Zestienhoven: na verwaarlozing. terug in de- Eindhoven ïïjëüw met een rijk achteriand Maastricht Airport en de werkgelegenheid: mijnen uit, de lucht in ZATERDAG 18 ME11985 m DE REGIONALE LUCHTHAVENS Door Willem Reijn Commercieel directeur drs. J. Biesheuvel is terughoudend als de cijfers van luchthaven Zestienhoven ter sprake ko men. „Cijfers zeggen niet zoveel. We hebben in '84 een forse groei ten op zichte van '83 meegemaakt. Het pas sagiersvervoer is in '84 verzesvoudigd vergeleken met '83. Maar op zulke kleine aantallen zeggen dergelijke cijfers niets". Zestienhoven, ofwel 'Rotterdam Airport' om de luchthaven meteen maar internationale allure te geven, mag blijven bestaan, zo besliste de Rotterdamse gemeenteraad vorig jaar. Tot dan toe wilde het gemeente bestuur, eigenaar van het vliegveld, dat Zestienhoven zou verdwijnen om plaats te maken voor stadsuitbreidin gen. Een luchthaven past in de ver- voersfunctie van de wereldhaven en kan een 'economische beleidsinstru ment' vormen voor de Maasstad. „Politiek gezien is dat een moedige beslissing geweest", zegt Biesheuvel, „als je jaren hebt volgehouden dat de luchthaven dicht moet en je laat je overtuigen dat het openhouden van Zestienhoven een zinnige zaak is". De benoeming van Biesheuvel past in het nieuwe beleid van de gemeente Rot terdam. Tien, vijftien jaar lang werd de Rotterdamse luchthaven verwaar loosd. Bedrijven en luchtvaartmaat schappijen zochten elders hun heil. „Nieuwe bedrijven werden niet aan gezocht", vertelt Biesheuvel. „Als Zestienhoven zou worden gesloten, zou dat alleen maar meer geld kosten bij het uitkopen". „Het beleid dat we nu centraal stel len is het oppoetsen van het imago en het herstellen van verloren relaties. We moeten uitdragen dat Rotterdam een nieuw beleid voert: Rotterdam heeft zijn luchthaven hard nodig". In het jaar dat Biesheuvel de mar- keting-kar trekt, zijn er al aardige succesjes geboekt. Passagiers ('84: 240.000 reizigers) vormen momenteel de grootste omzet van Rotterdam Airport. Het aantrekken van charter vluchten zoals de volle Boeing 737's van Spantax, waarmee touroperator Bel Air eens per week vanaf Zestien hoven zijn toeristen naar Mallorca laat vertrekken, kan de reizigersaan tallen opkrikken.'Er zijn besprekin gen gaanden met zowel Bel Air als andere touroperators om dat aantal vluchten uit te breiden. „Door met charters te vliegen vanaf Zestienho ven liggen de kosten dertig tot veertig gulden per stoel lager dan vanaf Schiphol", zegt Biesheuvel. Holiday Express onderhoudt een lijndienst op Hamburg. Nieuwkomers op de Europese lijnvluchtmarkt als Holland Aero Lines (op Southend, per 1 mei op Norwich en bezig toestem ming te verkrijgen voor een lijn op Frankfurt) en Netherlines kiezen eveneens voor Rotterdam. British Air Ferries vliegt op Gatwick. Biesheuvel somt de voordelen van Zestienhoven boven grote broer Schiphol op: „We zijn een low-cost terminal. De afhandelingsprocedures zijn veel korter dan elders. We zitten midden in het grootste havengebied ter wereld. Die dingen zijn belangrijk bij het Europees luchtverkeer. Als een zakenman van Hamburg naar de Rijnmond gaat, heeft hij tijdsvoor deel. Op Schiphol moet je een uur van tevoren aanwezig zijn, heb je meer tijd nodig om te parkeren en moet je vervolgens nog drie kwartier naar Rotterdam rijden. Op een vliegtijd van een uur is dergelijk tijdsvoordeel natuurlijk erg groot". Om Zestienhoven weer terug in de markt te brengen, wordt de luchtha ven ingrijpend gerenoveerd. Zowel in de organisatie, waar Biesheuvel voor is aangetrokken en waar de sector marketing en acquisitie in het leven is geroepen, als materieel. Binnenkort moet de Rotterdamse raad beslissen over het opknappen van de startbaan. Tevens wordt de startbaan aan twee kanten met tweehonderd meter (de len van de baan, die er al wel liggen, maar niet in gebruik zijn) verlengd, zodat ook grotere vliegtuigen Rotter dam kunnen aandoen. Met deze face lift is twintig- tot dertig miljoen gul den gemoeid. En als we over het vliegveld rijden, wijst Biesheuvel op een groene vlak- te'. „We gaan nu ook studeren op een nieuwe, tweede langere startbaan. Die hebben we nu nog niet nodig, maar straks wellicht wel. Dan moe ten we klaar zijn met de plannen". Eindhoven Airport richt zich voornamelijk op passagiers- „Op vrachtvervoer hebben we veel minder zicht", zegt wethouder De Kok van de gemeente Eindhoven, te vens bestuurslid van de luchthaven. Eindhoven Airport wordt zowel voor burger- als voor militair lucht verkeer gebruikt. De verkeersleiding is in hand van militairen. Bij de ingebruikneming van de in 1984 opgeleverde nieuwe luchthaven werden de voorlopige exploitatiete korten van Eindhoven Airport op 2.5 miljoen gulden geschat. Een conser vatieve berekening, omdat men uit- Luchthaven Zestienhoven. Voor Biesheuvel is Zestiennoven een 'vijfde vinger aan de vervoers- hand van Rotterdam'. „Rotterdam wil een fysical-distribution centre zijn. Nou, daarbij is het uitvoeren van rush orders essentieel. Multinationale ondernemingen proberen hun voor raden in de verschillende landen te minimaliseren. Dat houdt in dat ze heel snel goederen moeten kunnen vervoeren om te zorgen dat er toch altijd voorraad is. Via Zestienhoven kunnen die goederen binnen enkele uren op de plaats van bestemming zijn". De directeur wijst op de geweldige markt, die de Rijnmond voor het goe derenvervoer kan vormen. „Van het vrachtvervoer van Schiphol komt 43 procent uit het Rijnmondgebied. Die goederen worden eerst met de vrachtwagen naar Schiphol gebracht. Dat moet voor ons toch een geweldig catchmentgebied zijn?". Verder ziet Biesheuvel kansen op de off-shore-markt. „Je ziet dat de oliemaatschappij steeds zuidelijker in de Noordzee opereren. Helicopters zijn duur. Dan wordt het interessant om vanaf Zestienhoven te vliegen in plaats van Schiphol". Verder wil Biesheuvel reparatiebedrijven en de 'avionics' (het behandelen van de high tech in vliegtuigen) naar Zestienho ven lokken. Leuk natuurlijk, die ideeën. Maar een luchthaven die gisteren nog in een coma verkeerde is vandaag nog niet het aantrekkelijkste alternatief voor de luchtvaartinvesteerder. Vooral niet omdat het rijk met name de luchthaven Beek in Limburg aan de financiële borst koestert met een subsidie van 250 miljoen en investe ringspremies. „En dat merken we tij dens besprekingen met potentïele in vesteerders". „De klant moet zien dat het menens is", zegt Biesheuvel. „We moeten la ten zien dat wat gisteren niet moge lijk was, vandaag wel kan". - FOTO ARCHIEF DE STEM Eindhoven Airport. FOTO ARCHIEF DE STEM BEEK - Werkgelegenheid is het belangrijkste argument, waarmee het provinciaal be stuur van Limburg de nood zaak van een uitbreiding van Maastricht Airport onder schrijft. Maastricht Airport is in handen van het rijk (vijftig procent van de aandelen), de provincie, een aantal Limburgse gemeenten en twee Ka mer van Koophandels (samen de an dere helft). Met name de provincie en dan weer vooral ook gouverneur (Commissaris van de Koningin) Sjeng Kremers zetten zich achter de verhef fing van dit vliegveld tot luchthaven. Als algemeen uitgangspunt van de provincie mag hetvolgende stukje proza worden aangehaald: „Het her structureringsgebied Zuid-Limburg heeft te kampen met een aanzienlijk werkgelegenheidstekort. De allereer ste prioriteit van de overheid is daar om gericht op een structurele verbe tering van de werkgelegenheidssi tuatie". Limburg is er daarbij in geslaagd om een flinke greep te doen in de por temonnee van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat. Om Maas tricht Airport op te stoten tot the Memphis of Europe (Memphis is een Maastricht Airport. - FOTO ARCHIEF DE STEM van de grootste vrachtluchthavens van de VS en nadat directeur Wim Jesse te horen kreeg van een Ameri kaanse collega dat Maastricht het Memphis van Europa was, is die uit spraak tot reclamekreet verheven) is 180 miljoen nodig. Het leeuwedeel, 150 miljoen, wordt door het rijk be taald. Op basis van onderzoeken van het Amerikaanse adviesbureau R. Dixon Speas Associates voorspelt het pro vinciaal bestuur dat het aantal ar beidsplaatsen bij de luchthaven van 517 nu via 1.442 in 1990 naar 2.268 in het jaar 2.000 zal toenemen. En elke directe arbeidsplaats op de luchtha ven betekent nog één indirecte baan bij toeleveringsbedrijven of nieuw te vestigen ondernemingen, die van het luchtverkeer afhankelijk zijn. Totaal zullen er dus 4.536 mensen hun brood kunnen verdienen dankzij Maastricht Airport. Nog een paar cijfers. Het passa giersvervoer moet stijgen van bijna honderdduizend passagiers in '84 tot vierhonderdduizend mensen in 2.000. Nu zet Maastricht 25.000 ton vracht om en dat moet 200.000 ton worden. „De helft van Schiphol, een gematigd doel", zegt directeur Wim Jesse. Daar zijn wel drie voorwaarden aan verbonden. Ten eerste moeten de optimistische scenario's van Dixon Speas uitkomen en ten tweede moet dan een nieuwe 3.500 meter lange oost-westbaan worden aangelegd. Verder moet het mogelijk zijn om (nagenoeg zonder beperkingen) nachtvluchten uit te kunnen voeren. De eerste factor hangt af van de ont wikkeling van de markt voor lucht vervoer en valt dus niet te beïnvloe den. Maar op de andere twee punten lijkt Limburg aardig te scoren. Het kabinet heeft in principe ingestemd met de aanleg van de oost-westbaan. Maar zeker is die baan nog niet. De uiteindelijke investeringen zullen 180 miljoen bedragen. Het rijk moet daar het leeuwedeel van betalen. Bovendien heeft minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat be sloten dat zij op zeer korte termijn een nieuwe nachtvluchtenbeschik king zal afgeven. Die zal het mogelijk maken om jaarlijks 13.400 vliegbewe gingen tussen elf uur 's avonds en vier uur 's ochtends kunnen worden gemaakt. Daarvoor moeten wel 1.400 woningen in de gemeente Meerssen worden geïsoleerd. Meerssen wilde aan dat besluit niet meewerken, maar, zo vond de minister, in de af weging van werkgelegenheid contra milieu mag niet één omliggende ge meente de doorslag geven. De over last zal volgens berekeningen weer afnemen als de nieuwe baan in ge bruik kan worden genomen. De lig ging is zodanig, dat nog maar een be perkt aantal woningen in de vlieg routes ligt. Op dit moment kan vanaf Maas tricht per lijndienst worden gevlogen naar Amsterdam, Londen, Gronin gen. Wim Jesse zou er graag een lijn dienst op Parijs bij zien komen. „De voorbereiding voor zo'n lijn kost eni ge tijd", zegt hij eufemistisch. „De kwestie ligt politiek gevoelig". Frankfurt is een stille wens: Jesse ontkent het plan niet maar lijkt voor alsnog geen slapende honden wakker te willen maken. Verschillende touroperators laten hun vakantiegangers vanaf Beek op stijgen. Holland International, Arke, Bel Air en Neckermann. De passa giers worden vervoerd met Transa- via, Martin Air, Spantax, Aviato, Ta- rom en Yat, De bestemmingen betref fen het hele Middellandse Zeegebied: Griekenland, Spanje, Roemenië en in de winter waarschijnlijk ook de Ca- narische Eilanden. Jesse verwacht daarbij ook nog al wat Duitsers naar Maastricht te kunnen lokken. „Onze acquisitie in Köln moet nog worden versterkt". Maastricht zal echter binnenkort de concurrentie van Eindhoven voe len. Eindhoven wil ook charters bin nenhalen en ligt slechts tachtig kilo meter afstand. Jesse, algemeen spre kend over de concurrentie: „Eindho ven zal niets van de omzet van Maas tricht Airport binnenhalen". Jesse en de zijnen zien Maastricht als 'het enige alternatief voor Schip hol als je met je bedrijf niet in Mid den-Nederland wil zitten'. „We moe ten Europees denken. Als we het po- tentiëel van deze luchthaven bekij ken, moeten we onszelf zien te be druipen. Deze regio zal het zelf moe ten doen <en het Europees kader waarin wij zitten moeten uitbuiten". Maar in nationaal verband moet meer aan Maastricht worden ge dacht, vindt Jesse ook. „Door beslui teloosheid hebben in het verleden di verse bedrijven voor Köln en Brussel gekozen. Nou, dat is wel érg Europees gedacht. Met sterkere regionale luchthavens moet het mogelijk zijn dergelijke bedrijven in Nederland te houden". gevallen: 2.1 miljoen tekort bij eerl omzet van 118.000 passagiers. Het te-1 kort wordt gelijk over de vier deelntJ mende partijen verdeeld: het rijk, df I provincie, de gemeenten EindhoveJ en het bedrijfslèven^Philip naamste gebruiker van de luchtha-l ven met zijn eigen vliegbedrijf, neenr l het leeuwedeel van de kosten van hel bedrijfsleven voor zijn rekening twintig procent, DAF en de Kamer van Koophandel samen vijf procent Het luchtverkeer op Eindhoven! Airport is aan nogal wat beperkingerl onderworpen. Zo mag er tussen! kwart voor elf 's avonds (bij vertra l ging vanaf middernacht) en 's och-l tends kwart voor zeven niet worderl gevlogen. Op zondag is de luchthaven I eveneens voor zakelijk verkeer geslo-l ten, alhoewel 'desgewenst' burger-1 verkeer mogelijk is. Eindhoven biedt vaste lijnverbin-l dingen met Amsterdam, Rotterdam I Maastricht, Hamburg, Londen en Pa-1 rijs. Net als in Maastricht hoopte hier de directie dat een lijndienst opI het Europese lijnknooppunt Frank-1 furt mogelijk wordt. Merkwaardig is het onderzoek dal! de Stichting Welschap, waarin d;| deelnemers in Eindhoven Airport ziji! verenigd, nu, een jaar na opening var I het vleigveld, pas begint met een on-l derzoek naar de werkelijke mogelijk-1 heden van het achterland. Eindhoven is druk doende om extra I bedrijvigheid naar Zuidoost-BrabanT te halen. Een succesje heeft men be l reikt met de komst van Netherlirel naar Welschap, wat zeventig arbeids- plaatsen oplevert. Dat is mede moge-1 lijk geweest, dankzij een particpat.-l van de Brabantse Ontwikelingil Maatschappij (BOM) in Netherlinsl via de aankoop een miljoen gulden aan aandelen. Ondertussen wordt in de nabijheid! van het vliegveld een industrieterreul aangelegd, waarbij de acquisitie I wordt gericht op bedrijven waaiwl de nabijheid van een vliegveld var.I belang is. Bedrijven die bijvoorbeeld! produkten snel naar het buitenland! moeten kunnen vervoeren of die pro l dukten kunnen toeleveren voel luchtvaartmaatschappijen. De ex-f ploitatie van het industrieterreiDi wordt gevoerd door een industrie-1 schap, waarin de gemeenten Eindho| ven en Veldhoven deelnemen. Een bijkomend voordeel van d gemeenschappelijke regeling is Veldhoven dichter wordt betrokken I bij het wel en wee van Eindhoven Airport. Want de inwoners van gemeente zijn niet onverdeeld blijl met de aanwezigheid van het vlieg- T veld, omdat zij de geluidsoverlast dragen. Toen gedeputeerde De Geicl vorig jaar ongelukkig opmerkte, da'.I Eindhoven nu ook intercontinentaa l verkeer zou kunnen toelaten, stond! het Veldhovens gemeentebestuur c:l de achterste benen. Met veel moeite I kon wethouder De Kok zijn buret! sussen met de uitleg, dat De Geus hall bedoeld te zeggen, dat via het feeder- systeem rechtstreeks aansluiting z kunnen worden bereikt op interconti-1 nentale lijnen. Maar die uitleg wasirl zoverre onbevredigend, dat door heT feedersysteem allang zowel via I Schiphol, Londen als Parijs aanslui-l ting bestond. Of een open deur vancJ Gedeputeerde, of een veelbetekenen-| de'verspreking. Op korte termijn is intercontinen-l taal verkeer echter uitgesloten. K| draagkracht van de startbaan is t voldoende om volgetankte 'wide-boj dies' te laten vertrekken. Het passagiersvervoer vanaf Eind-1 hoven Airport betreft moments! vrijwel alleen lijnvluchten (Londen Parijs, Hamburg, Amsterdam) particuliere vluchten van Philips wordt druk onderhandeld met tout-J operators om zomercharters Eindhoven naar zonnige bestemn* gen te laten vertrekken. „Twee touroperators zijn serieus géïnteres' l seerd", zegt directeur Zuidema. E-! om die interesse wat op te schroevt'| worden deze dagen groepen agents van grote bedrijven en reisbu-1 reauhouders op het vliegveld ontva» gen. Op een tachtig kilometer van wl schap ligt het prestige-object van®! Limt/urgse bestuurders, Maastric»-! Airport. „Geen concurrentie, Maa= tricht richt zich op de vracht, wij o passagiers", zegt Zuidema. Maa'l voegt hij er aan toe: „Wat zij de af8<J lopen jaren hier hebben weggehaa-J zullen we moeten terugbrengen". Eindhoven heeft een flinke 'catcr-'J ment-area', zo geloven de luchft' l venberheerders. Daarom werden ;'l 1984 de aangepaste startbaan, eenPs'l rallelbaan, een stationsgebouw en i' I verse andere voorzieningen in l' bruik genomen, die een investen»! I vergden van ruim 61 miljoen gulden Opmerkelijk is het daarom, dat""! pas een onderzoek wordt verrPj naar het werkelijke marktbereik J de nieuwe luchthaven. Het onderzee'! moet uitwijzen hoeveel belangstel!®! er nu werkelijk is binnen de driehoe'J Eindhoven/Breda/Arnhem om van' het fraaie voormalige Walschap stijgen. of I

de Stem | 1985 | | pagina 22