier kante meter nog overdragen aan het schap. De overeenge komen prijs bedraagt 28.450 gulden. Zoals bekend nam de ge meente begin vorig jaar het stuk grond over van het wa terschap 't Vrije van Sluis, dat daarvoor een vervangend ge bied aan de Noordstraat kreeg aangeboden voor een opslag terrein. Dit terrein moet door de gemeente worden ingericht, wat is begroot op ruim 13.200 gulden. De Aardenburgse gemeen teraad beslist dinsdag over de verkoop van het gebied aan de Eedeweg. Ook komt dan een voorstel aan de orde tot het beschikbaar stellen van een krediet van bijna 30 mille voor de sloop van de voormalige gasfabriek aan de Beekman straat. ZUIDZANDE - De Koninklij ke Muziekvereniging Veronica geeft morgen het traditionele Pinksterconcert. Het concert wordt gegeven in de kiosk in Zuidzande. Op het programma staat een aan tal nieuwe nummers. De aan vang van het concert is 19.30 uur. Van onze correspondent OOSTBURG - De Oost burgse toerclub TIO houdt van maandag 3 tot en met donderdag 6 juni voor de negende maal de fietsvierdaagse. Er kan de eerste dag vanaf 18.00 uur worden ingeschreven in café Vic tory aan de Oostburgse Markt, waar iedere avond om kwart voor ze ven ook wordt vertrok ken. Nieuw is dit jaar een aparte recreatiegroep, waar ook de niet geoe fende fietsers zonder pro blemen aan mee kunnen doen. Hun snelheid ligt rond de 15 km per uur, terwijl de meer geoefen de toerrijder 22,5 km per uur rijdt over dertig kilo meter. Beide groepen rij den achter zogenaamde 'voorrijders'. FOTO WIM K00YMAN Van onze correspondent SLUIS - In de raadszaal van het Sluise stadhuis vond gis teravond de officiële over dracht plaats van het door de heer G. R. van Bastelaere vervaardigde schilderij van Sluis in de 16e eeuw (1540). Dit gebeurde tijdens een intieme plechtigheid in aan wezigheid van leden van de gemeenteraad, vertegen woordigers van de heem kundige kringen West- Zeeuwsch-Vlaanderen en St.-Guthago uit het Belgi sche Knokke-Heist en de plaatselijke verenigingen door de heer Van Bastelaere zelf. In een zeer interessant historisch betoog vertelde hij hoe hij tot het maken van dit schilderij met een afme ting van 2 bij 1.10 meter was gekomen. Overigens was het niet de eerste keer dat de heer Van Bastelaere de ge meente Sluis een schilderij aanbood. Vorig jaar schonk hij ook een schilderij van het Sluise kasteel anno 1537. Burgemeester mr. J. As- selbergs aanvaardde graag he geschenk, dat 'een waar dige plaats heeft gekregen en zal behouden in de histo rische raadszaal tussen de schilderijen van bekende meesters'. De heer Van Bastelaere, zo stelde de bur gemeester, heeft de rijke, maar ook dikwijls dramati sche geschiedenis van Sluis opnieuw tot leven gebracht. Hij sprak de hoop uit dat de aanbieding van dit schilde rij bij de Sluise bevolking zal leiden tot meer interesse voor deze geschiedenis. Hij bood de heer Van Bastelaere als dank namens het ge meentebestuur een exem plaar van het boekwerk 'Vlaanderen in oude kaar ten' en een geschenk onder couvert aan, terwijl zijn echtgenote een bloemenrui- ker in ontvangst mocht ne men. De heer Van Bastelaere is oorspronkelijk afkomstig uit Westdorpe, woont reeds ge ruime tijd in het Gelderse Herveld, maar komt regel matig zijn vakantie door brengen in zijn geboorte streek. Hij heeft door voor de tweede maal een schilde rij aan het gemeentebestuur aan te bieden duidelijk blijk gegeven dat hij zijn hart heeft verpand aan Sluis. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Ook IJzendijke gaat deelne men aan de landelijke leefbaarheids-wed strijd voor kleine kernen, die jaarlijks door de Nederlandse Heidemij wordt georganiseerd onder de naam 'Een kern waar pit in zit'. Het leefbaarheids-project, waarmee de IJ- zendijkse dorpsraad meedoet, betreft de reno vatie van de kinderspeelterreintjes in de kern. In totaal zijn uit heel het land 142 projecten voor de actie ingeschreven. Bedoeling van de wedstrijd is om de bewo ners van kleine dorpen meer bewust en ver antwoordelijk te maken voor hun directe woon- en leefomgeving. „Dat is een flinke stap in de goede richting", aldus de Heidemij in een toelichting op de wedstrijd, „want wensen van bewoners worden sneller en beter vervuld als zij zelf meewerken. Zelf initiatieven ontplooi en, zelf medeverantwoordelijk willen zijn bij verbeteringen in de woon- en leefomgeving". Het IJzendijkse project - dat inmiddels door de jury voor deelname is goedgekeurd - is één van de acht die uit Zeeland bij de Heidemij zijn ingediend. Andere projecten zijn inge diend door Eede, Vlissingen, Kloetinge en Elle- woutsdijk. werkzaamheid van de bewoners centraal moet staan, dat de resultaten meetbaar moeten zijn en dat het project in 1986 dient te zijn afgerond. Dorpsraad-secretaris Turry Termont is er van overtuigd dat de renovatie van de speel- terreintjes een haalbare zaak moet zijn. „Zeker als je bedenkt dat deze terreintjes in kinderrij ke buurten liggen en de ouders er uiteraard al le belang hebben bij leuke en veilige speel plaatsen". Bij de keuze van het project heeft de IJzen dijkse dorpsraad rekening gehouden met de spelregels. Die bepalen onder meer dat de zelf- Volgens Termont zal de jury het project na uitvoering onder meer beoordelen aan een ver- andering-foiteraard ten goede) van de leef baarheids-situatie als gevolg van de inspan ningen van de deelnemers. Daarom dienen ook gegevens te worden geregistreerd over het verloop van het project, de optredende moei lijkheden en de successen. Kaarten, foto's, cor respondentie, krantenknipsels etc. kunnen worden overlegd, zodat de jury zich een beeld kan vormen van de uitvoering. Volgend jaar moet dan het eindrapport volgen en vindt in juni het bezoek van de jury aan het project plaats. De prijs-uitreiking gebeurt in novem ber 1986. De winnende projecten worden door de Hei demij bedacht met een geldprijs van 1000 gul den, terwijl het betrokken dorp het predikaat 'Een kern waar pit in zit' mag voeren. Eede ontving deze prijs reeds in 1983. Ook kan een aanmoedings-prijs van 500 worden toegekend. De uiteindelijke beslissing ligt bij de hoofdjury en voorzitter prins Claus. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het Aar denburgse college van B en W wil een extra bedrag van 4500 gulden uittrekken voor bij zondere sport-evenementen, die dit jaar in de gemeente worden gehouden. Het gaat om een extra sub sidie van 1500 gulden voor de handboog-maatschappij Sint Sebastiaan voor de organisatie van de Europese jeugdkam pioenschappen handboog- schieten, die 14 juli in Aarden burg worden gehouden. Ook ligt er een advies van de wel zij nscommissie maximaal 500 gulden voor een eind april ge houden biljart-evenement in Draaibrug. In het raadsvoorstel melden B en W dat van het extra kre diet van 4500 gulden beide ver zoeken kunnen worden geho noreerd, terwijl er dan nog 2500 gulden overblijft voor ac tiviteiten die zich mogelijk la ter dit jaar aandienen. Dit voorstel wordt dinsdag 28 mei behandeld tijdens de Aardenburgse raadsvergade ring. Aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Van en onzer verslaggevers OOSTBURG - Het college van B en W van Oostburg moet stelling nemen tegen de verhoging van de veer tarieven. Dit schrijft A. Verhage, leider van de Oost burgse raadsfractie van D&T, in een brief aan het gemeentebestuur. Volgens het schrijven is het Rijk van plan meer dan 30 procent te vorderen uit de ex ploitatie van de veerdienst Breskens-Vlissingen. 'Dat be tekent een drastische verla ging van de Rijksbijdrage, waardoor de tarieven even eens met zo'n 30 procent zullen stijgen'. Verhage schrijft dat de ver hoging een onaanvaardbare zaak is voor de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. 'Voor al voor degenen die regelmatig gebruik maken van het veer is dit een zware lastenverho ging'. De D T'er voorziet dat met name vele middenstan ders de dupe zullen worden van een terugloop van het toe risme. Volgens Verhage zullen met name vakantiegangers de boten mijden. De briefschrijver vraagt het college samen met gemeente besturen van andere Zeeuwse gemeenten een krachtig pro test te laten horen. 'We leven in een tijd dat velen op de kleintjes moeten letten. Ver hoging van de veertarieven zou dan ook een absurde zaak zijn', stelt hij. HOEK - Materiële schade aan twee personenauto's ontstond bij een aanrijding op de Mo lendijk in Hoek. G. de G. uit Biervliet zag, toen hij °P de dijk wilde keren, te laat de auto, bestuurd door P. de B. uit Hoek. TERNEUZEN - Op de krui sing Van Steenbergenlaan- Emmalaan verleende de auto mobilist R. van de V. uit Ter- neuzen geen voorrang aan M. van D. uit Zaamslag. Bij de botsing werden beide voertui gen aanzienlijk beschadigd. TERNEUZEN - Bij een in braak in het clublokaal van de scoutinggroep Terneuzen aan de Zuidlandstraat is donder dagnacht nogal een ravage aangericht. Er wordt echter niets vermist. Men was bin nengekomen door het vernie len van een ruit. Plaatselijk nieuws PvdA - De Sluise PvdA- raadsfractie houdt dinsdag fractieberaad in cultureel cen trum 't Zoute Vestje. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Van onze sportmedewerker IJZENDIJKE - Het pinkster- wielercomité in IJzendijke houdt dinsdag 28 mei een trimkoers voor de A- en C-ca- tegorie. Om half drie begint de C-categorie in de Koninginne straat aan de zestig kilometer op een 1000 meter lange om loop door de straten van IJ zendijke. De A-categorie start om vier uur met zeventig kilome ter voor de wielen. Afhalen rugnummers en prijsuitrei king in De Gouden Leeuw aan de Koninginnestraat. BIGGEKERKE - Melkwedstrijd - In discotheek Cheesy te Big- gekerke vindt op 31 mei een nationale koeien- en geitenmelk- wedstrijd plaats. De presentatie is in handen van NCRV-disc- jockey Peter Rijstenbrij. Voor de wedstrijd worden mechani sche koeien en geiten van stal gehaald. Het festijn begint om 22.30 uur. HEINKENSZAND - Vrouwen - Het Vrouwenkontakt Hein- kenszand heeft op woensdag 5 juni een thema-avond op het pro gramma staan in De Stenge te Heinkenszand. De aanwezigen krijgen voorlichting over de Vrouwen Advies Commissie, die zich bezighoudt met de emancipatorische aspecten van wonen en omgeving. KAPELLE - Expositie - In de Openbare Bibliotheek te Kapelle 'loopt' tot 18 juni een foto-expositie, waarbij de plaatselijke her vormde kerk centraal staat. Het gebedshuis dateert uit de twaalfde eeuw en werd in 1967 gerestaureerd. De geschiedenis van de kerk wordt aan de hand van 24 fotopanelen in beeld ge bracht. 1 MIDDELBURG - Bejaardenalarm - De gemeente Middelburg gaat voor de plaatselijke ouderen een alarmsysteem subsidië ren. Men gaat zich daartoe aansluiten bij het alarmsysteem, dat vorig jaar van start ging in Domburg. Het systeem wordt ge rund door een vrijwilligersorganisatie: de stichting Bejaarden alarm Zeeland. Middelburg betaalt 17.000 gulden voor de aan sluitingen en 5.000 gulden als bijdrage in de abonnementsgelden. Het deelname-tarief per bejaarde wordt daardoor in Middel burg 3,75 gulden per week. Men hoopt op een provinciale subsi die, waarmee dit bedrag nog verder naar beneden kan worden gedrukt. OVEZANDE - Film - De Engelse film 'Repo man' is zondag 2 ju ni te zien in jongerencentrum de Klomp in Ovezande. De rol prent begint om 21.00 uur en handelt over een futuristische auto, die met buitenaardse krachten agenten tot stof verpulvert. VEERE - VVV - het gemeentebestuur van Veere wil het stadje op professionele wijze gaan promoten. Men zal daartoe bij de plaatselijke VW, tot nu toe draaiend op vrijwilligers, een deel tijd-functionaris aanstellen. DaarVbor is 14.000 gulden nodig. VLISSINGEN - Knock Out-show - De Knock Out-show van de Vara komt op 19 juni naar Vlissingen. Er kunnen zoals gebrui kelijk duizend mensen aan meedoen. Het gebeuren speelt zich af tussen 10 en 17 uur op de Boulevard. De televisie-opnamen wor den op 14 september uitgezonden. Er worden in Vlissingen in to taal 18 spelletjes gespeeld. De hoofdprijs is een reis voor twee personen naar een ver vakantieland. Wie mee wil doen, kan zich melden bij het organisatiebureau, telefoon 02153-12344.

de Stem | 1985 | | pagina 21