LD Schande wat ze de middenstand aangedaan hebben IDEN BOSCH LÉÉFT, MAAR NIET VOOR DE PAUS Buitenland besteedt veel aandaeht aan pausbezoek Ik wil het gewoon Paus boekt daverend succes met dienst in Irenehal Programma paus vandaag EXTRA BOSSCHE WINKELIERS HOUDEN KATER OVER AAN PAUSBEZOEK I b'ENBOSCH - Een vrouw van 158 staat bijna huilend bij een I muur van onverkochte blikjes I bier en fris, en stapels, stapels [broodjes. Hartje Den Bosch, zaterdagavond zeven uur. Blamage Interesse VS 'Kruistocht' DE GELOOFSYIERING VAN EEN SCHUTTERSGILDE Knokken om kus Ovationeel applaus van 23.000 gelovigen Navrant Pauspodium kaalgeplukt T31 PAGINA 5 IKI' («MlMUAtl ivi 1*1 tl u03 Do or Wim Kuipers „Die broodjes zijn allemaal lesmeerd" wijst ze, „die kan ik I weggooien.De schade schat I ze op „zeker drie mille." Zij en de neringdoenden die |met duizenden haringen, slaatjes, krente- en Bossche bollen zijn blijven zitten, ge ven gemeente, pers en politie de schuld van het tegenvallen de bezoek. Er zouden panieke rige berichten verspreid zijn, mensen meenden dat ze pasjes nodig hadden voor de binnen stad, en de plaatselijke krant adviseerde maar bij de televi sie te blijven. De uitbater van het gothi- sche restaurant De Raadskel- der op de Markt: „Om negen uur zou je de stad niet meer in kunnen, is gezegd. Vanaf één uur mocht je geen enkele straat meer oversteken. Als je zoiets hoort, blijf je toch thuis?" Ondanks de strop kan hij nog lachen. „Ik noemde dit hier de Gouden Driehoek. Hier in die paar straten zouden 30.000 mensen urenlang opge sloten zitten. Nou, ik blijf op de stoep staan tot ze komen." Bakker Bert van Haren ver trekt met zijn bestelwagen vol krentebroodj es-met-appel. Hij heeft er nog geen 200 verkocht. „Schrijf maar: 5% van wat ik verwacht had." Hij had op 100.000 mensen gerekend, en liefst negen verkopers opge trommeld. „Moet ik die nu naar huis sturen met een tientje?" De kater was enorm na een dag die hoopvol begon. Het weer was niet stralend, maar kon ermee door. En voor de middag reeds kwam elke tien minuten een groep pauspel grims uit het station. Mensen van duidelijk boven de veer tig- Ze werden opgewacht door verkopers van het Katholiek Nieuwsblad („Koop die krant en word blij" riep een van hen enthousiast) en een stel Jacob- se en Van Es-figuren, die vre selijk lelijke foto's van de paus, medailles, buttons en postzegels kwijt moesten. Met de kreet „papa, papa" pro beerden ze de pausgangers te lokken. Vandaag de paus, morgen weer Ajax-sjaals. Maar weg van het station, de stad in, werd het stiller. Autoloze straten, lege winkels, een haperende geluidsinstal latie rond de de ommegang. Wel honderden agenten. Op elke straathoek minstens tien. Waar de paus precies komt? „Hier natuurlijk. Anders stond ik hier niet." Maar meer informatie konden ze de vra gende mensen niet geven. „Als u de weg in de Jordaan wilt weten, die ken ik" adviseerde eentje. Dat was Den Bosch. Plaats genoeg op tweede rij gisteren niet werd gedrukt. Zeer uitvoerig was Radio Va- ticaan, die de plechtigheid in de St. Jan van Den Bosch, en de bijeenkomst en de mis in de Utrechtse Jaarbeurshallen ge heel en rechtstreeks uitzond. In de reportages van de Ita liaanse media (behalve de Va ticaanse) is melding gemaakt van de koele en geestdriftloze ontvangst die de Nederlanders de paus bereid hebben, in Eindhoven, in Den Bosch en in Utrecht. Over het aantal mensen dat de paus in Eindhoven verwel komde bestaat grote eenstem migheid. De Osservatore Ro mano schrijft dat er „duizen den" waren, de andere kran ten maken daar 4.- tot 5.000 mensen van. Niet meer. De journalist van de Corriere del- la Sera, Accattoli, is het opge vallen dat zelfs de mensen die voor de paus waren uitgelopen zo Weinig spontaan, zo weinig enthousiast deden. „Een zwak applaus, maar geen kreten", zegt hij. En journalisten als hij die de paus op de 25 reizen door de hele wereld hebben gevolgd en overal een aan uit zinnigheid grenzende geest drift bij de begroetende me nigte hebben kunnen consta teren, moet het Nederlandse welkom wel voorkomen als een heel erg koude douche. Enkele kranten wijzen op de vreesloze manier waarop de paus deze 'Hollandse klus' aanpakt. De Unita schrijft dat de paus in een gesprek met en kele journalisten, in het vlieg tuig op weg naar Eindhoven, al liet blijken dat hij de pro testen niet uit de weg gaat. Toen hem gevraagd werd of hij de betogingen tegen zijn aanwezigheid niet vreesde, zei hij: „Ja, heel erg." Maar vol gens de journalist van de Uni ta maakte de gelaatsuitdruk king van de paus (hij lachte spottend) duidelijk dat hij iro nie pleegde en dus het tegen overgestelde bedoelde. De kranten laten niet na te wijzen op die andere 'primeur' van Nederland: Het feit dat de paus na de landing in Eindho ven het evangelie heeft gekust als blijk van bewijs dat ook een paus ondergeschikt is aan 'Het Woord'. De 'Popie Jopie'-plaat in de toptien en de oproep tot een moordaanslag op de paus in Nederland, beheersen de voor beschouwingen in de Duitse pers over het pausbezoek aan de Benelux. „Met verwonde ring", schrijft de gerenom meerde Frankfurter Allge- meine Zeitung over de oproep tot een aanslag, „heeft men in het Vaticaan vastgesteld hoe veel speelruimte extremisti sche warhoofden in Nederland eigenlijk krijgen, die met zul ke gruwelijke dingen de spot drijven. Bedreigingen met moord en suggesties hoe de aanslag moet worden uitge voerd, worden in de publiciteit aan de orde gesteld alsof zo iets nog nooit met de paus ge beurd is," aldus het blad. Het Vaticaan, zo vervolgt de Romeinse correspondent van de Frankfurter Allgemeine, „is niet alleen bezorgd over het verloop van het pausbezoek in Nederland maar ook over de reputatie van de Nederlan ders, die zich voor de ogen van de hele wereld dreigen te bla meren". In een achtergrondverhaal over de Nederlandse kerk schrijft de krant dat het per soneelsbeleid van het Vati caan bij bisschopsbenoemin gen tot een nieuw soort polari sering heeft gevoerd. „Het conflict in de Nederlandse kerk speelt zich vandaag de dag niet meer af tussen de ge lovigen, tussen Techtsen en linksen', maar tussen de lei ding van de kerk en het kerk volk, aan wiens kant zich ook de meeste priesters geschaard hebben". De 'Frankfurter Rundschau' signaleert een „toenemende verbittering, ja zelfs veront waardiging" onder de Neder landse katholieken „over de met harde hand doorgevoerde benoemingen van conservatie ve bisschoppen door de paus". In de Amerikaanse pers wordt uitvoerig bericht over de rebelse katholieken waar tussen de Paus zich op zijn reis door Nederland bevindt. Alle kranten en nieuwsuitzendin gen in de VS brengen doorlo pend berichten over het Paus bezoek en de protesten die dat teweegbrengt. Met name maakten verschillende Ameri kaanse media op verhaaste toon melding van de neppaus Popie Jopie die „zelfs op de dag dat de Heilige Vader aan kwam, op de Nederlandse te levisie te zien was" en van de aansporing op pamfletten van radikale groepen om de Paus te vermoorden. Vooraanstaande kranten als de New York Times hadden hun lezers vóór afgelopen weekeinde al gedetailleerd op de hoogte gebracht van de stand van zaken in de Neder landse kerkprovincie. Het Amerikaanse publiek werd op de hoogte gebracht van enque- tes waaruit de massale afwij king onder Nederlandse ka tholieke leken en priesters van de officiële leerstellingen blijkt, met name inzake echt scheiding, geboortebeperking, het celibaat en de rol van vrouwen en homofielen in de Kerk. De 'Hollandse kruistocht' van paus Johannes Paulus II is dit weekeinde door de Fran se media op de voet gevolgd. Televisie, radio en schrijvende pers doen dagelijks uitgebreid verslag van wat hier wordt genoemd „de meest delicate reis ooit door een paus ge maakt." Bij aankomst van de paus in Eindhoven, zo meldde het tweede televisienet zaterdag avond, werd de kerkvorst door slechts weinigen begroet. „In plaats van protestdemonstra ties gaven veel Hollanders door hun afwezigheid blijk van hun afkeuring van het be zoek", aldus Antenne-2. In eerdere uitzendingen was de Franse televisie al ingegaan op de crisis in de „verscheurde Nederlandse kerk" en op de al dan niet daarmee verbonden bedreigingen door de diverse anti-paus comité's. Veel aan dacht was er voor de oproep de paus te vermoorden. De meeste kranten hadden een verslaggever vooruitge stuurd om de situatie in het dissidente Holland te peilen. Tot het meest sensationele verhaal kwam de rechtse 'Fi garo', die in zijn veel gelezen weekeindmagazine maar liefst 7 pagina's aan het bezoek wijdde. Volgens het blad zijn de Nederlandse katholieken „de meest linkse ter wereld." T32 PAGINA 6 Van onze correspondenten POME WASHINGTON/ PW/PARIJS - Het bezoek N Johannes Paulus II aan Pierland blijft ook in het ptenland niet onopgemerkt, pt alleen in het Vaticaan, 'W ook elders in de wereld Nen op de hoogte van de af wende ideeën, die een deel an katholiek Nederland er op houdt en van de heisa, die rn het pausbezoek is vooraf f'Saan. I Gemeenteraadsverkiezin- ph en de verovering van de '°etbaltitel door Verona zijn 'taken die Italië het afgelo- P weekeinde bezig hebben fhouden. Voor de reis van de HS naar Nederland was wel Wacht, maar met mate. prte flitsen op radio en tv, en "hele artikelen van beperkte °ivang in de dagbladen: Daar Best de paus het mee doen. «gen krant, de Osserva- Romano daarentegen, htte de reis de proporties Seven van „een historische Peurtenis zonder weerga." dit lukte niet erg omdat f Osservatore van zondag za- r'agmiddag al uitkwam en Door Paul de Schipper EINDHOVEN AIRPORT - De paus mag er over lopen. Koningin Beatrix ook. Maar raakt Van Agt met een schoenpunt het vaandel van het schuttersgilde van het Brabantse Riethoven dan is dat vlaggeschennis. Over het schuttersvaandel lopen is slechts voorbehouden aan de groten der aarde. Regerend deken J.Antonis van het schuttersgilde legt de vaandelethiek uit, nog voordat de paus op Eindho ven Airport is gearriveerd. Zijn entree tot Nederland is geplaveid met veertig schut tersvaandels uit de Kempen en die van Riethoven zijn er trots op dat hun doek er ook ligt. Deken Antonis wacht, net als de andere duizenden, voor het stationsgebouw. Het is een hoopvol wachten. Van spanning is nauwelijks sprake. Dan is daar ineens het witte vliegtuig van Alitalia, tien minuten te vroeg. Daar is de paus. Hij zwaait slechts even, een man in het wit, een beetje gebogen. Hij daalt de trap af, knielt en verdwijnt in een tumult van veilig heidsagenten en fotografen. Het is duwen en trekken: Knokken om de kus. Zijn gang over de vaandels is nauwelijks te volgen. Een speaker kondigt aan dat hij nu in de hal is en dat en dat hij „enkele functionarissen van een gloeilampenfabriek hier ter stede" de hand schudt. De man in het wit blijft een beetje achteraf staan. Het publiek juicht, scan deert. Heel in de verte, ach ter de wapperende biervlag- gen, zwaaien twee spandoe ken vanaf het 'Pro-veldje'. De anti-pausbeweging laat geheel verstek gaan. Mon seigneur Simonis spreekt een welkomstwoord. Hij glimt. Het is zijn dag van daag. Hij spreekt langzaam, want er is eéh toehoorder die nog maar pas Neder lands heeft geleerd. Als de paus zelf naar vo ren treedt wordt het dood stil. Een non pinkt een traan weg en een Italiaanse foto graaf die zoëven nog stond te duwen bij het vliegtuig slaat nu een kruis. De politie wordt even zenuwachtig en controleert tassen. De men sen blijven stil. Dit is hun Heilige Vader, hun paus. De opvolger van de Grote Visser verhaalt van de geestelijke crisis in de westelijke wereld. Dan spreekt hij ineens van de jo den en bidt voor hun vrede en veiligheid. Er volgt een minutenlange ovatie. Dat gebeurt nog een keer als hij zich verontschuldigt voor „mijn slechte Nederlands." Dan verlaat hij het podium em doorbreekt de muur van gezagsdragers en prelaten en gaat naar het publiek, naar de mensen. Daar wil hij zijn. Uitgestoken kinder handen, een kus, een hand op de schouder en dan is het voorbij. UTRECHT - De paus heeft dan toch zijn eerste daverend succes in het lastigste der Lage Landen geoogst. In de Irenehal van het Jaarbeurscomplex volgden naar schatting 23.000 mensen de eucharistieviering. Ze juichten de kerkvorst minutenlang-ova tioneel toe. Zijn bijna een half uur durende preek werd zes maal door applaus onderbroken. Gelovigen probeerden fana tiek de paus een hand te ge ven, en na de plechtigheid slaagde hij er maar moeizaam in uit de hal te komen. Opval lend was dat bij zijn binnen komst het applaus aarzelend op gang kwam. Wel werd er meteen en massaal met geel witte vlaggetjes gezwaaid. De gelovigen gingen op de banken staan, en begeleidden de paus op zijn korte tocht door de hal met handgeklap. Mensen rie pen hem heilwensen toe in verschillende talen, en toen hij het podium betrad, hieven de duizenden spontaan het lied 'U zij de glorie' aan. Aartsbisschop Simonis haakte meteen in op het en thousiasme. In zijn welkomst woord stonden eerst slechts de voorzichtige woorden „Mogen wij u nu welkom heten in deze Irenehal." Hij voegde daar triomfantelijk aan toe „met groot enthousiasme en grote vreugde." Het leverde hem een klaterend applaus op. „Velen zijn hier samengekomen" ver anderde hij in: „Zeer velen, meer dan 20.000 mensen Die mensen leken een door snee van de vaderlandse kerk gangers. Er waren veel jonge ren, jeugd, kinderen en moe ders met kleuters. Ze gedroe gen zich, ook in de uren vóór de paus arriveerde, zeer gedis ciplineerd. Het leek snel geen zakelijke hal meer, maar een kathedraal.De organisatie verliep perfect. Tijdens de massale communie cirkelden de mensen door de hal, rond de ruim honderd priesters en le ken die de communie uitdeel den. Heel de hal was in bewe ging. Niets liep verkeerd, niets haperde, er was geen protest of wanklank te horen. Alleen het weer werkte wat tegen. Toen de duizenden uit de broeierige hal naar buiten stroomden, brak een hels noodweer los. Maar dat deerde hen niet. Ze hadden de dag van hun leven gehad. De preek van de paus was gebaseerd op het evangelie van de zesde zondag na Pasen. Hoofdthema: De goddelijke liefde. De laatste minuten van de preek werden voortdurend door applaus onderbroken. „De Nederlandse katholieken hebben veel opgebouwd, in het eigen land en elders in de we reld, in de missie- en ontwik kelingslanden" zo zei de paus. „Deze rijke vrucht van geloof en liefde mag niet verloren gaan, maar moet blijven en nog groeien." Hier klapten de aanwezigen zich de handen haast stuk. „Mogen daarom" vervolgde de paus, „de ver deeldheid en de weerstanden die het geloof verduisteren en de liefde verkoelen, overwon nen worden in liefde en waar heid." Deken Antonis geeft de paus uitleg bij de vaandels van de diverse gilden. - fotoanp De paus op weg naar de St. Jan door de Bossche binnenstad. Hij bewoog zich haast onopvallend door de Brabantse provin ciehoofdstad. - foto jac peeters DEN HAAG - De paus heeft vandaag een Haags dagje op het programma staan. Hij begint in de Houtrusthallen met een eucharistieviering met zieken en gehandicapten en hun verzorgers. Daarna gaat de paus per Pausmobiel naar het Catshuis. Daar heeft hij een ont moeting met het kabinet. 's Middags houdt Johannes Paulus een rede voor het Interna tionale Hof van Justitie. Buiten het Vredespaleis wordt dan een betoging gehouden door de vredesbewegingen Pax Christi en IKV. Die willen dat de paus meer opkomt voor de mensenrech ten. Later in de middag ontmoet de paus koningin Beatrix om daarna naar Utrecht te gaan voor een gesprek met de leiders van andere kerken. Het is vandaag overigens precies vier jaar geleden dat paus Jophannes Paulus zwaar gewond raakte bij een aanslag op het Sint Pietersplein. Door Wim Kuipers l'DEN BOSCH, dat lééft - al 800 jaar' roepen [kleurrijke vlaggen in de Brabantse hoofdstad. Zaterdagmiddag was de Bossche binnenstad even I het centrum van Europa. De reizende paus begon daar I zijn tot nu toe moeilijkste bezoek. al die agenten en de voortdu rend overgrommende helicop ters, maar het was ook af en toe Brabants gemoedelijk. Gil- debroeders uit Berlicum ten minste zetten toen de stoet weer eens stil stond, de gilde- trommel als cafétafeltje op straat en begonnen te kaarten. Onopvallend bijna arriveer de de paus op de Markt. Tie ners op de trappen van het stadhuis probeerden en beetje bang te joelen, en de inhoud van een jongerencafé zong op de stoep, dirigerend met de glazen bier, het kerstrefrein Gloria in excelsis Deo. Ze overstemden het Boxmeers koor Benedictus Buns, dat het lievelingslied van de paus zong, zijn eigen Marialied Gaude Mater Polonia. Uren lang hadden de zangeressen en zangers van Buns hun liede ren laten horen, het beste had den ze voor de paus bewaard, maar het was niet duidelijk of hij hoorde wat ze zongen. Hoe veel dringt trouwens door tot zijn gepantserd voertuig? De paus had graag meegelo pen in de bidtocht. Maar dat werd te onveilig gevonden. En om die onveiligheid te vermin deren, zouden de honderden huizen langs de kant door zocht dienen te worden. De bidtocht eindigde bij de Sint-Jan. In het donkere por taal, weggestopt achter een kogelrond geknipt laurier boompje, zat daar eenzaam bisschop Bluyssen te wachten, terwijl buiten zijn omstreden opvolger naast de paus door de stad reed. Een navrant beeld. Ook in de Sint-Jan geen blije, ontspannen sfeer. De paus was al een meter of veer tig de kerk ingelopen vóór het applaus begon. Hij wijdde in de nu geheel gerestaureerde kerk een nieuw altaar in. Na de plech tigheid was er voor het eerst sprake van enige spontaniteit. De mensen in de kerk (ook daar waren nog plaatsen over) dachten dat de paus door de ingang weer naar buiten zou gaan, achter de autoriteiten aan. Ze dromden samen om hem van dichtbij te kunnen zien, maar hij kwam niet. Meteen achter Ed Nijpels ging de deur dicht, en waren de ge lovigen opnieuw opgesloten. Dat namen ze niet: Ze wilden naar buiten, en duwden de or debewaarders opzij. De paus kwam door de sacristie naar buiten, en verdween snel rich ting provinciehuis. de in de pausmobiel door het - FOTO* VELDHOVEN (ANP) - Het I podium bij vliegveld Wel schap in Veldhoven waar- I «P de paus zaterdag zijn j eerste toespraak in Neder land heeft gehouden is na afloop 'kaalgeplukt'. De paus was nog niet verdwenen of toeschou wers gildebroeders en EH- BO'ers plunderden de I geelwitte bloemenpracht. I Ook op een enkele politie wagen was later een rui- I ker te zien, die eerst het 1 Podium had gesierd. De souvenirjagers moesten het met de bloemen doen, want veel meer was er van liet podium niet te halen. jzijn bezoek aan Neder- Fijdens de bijeenkomst Uohannes Paulus II blij Igeboden. - F0T0ANP Maar de stad van Jeroen Bosch en de Zoete Lieve Vrouw leefde niet echt. Er was een kolkende stad verwacht, met misschien 100.000 mensen. Dat werd een teleurstelling. Brabant bleef thuis aan de buis. Aartsbisschop Simonis keek zeer bedrukt toen hij tegen Ivijven de kathedraal van Sint- jJan binnenschreed. Alsof hij 'zojuist een drie voor zijn proefwerk gekregen had. Was belangstelling ook hem te gengevallen? Er werd nauwe lijks gejuicht voor de paus. Natuurlijk niet, werd hier en daar opgemerkt. Den Bosch onthaalde de kerkvorst im mers met een sobere bidtocht. Het gaat niet om de paus, zo deelde de organisatie tevoren mee, „maar om een pelgrime rend volk Gods onderweg." Dat was de ommegang met [het zeker zes eeuwen oude mi rakelbeeld van de Zoete Lieve Vrouw. Een kruisweg van bid dende mensen, de Brabantse gilden („Wat moeten die lui iet die speren daar?" vreesde [een non langs de kant), politie ,te paard en dan de paus. jKaal en stil 0p de Markt, waar vele dui- Izenden hadden moeten sa- Imenstromen, was het kaal en ■stil. Plaats genoeg in de twee- Be rij. Een stand van Bossche ■scholieren die 'kernbeelden' luit het evangelie van Johan- |ces uitbeeldden, had de toe passelijke tekst „Heer, wij (lebben niemand." Omstanders hadden het lover een dreigende sfeer met

de Stem | 1985 | | pagina 7