Von Weizsacker: aristocraat die pijnlijke waarheden niet schuwt 'Studie is anders, maar niet minder' Kaarten troef bij Grolsch. even.. UITBLAZEN ONDERNE. GRATIS SPEL KAAKTEN BIJ KRAT GROLSCH-PIJFf ES. Belgische douane MEESTE EERSTE-FASE-STUDENTEN WERKEN HARDER 'Eerder variab DESTEMCOft CDA op verlie WIM KOCK DONDERDAG 23 ME11985 BT1MI ACHTERGROND WESTDUITSE PRESIDENT KOMT NAAR NEDERLAND: Boven partijen Twee van Breda Onvrede Duurder Bezemklas Doorschuiven DONDERDAG 23 MEI 1 i DE BELGISCHE douane moet mens vriendelijker optre den, lees ik. Het mens vriendelijkste dat ik me kan voorstellen is mij en alle andere reizigers onge moeid te laten, maar dat zal wel niet bedoeld zijn. Dat aanhouden en controleren is sowieso al mensonvriendelijk omdat het getuigt van achter docht en omdat het hinderlijk is. Ik begrijp het wel: er trekt van alles over de Europese we gen. Veel gespuis. Je leest het dagelijks in de krant. Maar als ordentelijk burger heb je hoog stens af en toe een slofje of een fles te veel in je koffer. Nog nooit heb ik een grens gepasseerd met wapens, drugs of andere smokkelwaar in mijn kofferbak. Ik ben dat ook niet van plan en daarom zijn die douanecontroles aan de gren zen hinderlijk, ook al worden ze met een vriendelijk gezicht uitgevoerd. Slechts een keer deed een douanier mijn irritatie smelten. Dat was een Frans man in de haven van Calais. Die begroette me in het Vlaams voor hij me vroeg de koffer open te maken. Dat vond ik wel aardig. Problemen heb ik nog nooit gehad, maar ergernissen des te meer. De Engelsen bijvoor beeld zijn waarschijnlijk de meest correcte douane-ambte naren van de EEG. Ze zien er chique uit in de uniformen die hen op officieren van de Royal Navy doen lijken. Ze groeten beleefd, spreken je aan met me neer of mevrouw en vragen of je alstublieft de koffer wil open maken. Het zijn ook stijve har ken en ze zijn zich zeer bewust van hun waardigheid. H M Coslums. Hare Majes- teits Douane dus. Meestal zijn de heren wel soepel. Ze kijken onderzoekend door de voorruit naar binnen en als ze kinderen zien kun je meestal zo doorrijden. Bijna al tijd vragen ze wat het doel is van het bezoek. Probeer dan niet leuk te zijn met te zeggen dat je de kroonjuwelen komt stelen want, hoewel zij natuur lijk wel begrijpen dat je maar een grap maakt, zien ze dat als een aanslag op hun waardig heid of minstens als een gebrek aan eerbied. Ze lichten je uit de rij om je aan een nader onder zoek te (laten) onderwerpen. Adinkerke Ontzettend vervelend wor den ze wanneer ze onenigheid hebben met hun baas. Niet de koningin, maar hun feitelijke werkgever. Dan bemannen ze bijvoorbeeld maar één van de vier of vijf loketten zodat het lekker langzaam gaat. Bussen halen ze leeg. Alle koffers eruit. Iedereen met de koffer door de controlesluis. Als er al iemand staat, wat lang niet zeker is, keurt hij of zij de koffers geen blik waardig. Honderd meter verderop kunnen de koffers dan weer in de bus worden ge laden. Het is dan héél moeilijk om in te zien wat het nut is van de douane, te meer omdat ze zo dikwijls ruzie hebben met de baas. Ik ben een keer proefkonijn geweest voor een jongedame die aan de grens bij Adinkerke aan het leren was hoe ze de Franse republiek vrij van drugs en gespuis moest houden. In de romaanse landen spreken de ambtenaren - ook zij die quali- tate qua met vreemdelingen van doen hebben - maar één taal: die van hun moeder. Ik llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh- ben niet goed in Frans zodat er een wat moeizame conversatie ontstond die bijna tot een voor mij vervelend misverstand leid de. Haar mentor echter greep in, hetgeen ik eigenlijk heel voorkomend van hem had moe ten vinden. Omdat het meisje het vak nog leren moest, werd ik aan de volledige model-pro cedure onderworpen, wat al gauw tien minuten duurde en een kleine, maar heuse file ver oorzaakte. In Adinkerke! Duitse douaniers heb ik ook nooit als echt lastig ervaren. Ze zijn niet beleefd, maar ook niet onbeleefd. Ze staan boven je, hetgeen ze demonstreren door oogcontact zoveel mogelijk te vermijden. Ze kijken niet alleen door de voorruit van de auto, maar ook dwars door jou heen en gebaren je met een bijna on verschillige knik door te rijden. Misschien komt het door het veldgroen van hun uniformen of door de hoogte van de pet ten, maar als ik in de achteruit kijkspiegel zie dat zo'n doua nier me nakijkt, krijg ik de krie bels. Luchthavens Er zijn ook wegen om via een luchthaven een land binnen te komen zonder langs de douane te gaan. De internatio nale broederschap van vliegers weet er de weg. Zo ben ik eens in Dublin aangekomen met een klein zakenvliegtuig. Via het kantoortje van een bevrachter stapten we zo de Ierse repu bliek in. In Harwich echter heeft een douaneman me ooit ongelovig staan aanstaren om dat ik volgens mijn paspoort doodeenvoudig niet in het land kón zijn. Ik was met een lucht- macht-Friendship gearriveerd op een militaire vliegbasis en daar had niemand eraan ge dacht mijn paspoort af te stem pelen. De man in Harwich liet me niet gaan voor hij telefo nisch contact had gehad met de vliegbasis, om mijn verhaal be vestigd te krijgen en zijn colle ga daar uit te kafferen. Insiders zullen nu misschien zeggen: man je hebt het nu niet meer over de douane, maar over immigratie-beambten van de paspoortcontrole. Dat is niet hetzelfde. Mijn antwoord is dan: kan wel zijn, maar voor de grenzen overschrijdende reizi ger zijn al die controlerende in stanties één pot nat. Hinder. Oponthoud, Ergernis. Het lijkt raar nu er in Brus sel bij de Europese commissaris voor Douanezaken een klacht is ingediend over het optreden van de Belgische douane, maar ik heb nog nooit iets aan te merken gehad op het gedrag van de Belse commiezen bij Hazeldonk. Sterker nog: ik zie ze zelden. Wel kwam ik er laatst in een file terecht, maar die was enkel en alleen ont staan omdat de douaniers een vriendelijke bui hadden en elke uit Nederland komende auto mobilist een 'goede morgen' wilden toewensen. En dat kun nen ze niet als we met een vaart van 100 km per uur voorbij ra zen. Wel? .3D1BTÏ Uitgave Van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda, Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: f 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlf rol^tipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA} DUITSLANDS president Richard von Weizsacker komt van 30 mei tot en met 1 juni voor een officieel staatsbezoek naar ons land. Von Weizsacker: „Ko ningin Beatrix bracht haar eerste grote staatsbe zoek aan Duitsland. Ik ben blij dat ik in het eerste jaar van mijn ambtsperiode nu een tegenbezoek kan brengen." De president, die per trein in Amsterdam arri veert, zal een gevarieerd programma afwerken. Hij praat met Koningin Beatrix en prins Claus, premier Lubbers en minister Van den Broek van Buitenland se Zaken. Bij burgemeester Van Thijn van Amster dam zal hij het drugsprobleem aansnijden. In Am sterdam zal hij ook een gesprek hebben met de Ne derlandse jeugd. De kans bestaat, dat Von Weiz sacker ook nog over de twee in Breda gevangen zit tende Duitse oorlogsmisdadigers zal spreken. Het verdere programma vermeldt onder andere: een bezoek aan het Westland, een rondvlucht bo ven de Deltawerken, een ontmoeting met de Kamer en het bedrijfsleven. Na een gesprek met de pers in Amsterdam en een bezoek aan de Gasunie in Gro ningen keert Von Weizsacker via het vliegveld Eel- de terug naar Bonn. Door Gerard Kessels HIJ IS nog geen jaar in functie, maar bij zijn staatsbezoek aan Neder land zal het lijken alsof hij al een half mensenle ven president van de bondsrepubliek is. Het hoogste ambt van het land is Richard von Weizsacker op het lijf geschreven. Hij is in al zijn gedragingen op en top aristocraat en met zijn sneeuwwitte haren ziet hij er ook zo uit. Maar wie meent dat Von Weizsacker een handig diplomaat is die pijnlij ke waarheden uit de weg gaat, vergist zich. De christen-democraat kan hard uitpakken. Neem de achtste mei. Tal van oudere Duitsers schoven ongemakkelijk op hun stoel toen Von Weizsacker in de Bondsdag de achtste mei 1945 niet zozeer herdacht als een dag van de nederlaag, ver drijving en deling, maar vooral als een dag van de be vrijding. Hij prikte ook door het beschermende afweer- schild van „wir haben es nicht gewusst." Von Weizsacker: „Elke Duitser kon zien wat zijn joodse mede-burgers moes ten meemaken." En: „Wie zijn ogen en oren de kost gaf, wie zich wilde informeren, die kon weten dat de depor tatie-treinen reden." Maar, zo hield de president zijn landgenoten voor, „er waren veel manieren om het geweten in slaap te sussen, niet verantwoordelijk te zijn, een andere kant uit te kijken, te zwijgen." De echo van Von Weizsac- kers toespraak klinkt nog na. Protesten, maar vooral ook instemming. Er zijn hon derdduizenden aanvragen bij de villa Hammerschmidt binnengekomen voor de tekst van de rede. Von Weizsac- kers secretariaat wordt over stroomd met, in meerderheid, positieve brieven. „Wat ik in de bondsdag gezegd heb", vertelt Von Weizsacker in een gesprek met Nederlandse journalisten in Bonn, „is niets anders dan een schilde ring van de belevenissen uit mijn eigen jeugd. Het was een weergave van wat ik voelde. In mijn schoolklas was de helft of eenderde van joodse afkomst." Eén ding is zeker: Duits land heeft weer een president die van zich doet spreken. Dat het hoogste ambt in de Dr. Richard von Weizsacker is altijd iemand geweest die graag wat boven de partijen staat, die het alledaag se politieke ellebogenwerk schuwt. - foto archief de stem staat vooral met protocollai re bevoegdheden en met wei nig uitvoerende macht be kleed is, stoort de aristocraat Von Weizsacker (65) niet. In tegendeel. Hij is altijd iemand geweest die graag wat boven de partijen staat, die het alledaagse politieke ellebogenwerk schuwt. Von Weizsacker praat graag over principes, hogere waarden. Hij is meer een denker dan een doener. Dat blijkt ook uit de functies die hij bekleed heeft. Hij was ja renlang voorzitter van het congres van de Evangelische Kerk en lid van de synode. In de CDU leidde hij in de jaren zeventig de commissie die een nieuw program uit moest dokteren. Ook de socialisten vonden hem zo geknipt voor het pre sidentschap dat zij er vorig jaar van af zagen een kanslo ze eigen kandidaat voor te dragen. Tot nu toe hebben de socialisten hun steun aan Von Weizsacker geenszins berouwd. Ze hebben de presi dent zelfs vaak in bescher ming genomen tegen kritiek uit de rechtse vleugel van zijn eigen CDU/CSU. Von Weizsacker komt niet naar Nederland om de be trekkingen tussen de beide landen te verbeteren. Hij wijst op de drukke onderlin ge handel. „De relaties zijn buitengewoon intensief en positief. Maar toch bestaat de indruk dat Nederlanders en Duitsers niet beseffen welk een gewicht de onderlinge relaties hebben." Hete hangijzers tussen Ne derland en Duitsland zijn er nauwelijks. Een wrijfpunt zijn de twee Duitse oorlogs misdadigers die in Breda ge vangen zitten. Regelmatig klinkt vanuit de Bondsrepu bliek de roep om gratie. Maar Von Weizsacker beseft hoe moeilijk en gevoelig die kwestie in Nederland ligt. Op de vraag of hij er toch wat over wil zeggen, antwoordt hij kort: „Hier niet." In Ne derland wel dus? Een andere bron van con flicten: het totaal verschil lende drugsbeleid. In Neder land wordt de gebruiker van hard drugs, voor zover hij er niet ook in handelt, vooral als een patiënt beschouwd. In de Bondsrepubliek wordt hij aangepakt als een crimineel. „Ik weet te weinig van de drugsproblematiek af. In Amsterdam wil ik er wat meer over aan de weet ko men. Bij ons zien we een ver schuiving van jongere ge bruikers naar oudere. De laatste tijd is ook de alcohol weer sterk in opmars tegen over de drugs. In elk geval zijn we nog ver af van een oplossing van het drugspro bleem. Maar ik geloof dat in Duitsland het begrip voor een preventieve en therapeu tische aanpak aan het groeien is." Het bezoek van de Ameri kaanse president Reagan aan een soldatenkerkhof in Bit burg waar ook SS-ers begra ven liggen, heeft ook in Ne derland de gemoederen danig in beroering gebracht. Weiz sacker: „Ik weet dat daar in Nederland heel kritisch en heel sensibel op gereageerd is. Maar in veel reacties klonk toch ook de zorg door dat de wederzijdse betrek kingen hierdoor niet te zeer schade zouden lijden." De deling van Duitsland is een probleem dat Weizsacker altijd sterk heeft bezig ge- houden. „De Duitsers", zegt hij, „voelen een samenhorig. heid. Dat heb ik als burge- meester van Berlijn van zeer nabij en op een heel mense lijke manier mee kunnen maken. In de pre-ambule van onze grondwet staat dat de Duitsers worden opgeroe- pen in vrijheid de eenheid tot stand te brengen. Maar wat dat concreet betekent voor de politieke architecten in de toekomst, dat weet niemand. De Duitse kwestie blijft open. Maar omdat er op dit mo ment niemand een oplossing voor deze kwestie weet, kan men niet zeggen dat het pro bleem niet bestaat. Dat is niet historisch gedacht. Ik heb wel eens gezegd: de Duitse kwestie blijft open, zo lang het Brandenburger Tor gesloten blijft." De Duitse president is er van overtuigd dat de Duitse deling alleen opgeheven kan worden „in volledige over eenstemming met al onze bu ren, anders zijn er geen ver anderingen in Europa moge lijk." Von Weizsackers broer, de wereldberoemde kernfysicus Karl-Friedrich von Weizsac ker, waarschuwt al jaren lang tegen de gevaren van de wapenwedloop. Hoewel lang niet zo uitgesproken als Karl-Friedrich, maakt ook Richard geen geheim van zijn zorgen. Over Reagans plan een afweerschild in de ruimte te installeren tegen vijandelijke raketten (SDI), zegt hij„Ik heb me niet uit gesproken voor of tegen SDI. De mogelijkheid nieuwe wa pens te ontwikkelen kan in teressant zijn, maar het mag nooit zo zijn dat de wens om de technologie te verbeteren of te versterken het uit gangspunt is bij het ontwik kelen van nieuwe wapens." VELEN aan de universiteit zagen het lijk al drijven: een wetenschappelijke opleiding van zes jaar per sen in vier jaar. Weinig universiteitsbestuurders en hoogleraren durfden drie jaar geleden vertrouwen te hebben in de toen ingevoerde 'wet van Pais': de twee-fasenstructuur. In die twee-fasenwet is de oude zesjarige docto raalopleiding teruggebracht tot vier jaar: één jaar propedeuse, drie jaar doctoraal. Wie doctorandus wil worden, mag daar hooguit zes jaar over doen. In 1986 studeren de eerste doctorandi-nieuwe- stijl af. Een vrij klein aantal van hen kan door naar de tweede fase: lerarenopleidingen, medische op leiding, de vierjarige opleiding tot wetenschappelijk onderzoeker (aio) en enkele andere beroepsoplei dingen, waaraan het bedrijfsleven gaat meebetalen. Een 'tussenstand' in de eerste fase aan de hand van de ervaringen aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen en de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Door Kees Buijs NIJMEGEN/WAGE- NINGEN - De studie aan universiteit en ho geschool is anders ge worden, maar zeker niet minder in kwaliteit. Wat opvalt, is dat er door de meeste studen ten hard en serieus ge werkt wordt; harder dan een paar jaar gele den. Vergeleken met de studenten-oude-stij 1 hebben ze het eerder moeilijker dan makke lijker. Die conclusies trekt men in Nijmegen en Wageningen uit de ervaringen met bijna drie jaar twee-fasenstructuur. Voorlopige conclusies, want de enige harde cijfers waar over alle instellingen be schikken, zijn de - al eerder in deze krant gepubliceerde - percentages geslaagden voor de propedeuse van de stu dentenlichtingen 1982 en 1983. Zijn de betere propedeuse resultaten de verdienste van de twee-fasenstructuur? Zo simpel ligt het niet. Het zijn allerlei omstandigheden. „Ze worden achter de broek gezeten", zegt prof. dr. J. Giesbers, rector-magnifi- cus van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. „Het is wat schoolser geworden. Maar bij de studenten is mis schien ook sprake van een nieuw realisme: er moet ge knokt worden om tot iets goeds te komen." „Arbeidsmarkt, studiefi nanciering en veranderende maatschappelijke opvattin gen spelen zeker een rol", zegt drs. J. Vincken, secreta ris van de onderwijscommis sie aan de Wageningse Land bouwhogeschool. Hij heeft de indruk dat studenten heel se rieus studeren. „Ze werken harder, maar dat moeten ze ook. De druk van de twee-fa senstructuur speelt daarbij eveneens mee." „Studenten werken har der" is een uitspraak die rec tor Giesbers de laatste tijd opvallend vaak heeft ge hoord. „Mogelijk een aanwij zing dat het beter gaat." Toch is het allesbehalve rozegeur en maneschijn. Uit een eind vorig jaar versche nen rapport van studie-advi seurs aan de Nijmeegse uni versiteit, bleek een aanzien lijke onvrede onder eerste jaarsstudenten over de in richting van de studie en het contact met docenten. Goede voorlichting en be geleiding zijn hard nodig, evenals een goede afstem ming van het onderwijs op de toch al moeilijke overgang van middelbare school naar universiteit, zo stelt het rap port. Giesbers is het daar van harte mee eens. „We moeten het maximum aan begelei ding bieden. Daarom ligt een schoolse opzet van de prope deuse voor de hand. 'School' is geen vies woord, maar een natuurnoodzakelijkheid, wil je er geen bloedbad van ma ken." Het eerste studiejaar mag niet uitdraaien op „koppen snellen", vindt hij. „De beste docenten die je hebt, moet je in de propedeuse inzetten, en verder is een goede begelei ding nodig. Het gaat niet al leen om goede prestaties, maar ook om bijvoorbeeld een goed onderwijsklimaat en een inspirerende leiding. Een beoordeling van docen ten, en daar ook iets mee doen, hoort daar eveneens bij." „Het onderwijs in het eer ste jaar aan de LH is inten siever, dus ook duurder, dan op welk ander niveau ook", stelt drs. Vincken. „Daarmee willen we studenten een maximale kans bieden om zelf te kunnen bepalen of ze geschikt zijn, wat ze willen, en waar. De uitval willen we zo klein mogelijk houden. Maar iedereen erdoor slepen is niet de bedoeling." Zowel in Wageningen als in Nijmegen is de propedeu se-uitval duidelijk minder dan in de oude studie-opzet. Van de lichting 1982 slaagde aan de LH bijna tachtig en aan de KU bijna zeventig procent binnen twee jaar. „Je kunt erover twisten of dat hoog is", zegt Giesbers van zijn KU. „Het moet ho ger. Ideaal zou zijn wanneer je met een student die de pro pedeuse haalt, een contract zou kunnen afsluiten met de toezegging: wij halen je naar het doctoraal." Oriënteren, selecteren en zo nodig verwijzen naar an dere studies en instellingen: de drie functies van de pro pedeuse. Waarop worden de studenten tijdens het eerste jaar geselecteerd? Niet alleen op feitenkennis, „dingen uit 't hoofd kunnen leren", hoopt rector Giesbers, die liever spreekt van 'bege leide zelfselectie'. „Eigenlijk zou je ook hun instelling en hun geschiktheid voor het wetenschappelijk onderwijs moeten kunnen bekijken. Al is de tijd die je daarvoor hebt, aan de korte kant. Maar je moet wel een aantal kwa litatieve dingen naast die ka le cijfers zetten." In de praktijk selecteert de ene studierichting 'genadelo zer' dan de andere. Genees kunde bijvoorbeeld kende al tijd al een straf examenregi me voor het eerste jaar. „Be ter scherp selecteren dan een bezemklas overhouden", stelt prof. dr. F. Daemen, voorzit ter van het subfaculteitsbe stuur geneeskunde aan de KU. „De ervaring leert dat de medische faculteiten met de meest strikte regels de hoog ste rendementen halen." Tot voor kort diende een geneeskundestudent die in het eerste jaar één tentamen niet haalde, het volgend jaar ook alle andere tentamens over te doen. Nu blijven ten tamens die wel zijn geis niet de jaar geldig, „hoewel we dat jammer vinden", becom mentarieert studiecoördina tor dr. H. Merkies. „We zijn er door de wet toe gedwongen", aldus Daemen. „Het zal moeten blijken of die verlenging van de geldig heidsduur beter is. Gezien de rendementen bij geneeskun de, die altijd al hoger waren dan bij andere studierichtin gen, was die maatregel bij ons het minst op zijn plaats." Merkies vindt het beter dat direct in het eerste jaar dui delijk wordt wie de studie aan kan en wie niet. „Iedere student krijgt daarna een zorgvuldig gewogen advies. Wie niet voldoet, kan dan nog bijtijds naar een andere stu die omzwaaien." Wat de selectiemaatstaven betreft, kijkt men bij genees kunde uitsluitend naar ten tamenuitslagen. „Op ge schiktheid voor het beroep arts mag je niet selecteren", stelt Daemen. „Daar staan we trouwens ook niet om te springen, want hoe zou je dat moeten beoordelen?" Zijn er aan de andere kant 'voorzichige' studierichtin gen die de propedeuse lichter hebben gemaakt, en daarmee de problemen naar de docto raalfase hebben doorgescho ven? Het beeld loopt nogal uiteen. Voor geografie aan de KU bijvoorbeeld slaagde van de lichting 1982 57 procent na één jaar. Van hen zit drie kwart in het doctoraal op schema. Bij de planologen slaagde tachtig procent na één jaar. Van hen zit de helft nog op schema. Drs. S. Omta, onderwijs coördinator van de sectie bio logie binnen de KU-faculteit wiskunde en natuurweten schappen, denkt dat zo'n tachtig procent van hen die de propedeuse na één jaar haalden, in het doctoraal tot- nutoe op schema ligt. De sectie heeft na 2% jaar een extra controle in het stu dieprogramma gelegd, omdat „studenten wel een beetje 'n stok achter de deur moeten hebben." Hij verwacht de ko mende jaren enige vertra ging, omdat studenten die op schema liggen, de reservetij d gaan benutten om vakken erbij te nemen. Daarmee ho pen ze hun kansen op de ar beidsmarkt te verbeteren. Het programma ervaren studenten als zwaarder, zegt Omta. „Maar ook de vroegere studie werd niet bepaald licht gevonden." Een wat kortere stage, minder onderzoek en minder bijvakken: zo lijken de mees te studierichtingen in Nijme gen de verkorting van het studieprogramma in de eer ste fase op te vangen. In Wa geningen is de mogelijkheid om flink wat onderzoekser varing op te doen, overeind gebleven, luidt de indruk van Vincken. Vorig jaar begon rector Giesbers met periodieke on- derwijsgesprekken, om op de hoogte te blijven hoe het on derwijs in de bijna dertig Nijmeegse studierichtingen marcheert. "„Ik heb geen geluiden ge hoord dat het makkelijker is geworden, eerder moeilijker. Nog steeds zijn er klachten over overladenheid." Volgens Giesbers zijn er hier en daar fouten gemaakt, en is er soms geprobeerd om nagenoeg het gehele 'oude' programma van zes jaar in vier jaar te persen. „Maar verstandige studierichtingen hebben gestreefd naar een kwalitatief hoogstaand ni veau. Het nieuwe doctoraal is anders, maar niet minder." Daarmee raakt hij aan het tere punt hoeveel de docto- randus-nieuwe-stijl straks 'waard' is. Hoewel de Tweede Kamer er bij de invoering van de twee-fasenstructuur van uit ging dat er geen ni veauverschil zou mogen zijn tussen het oude en het nieu we doctoraalexamen, bleken de werkgevers en de stich ting Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek (ZWO) on langs al weinig vertrouwen te hebben in de kwaliteit van de vanaf 1986 afstuderende eerstefasers. „Dat oordeel van ZWO en het bedrijfsleven is zó slecht! Je gaat de studenten bij voorbaat in een kwaad dag licht stellen", aldus een ver ontwaardigde Giesbers. „Het is funest om nu al te zeggen: dat is niks; en ook heel on eerlijk tegenover die jongens en meisjes." „In vier jaar kan de indivi duele student niet meer doen wat vroeger in zes jaar kon", stelt Vincken van de LH. „Je moet je beperken: niet in de diepte, de kwaliteit dus, maar in de breedte." (ADVERTENTIE) Vakmanschap is Meesterschap Van onze corresponden BRUSSEL - Minister Job de Ri fensie gelooft niet dat een verle dienstplicht de uiteindelijke uitl van een studie van de bevelhe drie krijgsmachtonderdelen, denkt eerder dat er gedacht moe een variabele diensttijd, afhanl militaire opleiding en het renden De mogelijkheid van een die lenging met twee maanden w( reerd in een advies van de land in het kader van de arbeidstijd\ de krijgsmacht. Volgens de minister is er bij d 'Min VNO-voorzitter Van Lede. - foto anp (ADVERTENTIE) ALS ZELFS een deftige club als Gemeenten de vloer aan veegt rr het kabinet, dan kan het geen ver het op het ogenblik in de verk doet. De eerst verantwoordelijker wn9 zijn immers CDA-bewindsIt tussen minister-president Lubber; zuinigingsbeleid minister Ruding voordeel van de christen-democrs Ruding wil in de periode 1986 bezuinigen. Als dat niet gebeurt, de nog steeds huizenhoge sta waarschuwt de schatkistbewaker ™l gelijk. Maar de minister-presid hebben het eveneens bij het reel" casseringsvermogen van een bel wat bezuinigen betreft, langzam bereikt. In zo'n situatie getuigt 2|cht, electoraal gezien van politi nieuw een zware bezuinigingsron Het CDA zit met het probleem c armen van de PvdA drijft en Lub zers op de rechter vleugel van he ken. De stembusverwachtingen blijkens de laatste verkiezingse lda wil het financiële saneringsi, wonden en is er als de dood zo bers tot een weer potverterende r In zo'n situatie kunnen ideeër Deer door oud-minister Albeda UDA en VVD bij de Kamerverkie eid verliezen en de PvdA de ven 'en de socialisten maar eens ee Den, vindt Albeda. Het probleen k'uisraketten-kwestie blijft dan e uen Uyl c.s., die zoveel kritiek he "et kabinet-Lubbers het 'vuile v nebben opgeknapt, kunnen dan toe ze zelf in staat zijn. p "-'j' cr zit een aantal aantrekkelIjkÉ ®cbter ook risico's aan verbondi t'teun van klein-links - met een r 9eren, worden de socialisten ve nnsten-democraten nog verder meer, dat de afgelopen dec c°ntinuïteit gezorgd heeft.

de Stem | 1985 | | pagina 2