STREUER SCHNIEDERS 'Er is veel geld door onze handen gegleden9 WERELDTITEL ZIJSPAN MAAKT NIET RIJK Miïjam Kloppenburg wil Europese top haler Optimaal Lekker kleintje intie lichenvoorde - PROGRAMMA Niet drastisch GP-ZIJSPAN Niveau Kopzorgen Bewust China Reizen Twijfels Niet kansloos Breda Bernard Schnieders (links) en Egbert Streuer tijdens de huldiging vorig jaar toen ze de we reldtitel zijspan pakten. - foto anp „In het verleden moesten we het prijzengeld meteen inves teren voor de aanschaf van nieuw materiaal. Dat zal dit jaar anders zijn. Ik maak me echter helemaal geen illusie dat de motorsport ons tot mil jonair maakt, ondanks het feit dat we wereldkampioen zijn. Rolf Biland is volgens mij een van de weinige zijspancou- reurs, die flink wat geld over houdt". Egbert Streuer, die zelf het span prepareert, onderkent dat het van het grootste be lang is om iedere Grand Prix optimaal voobereid aan de start te verschijnen. „Biland verzuimde dat verleden jaar. Door schade en schande lijkt hij wijs geworden. In de eerste Grand Prix-races kwam hij door een gebrekkige voorbe reiding niet in het spel voor", zegt Streuer. „Door het gerin ge aantal GP-races (7-red.) kun je je geen misstappen per mitteren. Daarvoor is de con currentie te groot. Het is een noodzaak om iedere wedstrijd optimaal te presteren. Anders raak je achterop en en je al in een vroeg stadium kansloos voor het wereldkampioen schap". «De technische voorsprong op de rivalen moet je zelf uitdok teren. Vorig jaar zaten we goed met de verbetering van de uitlaten. Die ontwikkeling zetten we dit jaar voort. Van de vele giften en premies die wij ontvingen na het behalen van het wereldkampioen schap, heb ik voor vijftien mille een eigen testbank ge kocht. Dat is een groot voor deel. Zo houd je alles in eigen hand. En kun je bij manke menten meteen reageren". Bernard Schnieders is wel iswaar niet a-technisch, maar bekommert zich niet om het technische gedeelte. „Ik stap lekker in de bak en voel me al leen bij de race betrokken", zegt hij, „ik vind echter dat de mensen niet te licht moeten denken over het werk van een bakkenist, je moet een beres terke conditie hebben. Die houd ik op peil door loop - en krachttrainingen. Vroeger had ik meer conditie nodig, omdat ik minder ervaren was. Toen gebruikte ik mijn verstand ook. Ik was heus geen losbol in het zijspan. Het voornaamste is dat je als koppel een hecht geheel vormt. Dat je goed op elkaar ingespeeld bent. En dat zijn Egbert en ik". MORGEN wordt op het circuit van Hockenheim de Grand Prix van Duitsland voor wegracers gehouden. Met de Duitse Grote Prijs openen de zijspancoureurs hun seizoen, dat over zeven races gaat. De Nederland se zijspancombinatie Egbert Streuer/Bernard Schnie ders verdedigt dit jaar zijn wereldtitel. Van de zeven wedstrijden verleden jaar wonnen zij er drie, een ■naai werd een tweede plaats bereikt en een derde in Frankrijk en een vierde in Zweden, die voldoende was Mor het wereldkampioenschap. Tijdens de Grand Prix van België viel het duo met motorpech uit. Me zijn ervan doordrongen dat we voor een zware °Pgave staan om de prestatie van verleden jaar te 'venaren. De concurrentie heeft niet stil gezeten", Wgt het Asser koppel. Aan de vooravond van de Grand Prix van Duitsland een gesprek met Streuer en Schnieders. DE STEM 7ATERDAG 18 ME11985 T19 PAGINA SPORT 1 Door Romain van Damme In het spoor van Bettine Vriesekoop probeert Mirjam Kloppenburg zich de komende jaren naar de Europese tafel- tennistop te slaan. De Achterhoekse heeft al meer dan eens bewezen dat ze voldoende talent in huis heeft om het Nederlands ta feltennis aan nog een Euro pese topper te helpen. Bij het laatst gehouden wereld kampioenschap in de Zweedse havenstad Gothen burg versloeg ze in de lan- denstrijd onder meer de sterke Tsjechische Marie Hrachova, waardoor Neder land voor het eerst in de ge schiedenis aan de mondiale titelstrijd een medaille over hield. Eerder bleef Mirjam Kloppenburg de Hongaarse topper Zsuzsa Olah al eens de baas. Overwinningen die aangeven dat de Europese top binnen haar bereik ligt. „Maar", zegt ze daar zelf over, „nu zijn het nog te vaak uitschieters. Ik moet in mijn prestaties constanter worden". Trainen De nummer twee van het Nederlands damestafelten- nis stond ongeveer tien jaar geleden voor het eerst met een batje in haar hand. Pa Kloppenburg, ooit in Den Haag een tafeltennisspeler van niveau, zag meteen dat dochter Mirjam gevoel had voor het spel met dat sprin gerige balletje. „Mijn vader heeft vrij hoog gespeeld", zegt Mirjam Kloppenburg nog eens terugkijkend naar het begin, „maar hij heeft me niet achter de tafel gezet. Ik kwam zelf eens met een paar batjes en een netje thuis. Je kent dat wel, netje op de keukentafel en spelen. Mijn vader zag wel wat in me. Daarom werd er een ta fel gekocht en zijn we gaan trainen. Dat doen we nog al tijd. Twee keer in de week. In de fabriekshal waar mijn vader werkt. De zwaarste trainingen zijn dat. Hij laat me allerlei oefeningen doen. Dat voel je wel". Dertien was Mirjam Kloppenburg, toen ze voor het eerst Oranje vertegen woordigde in een interland. „Tegen West-Duitsland was dat. Ik was eigenlijk pas be gonnen. Trainen met mijn vader. Je had destijds nog de VIVO-achtkampen. Dat ging uitstekend. Buiten ver wachting was ik in die leef Door John van Dinther ASSEN - De enige tastbare overeenkomst is de geboortedatum, wert Streuer (31) en Bernard Schnieders (28) vieren beiden tan verjaardag op 1 februari. Symbolisch lijkt het voor de "echte samenwerking tussen Paar in het zijspan. Qua 'arakter zijn het echter totaal '^schillende personen. De "«eldkampioenen van 1984 "Mjnen buiten de racerij nau- ta'ijks gelijkenissen. Egbert «euer, de bedachtzame be- wurder van de driewieler, sri flegmatieke Drent. Ber- ,ïrd Schnieders, de bakkenist, kwajongen in de goede be- ™enis van het woord, die «ter de laatste jaren onder nvloed van zijn drie jaar Mere maat enigszins in een Jf'iger vaarwater is terecht komen. Het tweetal heeft hetzelfde voor ogen: de verleden veroverde wereldtitel "Jongeren. Zekerheid speelt J!«langrijke rol in het be ten van dat doel. „Op het onische vlak hebben wij op «erheid gespeeld", zegt Eg- Streuer aan de vooravond tM ^ran<H Prix van Duits- „We hebben de machine op details verbeterd. Naast een aantal dingen die ik zelf al had toegepast. Ik maak me geen zorgen over de con currentie. Rolf Biland heeft een geheel nieuw motorblok laten bouwen. Ik hoop voor hem dat hij zijn oude mate riaal als reserve achter de hand heeft. Want anders vrees ik dat het weer verkeerd voor hem zal uitpakken. Je kunt beter stap voor stap vernieu wingen aanbrengen dan rigo- reus". Sinds het Drentse tweetal verleden jaar door het behalen van de wereldtitel in Ander- storp (Zweden) de wegkwij nende nationale racerij weer nieuw leven inblies, is hun le ven weliswaar veranderd, maar niet drastisch. „Het is nu gemakkelijker om te onder handelen met geldschieters", weet Egbert Streuer, „door al le publiciteit rondom de we reldtitel kennen ze je gezicht. En dat scheelt". „Het heeft me verbaasd dat we zoveel aanbiedingen kre gen om aanwezig te zijn bij 'Ik moet nog constanter wonden' aan het zoeken is om de Chi nese hegemonie aan digge len te meppen. Zover is Mir jam Kloppenburg nog niet. „Bettine zit in het westen. Dat is toch wat anders. Toen zij elf jaar was, kon ze bij Avanti terecht. Goede speel- mogelijkheden. Goede te genstand. Ik moet altijd op zoek naar goede tegenstan ders, goede speelruimte. Misschien was ik al wat ver der geweest als ik in het westen geboren was. Maar dat blijft gissen. Ik ben nu eenmaal hier geboren. Trou wens dat reizen heeft toch ook zijn goede kanten. Ik heb altijd in Zutphen bij To- renstad gespeeld. Dat is toch 35 kilometer hier vandaan. Straks speel ik bij Odion in Gaanderen, ongeveer twin tig kilometer verderop. Ik ben afgelopen week nog in Vught geweest voor de bondstraining. Een hele on derneming met het open baar vervoer. Door dat rei zen ben je er erg mee bezig. Stel dat ik hier op de hoek zou trainen. Dan is het wel licht vaker: kom, ik ga eens wat trainen. Nu ben je lan ger onderweg. Nou, dat doe je niet om er vervolgens met je pet naar te gooien". Mirjam Kloppenburg, vriendelijk en een uitste kende gastvrouw, speelt vol gend seizoen in de heren competitie. Na Bettine Vrie sekoop de tweede dame die dispensatie gekregen heeft. „Daar ben ik ontzettend blij mee. Ik was toch wat uitge keken in de damescompeti tie. Je instelling wordt dan minder. Je weet toch wel dat je wint. En dan ga je van al les uitproberen. Precies, trainen tijdens de wedstrij den. Ik wil naar de Europese top. Dan moet je spelen op niveau. Daarom hebben we dispensatie aangevraagd. Nee, daar is niet moeilijk over gedaan. Problemen met de bond hebben we niet. Ik ga nu bij Odion spelen. In de eerste divisie. Goede spelers om tegen te trainen. Ik zal eerst eens kijken hoe het gaat. Daarna zie ik wel wat ik doe. Ik heb er wel ver trouwen in. Bij Torenstad, de vereniging waar ik eerst speelde, kon ik het niet meer zo goed vinden met de trai Het duo Streuer/Schnieders op kop tijdens een race. - foto anp motorshows", voegt Bernard Schnieders er aan toe. „Ook andere bedrijven en winkels benaderden ons. We zijn niet op alle uitnodigingen inge gaan, want als je daaraan be gint, ben je geen dag meer thuis", zegt Egbert Streuer. „Dan gaat je priveleven naar de knoppen. In de zomer maanden zijn we sowieso al zelden thuis". Hoewel Egbert Streuer en Bernard Schnieders zich dit 19 mei: GP Duitsland (Hoc kenheim). 2 juni: GP Oosten rijk Salzburgring). 29 juni: Dutch TT (Assen), 7 juli: GP België Francorchamps). 21 juli: GP Frankrijk (Le Mans). 4 augustus: GP Engeland (Sil- verstone). 11 augustus: GP Zweden (Anderstorp). jaar voor het eerst in hun loopbaan weinig kopzorgen over de financiën hoeven te maken, heeft de wereldtitel stellig geen honderdduizenden guldens opgeleverd. „Ik heb dit jaar de zekerheid dat ik er geen cent bij hoef te leggen", zegt Egbert Streuer. „Dat was in het verleden anders. Dan reed ik met de wetenschap dat wanneer er iets defect raakte, duizenden guldens bijgepast moesten worden. Die zorg hebbefi we dus niet meer. Dit wil echter niet zeggen dat we nu welgestelde coureurs zijn". „Ik heb de afgelopen jaren heel wat briefjes van duizend gezien. Vast heb ik ze nooit kunnen houden. Voordatje het wist, moest je ze weer uitge ven", zegt Bernard Schnieders. Mirjam Kloppenburg: „Ik wil de Europese top bereiken". - foto de Gelderlander tijdscategorie plotseling de nummer twee van Neder land. Grappig was dat. Ver volgens mocht ik die jeug- dinterland spelen". Het begin van een carriè re, die naar het zich laat aanzien nog veel goeds te bieden heeft. Want de in middels 19-jarige Lichten- voordse heeft haar zinnen gezet op de Europese top. El ke dag een paar uur bezig zijn met tafeltennis. „Een heel bewuste keus. Ik vind tafeltennis leuk. Waarom? Moeilijk om dat onder woor den te brengen. Nou, er zit zoveel in. Je moet het zelf doen. Je komt steeds voor nieuwe situaties te staan. Je bent er steeds mee bezig. De conditie moet goed zijn. Als je een wedstrijd speelt, is daar zoveel aan vooraf ge gaan. Om de Europese top te bereiken, moet je veel doen. Veel extra's. Ja, vroeg naar bed, niet zoveel uitgaan. Ik vind dat vanzelfsprekend. Ik ga wel eens uit, maar disco en die zaken, nee, dat hoeft voor mij niet zo. Dan ga ik liever een paar uur trainen". Vastberaden om die top te halen aanvaardde Mirjam Kloppenburg onlangs een uitnodiging van Gerard Bakker om samen met Bet tine Vriesekoop en Ellen Bakker voor Avanti Euro pacup-wedstrijden te gaan spelen. „Gerard Bakker bel de daarover. Na overleg met mijn vader en de trainer heb ik ja gezegd. Je doet toch weer internationale contac ten op. Je leert er van". Dat is ook de bedoeling van de trip naar China die voor juni op het programma staat. Samen met Henk van Spanje zal Mirjam Kloppen burg zich in Peking een maand lang uitsluitend be zig houden met tafeltennis. „Misschien gaat bondscoach Vlieg voor een tijdje mee. En ik hoop dat mijn vader mee- kan. Maar hoe dat straks al lemaal gaat, weet ik nog niet. Ik zal in ieder geval nog wel eens bij Bettine infor meren. Die is er al een paar keer geweest. Het zal een maand keihard trainen wor den. Ik zie dat als een ver snelde doorgang naar de Europese top. Over een paar jaar wil ik tot de top-vijf be horen. Ik denk dat ik nu bij de top-twaalf zit. Als ik het over een paar jaar nog niet gehaald heb, zal ik dat doel moeten vergeten. Maar ik heb er nu veel voor over om het te halen. Zin om hard te trainen". In navolging van Bettine Vriesekoop (vier jaar ouder), die inmiddels naar wegen Mirjam Kloppenburg in actie. „Bij Odion zijn goede spelers om tegen te trainen". - foto de gelderlander ner, Leermakers. Dan moet je weg. Simpel. Maar ik heb daar wel een leerzame tijd gehad". Geïnvesteerd in de toe komst. Mirjam Kloppenburg heeft er tot nu toe geen mo ment spijt van gehad. „Wei nee", zegt ze zeer beslist, „Nederland is eigenlijk geen land voor topsport. Het is vaak hinken op twee ge dachten. Ik zit nu voor mijn eind-examen havo. Wat ik daarna ga doen, weet ik nog niet. Misschien een studie die te combineren is met het tafeltennis. Want ik wil die Europese top bereiken. Daarna zie ik wel weer ver der. Twijfels bij topsport kan niet. Ik heb al gezegd dat het een moeilijke beslis sing geweest is. Maar ik vind het heerlijk om te doen. Je komt overal. Bijvoorbeeld in het Oostblok. Ja, de Olympische Spelen, dat is nog ver af, maar ook daar wil ik dolgraag van de partij zijn. Dan doe je toch een stuk levenservaring op. Be langrijk voor later". De Chinezen. Hoe je het wendt of keert, ieder ge sprek over tafeltennis komt op een gegeven moment uit bij de belangrijkste ping- pong-natie van de wereld. Mirjam Kloppenburg, die in Posno-sport een privé-spon- sor gevonden heeft, zal vol gende maand aan den lijve ondervinden wat 'trainen- op-zijn-Chinees' precies in houdt. „De Chinezen zijn niet alleen zo goed door het gebruik van diverse soorten rubber. Natuurlijk zal dat wel eens een rol spelen. Maar ik vind niet dat de Europeanen kansloos zijn. De Chinezen zijn niet onbe speelbaar. De meesten spe len met de penhoudersgreep. Met als gevolg een mindere backhand. Daar zou je op in kunnen spelen. Mentaal zijn ze wel sterk ja. Voor, tijdens en na de wedstrijd is de be geleiding voortreffelijk. Het werkt heel anders dan hier. Het individu is minder be langrijk. Bovendien, tafel tennis is daar dè volkssport. De kleuters kunnen met batjes tegen balletjes mep pen die aan het plafond han gen. En er zijn zoveel Chine zen. Meer dan genoeg om er een aantal te ontdekken die aanleg hebben. Maar er zul len ook genoeg Chinezen zijn die niet kunnen tafeltennis sen". Zondag kan Mirjam Klop penburg in Breda laten zien dat het haar ernst is met de jacht op de Europese top. De Lichtenvoordse is een van de deelneemsters aan het eerste Ladies Grand Prix dat in het Sportcentrum verspeeld wordt. „Ik ben heel wat van plan", laat ze strijdlustig weten, „ik zal me niet zo maar van tafel laten timme ren. Ik ga tot het uiterste. Een dergelijk toernooi is een goede zaak. Niet alleen voor het geld. Evenementen als deze maken het tafeltennis populairder. Een goede zaak. Ik heb er in ieder geval veel zin in. Mijn vader is erbij. Dat geeft een veilig gevoel. Ik acht me zeker niet kans loos".

de Stem | 1985 | | pagina 7