die 4Verkoop vanaf boerderij niet verwerpelijk9 herschi lUWt ONDERNEMERS GELOVEN NIET IN MEER WERK DOOR ATV Regering ten strijde tegen criminaliteit Protest van voordeurdelers Kamer wil "oude' korting handhaven bij superheffing I JeTelUd tND: KAARTEN SCH-PTfPJES. fed CDA op verlies DONDERDAG 23 ME11985 BINNENLAND 'Eerder variabele dan langere dienstplicht' LANDBOUWSCHAP IN BRIEF AAN KAMER: DE STEM COMMENTAAR Onderzoek naar fraude met uitkeringen oorlogsslachtoffers Scheepsbouw Cellen Reacties Paus dankt Nederland Overheid wil meer verkeerscontroles BINNENLAND Verkeersleiders Cocaïne Oplichting NOS Banken Gasprijs T28 PAGINA 3 T5 PAGINA 2 wederzijdse betrek- J hierdoor niet te zeer |zouden lijden." Jeling van Duitsland is Ibleem dat Weizsacker tterk heeft bezig ge il. „De Duitsers", zegt elen een samenhorig- kat heb ik als burge- van Berlijn van zeer |n op een heel mense- nanier mee kunnen In de pre-ambule grondwet staat dat sers worden opgeroe- |vrij heid de eenheid tot brengen. Maar wat ^creet betekent voor de ke architecten in de st, dat weet niemand. |itse kwestie blijft open. omdat er op dit mo- hiemand een oplossing leze kwestie weet, kan pet zeggen dat het pro- niet bestaat. Dat is listorisch gedacht. Ik Vel eens gezegd: de kwestie blijft open, zo et Brandenburger Tor |n blijft." Duitse president is er kertuigd dat de Duitse alleen opgeheven kan „in volledige over- nming met al onze bu ilders zijn er geen ver- ngen in Europa moge- Weizsackers broer, de tiberoemde kernfysicus ?riedrich von Weizsac- vaarschuwt al jaren- bgen de gevaren van de «wedloop. Hoewel lang |zo uitgesproken als riedrich, maakt ook Vd geen geheim van orgen. Over Reagans en afweerschild in de te installeren tegen lelijke raketten (SDI), |ij„Ik heb me niet uit- pken voor of tegen SDI. pgelijkheid nieuwe wa- ontwikkelen kan in- ënt zijn, maar het mag Izo zijn dat de wens om phnologie te verbeteren versterken het uit- Ipunt is bij het ontwik- Ivan nieuwe wapens." jaar te persen. „Maar andige studierichtingen en gestreefd naar een litatief hoogstaand ni- 1. Het nieuwe doctoraal is Irs, maar niet minder." larmee raakt hij aan het |punt hoeveel de docto- -nieuwe-stijl straks Ird' is. Hoewel de Tweede Ier er bij de invoering lde twee-fasenstructuur luit ging dat er geen ni- Iverschil zou mogen zijn en het oude en het nieu- Soctoraalexamen, bleken verkgevers en de stich- Zuiver Wetenschappe- Onderzoek (ZWO) on- |s al weinig vertrouwen pbben in de kwaliteit van Vanaf 1986 afstuderende tefasers. )at oordeel van ZWO en aedrijfsleven is zó slecht! gaat de studenten bij baat in een kwaad dag stellen", aldus een ver vaardigde Giesbers. „Het inest om nu al te zeggen: is niks; en ook heel on- ijk tegenover die jongens ïeisjes." n vier jaar kan de indivi- e student niet meer doen vroeger in zes jaar kon", Vincken van de LH. „Je :t je beperken: niet in de >te, de kwaliteit dus, ir in de breedte." E) [eesterschap Van onze correspondent BRUSSEL - Minister Job de Ruiter van De fensie gelooft niet dat een verlenging van de dienstplicht de uiteindelijke uitkomst zal zijn van een studie van de bevelhebbers van de drie krijgsmachtonderdelen. De minister denkt eerder dat er gedacht moet worden aan een variabele diensttijd, afhankelijk van de militaire opleiding en het rendement daarvan. De mogelijkheid van een dienstplichtver- lenging met twee maanden werd gesugge reerd in een advies van de landmachtleiding m het kader van de arbeidstijdverkorting in de krijgsmacht. Volgens de minister is er bij de vraag of er één algemeen geldende diensttijd moet zijn veel meer aan de orde. „De aard van het werk binnen de krijgsmacht toont enorme verschil len", zei De Ruiter. „Als iemand zijn opleiding tot chauffeur achter de rug heeft is hij in feite klaar met zijn taak. Heel anders ligt het met mensen, die opgeleid worden voor het bedie nen van enorme ingewikkelde technische ap paratuur. Per 1 augustus moet de arbeidstijd verkorting bij defensie - net als bij de rest van de overheid - van kracht worden. De Vereniging van Dienstplichtige Militai ren (VVDM) heeft zich intussen in een reactie fel gekant tegen verlenging van de dienst plicht. DEN HAAG - Het Land bouwschap ziet geen enkele reden waarom wetten of re gels veranderd zouden moe ten worden ten aanzien van de directe verkoop op boer derijen. Van excessen, 'zwarte cir cuits' of belastingontduiking is volgens het schap geen en kele aanwijzing. Dat blijkt uit een brief die het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft ge stuurd aan de Tweede Ka mer. Het schap concludeert dat de verkoop aan particu lieren een „normaal onder deel" is van de agrarische bedrijfsvoering, 'die ook voorziet in de behoefte van de consument'. Het Landbouwschap spreekt cijfers tegen van het derij' arbeidsplaatsen ver- Nederlands Christelijk On- dernemersverbond (NCOV) waaruit zou moeten blijken dat door de verkoop 'af boer- dwijnen bij het midden- en kleinbedrijf. „Dat is een on juiste, tendentieuze stand van zaken", aldus het land bouwschap in de brief. Het Landbouwschap vindt dat het wel nodig is dat er controle plaatsvindt op de naleving van de regel- en wetgeving, maar dat 'deze niet mag ontaarden in een soort heksenjacht'. „Tegen het doen meenemen van deze controle door de Algemene Inspectie Dienst (AID) be staat op zichzelf dan ook geen bezwaar, als daarbij maar voorop wordt gesteld dat de hoofdtaak van de AID daardoor niet in gevaar komt". 'Minder lasten voor werkenden' VNO-voorzitter Van Lede. - FOTO ANP (ADVERTENTIE) Door onze Haagse redactie AMSTERDAM - Een volgend kabinet moet streven naar een algemene economische groei van 3 De begroting van de overheid zelf moet echter van een kleinere groei uitgaan, wil de overheid het finan cieringstekort, de belastingen en premies kunnen te rugbrengen. Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) deed tijdens het VNO-congres een beroep op de werkgevers de scholing van de werkne mers ter harte te nemen, om te voorkomen dat er in een aan tal beroepen schaarste aan mensen ontstaat. Een onder zoek van het organisatiebu reau Berenschot voorspelt dit gevitar. Voor de werkgevers is dit één van de redenen niet mee te willen werken aan ver dere arbeidstijdverkorting. „Als ik zie welke inspannin gen men zich in andere landen getroost om met scholing tege moet te komen aan de nieuwe eisen, dan doen wel in Neder land wellicht nog lang niet al het haalbare", aldus De Ko ning. Zo luidt de belangrijkste doelstelling van het 'verkie zingsprogramma' van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) „Groei is werk". Voorzitter Van Lede zei gis teren tijdens het VNO-congres dat de werkloosheid alleen verminderd kan worden door een verlaging van de belas ting- en premiedruk voor de werknemers. In arbeidstijd verkorting als middel om de hoge werkloosheid te keren, geloven de werkgevers niet. Volgens Van Lede is naast de economische terugval voor al het inkomensbeleid van de zeventiger jaren, de oorzaak van het huidige aantal werk lozen. De inkomensverhoudin gen zijn zoek geraakt, waar door „een aantal soorten ar beid eenvoudig uit de markt is geprijsd en de motivatie van mensen om werk, of meer ver antwoordelijk werk te aan vaarden, geducht op de proef is gesteld." Volgens hem ondervinden weinig andere landen zoveel last van verstarde inkomens verhoudingen als Nederland. Het VNO komt tevens met het plan het wettelijke minimum loon af te schafferLen de hoog te van het laagste lóón te laten vaststellen door de sociale partners in het cao-overleg. In het VNO-programma 'Groei en Werk' wordt de overheid aangespoord in eigen land flink te investeren en de export te ondersteunen door het bevorderen van een echte Europese thuismarkt. In een eerste reactie ver weet FNV-voorzitter Kok de werkgevers te suggereren „dat de mensen te lamlendig zijn hun poten uit te steken en pas send werk aan te pakken. Laat men zorgen dat er werk komt", aldus een woedende Kok. Over het afschaffen van het minimumloon zei hij„de werkgevers openen de jacht op het minimumloon. Wij zullen letterlijk alle middelen ge bruiken om ons te verzetten tegen deze politiek die mensen vogelvrij maakt." I AIS ZELFS een deftige club als de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de vloer aan veegt met het voordeurdelersbeleid van het Kabinet, dan kan het geen verwondering wekken dat het CDA het op het ogenblik in de verkiezingsprognoses minder goed doet De eerst verantwoordelijken voor dit monstrum van wetge- V|ng zijn immers CDA-bewindslieden. Ook het openbare debat lussen minister-president Lubbers en de IJzeren Hein van het be zuinigingsbeleid minister Ruding (Financiën) kan moeilijk in het "oordeel van de christen-democraten werken. Ruding wil in de periode 1986-1990 nog eens voor 24 miljard bezuinigen. Als dat niet gebeurt, zullen de rentelasten vanwege be nog steeds huizenhoge staatsschuld ondraaglijk worden, waarschuwt de schatkistbewaker. Boekhoudkundig gezien heeft h'j gelijk. Maar de minister-president en de partijtop van het CDA nebben het eveneens bij het rechte eind als zij stellen, dat het in casseringsvermogen van een belangrijk deel van hun achterban, wat bezuinigen betreft, langzamerhand de uiterste grens heeft bereikt. In zo'n situatie getuigt het, met kamerverkiezingen in Z'Cht, electoraal gezien van politieke zelfmoordneigingen om op nieuw een zware bezuinigingsronde te verlangen. Het CDA zit met het probleem dat Ruding CDA-stemmers in de armen van de PvdA drijft en Lubbers' gematigde opstelling kie- I zers op de rechter vleugel van het CDA naar de WD doet uitwij- De stembusverwachtingen voor de liberalen zijn dan ook blijkens de laatste verkiezingsenquête wat verbeterd. Rechts GDA wil het financiële saneringsproces in de komende vier jaar a ronden en is er als de dood zo bang voor dat de weg van Lub- '-ers tot een weer potverterende rood-roomse coalitie zal leiden. 'n zo'n situatie kunnen ideeën ontstaan als die welke onder j?eer door oud-minister Albeda worden gepropageerd. Indien -DA en WD bij de Kamerverkiezingen van 1986 hun meerder- ;e'b verliezen en de PvdA de verwachte grote winst behaalt moe- «n de socialisten maar eens een minderheidskabinet gaan vor- 'T1en, vindt Albeda. Het probleem van de PvdA-blokkade van de H'ü|sraketten-kwestie blijft dan een puur socialistische affaire en Den Uyl c.s., die zoveel kritiek hebben gehad op de wijze waarop kabinet-Lubbers het 'vuile werk' van de financiël sanering ebben opgeknapt, kunnen dan eindelijk eens laten zien, waar- 36 ze zelf in staat zijn. o Er zit een aantal aantrekkelijke kanten aan dit voorstel. Er zijn 'bbter ook risico's aan verbonden. Als de PvdA - met gedoog- «eun van klein-links - met een minderheidskabinet zou gaan re- TOi, worden de socialisten verder naar links gedreven en de .-""sten-democraten nog verder naar rechts. Dan is er geen cen- Jfjmeer, dat de afgelopen decennia voor politieke stabiliteit en continuïteit gezorgd heeft. DEN HAAG - Een voormalige medewerker van het Neder landse consulaat-generaal in Los Angeles zal zich vermoe delijk voor de rechter moeten verantwoorden over betrok kenheid bij fraude met uitke ringen voor oorlogsslachtof fers. De ministeries van WVC en Buitenlandse Zaken hebben aangifte gedaan bij het Open baar Ministerie, dat de zaak in onderzoek heeft genomen. Vermoed wordt dat het om en kele tonnen gaat. MINISTER Van Aardenne van economische zaken houdt absoluut vast aan het stand punt dat met ingang van 1 ja nuari 1987 een einde moet zijn gekomen aan de overheids steun voor de Nederlandse scheepsbouw. Rond 1500 ambtenaren en uitkeringsgerechtigden heb ben gisteren op het Haagse Binnenhof luidruchtig maar gedisciplineerd betoogd te gen de zogeheten 'voordeur- delersnorm' die vanaf 1 juni in de bijstandswet wordt op genomen. De actievoerders overhan digden een petitie aap de voorzitter van de vaste ka mercommissie voor Sociale Zaken, Kraayeveld-Wouters. Zij wezen opnieuw op de ontuitvoerbaanheid van de maatregel, de grote kans op ontduiking, de overbelasting voor sociale diensten en de gevoelde ontrechtvaardig heid. Ambtenaren van sociale diensten die meededen aan de demonstratie maakten evenwel ook duidelijk dat zij de democratisch besloten norm niet zullen boycotten. Van haar kant stelde Kraayeveld-Wouters dat de Tweede Kamer de uitvoering van de maatregel „met ar gusogen zal blijven bekij ken". FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer houdt vast aan zijn wens het nieuwe kortingspercentage van de su perheffing niet te verhogen. Volgens CDA en VVD moeten melkveehouders eenzelfde percentage minder produceren als vorig jaar. Minister Braks (Landbouw) stelt voor de kor ting Qp de melkproduktie (vanaf 1 april) 0,9 procent ho ger te leggen op 9,55 Alleen PvdA-woordvoerder Tazelaar toonde begrip voor het percentage van 9,55 dat de bewindsman hanteert. Braks zei ook liever een percentage dicht bij 8,65 procent vast te stellen, 'maar het risico is dan te groot dat we te weinig te ruggaan in produktie, en dat kost de Staat geld'. Tazelaar suggereerde zelfs in de rich ting van CDA en WD dat hun verzoek om een lagere korting wel eens ten koste zou kunnen gaan van het financieringste kort. CDA-woord voerder Van der Linden vond dat het Rijk meer risico moet nemen. „Als blijkt dat te weinig boeren on der de toegestane hoeveelheid produceren, moet het Rijk maar bijbetalen, waarom moeten de boeren altijd risico dragen?", aldus Van der Lin den. Braks vond dat risico te groot. „Ik heb al ongelooflijk veel souplesse aan de dag ge legd door een percentage van 9,55 vast te stellen. Ieder 0,1 procent lager of hoger telt flink aan", aldus Braks. Vervolg van pagina 1 DEN HAAG - De strijd van de regering tegen de kleine cri minaliteit zal mede moeten worden aangebonden door het nemen van preventieve maat regelen. Het kabinet streeft er naar het lokale bestuur, de maatschappelijke organisaties en de individuele burgers te doordringen van hun mede verantwoordelijkheid. De re gering verwacht dat het be leidsplan „Samenleving en criminaliteit", er toe zal leiden dat de samenleving weer greep krijgt op de criminali teit. Met het beleidsplan geeft de regering uitvoering aan een aantal moties van de Tweede Kamer. Tevens worden in het plan vele aanbevelingen over genomen van de commissie Roethof. Deze commissie on der leiding van het voormalig kamerlid dr. H. J. Roethof bracht in december verleden jaar een rapport uit over de „Kleine Criminaliteit". Een belangrijk accent legt het kabinet op de bestuurlijke preventie en met name op die van lokale overheden. Die kunnen liggen op een betere bebouwde omgeving, die zo min mogelijk gelegenheid biedt tot het plegen van delic ten; op het versterken van de binding van de opgroeiende generatie met de maatschappij of op een versterking van het functionele toezicht door con ducteurs, conciërges, winkel personeel, sporttrainers, jon gerenwerkers op potentiële westovertreders. Het kabinet heeft voor gemeenten een fonds van 45 min in het leven geroepen voor het opzetten van „veelbelovende" projec ten. Daarbij wordt gedacht aan projecten voor stadsont wikkeling, bouwtechnische beveiliging, het jongerenwerk, het voortgezet onderwijs, de detailhandel, het verkeer en de stalling van fietsen. Een bedrag van 21,5 min per jaar is extra uitgetrokken voor verbetering van de auto matisering van gegevens tus sen politie en justitie. De regering streeft er ver der naar de gevangeniscapaci teit zo snel mogelijk te vergro ten. Dat gebeurt niet alleen door de bouw van vier tot vijf nieuwe gevangenissen, maar ook door verbouwing van be staande inrichtingen. Ervan uitgaande dat met het lopende uitbreidingsplan 1984-1988 in 1990 ongeveer 5500 plaatsen beschikbaar zijn zal het tekort nog 1600 zijn. Van dat aantal kunnen 300 plaatsen binnen de bestaande gevangenissen wor den geschapen. De rest moet komen uit nieuwbouw van vier tot vijf gevangenissen met elk een capaciteit van on geveer 250 plaatsen. Elke nieuwbouwplaats voor gesloten inrichtingen kost 300.000 en voor half-open in richtingen 140.000. De totale kosten worden geraamd op 618 miljoen. Dat betekent dat vanaf 1988 tot en met 1995 jaarlijks een bedrag van ƒ77 min extra moet worden uitge trokken voor uitbreiding, ver vangende nieuwbouw en re novatie. Uit onderzoekt blijkt, dat ongeveer 1300 van de 5500 plaatsen, die in 1988 in gevan genissen beschikbaar komen niet aan de gestelde eisen vol doen. Een aantal van deze plaatsen moet door renovatie op een aanvaardbaar peil worden gebracht. Van de 4301 gesloten inrichtingsplaatsen voldoen er 938 niet aan de ge stelde eisen. Van 251 gesloten inrich tingsplaatsen stelt het minis terie vast, dat deze ondanks eventuele verbouwingswerk zaamheden toch niet kunnen voldoen aan de eisen. Dat geldt oa. voor 30 plaatsen in gevangenis te Middelburg. Hoewel de grote politieke fracties in de Tweede Kamer tevreden zijn over het beleids plan van justitie tot bestrij ding van de criminaliteit, zijn de fracties verdeeld over ver schillende onderdelen ervan. Het CDA noemt het crimi- naliteitsplan een 'degelijk stuk werk' maar vindt niettemin dat enkele onderdelen in het vage blijven of teveel op de lange baan worden geschoven. Het CDA zal opnieuw een po ging ondernemen om de fisca le aftrekbaarheid van geld boetes af te schaffen. Ook as pecten als fietsen- en winkel diefstal komen in de plannen onvoldoende uit de verf. Volgens de PvdA dient in de strijd tegen de criminaliteit de misdaadpreventie meer aan dacht te krijgen. De FVdA- fractie verwacht meer dan het kabinet effecten van een be leid dat is gericht op misdaad preventie en op verdere ont wikkeling van alternatieve straffen. Hierdoor zou het aantal vrijheidsstraffen te ruggedrongen kunnen wor den. Het ondersteuningsfonds van 45 miljoen gulden voor preventieplannen van lagere overheden is in de ogen van de PvdA wat mager. Dat is D66 ook van mening. Verder wij zen de socialisten op de nood zaak van een ontmoedigings beleid gericht op alcoholge bruik. Dit zou ook buiten sportevenementen moeten gelden: bij voorbeeld verkoop van alcohol bij tankstations langs de snelwegen is levens gevaarlijk. De WD vindt het van het grootste belang dat overheid en politiek met voortvarend heid aan de slag gaan om de voorstellen in het criminali- teitsplan van minister Kort hals Altes (justitie) uit te wer ken. Het plan moet niet het zelfde lot ondergaan als zovele beleidsvoornemens die blijven steken in nota's en rapporten. De liberalen zijn dik tevreden met het plan. Van de voorstel len roemt de WD met name het streven het aantal sepots met de helft te verminderen, meer aandacht voor slachtof fers van criminaliteit, grotere nadruk op tenuitvoerleggen van straffen alsmede alterna tieve straffen en de uitbrei ding van de cellencapaciteit met 1.600, ingezonderd de tij delijke voorzieningen om het gat tussentijds te dichten. VATICAANSTAD - Paus Jo- hannus Paulus II is gisteren tijdens zijn generale audiëntie tegen de gewoonte in niet uit gebreid ingegaan op zijn zo juist voltooide reis naar de Be nelux. Hij doet dat pas volgen de week, zo kondigde hij giste ren aan. Slechts enkele woor den wijdde hij nu aan de reis, „gedurende dewelke ik in di rect contact heb kunnen ko men met de veelvuldige ker kelijke bestanddelen van Ne derland, Luxemburg en Bel gië, waarvan ik de diepgaande vitaliteit vastgesteld en be wonderd heb." Volgens prof. dr. A. G. Wei- Ier, voorzitter van de Katho lieke Raad voor Kerk en Sa menleving, hebben de Neder landse bisschoppen wel degelijk toespraken van rooms-katholieke organisaties tot paus Johannes Paulus II gecensureerd. Vragen over de recente bisschopsbenoemingen en over ontwikkelingen in de medische wereld werden afge wezen. Het is 'pertinent on waar' dat de katholieke orga nisaties aan zelfcensuur heb ben gedaan, zoals afgelopen weekeinde dr. H.A. van Mun ster, secretaris-generaal van de kerkprovincie, heeft ver klaard. DEN HAAG - De overheid is vast en zeker van plan steeds meer groots opgezette ver keerscontroles te houden. Daarbij wordt vooral de con trole op het drankgebruik ver scherpt. Dat maakte minister Korthals-Altes (Justitie) gis teren in het bijzijn van staats secretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) in Den Haag bekend. De beide bewindslieden wa ren te gast bij de Vereniging Veilig Verkeer Nederland (VVN), die de beide bewinds lieden ruim 287.000 handteke ningen overhandigde van Ne derlanders die absoluut tegen het drankgebruik van ver keersdeelnemers zijn. De handtekeningen zijn verzameld tijdens een de afge lopen maanden gehouden ac tieprogramma van de vereni ging. Volgens een woordvoer der van WN overlijden er in ons land jaarlijks 300 burgers bij een verkeersongeluk. Het aantal gewonden wordt ge schat op 5000. (ADVERTENTIE) m A AS 15 Het klinkt absurd, maar in verband met de arbeidstijd verkorting moet de dienst plicht waarschijnlijk verlengd worden. Misschien is het een schot voor de boeg van de minister, maar Jan Soldaat moet er toch maar rekening mee houden. Er is zoveel te doen, dat de mi litairen langer moeten blijven. 'Geef acht' wordt voortaan 'geef negen'. Zeg maar dag met je handje te gen het afzwaaien. Wat kun je doen als jongeman om aan de verlengde arm van de krijgsmacht te ontkomen? Vluchten over de Belgische grens lijkt niet meer mogelijk. De douane daar is tegenwoor dig 'mens-onvriendelijk'. Bij het minste of geringste moet je uitstappen van de Bel gische douane. Dan sta je wel mooi voor grenspaal! Een Nederlands verzoek aan de Europese Gemeenschap luidt: Dou-er-wat-aan. Leven in de brouwerij in De nemarken: een staking in de bierindustrie. Het gistte er al jaren, volgens deskundigen. Als de Denen met Pinksteren willen drinken, zullen ze uit een ander vaatje moeten tap pen. Gezondheid! MERIJN HET personeel van de lucht verkeersbeveiliging op Schip hol, aangesloten bij de ambte narenbonden AbvaKabo, CFO en het Ambtenarencentrum, gaat stiptheidsacties voeren. Dit is woensdagavond door de drie bonden meegedeeld. De acties zullen niet vóór zondag avond ingaan, aldus de woord voerder van de AbvaKabo, R. Cornelissen. TWEE bulten op de rug van een 20-jarige Colombiaanse vrouw, ndat Tyekti^ gisteren in de internationefe trein ter hoogte van Arnhem de arg waan van de marechaussee. Het wantrouwen bleek ge grond, want toen de jonge vrouw op verzoek haar boven lichaam ontblootte werden twee pakketjes met in totaal een kilo cocaïne zichtbaar. BIJ DE oplichtingszaak, waar het ministerie van Defensie het slachtoffer van is gewor den, blijken elf dienstkringen van de dienst der genie de af gelopen vijf jaar voor vele miljoenen guldens te zijn be nadeeld door een zeventigtal schildersbedrijven voorname lijk in midden Nederland. In middels zijn twintig mensen aangehouden, onder wie acht medewerkers van de dienst der genie. KEES Brusse (49) is op unanie me voordracht van de selectie commissie van het NOS-jour- naal en Den Haag Vandaag benoemd tot hoofdredacteur van het NOS-Journaal. Hij volgt Ed van Westerloo op die op 1 april aftrad en zich nu voorbereidt op de functie van directeur televisie bij de NOS. De Nederlandse banken staan er, ondanks goed ogende winstcijfers, niet best voor. Daarom moeten op korte ter mijn maatregelen worden ge nomen om de winst op te voe ren. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan hogere ta rieven voor de klant, omdat verdergaande reorganisaties en saneringen niet meer kun nen. Er is wat dat betreft de laatste jaren al veel werk ver zet. Dit zei mr. H. Klarenbeek, plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirectie van Ra bobank Nederland, bij de ope ning van het nieuwe kantoor in Klarenbeek. MINISTER Braks (Landbouw) verwacht niet dat de gasprijs voor tuinders zoveel omhoog zal gaan dat er catastrofale gevolgen dreigen in die sector. Op de vraag van CDA-kamer- lid Van Noord of de minister in zijn informele overleg met EG-commissaris Andriessen is gebleken dat een prijs van 45 cent per kubieke meter gas (is nu nog 42,5 cent) acceptabel is voor de Europese Commissie, gaf Braks een ontkenning noch een bevestiging.

de Stem | 1985 | | pagina 3