199 59 299 399 L29 A 199 e >99 1699 99 599 299 99 249 598* i 698* rmerk RANJE MET DRIE SPITSEN n teveel. Ik héb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden' Mogelijkheden Oranje beperkt Geschrokken KNVB gelast onderzoek liteit BOESSEN SCHIET IN EIGEN DOEL Dodental Bradford opgelopen tot 53 ie kaas RUIT ra) W ers'e divisie KEURINGVAN ALLE NEDERLANDSE STADIONS NA BRADFORD-RAMP or zelf te keu- r waarom ons ebben. Wantu kwaliteit is. Op ir prijskaartje. van het Voor- nerk niet voor [NVB verplicht ubs een aste speeldag lapid Wien mist twee )asisspelers uis Molowny ïainer van taal Madrid Ritzege Soeoen Nederlaag van waterpoloteam De NMB denkt met u mee. l Geschrokken Zeker RECORD Gunnarson schakelt Gomes uit Van onze speciale verslaggever IOEDAPEST - Leo Beenhakker heeft voor de «slissende wedstrijd van vandaag tegen de longaren gekozen voor drie echte aanvallers, iet oude Ajax-duo Kieft en Van Basten met laarbij Tahamata. Van Basten en Kieft hebben tegen Cyprus amen in het centrum gestaan, maar het duo on toen rekenen op de aanvoer van twee bui- tnspelers en dinsdag in het Nep-stadion op jeun van ten hoogste één echte flankman. In laatste jaar voor Kieft naar Pisa vertrok, per krop RUGBAAR IN FILIALEN N/OF VLEESAFDELING T/M ZATERDAG 18 MEI. was de tandem Van Basten-Kieft bij Ajax niet echt succesvol. Tegenover de twee Hongaarse vleugelspit sen Esterhazy en Kiprich heeft de coach echter niet evenveel echte flankverdedigers opge steld. In wezen nam Beenhakker slechts drie verdedigers op in zijn ploeg: Wijnstekers, Van de Korput en van Tiggelen; Boeve zit op de re servebank. Omdat Beenhakker gisteravond geen toe lichting op zijn beslissing wilde geven, moet worden aangenomen, dat een van de midden velders in de wedstrijd, die geleid wordt door de Westduitser Ahlenfelder, op Nyilasi zal spe len. Rekening houdend met de kracht van Kar- dos en Detari op het Hongaarse middenveld, kan ervan worden uitgegaan dat in het Neder landse middenrif primair een verdedigende taak is weggelegd voor Lokhoff, Van de Kerk hof en Schoenaker. De keuze van zowel Lokhoff, die met Van Tiggelen en Van Basten terugkeert in Oranje, als Schoenaker is overigens verrassend, want beiden zijn rechtermiddenvelder, zodat er met een van hen geschoven gaat worden. Wijzigde Beenhakker het elftal, dat gelijk speelde tegen Oostenrijk, op drie plaatsen, aangenomen mag worden dat de Hongaarse coach György Mezey exact dezelfde ploeg in het veld zal brengen die de Oostenrijkers een maand geleden met 3-0 versloeg. Opstelling Nederland: doel: Van Breukelen (PSV); achter: Wijnstekers (Feyenoord), Van de Korput (Feyenoord) en van Tiggelen (FC Groningen); midden; Rijkaard (Ajax), Schoen aker (Ajax), Lokhoff (PSV) en Van de Kerkhof (PSV); voor: Van Basten (Ajax), Kieft (Pisa) en Tahamata (Feyenoord). Opstelling Hongarije: doel: Diftl; achter: Fallai, Roth, Caraba en Peter; midden: Kardov, Nagy en Detari; voor: Kiprich, Nyilasi en Esterhazy. Van onze speciale verslaggever BOEDAPEST - Betaald voet- ulorganisaties mogen met in- rang van het komend seizoen iet meer wisselen van speel- lag. Zij zullen zich moeten ilspreken voor de zaterdag- ivond of de zondagmiddag en die beslissing kan niet lieer getornd worden. Nog is het zo, dat de clubs Tij zijn in hun keuze. Veel lubs spelen in de 'warme maanden' op zaterdagavond in de winter op zondagmid- g. De KNVB, die de clubs er brief van de wijziging op Ie hoogte gebracht heeft, indt dat een uniforme speel- meer service voor het pu- iliëk betekent. Voor clubs uit steden, waar iet op zaterdagavond spelen (gen clubs als Ajax en Feyen- lord door de burgemeester erboden wordt, betekent dat de praktijk dat zij altijd aar zondagmiddag moeten itwijken. Jan Huijbregts, secretaris letaald voetbal van de KNVB tas daar duidelijk over: Wanneer een burgemeester lok maar één wedstrijd met «n zogenaamd verhoogd risi- naar zondag verplaatst, uilen alle andere wedstrijden uk op zondagmiddag gespeeld loeten worden door de be rokken thuisclub. Het wisse- tn van speeldag wordt abso- uut verboden. Vooraf maken e clubs zelf hun keuze, die an voor het hele seizoen eldt. Op die manier hopen we e competitie overzichtelijk te louden". 'OTTERDAM (AFP) - Rapid i'ien moet het woensdag avond in de eindstrijd van het Europese voetbaltoernooi voor Mierwinnaars in Rotterdam Men zonder Feurer en Bru- 'e. Eerstgenoemde, de doelman 'an het Weense elftal, is on tdoende hersteld van een tvte. Hij behoort tot de re- «rvespelers. Konsel is zijn '-vanger. Brucic is geschorst. Everton is volledig. Welis- 'aar ontbraken vier spelers in j" elftal van zaterdag, dat in t competitiewedstrijd tegen v-'ttmgham Forest (0-1) de "ste nederlaag leed sinds tijd, maar Gray, Sharp, en Bracewell, allen licht teseerd, werden gespaard, vermoedelijke opstellin- ^ID WIEN: Konsel: Lainer, Weber, lyr, Brauneder; Kranjcar, Willfurth, Kienast; Krankl en Pacult n S°uthall; Stevens, Mount- ;;}Ratcliffe, Van den Hauwe; Steven, Bracewell, Sheedy; Sharp en Gray. JADRID (AFP) Luis Mo_ ""W blijft het komende sei- *n a's hoofdtrainer verbon- n aan Real Madrid. De zes jarige voetbaltrainer is nu 18 officieel in dienst als as- stent. jfet positieve antwoord op 'voorstel van Real Madrid een overwinning voor Ra- J-Mendoza, de onlangs ge- maar nog niet geïnstal- voorzitter. In het verle- ^a had Molowny diverse ke- aanbieding geweigerd. I^RSTE divisie-wedstrijd f. aam - Vitesse is ver- faats van maandag 27 mei E? yrijdag 24 mei. In Veen- K hegint het duel dan om "JUur Jong Oranje uitgeschakeld Door Bert Willemsen BOEDAPEST - Jong Oranje heeft de 'grote broer' gisteravond het slechte voorbeeld gege ven. Na een bar slecht en alleen door de span ning enigszins attractief duel tussen twee stuntelende teams verliet de Nederlandse voetbalhoop met een 0-1 nederlaag in de baga ge het Ferencvaros-stadion in Boedapest. De uitschakeling voor het Europees jeugdkam pioenschap was een feit. Het was tekenend dat de Hongaarse jeugd de enige treffer uit de wedstrijd op een presenteerblaadje kreeg aan geboden. Al na een kwartier bezondigde Edwin Godee zich aan een verkeerde terugspeel bal en in zijn ijver om het ge vaar te keren gleed Fortuna- verdediger Willie Boessen de bal ongelukkig in het eigen doel; 1-0. Hongarije incasseer de de meevaller met graagte en trok zich op eigen helft te rug. Daardoor kreeg Jong Oranje een veldoverwicht dat pas in de slotfase van de eerste OLMÜTZ (SID) - De vijfde etappe van de Vredeskoers, van Iglau naar Olmütz over een afstand van 172 kilometer, is gisteren gewonnen door Ri- ho Soeoen. Uitslag vijfde etappe: 1. Riho Soeoen (Sov) 4.13.34 (met tij cis vergoeding 4.13.24), 2. Roman Kreuziger (Tsj) 4.13.34 (4.13.28), 3. Falk Boden (OD1) 4.13.34 (4.13.31), 4. Lech Piasecki (Pol) 4.13.34, 5. Alexander Sinovjev (Sov), 6. Andrzej Mierzejewski (Pol), 7. Petar Petrov (Bul), 8. Milan Jur- co (Tsj), 9. Kjell Nilsson (Zwe), 10. Jiri Skova (Tsj) allen in dezelfde tijd als Pia- 13. John Talen (Ned) 4.14.32, 15. Jac van de Poel (Ned) z.t.. DUISBURG (ANP) - Het Ne derlands waterpoioteam be gon gisteren in Duisburg het toernooi om de FINA-beker met een nederlaag van 8-10 te gen West-Duitsland. De perio destanden waren: 3-3, 2-1, 3-3, 2-1. WEST-DUITSLAND - NEDERLAND 10-8 (3-3, 2-1, 3-3, 2-1). Score verloop: 1-0 Löbb (7-6), 1-1 Buunk, 2-1 Huber, 2-2 Heiden (7-6), 3-2 Otto (7-6), 3-3 Piel- stroom (7-6), 4-3 Otto (strafworp), 5-3 Thiesmann, 5-4 Van Belkum, 6-4 Otto, 6- 5 Pielstroom (7-6), 7-5 Stamm, 7-6 Van Zeeland, 8-6 Stamm, 8-7 Buunk (7-6), 8-8 Buunk (7-6), 9-8 Fernandez, 10-8 Otto Overige uitslagen: Italië - Verenigde Staten 8-7 (1-1,3-1,1-1,3-4), Griekenland - Australië 8-8 (1-4,3-2,2-1,2-1), Spanje - Joegoslavië 11-10 (4-1,2-2,2-3,3-4). helft echte kansen opleverde. Pieter Bijl kopte tegen de paal en Robin Schmidt schoot na een fraaie kapbeweging net naast. Intussen werd de sfeer bin nen de lijnen er door de vele wilde tackles niet beter op. De talloze onderbrekingen voor vrije trappen speelden het Hongaarse team uiteraard in de kaart. Zeker nadat Edwin Bakker pal na rust een schit terende kans op de gelijkma ker onbenut had gelaten - de Tilburgse aanvaller kopte vanuit een ideale positie recht in de handen van doelman Ge lei - deed Hongarije weinig meer dan verdedigen, tijdrek- ken en wachten op Nederland se fouten. Die fatale blunder leek ech ter voor rekening van de Hon gaarse goalie Gelei te komen. Hij deponeerde een mislukte uitworp op het hoofd van Ro bin Schmidt, maar zag de bal terugkomen van de binnen kant van de paal. Hongarije bakte er ook daarna zo weinig van, dat het publiek zich met striemende fluitconcerten tegen de eigen favorieten keerde. Alleen het gunstige resultaat kon de voetbalavond van de toe schouwers enigszins goedma ken. Want meer dan hard werken en talloze hoge ballen door het midden had Jong Oranje niet te bieden, zodat de Hongaarse defensie ondanks alle druk geen gelijkmaker hoefde weg te geven. JONG HONGARIJE - JONG ORANJE 1-0 (1-0). 14. Boessen 1-0 (eigen doel). Scheidsrechter: Namoglu (Tur). Toe schouwers: 11.500. Gele kaarten: Fzelpal en Gelei (beiden Jong Hongarije), Rutjes, Godee en Boerebach (allen Jong Oranje). Opstellingen: JONG HONGARIJE: Gelei, Turbek, Pinter, Fzelpal, Fabulija, Katzenbach, Balog, Fodor, Bognar, Szinka en Plotar (Kovacs). JONG ORANJE: Snelders, Silooy, Godee (Van de Boogaard), Rutjes en Boessen, Boerebach, Bijl (Eykelkamp), Roossien, Schmidt, Bosman en Bakker. Pieter Bijl is een Hongaarse tegenstander te snel af. EINDSTAND Hongarije Nederland Oostenrijk Cyprus 6 5 0 1 10 9- 3. 6 4 11 9 11- 3 6 0 3 3 3 3-7 6 0 2 4 2 3-13 (ADVERTENTIE) Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 x f 334,49. Leent u f20.000,-, dan is dat 60 x f 445,98 .De effectieve rente bedraagt dan 12,8% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor'u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met g P|^|^i§C ons praten. Door Bert Willemsen BOEDAPEST - Vanavond zal Oranje weten of het de rekening gepresenteerd krijgt voor het gebrek aan moed en realiteitszin, dat twee weken geleden in de Feyenoord-kuip werd ge toond. Destijds besloot de Neder landse ploeg, met goedkeu ring van haar 'opperhoofd' Leo Beenhakker, na de Oos tenrijkse gelijkmaker op ze ker te spelen en elk risico te schuwen bij het aandringen op de in feite broodnodige overwinning. De angst voor een smadelijke nederlaag bleek sterker te zijn dan het besef, dat na het consolide ren van de 1-1-stand alleen nog een voetbalwonder Oranje in de race zou kun nen houden voor de tweede Mexicaanse editie van het wereldkampioenschap. Het gelijke spel tegen Oostenrijk garandeert Oranje nog een herkansing en aan dat sprankje hoop klampte de selectie zich de laatste dagen in Boedapest vast. Maar de opgave, een overwinning wegslepen in het uitverkochte Nep-sta dion, oogt velen te zwaar voor een team, dat dit sei zoen zelden een redelijk ni veau bereikte en in de kwa lificatie-strijd tot nog toe al leen de voetbaldwerg Cy prus op de knieën dwong. Oranje krijgt het vanavond net zo moeilijk als een exa menkandidaat, die ondanks een gebrekkig wiskundig in zicht een ingewikkeld vraagstuk moet zien op te lossen. Leo Beenhakker gokt op een tot in de tenen geladen ploeg, die de in een feest stemming verkerende Hon garen geïnspireerd en gena deloos tegemoet treedt. Oranje zal tot het uiterste gaan (Beenhakker: „De man in het zwarte pak bepaalt de grenzen") in de hoop dat de tegenstander terug zal schrikken. Het Hongaarse team heeft dit seizoen echter getoond naast veel techni- sehe kwaliteiten ook over de nodige fysieke kracht te be schikken. Het is zeer de vraag of de zekerheid van deelname aan de WK-eind- ronde van 1986 enige invloed op de strijdlust heeft. Te meer, omdat de Hongaren zich door de onverwacht succesvolle kwalificatie-ra ce in een klap bevrijd weten van alle nare herinneringen aan het omkopingsschan daal, dat het land vorig jaar overspoelde. Het vertrou wen van de supporters in het nationale voetbal is te rug en dat willen de Magya- ren vanavond niet graag verspelen. Oranje kan niet eens met de eerste keus aantreden. Bij het samenstellen van de zestien moest Beenhakker Gullit, Ophof, Brandts en Valke buiten beschouwing laten. Later vielen ook Been en Spelbos door blessures af. De plaatsvervangende bondscoach: „Daar moeten we niet langer over zeuren. Ik heb nu met deze selectie te maken en met niets an ders". Beenhakkers' mogelijk heden zijn beperkt, dat staat als een paal boven water. Maar het heeft meer te ma ken met de tekortkomingen van de Nederlandse voetbal lers, gemeten volgens inter nationale maatstaven, dan met het wegvallen van een aantal Oranje-kandidaten. Het wonder van Boedapest, wie durft daarin te geloven? Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De voetbaltragedie in het stadion in het Noordengelse Bradford heeft al 53 levens opgeist. Het 53ste slachtoffer, een 75- jarige man, is gisteren gestor ven aan de gevolgen van zijn brandwonden. Van de 52 le vend verbrande supporters, onder wie vele kinderen, kon den nog maar zeven met ze kerheid geïdentificeerd wor den. Omtrent het aantal vermis te personen bestaat nog enige onzekerheid. Minister van Binnenlandse Zaken en Justi tie Brittan zei gistermiddag in het Lagerhuis, dat nog drie of vier supporters vermist wer den. Andere bronnen haalden veel hogere cijfers aan, maar de politie van Bradford, die gisteren de as van de afge brande tribune opnieuw door zocht, verwachtte geen stoffe lijke resten meer te vinden. Minister Brittan kondigde in het Lagerhuis ook de benoe ming aan van een commissie van onderzoek, die onder de leiding van een bekende rech ter alle aspecten van de brandramp onder de loupe zal nemen. De commissie zal on der meer nagaan waarom on der de vernielde houten hoofd tribune van Bradford City al een tijd lang een hoop brand bare afval lag. Ook dient on derzocht waarom deze club niet was ingegaan op adviezen van de autoriteiten inzake de veiligheid van haar gammele tribune, die onder meer vol gens de plaatselijke brand weer sterk te wensen overliet. In het Lagerhuis werd door minister Brittan ook aange kondigd dat voortaan alle Britse voetbalclubs onderwor pen zullen zijn aan de wette lijke veiligheidsvoorschriften van 1975. Dit zou kunnen bete kenen, dat 37 clubs samen 20 miljoen pond zullen moeten besteden om ondermeer hun tribunes te beveiligen tegen brandgevaar. Door Ted van Leeuwen ZEIST - De tragische gebeur tenissen in het stadion van Bradford City hebben onmid dellijke consequenties voor de betaald voetbalorganisaties in Nederland. Vanaf gisteren is een geschrokken Grondtech- nische Dienst van de KNVB een onderzoek begonnen naar de brandgevaarlijkheid in de stadions, die in het betaalde voetbal gebruikt worden. Het onderzoek spitst zich vooral toe op de vraag of de stadions snel genoeg ontruimd kunnen worden indien er een tribunebrand uitbreekt. In het geval van Bradford City bleek het ontbreken van goede vluchtwegen (afgesloten uit gangen moesten verhinderen dat het publiek tijdens de wedstrijd gratis binnen kwam) de meeste slachtoffers geëist te hebben. Gezien de late en overhaaste aktie die er bij de KNVB op gang gekomen is, heeft men binnen de bond kennelijk de tijd verslapen. Een kleine twintig jaar geleden namelijk werden rond de velden in het betaalde voetbal hoge hekken verplicht gesteld. Bedoeld om het publiek van het veld te weren, blijkt er voor datzelfde publiek een brede vluchtweg - het veld - te zijn afgesloten. Het is natuurlijk zorgwekkend dat een bond waarbij 1 mil joen leden zijn aangesloten en vorig seizoen toch bijna 3 mil joen toeschouwers de tribunes in het betaalde voetbal be klommen, pas nü de veiligheid in de stadions controleert. De heer Adams van de Grondtechnische Dienst van de KNVB erkent ook dat er eerst een ramp nodig was, voordat er aktie ondernomen werd. „We zijn natuurlijk vre- selij k geschrokken door de ge beurtenissen. Gisteren is de zaak onmiddelijk in de och tendvergadering aan de orde gesteld. We zijn onmiddellijk begonnen met het inventarise ren van het geheel. We moeten ons opnieuw in de materie verdiepen". Een situatie zoals die zich zaterdag in Bradford voor deed, kan de heer Adams zich in Nederland nauwelijks voorstellen. Adams: „We heb ben het hier over een tribune van tachtig jaar oud, die ge heel van hout was. In Neder land is overal gerenoveerd. Bij mijn weten zijn er in het be taalde voetbal geen houten tribunes meer, de laatste ston den in Den Haag en Almelo. Bij FC Den Haag is die door brandstichting verwoest en SC Heracles heeft zijn hou ten tribune enige jaren gele den vervangen. Wat in Neder land nog wel voorkomt, is een houten optrek op een stenen basis. En daarop richt zich ons onderzoek". Volgens Adams zijn de sta dions in Nederland niet zo brandgevaarlijk, maar zeker weten doet men niets bij de bond. Adams: „Van de meeste stadions weten we wel iets, maar van sommige minder. Bij PSV bijvoorbeeld wordt het stadion door de bedrijfs brandweer van Philips vier keer per jaar gecontroleerd, bij Feyenoord doet de gemeen telijke brandweer dat eens per jaar, hetgeen in meer gevallen gebeurt. Veel stadions zijn verbouwd. Daarvoor is een bouwvergunning nodig. Daar heeft de brandweer ook wat over te zeggen. Ik herinner me dat in Utrecht De Nieuwe Gal genwaard klaar was, maar op last van de brandweer zijn er nog enige wijzigingen aange bracht". Het onderzoek van de KNVB richt zich niet op het amateurvoetbal. Adams: „Wat wij willen nagaan is dat de mensen bij calamiteiten snel weg kunnen. Ze mogen niet te gen dichte deuren lopen, er moeten voldoende vluchtwe gen zijn. Ik stel me voor dat een stadion met 20.000 toe schouwers binnen vijf minu ten leeg moet zijn. In de jaren zestig zijn de hekken rond de velden gekomen, waardoor het speelveld geen vluchtweg meer is. Bij de amateurs doet zich dat probleem niet voor, omdat daar geen hoge hekken rond de terreinen staan". Het is nog niet te zeggen hoe lang het onderzoek van de KNVB gaat duren. De stadions in Nederland zullen bezoek krijgen van Rob de Bakker, veiligheidsfunctionaris in dienst van de KNVB. De Bak ker: „Mijn eerste indruk is, dat het er in Nederland niet zo slecht voorstaat. De brand weer oefent de controle uit. Er is dan ook geen enkele reden tot paniek. Ik zit woensdag avond met een opgeruimd hart op de tribune in het Feyen- oord-stadion, bij de Europa- cup-finale. Als het nodig is, dan kunnen 50.000 toeschou wers binnen acht minuten op straat staan". Ook in West-Duitsiand wordt op korte termijn een omvangrijk onderzoek gehou den. Hierbij zal de brandvei ligheid in 126 voetbalstadions worden bekeken. SAO PAULO (ANP) De beste prestatie tijdens atletiekwed strijden in Sao Paulo kwam op naam van Oleg Protsenko. De ze Sovjet-atleet bracht het Europees record hinkstap- sprong op 17,64 meter. Een verbetering van zeven centi meter van de oude topper, die in bezit was van de Brit Keith Connor (5 juni 1982). Protsenko had al een afstand van 17.52 meter achter zijn naam staan. ROME (Rtr) - Andres Gomes, de nummer vijf van de we reldranglijst, is in de eerste ronde van de strijd om het open tenniskampioenschap van Italië in Rome uitgescha keld door de Zweed Jan Gun narson. De setstanden waren 6-2,1-6 en 6-3. Gomes was als tweede ge plaatst. Hij behaalde de titel in 1982 en 1984. Na afloop klaagde hij over tennis-moeheid. „Ik overweeg om twee maanden wat anders te gaan doen", al dus de linkshandige speler uit Ecuador. De 32 plaatsen lager op de tennisladder verblijven de Gunnarson was kort, maar krachtig over de zege. „Dit re sultaat is het mooiste uit mijn loopbaan", zei hij.

de Stem | 1985 | | pagina 7