Canadese oorlogsveteraan ontvangen in Sas van Gent 190 MILLE Rijksbijdrage veren vast op 34 miljoen per jaar ZEELAND 'Meneer, u zit daar glashard te liegen' I 'Misbruik' Hulster Stadsmolen blijft geld kosten DE STEM COMMENTA AR Bliksemafleider HELPT NEPAL HET WEER Boetes voor moedwillig vernielen van fiets WOENSDAG 22 ME11985 l pagina zeeland 1 BESTUURSLID H. MEERTENS STAPT OP: DEMAGOGIE EMOTIES ROND BOUWVERENIGING Maand cel voor verslaafde T erneuzenaar WEERZIEN NA VEERTIG JAAR fa De verkoop van stickers tij dens de Expo Goes heeft 85 gulden opgebracht. De stickers zijn speciaal gemaakt voor de verkoop en kosten een gulden per stuk. fa De Nederlands Hervormde Diaconie in Zierikzee heeft in april een collecte gehouden voor Nepal. De opbrengst was 524,55 gulden. giro 7475 middelburg Buiig Weer in Europa TARIEVEN ALVAST MET 3 PROCENT OMHOOG VAN ZEELAND T27 Voorzitter smoort oppositie in kiem Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De algemene ledenvergade ring van de woningbouwvereniging Terneu zen is gisteravond niet toegekomen aan een in houdelijke discussie over het beleid van het bestuur. Voorzitter A. Janse smoorde hoogstpersoonlijk alle mogelijke oppositie in de kiem door te schermen met het huishoudelijk reglement. Wel kreeg de vergadering in De Veste een onverwacht emotioneel slot, toen bestuurs lid H. Meertens zijn aftreden aankondigde. Hij zei zich niet te kunnen verenigen met de 'demagogische' truc, waarvan het bestuur zich moest bedie nen om z'n nek te redden. Die stap kwam te laat om te verhinderen dat de behande- ling van een motie van wan trouwen van een huurders- j groep, waarnaar menigeen be langstellend uitzag, uitdraaide op een anti-climax. In het ver volg van de vergadering was echter het gemor van de te genstanders van bestuur en directeur af en toe nog duide lijk hoorbaar. Een van hen kondigde al aan 'nog van zich te laten horen'. Meertens deed dat desge- vraagd kort na de vergadering al. Hij vond dat onterecht mis- I bruik is gemaakt van een reglement dat 'notabene da teert uit 1951'. „Ik kan me niet 1 verenigen met deze opstelling. Voor mij is dit de druppel die I de emmer deed overlopen, om- binnen het algemeen be- I stuur duidelijk was afgespro ken dat we de motie van wan- I trouwen zouden aanhoren en in stemming brengen", aldus het bestuurslid, dat met de aankondiging van zijn aftre den het meeste applaus van de I hele avond scoorde. De regels, waarop voorzitter I Janse zich beriep, komen uit artikel 15 van het huishoude lijk reglement. Daarin staat dat bestuursleden alleen naar I huis gestuurd kunnen worden minstens de helft van het totaal aantal leden op een ver gadering aanwezig is. En het I besluit moet dan ook nog met I een tweederde meerderheid I worden genomen. Gisteren kon daar geen I sprake van zijn, aangezien 1 volgens een officiële lijst I slechts 118 van de ongeveer 1 3600 leden hun gezicht lieten I zien in de vergaderzaal van De I Veste. De manoeuvre van Jan- e- die trouwens in zijn ope- Jaingswoord al de vloer had I aangeveegd met de motie - I wekte evenveel bewondering "'s woede, al bleven de uitin- I gen daarvan beperkt. [Omstreden Toen een lid haar verwon- I ®ring uitsprak over de toe- I Passing van artikel 15 - 'dat I «tekent dat je eigenlijk nooit pn bestuur kunt wegstem- Imen' - beaamde ook de voor- ptter zelf dat grif. Hij zin- "Kelde zelfs op een wijziging: Is de statuten worden veran- l®rd kan dat ook gevolgen I"ebben voor het huishoudelijk reglement. Het omstreden ar tikel zou dan geschrapt kun nen worden. Dat Janse het gisteravond onverkort wilde toepassen bleek echter toen een van de indiensters van de motie, me vrouw S. Watkinson-de Zeeuw, herinnerde aan de be stuurswisseling van drie jaar geleden. Ook op de rumoerige vergadering van november 1982 was lang niet de helft van het aantal leden aanwezig, zei ze. De voorzitter maande haar echter 'geen oude koeien uit de sloot te halen'. Oud-bestuurslid mevrouw M. Oskam zei bovendien dat het bestuur destijds vrijwillig terugtrad omdat de leden er geen vertrouwen meer in had den. De heer Dubbeldam waagde het nog met de opmer king dat de voorzitter zich niet bijster sociaal gedroeg ten op zichte van de vergadering, maar ook dat zette geen zoden aan de dijk. Later, toen de beleidsnota en de herziene statuten van de vereniging aan bod kwamen, stak de wrevel nog wel de kop op. In beide gevallen vond de vergadering dat men over te weinig informatie beschikte. De voorzitter loste het op met de toezegging dat er meer tijd komt om de stukken in te zien, wat automatisch leidde tot uitstel van de behandeling. Vooral wat de statuten be treft is dat uitstel belangrijk. Het betekent dat er voorlopig geen ledenraad komt en dat gemeentelijk vertegenwoordi ger W. de Zeeuw gewoon op zijn bestuurszetel kan blijven zitten. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Heeft voorzitter A. Janse van de Wo ningbouwvereniging Terneuzen vorig jaar oktober in het gezelschap van de leden van diverse bewonerscommissies beweerd dat 'de rest van zijn bestuur1 niet zoveel inbreng heeft, maar dat dit ook niet verwacht kan worden voor de 75 gulden die men als presentiegeld krijgt? „Dat heb ik nooit ge zegd", riep de aangespro kene gisteravond tijdens de chaotisch verlopen le denvergadering van de bouwvereniging de vra gensteller toe. „Dat is een pure onwaarheid". Waarop een mevrouw van haar stoel verrees, de vinger naar Janse priemde en hem verontwaardigd toe schreeuwde. „Ik was erbij. U hebt dat wel gezegd. Me neer, u zit daar glashard te liegen". Bovenstaand 'gesprekje' was één van de vele inci denten tijdens deze merk waardig verlopen bijeen komst. „Al twintig jaar be zoek ik trouw de vergade ringen van de woning bouwvereniging, maar nog nooit heb ik zo'n rotzooi meegemaakt als nu", sprak een oudere, bedaagde Ter- neuzenaar de 118 opgeko men leden toe. Hij kreeg er nog applaus voor ook. Groot applaus ook voor bestuurslid Henk Meer tens, net anderhalf uur eerder herkozen, toen deze zich op emotionele wijze van zijn collega-bestuur- deren distancieerde, de kunstgreep van Janse als 'demagogisch gebruik c.q. misbruik van een regle ment uit notabene 1951' omschreef en de eer aan zichzelf hield door op te stappen. Daarmee de za ken voor Janse niet ge makkelijker makend, want die moet nu al weer twee vacatures in zijn ploeg zien op te vullen. Hoe chaotisch besluiten tot stand kwamen gister avond bleek wel bij de be handeling van de Beleids nota 1985/89. Van de 118 aanwezige leden namen er slechts zeven aan de stem ming deel: één voor, zes te gen. Een onmogelijke si tuatie, want in feite was er geen enkele kritiek op deze nota. Voorzitter Janse red de zich nipt uit deze pat stelling door snel te belo ven dat de Beleidsnota nog tot volgend jaar ter inzage blijft liggen en dan op nieuw in stemming zal worden gebracht. Daarmee het eerder genomen 6-1 be sluit gewoon van tafel ve gend. Toch kreeg het omstre den bestuur ook lof. „Al dertien jaar woon ik in een huis van de woningbouw vereniging en pas sinds dit bestuur er zit wordt er adequaat op klachten ge reageerd", sprak een lid in de interruptie-microfoon. Het was de enige maal tij dens de hele vergadering dat voorzitter Janse de woorden 'dank u wel' ge bruikte. Van een onzer verslaggevers HULST - De historische stadsmolen op de Hulster stadswallen blijft geld kosten. Vorig jaar werd er al 22.000 gulden ingestopt om zonder problemen graan te kunnen malen en om de molen opti maal te laten functioneren. Nu is er weer 17.000 gulden nodig om de bedrijfszekerheid en het behoud van de molen veilig te stellen. Het gaat om karweitjes als de aanleg van een bliksembeveiliging, repa ratie van schiren, liggers en voeghouten, onderhoud aan de kruising, aanbrengen van een pal, vervangen van zeilen en het nemen van maatregelen aan de staartbalk. Eerst zag het er naar uit dat enkel kon worden gerekend op een subsidiebedragje van de provincie en dat Monumen tenzorg niet thuis gaf. Later kwam die toch over de brug, zodat alles bij elkaar 15.000 gulden gevangen wordt. Met nog 2000 gulden meer uit de onderhoudspot kan met de werkzaamheden begonnen worden. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Een hope loos geval, waarbij justitie al leen nog maar kan grijpen naar het middel van een ge vangenisstraf". Aldus officier van justitie mr. Maan gisteren in de zaak tegen de drugsverslaafde Ter- neuzenaar A. L. (30). L. moest voor de zoveelste maal terecht staan op beschul diging van diefstal en vernie ling. Op 10 april van het vorig jaar had hij de inboedel van zijn moeder in Hulst kort en klein geslagen, omdat zij wei gerde hem de kalmeringsta bletten te geven die haar zelf waren voorgeschreven. Op 18 juli stal hij uit het 'Schutters hofgebouw' in Terneuzen vier verwarmingsthermostaten, die hij even later op straat aan de man probeerde te brengen. Op 23 augustus verschafte hij zich toegang tot de woning van een vriend, omdat, zo ver klaarde hij later, „ik daar een videorecorder had zien staan". Dit apparaat werd vrijwel on middellijk verkocht en de op brengst in heroïne omgezet. Volgens het rapport van het ZCAD zou L. niet bereid zijn mee te werken aan een afkick programma. Reden waarom het openbaar ministerie kwam tot een eis van een maand ge vangenis. Politierechter mr. Vermeulen veroordeelde de Terneuzenaar bij verstek overeenkomstig deze eis. De opbrengst van de actie Zeeland helpt Nepal is geste gen tot 190.000 gulden. De ge meenteraad van Middelburg heeft inmiddels besloten daar nog eens zo'n 8.500 gulden bij te doen, samen met de provin ciale aanvulling van een kwart goed voor de bouw van één schooltje in Nepal. •tel was een sterk staaltje van strategisch vernuft dat voorzitter A. 'anse van de woningbouwvereniging Terneuzen gisteravond tij- flens de algemene ledenvergadering liet zien. Toen iedereen naar I "et puntje van zijn stoel schoof om maar niets te missen van de confrontatie tussen bestuur en oppositie, deed hij de onverw de 'e zet waarop zijn tegenstanders het antwoord volledig schuldig Dieven. Artikel 15 van het huishoudelijk reglement, al in 1951 vastge steld, redde het bestuur, zelf eind 1982 aan de macht gekomen "3 een nog rumoeriger vergadering, voorlopig van een afgang. I Het artikel schrijft merkwaardigerwijs - dat vond Janse zelf Dw - voor dat minstens de helft van het totaal aantal leden op «n vergadering aanwezig moet zijn om bestuursleden te kunnen "'zetten. Goed gevonden van de voorzitter, leek het. En hij oogstte dan °ok de bewondering van medestanders. Maar bij de tegenstan ders zette het alleen maar meer kwaad bloed. Hun werd het zwij- »en opgelegd, maar dat een lid van de rebellerende huurders- 9'oep na afloop sprak van 'een schofterig autoritair optreden' en aa' bestuurslid Meertens onverwacht de pijp aan Maarten gaf, is ^eggend. net onweer bij de Terneuzense bouwvereniging is niet uit de eent Janse gebruikte gisteravond een bliksemafleider die tijde- '16 werkte, maar de atmosfeer bleef broeierig. Er zouden nog wel ns zware buien kunnen losbarsten. N Burgemeester Dusarduijn bekijkt samen met oorlogsveteraan Jimmy Doyle (rechts) een stafkaart van het voormalige slagveld foto de stem con j. de boer Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Ruim veertig jaar geleden was de Canadeze soldaat Jimmy Doyle een van de eerste geallieerden die Sas van Gent binnentrok. Hij was verkenner bij de Argyill en Sutherland Highlanders, onderdeel van het Eerste Canadese Leger. De High landers verdreven de Duit sers. Op 19 september 1944 was Sas bevrijd. Gisteren was Doyle weer in Sas van Gent. Voor het eerst sinds de oorlog. Samen met zijn vrouw werd hij op het stadhuis ontvangen door burgemeester W. Dusar duijn. Het was een emotio neel onthaal. Vooral voor de burgervader. Enkele malen had hij moeite om uit zijn woorden te komen. De ex-soldaat is momen teel op bezoek bij kennissen in Nederland. Deze mensen haalden hem over ook een bezoek te brengen aan het Nederlandse stadje, dat het eerst door de Canadezen is bevrijd en waar Doyle ook gewond is geraakt. Welis waar was het slechts een schampschot, maar het litte ken zit er nog steeds. Toen Jimmy Doyle als verkenner in de donkere oorlogsdagen Sas van Gent naderde, wist hij totaal niet dat hij zich niet meer op het grondgebied van onze zui derburen bevond. „Grenzen deden er toen niet toe. Het enige wat ik deed, was mijn werk en verder probeerde ik zo goed mogelijk in leven te blijven", vertelt hij. Later heeft Doyle in het oorlogs dagboek van zijn compagnie de marsroute opgezocht. Toen pas ontdekte hij dat de plaats waar hij een schamp schot opliep in Nederland lag. Dusarduijn was blij een van de bevrijders van Sas van Gent te ontmoeten. Hij zei dat het een voorrecht is om reeds veertig jaar lang in vrede en vrijheid te leven. „Wij moeten echter wel waakzaam blijven voor an ti-democratische krachten die onze samenleving be dreigen". Hij waarschuwde voor polarisatie die in de po litiek opgang vindt, maar deelde tevens mee dat de plaatselijke overheden nog steeds beslissingen nemen die gesteund worden door de meerderheid. Doyle overhandigde aan het slot van de bijeenkomst een plaquette met het wapen van de Argyill and Suther land Highlanders. Hij dank te tevens de burgemeester voor het hartelijk onthaal. Plaatselijk vorming van nevel of mist die in de morgen snel zal verdwijnen. Overdag mooie opklaringen maar in de namid dag of avond nog altijd on- weersachtige buien. Maxima van 16 graden aan zee tot 19 graden elders. Zwakke of mati ge zuidwesten wind. Vooruitzichten van donder dag tot en met zondag: afname van onweersneiging en vanaf zaterdag beter weer met hoge re temperaturen. Amsterdam... Eindhoven Vlissingen Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Ziirich Casa Blanca. Istanbul Tel-Aviv Tunis mist21 gr zwaar bew.19 gr licht bew.18 gr zwaar bew.10 gr halt bew.19 gr half bew.23 gr zwaar bew.16 gr half bew20 gr zwaar bew.13 gr regen19 gr zwaar bew.16 gr zwaar bew9 gr zwaar bew.20 gr zwaar bew.24 gr onbewolkt21 gr zwaar bew.19 gr onweer23 gr half bew.16 gr zwaar bew18 gr zwaar bew.24 gr licht bew.27 gr licht bew22 gr licht bew26 gr regen14 gr half bew19 gr licht bew.19 gr regenbui18 gr half bew23 gr zwaar bew.25 gr zwaar bew11 gr regenbui22 gr zwaar bew.18 gr half bew20 gr onbewolkt23 gr onbewolkt24 gr zwaar bew23 gr Van onze correspondente MIDDELBURG - Carnaval 1984 eindigde voor een jonge man uit Philippine vorig jaar met een totaal vernielde fiets, nadat vijf plaatsgenoten (J. C., J. van den B., A. L., T. M. en W. de C., in leeftijd variërend van 21 tot 26 jaar) er hun feest vreugde op hadden botgevierd. Argeloos fietste de jonge man langs een café, waar op dat moment het vijftal naar buiten kwam. Hij werd zonder meer van de fiets gesleurd, waarna de tweewieler, aldus officier van justitie mr. Maan gisteren voor de politierechter in Middelburg, 'herschapen werd tot een hoopje schroot'. Geen van de vijf had overi gens de moeite genomen voor de politierechter te verschij nen. Twee waren evenmin in gegaan op een brief van het openbaar ministerie om de schade te regelen. Reden waarom politierechter mr. Vermeulen J. van den B. en W. de C. bij verstek veroordeelde tot een boete van 300 gulden, terwijl de drie andere carna valsvierders een boete kregen opgelegd van 150 gulden. MIDDELBURG - Minister Smit-Kroes heeft Zeeland vo rige week een vaste rijksbij drage voor de Westerschelde- veren in het vooruitzicht ge steld van 34 miljoen gulden (geïndexeerd) per jaar. Hoewel de Zeeuwse onder handelaars daar teleurgesteld op reageerden, heeft het dage lijks provinciebestuur zich gisteren bij de zaak neerge legd. De staten krijgen nog de ze week een voorstel om er mee in te stemmen. Nu de kogel door de kerk is, heeft het dagelijks provincie bestuur meteen besloten om de veertarieven per 1 juli te ver hogen met gemiddeld 3 pro cent. Deze 'trendmatige' ver hoging bleef begin dit jaar uit omdat men nog met de minis ter in overleg was. Bovendien achtten de staten een tariefs verhoging toen niet nodig. Dit met het oog op het meegeval len exploitatie-resultaat in 1983. Toen hoefde het rijk 'slechts' voor 32,5 miljoen ver lies op te draaien, ruim vier miljoen minder dan was be groot. De vaste rijksbijdrage van 34 miljoen gulden per jaar is altijd nog 4 miljoen hoger dan het bedrag waarmee de minis ter eind vorig jaar begon te schermen. Het was gisteren nog onduidelijk welke conse quenties aan de houding van de minister verbonden moeten worden. Twee jaar geleden kondigden de Zeeuwse be stuurders nijdig aan dat 'dra matische' tariefsverhogingen te verwachten zouden zijn, wanneer de minister de rijks bijdragen zou 'bevriezen' op 36 miljoen gulden per jaar. Eind vorig jaar echter liet de ver antwoordelijke gedeputeerde J. de Voogd (WD) doorsche meren dat het zo'n vaart niet hoeft te lopen. De ingebruik name van een derde dubbel- deksveer, zo voorspelde hijzal - anders dan was voorzien - niet tot kostenverhogingen leiden. Aan de andere kant heeft het teruggelopen vervoers aanbod van de afgelopen maanden voor flinke onzeker heid gezorgd. Ook liggen er eisen op tafel van het perso neel, dat eindelijk wel eens een eind gemaakt wil zien aan de dreiging van personeelsin krimping en aan beletselen voor het opnemen van vakan tie- en verlofdagen. Op dat soort zaken moet het provin ciebestuur nu zelf - al dan niet middels tariefsverhogin gen of inkrimping van het aantal vaarten - gaan inspe len. Tot nu toe was het provin ciaal beleid ten aanzien van de veren steeds afhankelijk van eindeloos getouwtrek met de minister, die elk jaar de ver liezen moest dekken. Daarbij werd er van uit gegaan dat het rijk steeds zo'n 70 procent en de passagiers zo'n 30 procent van de exploitatiekosten zou den betalen, de laatste jaren goed voor een rijksbijdrage van gemiddeld zo'n 36 miljoen gulden. Dat nu uitgegaan wordt van een vaste jaarlijkse rijksbij drage betekent nog niet dat al le gehakketak uit de wereld is. Onduidelijk is namelijk nog of en in hoeverre de minister de walaccommodaties (momen teel bekostigd door rijkswa terstaat) op de exploitatie van de veerdiensten wil laten drukken. Vandaag zal het provincie bestuur de vertegenwoordi gers van het PSD-personeel over de stand van zaken infor meren.

de Stem | 1985 | | pagina 11