3 6 Sportief gezien had er meer in gezeten9 BESTUUR VLISSINGEN NEEMT VOORTREKKERSROl Stap voor stap naar betaald voetbal in Zeeland Ruimten Van den naar Zeei OVET bie< arbeidspla Veerhavens en Breskens feestelijk in gi Stiller Planning Concurrentie Voorbeeld Haalbaar Voorzichtig Rijp Aanspreken RECORD VERSPRINGEN VAN HENK VISSER WANKELT NA ARBEIDSTIJDSV1 DINSDAG 14 ME11985 T6 PAGINA SPQRfl Door Romain van Damme MIDDELBURG - Ooit was het Zeeuws amateurvoetbal in Nederland toonaange vend. Ongeveer twintig jaar geleden werd er met ontzag gesproken over de prestaties van Vlissingen en vooral Middelburg. De club uit de Zeeuwse hoofdstad veegde een aantal jaren achtereen de vloer aan met de concur rentie. In de zuidelijke eerste klasse E, toen was er nog geen sprake van hoofdklassen, werd maar liefst vier maal achtereen het kampioenschap naar Walcheren gehaald. Dat allemaal in een klasse die bol stond van de kwali teit. TSC uit Oosterhout, nu gepromoveerd naar de hoofdklasse, Sparta'25, UNA en Helmond brachten des tijds uitstekend voetballen de teams op het veld. Maar het was vooral Middelburg dat met de prijzen ging lo pen. Drie keer kon er gefeest worden omdat het lands kampioenschap behaald werd. Met spelers als Arie Delmotte (later naar NAC), doelman But, Jules Vogel, Wim de Vos en de onbere kenbare Bert Pentury, nu als laatste man spelend bij dè concurrent Vlissingen. En wie kent de naam Rob Moens niet. De lange spits van Vlissingen die aan de lopende band scoorde. Sinds die periode is het rond het Zeeuws voetbal echter aanmerkelijk stiller geworden. Langzaam maar zeker werd de inbreng van de clubs uit de 'eilandenpro vincie' kleiner. Middelburg speelt momenteel in de tweede klasse, Vlissingen is onlangs in die klasse kam pioen geworden en mag het volgend seizoen in de eerste klasse proberen. Verder herbergt Zeeland in Oostka- pelle nog een zaterdageer steklasser en enkele twee deklassers, verspreid over de gehele provincie. Als het aan de voetbalclub Vlissingen ligt, komt daar de komende jaren verandering in. In het Zeeuwse stadje aan de monding van de Westerschelde heeft men grootse plannen. Betaald voetbal in Zeeland. Althans, dat is het streven van een aantal mensen die het voet bal in het Zeeuwse een face lift willen geven. De eerste stap is inmiddels gezet. Vlis singen in de eerste klas. Nog niet voldoende om met suc ces bij de KNVB een verzoek tot toetreding in de betaalde sector te deponeren. Nog even geduld derhalve. „Zeker", zegt Piet de Jong, bestuurslid van het ambi tieuze Vlissingen, „we moe ten met beide benen op de grond blijven staan. Eigen lijk zijn we twee jaar gele den begonnen. Toen hebben we een vijfjarenplan opge steld. Meer prestatiege richt". Daarom werd trainer Kees Vermunt, geen onbe kende voor de club, opnieuw naar Vlissingen gehaald. „Een trainer die uitstekend in het streven naar betaald voetbal past", meent Piet de Jong, „bij clubs als RBC en RKC heeft hij bewezen een goede trainer te zijn. Ik loop al een aantal jaartjes mee in de sport. Maar ik heb nog nooit iemand getroffen die zo met zijn vak bezig is. Geen enkel detail wordt over het hoofd gezien". Dat moet uiteindelijk lei den tot een periodetitel in de hoofdklasse. De sleutel om de deur naar het betaald voetbal open te krijgen. Die periodetitel moet, als alles volgens planning verloopt, in het seizoen '88-'89 gepakt worden. Zover is het dus nog niet. „Toch een redelijke ter mijn", vindt Piet de Jong, die in het Middelburgse eta blissement 'De Tamboer' best bereid is de plannen toe te lichten. „Gemakkelijk zal het niet zijn. Ik wil niemand op de tenen trappen, maar hier is na de succesperiode van Middelburg en Vlissingen een groot aantal jaren een passief beleid gevoerd. Er gebeurde weinig. Nu willen we met een prestatiegericht plan wat leven in de brou werij brengen. Dat is niet gemakkelijk. Je merkt dat bij Vlissingen. Trainer Ver munt weet wat we willen. Daar wordt door hem aan gewerkt. Voor de spelers is dat allemaal nieuw, een kwestie van wennen". Maar in het Zeeuwse speelt meer. Piet de Jong weet wat er bedoeld wordt. De mentaliteit, de concur rentie tussen de clubs. Al is dat de laatste jaren wel wat gesleten. „Vroeger", herin nert Arie Delmotte, de vleu gelverdediger uit het succes volle Middelburg-team, „was dat veel erger. Als er iemand van Middelburg naar Vlissingen ging, werd hij daar op aangekeken. Dat was een doodzonde. Zoiets deed je niet. Nu spelen er voetballers uit Vlissingen in Oostkapelle". Maar toch. Walcheren, waar ruim 110.000 mensen wonen, telt 21 verenigingen. De onderlinge concurrentie is dan ook nog steeds groot. Vandaar dat Piet de Jong opmerkt: „Dat wordt het grootste probleem. De men sen op één lijn krijgen. Je moet het daarom geleidelijk opbouwen. De mensen hier moeten wennen aan dat idee, betaald voetbal in de provincie. Ik ben geboren in Friesland geboren, maar ik woon al vanaf mijn achtste in Zeeland. Ik ken de menta liteit. Weet je, Zeeuwen zijn twijfelaars. Ze kijken graag eerst de kat uit de boom. Zo gaat dat hier. Precies, er wordt snel gezegd, waarom is dat allemaal nodig? Het gaat zo toch goed." Piet de Jong draagt een voorbeeld aan. Om aan te geven dat een Zeeuw even tijd nodig heeft om warm te worden voor iets nieuws. „Ik heb altijd in de tennissport gezeten. Nou, Zeeland telt 350.000 inwoners. In het land van de blinden is eenoog ko ning. Maar om je verder te ontwikkelen in de sport, is het nodig de grens eens over te gaan. Daarom wilde een sponsor geld steken in de tennissport. Om onder ande re dat mogelijk te maken. Maar dat is niet gelukt. Wij, en dan bedoel ik een aantal mensen die zich voor deze zaak inzetten en de sponsor, weten wat wedstrijdsport is. 'De mensen op een l||n krijgen dat is het grootste probleem' In het betaald voet bal 1$ Zeeland een witte vlek. Nu Drente In Emmen een eer ste divisieclub bin nen de grenzen krijgt, Is Zeeland straks de enige pro vincie waar geen be taald voetbal ge speeld wordt. Door menigeen In Zee land wordt als een zegen ervaren, an deren vinden dat het tlld wordt dat SC Cambuur eens op bezoek komt. Ook de KNVB heeft wel oren naar een be taalde club aan de boorden van de Westerschelde. De heren In Zeist zullen echter nog even ge duld moeten heb ben. Maar er wordt aan gewerkt. BIJ de voetbalclub Vlissin gen, dit seizoen ge promoveerd naar de eerste klasse, Is een aantal mensen druk doende om te on derzoeken of alle maal haalbaar Is. Volgens Plet de Jong, bestuurslid van Vlissingen, wel. Piet de Jong: „De mensen moeten wennen aan dat idee, betaald voetbal in Zeeland. Je moet het langzaam opbouwen". - foto jaap wolterbeek Wij kennen de sfeer waarin gepresteerd moet worden. Een wat zakelijke sfeer. En daar wordt nu aan ge werkt". Walcheren is niet groot. Ons kent ons. Zeeuwen hou den niet van grootspraak. Een stug volk, wordt alom beweerd. Niet helemaal cor rect, maar goed, dat is weer een ander verhaal. Zeeuwen hebben wel een hekel aan mensen die hoog van de to ren blazen. Piet de Jong formuleert voorzichtig: „Ik zie het in groter verband. In Zeeland is het met de teamsporten moeilijk door de versnippe ring. Veel kleine dorpen met hun eigen vereniging. Vlis singen telt ook al zes voet balverenigingen, ieder met hun eigen achterban. Aan de ene kant wil de Zeeuw wel, aan de andere kant wordt gezegd, ach, laat maar. Dat doorbreken is niet gemakke lijk. Er is al gepraat over een samenwerkingsverband. Daar komt niet zo erg veel van terecht. Je moet daarom zelf iets afdwingen. We heb ben nu een doelstelling, be taald voetbal in Zeeland. Dat moet bereikt worden. Iedereen heeft daar profijt van. Het gaat weer wat le ven. Nogmaals, zonder iemand pijn te willen doen, het is jaren een wat dooie boel geweest. Door de zaken bij Vlissingen zijn er toch veel mensen wakker ge schud. Toen wij begonnen met dat vijfjarenplan heb ben we eerst bekeken of het met het materiaal, dat toen voorhanden was, mogelijk was. Dat lukte niet. Dus zijn er mensen van buitenaf ge komen. In mijn ogen een slechte zaak. Nu we eer steklasser geworden zijn, is er wellicht wat meer aan trekkingskracht. We zullen er voor moeten zorgen dat we een goede jeugdopleiding krijgen. Je moet je eigen identiteit bewaren. Let wel, ik ben geen tweespaltzaaier. Er zal heus wel eens met een scheef oog naar ons gekeken worden. Dat weet je gewoon. Maar alles went". Tijd om hét allemaal eens wat concreter te bekijken. Is Walcheren wel groot genoeg voor betaald voetbal? „Na tuurlijk", zegt Piet de Jong, „er wonen hier 110.000 men sen. In een straal van 80 ki lometer is er op dat gebied geen enkele concurrent. We hebben Zuid-Beveland nog. Nee, dat hoeft geen pro bleem te zijn. Anderhalf jaar geleden hebben we eens gepolst in Zeist. Toen had ik een begroting gemaakt, af gestemd op de subsidie die je dan van de KNVB krijgt, acht contractspelers en uit gaande van een sponsor en een gemiddelde van 1500 toeschouwers. Dat moet toch haalbaar zijn. Het budget was zes ton. Trouwens, in Zeist was men enthousiast. Stel dat we naar de hoofd klasse promoveren en perio dekampioen worden, dan zal de KNVB heel gewillig zijn. Dat heb ik daar wel ge proefd. Inderdaad, zoals nu met Emmen in Drente ge beurt". Ter oriëntatie toog on langs een Vlissingse delega tie naar Waalwijk om eens rond te neuzen bij de debu tant in het betaald voetbal, RKC. „Eens kijken hoe het daar aangepakt wordt", legt Piet de Jong uit, „twee jaar geleden zijn we ook eens in Kerkrade bij Roda JC ge weest. Het begin eigenlijk. Ik ben er van overtuigd dat profvoetbal in Zeeland kan. Bedrijven genoeg. Het moet toch mogelijk zijn die voor sponsoring warm te maken. We hebben bij Vlissingen nu een inventarisatiecommissie jn het leven geroepen. Die brengt straks advies uit. Als we in die hoofdklasse te recht komen en er eventueel sprake is van een stap naar het betaald voetbal, moeten we natuurlijk alles goed af wegen. Is de ambiance aan wezig, kan het financieel en zovoorts. Het moet goed voorbereid worden. En daar willen we aan werken. Stap voor stap". Iets pessimistischer is Wim Jagt, al jaren hoofdad ministrateur bij de KNVB afdeling Zeeland, en daarom uitstekend op de hoogte met het voetbalgebeuren in die provincie. „Ik spreek niet namens de bond", stelt hij met nadruk, „maar ik moet het nog zien. Voor de goede orde, van mij mag betaald voetbal in Zeeland. Niets op tegen. Maar is het haalbaar. Vorig jaar werd het Zee land-toernooi gehouden. Met clubs als Groningen, Beveren en het Westduitse Bochum. Over twee dagen kwamen er 3500 toeschou wers. Nou, dat loopt toch niet over. En ik vind dat je niet alleen afhankelijk moet zijn van sponsors". „De mensen komen wef| meent Arie Delmotte echts „toen wij voor de titel sp den kwamen er 7000 mem kijken. Omdat er gepre teerd werd. Dit seizoen pres.( teerde Vlissingen goed injf tweede klas. De derby tegel Middelburg was weer I langrijk. Daar kwamen 3 mensen op af. En kijk ng| eens naar RBC en RKC. gemiddelde van 2500. Als sj betaald voetbal in Zeelat komt, denk ik dat er msi talent doorbreekt. Nu woil den de beste spelers weggJ haald door clubs als Nac! RBC en Sparta. Dan kunnej ze in Zeeland blijven, vendien, nu gaat er talejJ verloren omdat die gastei geen zin hebben om in Brei of Rotterdam te gaan voet| ballen". Jo de Waal, in de succes volle periode van Vhssinger j destijds een van de steunpi laren van de rood-witten, er| al jaren keuzeheer voorhal Zeeuws elftal, de Zeeuwse! 'bondscoach' dus, is het me:l die mening volmondig eensj „Speltechnisch gezien is| Zeeland rijp voor die s Er is genoeg talent. Met hetl Zeeuws elftal hebben wil goede resultaten geboekt te gen gerenommeerde clubs! Het zou niet slecht zijn. Alsj er op een hoger niveau speeld wordt, hebben de dere clubs daar profijt vaal Je wordt meegetrokket.l Maar inderdaad, het groot-I ste probleem is de menser op één lijn te krijgen. Je! merkt dat nu al bij Vlissin gen. Die mensen zijn zake-i lijk bezig. Die willen hoger op. Dat roept fricties op. Dat zal niet alleen hier zijaj Maar van mij mag het. Prof voetbal is toch een stimu lans. Hier in Zeeland zijn wel wat achter gebleven. Hetl voetbal heeft in een dal ge zeten. Profvoetbal kan alles I wat op een hoger plan til-| len." Dat moet Piet de Jong en zijn maten als muziek in d oren klinken. Maar onge-j twijfeld zal er nog wel eens I een valse noot te horen zijn. „Je moet het zo zien", hij tot slot, „het is altijd een I kruidenierszaak geweest I Nu wordt het een echte zaak I Als we het goed doen, krij gen we een hoop publiciteit Profvoetbal in Zeeland, dat I moet toch aanspreken. Het is I nu toevallig Vlissingen ge l worden. Maar van ons had I het ook in Middelburg oil Goes mogen gebeuren. Ik I heb al gezegd, je moet het in I een groter verband zien Dan zal dat best lukken. Wij willen de kar wel trekken". Door Romain van Damme ARNHEM - Het Nederlands record verspringen is 29 jaar oud. Henk Visser sprong op 17 september 1956 7.98 meter ver tijdens de open Roemeense kampioenschappen in Boekarest Het ziet er naar uit dat dit seizoen het belegen record eindelijk verbeterd zal worden. De atleet die dat kan verwezenlijken, heet Emiel Mellaard. Tijdens het afgelopen indoor-sei- zoen al goed voor 7.99 meter in het Westduitse Dortmund. Henk Visser volgt de verrichtingen van de jeugdige atleet uit Spijkenisse uiteraard met be langstelling. Ook hij vindt het tijd worden dat er in Nederland eens acht meter ver gesprongen wordt. „In Amerika", zegt Henk Visser die met genoegen nog eens terug kijkt naar die tijd, „heb ik een paar keer acht meter gesprongen. Maar die resultaten heb ik nooit aan de KNAU doorgege ven. Destijds had ik geen al te beste verstandhou ding met de KNAU. Ik dacht, barst maar". Henk Visser, inmiddels een zeer geslaagd za kenman aan de andere kant van de grote plas, vindt de hernieuwde belangstelling rond zijn per soontje leuk. Door toedoen van Emiel Mellaard die hem de komende maanden uit het recordboek van de KNAU kan springen. „Ik hoop dat hij het haalt", meent Henk Visser oprecht, „ik heb begrepen dat hij er veel voor doet. Het moet ook wel lukken. De technische nummers waren vroeger veel minder. Het was improviseren, pionieren. Nu is dat allemaal veel meer gespeciliseerd. Indoor zeker. Binnen is het trouwens gemakkelijker springen dan buiten. Dan gaat er immers vrijwel niets aan kracht ver loren". Veertien jaar was Henk Visser toen hij zich bij de alom bekende Amsterdamse voetbalclub Ajax meldde. „Ik was erg snel", zegt hij over die perio de, „daarom zei de coach tegen mij, je moet niet blijven voetballen, je moet naar een atletiekvere niging. Nou, dat heb ik toen gedaan. Naar AAC. Daar ben ik begonnen als hoogspringer." Dat duurde niet lang. Per toeval belandde Henk Vis ser niet veel later in de verspringbak. t „Bij een wedstrijd was er een fout gemaakt. Ik was niet ingeschreven voor het hoogspringen, maar voor het verspringen. Ik heb me daar niet zo druk om gemaakt en ben gaan springen. Ik haal de, precies weet ik het niet meer, ongeveer 6.80 meter. Zonder training, zonder voorbereiding. Hè, dacht ik toen. Dat is een Nederlands record. Dat werd nagekeken. En ja hoor, dat klopte. Dat was in 1949." Het begin van een fraaie carrière die later ge dwarsboomd werd door de KNAU. Henk Visser specialiseerde zich echter niet alleen in het ver- Henk Visser: „In Nederland waardeert men niet wat men heeft springen. „Ik vond dat een doods nummer. Weg gestopt in een hoekje, geen wedstrijdsfeer. Met een a twee sprongen was het bekeken. Ik wilde gaan sprinten, dat vond ik leuker. Ik had in Hans Griek een trainingspartner. Die heeft me leren sprinten. Met 10.5 ben ik Nederlands kampioen geweest". Dat alles had uiteraard tot gevolg dat Henk - foto wim kooyman Visser zich in de nationale selecties sprong en sprintte. Tijdens zijn actieve carrère werd de Olympische vlam driemaal ontstoken. In Helsinki ('52), Melbourne ('56) en Rome ('60). „In Helsinki", weet hij zich nog uitstekend te herinneren, „ver gaten ze me op te halen voor de finale. Ik moest liftend naar het stadion. Verschrikkelijk was dat. Een week eerder had ik 7.57 gesprongen, die af- bestel' s-SS^Se°0oP*e"erS posf >- PAGINA ZEELAND 1 MIDDELBURG - Lodewijk van kaanse ruimtevaarder die in Axel f waarschijnlijk in september een b zal dan in ieder geval Middelburg Dit bezoek vindt plaats op uitno commissaris van de koningin, dr. Cl Berg vorige week een telegram stu wensen met zijn geslaagde ruimtev| De route van het ruimtevliegtc pal over de provincie Zeeland en Vj deze gelegenheid gebruik gemaal] streek vanuit de ruimte te fotogral to's tijdens zijn bezoek aan de pi- aanbieden. De Zeeuwse Amerikaan komt van de provincie Zeeland en de 0 ruimtevlucht hebben meegemaakt, I TERNEUZEN - De directie van het Teij OVET heeft in een telex aan de Ver I beidsplaatsen aangeboden als compcn: verkorting. Over dit aanbod en andere| de FNV tijdens een bijeenkomst op 221 bedrijf vergaderen. Dit verklaarde gisteren een woord\) bond FNV. „Binnenkort krijgen al oJ huisgenoten) een schriftelijk overzichj thuisgestuurd. Op die manier hopen f maken wat onze bedoelingen zijn", zo De Vervoersbond heeft afgelopen v, roepen de prikacties bij het Terneuzerl met name tijdens het weekeinde en op onder meer komen tot een vast ploegsy te pas en te onpas worden opgeroepen"; van een maandsalaris. De bond zal hie „Als wij die eis niet vasthouden duurt I tien jaar", aldus een afgelopen weekeijj flet. OVET-onderhandelaar J. Neve wa voor commentaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMimwiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiiiiiimmiiwiiiiMiiiMimiiiiiiimiiiiiiiiiimitiiiiiiimimiiiwiiiiiiiitiiimimiimiiiimiiiiiimm^ stand was goed geweest voor een plak. In de to lificatieduels sprongen de Amerikanen er uit I was de enige Europeaan die zich in de tweede] rie plaatste voor de finale. De kwalificatie- was 7.30 meter.". Over Melbourne hoeft er niet lang gepraalJ worden. „Een politiek drama", noemt Henk Visl dat. Waar wel uitgebreid bij stil gestaan word',: zijn besluiit om naar Amerika te vertrekken werd benaderd door coaches van een uniw» teitsteam. Ik heb een beurs genomen. Vier j« heb ik in Californië gezeten". Dat werd hem'" de KNAU niet in dank afgenomen. „Nee", zegt Henk Visser nog altijd fel als] zaak ter sprake komt, „toen ik in Amerika as- kwam, werd ik geschorst voor het leven. Awj Nederland waardeert men niet wat men W Kijk maar de schilders. Van der Kruys gingwej Van Gogh naar Frankrijk, Appel naar Ame» Ik ben weggepest door de KNAU. Maar is voorbij." Henk Visser zei dag tegen Nederland en ma® te zijn studie in Amerika af. „Vervolgens ben"»j de im-en export gegaan. Zoiets moet je me'1* handen aanpakken. Overigens heb ik in tWe' nog wel het een ander gepresteerd. Ik heb daar] de sprint tijden gelopen die ver onder het N» lands record lagen, 10.3 op de 100 meter. De K> wilde die records echter niet accepteren. Ikr nog twee sprongen van acht meter gehad. In karest, dat weet ik nog goed, had je achter zes sf kes. Die moesten plat gedrukt worden. Ik sp'°j daar bijna acht meter. Maar ik kon die sPr] niet afmaken. Te slecht materiaal. Ja, ik zeker dat ik verder gekomen was als de be ding, de basis beter was geweest. Ik was in d>e een Europese topper. Ik stond bij de eerste ®ie de wereldranglijst. Dat record heeft trouwen' i zijn kwaliteiten gehad. Maar als ik terugW* mijn sportcarrière, nee, dan zou ik het nie'0^ willen doen. Ik heb geen leuke tijd gehad m sport. Zakelijk gezien wel. Maar sportief 6' had er veel meer ingezeten". Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN/BRESKENS - Morgenmiddag worden de nieuwe aanleginrichtingen van de veerhavens in Vlissin gen en Breskens feestelijk in gebruik genomen. De veerdienst, die enkele maanden deels gestremd is ge weest, gaat dan weer normaal varen. Met de ingebruikname vlak voor Hemelvaartsdag zijn de werkzaamheden aan de aanleginrichtingen precies op tijd afgerond. De aan- en afvoerinrichtingen zijn afge stemd op de komst van een nieuwe dubbeldeksveerboot, die begin volgend jaar in de vaart moet komen. De ingebruikname van de aanleginrichtingen gaat ge paard met veen feestelijke overtocht voor genodigden, waaronder de werkers en de leden van de Zeeuwse staten commissie voor verkeer en waterstaat. Er worden kettin gen doorgeknipt en de com missaris van de koningin, dr. C. Boertien, zal de vlag hijsen. De fanfare Sint Juttemis zorgt v°or muziek. De overtocht be gint even na half twee in Vlis singen. Na terugkomst uit Breskens treedt voor het pu bliek de normale dienstrege ling weer in werking. Door de gedeeltelijke strem ming] de afg veer geen j den waard ren gl words voersi Perkrf daaldj Oost-Zeeuwsch-Vlamingen naar aankomst paus Gent Van een onzer verslaggevers AXEL - Ongeveer vijftig Uost-Zeeuwsvlamingen zullen ]r'jdag 17 mei het bezoek van de Paus aan Gent bijwonen. het Szydklowskiplein in Atel vertrekt vrijdagmorgen ?m 11.55 uur een bus met be- ^ngstellenden naar het vlieg- e,d Sint Denijs-Westrem waar de paus rond 16.30 uur wordt verwacht. Er wordt zo vroeg vertrok- en om niets te missen van het ^Programma dat het pau- fm. aalcomité Gent voor de entvangst van de Heilige Va- ®r in elkaar heeft gezet. Dat cgramma begint om 13.00 cjr Om 17.00 uur, na aan- pii u van de paus, volgt een s ^naristieviering. Het pau- nthaalcomité verwacht ten- nste 125.000 mensen.

de Stem | 1985 | | pagina 10