lier an y^ O. Huub Stevens: 6Ik voel me gepakt Een van de ernstigste rampen bij voetbal ROOKBOMMEN MOGELIJKE OORZAAK TRAGEDIE BRADFORD Oranje in stemming door Freek de Jonge kleintje intie B.V. :oom jhandel Bavejj Jong Oranje blijft stabiel Scheidsrechter Van Vliet blaast aftocht I in Leeuwarden Van Beek Ir-e' veM gegooid. In eerste in- Ai it/iKartriif I stantie besloot de arbiter uit MUlODeuriJI £tten_Leur tot een afkoelings- oosendaal B.V.I periode, maar zijn voorstel po- rgerhoutsestr. 19® ^mannen te posteren tussen |02 BJ Roosendaal, tel aanhangers van de thurs- 650-52688. Off. Citroëri werd door Helmond Sport ient 1 als onvoldoende afgewezen. wordt 5% Belang is voor de stand in de Veel voetbal op TV Belgische voetballers voor rechter GESCHORSTE LIMBURGER NA TWIJFELS MEE MET ORANJE spaar gemak. j aan met 3 t/m 1: Iden garantie. inru|j lanciering mogelijk flbishi Galant 201 '79 3950.-. 0ne nodore LPG '81, MerJ Is 280 coupé dec 'fl( lGLE '78 4450.-, R, 20 TD '80 4950-] i Rekord 20 S Berlid I '79 6450-, VW Golj J '78 f 8450.-, Toyota |a Liftback LPG 70 BO.-, Pontiac Phoenii I '80 5950.-, Peugeoi (3R '81 6750.-, Toyi' Istarlet combi '8„ BO.-, Ford Escort 4-d V.a. 1950.-, Renaull aut. dec. '78 2950, (roën GS '80 3450.- bult dec. '78 2250,-j hus combi '79 2750 J Lgeot 305 '79 3950,! pa 626 coupé '8( B0.-, Talbot Tagorj '81 motor uitgebrand feo.-, 2x Daf v.a. 600. pca 1308 S '79, mooij J 3250.-, Princess 2950.-, Honda Ac LPG '78 koppeling hel 2150.-, Toyola Lna '79 3950.-, 2x Alfa v.a. 2500.-, Simca combi '79 1450.-, bestel '78 950 -, Fiaj '77 1150 -, Peugei I '77 1950.-, 3 x m< rets v.a. 1750.-. BMI veel extra's 3950.- per vele auto's val B0,-. Geopend var bO-19.00 uur. Kloosj Jtr. 54a, Bavel, tel) 113-2385. Jsrdags tot 17 uur Rlagavond koopavont E1 00 uur güN HAAG (DPA) - Het ongeluk in Bradford is een van de ern- stigste van de laatste 40 jaar bij voetbalwedstrijden. Het tot nu toe grootste aantal slachtoffers viel in mei 1964 in Lima. Bij on- lusten na de interlandwedstrijd tussen Peru en Argentinië kwa- ^en 350 mensen om en raakten meer dan 500 toeschouwers iffaar gewond. Een overzicht van de ernstigste rampen is: )S46:33 doden en meer dan 500 gewonden bij het bekerduel tus sen Bolton Wanderers en Wolverhampton Wanderers! 1957:120 gewonden bij het kampioensduel tussen Fiorentina en Inventus toen een tribune instortte. 1959: 65 gewonden in Napels toen bij het duel van Napoli tegen Genua de toeschouwers het veld opstormden. 1961: vijf doden en 300 gewonden bij de interlandwedstrijd tus sen Chili en Brazilië in Santiago de Chili toen een deel van de iribunes inzakte en het publiek naar beneden stortte. 1964: 350 doden en ruim 500 gewonden bij onlusten tijdens een duel tussen Peru en Argentinië. 1964: 84 gewonden bij de interlandwedstrijd tussen Turkije en Bulgarije toen er paniek op de tribunes uitbrak. !S: 300 gewonden bij het duel Zamalek-National Sporting in I Cairo toen teleurgestelde toeschouwers het stadion verwoestten en het leger hard ingreep. 1971: 66 doden toen in het stadion Ibrox Park in Glasgow een trap op de tribune het begaf. 1977: een dode en 15 gewonden voor het duel Hamburger SC- Bayern München toen meer dan 100 toeschouwers van de trap pen vielen. 1977: 70 gewonden bij onlusten na de wedstrijd Bayern Miun- chen - Hamburger SV. 1981: 21 doden en 54 gewonden bij de wedstrijd Olympiakos Pi- raeus-AEK Athene toen de toeschouwers na het einde van de wedstrijd werden opgehouden door een gesloten hek. 1982: een onbekend aantal doden en gewonden toen na de Euro pacup wedstrijd Spartak Moskou-Haarlem onder het publiek paniek uitbrak. 1982: 24 doden en ruim 50 gewonden na de wedstrijd America- Deportivo Cali toen toeschouwers op de bovenste ring naar be neden urineerden, brak paniek uit. 1982: 8 doden en meer dan 600 gewonden in Algerije toen het dak van een tribune de last van enkele tientallen kinderen niet kon dragen en instortte. Toeschouwers laten zich naar beneden vallen om aan de vlammen te ontsnappen. - fotoap Supporters als ratten in val Van onze speciale verslaggever BOEDAPEST - Jong Oranje blijft de meest stabiele natio nale voetbalselectie van de laatste jaren. De ploeg van Jan Rab, die vandaag in het stadion van Ferencvaros tenminste gelijk moet spelen om zich te plaat sen voor de kwartfinales van het toernooi om het Europese jeugdkampioenschap, is in principe sinds 16 oktober vrij - wel ongewijzigd gebleven. Ér zijn slechts spelers verdwenen door blessures, er waren een paar veranderingen door 'pro motie' naar of 'degradatie' uit het A-elftal. Opmerkelijk is ook dat de belangstelling van de spelers groot is. Van het elftal, dat tegen de Hongaren speelt, stonden slechts Silooy en Bijl niet in de basis bij de vorige wedstrijd tegen Oostenrijk. Zij nemen de plaatsen in van de geblesseerden Verkuyl en Been. Opstelling Jong Oranje: Snelders (FC Twente); Silooy (Ajax), Godee (Utrecht), Rutjes (Excelsior) en Boessen (Fortuna S); Boerebach (GA Eagles), Bijl (Heeren veen) en Roossien (Groningen); Schmidt (Sparta), Bosman (Ajax) en Bakker (Wil lem II). De wisselspelers zijn Menzo (Ajax), Ten Caat (Twente), Reyners (Fortuna S), Van de Boogaard (PSV) en Eykelkamp (GA Eagles): LEEUWARDEN (ANP) - De oën 2 CV 6 Special 3É voetbalwedstrijd in de eerste jroën Visa Super E 3a jjvisie tussen Cambuur en roën GS SpecialHelmond Sport is zaterdag- roën GSA Special Bl jVon(j Leeuwarden na 74 roën GSA Pallas! 1 ™nuten staakt bij de stand :roën GS Break :roënBX16TRS d Escort 1100 9] Scheidsrechter Sjef van nhatsu Charade. Wiet nam die maatregel, om- nault 104 S7a dat hij vond, dat de bezoeken- llbot Solara8a sespelers gevaar liepen. roën C35 diesel I Vanaf de overdekte staan- stel8® tribune waren voorwerpen in De clubleiding vond het ge vaar van nieuwe onregelma- ligheden te groot. Van Vliet: -Daarna was ik bereid tot ver ier spelen, mits de hele tribu ne was ontruimd. Na twintig minuten was er evenwel niets gebeurd. Daarop restte mij slechts tot staking over te gaan. De tuchtcommissie krijgt van mij uiteraard een rapport en zij moet verder maar uitmaken wat er nu gaat gebeuren". Het vervolg van de zater- iagavond gestaakte ontmoe dig Cambuur - Helmond Sport is afhankelijk van een uitspraak van de Tuchtcom missie. Indien blijkt dat een van de twee ploegen schuld heeft aan het staken van de eerste-divisiewedstrijd kan de commissie straffen opleggen Mis een boete, of zelfs winst punten in mindering brengen, hm irlpr kunnen I Xolgens Competitie-leider Jan I ftiybregts is het waarschijn- ?ens kortingvrij ■•ijk dat de wedstrijd slechts l^n zal worden uitgespeeld I wanneer het resultaat nog van ter het opgeno- |5*title of in de vierde pe' Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De vreselijke brand die zaterdag middag de overdekte hoofdtribune van het voetbalveld van Bradford City volledig in de as heeft gelegd, is begonnen onder een houten stoel op de derde rij achterin Blok G, waar vol gens de politie enkele jongelui tijdens de wed strijd tegen Lincoln met rookbommen hadden gespeeld. Specialisten van de brandweer hebben deze plaats gisteren ontdekt. Supporters kijken naar de in lichterlaaie staande tribune. - fotoap paardeposito's nil. Eenvoudig bedragoverma- tgiro/rijks post - Amsterdam, 44.22.100 onder an "Spaardepo- looptijd. nk dan maakt u krekening stgi ro/r i j ks post dam, onder ardeposito's" en De rente gaat in is. ;n, bel dan: stspaarbank Van onze sportredactie BREDA - Deze week zullen de liefhebbers de gelegen- tod krijgen om via de tele visie veel voetbal te zien. Morgenavond wordt het duel tussen Hongarije en het Nederlands elftal via Neder land I rechtstreeks uitge zonden, aanvang 19.25 uur. Woensdagavond volgt dan de finale van de strijd om Europa Cup II tussen Ever- ton en Rapid Wien in het Feyenoord-stadion, aan vang 20.10 uur op Nederland II. Zaterdagmiddag zendt de VARA via Nederland I de Engelse Cup-final tussen Manchester United en (weer) Everton uit. Die uit zending begint 's middags om 15.45 uur. BRUSSEL (ANP) - Twee Bel gische beroepsvoetballers, Walter Degreef en Raymond Jaspers, moeten zich woens dag 15 mei bij de rechtbank in Hasselt verdedigen over him financiële doen en laten in de periode van 1979 tot en met 1982. Degreef, verdediger bij landskampioen Anderlecht, wordt er door het Ministerie van Financiën ondermeer van verdacht inkomsten uit het jaar 1982 niet aan de belasting te hebben opgegeven. Degreef verhuisde in 1981 van Berin gen naar Anderlecht door toe doen van voetbalmakelaar Bekeffy. De verdediger zegt niet te weten welke bedragen bij die transfer over de tafel zijn gegaan en daar ook nooit een cent van te hebben gezien. Jaspers moet zich bij de rechtbank in Hasselt verant woorden voor zijn financiële handelen in de periode van 1979 tot en met 1982. Om absolute zekerheid te krijgen omtrent de oorzaak van de tragedie in het Noor dengelse Bradford zullen, deze deskundigen echter nog veel meer aanwijzigingen en mis schien zelfs overblijfselen van zogeheten rookbommen moe ten vinden. Er is ook sprake van kinderen, die onder de houten vloer van de tribune een vuurtje gemaakt zouden hebben. De politie van Bradford worstelt met het probleem, dat praktisch alle supporters die omkwamen in de brand, on herkenbaar verkoold zijn. Hun identiteit zal pas achter haald kunnen worden met aantekeningen van tandartsen en door middel van niet ver brande sieraden, trouwringen en horloges. Verwacht wordt, dat dit pijnlijke werk ver scheidene dagen in beslag zal nemen. De stad Bradford rouwde gisteren. Vlaggen hingen half stok en in de kathedraal werd een dienst opgedragen tot na gedachtenis van de slachtof fers van de voetbaltragedie, die de ergste in Groot-Brittan- nië was sedert 2 januari 1971, toen in het Schotse Glasgow een tribune instortte, 66 perso nen gedood werden en 145 ge wond. De brand op het terrein van Bradford City begon zater dagmiddag met een niet be paald onheilspellend rook wolkje in de rechterbovenhoek van de hoofdtribune, waarop naar schatting 3.500 tot 4.000 supporters hadden plaatsge nomen. In het totaal waren tienduizend sportliefhebbers aanwezig. Er heerste een op gewekte stemming; de stand was 0 - 0 en de rust was dicht bij. Maar het rookwolkje veran derde in vlammetjes, die steeds groter werden. De ster ke noordoostenwind wakkerde hen aan. In een mum van tijd stond de hele rechterboven hoek van de tribune in brand. Van daar verspreidde het vuur zich bliksemsnel over de 80 meter lengte van de houten tribune, die begon te laaien als een toorts. De vlammen sloe gen over het metalen dak en er stegen dikke, donkergrijze rookwolken op. In nauwelijks vier minuten was de tribune volledig afge brand. Alleen het metalen ge raamte, het dak en de beton nen vloer bleven over. De rest was rokende as. De meeste supporters waren in paniek naar het terrein gevlucht. Had Bradford City dit omringd met een metalen afrastering tegen vandalen, dan zouden er zaterdagmiddag honderden doden geweest zijn. Ooggetuigen vertellen, dat sommige supporters brandend op hun plaats bleven zitten. Anderen liepen met hun haar en hun kleren in brand het terrein op, waar meer fortuin lijke supporters de vlammen probeerden te doven. Ten min ste een slachtoffer werd opge merkt, dat van het hoofd tot de voeten in brand stond en we zenloos door liep, net alsof hij in het park een frisse neus kwam halen. Vele van deze kleine en gro te drama's werden opgenomen door de camera's van de com merciële tv-maatschappij Yorkshire TV, die van het be gin van de wedstrijd aanwezig waren om de match Bradford- Lincoln te verslaan. Dit ver slag was bestemd om zondag middag uitgezonden te wor den. De verslaggever merkte het begin van de brand. De ca mera's werden op het bewuste deel van de tribune gericht en registreerden het hele drama in al zijn gruwelijkheid. De politie heeft van deze video opnamen een kopie gevraagd. Het lijdt geen twijfel, dat vele supporters het leven heb ben verloren, omdat alle uit gangen van de tribune stevig afgegrendeld waren. Men kon alleen ontkomen via het ter rein. Volgens het bestuur van Bradford City was dit nor maal. Alle deuren werden ge sloten gehouden om te voorko men dat men binnen kon zon der te betalen. Er hingen ook nergens brandblustoestellen. Deze waren op last van het be stuur verwijderd, omdat ze in het verleden door voetbalvan dalen misbruikt werden. De Britse sportminister Neil Macfarlane bracht gistermid dag een bezoek aan het terrein van Bradford City. Hij zal over de voetbaltragedie een verklaring afleggen in het La gerhuis en naar alle waar schijnlijkheid diverse onder zoeken aankondigen. Fysiotherapeut Monne de Wit onderzoekt het oog van Wil ly van de Kerkhof, die de gevolgen van een auto-ongeluk geheel te boven is. - fotoanp Van onze speciale verslaggevers BUDAPEST - Freek de Jonge heeft het Nederlands voetbal elftal in de juiste stemming moeten brengen voor het crucia le treffen met Hongarije. Zaterdagavond bezocht de Oranje selectie op uitnodiging van de cabaretier diens show in het Amsterdamse theater Carré. Leo Beenhakker, de interim-bondscoach, voegde gretig dit onderdeel toe aan de voorbereiding op het laatste wk-kwali- ficatieduel. „Alleen maar met voetbal bezig zijn is ook niet goed", zei hij. „Lekker een avondje uit de hele voetbalsfeer, dat doet de spelers goed. Ze hebben veel plezier beleefd aan het optreden van De Jonge". Bepaald niet zonder optimisme arriveerde Oranje gister middag op de morsige luchthaven Ferihegy in een warm en 1 zonnig Boedapest. Tijdens het eerste gedeelte van de voorbe reiding had Beenhakker in het sportcentrum Papendal ge tracht de accu op te laden. De interim-bondscoach is van mening dat hij zijn eerste doel heeft bereikt. „We hebben on gelooflijk goede dagen achter de rug. Het verschil is opval lend. Toen de spelers op Papendal arriveerden, wezen alle kopjes omlaag. Nu kijken ze heel anders, de stemming zit er goed in". Op het laatste moment moest Beenhakker nog een ver vanger aanwijzen voor Ronald Spelbos. Alle optimistische berichten ten spijt bleek de blessure aan de ribben van de Ajax-voorstopper te ernstig om hem mee te nemen naar Hongarije. Beenhakker: „Voor de opengevallen plaats had ik drie kandidaten op mijn lijstje staan: Henk Duut, Sonny Silooy en Huub Stevens. Duut is geblesseerd en Silooy mag niet tot de centrum-verdedigers gerekend worden. Dus bleef Stevens over. Een logische keuze, te meer omdat ik na het wegvallen van Spelbos graag een kopspecialist erbij had in de selectie. Bovendien beschikt Stevens over een portie rou tine, ook op internationaal niveau". Stevens heeft overigens geen last meer van een gekwetste Achillespees, die hem eerder problemen bezorgde. Afgelopen weekeinde kon hij voluit trainen. Hetzelfde gold voor Willie van de Kerkhof, die de gevolgen van een autobotsing te bo ven is. Oranje arriveerde zonder Wim Kieft in Boedapest. De blonde aanvaller moest gisteren met zijn club Pisa een com petitieduel afwerken en het was niet mogelijk daarna van uit Italië een vliegtuig naar Hongarije te nemen. Beenhak ker: „Kieft kwam niet verder dan Wenen. Vandaar zou hij wel per auto naar Boedapest kunnen, maar dat vonden we te vermoeiend. Daarom overnacht hij in Wenen en voegt hij zich pas maandagmorgen (vanmorgen, red.) bij de selectie". v. Door Bert Willemsen WDAPEST - Met lood in de schoenen meldde Huub Stevens cb zaterdagmorgen op Papendal. De PSV-verdediger was na et wegvallen van Ronald Spelbos door Leo Beenhakker opge- od hCn °m Nederlandse selectie te completeren. Uitgerekend I va monient, dat hij in Zeist vertoefde voor de behandeling zo" 6en strafzaak> d'e hem een schorsing voor vier wedstrijden u opleveren, kreeg Stevens de uitnodiging om zich bij de "anje-groep te voegen. ras na een uur lang praten met zijn trainer Reker en PSV- stnjëer ploegsma besloot Stevens ja te zeggen. „Aanvankelijk stond Hijn hoofd daar helemaal niet naar", vertelde Stevens |#l» n' "Ilc zat 'n za^ en as rï°or d'e schorsing, want ik voelde gepakt. De behandeling door de tuchtcommissie was gewoon Ito htertje. De verklaringen van de getuigen - ook van I ianll"nemer Van c'er Molen uit Hoensbroek, die de hele zaak I ren i ngi® heef t gemaakt - leken nergens op. Allerlei zaken wa- I tegenstrijdig met elkaar. Ik had een advocaat van PSV bij me en die zei na afloop: als zo'n zaak voor de burgerrechter had gediend, dan was ze zeker geseponeerd. Maar ik krijg een schor sing voor vier wedstrijden aan m'n broek. Bij PSV gaan ze nu bekij ken of het zin heeft hoger beroep aan te tekenen". Gezien de weinig gunstige reputatie van Huub Stevens bete kende zijn schorsing voor de buitenwacht bepaald geen verras sing. Stevens: „Daar heb je het weer, mijn reputatie. Ik denk dat ik geschorst ben, omdat ik al vaker met de tuchtcommissie in aanraking ben geweest. Ze zullen wel gedacht hebben: met Huub is wel weer iets aan de hand. Maar ditmaal was het vol komen ten onrechte. Ik heb dit seizoen zelfs nog geen enkele gele kaart gekregen". Wat is er volgens Huub Stevens dan wel gebeurd op paasza terdag tijdens de wedstrijd Fortuna Sittard-PSV, waarin de Eindhovenaren hun eerste nederlaag leden en het afscheid van de kampioenskansen zich aankondigde? Stevens: „Wout Hol verda kwam tegen met opgelopen en ik heb hem weggeduwd. Dat was alles. De grensrechter, die er het dichtste bij stond, kwam tot hetzelfde oordeel. Hij vond dat Holverda komedie had gespeeld. Maar zo'n waarnemer, die er meer dan 100 meter van af zit, meent het beter gezien te hebben". Kapot was Huub Stevens van het onrecht, dat hem in zijn ogen was aangedaan. Vandaar dat hij lang twijfelde of hij de uitnodiging voor Oranje zou aannemen. Uiteindelijk stemde hij toch in met zijn terugkeer in de Oranje-selectie, die hij na de thuiswedstrijd tegen Spanje in november '83 verliet. „Het bete kende een moeilijke beslissing voor me, maar uiteindelijk heb ik na lang wikken en wegen besloten toch mee te gaan naar Hon garije. Uiteindelijk vind ik het nog steeds een eer om erbij te zijn. Gezien mijn vorm dit seizoen had ik er al eerder op gere kend, zeker in combinatie met Ernie Brandts. Bij PSV vormen we een ijzersterk duo". Stevens hapte dus toe en probeert zijn clubbesognes te verge ten. „Op Papendal heb ik de hele zaak redelijk goed van me af kunnen zetten, maar nu er over gepraat wordt, komt alles weer bovendrijven. Hier in Boedapest zal ik al de hele affaire naar de achtergrond moeten verdringen. Daar ben ik tenslotte prof voor".

de Stem | 1985 | | pagina 13