even. UITBLAZEN SEP: regeringsbeleid maakt hogere strooktarieven onvermijdelijk Israël lijkt harder standpunt in te nemen over vredesonderhandeling Maak meer van u vakantiegeld. Toch 12 ATV- Zondag in Limburg Speels naar het einde .RUIM 200 Paus en politiek centrales in gel\ verenigde spaarbank DESTEMCOMIN ACHTERGROND Export bevordering Plaats UIT n WEEKBLADEN J Haags Hoogstandje Minister Opname Agenda W /0 CBS: consument somberder over economie De fanfare 'St. Joseph' zet zich net in beweging als ik de auto naast de kerk par keer, zomaar langs de ■hoofdstraat, dat kan hier nog. Het portaal en kerk pleintje zijn versierd met dennegroen en gele en wit te papieren bloemen. Ook de straat verderop is in feesttooi. Iedereen heeft de vlag uitgesto ken. Aan beide zijden van de straat staan witte stokken, be kroond met uit triplex gezaagde kruisjes. Er hangen beurtelings' geel-witte en rood-witte wim pels aan. De stokken worden afgewisseld door met gele en witte bloemen getooide denne- boompjes. Op de trottoirs aan de zonzijde van de straat staan mensen te wachten. Zou de paus hier voorbij moeten komen? Honderd meter voor me uit houdt de fanfare halt voor een huis waarvan de voordeur ook al is omlijst met versieringen in de pauselijke kleuren. De voor deur gaat open en op de drem pel verschijnt een figuur in een witte soutane Ik weet natuurlijk dat het de paus niet is en ik weet ook dat die witte toog niet zijn keuze was voor deze dag, maar dat ze hem speciaal hebben gevraagd die uit Afrika mee te brengen. Eerlijk gezegd ben ik ook een beetje om die toog op de vroege zondagmorgen helemaal naar dit Zuidlimburgse dorp gere den. Ik wilde hem in dat witte missiegewaad achter de muziek aan naar de kerk zien lopen. Een missionaris met een witte toog aan zie je zelfs in de mis siebladen sinds lang niet meer. Hij doet in Afrika heel eigen tijds grotestadswerk, maar zijn voor buiten-Roermondse be grippen opvallend trouwe thuisfront had voor zijn zilve ren priesterjubileum duidelijk de voorkeur gegeven aan het traditionele beeld van de zie- lengaarder. Hij is er de man niet naar zijn supporters teleur te willen stellen. De fanfare zet zich weer in beweging. Hij, gevolgd door fa milieleden en vrienden, er ach teraan. De toog staat hem best goed, constateer ik. Hij draagt er een prachtige, veelkleurige Afrikaanse stola over. Hij zou een goed figuur hebben gesla gen op de bijeenkomst van de paus met de religieuzen, die op ditzelfde moment in Utrecht plaatsvindt, en waar zelfs nog nauwehjks een zwarte toog te bekennen is. Een beetje onthutst neem ik de gereserveerde plaats in die me door de ceremoniemeester wordt aangewezen. 'Veel te ver vooraan', denk ik. Ik voel me een voor- en indringer. Het ge mengde koor achter het altaar blijkt een dubbel koor te zijn. De mannen zingen de Grego riaanse gezangen, de vrouwen Nederlandse hymnen. De paro chie zingt mee. Hoe lang zal het geleden zijn dat ik het Credo in het Latijn heb horen zingen? Toch vormen, al na een paar strofen, de woorden zich als vanzelf in mijn mond. Ik kende ze dan ook al voor ik er één van verstond. Vroeger ging je zo vaak naar de kerk dat je de tek sten van de gezangen vanzelf oppikte. Zo leren kinderen te genwoordig, denk ik, hun eerste Engels van de televisie. Collecte Het is opeens allemaal weer zo vertrouwd wat er gebeurt dat ik er een warm gevoel van solidariteit door krijg. Een beetje ontroerd raak ik ook. De twee con-celebranten, zelf ook WIM KOCK missiepaters, getuigen van het zware en goede werk dat de ju bilaris doet in Afrika.Daar door móeten zijn gedachten wel teruggaan naar zijn eigen kud de in Accra, Ghana. Die weet pas wat feestvieren is. Ook in de kerk. Hij heeft er vorige maand nog over verteld. De dienst op Goede Vrijdag had bijna vier uur geduurd. Goede Vrijdag is daar, veel meer dan Pasen, het hoogtepunt van de Goede Week. Een kerk vol mensen in bonte kleding. Hele gezinnen. Uitbundig wordt er gezongen, in de handen ge klapt, gedanst zelfs. Eerbied wijkt er voor een blijheid, ver geleken waarbij de spreekwoor delijke roomse blijheid het niet verder brengt dan een kramp achtige grimlach. En ze zijn gul, die Afrika nen. De meeste mensen daar heten naar de dag van de week waarop ze zijn geboren. Als ik als Ghanees zou zijn geboren op dezelfde dag waarop ik hier het eerste levenslicht zag, dan zou ik Kwame hebben geheten, een naam die wereldwijd be kend werd omdat Ghana's eer ste president zo heette. Kwame Nkroema. Kwame betekent za terdag. Bij de collecte voor de kerk doen alle Kwames een duit in hetzelfde zakje. Dat doen ook alle Kofi's en Kwasi's enz. Vervolgens wordt gegeken welke naamgroep het meeste gegeven heeft. Dat veroorzaakt wedijver en het verhoogt de op brengst van de collecte. Heel slim. Patronaat Als de jubilaris voor de tweede keer die dag met mu ziek van huis wordt gehaald, ditmaal door de tamboers en pijpers van het korps 'Juliana', blijkt hij zijn witte toog te heb ben geruild voor een gewoon net pak. De muzikanten bege leiden hem naar het Patronaat. Niks 'ontmoetingscentrum' of zo. Gewoon patronaat. Ze heb ben het ook niet 'De Schakel', 'De Ark', 'De Bussel' of 'De Roestbak' genoemd. Het staat er met kloeke, wat scheefgezak te en dof geworden letters op: patronaat. De burgemeester zit er ook weer. Opnieuw met de ambts keten om. Maar hier komt het wereldlijk gezag letterlijk op de tweede plaats. Volgens het pro gramma mag de burgervader pas een uur na aanvang van de receptie het woord voeren. Eerst komen de pastor, het kerkbestuur en de parochianen aan de beurt en zo hoort het natuurlijk ook. Met de moed, geput uit mijn plaats op de derde rij in de kerk vanmorgen, dring ik me nu opzettelijk tussen het kerkbestuur en de grote, nog snel groeiende tros van paro chianen. Huiselijke plichten roepen me weer noordwaarts. De burgemeester heeft het na kijken. Op dat moment onge veer is de paus in Utrecht net begonnen aan zijn ontmoeting met de vertegenwoordigers van het pastorale werk en de paro chies. Ik ben blij dat ik naar Limburg gegaan ben om mijn vriend de jubilaris te feliciteren. Illllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllltlllllllll!lllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllll£ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrplstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 DINSDAG 14 ME11985 T5 PAGINA Als de regering vast blijft houden aan de koppeling tussen de prijs van aardgas en die van huisbrandolie dan is een aanzienlijke verho ging van de stroomtarie- ven onvermijdelijk. Op dit moment is 65 pro cent van de elektriciteitscen trales in Nederland voor de stroomproduktie aangewe zen op aardgas. Dit blijkt uit het concept-jaarverslag van de Samenwerkende Elektri- citeits Productiebedrijven (SEP). Een SEP-woordvoer- der heeft dit desgevraagd meegedeeld. Uit het jaarver slag blijkt dat de stroomprijs voor de consumenten door de stijgende aardgasprijzen niet- meer in de hand is te houden. Volgens de woordvoerder zal de prijs van het aardgas voor industriële gebruikers zoals de elektriciteitscentra les spoedig het niveau heb ben bereikt van de prijs voor kleinverbruikers. Het gevolg daarvan zou volgens hem zijn dat de stroomprijs in een aantal sprongen fors omhoog gaat. De SEP noemt de koppe ling tussen de prijs van aard gas en huisbrandolie onaan vaardbaar. Maar volgens de woordvoerder maakt het ka binet ondanks herhaaldelijk aandringen van de stroom- producenten geen aanstalten om de koppeling ongedaan te maken. Enkele weken gele den drong de raad van com missarissen van de SEP er bij het parlement en kabinet nog op aan om die koppeling on gedaan te maken. De gezamenlijke elektrici teitsproducenten zijn verder bezorgd over het streven van minister Winsemius (milieu) om kolengestookte centrales te verplichten de uitstoot van gassen voor 100 procent te ontzwavelen. De bewinds man wil de doorvoering van deze ontzwavelingsinstalla ties ineens terwijl de SEP een fasegewijze invoering wil. De plannen van de minister kos ten de stroomproducenten 380 miljoen gulden extra. Daar staat een vergoeding van 110 miljoen gulden genover. Door de hoge kosten van 4 ontzwavelingsinstallaties wordt het voordeel van goej. kopere kolenstook volgens 4 SEP teniet gedaan. Dit omdji het voordeel moet worde, gebruikt om de dure ontzwj, veling te financieren. Vol. gens de SEP-woordvoerdei sterken de ontwikkelingen oi stroomproducenten in iedet geval in het streven naai minder gas- en meer kol®, gestookte centrales en nan een snelle besluitvorming over het al dan niet uitbrei den van kerncentrales. JERUZALEM/ CAIRO (REUTER/ UPI/ DPA/ AFP) - Terwijl de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, het af gelopen weekeinde tij dens zijn missie in het Midden-Oosten pro beerde de weg vrij te maken voor vredeson derhandelingen, heeft Israël duidelijk ge maakt dat het niet zal praten met leden van organisaties die gebon den zijn aan het Pales tijnse Nationale Hand vest. Daarmee lijkt Is raël zijn standpunt ten aanzien van Arabisch/ Israëlische besprekin gen te hebben verhard. „Israël is bereid directe onderhandelingen aan te gaan met een Jordaans/Pa lestijnse delegatie zonder le den van organisaties, die zijn gebonden aan het Pa lestijnse Nationale Hand vest", zo stond in een com muniqué dat zondag werd uitgegeven na de wekelijkse kabinetszitting. Tot nu toe heeft de Israëlische regering zich op het standpunt ge steld dat zij weigert te pra ten met leden van de PLO. Door deze verklaring lijkt zij ook contacten uit te slui ten met leden van de Pales tijnse Nationale Raad (PNR) (het Palestijnse parlement in ballingschap), die geen lid zijn van de PLO. Bij de Amerikaanse regering leeft het idee van overleg met Pa lestij nen uit de PNR, die niet George Shultz -fotoap Shimon Peres -fotoap behoren tot de PLO. Het Pa lestijns Nationale Handvest, waarin wordt opgeroepen tot gewapende strijd tegen Israël, is in 1968 door de PNR bekrachtigd. De Israëlische premier Shimon Peres bracht het standpunt van zijn land aan Shultz over tijdens een ont- bijtbespreking. Daarna ver trok Shultz naar Egypte en Jordanië. Er ontstond enige ondui delijkheid over de Israëli sche stellingname. De direc teur-generaal van het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde dat het tijdens het kabinetsberaad niet precies duidelijk was geworden of Israël contac ten met PNR-leden onher- roeplijk uitsluit. Sommige Israëlische functionarissen achten het mogelijk dat de regering opzettelijk een dubbelzinnige verklaring aflegde om eventuele kandi daten voor een Palestijns/ Jordaanse delegatie indivi dueel te kunnen beoordelen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir, verklaarde dat de PLO en de PNR voor Israël hetzelfde zijn. „Dit or gaan (de PNR) beslist altijd over het beleid en de activi teit van de PLO en daarom is het niet mogelijk enig on derscheid te maken tussen dat orgaan en de PLO", al dus Shamir. Koning Hussein van Jor danië zal Shultz een lijst overhandigen van Palestijn se onderhandelaars. Dat heeft de Palestijnse burge meester Elias Freij van Bethlehem verklaard. Hij zei niet te weten wie er op die lijst staan. Waarnemers beschouwen de gematigde Freij zelf als een mogelijke kandiaat voor een Pale stijns/Jordaanse delegatie. Shultz, die zondag eerst van Jeruzalem naar Cairo vloog en daarna naar Jorda nië vertrok, zei dat het vin den van Palestij nen voor onderhandelingen met Is raël de sleutel is naar voor uitgang in het vredesproces. Hij erkende daarbij dat het vinden van Palestijnse on derhandelaars, die aan vaardbaar zijn voor zowel Isra'el als de Arabieren, een van de grootste problemen is. De Egyptische president Hosni Mubarak, die een on derhoud van enkele uren had met Shultz, riep Wash ington op een actievere rol te spelen in het vredesproces in het Midden-Oosten. Ook ko ning Hussein heeft bij de VS aangedrongen op een grote re inzet. PLO-leider Yasser Arafat wees het Amerikaanse idee van vredesbesprekingen met niet-PLO-ers resoluut van de hand. „Wij zijn met koning Hussein overeenge komen dat een delegatie di rect moet worden gevormd uit de Jordaanse regering en uit de PLO", zo verklaarde Arafat op een persconferen tie in Peking. De PLO-leider brengt momenteel een be zoek aan China. Volgens Arafat is het aan Washington om nu de vol gende stap zetten. „Zij moe ten in beweging komen, wij hebben voldoende toegege ven". Op de vraag of er na men circuleren van niet- PLO-ers voor een delegatie antwoordde Arafat: „Het is geen kwestie van namen. Het gaat om de principes". Hij stelde dat de VS nog geen namen hebben ontvan gen van kandidaten voor een Palestijns/Jordaanse delegatje. ZONDER enige terughou dendheid, zonder enige schaamte ook, gaf hij het voor de radio toe: ja hoor, om die Japanse delegatie gunstig te stemmen had hij een x aantal Volvo's naar Schiphol gestuurd, en om hen - ha ha! - meteen écht met de kwaliteiten van het Nederlandse product te la ten kennismaken, had hij een bijna even groot aantal hoogblonde dames achter het stuur gezet. Eigengereid? Niet in het minst, want Lubbers én Bol- kestein waren op de hoogte, dus politiek was de zaak ge dekt. Een misser? Nee, wel in tegendeel, want de Japan ners waren zeer tevreden geweest over deze aanpak, ze hadden dat persoonlijk aan Lubbers laten weten, dus als de Export Voorlich tingsdienst de zaken nou in de toekomst een béétje han dig aanpakte Charl Schwietert, ooit Nos-redacteur en ooit - een paar dagen - staatssecreta ris van defensie, is inmid dels ook bij de EVD - waar hij adjunct-directeur was - alweer vertrokken. Zijn tamelijk non-confor mistische aanpak bij dit dienstonderdeel van Econo mische Zaken was dus wel licht een borreltafel-verhaal gebleven, als bij de begro tingsbehandeling van EZ de socialistische senator Schinck er niet de aandacht op had gevestigd. Hij toonde zich in elk geval niet zo ge charmeerd van deze 'ver koopmethode'. Van Aardenne gaat van daag in op de vragen van Schinck. Het zal hem niet meevallen een formulering te vinden die het beleid van zijn staatssecretaris Bolke- stein (Buitenlandse Handel) rechtvaardigt, en die tege lijk genade kan vinden in de ogen van die andere staats secretaris, die in het kabinet waakt over de gelijke be handeling. HET heeft even geduurd, maar het Presidium (dage lijks bestuur) van de Twee de Kamer heeft het parle ment weer ruimtelijk geor dend. Wagenaar (ex-RPF) en Dijkman (ex-Scholten Dijkman) hebben weer een eigen stek in de groene bankjes. Plaats genoeg, zal de leek zeggen, maar sinds de komst van Janmaat (ex-Centrum- partij) is dat alleen theore tisch nog waar. Geen der Kamerleden namelijk wenst naast deze aanhanger van algemeen als zeer rechts be oordeelde denkbeelden te zitten. En evenmin achter hem. De enige die daarmee heeft ingestemd - maar dat is omdat hijzelf altijd elders in de Kamer zit - is voorzit ter Dolman. Toch heeft het Presidium nu een oplossing gevonden, en één die verbluffend is in haar simpelheid: Wagenaar en Dijkman hebben gewoon van plaats geruild. De neo- radikaal ingeklemd tussen Leerling (RPF) en Schutte (GPV), en tegenover de twee fracties waartoe hij eerder deze kabinetsperiode be hoorde: het CDA en de groep Scholten Dijkman. En Wagenaar, ook met het zicht op zijn vroegere fractielei der, aan de overkant inge klemd tussen CDA en WD. Daarmee zijn de proble men weer even opgelost - in ieder geval tot Jan Nico Scholten (nu nog Scholten Dijkman) zijn nieuwe par tijpolitieke keuze bekend maakt. „HET probleem met veel CDA'ers is dat ze zo be stuurlijk denken, in pyrami- deverhoudingen. Tree na tree kom je hoger. En veel buigen naar boven. Onder kruipers, heet dat in goed Nederlands." (IKV-secretaris Mient-Jan Faber) IS Borgman het beu in de Kamer? De problemen bij het CDA zijn kleiner dan bij de VVD, dat klopt, maar door de onstuimige groei van de sociaal-democratie wordt het ook bij de chris ten-democratie straks drin gen. In de Kamer en - Deo F. Borgman (CDA) - fotodestem/johanvangurp Engwirda - fotodestem/johanvangurp volente - zeker in het kabi net. Borgman, specialist Volksgezondheid van de CDA-Kamerfractie, laat zich in de laatste editie van CD/Aktueel uitgebreid aan de tand voelen over zijn spe cialisme, met als meest in het oog springende uit spraak de opmerking dat er in de volgende kabinetspe riode een MINISTER van Volksgezondheid moet ko men. Borgman, die het bij deze half-afgemaakte sollicitatie laat, haast zich eraan toe te voegen dat staatssecretaris Van der Reijden (ook CDA) een 'goed beleid' voert, maar iedereen herinnert zich nog de publieke rel vorig najaar, toen CDA-leider De Vries een WD-motie meetekende, waarin het beleid van beide bewindslieden op WVC - de CDA'ers Van der Reijden én Brinkman - werd gekraakt. De Vries, die zich op voorstel van Borgman in dit wespen nest had gestoken, restte la ter nipt anders dan een sma delijke terugtocht. In CD/Aktueel zegt Borg man dat er grenzen aan de zorg zijn, dat het een goede zaak is dat je daarover kunt discussiëren en dat je keuzes moet maken. En dat sluit aardig aan bij het taalge bruik van een politicus die het liefst ook nog wat verder wil schoppen dan Kamerlid. DE pulppers zal er binnen kort wel sappige verhalen over brengen, onder de kop 'Kamerlid spioneerde aan Nederlandse kust' of 'Wat deed Engwirda op strand van Scheveningen?' Veel was er niet aan de hand, alleen de opname van een klein promotiefimpje, inderdaad op het Scheve- ningse strand, had nogal wat voeten in het zand. Want nog voor 'Take one' werd gegeven, stapte een man in blauwe jas naar vo ren, legde zijn hand op de lens en kondigde aan dat hij er de politie bij zou halen. Engwirda, toch al niet de meest begenadigde spreker in de Nederlandse volksver tegenwoordiging, moest in derdaad even later enkele vertegenwoordigers van de strandpolitie uitleggen wat hij aan het doen was, waar om hij dat deed en dat hij inderdaad niet beseft had daarmee in overtreding te zijn. Hoewel.na enkele spie dende blikken door de came ra waren ook de politiemen sen ervan overtuigd dat in het minieme stipje aan de einder niet direct een vaar tuig van Rijkswaterstaat, die blijkbaar niet mogen worden gefilmd, te herken nen was. Toen Engwirda eindelijk weer verder mocht, had hij in elk geval een groter pu bliek dan zich gemiddeld voor opnamen van zendtijd voor politieke partijen inte resseert. En dat was toch weer meegenomen. DE Tweede Kamer begint vandaag met een door Cas- tricum (PvdA) aangevraagd debatje over het Industrie- en Havenschap Moerdijk en de correspondentie daarover tussen de Brabantse Com missaris der Koningin Van Agt en premier Lubbers. Daarna worden alleen nog behandeld het wetsvoorstel tot oprichting van de Post bank NV. en het Kamerver slag van een eerder gehou den mondeling overleg over de reis van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) naar Moskou, begin april. De Eerste Kamer begint met de behandeling van de Onderwijsbegroting, en maakt vervolgens het be leidsdebat over de begroting van Economische Zaken af. Eindredactie Frans Boogaard MET 'handenarbeid' zullen de meeste kandi daten van mavo, havo en vwo hun examen met enige speelsheid hebben afgesloten. Een leraar noemde het een mooie afsluiting van een exa menperiode. Handenarbeid bij vwo was niet zo heel moeilijk voor leerlingen die de basisstof beheersten. Bij goede beeld analyses was de de beant woording van de vragen niet zo'n punt meer. Ook de on derwerpen waren aardig ge spreid over futurisme, con structivisme en sociale wo ningbouw. Volgens een van de leerlin gen stond dit examen heel dicht bij de stof. Spaans bij vwo was buiten verwachting moeilijk, zowel wat teksten als vragen be treft. Er waren teksten over een terugkeerproject, over Picasso, over de Zuidameri- kaanse schrijver Julio Corta- zar, over een door verkeers wegen omsloten krottenwijk en over de schoolstrijd. Bij tekenen voor havo wa ren de reprodukties over een iets kleiner formaat van een zeer goede kwaliteit. Bij ver uit de meeste vragen kon het antwoord bij een goed ge richt waarnemen direct van de afbeeldingen worden af gelezen. Het Spaans bij havo was goed te doen. Het waren ac tuele teksten onder andere over een staking in een bode ga en over een stukje auto baan, waar te lang gewacht moet worden met het betalen tol betalen vanwege het te kort aan loketten. Mavo C en D kregen gis termorgen naast beeldende vakken 'muziek. Inhoudelijk was het examen redelijk van kwaliteit. Er zat alles in, waarop de leerlingen waren voorbereid. Ook was er een aardige spreiding over de vragen. Handenarbeid voor mavo deed heel prettig aan. Dat idee was er bij zowel leerling als leraar. Er werden vragen gesteld, die niet buiten de lesstof gingen. In de middaguren deed een klein aantal kandidaten Spaans. In het algemeen wa ren ze, aldus de docente, te vreden over het examen. Zowel lerares als 200 leer lingen van de afdeling Kin der- en Jeugdverzorging van de middelbare beroepsoplei ding M.H.N.O. uit Breda von den het CITO-exameri moei lijk. „Er zitten veel pittige vragen in over anatomie. Op zich niet zo erg, want dat hebben ze geleerd. Maar daardoor wordt het examen wel theoretisch. Ik denk dat ze te weinig tijd hebben om over al de vragen lang noeg na te denken", aldus lerares gezondheidsleer, me. vrouw A. Schoenmakers. Volgens de lerares waren te veel vragen gericht op vet- pleegkunde. „Welke tempe ratuur oordruppels moeten hebben, is meer een vraag uil de verpleging dan voor kin- der- of jeugdverzorging. vraag naar de negatieve vochtbalans van een 1 vind ik voor mijn vak ook niet representatief. Als je bij een peuterzaal werkt, hoef je zulke dingen echt niet te we ten". Na het examen werd dui- delijk dat de lerares het exa men goed had ingeschat, ft reacties van een zestal leer lingen varieerden van 'moei lijk' tot 'erg diepgaand'. Het examen Nederlands, dat gisterenmorgen is afge nomen, bestond uit vijfen veertig vragen over twee teksten. De eerste tekst, een artikel uit de Volkskrant was volgens lerares Neder lands, Mevrouw M. van Goch moeilijker dan de tweede „Het artikel met de kop, 'Het ze tegen de vos mondt uit ia roep om geweer' vroeg veel inzicht. Eerst werden enkele inzicht-vragen steld, waarna vragen volg den over details. De tweede tekst droeg de titel 'Gehandi capten willen ook wel eens reizen'.Deze tekst, uit Hel Parool, was beduidend mak kelijker dan de voorafgaan de. Ik verwacht goede resul taten van het examen". De vierhonderd leerlingen, die zich over het examen Ne derlands bogen, waren tevre den over de onderwerpen van de teksten. „Meestal zijn de teksten erg saai. Deze tek sten waren leuk om te lezen" Zo merkte een leerling op. Het examen - natuur-en scheikunde werd gisteren met gemengde gevoelens ont vangen. Leraar en leerlingen vonden het natuurkundige gedeelte van de toets moeilij ker dan de vragen over scheikunde. De addertjes on der het gras waren talrijk. Eén vraag luidde: Als oranje licht op een roodwitte vlag valt, wat voor kleur krijgt* vlag dan? Enkele leerlingen stormden na het examen de lerarenkamer binnen met mededeling dat de vlag zwart/oranje of zwart/witol rood/oranje zou kleuren, ft leraar scheikunde gaf uit komst. Het was roodbranje. (ADVERTENTIE) Zet uw vakantiegeld even opzij totdat u het echt nodig hebt, voor uw vakantie of andere doeleinden. Onze Girospeciaal-rekening is daar bij uitstek geschikt voor. Die biedt u een hoge rente (momenteel 53A% per jaar) en de mogelijkheid om f 3.000,- per maand, zonder kosten, op te nemen. Dat is pas echt makkelijk S. sparen. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. niNSPAG 14 ME11985 Van onze Haagse redactie j njgN HAAG - Het geschil over de 1 verkorting tussen de ambtenarenc minister Rietkerk (Binnenlandse Zi slist in het voordeel van de centrale/ De te hulp geroepen advies- enl commissie (commissie Albeda) vi; ambtenaren recht hebben op twaJ vrije dagen. De ambtenarencentrales zelf dat een verkorting van de werkwj naar 38 uur overeenkomt met 13 if dagen, maar zij kwamen RietkerH met een eis van 12 dagen. Rietkerk v wilde niet verder gaan dan 11 dagen Hij dreigde zelfs afspraken die I Acti DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van de con sument in de economie is tussen januari en april licht gedaald. Deze daling had geen in vloed op de mening van de consumenten over de eigen fi nanciële situatie. Dat blijkt uit een CBS-onderzoek, dat maandag is gepubliceerd. De enquête wordt vier maal per jaar gehouden. Het oordeel van consumen ten over de ontwikkeling van de economische situatie in de afgelopen 12 maanden valt ten opzichte van de voorgaande enquête minder positief uit: thans meent 35 procent van de ondervraagden (januari 40) dat de economische situatie beter is geworden, 27 procent (januari: 28) dat deze slechter is geworden en 32 procent (28) dat deze ongewijzigd is geble ven. Het oordeel over de finan ciële situatie van het eigen huishouden in de komende twaalf maanden is in vergelij king met januari 1985 nauwe lijks veranderd. Twaalf pro cent (14) verwacht een verbe tering, 22 procent (25) een ver slechtering en 61 procent (56) geen wijziging. De verwachtingen ten aan zien van werkloosheid zijn pessimistischer geworden. Dertig procent (22) verwacht dat de werkloosheid zal stij gen, 35 procent (eveneens 35) dat deze gelijk zal blijven, en 31 procent (39) dat de werk loosheid zal dalen. tijd ove mep meni uitr/f kingj nieu geve bank, fl de s de waaf vers v( king gen brei< zend ten eenk de in Cruise-schip HET Nederlandse cruise-schip 'Cornells W. Kroes' dat sindis twee maanden tochten maakt op de rivier de Rhone in Frankrijk, is de nacht van zondag op maandag bij La Voulte, in de Ardèche, gezon ken. Het schip was zondag- mid met Een deri port maa men pass en d gen het INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA CATHARINASTRAAT 15, TEL.: 076-222433 GOES GROTE M/P-" TEL. 01100-30870. PAUS Johannes Paulus II heeft gister aan zijn pastorale bezoek aan Nedei troostrijke euoharistieviering met ziekr woog de paus zich de rest van de Haag Politieke circuit. Premier Lubbers - die in zijn interei ket uitkomen katholiek te zijn - wees 1 O® vrijwel alle regeringen ter wereld t Paus ook niet vreemd zullen zijn. Zo er duidelijk dat binnen onze samenleving manier wordt aangesproken door de g 'deze tijd; en dat niet iedere groepering te veranderingen verwerkt die wij in de schillende groepen zitten in verschillen en bewustwording. „Datzelfde ondervir de katholieke wereldkerk", voegde de p aan toe. En gelijk heeft hij natuurlijk. Al 9e premier middenin de problemen van wncie. Hij heeft er wellicht privé, ma doorlopend mee te maken. De nog altijd zeer zelfbewuste mevr de afgelopen dagen in haar functie var 3x1 kritisch opgemerkt dat de paus no 'opend opkomt voor de mensenrechte "aaide die opmerking gisteren, maar Torrri van een wens. De wens namelijk, ™e en leider van de wereldkerk van ka en voor de eerbiediging van de recht- he« s wens,e o°k hardop dat de pau effen wanneer in de wereld wapens van brood. Hij werd bij wijze van spreken op zij anuit het Catshuis reed de paus naar hMn om er de 'eden van het totefnatii of h ps DiPlomatique te ontmoeten. Ir 'bemoedigende pastorale woorden sj IJselijke plaats harde politieke woor tóch voor een elnde aan de bewape Ljhtvaardige wereldorde, voor meer speet binnen en tussen de volkeren v nSt rassenscheiding en apartheic et acceptabel assimilatiepatroon tusse ™us sprak in het Engels, maar het wor 3 al die Nederlandse toespraken qu< rne®r hebben gekost. net zal degenen die uitermate scepti; uitn ezoek staan deugd hebben gedaa von 6kend in het door hem geprezer Vrede en gerechtigheid heeft gehoi

de Stem | 1985 | | pagina 2