lag van de m 'Mieke Buysweg uit Kruisdorp itsloterij. ér kans Jtaatsloterij. Spektakulaire opening van derde Berlaersfeesten Buurtcomité in Graauw houdt blindedarm-kermis Homofielen en Vrouwen in de Bijstand vangen bot Samenwerking Zeeuwse beroeps keuze nu een feit Eric Heijndrickx 'sportman 1985' VIERTAL WIL MAATSCHAPPIJEN ONDER EEN PARAPLU m] 't Voske 1 Hulst Heikantse muziekdag voor jeugd druk bezet DONDERDAG 23 ME11985 aan prijzen: lilioen gulden. n al bij elkaar sting. 1 miljoen prijzen VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 VLIEGTUIG DROPT 'VOETBALLEN' Prijskamp voor [kunstschilders A RESTAURANT Selectie U' MgbM 'f EEN VAN DE LAATSTE 'HUISKAMER-CAFÉS' VERDWIJNT Vergeten BIJ GEMEENTE HONTENISSE Info-avond over 6 Youth for Christ9 GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE VAN 0UYSE-MAHU Hulst Internationale bijeenkomst over vredeswerk in Hedenesse FUSIE NIET MEER TER SPRAKE Hockeytoernooi voor basisscholen in Hulst rekking 22 mei 1985. lummer les. oe serie d 037884 037884 084484 I van elk van de andere series. alle nummers: 024217 |p alle nummers: 05871S alle nummers: 025769 alle nummers: 042803 alle nummers: 060853 I eindigende op: I eindigende op: I eindigende op: (eindigende op: (eindigende op: (eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: 4088 5078 4849 6183 8602 712 972 954 588 67 77 36 47 1 cijfer(s) Totaal |nummer(s) prijzen bedrag 1 1 25 16111 1.025 |6161 2.025 ■0521 20.025 f6451 5.025 I 712 500 1 962 500 1 972 100 12482 1.000 5 8602 1.000 (56792 1.000 73 50 353 100 6183 1.000 [42803 5.000 50853 2.000 f6493 1.000 954 D37884 037884 075474 384484 084484 100 500.000 5.000 50.000 250.000 2.500 035 100 6 15 06 115 36 65 ■358716 50.015 383276 1.015 7 10 47 60 67 60 77 60 607 110 |324217 100.010 8 58 588 4088 5078 069208 088108 20 70 120 1.020 1.020 25.020 2.020 4849 025769 075529 1.000 25.000 5.000 40 50 240 300 600 100 f067040 1.050 Zetfouten voorbehouden een lot meer dan één prijs is r het nummer, dat de hoogste ff, het totale bedrag vermeld. oven f i.ooo,- wordt 25% kans- ndering gebracht. De hoofd- vordt 'schoon' uitgekeerd. iterij worden elf keer per jaar titgegeven. En elke keer wor- prijzen uitgeloofd, indt u in de Gouden Gids. kvia uw bank- ofgirorekenirtg u f 25,- per lot overmaakt op 44 444 of girorekening 5151 tatsloterij te Den Haag en het inde van de maand van uw ven, dan speelt u al in de ij mee. Een paar dagen voor de ;t u uw lotnummer(s) thuisge- :n prijzen worden na de laatste k- of postrekening bijgeschre- er is het om de Staatsloterij te omatische overschrijving. Dan en kans mist. Alle inlichtingen: Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - De officiële opening van de derde Ber- laersfeesten, zaterdagmid dag in Koewacht, krijgt een spektakulair karakter. Rond 13.30 uur zal een vliegtuig boven het voetbal veld verschijnen, om er 75 voetballen naar beneden te droppen. Een maal in vrije val klappen de ballen open en dalen aan een parachute neer op de hoofden van de belangstellenden. Meteen daarna zal blijken welke voetbaltechnische Kwaliteiten burgemeester A. T22 Hack in huis heeft, als hij de feesten officieel voor ge opend zal verklaren. Van de partij zijn ook 54 gasten uit het Duitse Udelfangen. Met de voetbalclub uit die plaats heeft W Koewacht al jaren vriendschapsbanden. Dat leidt zondag om 11 en 13 uur tot twee sportieve wedstrij den tussen elftallen van bei de clubs. Zoals bekend krijgen de feesten dit jaar een extra feestelijk karakter, in ver band met het 40-jarig be staan van VV Koewacht. Vandaag (donderdag) begint het eigenlijk al met een wedstrijd tussen Koewacht en Oostkapelle en vrijdag avond is er een quiz voor verenigingen. Touwtrek wedstrijden een jeugdpro gramma en optredens van Dennie Christian, Bonnie St.-Claire en Saskia en Ser ge completeren het zater dagprogramma. Zondagmiddag is er een zeskamp en voor de danslus- tigen treden 's avonds The Willows op. Maandag ten slotte is er een jongerenmis met aansluitend openbare verkoop voor een goed doel, playbackwedstrijden en tot besluit 's avonds een vijf uur durende show met de Ha venzangers. W ipschutter s werken aan Nederlandse bond Van een onzer verslaggevers SINT JANSTEEN - De schietsport op de lig gende wip in Nederland staat een enorme ont wikkeling te wachten. De afgelopen tijd hebben zo veel mensen, jongeren en vrouwen vooral, deze cafésport ontdekt dat gerust van een opleving gesproken mag worden. De herontdekking van deze tak van sport is een van de voornaamste redenen dat se- I rieus getracht wordt de diver- se maatschappijen -Zeeuwsch-Vlaanderen alleen j al telt er 25, die als los zand aan elkaar hangen- onder één paraplu te krijgen. In het Zeeuws-Vlaamse Sint I Jansteen wordt daarom mo menteel hard gewerkt een Ne derlandse bond van de grond te krijgen. Een taak die Valère Ivens, Henny Vos, Willy Cuij- per en Rudy Verschoten op I zich hebben genomen. Vooruitgekeken wordt naar 986 als de in 1984 opgerichte I Europese bond, waar nu enkel 1 nog maar Nederland, Duits- j ;and en België bij aangesloten (zijn, een internationaal toer nooi wil spelen. De Europese pond wil daar alleen maar ploegen zien die in hun eigen land bij de bond zijn aangeslo ten. „Eigenlijk is alles begon nen om het schieten op de lig gende wip te stimuleren. De te animator is de Duitse I beroepsmilitair Eric Wittew- Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - De Belgische [Vereniging van Staatsrivier- loodsen houdt in oktober voor (ievierde maal de vijfjaarlijk se Maritieme Schildersprijs- |kamp. De vereniging nodigt schil lers uit om kunstwerken met I als onderwerp 'Schelde, Zee en (Haven' ten toon te stellen in (galerij 'De Groote Witte Arend'. De werken moeten wel prspronkelijk zijn, met een [afmeting van maximaal één pi één meter. De wedstrijd is begonnen als een 'cultureel uitstapje' tij— (''ons het 25-jarig bestaan van [ie vereniging. Tegenwoordig [is het een van de weinige ma- Intieme schilders wedstrijden (ie de havenstad Antwerpen ■kent. (ADVERTENTIE) A Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-3444 Jel adres voor uw familiediners. Wietafels enz. Gerenommeerde taken, aparte zaal aanwezig, "'serveren prettig voor u en Morons. taken open van 12 lot 21 uur. Dinsdag gesloten KjjUlLioob ZUOWEST NEÜFRI AljJ poloren l'Terneuzen, Hulst en Goes, ■"-'essen en telefoonnum- s op pagina 2. INngstljden: ™-12.30/13.30-17.00 uur. «actie leuzen: Rein van der Ir! !ed'tie-chef), Jan Jan- In ii chef). Emile Calon, 1° Meertens, Cor de Boer lui» Ton Koomen (sport), IJ Frank Deij, Eugène Ifaeien. Middelburg: I,..,, ostma. Goes: Aad van ("Wouden. edentle-expl. ur Zeeland: C. 150-95839. Me- rongel. Hij wil dat het schieten op de liggende wip weer ais Olympische sport wordt er kend. En daarom is het be langrijk dat de sport zo breed mogelijk wordt beoefend maar ook dat er een goede organisa tie is", zegt Valère Ivens. Ivens wil dat Nederland op dat toernooi sterk vertegen woordigd is. Het beste is het volgens hem een selectie sa men te stellen uit die streken waar de schietsport actief wordt beoefend. Hij noemt Zuid-Beveland, Brabant en Limburg. „Ik heb begrepen dat er zelfs al in Amsterdam wordt geschoten". In Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt er alles aange daan om de beste schutters er uit te halen. „We hebben een toernooi opgezet voor zowel individuele schutters als voor ploegen. De finale is eind juni. Kijk, als in die andere streken ook zo'n kampioenschap ge houden wordt, kunnen we misschien op een gegeven mo ment de besten tegen elkaar laten schieten. Zoiets moet toch te regelen zijn. En dan heb je meteen ook je afvaardi ging voor het internationale toernooi in 1986". Het kampioenschap van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gespeeld in 't Molenhof in Kloosterzande. Tot nu toe hebben 14 maatschappijen zich daarvoor opgegeven maar de inschrijftermijn loopt nog tot 1 juni. Er zijn ook al wed strijden afgewerkt. Bij de in dividuele schutters gaat Jan Vermeirssen aan de leiding met vijf punten. Bij de ploegen hebben de Batavieren een voorsprong, in totaal achttien punten. In de finale komen vijf ploegen tegen elkaar uit. Van een onzer verslaggevers HEIKANT - De Heikantse fanfare kan terugkijken op een zeer geslaagd jeugdmu- ziekdag. Niet minder dan 63 jongeren waren zondag aan wezig op de jeugdmuziekdag 1985 in gemeenschapscentrum 't Heike. Over heel de linie bleken de prestaties van een hoog niveau te zijn. De jeugd moest onder leiding van G. Pilaet een zestal composities instuderen. Daar onder 'Mars Walking' van P. van Dick, 'Pavane in blue' van Huggens, 'Midnight Blue' van Fraver en de 'Boismortier sui te' van A. den Arend. Hoewel er hard gewerkt (gerepeteerd) moest worden, verliep de dag in een zeer prettige sfeer. Er werd niet enkel muziek gemaakt door de enthousiaste jongeren. Een klarinetkwartet uit Antwerpen zorgde voor wat afwisseling. Tijdens een andere pauze werden enkele spelletjes bingo gespeeld. Na een gezamenlijke maaltijd werden de muzikanten ver gast op een optreden van het muziekgezelschap 'Vrijheid en Eendracht' uit Lamswaarde. Een concert door alle aanwezi gen vormde het slot van de ge slaagde dag. Van een onzer verslaggevers GRAAUW - Het actieve buur- comité onder leiding van Ge rard de Bakker heeft voor ko mende zaterdag in Graauw voor de twee maal de Blinde darmstraat-kermis op touw gezet. Deze kermis heeft plaats in één van de kortste straatjes van Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk, hoe kan het anders, de Kortestraat in Graauw. De bijnaam Blindedarm straat heeft het weggetje te danken aan zijn vorm. Vorig jaar werd de straat heropend na een renovatie. Dit keer staat de feestelijke opening van het pas gerealiseerde par keerterrein centraal. Dat ge beurt om 14.30 uur, met mede werking van de fanfare Nooit Gedacht. Daarna is het om 15 uur tijd voor een schieting op twee liggende wippen, met honder gulden gratis. Tevens is er gezorgd voor een enorme Pr' .V#V mi Mie]ce Buys (rechts) in haar huiskamercafé. V -* v V - Ég, FOTO DE STEM COR J DE BOER. Van onze correspondente KRUISDORP - 'Mieke Buys' vertrekt uit Kruisdorp. Met haar man Julien gaat ze in een bejaardenwoning in Kloosterzande wonen. Tegelijk met haar vertrek verdwijnt een van de laatste sfeerrijke 'huiskamercafés' uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen. „Ik vind het verschrikkelijk om weg te gaan", zegt ze bewogen, „dit is mijn leven, ik heb bijna zestig jaar in dit ca fé gewoond. Mijn moeder is het begon nen in 1927 en ik heb het van haar overgenomen. Ik heb zo graag mensen om mij heen, ik wil eens kunnen lachen en praten. Om twee uur 's middags keek ik altijd al uit het raam om te zien of er niet al iemand kwam, zo zat ik daarop te wachten. Er is geen dag ge weest, dat ik dit werk niet graag deed. Het werd ook iedere dag weer gezellig, er was altijd aanloop. Heel Graauw kwam hier over de vloer, vaste mensen uit Lamswaarde, uit Kloosterzande, mensen, die langs de Schelde gingen wandelen of gevist hadden in de buurt. Ze kwamen van overal, ik heb zelfs bussen met mensen uit Kieldrecht en andere grensplaatsen in de zaak ge had." 'Mieke Buys': haar eigenlijke naam is Marie Maas-Buysrogge, maar ieder een kent haar als 'Mieke Buys'. Altijd opgeruimd, altijd te vinden voor gezel ligheid en aanspraak. Haar gezondheid laat haar niet meer toe om het café nog langer te blijven open houden. „We hebben geen andere keus. Mijn man Julien en ik komen op een leeftijd waarop dit werk te zwaar wordt. Ik werd door de klanten wel geholpen met het sjouwen van zware kratten, maar het gaat echt niet meer." Vijf jaar geleden, toen de eisen wat betreft de inrichting en brandveilig heid van cafés door de Drank- en Ho- recawet werden verzwaard, dreigde haar café al te verdwijnen. Het voldeed niet aan de eisen, en aanpassing aan de gestelde normen zou een veel te grote investering betekenen op de leeftijd van Mieke en Julien. „Ik heb toen toestemming gekregen van de gemeente Hontenisse om het ca fé voor vijf jaar in de staat te laten zo als het was. Daar was ik erg blij mee, ik wilde het café openhouden zolang ik er nog toe in staat was. En nu ben ik blij, dat dat gelukt is, want de vergun ning zou aan het eind van dit jaar aflo pen!" Het echtpaar Maas-Buysrogge heeft de sleutel van een woning in Klooster zande al in handen, maar weet niet op welke datum ze kunnen verhuizen. In elk geval is het café al gesloten. „Een nieuwe eigenaar hebben we voor dit pand nog niet gevonden", aldus Mieke, „maar ik denk niet dat er nog iemand iets voor voelt om hier een café te be ginnen zoals dit, daar is de tijd niet meer naar. De vaste klanten missen het, dat weet ik zeker. Maar wie weet, zoeken ze me toch nog eens op. Ze zul len me toch niet zo maar vergeten?" Voor iedereen die haar gekend heeft, lijkt dat vergeten niet waarschijnlijk. 'Mieke Buys' was een begrip. Wellicht dat menigeen van haar 'jongens' de weg naar haar Kloosterse woning weet te vinden. En dat ook daar weer heel wat wordt gepraat, gelachen en ook nog eens wat gezongen, zoals ik het ca fé dikwijls spontaan gebeurde. Mis schien klinkt dan nog wel eens het be roemde 'lied van Mieke Buys' weer op. KLOOSTERZANDE - De Ne derlandse Vereniging tot Inte gratie van Homosexualiteit (NVIH) en het comité Vrou wen in de Bijstand hebben te vergeefs geprobeerd alsnog subsidie te vangen van de ge meente Hontenisse. Nadat de gemeenteraad in maart een subsidieverzoek af wees, ziet het er naar uit dat ook een door de twee organi saties ingediend bezwaar het niet zal halen. De gemeentelijke Arob- commissie stelt in zijn advies namelijk dat men geen reden ziet om het eerdere raadsbe sluit te herzien. Het gaat om taken, zo meent de commissie, die ook door het maatschappe lijk werk gedaan kunnen wor den. Een acht kantjes tellend bezwaarschrift van de bij standvrouwen heeft de com missie niet kunnen overtuigen. De bezwaarschriften komen aan bod tijdens de volgende raadsvergadering, die in te genstelling tot wat gebruike lijk is niet op woensdag maar op donderdag 30 mei wordt ge houden. Verdere punten van bespreking zijn dan de aan schaf van een tweedehands brandweerauto voor Vogel waarde, de uitbreiding van de openbare Sandeschool en een nieuw plafond voor het dorps huis in Lamswaarde. De raadsvergadering begint zoals gewoonlijk om 19 uur. Van een onzer verslaggevers HULST - Op woensdag 29 mei wordt in Hulst een in- formatie-avbond gehou den over de beweging Youth for Christ. In de zaal van de paters Maristen aan de Carmel- weg doet directeur Niek van Exel een en ander uit de doeken aan de hand van het thema 'Hoe zullen jon geren geloven in 1990?'. Tevens is er een korte diapresentatie. Aanvang 19.30 uur. Voor meer infor matie kan men terecht bij N. Beeke, 01180-26386. barbeque en is er eet- en drinkgelegenheid. Een en ander wordt muzi kaal opgeluisterd door de plaatselijke boerenkapel De Stoefers. (ADVERTENTIE) DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 Alleenstaanden - De soos Kontakt houdt zaterdag 25 mei weer een bijeenkomst in Den Dullaert. De muzxiek wordt verzorgd door The Williams. Als vanouds is er ook weer een bingo en verloting. Alle al leenstaanden zijn welkom. Aanvang 20 uur. Van een onzer verslaggevers HEDENESSE - In het West- Zeeuwsvlaamse vormingscen trum Hedenesse vindt van dinsdag 28 tot vrijdag 31 mei een internationale ontmoeting plaats over vredeswerk in Europa. Dit gebeurt op initiatief van de Oecumenische Vereniging van Vormingscentra in Euro pa waarbij ruim 100 vor mingscentra zijn aangesloten. De bijeenkomst zal hoofdza kelijk gaan over het vredes werk in de deelnemende lan den en de rol daarbij voor vor mingscentra en aangesloten studiehuizen. In Hedenesse worden verte genwoordigers uit Schotland, Engeland, Ierland, Nederland, België en West-Duitsland ver wacht. Speciale gasten zijn twee vertegenwoordigers van de Federatie van protestante Kerken in Oost-Duitsland. Hedenesse is als plaats van samenkomst gekozen vanwege de redelijk centrale ligging, maar vooral ook vanwege de actieve deelname aan het werk van de Europese Vereni ging. De directeur van Hede nesse, N. Peterse, is mede auteur van een rapport over vredesopvoeding in de centra en hij is lid van de Western Peace Forum, een van de drie vredesplatformen die tijdens de jaarvergadering van 1983 in Finland is opgericht. Van een onzer verslaggevers GOES - Met het plaatsen van de nodige handtekeningen is woensdag officieel een begin gemaakt met de nauwe sa menwerking tussen de Zeeuw se instanties, die zich met de beroepskeuze bezighouden. Maar het ziet er niet naar uit, dat deze eerste stap zal uitmonden in een heuse fusie, mede omdat de diverse orga nisaties vanuit een andere zienswijze opereren. De voor zitter van de voorbereidende stuurgroep, mr. J. Douwes, was zichtbaar blij met het be haalde resultaat na een over- legperiode van meer dan een jaar. De tot standgekomen sa menwerking is uniek te noe men voor Nederland. Het gaat om de volgende instanties: de stichting Regionaal Orgaan voor het Leerlingenwezen in Zeeland, de stichting voor Be- roepenvoorlichting en Studie- en Beroepskeuzevoorlichting, de christelijke stichting voor School en Beroepskeuze en Beroepenvoorlichting en het Contactcentrum Onderwijs- Arbeid. Hoewel het uiteindelijk pas een eerste stap naar elkaar toe is, verandert er in de komende periode toch nogalwat. Zo krijgt de overeenkomst een eigen directeur in de persoon van deheer Gene en drie ad junct-directeuren. De over koepelende directie en admi nistratie vestigen zich in de Nieuwstraat te Goes met dé pendances in Vlissingen, Ter- neuzen en Goes. Juist het feit, dat de vier-in- één organisatie nu op tal van plaatsen te bereiken is, maakt het voor leerlingen makkelij ker om een keuze uit de in stanties te maken. Er hoeft niet meer -zoals tot op heden vaak het geval was - ver voor te worden gereisd. Het samenwerkingsverband krijgt ook een beter inzicht in het totale Zeeuwse plaatje van de relatie tussen arbeid en on derwijs. Niet langer bezitten de vier stichtingen afzonder lijk over informatie van een bepaalde regio. Al met al rede nen voor de initiatiefnemers geweest,, om de plannen vopr de samenwerking daadwerke lijk kracht bij te zetten. Volgens de huidige besturen van de organisaties heeft de nauwe samenwerking, die voor een efficiënte werkwijze zorgdraagt, geen gevolgen voor de werkgelegenheid. Het nieuwe orgaan zal zelfs meer taken naar zich toetrekken. Een aanzienlijk betere per spectief volgens Douwens, wanneer men de vraag stelt welke consequenties het uit blijven van de samenwerking tot gevolg zou hebben gehad voor het personeel. Het samenwerkingsverband gaat 1 augustus officieel van start. Na twee jaar vindt de uiteindelijke evaluatie plaats. Van een onzer verslaggevers HULST - Op tweede pinkster dag houdt de Hulster Mixed Hockeyclub Rapide voor de eerste maal een basisscholen- toernooi voor hockeyteams. Aan dit toernooi doen teams mee van de basisscholen St.- Bernardus te Clinge, de Ark, Moerschansschool, Nobelhorst en Willibrordusschool uit Hulst. Het sportieve evenement begint om 11 uur en wordt ge houden op het hockeycomplex van Rapide aan de Grote Kreekweg. Wethouder W. Kayser van Sport- en Jeugd zaken opent het toernooi door als eerste de bal een flinke mep te geven. Voor nader in formatie kan men zich wen den tot Ab Klaeijsen, 01140- 15071. Van een onzer verslaggevers HULST - Eric Heijndrickx, speler van het A-l junioren-elftal van HVV'24 is gekozen tot sportman van het jaar 1985. De uit verkiezing had plaats aan het eind van de jaarlijks feestdag voor de jeugdige Hulster voetballers. 's Middags was er een Vlaamse kermis voor de jongste jeugd leden, de D en E-pupillen. Op speelse wijze konden er punten worden verdiend bij de 25 uitgezette spellen. Dennis van de Heijden en Stefan van Sikkelerus wonnen. Voor de A, B en C- junioren was er een tienkamp uitgezet. Op sportief en voetbal- technisch gebied werd een hevige strijd gevoerd tussen de spe lers van de diverse elftallen, elke elftalwinnaar kreeg een aan denken mee naar huis. Een uitgebreide barbeque was het sluit stuk. Voorzitter van de jeugdafdeling, Peter van Eeklen, kon op het einde van de avond aan een zichtbaar trotse Eric Heijndrickx de wisselbeker uitreiken en een blijvend aandenken voor de nieu we sportman van het jaar. Van Eekelen benadrukte dat Eric niet alleen vanwege zijn voetbalcapaciteiten, maar zeer zeker ook door zijn sportieve instelling en grote motivatie werd geko zen tot sportman van het jaar van HW'24.

de Stem | 1985 | | pagina 15