van uw geld Toch 12 ATY-dagen voor ambtenaren RUIM 200 BOUWPLAATSEN PLAT 7.359 BOUWVAKKERS IN STAKING einde Privatisering ambulance geen oplossing Paus en politiek Kabinet akkoord met soberder wetgeving De Koning:4ATY -knelpii 11 len zijn op te lossen' I )e^e|yd DE STEM COMMENTAAR Oostduitse parlementariërs in Den Haag De Graaf: 'eerder inspelen op norm woondelers PAGINA; BINNENLAND centrales in gelijk gesteld Opnieuw staking kartonindustrie ONDERZOEKSBUREA U: CBS: consument over economie DEN HAAG - De tweede stakingsweek in de bouw is gisteren door de bonden FNV en CNV fors ingezet. Cruise-schip W. Fijenoord boekt winst op onderzeeboten Faillissementen Winkeldiefstal Nedlloyd Happy Family Vissterfte Afgeluisterd T5 D miljoen gulden te. de hoge kosten van de velingsinstallaties iet voordeel van goed- kolenstook volgens de liet gedaan. Dit omdat srdeel moet worden :t om de dure ontzwa- te financieren. Vol- e SEP-woordvoerder de ontwikkelingen de producenten in ieder in het streven naar gas- en meer kolen- te centrales en naar relle besluitvorming it al dan niet uitbrei- kerncentrales. de vragen lang ge- te denken", aldus de gezondheidsleer, me- A. Schoenmakers. :ns de lerares waren vragen gericht op ver inde. „Welke tempe- oordruppels moeten is meer een vraag uit ileging dan voor kin- jeugdverzorging. Een naar de negatieve ilans van een baby voor mijn vak ooit iresentatief. Als je bij iterzaal werkt, hoef je ngen echt niet te we et examen werd dui- lat de lerares het exa- >ed had ingeschat. De van een zestal leer- varieerden van 'moei- 'erg diepgaand', examen Nederlands, terenmorgen is afge- bestond uit vijfen- vragen over twee De eerste tekst, een uit de Volkskrant, plgens lerares Neder- Mevrouw M. van Goch iker dan de tweede, rtikel met de kop, 'Het- ïn de vos mondt uit in im geweer' vroeg om nzicht. Eerst werden inzicht-vragen ge- waarna vragen volg er details. De tweede iroeg de titel 'Gehandi- willen ook wel eens .Deze tekst, uit Het was beduidend mak- ir dan de voorafgaan- verwacht goede resul- an het examen", ierhonderd leerlingen, h over het examen Ne ds bogen, waren tevre- iver de onderwerpen teksten. „Meestal zijn ten erg saai. Deze tek- aren leuk om te lezen", ■kte een leerling op. examen- natuur-en unde werd gisteren mengde gevoelens ont- Leraar en leerlingen het natuurkundige te van de toets moeilij ian de vragen over unde. De addertjes on- ;t gras waren talrijk, •aag luidde: Als oranje >p een roodwitte vlag rat voor kleur krijgt de an? Enkele leerlingen ien na het examen de nkamer binnen met de leling dat de vlag of oranje of zwart/wit of iranje zou kleuren. De scheikunde gaf uit- Het was roodbranje. E) izij tot dat u het echt iere doeleinden, r bij uitstek geschikt lomenteel 53/t Per 53/4% Per Jper maand, pas echt makkelijk niNSPAG 14 ME11985 T28 PAGINA 3 Van onze Haagse redactie ngN HAAG - Het geschil over de arbeidstijd verkorting tussen de ambtenarencentrales en minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) is be slist in het voordeel van de centrales. De te hulp geroepen advies- en arbitrage commissie (commissie Albeda) vindt dat de ambtenaren recht hebben op twaalf rooster- vrije dagen. De ambtenarencentrales zelf berekenden dat een verkorting van de werkweek van 40 naar 38 uur overeenkomt met 13 roostervrije dagen, maar zij kwamen Rietkerk tegemoet meteen eis van 12 dagen. Rietkerk weigerde en wilde niet verder gaan dan 11 dagen. Hij dreigde zelfs afspraken die gemeenten en de PTT over de 12 dagen al hadden vastge legd, ongedaan te maken. De commissie tikt hem op dit punt op de vingers. Grof vertaald zegt hij dat de werknemers niet de dupe mogen worden van een gebrek aan coördinatie bij de werkgevers van de overheid. Het streven van Rietkerk naar één systeem voor alle ambtenaren, waardeert de commis sie. Met andere woorden: ambtenaren die tij delijk voordeel hebben gehad, kunnen daaraan geen blijvende rechten ontlenen. En dat bete kent dat ambtenaren in dienst van de Reken kamer en van de adviescolleges per 1 juni vier dagen moeten inleveren, omdat zij met hun 36- urige werkweek te snel vooruit zijn gelopen op het pad der arbeidstijdverkorting. OUDE PEKELA /ROTTER DAM (ANP) - In de kartonfa brieken Free en Ceres in Oude Pekela is maandagochtend vroeg opnieuw een staking be gonnen. De ochtendploegen zijn niet opgekomen en ook mensen van de dag-, middag en avondploegen hebben zich volgens districtsbestuurder A. van Dijk van de Industrie bond FNV al als staker laten registreren. Ook vorige week werd in deze bedrijven al een dag ge staakt. De actie is gericht te gen de weigering van de werkgevers concrete afspra ken te maken over een werk week van gemiddeld 36 uur in 1986. LEIDSCHENDAM (ANP) - Privatisering op zich biedt geen oplossing voor de knel punten in het ambulancevervoer. Dit staat in het eindrapport over een onderzoek naar de organisatie van het ambulancevervoer in Nederland dat staatssecretaris Van der Reijden (WVC) maandag heeft ontvangen. Het onderzoek is uitgevoerd door het on derzoeksbureau Gudde NV in Deventer. Vorig jaar hebben CDA en WD er in de Tweede Kamer voor gepleit het ambulance vervoer zoveel mogelij k in handen te geven van het particuliere bedrijfsleven. Volgens deze fracties zou dat goedkoper zijn dan wanneer de overheid het ziekenvervoer verzorgt. Het rapport adviseert het beleid duidelijk te richten op aanpassing van de omvang van de gebieden van de centrale posten am bulancevervoer (CPA's) aan de regio's voor ziekenhuisvoorzieningen. Voorts zouden de CPA's, die nu op grond van een gemeen schappelijke regeling in stand worden ge- houden, moeten worden ondergebracht in door de provincie op te richten stichtingen. Ook zal volgens de onderzoekers duidelij ker dan nu vorm moeten worden gegeven aan de interne leiding van de CPA's. Ten slotte stellen ze voor de bemoeienis van de rijksoverheid meer te richten op de hoofd lijnen van het beleid. Dat kan onder andere worden bereikt door het instellen van een nationaal 'ambulance-platform'. Acties bouw niet meer te stuiten omberder DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van de con sument in de economie is tussen januari en april licht gedaald. Deze daling had geen in vloed op de mening van de consumenten over de eigen fi nanciële situatie. Dat blijkt uit CBS-onderzoek, dat maandag is gepubliceerd. De enquête wordt vier maal per jaar gehouden. Het oordeel van consumen ten over de ontwikkeling van de economische situatie in de afgelopen 12 maanden valt ten opzichte van de voorgaande enquête minder positief uit: thans meent 35 procent van de ondervraagden (januari 40) de economische situatie beter is geworden, 27 procent (januari: 28) dat deze slechter is geworden en 32 procent (28) it deze ongewijzigd is geble- in. Het oordeel over de finan ciële situatie van het eigen huishouden in de komende twaalf maanden is in vergelij king met januari 1985 nauwe lijks veranderd. Twaalf pro cent (14) verwacht een verbe tering, 22 procent (25) een ver slechtering en 61 procent (56) geen wijziging. De verwachtingen ten aan zien van werkloosheid zijn pessimistischer geworden. Dertig procent (22) verwacht de werkloosheid zal stij - 35 procent (eveneens 35) deze gelijk zal blijven, en 31 procent (39) dat de werk loosheid zal dalen. Door onze Haagse redactie In totaal legden 7.359 bouwvakkers voor onbepaalde tijd hun werk neer op 218 bouwplaatsen, verspreid over het hele land. _L In Zeeland werd door bouw vakkers massaal gehoor gege ven aan en oproep het werk neer te leggen. Alleen al in Zeeuwsch-Vlaanderen staak ten 250 bouwvakkers. In Roosendaal daarentegen haakten bouwwerknemers niet in op de oproep om te sta ken. Ook in Breda wordt nog gestaakt. Voor het eerst was gisteren ook de Hout- en Bouwbond van de CNV van de partij. Op enkele bouwplaatsen riep het CNV zelf stakingen uit, maar elders werd samen met de FNV de draad opgepakt en het werk verdeeld. Volgens CNV-woordvoer- der De Lange is het mede aan de CNV-ommezwaai te dan ken dat er gisteren zo'n 1.000 nieuwe stakers zijn bijgeko men. Het CNV besloot tot het uitroepen van algemene sta kingen, toen de eis om her nieuwd overleg met de werk gevers door de Haagse recht bank werd afgewezen. FNV'er Van der Linden. „In de schaftketen is in elk geval de discussie over de vraag waarom het CNV niet meedoet verstomd." Verwacht wordt dat de sta kingen zich vandaag en mor gen opnieuw sterk zullen uit breiden. Morgen worden dui zenden stakers en sypathisan- ten verwacht op protest-bij - eenkosmten, onder andere in de RAI in Amsterdam, Ahoy in Rotterdam, Musis Sacrum HET Nederlandse cruise-schip 'Cornelis W. Kroes' dat sinds twee maanden tochten maakt de rivier de Rhone in Frankrijk, is de nacht van iondag op maandag bij La Voulte, in de Ardèche, gezon ken. Het schip was zondag middag in aanvaring gekomen met een pijler van een brug. Een woordvoerder van de re derij Stichting Watertrans port in Rotterdam verklaarde maandag dat er op het mo ment van de aanvaring geen passagiers aan boord waren en de bemanning het lekgesla gen schip kon verlaten voor het langzaam zonk. NTOREN BREDA____^j7i 3 GOES GROTE MARj<!3 70. pAUS Johannes Paulus II heeft gisteren een politieke dimensie zijn pastorale bezoek aan Nederland toegevoegd. Na de koostrijke euobaristieviering met zieken en gehandicapten be- wog de paus zich de rest van de Haagse dag voornamelijk in het Politieke circuit. Premier Lubbers - die in zijn interessante toespraak duidelijk ®t uitkomen katholiek te zijn - wees de paus op de problemen vrijwel alle regeringen ter wereld hebben en die daarom de Mus ook niet vreemd zullen zijn. Zo ervaart het kabinet-Lubbers Melijk dat binnen onze samenleving niet iedereen op dezelfde "anier wordt aangesproken door de geweldige uitdagingen van ,®e tijd, en dat niet iedere groepering even gemakkelijk de snel- ieveranderingen verwerkt die wij in deze eeuw meemaken. Ver schillende groepen zitten in verschillende fasen van ontwikkeling bewustwording. „Datzelfde ondervindt U als Opperherder van Mkatholieke wereldkerk", voegde de premier daar zelfverzekerd Mn toe. En gelijk heeft hij natuurlijk. Als katholiek staat de huidi- 5s premier middenin de problemen van de Nederlandse kerkpro- *Pie. Hij heeft er wellicht privé, maar zeker ook als premier voorlopend mee te maken. r De nog altijd zeer zelfbewuste mevrouw Marga Klompé heeft afgelopen dagen in haar functie van voorzitter van 'Justitia et s* kritisch opgemerkt dat de paus nog niet voldoende en door zend opkomt voor de mensenrechten. Premier Lubbers her- Malde die opmerking gisteren, maar hij goot dat verwijt in de wm van een wens. De wens namelijk, dat de bisschop van Ro- e en leider van de wereldkerk van katholieken, zal blijven ijve- e" voor de eerbiediging van de rechten van de mens. Premier «bers wenste ook hardop dat de paus zijn stem zal blijven ver- sten wanneer in de wereld wapens worden gekocht in plaats brood. Hij werd bij wijze van spreken op zijn wenken bediend, want «uit het Catshuis reed de paus naar het nabijgelegen Vredes- ffi? om er de leden van het Internationale Hof van Justitie en si Corps Diplomatique te ontmoeten. In plaats van bestraffende, bemoedigende pastorale woorden sprak de paus op die toe- ie|ijke plaats harde politieke woorden, toen hij andermaal Me voor een einde aan de bewapeningswedloop, voor een 5%aardige wereldorde, voor meer onderlinge solidariteit en Mpect binnen en tussen de volkeren van de wereld. En hij ver beelde rassenscheiding en apartheid met zoveel woorden als si acceptabel assimilatiepatroon tussen volkeren en rassen. De s sprak in het Engels, maar het woord 'apartheid' moet hem ,1al die Nederlandse toespraken qua uitspraak geen moeite hebben gekost. het zal degenen die uitermate sceptisch tegenover het pause- e bezoek staan deugd hebben gedaan, dat Johannes Paulus II jerekend in het door hem geprezen Nederland, dit pleidooi w vrede en gerechtigheid heeft gehouden. Arnhem, sporthal De Geuzelt in Maastricht, zaal Prins Bernhard in Breda en hotel Rotterdam in Temeuzen. Intussen is van een toenade ringspoging tussen beide par tijen niets meer te merken. Het aantal stakende werkne mers dat de centrale werkge versorganisatie AVBB regi streert ligt met 5100 nog steeds fors onder het aantal dat door de bonden worden genoemd. Maar niet langer wordt ont kend dat het aantal stakers flink groeit. Minder scheutig is de AVBB met informatie over de stand vastigheid van de werkgevers. Werd vorige week nog gezin speeld op een goed gevulde kas, nu wordt er het zwijgen toegedaan. Philips Protesten komen van de op drachtgevers voor de bouw projecten. Zo protesteerde Philips luidkeels toen vandaag de bouw van het chip-centrum werd platgelegd. Philips vreest grote financiële schade. Volgens een woordvoerder van het concern is die schade niet in geld uit te drukken. „Het is van groot belang voor Philips, maar ook voor de Ne derlandse en de Europese eco nomie, dat we zo snel mogelijk in dat nieuwe centrum aan de gang kunnen. Dat is noodza kelijk om te kunnen blijven concurreren met Japan en de VS". De bouw van het nieuwe chip-centrum wordt door Phi lips beschouwd als een van de belangrijkste speerpunten van dit moment. In het nieuwe centrum zal de zogenaamde mega-chip worden ontwik keld, een geïntegreerde scha keling met een veel grotere ge heugencapaciteit dan de nu bestaande chips. De nieuwbouw, die eind dit jaar moet worden opgeleverd, startte in oktober vorig jaar. De bouwkosten bedragen 400 miljoen gulden. Philips heeft afgelopen winter al een tegen slag gehad van vijf weken vorstverlet. FNV en nu ook CNV staken om de werkgevers te dwingen te praten over een kortere werkweek. De AVBB wil wel praten, maar weigert zich vooraf de agenda te laten dic teren. En dat geldt vooral voor een gesprek over de eis tot ar beidstijdverkorting, een eis die de bonden van het begin van de onderhandelingen af aan op tafel hebben gelegd. De vakvereniging voor ma chinisten, het Zwarte Corps, doet niet mee aan de stakings acties. Het Zwarte Corps vindt dat er over voldoende punten overeenstemming is bereikt, zoals over de vakantietoeslag, de eenmalige verlaging van de VUT-leeftijd en de aanvulling van het ziekengeld. Samen met het CNV heeft ook het Zwarte Corps in kort geding hervatting van het overleg geëist. MINISTER Van den Broek van Buitenlandse Zaken begroette gistermiddag de voorzit ter van de Oostduitse Volkskammer, het Oostduitse parlement, de heer Horst Sinder- rnann. Een delegatie van Oostduitse parlementariërs is op het ogenblik op bezoek in ons land. - foto anp SCHIEDAM (ANP) - De ex- RSV-werf Wilton Fijenoord heeft in 1984 in de eerste zes maanden van haar nieuwe be staan als zelfstandig bedrijf winst gemaakt. De werf die na véél proble men na juni 1984 met steun van de overheid een nieuw le ven kon beginnen boekte een winst van f 7,1 miljoen. Dit verbetert de kaspositie echter niet, omdat hierin een winst is opgenomen van f 9,2 miljoen op de twee onderzeeboten, die in 1986 en 1987 aan Taiwan ge leverd zullen worden, zo blijkt uit het jaarverslag. Het geld dat Wilton Fij enoord voor zijn declaraties uit Taiwan ontvangt wordt op een geblokkeerde bankreke ning gestort en kan uitsluitend gebruikt worden om de kosten voor de bouw van de onder zeeboten te dekken. Desalniet temin verbeterde het werkka pitaal van Wilton van f 7 mil joen negatief tot f 7 miljoen positief, zodat de huidige si tuatie geen aanleiding meer geeft voor onzekerheid over het voortbestaan, aldus de di rectie. TE VELDHUIS (VVD): 'EERSTE WINST GEBOEKT Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is bereid het principe van eenvoud en soberheid van wetgeving op alle terrein in praktijk te brengen, als de Raad van State daar ook de voordelen van ziet. Dat is de kern van een reeks antwoorden van premier Lub bers en minister Korthals Al- tes (Justitie) op vragen van het WD-Kamerlid Te Veldhuis, De WD-parlementariër had gedreigd zelf met een wetsvoorstel te komen, als het kabinet niet meer werk zou maken van een door de Kamer (CDA en WD) aanvaarde mo tie, waarin op voortgaande be perking van het aantal over heidsregels wordt aangedron gen. Te Veldhuis trok opnieuw aan de bel toen hem uit het jaarverslag van de Raad van State bleek, dat ook over 1984 weer 669 voorstellen van wet (naturalisaties uitgezonderd) bij de Raad voor advies waren ingediend. In een toelichting zei Te Veldhuis de adviesaanvraag aan de Raad over zijn motie te zien als 'een stapje verder in de richting die ik wil'. „Een initiatiefwet van mij had toch ook eerst naar de Raad van State gemoeten. Zijn advies wordt nu in feite een stadium eerder gevraagd." Overigens geven Lubbers en Korthals Altes in hun ant woorden duidelijk aan nog steeds niet enthousiast te zijn over de manier waarop een Kamermeerderheid het aantal overheidsvoorschriften wil beperken. Dat blijkt uit de zinsnede dat het kabinet al leen op advies van de Raad van State zijn stellingname wil heroverwegen. Ook Te Veldhuis trok gisteravond de conclusie dat „het kabinet zich kennelijk nog niet gewonnen heeft". De beperking en vereenvou diging van overheidsregels is één van de belangrijker in het regeerakkoord vastgelegde beloften, waarvoor vooral de WD zich steeds sterk heeft gemaakt. DEN HAAG (ANP) - De wet houders van de vier grote ste den die met sociale zaken zijn belast hebben maandag in een gesprek met staatssecterais De Graaf (sociale zaken en werk gelegenheid) in Den Haag nog eens om uitstel van invoering van de woningdelersmaatre- gei gevraagd. De gemeenten Utrecht, Den Haag, Amster dam en Rotterdam stelden De Graaf een gefaseerde invoe ring voor. Volgens de wethouders is het technisch onmogelijk de ingewikkelde maatregel per 1 juni in zijn geheel in te voeren. Na afloop van het overleg deelde De Graaf mee dat hij niet bereid is opnieuw uitstel te verlenen en dat hij ook niet voor een stapsgewijze invoe ring voelt. Aanvankelijk moest de maatregel per 1 april ingaan. Onder politieke pressie werd de invoeringsdatum verscho ven naar 1 juni. De bewinds man stelt zich op het stand punt dat de gemeenten, ook de grote, voldoende voorberei dingstijd hebben gehad. „In december waren de kaarten politiek gezien geschud. De ge meenten hadden vroegtijdig op de maatregel kunnen in spelen. Ze hebben een beetje te lang afgewacht", aldus De Graaf. Hij heeft er vertrou wen in dat de grote gemeenten toch nog kans zien de woning- delersmaatregel per 1 juni in te voeren. Een woordvoerder van de gemeenten zei dat gemeenten in het verleden wel vroegtijdig op nieuw beleid hadden inge speeld en dat was ze duur ko men te staan. „Alles was gere geld en dan veranderde er op het laatste moment toch weer wat. Al het werk voor niks ge daan. Daarom is er nu ge wacht tot het koninklijk be sluit afkwam." De Graaf denkt dat van de 90.000 mensen met een bij standsuitkering die met de wonindelersmaatregel te ma ken krijgen er in 14.000 geval len sprake zal zijn van inge wikkelde gevallen. Ook dit ar gument wijzen de gemeenten af. Om die 14.000 gevallen op te sporen moet je eerst het hele bestand door, zeggen zij. De wethouders van de vier ge meenten zullen met hun colle ges overleggen wat verder te doen. HET aantal uitgesproken fail lissementen is in de maand april nagenoeg gelijk gebleven in vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar. De' aantallen zijn 444 in april 1985 en 450 in april 1984. Dit blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die maandag zijn gepubliceerd. In Zeeland was dit aantal 38 (45). In Noord-Brabant 287 (317). BERG EN DAL (ANP) - Mi nister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) meent dat er voldoende aan bod op de arbeidsmarkt is om de stijging van de vraag naar personeel ten gevolge van ar beidstijdverkorting (ATV) op te vangen. Daar waar zich knelpunten voordoen, zal het bedrijfsleven zelf via scholing veel kunnen doen. Aldus de bewindsman maandagavond in Berg en Dal, waar hij een bijeenkomst van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond toe sprak. De Koning reageerde op aarzelingen bij werkgevers om aan verdere ATV mee te werken. De werkgevers vre zen dat er onvoldoende goed opgeleide arbeidskrachten voorhanden zijn om de vrijko mende arbeidsplaatsen in te nemen. De Koning meent dat er slechts knelpunten zullen ontstaan bij bijzondere beroe pen, vooral nieuwe of waar voor een speciale deskundig heid wordt vereist. Maar de metaalwerkgevers zeggen nu (vijf maanden na invoering van de 38-urige werkweek) al moeilijk aan vakbekwaam personeel te kunnen komen. De Koning riep werkgevers en werknemers op dit proble men zelf te voorkomen, door in overeenstemming met afspra ken over bestrijding van de jeugwerkloosheid leerling- en praktijkleerplaatsen te schep pen en zelf de opleiding tot vakman ter hand te nemen. Hier ligt een belangrijke rela tie met de mogelijkheden voor verdergaande arbeidstijdver korting. De Koning waarschuwde voor verkorting van de be drijfstijd, het korter gaan draaien van de machines waardoor de kosten van de produkten omhoog gaan, ten gevolge van ATV. Vooral bij verder economisch herstel kan dat gaan knellen. Korter wer ken in de vorm van bij voor beeld een vrije vrijdagmiddag noemde hij uit den boze. Werkgevers en werknemers moeten de moed hebben de traditionele arbeidspatronen en -tijden ter discussie te stel len, waardoor zelfs verlenging van de bedrijfstijd ontstaat. De bewindsman benadrukte in zijn toespraak de gunstige winstontwikkeling in het be drijfsleven, maar wees erop dat de investeringen die voor meer werk moeten zorgen niet volgen, wellicht omdat de af- zetverwachtingen bij de be drijven niet groot zijn. Hij sloot niet uit dat volgend jaar een sterke nadruk komt te lig gen op lastenverlichting ten gunste van de gezinnen (koop kracht) om zo de afzetmoge lijkheden voor de bedrijven te vergroten. J i/ 15 De bouwvakkers timmeren be hoorlijk aan de weg met hun staking. Maar slaan ze ook spijkers met koppen? Het CNV doet nu ook mee. Kennelijk vinden ze staken toch opbouwender dan ge woon bouwen. Bouwvakkers houden Neder land in een Bouw- en Hout- greep. Philips is helemaal niet blij met de staking. De bouw van de chip-fabriek wordt erg ver traagd. Hadden ze maar voor een computer-gestuurd bouw programma moeten kiezen! Er wordt voorlopig niets ge daan aan de kraamkamer van de super-chip, die de Neder landse economie moet redden. Wat zeg ik, die chip is de red ding van de Europa in de strijd met Japan. De Japanners lachen zich na tuurlijk kapot. Heel stilletjes natuurlijk, want uitbundig zijn ze nooit. Misschien delen ze wel videospelletjes uit on der de stakers. Vorige week stond Bondskan selier Kohl nog breed te grijn zen naast Reagan. Nu roepen de socialisten: Kohl? Die lus ten wij Rau De paus heeft de Nederlandse grond gekust zonder in aanra king te komen met de fameuze Nederlandse hondepoep. Dat is een wonder! MERIJN DE middenstandsorganisaties KNOV en NCOV en de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf zien niets in het in zetten van werklozen ter be scherming van winkels. Het kost teveel. Volgens de organi saties wil het kabinet met een plan van de commissie-Roet hof (criminaliteitsaanpak) ex perimenteren. Dat plan be helst het aantal personeelsle den in winkels uit te breiden, door werklozen met behoud van uitkering daar te werk te stellen. NEDLLOYD heeft het afgelo pen jaar opnieuw flink afge schreven op zijn schepen. Ten laste van de voorziening waardecorrecties vloot schreef de rederij f 315 miljoen af op een supertanker en een LNG- tanker, die nu voor restwaar den in de boeken staan. Ned lloyd is ook somberder over de marktwaarde van een aantal andere schepen. Zo is voor f 43 miljoen extra afgeschreven ten laste van de winst en voor f 44 miljoen extra ten laste van de vlootcorrectievoorziening, die nu nog f 11 miljoen bevat. DE INFORMATIE over de drugsomzetten bij het Am sterdamse jongerencentrum Happy Family zou nooit naar buiten gekomen zijn als de in formanten hierover niet de ze kerheid hadden gekregen dat hun identiteit geheim gehou den zou worden'. Dit zei advo caat mr. A.Wijers maandag namens de Amsterdamse WD-raadsleden Van der Stoel en Luijten in het voorlo pig getuigenverhoor voor rechter-commissaris De Jong in Amsterdam. De advocaat van Happy Fa mily, mr. P. Huisman, wil via dit getuigenverhoor erachter komen wie de raadsleden 'on waarheden over de Happy Fa mily' hebben verteld. VOOR de derde keer in enkele weken tijd is maandag in de Noordoostpolder massale vis sterfte geconstateerd. In drie vaarten over een lengte van zestien kilometer drijven dode vissen. Ook nu heeft het zuive ringschap West-Overijssel on toelaatbare hoeveelheden en- dosulfan in het water aange troffen. Het schap vindt dat gebruik van endosulfan in de landbouw moet worden ver boden. De Algemene Inspec tiedienst (AID) van het minis terie van Landbouw en Visse rij heeft een onderzoek inge steld. DE gemeentepolitie in Win schoten heeft bij een brillen- zaak een installatie aangetrof fen waarmee vermoedelijk een concurrent is afgeluisterd. Beide brillenzaken zijn geves tigd in hetzelfde gebouw in Winschoten. In het pand trof de politie een taperecorder aan die via een achter het plafond verstopt microfoontje het ge luid registreerde in de oog- meetruimte van de brillen- zaak.

de Stem | 1985 | | pagina 3