Acht maanden geëist tegen inbreker jachten MENINGSVERSCHIL HULST EN HONTENISSE Clubhuis voor Red Wings Pastoor Nieuwlaat 2 5 jaar priester 'DGD moet wachtgeld artsen alsnog volledig vergoeden' VVV Waasland maakt dankbaar gebruik van Reynaertstreep DE STEM VAN ZEELAND n bij Skala zo gek nog nnen ze genieten van deotechniek. Vrij van 65 dagen service geeft, icekosten. Één tele- ok om bij u thuis te jil mogelijk is. Kom e Skala-winkel en over- anbod. >GEK NOG NIET en Initiatief Haast I Kantoren I ^eningstijden: I factie I ^"«tentle-expl. IN HULST V oetbaltoernooi voor Zeeuwse gezondheidszorg HULSTER BROMMERCLUB NAAR WATERSTRAAT B EN W AXEL: Geen subsidie Zeeuwse Kruis OUD-KAPELAAN KOEWACHT Rabobank Axel wordt verbouwd markten Axel Heikant MET SLAGERSMES BROER TE LIJF Eis 3 maanden voor poging tot doodslag Hulst Kloosterzande Lamswaarde Sint-Jansteen Terhole Schieting BOETE VOOR GOEDGELOVIGE 'HELER' ZATERDAG 25 ME11985 T22 PAGINA ZEELAND 2 A1J 4S-VIDEORECORDER waar iedereen van mee- itandbediening. 16 voor- lering van 8 programma's tot Ie weergave, dubbele snel- eld voor beeld. Stereo audio, microfoon, camera lande voor de speciale prijs iste huurtermijn van 3 jaar. i video nóg toegankelijker isch opnemen van 2 program- ooruit. Opzoeken van beeld 5x eergave. Stilstaand beeld, eo en camera. laag èn morgen. Een 56 cm standbediening, sluiting voor audio, eo. in techniek en vormgeving, ïtv met teletekst, afstandbe- mders. Aansluiting voor audio, speaker en video. Uitvoe- ïout, zilvergrijs en binnen- rbaar in 56 cm. isten f 50,-. nstraat 130 076-146055 Van een onzer verslaggevers COLLEGE HULST IN BOZE BRIEF: HULST - Het Hulster ge meentebestuur heeft de Dis tricts Gezondheids Dienst Zeeland (DGD) verzocht het wachtgeld voor de gemeente artsen alsnog voüedig te ver goeden. Een volledige restitutie van het wachtgeld, zo laten B en W in een boze brief weten, was een van de belangrijke argu menten op basis waarvan des tijds tot deelname aan de ge meenschappelijke regeling is besloten. „Nadrukkelijk heeft de raad zijn misnoegen uitgesproken over de gang van zaken met betrekking tot deze aangele genheid", aldus de brief. „De raad is zeer ontstemd over het feit dat destijds bij de tot standkoming van de gemeen schappelijke regeling verkeer de voorlichting is gegeven". B en W opperen dat voor de be taling van het wachtgeld wel licht het positieve geldverschil kan worden gebruikt tussen de te ontvangen subsidie en de werkelijke aanloopkosten van de DGD. Tot slot wordt in de brief ook de bezorgdheid van de ge meenteraad kenbaar gemaakt over het beheersbaar houden van de uitgaven van de DGD. Daarbij wordt nogmaals on derstreept dat zowel de op richting als de instandhouding van de dienst budgettair neu traal moet gebeuren, door noch de subsidie in de aan loopkosten, noch de structure le bijdrage van het rijk te overschrijden. Overleg gecoördineerd bejaardenwerk zit vast Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE/HULST - Het overleg om in samenwerking met Hulst in Hontenisse ge- coördineerd bejaardenwerk van de grond te krijgen, is vastgelopen. Het meningsverschil spitst zich vooral toe op de vraag hoeveel uren er nodig zijn om het bejaarden werk naar behoren te kunnen laten functioneren. BIJ UITZOEKEN TOERISTISCHE AUTOTOCHT Van een onzer verslaggevers SINT-NIKLAAS - De toeristische dienst van het Waasland heeft dankbaar gebruik gemaakt van de beruchte groene Reynaertstreep, die indertijd is ge trokken door de Hulster Reynaertstichting. De pas gepresenteerde Rey- naert-autozoektocht volgt voor het grootste gedeelte het schier onuitwisbaar afgeba kende Reynaertpad, om voor het overige af te wijken langs prachtige stukjes van de Moervaart-route en een stukje Wase Polder. Van dit weekend tot 1 sep tember kan iedereen aan deze zoektocht meedoen. Er zijn flink wat prijzen in het voor uitzicht gesteld, maar dat is niet belangrijkste. De organi satoren hopen op deze wijze heel wat mensen met het Rey- naertverhaal kennis te laten maken en hun nieuwsgierig heid te prikkelen. Dat moet er De gemeente Hontenisse denkt dat 20 uur per week ge noeg is. Het Hulster Gekoördi- neerd Bejaardenwerk komt uit op een sommetje dat heel wat hoger ligt. De gemeente Huist vreest dat een te krappe berekening mogelijk tot ge volg heeft dat er in Hontenisse uren gedraaid worden die eigenlijk door Hulst worden betaald. Los van de uren is er ook verschil van inzicht over de personeelssterkte. In Hulst heeft men momenteel twee be roepskrachten. Als Hontenisse erbij komt, zo meent het Ge- koördineerd Bejaardenwerk, is er personeelsuitbreiding no dig. Met de landelijke normen in de hand denkt Hontenisse echter dat die twee er Honte nisse ook nog wel bij kunnen doen. Die norm stelt dat tot 4.0CO bejaarden twee beroeps krachten voldoende zijn en aan dat aantal komen Hulst en Hontenisse samen nog niet. Wethouder P. Mangnus van Hontenisse twijfelt er aan of de provincie een extra kracht wel zal subsidiëren. „Dan zou het voor onze gemeente een wel erg dure zaak worden. Bo vendien", meent hij, „Als het met de huidige twee mensen zou lukken, dan zou dat voor Hulst een financieel voor deeltje opleveren". Meehelp* Zijn Hulster collega mr. E. I de Rechter heeft er zo zijn twijfels over. „Wij willen best meehelpen aan de totstandko ming van gecoördineerd be jaardenwerk in Hontenisse, maar dat mag niet ten koste van Hulst gaan. Als Hontenis se er maar 20 uur voor over heeft en het blijkt later dat er veel meer uren gedraaid wor den, dan zit Hulst indirect Hontenisse te subsidiëren. Haar voelen wij natuurlijk niets voor". Eigenlijk is de kwestie van de urentellerij nog lang niet aan de orde. Het Hulster Ge- koórdineerd Bejaardenwerk heeft geopperd voor Hontenis se een aanvraag in te dienen in het kader van de werkverrui- mende maatregel. Dan zou een beroepskracht een jaar of een halfjaar volledig door het rijk betaald worden. Het probleem begint pas als die periode is afgelopen. Dan zal Hontenisse ®lf in de beurs moeten tasten. En daar gaat men er dus van I i't dat 20 uur genoeg is. „Het I ljekoördineerd Bejaarden- *trk in Hulst denkt misschien i hier nog een heel terrein I mtgonnen moet worden", zegt I dangnus, „maar het bejaar- I dfflwerk loopt hier al goed. I lanuit de bonden wordt veel gedaan. Ik zeg niet dat er over drie of vier jaar geen volledige kracht nodig is, maar nu moet het royaal met 20 uur kun nen". Vanuit Hulst lijkt geen nieuwe opening voor het over leg te verwachten. „Het initia tief moet van Hontenisse ko men", aldus functionaris P. Evers van het Hulster Gekoör- dineerd Bejaardenwerk. „Wij willen best meehelpen en we hebben samen met de voorbe reidingscommissie in Honte nisse een voorstel op tafel ge legd. Maar het is verder niet direct ons belang". Om in Hontenisse gecoördineerd be jaardenwerk van de grond te krijgen, is de gemeente ge dwongen om dat samen met Hulst te doen. Immers, in Hon tenisse zijn niet genoeg be jaarden om een zelfstandig project te beginnen. Wethouder Mangnus gaat volgende week de kwestie bin nen B en W bespreken. Inmid dels heeft de voorbereidings commissie Gekoördineerd Be jaardenwerk Hontenisse de wethouder per brief tot spoed gemaand. Die commissie wil begin september met gecoör dineerd bejaardenwerk in de gemeente van start te gaan. Het initiatief wordt gesteund door alle bejaardenbonden in de kernen. Men denkt zelf voorlopig aan een proefperio de van vier maanden. Gehoopt wordt dat van de provincie, bij wijze van 'startgeld', voor 1985 een bedrag van rond de 15.000 gulden subsidie kan worden gevangen. Met de kwestie is overigens nogal haast gemoeid. Een aan vraag om subsidie van de pro vincie moet volgens P. Evers voor eind deze maand de deur uit zijn. Dan moeten echter ook meteen de financiële kon- sekwenties voor de langere termijn afgewogen zijn en aan de gemeenteraad voorgelegd. Echter, over het gecoördineerd bejaardenwerk wordt op de agenda van de komende raadsvergadering niet gerept. ZCJQR ZUIDWEST NEDERLAND I Herneuzen, Hulst en Goes. I bressen en telefoonnum- I "ars op pagina 2. l#30-12.30/13.30-17.00uur. I arneuzen: Rein van der e|m (editie-chef), Jan Jan- |.Bn(plv. chef), Emile Calon, I j"° Meertens, Cor de Boer ITon Koomen (sport). I ;u|st: Frank Deij, Eugène I erstraeten. Middelburg: I "enk Postma. Goes: Aad van I «Wouden. ",sPecteur Zeeland: C. Me- "'t/is m 1 cin-OKaaa Van een onzer verslaggevers HULST - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Hulster St.-Lidui- naziekenhuis wordt zater dag 1 juni een voetbaltoer nooi gehouden voor werk nemers in de Zeeuwse ge zondheidszorg. Het evenement vindt plaats op het Hulster sportpark en er doen zowel dames- als heren teams mee. De organisatie is in handen van de personeels vereniging. In totaal doen 12 heren- en 8 dameselftallen mee uit heel Zeeland. De deelname uit de regio valt wat tegen. De Sterre heeft op het laatste moment moeten afzeggen en vanuit de ziekenhuizen in Terneuzen en Sluiskil was er geen interesse. De aftrap wordt rond 10 uur verricht door directeur-eco noom B. Lockefeer. Voorzitter P. de Schrijver van het Hul ster ziekenhuisbestuur reikt om 17.30 uur de nriizen uit. De leden van de Hulster brommerclub Red Wings krijgen een eigen clubhuis aan de Waterstraat fotowimkooyman Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster brom merclub Red Wings mag van burgemeester en wet houders een eigen clubhuis gaan bouwen op de voorma lige vuilstortplaats aan de Waterstraat. Het plekje heeft welis waar de bestemming na tuurgebied, maar de geko zen lokatie ligt vlak naast de oprit van de voormalige stortplaats, zodat er geen geweld wordt gedaan aan de natuurwaarden van dat ge bied. Door te verklaren dat een herziening van het be stemmingsplan in voorbe reiding is, wordt de gemeen teraad gevraagd het licht voor het clubgebouw op groen te zetten. De brom merclub Red Wings telt rond de 35 leden. Er staan nog meer van dergelijke voorbereidings- besluiten op de agenda om verbouwingen mogelijk te maken. Zo wil bijvoorbeeld Morres zijn showroom uit breiden. De raad buigt zich voorts over de aanleg van een stuk trottoir in de Zand straat, de reparatie van de stadsmolen, de aanleg van riolering in de buitengebie den, de openstelling van de zwembaden en de reapratie van de riolering in de Kool straat. De raadsvergadering wordt donderdag 30 mei in het stadhuis gehouden en begint zoals gebruikelijk om 19 uur. Van een onzer verslaggevers AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel hebben de gemeenteraad voorgesteld het Zeeuwse Kruis geen geld te geven voor de dienst ge- slachtsziektenbestrijding en de dienst tuberculosebestrij ding. Beide diensten worden wel iswaar door het rijk gesubsi dieerd, maar kijken toch tel kens tegen een tekort aan. Voor volgend jaar wordt een tekort van 50.000 gulden ver wacht. Er wordt gevraagd om een subsidie van 14 cent per inwoner. Al in 1981 wees Axel een soortgelijk verzoek af, omdat het zou betekenen dat de ge meente in feite de door de pro vincie beëindigde subsidiëring zou voortzetten, waar geen en kele compensatie uit het ge meentefonds tegenover staat. De situatie, zo menen B en W, is sinds die tijd niet veranderd. Er worden momenteel wel pogingen in het werk gesteld om beide diensten onder te brengen bij de districts-ge- zondheidsdienst (DGD). Axel heeft echter besloten aan die gemeenschappelijke regeling niet mee te doen. Kortom, B en W vinden dat ook nu afwij zend op het verzoek beschikt moet worden. De subsidieaanvraag komt dinsdag ter sprake tijdens de maandelijkse raadsvergade ring, die om 19 uur in het stad- Vttlic* V»*irr4v» Van een onzer verslaggevers STEENBERGEN/KOE WACHT - De oud-kapelaan van Koewacht, thans pastoor van de Gummarusparochie in Steenbergen, E. Nieuwlaat, viert in het weekeinde van 15 en 16 juni zijn zilveren pries terjubileum. 's Zondags is er een plechti ge eucharistieviering, die om 11.00 uur begint en een recep tie, die tussen 16.00 en 17.30 uur in Onze Stede in Steenbergen wordt gehouden. „Eigenlijk wilde hij er niets aan doen", verklapt H. Rasen- berg, de vice-voorzitter van het kerkbestuur. „Maar wij vonden dat aan zo'n jubileum, zeker in deze tijd, niet zonder meer voorbij gegaan kan wor den". Pastoor Nieuwlaat (51) is al ruim zestien jaar in Steenber gen werkzaam. Hij werd gebo ren in Roosendaal, volgde daar de ulo en het gymnasium, waarna hij naar het groot se minarie in Hoeven vertrok. Op 11 juni 1960 werd hij door de toenmalige bisschop van Bre da, mgr. J. Baeten, tot priester gewijd. Pastoor E. Nieuwlaat: .25 jaar priester. In datzelfde jaar werd Nieuwlaat benoemd tot kape laan in Koewacht en tot leraar aan de landbouwschool in Hulst. Van 1963 tot 1969 was Nieuwlaat kapelaan in Bergen op Zoom (Nieuw Borgvliet) en in 1969 kreeg hij deze functie bij de Steenbergse Gumma rusparochie. Drie jaar later werd hij tot pastoor benoemd. Van een onzer verslaggevers AXEL - Axel is begonnen met de verbouwing van de Rabo bank aan de Noordstraat. Met deze verbouwing is de bank op weg naar een modern kantoor, dat volledig zal zijn afgestemd op de eisen die cliënten van daag de dag aan hun bank stellen. Gedurende de bouwperiode kunnen de cliënten van de bank terecht aan het kantoor van de Rabobank aan de Noordstraat 6. Dit kantoor zal na de verbouwing worden ge sloten. AMSTERDAM, 24 mei - Aardap- peltermijnmarkt. In Bintje 50mm werden 207 contracten verhandeld voor levering mei oogst '84 bij een prijs van ƒ17,70 tot ƒ15,80 per 100 kg, en voor levering apr '85 jt> con tracten tegen ƒ28,50 tot ƒ28,30. De stemming was voor mei zeer flauw en voor april kalm. uiteindelijk toe leiden, dat een groot deel van de speurneuzen in september een kaartje koopt om een van de negen op voeringen van het Reynaert- spel in het stadspark in Sint- Niklaas bij te wonen. Behalve een autozoektocht is er voor de wandelliefheb bers ook een wandelzoektocht. De deelnemers zullen vooral moeten zoeken, tellen en na denken om niet in enkele goedgekozen strikvragen, de lepe vos Reynaert waardig, te trappen. De autozoektocht en de wandeltocht hebben twee gemeenschappelijke pleister plaatsen: Het Reynaertsalon, ingericht als tentoonstellings ruimte in het Exlibris in de Regentiestraat en café de Wit te Molen. Daar zijn naast pop pen ook de authentieke mas kers voor het Reynaertspel tentoongesteld. Wie aan een van de tochten wil meedoen, kan zich laten inschrijven en een vragenfor mulier ophalen bij het toeris tisch informatiekantoor aan de Grote Markt te Sint- Niklaas. Dat is ook op zater dag en zondag geopend van 10 tot 15 uur. Voor informatie kan men bellen naar 09- 32.3.777.26.81. Plaatselijk nieuws Ouderenreisje - De activitei tencommissie Trefpunt van het Gecoördineerd Bejaarden werk Axel heeft een dagreisje op touw gezet naar de Flevo- polder. Er wordt gereden langs de koolzaadroute. Voorts is er museumbezoek met film en een bezoek aan een modern veehouderijbedrijf. Wie mee wil, kan bellen naar 01155- 1378. Fietstweedaagse - De fiets- tweedaagse, georganiseerd door de Trimclub Heikant, heeft minder deelnemers ge trokken dan voorgaande ja ren. Op beide dagen meldden zich zo'n 70 fietsers. Na afloop kreeg iedereen een vaantje uitgereikt en kregen drie deel nemers via een loterij nog een verrassing in handen. MIDDELBURG - Poging tot doodslag, zo luidde de aan klacht tegen de 45-jarige J. V. uit Terneuzen, die op 7 oktober van het vorig jaar zijn broer met een slagersmes te lijf ging. Voor de rechtbank in Mid delburg eiste officier van jus titie mr. Huijgen gisteren te gen V. een gevangenisstraf van drie maanden. Directe aanleiding tot de steekpartij was het feit, dat het slachtoffer weigerde de maaltijd op te eten die de vriendin van V. zojuist met veel zorg had klaargemaakt. „En toen werd ik zo kwaad, dat ik niet meer wist wat ik deed", aldus V. voor zijn rech ters. Voor mr. Huijgen lag de zaak iets minder eenvoudig. Uitvoerig ging hij in op de voorgeschiedenis, waarin het 'eigenlijk vrijwel doorlopend bonje was in huize V.', zo sterk, dat de politie meerma len door omwonenden ter as sistentie was geroepen. De ru zies escaleerden toen de broer uit België besloot bij V. in te trekken. Als illegale vreemde ling zat de politie hem her haaldelijk op de hielen, en dit, samen met overmatig alcohol gebruik door beide broers, maakte de zaak voor beide partijen onleefbaar. Na lang zoeken vond V. op 7 oktober in Zelzate een flat voor zijn broer, maar bij thuiskomst in Terneuzen wenste deze niet op het aanbod in te gaan. Koppig liet hij zijn maaltijd onaange roerd staan, waarop V. met het bord naar de keuken liep en terugkwam met het mes, waarmee hij in blinde drift toestak. Een spoedoperatie redde het leven van het slacht offer. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. KPJ-rally - Aan de autorally van de KPJ Kring Hulst deden 11 teams mee. Uitslag: 1. Her man Vereecken-Magda Apers, 2. Frans de They-Jos de Kocj, 3. Paul Verdurmen, 4. Eric de Koek, 5. Mark Baert-Eddy de Vliegher. Fietstocht - De personeelsver eniging van de gemeente Hulst houdt vrijdag 31 mei een fiets tocht. Om 16.10 uur wordt van af het stadskantoor in de Kor te Bellingstraat vertrokken. De deelnemers wordt aange raden een paspoort en Belgi sche francs mee te nemen. Dansavond - Op tweede pink- I sterdag houdt de KPJ Kring Huist een dansavond in zaal De Kastanje te Kloosterzande. Aanvang 20 uur. Alle KPJ'ers en introducees zijn welkom. Bridgen - In café De Vier Jaargetijden speelden de leden van de bridgeclub een wed strijd. Het was een howell 10 met 11 paren. De uitslag 1. dames Biesbroeck-Goossen, 2. dames Van der Wielen-Van Esbroeck, 3. mevrouw Pau wels-de heer Van Leeuwen, 4. heren Joossen-De Kort, 5. he ren Van der Wielen-De Waal. Wandelvierdaagse - De evene mentencommissie van de Wa rande houdt een wandelvier daagse van maandag 11 tot en met donderdag 13 juni. Vanaf 18 uur kan op 11 juni m de Warande worden ingeschre ven. Vervolgens wordt daar om 19 uur vertrokken voor af standen van 7,5 en 10 kilome ter. EHBO - Onder leiding van dokter Niesten en kanderin- structrice Brigitte d'Hoogh slaagden 9 kandidaten voor het EHBO-diploma. Het exa men werd afgenomen door dokter Van de Meer en kader instructeur F. Weemaes. Voor de jeugd-EHBO A slaagden 12 leden van de Terholense EHBO-vereniging, terwijl ook nog eens 7 jeugdleden hun EHBO-A behaalden. SINT-JANSTEEN - Bejaar- denschieting De Warande, 40 schutters. Hoge vogel: Alb. van de Branden, Sint-Jan- steen, eerste zij vogel G. Blommaert, Clinge, tweede zij vogel niet afgeschoten. Van onze correspondente MIDDELBURG - De kost baarheden op jachten in de jachthaven St.-Annaland hadden al lange tijd de aan dacht van de 20-jarige D. van E. Eind december 1983 had hij zijn plan rond en systematisch werden de schepen van hun apparatuur en gereedschap ontdaan. Tot en met april 1984 lukte dit Van E. met wisselend suc ces. Telkens werden de buitge maakte spullen ondergebracht bij de 38-jarige L. P. uit St.- Maartensdijk, bij wie de jon geman inwoonde. Bij iedere lading vertelde hij P. een an der verhaal over de herkomst en zo kreeg hij zijn bescher mer zover dat deze bereid was de goederen voor hem te ver kopen. Eenmaal nam P. een volledige duikersuitrusting als geschenk aan 'omdat ik in het verleden zoveel voor Van E. had gedaan', aldus P., die gis teren voor de meervoudige strafkamer terecht stond op beschuldiging van heling. Van E. had de oproep naast zich neergelegd en zijn zaak werd dan ook bij verstek be handeld. P. hield vol pas op het laatste moment begrepen te hebben dat het 'niet goed zat met die spullen', maar toen was het al te laat. Voor de po litie legde hij een ingewikkel de verklaring af, maar, aldus P., „dat deed ik uit pure pa niek. Ik heb die jongen als mijn eigen zoon behandeld en kon niet weten dat het een misdadiger was". Officier van justitie mr. Van Marion wees erop, dat Van E. zich in de bewuste periode tot veertien maal toe aan ander mans spullen had vergrepen. Volgens het openbaar ministe rie diende hij dan ook be schouwd te worden als de kwade genius, maar P. werd verweten dat hij toegestaan had dat Van E. zijn buit mee naar huis nam. Tenslotte eiste hij tegen Van E. een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en tegen P. een boete van 500 gulden en twee weken voorwaardelijk, eveneens met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank doet over veer tien daeen i opraak.

de Stem | 1985 | | pagina 19