Telefoon staat niet stil bij Hedwig Wasser 'Buitenk aanslage "M'n niei broek bet met eend Van m'n e Rabo-reke Pax Christi: jammer dat de paus geen namen noemt Hoe zou die paw zich nu voelen? Buitenlandse pers heeft meest oog voor relletjes EX-MI NISJ Rabobank f Samen met het volkin de Houtrusthallen Premier Lubbers prijst Alfrink in rede tot paus Johannes Paulus II veroordeelt apartheid iBINNEN-BUITENLAND: Lijden Broodje ham Tass bericht over protest tegen paus Geen enthousiasme Pers Kamerdebat over 'Even pauzen' GHANDI TOT PA Makkelijk zo'n Rabo-re voor het ontvangen van eigen geld en het betaler allerlei zaken. Bovendiei kun je Eurocheques krij, Voor als je iets leuks ziet hebt geen contant geld t Neem ook zo'n Rabo-rek Van je eigen Rabobank, altijd een in de buurt. Schrijf maar bij, schrijf m Rabo-rekening. DINSDAG 14 ME11985 T49 PAGlNü DINSDAG 14 ME11985 Door Wim Kuipers DEN HAAG - „Een in drukwekkende en zeer waar devolle toespraak. Maar jam mer dat hij niets concretiseert. Hij geeft algemene lijnen aan, maar noemt geen namen." Zo reageerde dr. Jos van Kemenade, vice-voorzitter van Pax Christi, gistermiddag op de toespraak van de paus voor het Internationale Hof van Justitie. Bisschop Ernst van Breda, de voorzitter van Pax Christi, was bij de paus in het Vredespaleis, de zetel van het Hof. Pax Christi hield samen met het IKV en enkele andere or ganisaties voor vrede en men senrechten een een manifesta tie voor het paleis. Van Keme nade sprak daar - voordat de paus zijn toespraak hield - de hoop uit „dat de paus alle lan den oproept om zich te schik ken in uitspraken van het Hof, ook als deze voor hen nadelig uitvallen." Hij doelde daarbij op de handelsboycot van Nicaragua door de VS en de volgens het Hof onrechtmatige bezetting door Zuid-Afrika van Nami bië. Van Kemenade: „De paus heeft zich heel duidelijk tegen discriminatie en apartheid uitgesproken. Dat waardeer ik. Maar nogmaals: hij noemt geen namen. Omroeppastor Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi: „Dat is jammer. Maar ik denk dat hij dan teveel in de huid van staatshoofd gekropen zou zijn, en niet als kerkleider ge sproken had." Ter Laak reageerde verder op de suggestie van de paus dat er nieuwe internationale organisaties moeten komen om de vrede te bevorderen. „Zo'n organisatie is er toch al" zei ter Laak: „de katholieke kerk." De bijeenkomst van Pax Christi begon al voor de mid dag. Bij de vredesdemonstran- ten sloten zich groepen reli gieuzen aan. Twee van hen voerden het spandoek: „Jo hannes Paulus II ga opzij, wij kunnen Jesus niet zien." Ze hekelden echter vooral het spreekverbod voor de Brazi liaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff, de francisca ner pater „die de gesmoorde stem van de armen doet klin ken." Dat verbod heeft hij vo rige week gekregen. Tien Bra ziliaanse bisschoppen hebben daar gisteren de paus een pro testbrief over geschreven. Pal tegenover deze betogers stonden enkele tientallen aan hangers van de paus, onder leiding van pater Koopmans. Ze baden luid de rozenkrans. Tussen beide groepen in, pal voor het hek van het. Vredes paleis, demonstreerden enkele vrouwen met leuzen als: „Ka tholicisme misdaad tegen vrouwen." Ze bevestigden gro te trossen opgeblazen con dooms aan het hek, die na eni ge tijd door de politie verwij derd werden. Uit Nicaragua was een van de moeders overgekomen die de paus bij diens bezoek aan Nicaragua gevraagd hadden te bidden voor hun door de Amerika-gezinde opstande lingen vermoorde kinderen. Dat weigerde de paus, zei ze. „Ik ben daarom naar Neder land gekomen, om het hem op nieuw te vragen. En ik vraag ook opnieuw aan de paus voor een beetje brood en vrede voor Nicaragua." Na haar toe spraak werd ze door Van Ke menade omhelsd. Paus in z'n element Door Paul de Schipper DEN HAAG - Rolstoelpatiënten, invaliden, blinden, weduwen en wezen. De bedlegeri- gen afgedekt met dekens in de pauskleur. In totaal zesentwintighonderd mensen in op rechte afwachting, spanning en aanbidding. In zo'n omgeving moet paus Johannes Paulus II zich in z'n element voelen. Derhalve gisteren in de Haagse Houtrusthallen een rustig, bezinnend be gin van de derde dag van het pausbezoek. Een massa-eucharistie met lijdend katholiek Ne derland. Buiten staan er meer agenten dan toeschou wers als de man uit Rome arriveert. Een groepje jon geren roept 'Pope go home'. Kreten die blijven hangen in het dikke glas van de paus mobiel. Binnen is de hal met felle lampen uitgelicht. Bed den en rolstoelen staan keu rig in vakken opgesteld. Verpleegsters sjouwen met kussen. Het Sint Bavo-koor uit Haarlem zingt: 'Nu triomfeert de zoon van God'. Voorgegaan door misdie naren maakt hij z'n entreé. Handenschuddend, een voorhoofd aanrakend, voor zichtig voortschuifelend in het gedrang van veiligheids mensen, fotografen en ker kelijke gezagsdragers. Hij klimt op het podium. In een witte speciaal ont worpen zetel luistert hij naar het welkomstwoord van de Rotterdamse bis schop Bar, een beetje onder uitgezakt, de handen gevou wen tegen de lippen. Dan begint de eucharistie. Hij staat op, groet de aanwezi gen: "Vrede zij u". Na de voorbede volgt z'n toespraak, de homilie, zoals dat in kerkelijke taal heet. „Lijden is niet zinloos" is het thema. Dan, sprekend over de herdenking van veertig jaar bevrijding, spreekt hij over Titus Brandsma als voorbeeld van die 'gewone dingen op grootse wijze' deed. „Ik denk hier in uw land aan u grote voorgan gers in het geloof", zei de paus die de namen noemde van Peerke Donders, Edith Stein, Lidwina van Schie dam en Titus Brandsma. Ook sprak hij „diep respect en grote waardering" uit voor het werk van het we reld zieken apostolaat, Me- misa en Zonnebloem. Enkele gelovigen brengen de wijn en het brood naar voren. Op hun knieen zitten ze voor hun grote herder. De paus staat op, wandelt rond het altaar, zwaait met wie rookvat, wast zijn handen en bidt: 'Neem alle schuld van ons af, Heer'. De zaal antwoordt 'Moge de Heer het offer aannemen tot wel zijn van de kerk'. Wie daar toe instaat is, staat op. Een oude vrouw in een bed zwaait met een beeltenis van de paus. Strak houdt ze haar ogen naar het podium. Dan bidt de man uit Rome het eucharistisch gebed. 'Hij vouwt zijn handen, samen met het volk' staat er in het draaiboek. Zo ge schiedde. Het koor zet een lied in. Een Belgisch journa list op de perstribune staat op. Geraakt zingt hij mee: 'Vergeef ons onze schulden'. Even later, terwijl beneden de hosties worden uitge deeld, eet hij een broodje ham. Karal Woityla daalt het De paus deelt de communie uit aan de zieken in de Houtrust-hallen in Den Haag. podium af, begeeft zich weer onder hen die hem zo be wonderen. Op weg naar de uitgang deelt hij kruisjes uit die hij zoeven heeft geze gend. De vrouw met de pausbeeltenis, slaat de de ken om, probeert overeind te komen. De paus nadert. Ze houdt het bord hoog, met trillende handen. Ze krijgt een kruisje en valt achter over in de kussens. Achter de paus zwaait in eens een witte stok. Een blinde non dringt naar vo ren. Ook zij wil een kruisje. De paus, in de rug gepord, draait zich om, ziet haar. Ze krijgt meer dan een geze gend kleinood. Een pauselij ke kus is haar loon. De gelo vigen duwen en dringen. Een hand, een aanraking van zijn kleed. Een meisje op krukken slaat de ogen neer voor de heilige man. De paus omhelst haar. Geschrokken deinst ze terug, een reactie zoals een kind kan reageren op de heilige man wiens ver jaardag we in december vie ren. Als de paus de Houtrus- thal verlaat zingt het koor een Pools volksliedje: 'Het was de zon die warmte gaf'. MOSKOU (AP) - Het officiële Russische persbureau Tass, dat de reizen van paus Johannes Paulus II doorgaans negeert, heeft gisteren melding gemaakt van de demonstraties die de rooms- katholieke kerkvorst tijdens zijn bezoek aan Nederland ont moet. Tass citeerde ondermeer de Amerikaanse krant de Washing ton Post, volgens welke de demonstraties in Nederland de groot ste zijn die de paus op 26 buitenlandse reizen heeft meegemaakt. Het persbureau had geen eigen commentaar op de betogingen. Door Joop Brons UTRECHT - In een karakte ristiek van de vier laatste Ne derlandse kerkleiders heeft premier Lubbers gisteroch tend kardinaal Alfrink uit bundig geprezen. Lubbers sprak gisteroch tend tot paus Johannes Paulus II ter gelegenheid van diens bezoek aan het Catshuis. „Deze erudiete, diepgelovige priester, die als een van de ge spreksleiders zo'n belangrijke rol heeft gespeeld op het twee de Vaticaans Concilie, heeft bij de christenen in dit land groot respect verworven door de wijze, waarop hij hen hielp een eigentijdse geloofsbewe- ging te ontwikkelen." Lubbers noemde als eerste kardinaal De Jong, die tijdens de tweede wereldoorlog krachtig stelling heeft geno men tegen het fascisme. Van kardinaal Willebrands noem de hij zijn eigenschap over de grenzen heen te kijken. Een man, die in de oost orthodoxe kerken en in de reformatie ge hoor gekregen heeft. Als vierde omschreef hij de aanstaande kardinaal Simo- nis. „Een priester uit onze eigen generatie, die met zijn eenvoud, zijn vroomheid en zijn voortdurende oproep tot gebed op zijn wijze aan de ge lovige mens appelleert." Lubbers beschreef verder de gereserveerdheid en het wan trouwen van Nederland te genover Rome en omgekeerd, een kloof die zijns inziens snel gedicht moet worden. Hij sprak verder de wens uit dat de paus zich zal blijven in zetten voor de eerbiediging van de rechten van de mens, de strijd tegen armoede en on derdrukking. Lubbers hoopte bovendien dat de kerkvorst zijn stem zou verheffen tegen de aankoop van wapens in plaats van brood. „Dan zullen ook wij in Nederland - katho liek en niet-katholiek- blijven uitkijken naar die kerk als een bondgenoot in de strijd tegen het kwÉfad, dat de mensen ont luistert en ontreddert." Door Wim Kuipers DEN HAAG - Paus Paulus Johannes II heeft gisteren onomwonden de apartheid in Zuid-Afrika veroordeeld. De kerkvorst sprak in een toespraak tot het Internatio naal Hof van Justitie in het Vredespaleis zijn afkeuring uit over het schenden van de rechten van de mens en de discriminatie in de wereld. Discriminatie op basis van ras, afkomst, huidskleur, ge loof, maar ook op basis van geslacht. Paus Paulus hield in het Engels een pleidooi voor de vrede in de wereld. In dat verband merkte hij op dat er weinig zaken zijn, waarover zoveel onwaarheid wordt gesproken als juist de vrede. Er zijn dan ook maar weinig onderwerpen die zozeer het risico lopen gemanipuleerd te worden. Hij deed een be roep op alle landen het eigenbelang op te geven ten gunste van meer samenwer king voor vrede en gerech tigheid. De paus zei zich zorgen te maken over kernwapens, die zozeer verfijnd zijn, dat de totale vernietiging van de gehele mensheid steeds dichterbij komt. Hij dankte Nederland als gastland van het Internatio nale Hof van Justitie. derland is een land met diepgewortelde christelijk tradities en een lange vrij. heidsgeschiedenis. Neder land heeft waardevol]; diensten verleend aan d( ontwikkeling van de inter, nationale wetgeving, vrede, ontwikkelingshulp en men- senrechten. Het is een land, waarin gewone burgers er particuliere organisaties een sterke betrokkenheid hek ben met de rest van de we reld." Door Mick Salet DEN HAAG - „Hoe zou die paus zich nu voelen?" Een keurige Haagse dame kijkt naar de paus-mobiel die langs de overbodige dranghekken rijdt. In haar ogen al het verdriet van Holland. Zelfs het geel-witte vlaggetje lijkt niet meer vrolijk te willen wapperen. Ze zwaait er even mee ais de paus langs rijdt. Stilzwij gend. Hoe zou de paus zich tot nu toe gevoeld hebben in zijn paus-mobiel? Het is een triest gezicht. Een paus die gewend is hon derdduizenden op de been te brengen, is in Nederland geen publiekstrekker. Het is zelfs zo erg dat er gisteren nog in landelijke kranten geadverteerd moest worden om mensen vandaag naar Beek en Maastricht te trek ken. 'Aantrekkelijk voor- en naprogramma. Volledige horeca-accommodatie aan wezig' was de lokkende tekst. Zulke woorden ge bruikt men toch alleen om een zaaltje vol te krijgen tij dens een optreden van Ben Cramer? Het weer kan eigenlijk niet als spelbreker aange merkt worden. Dat de tele visie-uitzendingen de orga nisatoren part spelen, kan wel juist zijn. Maar echte Ajax-fans verkiezen het stadion toch ook boven een rechtstreekse tv-uitzending om hun lievlingen aan te sporen en de sfeer te proe ven? Waarom zouden ka tholieken dan thuis voor de buis blijven? Er staan natuurlijk bij el kaar wel duizenden mensen achter de dranghekken. Maar zijn dat enthousiaste gelovigen? Enkele steek proeven lijken die vraag ne gatief te beantwoorden. De meeste mensen zijn gewoon gekomen om die paus nu eens in het echt te zien. Zoals ze ook zouden komen kijken als president Reagan langs zou rijden. Om een foto te nemen. Misschien een rel letje van dichtbij te zien. De gewone kijkers, die geen warme band met de paus hebben, vormen een kijkende menigte. Als die paus-mobiel even stil moest staan, stond de paus daar te kijk in zijn glazen huisje. Als een televisie-omroepster die moet blijven lachen, om dat de camera haar in beeld houdt. Hoe zou zo'n paus Bredase paus-fans achter de dranghekken in Den Haag. - fotow zich dan voelen in in Den Haag? Ach, eigenlijk stelt het allemaal zo weinig voor. Rellen in Utrecht? Een fles- sengooier? Normaal kijken we daar niet meer van op. Iedereen is dat toch gewend. Rellen zijn dagelijkse kost. We hebben voetbalstaions vol flessengooiers. Maar het bezoek van de paus wordt gevolgd door zo'n duizend persmensen. Die moeten iedere dag een verhaal naar hun kranten in het binnen- en buitenland sturen. Die moeten iedere dag weer wat op radio en te levisie brengen. Het liefst schokkend nieuws. Wat gebeurt er dan als er zo'n fles gegooid wordt. De dader wordt besprongen door tientallen..agenten? Nee, journalisten. Met hele hordes lopen ze, zoemende en klikkende camera's, rond één relschopper, die er van gedroomd heeft eens in het nieuws te komen. De laatste dagen liepen er tientallen punks rond met een of ander ludiek protest. Omdat ze echt tegen de paus zijn? Welnee. Gewoon om dat het leuk is om op die ma nier eens op de Franse tele visie te komen of lachend in een Italiaanse krant te ko men staan. Leuk om later eens aan je vrienden te laten zien. Maar hun aanwezigheid zorgt wel voor grote nervo siteit bij de troepen agenten die zijn opgetrommeld om het paus-bezoek vlekkeloos te laten verlopen. Wie zich in de buurt van de paus een beetje afwijkend gedraagt, is er al zeker van in het oog te lopen van een 'stille'. Met tientallen lopen ze rond. On herkenbaar. Vermomd als Nederlander. Vannacht heeft de paus voor de laatste keer gesla pen in de villa van de pause lijke pronuntius, de Austra lische mgr.dr. E. Cassidy. Hij moet daar in ieder geval rustig geslapen hebben. De omgeving was altijd afgezet Dus stilte volop. En goed ge slapen? Zijn 'ambassadeur' Cassidy, had zijn eigen slaapkamer aan de paus af gestaan. Maar misschien heeft de Johannes Paulus wel wakker gelegen van al les wat hij gezien heeft. Van onze correspondenten ROME/PARIJS/BONN/ BARCELONA/BRUSSEL - In het buitenland is gisteren vol op aandacht besteed aan de rellen en kritiek, die zondag het pausbezoek omlijsten. De toespraken van de paus ver dwenen min of meer naar het tweede plan. De Italiaanse kranten bren gen alle op de voorpagina fo to's van het oproer en de vechtpartijen in Utrecht ter gelegenheid van de aanwezig heid van de paus. Het was de 'zwartste dag' die de paus op reis heeft mogen beleven, schrijft de Romeinse krant II Messagero (links). 'De paus bleef werkelijk niets bespaard. De vrouwen bekritiseerden hem, de vak bonden, de religieuzen, de jon geren. Ze floten hem uit en gooiden eieren en flessen naar hem.' De Osservatore Romano, de officiële krant van het Vati- caan, kwam maandag met een speciaal nummer. Maar de krant was zondagmiddag te vroeg ter perse gegaan om ook nog over de rellen in Utrecht te kunnen berichten. Radio Vaticaan ging giste ren daarentegen uitgebreid in op 'enige manifestaties van onenigheid' die in Utrecht hadden plaatsgehad. De pau selijke radio was kwaad. 'Nederland is het Polen van West-Europa. Er heerst een allergie voor autoriteit. Ne derland wordt bewoond door een volk, dat altijd voor zijn eigen ideeën is uitgekomen'. Dat zei gisteren de Franse priester Jean-Frangois Six op de Franse televisie naar aan leiding van het paus-bezoek aan ons land. Ook in Frankrijk is gisteren uitgebreid nagekaart over de relletjes van zondag in Utrecht en over de speech van Hedwig Wasser, die in ieder geval op Jean-Frangois Six grote indruk heeft gemaakt. Volgens de rechtse Figaro was de Heilige Vader in Hol land 'op een muur van vijan digheid' gestuit. De Britse media beklemto nen het opvallende gebrek aan belangstelling dat de Neder landers paus Johannes-Paulus betonen. De Londense Daily Telegraph schreef gisteren dat het uitblijven van laaiende geestdrift 'zonder precedent' was voor de paus, 'die een be reisd man is.' In The Times, een prestige- krant bij uitstek met veel le zers in Britse katholieke hoge regionen, schreef Peter Ni chols gisteren naar aanleiding van het pauselijke bezoek: „De paus schijnt niet tot de Neder landers te kunnen doordrin gen, wat hem niet gauw over komt. De voornaamste reden hiervan is, dat hij per se Ne derlands wil spreken, een taal die hij nog niet goed onder de knie heeft." De Belgische kranten heb ben voldoende, maar geen uit bundige belangstelling voor het pausbezoek aan Neder land, ondanks het feit dat de zuiderburen vanaf hemel vaartsdag de paus 5 dagen als gast in hun midden hebben. Het socialistische dagblad De Morgen stopt het verslag over het bezoek weg op pagina 5 en legt sterk het accent op het gebrek aan belangstelling van de Nederlanders en de kritische woorden van me vrouw Hedwig Wasser, 'waar bij de paus alleszins zuur be gon te kijken.' Ook De Standaard (katho liek), legt op de eerste pagina de nadruk op de lege straten en het geweld in Utrecht. De Standaard spreekt over 'de heldin mevrouw Wasser', maar gaat daar niet uitvoerig op in. Het Laatste Nieuws (libe raal) doet de rellen af in een alinea en stelt dat de 'harde woorden soms uit onverwach te hoek komen.' De Gazet van Antwerpen (katholiek) concludeert dat 'de Heilige Vader de problemen niet uit de weg gaat. Hij schroomde niet gevoelige kwesties aan te raken en de beginselen van Rome klaar en duidelijk te herhalen.' Arme paus! Het Duitse bou levardblad Bild, de meest ge lezen krant van de bondsrepu bliek, is verontwaardigd over de wijze waarop Johannes Paulus de Tweede in Neder land is ontvangen. 'Nog nooit', schrijft Bild, 'is een paus zo schaamteloos bespot als Jo hannes Paulus II bij zijn be zoek in Nederland. Terwijl hij voor Nederland bad, renden relschoppers door Utrecht, die schreeuwden: Dood! Dood! Dood de paus!' 'Eén jaar had hij Neder lands geleerd', zo besluit Bild, 'en nu deze haat.' De publiciteit over het pausbezoek wordt in Duits land enigszins naar de achter grond gedrongen door de sen sationele verkiezingsuitslag in Noordrijnland-Westfalen en de brand-catastrofe in het voetbalstadion van Bradford. „De eerste dagen van het bezoek van de paus aan Ne derland zijn gekenmerkt door de grote verdeeldheid in de Nederlandse kerk. Satirische demonstraties; bommen; aan slagen op religieuze afbeeldin gen en bedreigingen behoren tot nu toe tot de orde van de dag." Met deze opvallende inlei ding begon de Spaanse staats televisie gistermiddag om drie uur haar reportage over het pausbezoek aan Nederland. In tegenstelling tot de andere rei zen van de kerkvorst, was er dit maal in de Spaanse ver slaggeving bijzonder weinig aandacht geschonken aan de religieuze inhoud van de bood schappen van de paus. De ma nifestaties van de punkies, de krakers, de lesbische vrouwen en de homosexuelen staan daarentegen centraal. De algemene indruk die in Spanje wordt gewekt is dat de paus een bezoek brengt aan een religieuze vulkaan van spanning en geweld. PEIZE(ANP) - De telefoon staat in het huis van mevrouw Hedwig Wasser niet meer stil, nadat zij zondag in haar toe spraak tot de paus kritiek had geuit op de houding van de rk- kerk tegenover homoseksue len, ongehuwd samenwonen den, gescheidenen, gehuwde priesters en vrouwen. Sinds de telefoon om twee uur zondagmiddag begon te rinkelen heeft zij ongeveer 45 telefoontjes ontvangen waar van er twee negatief waren. Dat heeft de zoon van me vrouw Wasser meegedeeld. Ten huize van mevrouw Wasser zijn voorts brieven en kaarten bezorgd waarin men sen zich positief over haar uit spraken uitlieten. Er zijn haar drie telegrammen gestuurd. Een ervan was afkomstig van de werkgroep homofilie van de Katholieke Onderwijs Vak organisatie (KOV) die haar prees voor haar 'heldere en moedige interventie'. Een particulier omschreef haar toespraak als een 'pink stergebeuren'. Het derde tele gram was van een conserva tieve vrouw die 'woedend was over uw laffe aanval op de paus' en 'uw beschuldigende vinger tegen Zijne Heiligheid'. Volgens Bisschop Bar van Rotterdam had mevrouw Wasser een kans van slagen gehad, als ze haar pleid® zondag tegenover de paus v« de rechten van bepaalde gr® pen in de RK Kerk had sproken in de werkgroep 1 de ontmoeting tussen paus J' hannes Paulus 2 en de miss" naire groepen voorbereidde De bisschop zei in een sprek met de pers over de ver klaring van mevrouw Hedwil Wasser dat ze de toevoeg® aan haar toespraak zon® niet aan de werkgroep W voorgelegd, omdat ze en» overtuigd was dat ze geen toe stemming zou krijgen deze te spreken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister hals Altes (Justitie) moet middag in de Kamer uitleggen waarom een uit Den Bosch, die de W 'Even pauzen' op haar n™ had geschilderd, afge'°n vrijdag maar liefst drie door de Bossche politie «31 hoord. y Kamerlid Jan-Nico S®1 ten wil weten of het Open" Ministerie bij dit verhoor trokken is geweest. vroo' Rebe Door onze correspondent LONDEN - De Britse prem cher maakt geen koude dr dat haar ex-minister van Francis Pym vandaag tijde Oxford officieel een altern ve beweging lanceert. Zij doet alsof het haar niet k meer conservatieven van oorde ingsbeleid voor hun partij ee 2ou kunnen veroorzaken. Pym die na de Falklandoor- sten door Thatcher ontslagen plaa werd, spreekt in Oxford over Hoe\ de toekomst van de Britse con- Buit servatieven. Persoonlijk is hij dat van mening, dat deze in het zijn, licht van Thatchers anti-so- wille liale optreden er niet zo best twij: uitziet. Al 32 conservatieve club. Lagerhuisleden durven er nu mier voor uitkomen, dat zij het eens doen zijn met Pym. Verwacht achti wordt, dat hun aantal nog fors Tha' zal toenemen. wijst Francis Pym, een vinnig mannetje, klein van postuur maar veel meer mens dan de huidige premier van Groot- Brittannië, staat aan het hoofd P> van een groep die zich met een tot r voetbalterm de 'Conservative zingi Centre Forward' (de Conser- graa vatieve Midvoor) noemt. Ver- van schillende conservatieve ex- te m ministers zij n er lid van. die Deze actiegroep werd ge- Marg iticht op geheime bijeenkom- ben g NEW DELHI (RTR/AFP) - Er is spr buitenlandse betrokkenheid bij de bon gen van extremistische Sikhs. Dit he mier Rajiv Gandhi gisteren tegenover lement verklaard. Hij kondigde aan d de wet inzake de nationale veiligheid g scherpen ter bestrijding van het terror Op het moment dat in New Delhi he begon en onmiddellijk werd verdaagc enige moordenaar van Indira Ganc tweede werd kort na de moord, op 31 vorig jaar, neergeschoten) is India opni toneel van een golf van terroristische d Het geweld in de hoofdstad en de dl grenzende deelstaten heeft aan 86 mer leven gekost terwijl er meer dan 150 ge zijn gevallen. De premier beschreef de gen van het afgelopen weekeinde als wanhopige daden. Details over de door Ghandi aangek wetswijzigingen zullen binnen twee worden bekendgemaakt, maar wordt aangenomen dat zij een verleng len inhouden van de duur van detentie vorm van proces, die momenteel zes n is. Gandhi wilde slechts kwijt dat er nieuwe wet of een wijziging van de be wet zou komen. Hij voegde eraan toe d< verscherping niet effectief genoeg blijk

de Stem | 1985 | | pagina 4