861 1111 *50? Dnd 21 MEI Gij sen benoemt Italiaanse priesters Tamils moeten terug naar hun eigen land UIKE PEN VOOR 'N STEM FAN Oudenbosch rekende gisteren nog op de paus BEZOEK AAN BELGIE WARE TRIOMTOCHT 75 Merijntje Varkenspest in België nog niet bedwongen Zeilplank aan banden Vandaag in Gids-Weekend: 14 DAGEN GRAÏIS li CHV ^ux Ursus siergaas. 4. 25ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers 1.- linbeits Tencomild. Tweede Engels stadion door vuur verwoest 40 iroen geplastificeerd. Mum Schip vast op ^esterschelde Bel 04130- 82580. Markerwaard wordt ingepolderd Onderdeel plan: vijf nieuwe gevangenissen Verwachting Nederlands kabinet Dit jaar al 35 banken in VS failliet iTERDAG 18 ME11985 Regionale luchthavens Serie De manager: Han van Meegeren: Tientallen doden in Japanse mijn DE STEM „de 4in1 krant -t bM.-' to cm hoog hol 25 m. 3er mtr van 4.60 ^15 voor 55 cm hoog Irol 25 m. |per mtr van 5.95 —35 voor 5m 25 m. letstekoop aan te bieden? Mot eon „kleintje in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze „kleintjes -rubriek Te koop aangeboden DE STEM i~«'jr~, [donkerbruin of kastanje-II |uin van 21.90 NU 14V 14V Van een onzer verslaggevers OUDENBOSCH - Zelfs nu Jo hannes Paulus Nederland al weer heeft verlaten, is het Oudenbossche Pauscomité nog „iet bij de pakken neer gaan zitten. Gisteren reisde een twee koppige delegatie naar Meche- len af om de paus daar alsnog uit te nodigen en om een paar kleurenfoto's van de Ouden bossche basiliek te overhandi gen als verjaardagscadeau voor de paus, die vandaag 65 jaar wordt. In Mechelen werd de dele gatie ontvangen door de Belgi sche secretaris Brieven, die een heel pakket foto's en een gelukwens in ontvangst nam, met de plechtige belofte die vandaag aan de paus door te geven. In het pakket foto's zit onder meer een kleurenfoto van de Oudenbossche pausze tel, geflankeerd door de Oudenbossche zoeaven. Het belangrijkste in het verjaardagspakket is de late aanmaning aan de paus om nog even terug naar Neder land te komen. Initiatiefnemer Van den Bom gelooft er nog steeds heilig in dat de paus dat doet óók. Er staan nog twee honderd pausgebakjes in de koelkast, waarop de paus zijn eigen naam kan lezen. „Dat regelt hij wel even met de bis schoppen", zegt Van den Bom. Mocht het er onverhoopt toch helemaal niet meer van komen, dan wordt het idee Oudenbosch-Ontmoet-De-Pa us niet in de prullebak gewor pen. „Over een jaar is onze ba siliek helemaal gerestaureerd. Dan nodigen we 'm uit om nog even te kijken", zegt Van den Bom met onverwoestbaar op timisme. Paus: begrip voor de vrouw Van onze correspondent BRUSSEL - In een feestelijk en steeds geest driftiger wordend België is de paus gisteren, op de eerste volle dag van zijn bezoek, inhou delijk ingegaan op de positie van de vrouw in de kerk. Tot een gehoor van voornamelijk leken in de kathe- Idraal van Antwerpen zei Johannes Paulus II: „De gelovige gemeenschap [verwacht de verrijkende in- Jbreng van de vrouw niet al leen in het gezin - waar haar tol tegenover haar man en TORQUAY (SID) - Voor de tweede keer in een week is Engeland opge schrikt door een felle brand in een voetbalsta dion. Vrijdag bleef van de 65 jaar oude houten tribune van vierde-divisieclub Torquay City alleen het verkoolde geraamte ove In tegenstelling tot de brand in het stadion van Bradford, afgelopen za terdag, eiste die van Tor quay geen mensenlevens. Over de oorzaak was gisteren nog niets be kend. Ook over het scha debedrag werd niets meegedeeld. Ook over de precieze oorzaak van de brand in Bradford, waarbij in het afgelopen weekeinde 52 mensen om het leven kwamen, is nog geen dui delijkheid. ''•tliARANOim 200.- NU i6.30 NU dollarkoers [la een aanvankelijke stijging 1 de ochtend kalfde de koers [van de dollar in de loop van de lag af tot het niveau van Woensdag. Toen was de offi- liele middenkoers vastgesteld lp 3,4780. In het begin van de jniddag schommelde de waar- je van de Amerikaanse munt- eenheid weer rond dit niveau, fadat hij in het begin van de Kittend nog 3,5125 had ge- laan. KNEUZEN - De Filippijnse Nkcarrier Goldean Pioneer p gistermiddag aan de 'ond op de Westerschelde. Jjanmorgen vroeg zullen 18 Sleepboten het schip proberen f,s te trekken. Bij het sluiten Pb deze editie was nog niet lekend of het schip al vlot ge- Jtakt is. I Het schip sloeg gisteren van BB anker los. Rond 15.00 uur |eP het bij hoogwater op de Fg van Borssele, een zand- jMk in het vaarwater Everin- |ea. Acht slepers van de Unie *an Redding- en Sleepdien st» waren snel ter plaatse par dobr de eb lukte het niet het schip los te krijgen, j De Goldean Pioneer heeft stemming Antwerpen. Een Paan van het Terneuzense fwslagbedrijf Ovet was gis- f'avond bezig 8.000 ton van de p'ng uit het schip te halen. ïkt t/m 1 -6-1985. Heb je Klaas Beuker nou trouwens nog gezien? kinderen primordiaal (funda menteel) blijft -, maar in alle domeinen van het leven. In de spiritualiteit, in het theolo gisch denken, in het gemeen schapsleven, in de missionaire roeping, in de overlegorganen en in de pastorale diensten." De paus toonde begrip voor het feit dat vrouwen lijden on der bepaalde vormen van pa ternalisme en discriminatie, maar, zei hij ook: „De christe lijke gemeenschap ontvangt enorm veel door het engage ment van de vrouw in de kerk. Door haar eigen innerlijke be levingswereld en haar onver vangbaar charisma brengt de vrouw haar getuigenis van ge loof, hoop en liefde." Inmiddels, na de eerste volle dag van het pausbezoek, dringt steeds meer het verschil op tussen de ontvangst van de Belgen en de Nederlanders. Overal waar de paus ver schijnt is de opkomst van het Belgische publiek niet alleen massaal, maar het laaiend en thousiasme en de soms grote ontroering maken het verblijf van de paus tot een ware triomftocht. In leper ontvingen 30.000 mensen de paus, terwijl in de straten waar hij langs kwam, nog eens 50.000 mensen zich verdrongen. Op het vliegveld van Gent, waar een eucharis tieviering plaatsvond, waren meer dan 100.000 mensen sa mengestroomd. Opvallend is de wijze waar op de paus veel minder dan in Nederland omringd wordt door veiligheidsmensen. Zie ook pag.2, 3 en 5 Op de markt van leper werd ter ere van het bezoek van de paus een dansuitvoering gehou den. De paus was in leper, dat in de Eerste Wereldoorlog zwaar werd getroffen, om te bidden voor vrede. - fotoap Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren in principe be sloten de Markerwaard in te polderen. Maar hoe dit nieuwe Neder landse grondgebied er uit moet gaan zien en wanneer het wordt aangelegd zal pas een volgend kabinet kunnen zeggen. Het onderzoek vergt teveel tijd om dit kabinet nog de kans te bieden de Marker waard een gezicht te geven. Volgens Lubbers is nu toch het principe-besluit genomen „omdat de voordelen groter zijn dan de nadelen". Wat een nieuw kabinet vol gens hem nog te doen zou staan is bekijken hoeveel grond bestemd moet worden voor recreatie, voor landbouw en voor natuur. Daarmee hangt de financiering van de aanleg nauw samen. De aanleg van recreatieter reinen en natuurgebieden zal betaald moeten worden door de Rijksoverheid. (ADVERTENTIE) DEN HAAG/LICHTERVELDE (ANP) - In het Westvlaamse Lichtervelde heeft zich weer een geval van Afrikaanse varkens pest voorgedaan. Recentelijk werden daar negen gevallen geconstateerd, waar na tal van bloedmonsters zijn genomen. Daaruit bleek dat het probleem nog steeds niet uit de wereld is. De veestapel van het betreffende bedrijf is inmiddels vernie tigd. Dit heeft het ministerie van Landbouw in Den Haag vrij dag desgevraagd bevestigd. Voor de veehouders in het zuiden van ons land zal dit nieuwe geval van Afrikaanse varkenspest geen rechtstreekse gevolgen hebben. In het betreffende gebied in België was al een verkeers verbod van kracht. DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren besloten vijf in plaats van vier nieuwe gevan genissen te bouwen. Volgens premier Lubbers zullen de kosten voor deze uitbreiding pas vanaf 1988 gaan drukken op de rijksbegroting. Dat was het enige dat Lub bers gisteren na afloop van de ministerraad kwijt wilde over het plan van minister Kort hals Altes en staatssecretaris Korte van Hemel (beide Justi tie) voor bestrijding van de criminaliteit. Vorige week werd het kabi net het niet eens over de fi nanciering van de uitvoering van het plan 'Samenleving en criminaliteit' en dat had alles te maken met de bouw van nieuwe gevangenissen. Gisteren is die overeen stemming wel bereikt, omdat er geld is gevonden onder an dere op een bezuiniging in de woningbouw. Volgens Lub bers resteert nu nog een dek kingstekort van ƒ50 tot ƒ70 miljoen. Van een onzer verslaggever ROERMOND - Bisschop Gij- sen van Roermond heeft de pastorale verantwoordelijk heid voor drie parochies in Heerlen formeel toevertrouwd aan drie uit Italië afkomstige priesters. Zij behoren tot de beweging 'Redemptor Hominis' (naar de eerste encycliek van paus Jo hannes Paulus II). Deze groep werd omstreeks 1970 in Rome opgericht door pater Emilio Grasso. Aanvan kelijk werkten de leden daar van alleen in de krottenwijken van Rome, maar later zwerm den de 'burgermonniken' ook uit naar andere landen, zoals Nederland. De groep in Limburg telt tien leden: drie priesters, twee andere mannelijke leden van wie er binnenkort een tot dia ken wordt gewijd, en vijf vrouwelijke religieuzen. En kele zusters hebben de bis schoppelijke zending tot het verzorgen van katechese ont vangen. De volgelingen van Emilio Grasso streken in de eerste helft van de zeventiger jaren neer. Zij werden door het bis dom Roermond met open ar men ontvangen. In oktober 1975 kwam pater Grasso in Italië in moeilijkhe den toen ouders hem beschul digden, dat hij hun kinderen buiten hun wil dwong tot 'bij na onmenselijke, zogeheten religieuze praktijken, zoals het bijwonen van marathon missen van 24 uur'. Ook zou Grasso volgens de ouders zijn jeugdige volgelingen onder bedreiging gedwongen hebben tot absolute gehoorzaamheid en dienstbaarheid aan de kerk. In de loop der jaren brach ten diverse volgelingen van Grasso in Susteren het - via studies op Roldue - tot pries ter. Noch deken J. Punt, die on langs in Heerlen werd be noemd, noch oud-deken P. Jo- chems, noch waarnemend- pastoor, kapelaan H. Brou wers van de St.-Pancratiuspa- rochie waren gisteravond voor commentaar bereikbaar. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten tot het invoeren van een bijzonder reglement voor kleine vaar tuigen, waardoor vooral het varen met zeilplanken aan ban den wordt gelegd. Zo mogen zeilplanken voortaan niet meer gebruikt wor den op die delen van bepaalde vaarwegen die bestemd zijn voor de doorgaande vaart. Op bepaalde wateren zal niet meer zonder motor gevaren mogen worden en daarbij moet zoveel mogelijk rechts ge houden worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers verwacht dat de Ne derlandse rechter de Tamils geen politiek asiel zal verlenen. Hij zei dit gisteren na afloop van de ministerraad, die de conclusies van het onderzoek van reizend ambassadeur Wijnaendts onderschrijft. Volgens Wijnaendts kunnen de Tamils in het zuiden van het eigen Sri Lanka onbe dreigd leven. Sinds 1983 houdt de regering de zaak hier onder controle en hoeven Tamils niet bang te zijn voor vervolging, discriminatie of excessen be gaan door militairen. In het noorden en oosten van het land voelen de Tamils zich terecht - aldus de com missie Wijnaendts - bedreigd. De autoriteiten in dit deel van het land vervolgen de Tamils en beschermen hen niet tegen ethnische uitsluiting of wreedheden van de militairen. Volgens Lubbers zal elke asielaanvraag apart worden bekeken. Krijgen de Tamils bij het ministerie van Justitie geen vergunning om hier te wonen als politiek vluchteling, dan kunnen zij in beroep bij de rechter. Lubbers verwacht dat de rechter zeker rekening zal houden met de conclusie van de onderzoekscommissie dat „in het algemeen niet valt vast te stellen dat de Tamils onmo gelijk naar him eigen land kunnen terugkeren". Met an dere woorden: als de rechter het 'nee' van de overheid op een aanvraag voor politiek asiel bevestigt zuillen de Ta mils moeten terugkeren. Op dit moment wonen er zo'n 3500 Tamils in Nederland. Geen enkele asielaanvraag is nog in behandeling gekomen. WASHINGTON (RTR) - Twee kleinere Amerikaanse banken, een in Texas en een in Oklaho ma, zijn vrijdag failliet ge gaan en zijn door andere ban ken overgenomen. Daarmee komt het aantal Amerikaanse banken dat dit jaar zijn deuren moest sluiten op 35, zo heeft de staatsverze keringsmaatschappij Federal Deposit Insurance Corpora tion bekendgemaakt. Het gaat om de Energy Bank in Dallas (Texas) die 24,3 miljoen dollar aan deposito's beheerde, en de Bank of New castle in Newcastle (Oklaho ma) die 27 miljoen dollar on der haar hoede had. Volgens de FDIC ontstonden de problemen bij de Energy Bank vorig jaar doordat le ningen niet werden afgelost en ook de rente daarop niet werd betaald. Om die verliezen weg te werken werd een steeds groter beroep gedaan op het kapitaal van de bank. Bij de Bank of Newcastle zou het faillissement veroorzaakt zijn door lichtvaardig en onvoor zichtig handelen bij het ver strekken van leningen. (ADVERTENTIES) Brengt een brede kollektie activerende kleding voor „The man on the move" Beek, Zestienhoven en Wel schap willen hogerop. Deze regionale luchthavens laten zich tegenwoordig zeer am bitieus Maastricht Airport, Rotterdam Airport en Eind hoven Airport noemen. De lokale overheden geloven in een grote toekomst voor hun vliegvelden, maar is het mo gelijk de macht van KLM en Schiphol te omzeilen? En: hoe maak je Nederland 'vlieg-minded'? De kansen van de regiona le luchthavens worden bere kend en vervolgens worden de drie regionale luchtha vens afzonderlijk geportret teerd. Harry Roepers is directeur van Soltec in Oosterhout, waar volautomatische sol- deerstraten worden gemaakt. Over de 'new chip nozzle' zegt hij: „Daarmee hebben we de Japanners dus op hun eigen terrein verslagen. Dat is gewoon geweldig! Een vervalser die tot de ver beelding sprak. Vlak na de oorlog, dus 40 jaar geleden, kwam de affaire van de ver valste schilderijen van Ver meer en de Hooch in het nieuws. „Ik wilde in een Ne derlands museum hangen was de verklaring van Van Meegeren. TOKIO (AP) - Een gasexplosie in een kolenmijn in het noor den van Japan heeft vrijdag aan minstens 36 mijnwerkers het leven gekost. Reddingswerkers probeer den naarstig de 29 mijnwer kers te bereiken die nog wer den vermist, maar de hoop dat zij nog levend worden gevon den nam af naarmate de hulp ploegen op hun barre tocht de verwoestingen aantroffen die door de ontploffing was aan gericht. De ramp, de tweede in een Japanse kolenmijn binnen drie weken, gebeurde in de Minami Oh Yubari-mijn in Yubari op Hokkaido, 900 km ten noorden van tokio en 100 km ten oosten van Sapporo. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA, pellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 1