'No first use': Amerika door de bocht examens Vaticaan mengt zich actief in kiesstrijd even..L UITBLAZEN Wijziging stelsel ziektekosten wordt premie voor particulieren 'Inmengt REGERI Economie van alledag bij mavo Retoriek Herinnerings- vlucht (2) DE STEM CO JMQTEML WOENSDAG 8 ME11985 ACHTERGROND Onwil 'Starwars' Gelijk pakket Te duur Lbo Havo 'Sorpasso' WOENSDAG 8 MEI debat over WINST PTT FORI 4000 computer WIM KOCK ZOALS het jachtvlieg tuigen uit de tweede wereldoorlog be taamt komen de Spitfire en de Hurricanelaag over de boomtoppen scherend, op het vliegveld aanvlie gen. Duikend en weer steil optrekkend, buitelend en rollend werken de jachtvliegtui gen het programma af dat ze 's- anderendaags op het vliegfeest van Zestienhoven moeten pre senteren. Boven een uithoek van de vliegbasis cirkelt gedul dig de Lancaster rond, wach tend tot de kleintjes uitgedold zijn. De demonstratie van de bommenwerper heeft een veel bedaagder karakter. Met brul lende motoren komt hij laag over, de indrukwekkende bom- luiken openend en sluitend. Dan nog een overshoot met de wielen uit en de show is voor bij. De Battle of Britain Memo rial Flight (BBMF) waarvan de drie vliegtuigen deel uitmaken, is niet zó maar een verzameling old-timers, verzorgd door parti culiere enthousiastelingen. Het is een officieel onderdeel van de Royal Air Force, opgericht in 1957 „om de herinnering le vend te houden aan de vitale rol die de RAF in 1940 speelde bij de verdediging van Enge land." Aanvankelijk bestond de formatie uitsluitend uit enkele Spitfires en een Hurricane. Pas in 1973 werd de Lancaster er aan toegevoegd en werd de functie verbreed tot „een leven de gedachtenis aan allen - luchtvarenden en grondperso neel - die met de RAF streden in de tweede wereldoorlog." Viermotorigen Squadron Leader (majoor- vlieger) Bill Houldsworth (60) heeft negen jaar bij de BBMF gezeten. Dat is uitzonderlijk lang, want meestal duurt zo'n (vrijwillige) verbintenis niet langer dan een normale plaat singstermijn bij de RAF van ca. tweeëneenhalf jaar. Vorig jaar december ging hij met pen sioen, maar voor de herden- kingstoernee boven Nederland haalden ze hem terug. Bill be schouwt het als een mazzeltje. „Vliegers die getraind zijn op viermotorigen worden lang zaam schaars." licht hij toe. Trainen op de Lancaster zelf moet tot het uiterste wor den beperkt omdat het toestel maar 75 uur per jaar mag vlie gen. De RAF beschikt nu nog over één squadron Shackletons, maritieme patrouille-vliegtui gen die erg veel op Lancasters lijken. Daar ontvangt de aspi rant vlieger voor de BBMF- Lancaster zijn training op vier motorigen. De Shackletons zijn al lang verouderd en het zijn de tegenslagen die de RAF onder vindt met de vervanging van deze vliegtuigen door Nimrods die ze tot nu in de lucht hebben gehouden. Voedseldroppings In 1945, toen Lancasters en Halifaxes, Vliegende Forten en Liberators voedsel dropten in het westen van Nederland was Bill 20 jaar en boordschutter telegrafist op een Wellington- bommenwerper. Hij was getui ge van de droppings. „Voor ons was het een onofficiële vlucht", zegt Bill, „we hadden de vlieg basiscommandant aan boord en ik denk dat hij het fenomeen met eigen ogen wilde zien want daarover deden al direct na de terugkeer van de eerste golf de meest trilde en enthousiste ver- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiïï halen de ronde op de vliegvel den in Oost-Engeland." Bill's commandant zal overigens niet de enige zijn geweest die kwam kijken want volgens latere cij fers zijn er tijdens de dropping meer dan 200 geallieerde vlieg tuigen boven de zónes geweest zonder dat ze iets te droppen bij zich hadden. Het was dan ook iets heel bijzonders. „Een onvergetelijke ervaring", zegt Bill nu nog. „Al die wuivende mensen. Ik heb het deze week wéér gezien en het ontroerde me opnieuw." Na de oorlog kwam Bill Houldsworth op de Lancaster. Hij vloog lange verkenningspa trouilles bij Coastal Command. Later werd hij overgeplaatst naar de Halifaxes van de me- teo-dienst, die het weer op de Noordatlantische Oceaan in de gaten hielden. In 1951 ging Bill de vliegersopleiding volgen en daarna werd hij geplaatst bij een squadron dat met Stirlings vloog, ook grote viermotorige kisten. Bill bleef tot z'n pensio nering, zoals hij zelf zegt, een piston engin pilot. Hij heeft zo'n 13.000 vlieguren in zijn logboek staan. Daarvan heeft hij er maar. drie in straalvlieg tuigen doorgebracht. Geschutskoepel De Battle of Britain Memo rial Flight wordt nog met het jaar populairder bij het pu bliek. Maar het wordt ook moeilijker om aan onderdelen te komen. Zo heeft de Hurrica ne, de laatste die gebouwd werd, nu een Duitse propeller. De geschutskoepel op de rug van de Lancaster komt zelfs uit. Argentinië. „Merk waardig genoeg hebben vooral de Duitsers veel belangstelling voor de vliegtuigen. Die heb ben zelfs gevraagd de Lancaster in te zetten bij een herdenking van de aanval op de Roerdam- men. Maar de RAF vond dat niet zo tactisch, denk ik, want het verzoek werd afgewezen." B-Dag plus drie. Ofwel drie dagen na bevrijdingsdag: de Lancaster is terug op zijn basis en Bill Houldsworth is thuis in Sudbrooke in het 'Lancaster graafschap' Lincoln waar hij zich weer aan zijn houtsnijwerk kan wijden. (Slot). Bill Houldsworth, een echte 'zuigermotor- vlieger'. - foto hans chab0t Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45.01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5,01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Hans Rooseboom DE TOESPRAAK die de Amerikaan se president Ronald Reagan, op toer- nee door Europa, vandaag zal houden voor het Europees Parlement, wordt met enige spanning tegemoet gezien. De woordvoerder van de president, Larry Speakes, heeft maandag laten 'uitlekken' dat Reagan tijdens die toespraak een 'belangrijk voorstel' zal doen op het gebied van de wa penbeheersing. Speakes wilde niet in details treden, maar hij liet doorschemeren dat de president een variant zou lanceren van het idee dat beide zijden zich zouden verplichten niet als eerste kernwapens te gebruiken. In het kernwapen-overleg in Genève, dat enige tijd geleden weer onder de grootste ge heimhouding is begonnen en onlangs voorlo pig is onderbroken, zou dit initiatief tot een doorbraak moeten leiden. Een afspraak om niet als eerste over te zul len gaan tot het inzetten van kernwapens, een 'No first use-verklaring', zou een onder deel zijn van een reeks van vertrouwen- scheppende maatregelen tussen de beide grootmachten dezer aarde. Dergelijke maat regelen vallen natuurlijk niet onder daad werkelijke wapen vermindering, maar dra gen wel bij tot vermindering van de span ning, of als men wil verlaging van de atoom drempel, dus wel degelijk wapenbeheersing. Over dergelijke vertrouwen-scheppende maatregelen valt tussen beide wel te praten, dat is in het verleden gebleken. De bekende 'hot-line' tussen Moskou en Washington is er één van. Verder valt te denken aan waarne mers bij wederzijdse oefeningen, het van te voren aankondigen van troepenverplaatsin gen, het inspecteren van wederzijdse militai re installaties en dergelijke. Wat nu, zou je zo denken, ligt meer voor de hand dan een eenvoudige verklaring waarin beide zijden zich verplichten te allen tijde niet als eerste kernwapens te zullen gebrui ken? Bij zo'n afspraak immers zou een nu cleair conflict nooit kunnen uitbreken? De Sovjet Unie heeft op zo'n verklaring talloze malen aangedrongen, maar stootte daarbij steeds op rigoureuze Amerikaanse afwijzing. De Europese NAVO-bondgenoten zouden een 'No first use-verklaring' ook van harte toejuichen. Het uitbreken van een nu cleair conflict in Europa wordt erdoor voor komen, zonder dat de bestaande afschrikking wordt aangetast. De Amerikanen evenwel hebben zich noch van het Sovjet-voorstel, noch van Europese smeekbeden ooit iets aangetrokken. Waaróm zien zij niets in een verklaring van weder zijds afzien van 'first use'? Het antwoord is dat de Verenigde Staten, en de NAVO als geheel, menen dat de weste lijke nucleaire macht niet alleen de kernwa- penarselen van het oostblok moet afschrik ken, maar ook de conventionele overmacht van het Warschau-pact. Die conventionele overmacht (tanks, troe pen) is voor de NAVO een vaststaand feit. En de westelijke alliantie is er altijd van over tuigd geweest dat als zij bij verdrag geen kernwapens meer 'mag' gebruiken, de Sovjet Unie op een bepaald moment gemakkelijker gebruik kan maken van conventionele mid delen. Een 'No first use-verklaring' zou, met an dere woorden, een vergroting van de kans op een conflict in Europa inhouden. Daarom hebben de Amerikanen het aandringen op zo'n verdrag door de Russen altijd als 'propa ganda' van de hand gewezen. Vandaag lijkt het er dus op dat president Reagan iets van deze tegenstand zal gaan op geven, als we tenminste de berichten mogen geloven. Voor het Europese parlement zal hij van zijn kant een propagandistisch succes kunnen boeken wanneer hij komt met een Amerikaans voorstel tot een soort 'No first use-verklaring'. Europa zou dit met grote in stemming en opluchting begroeten. We moeten natuurlijk afwachten in welke vorm en in welke bewoordingen een eventu eel Amerikaans voorstel wordt gebracht. Veel zal daarvan afhangen. Het is maar al te zeer bekend hoe deze Amerikaanse regering, en vooral de beleidsbepalers in het Pentagon, een meester zijn in het lanceren van 'voor stellen' die voor het oog van de Europese bondgenoten heel aanvaardbaar zijn (en daarvoor ook bedoeld), maar die voor Mos kou onverteerbaar blijken, vanwege de vele ingebouwde valkuilen. Maar indien de Amerikanen werkelijk naar een 'No first use-verklaring' willen streven, dan blijkt daaruit des te meer hoe zeer Washington op dit moment vertrouwt op de militaire macht die het de afgelopen jaren heeft opgebouwd. Een zelfvertrouwen dat voor de toekomst vooral gebaseerd is op het Strategisch Defen sie Initiatief (SDI), welhaast onuitroeibaar 'Starwars' genoemd. Wanneer dit ruimte schild eenmaal volledig operationeel is, zo geloven de Amerikanen, zullen zij een zoda nige mate van 'onkwetsbaarheid' hebben be reikt, dat zij veilig concessies zoals een 'No first use-verklaring' kunnen doen. Door Pieter Eggen „DEZE wijziging is his torisch. Maar het is wel pas het begin van een nieuw stelsel. De stap die we vandaag zetten hoeft voor een volgend kabinet geen belemme ring op te leveren. Ook een PvdA/CD A-kabinet kan hiermee uit de voe ten, als dat kabinet stapsgewijs naar een volksverzekering wil". Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) maakte maandag al bijna zijn politieke testament op. Na de volgende verkiezingen, wanneer hij het politieke le ven voor dat van de gewone burger zal hebben ingeruild, kan iedereen vrolijk aan de slag met hetgeen hij aan his torische daden heeft verricht op het terrein van de volks gezondheid. Van der Reijden telde deze week bij de pre sentatie van zijn nieuwe stel sel van ziektekostenverzeke ringen gelijk maar zijn zege ningen. Alle taakstellende bezuinigingen uit het regeer akkoord, de Bijbel van dit kabinet, heeft hij gereali seerd - en dat praktisch één jaar voor datum; een voor beeldige prestatie dus. Een derde van die ombuigings operatie, ter grootte van een bedrag van 1 miljard, moet komen uit Van der Reijdens 'sluitstuk': de opheffing van de vrijwillige- en de bejaar denverzekeringen in het zie kenfonds. Over de noodzaak van de tweede operatie wordt nau welijks verschillend gedacht. De bejaardenverzekering is inmiddels tot een kostenver- slindende affaire uitge groeid, waaraan de zieken fondsen en het Rijk handen vol geld kwijt zijn om de ge reduceerde premies in stand te houden. Nadeel van deze opheffing ondervindt praktisch nie mand; in tegendeel zullen de mefeste bejaarden straks in het 'gewone' ziekenfonds zelfs een iets lagere premie gaan betalen. Anders ligt de zaak voor wat de vrijwillige verzeke ring betreft. Daarin zitten momenteel bejaarden met een inkomen boven de pre- miereductiegrens van ƒ23.800, kleine zelfstandigen en uitkeringsgerechtigden. Een deel van deze verzeker den (bejaarden met een inko men tot ƒ33.500 en sommige uitkeringsgerechtigden) ma ken straks eveneens de over stap naar het verplichte fonds. Een ander deel - rond de 800.000 mensen - zullen naar de particuliere markt moeten overstappen. Die particuliere maatschappijen mogen deze mensen niet wei geren en moeten hen een na genoeg gelijk pakket aanbie den als zij hadden in het zie kenfonds. Dat kan tegen een premie die ongeveer gelijk is aan die in de vrijwillige ver zekering, zo betoogde Van der Reijden. Wie dus hetzelfde pakket aan voorzieningen wil hou den kan dat krijgen; wie dat te duur vindt of op een ande re manier denkt goedkoper uit te zijn bij een particuliere maatschappij (jongeren, waaronder studenten en uit keringstrekkers en kleine zelfstandigen) mag dat ook doen. Maar, wie eenmaal ge kozen heeft voor een goedko pere verzekering (een hoger V.d. Reyden eigen risico en minder voor zieningen in het pakket) mag later niet meer terug naar het duurdere standaardpak ket van de particuliere maat schappijen. Goedkoop kan dus duur koop worden. Maar welke overstap men ook maakt, in beide gevallen krijgt men te maken met de veel minder vriendelijke regels van de particuliere markt. Verze kerden zullen het grootste deel van de gemaakte kosten zelf moeten voorschieten. Verder krijgen deze mensen te maken met een eigen risico (minimaal 100) en zullen zij voor hun eventuele kinderen onder de 16 jaar premie moe ten gaan betalen (de helft van een volwassenenpremie). Het inkomenseffect wordt geschat op 120 miljoen, een bedrag dat via een nog te ontwerpen regeling de ko mende drie jaar naar deze groepen zal worden gesluisd. Wat er daarna gebeurt is nog volstrekt onduidelijk. Een wetstekst die dat moet rege len is deze week teruggeko men met commentaar van de Raad van State en de kritiek van dit hoogste adviesorgaan van de regering is niet mals. Hoe dan ook: straks ont staat het beeld van een zie kenfondsverzekering, waarin naast werknemers met een inkomen onder de ƒ48.100 straks vooral de mensen zul len zitten die gemiddeld meer zorg en verzorging nodig hebben. De particuliere maatschappijen daarentegen zullen naast een toevloed aan jongeren wel ook extra be jaarden krijgen, maar dat zijn dan toch de mensen die meer verdienen en vermoe delijk door hun gunstiger ar beidsverleden (beter betaald en schoner werk) minder aanspraken zullen moeten doen op de zorg. Het kabinet heeft dat ook wel gezien en gaat de particuliere maat schappijen nu verplichten geld opzij te leggen voor de ziekenfondsen, opdat die niet te duur worden. Deze verevening zal wei nig problemen opleveren, - foto de stem/j0han van gurp aangezien de particuliere markt er in een keer een bulk verzekerden bij krijgt. In geld zullen de particulieren iets meer dan 1 miljard meer premies ontvangen. Waar de particuliere markt dus beloond wordt, daar verliezen de zieken fondsen een deel van de markt. Van der Reijden heeft daarop ook aangestuurd. Het argument dat hij evenwel gebruikt om de vrijwillige verzekering op te doeken is opmerkelijk. Hij stelt in zijn stuk vast dat de vrijwillige verzekering te duur is ge worden en daarom niet meer kan concurreren met de par ticuliere markt. Dat is zeker het geval, maar hij vergeet erbij te zeggen dat die vrij willige verzekering wel duur moest worden door het rijks beleid van de afgelopen 28 jaar. De vrijwillige verzeke ring mocht namelijk vanaf zijn ontstaan niet echt con curreren en moest 'goede' en 'slechte' risico's onder alle gevallen accepteren, terwijl de particuliere maatschap pijen op diezelfde markt de 'goede' risico's mocht weg lokken. Met name jonge ver zekerden (de 'goede' risico's) werden met aantrekkelijke premies aangetrokken; de ouderen (de 'slechte' risico's) bleven zitten en maakten de vrijwillige verzekering duurder. De particuliere markt, die zich nooit heeft hoeven te bekommeren over solidariteit tussen verzeker den, krijgt nu dus een dou ceurtje voor zijn houding. Maar Van der Reijden toont zich nog vriendelijker voor deze verzekeraars. Hij morrelt aan de positie van de ziekenfondsen op de particu liere markt door vermenging van functies in besturen van fondsen en aan de fondsen verbonden particulieren te verbieden. En met een slag om de arm houdt Van der Reijden zich het recht voor ook de 'aanvullende fondsen' (waarin o.m. de fysiothera pie) aan banden te leggen. Voor het eerst werd bij mavo overal het examen handelskennis nieuwe stijl afgenomen. Hierin is veel minder aan dacht voor bedrijfsrekenen, boekhouden en de feitenken nis van het economisch leven. Het accent ligt bij het nieuwe programma bij de toestand waarin de huidige economie zich bevindt. In het examen waren veel fragmenten uit economische krantenartikelen. Het nadeel hiervan was dat er veel gele zen moest worden. „Héél erg moeilijk", was de reactie van de kandidaten. Ze hadden hun tijd dan ook hard nodig. „Ik moest de leerlingen als het ware de zaal uit schoppen", aldus een docent van mavo 'Wilgen broek' in Boxtel. Bij de open vragen zat een actueel onderwerp over de buitenlandse schuld van de ontwikkelingslanden, 's Mid dags bij biologie was drie kwart van de kandidaten al na een uur weg. „Simpel" en „een makkie" waren de reac ties. Als er al problemen wa ren had dat zowel bij mavo- D als -C niks te maken met gebrek aan kennis, maar veel meer met de vraagstelling. Sinds enkele jaren geleden bij mavo het examen meer keuzevragen biologie werd ingevoerd, wordt het over het algemeen zeer goed gemaakt. Bij het lbo hadden gisteren het Ito en het lhno vrij. Het leao,het llo (lager landbouw onderwijs) en het lmo (lager middenstands onderwijs) hadden in de ochtenduren handelskennis, 's Middags had alleen het llo biologie, terwijl bij het lmo etaleren op het programma stond. In het examen handels kennis I bij het leao stond een opmerkelijke fout in één van de opgaven. In één van de op gaven werd gevraagd wat de taak is van een 'curator' bij surcéance van betaling. De leerlingen konden uit ver schillende mogelijkheden kiezen behalve de goede. Een curator wordt namelijk be noemd bij het uitvoeren van een faillissement. Bij sur céance van betaling heet zo'n man of vrouw 'bewindvoer der'. Het llo-examen biologie was zeker niet gemakkelijk en veel kandidaten hadden de volle tijd van twee uur hard nodig. Er werd bij de open vragen veel inzicht ge vraagd en sommigen vroeger zich af of dit niet eerder D- dan C-niveau was. Een goed ding was wel dat de. vragen goed gespreid waren over de lesstof en dat ze waren geënt op de praktijk, i Drie onderwerpen waren aan de orde: de bouw en ver richtingen van het organis me; opbouw en afbraak én bescherming van het orga nisme, waarbij ook een stuk je gezondheidszorg aan de orde was. De tekeningen waren slecht. Het spierstelsel van de mens was zo zwart afgedrukt dat het de kandidaten donker voor de ogen moet zijn ge worden. Het examen economische wetenschappen II voor vwo was weliswaar pittig, maar ook gevarieerd en voor kan didaten die regelmatig stude ren wa het, aldus de leraar, wel te maken. In opgave 1 over het in massa produceren van de houtprodukten wijnrekken en tuinstoelen zal, volgens de leraar, de berekening van het uitvalresultaat voor een aan tal kandidaten wel moeilijk heden hebben opgeleverd. In opgave 3 kwam wat theorie aan de orde. In deze opgave zal de vraag over de commanditaire vennoot schap voor velen een onver wachte zijn geweest, omdat daar op school nauwelijks aandacht aan wordt besteed. Volgens de vwo-kandida- ten, die zich in de middag uren moesten buigen over biologie, was dit examen wel te maken. Er waren veertig meerkeuzevragen over on derwerpen als planten, bloedsomloop en organen bij de mens, maar ook over be mesting, alcoholische gisting, chromosomen en voortplan ting. De havo-kandidaten kregen gistermorgen een evenwich tig en niet te moeilijk exa men handelswetenschappen en recht voorgeschoteld. Ze hadden er drie uur de tijd voor om het tot een goed ein de te brengen. De eerste opgave betrof een som over financiering. Er zaten geen moeilijke bereke ningen in. De tweede opgave ging over kostenboekingen in verband met de aankoop en gebruik van een horecapand. Door Cees Manders ROME - Komende zondag, wanneer de paus in Nederland is, worden er in heel Italië locale en regionale verkie zingen gehouden. In Nederland zal de paus zich zeker van de uitslag op de hoogte laten stellen, want niet eerder de laatste jaren was de kerk zo bij een volksraadpleging betrokken. De verkiezingen van zondag worden daar om ook wel vergeleken met die uit de jaren veertig en vijftig toen het Vaticaan zich ac tief mengde in de verkiezingstrijd, met aan prijzingen van medestanders en banvloeken voor tegenstanders. Die medestanders van toen, de christende mocraten (DC), zijn ook nog de medestanders van nu. Voor de tegenstanders (de commu nistische partij, PCI) geldt hetzelfde. De DC kan de steun van de kerk best gebruiken, want haar aanhang wordt elke keer geringer. Bij de verkiezingen van 1980 kreeg de DC 36,8%, in 1983 32,9% en in 1984 33%. De DC is zich ervan bewust dat zij nooit meer die grote volkspartij zal worden die zij dertig jaar geleden was, met 45% van de kie zers achter zich. Maar het gaat er nu om de neergaande tendens tot staan te brengen. Op advies van de paus tracht de DC zich nu meer te onderscheiden als partij waaraan de verdediging van de christelijke waarden het best is toe te vertrouwen. Het gaat dit keer in de DC-slogans om het 'leven' (dus te gen abortus en euthanasie) en om het 'gezin'. Ondanks deze agressief-katholieke opstel ling van de DC verwacht niemand dat de DC nu meer stemmen zal krijgen dan 32%. Want de Italianen, hoe ontvankelijk zij zich uiter lijk ook tonen voor de 'adviezen' vanuit het Vaticaan, blijken de laatste jaren in het stemhokje hun eigen geweten te volgen. Waar de DC grote angst voor heeft is de 'sorpasso', ingehaald te worden door haar klassieke tegenvoeter in de Italiaanse poli tiek, de PCI. Bij de Europese verkiezingen van vorig jaar was die 'sorpasso' voor de eer ste keer in de geschiedenis een feit: de DC kreeg 33% en de PCI 33,3%. De consequenties daarvan waren slechts psychologisch van aard. Maar de DC is er toch alles aan gelegen zondag het 'primaat' van de Italiaanse poli tiek terug te winnen. Overigens verkeert de PCI evenmin in bla kende gezondheid. Haar electorale aanhang fluctueert: van 31,5% in 1980, tot 29,9% in 1983, en 33,3% in 1984. Nu zullen zij weer rond de 33% uitkomen. Maar dat zou dan toch weer een 'sorpasso' betekenen (vergeleken met de vorige locale verkiezingen). Communisten leider Allessandro Natta heeft voor dat geval al om nieuwe parlementsverkiezingen ge vraagd. Belangrijk is te zien hoe de vijf regerings partijen het doen, de DC, de socialisten (van premier Craxi), de sociaal democraten, de re publikeinen en de liberalen. Bij de Europese verkiezingen bleek de coalitie nog maar te kunnen rekenen op 53,8%, tegen 56,4% in 1983. Craxi heeft gezegd dat nieuwe parlements verkiezingen onvermijdelijk zijn als de vijf- partijencoalitie zondag onder de 50% zal blij ven. Maar ondanks de kerkelijke inmenging, ondanks angst voor of hoop op een 'sorpasso) en ondanks acties voor of tegen het 'leven', voor het gros van de italiaanse kiezers gaat het zondag om de problemen in hun straat en wijk, om de vuilnisophaaldienst die niet functioneert, om de corruptie van gemeente ambtenaren en -politici, om het verkeer, om huisvesting, drugsverslaving en werk voor de jeugd. En alnaargelang de oplossingen die de partijen daarvoor aanreiken zullen de meeste Italianen hun stem uitbrengen. Nieuw bij de komende verkiezingen is de deelname van de 'Verdi', de Groenen. Maar zoals elders zijn zij onderling zo verdeeld en is hun programma zo vaag dat er van hen geen enkele dreiging zal uitgaan voor de be staande politieke groeperingen. Zondag gaat het in Italië echt alleen tussen de DC en de PCI, om het predikaat 'grootste partij van Italië'. Voor de DC is het van groot belang zich voorlopig nog die 'grootste partij' te mogen noemen. Voor de kerk ook, gezien haar vrij actieve deelname aan deze verkie zingstrijd. De paus zou komende zondag (als hij in Den Haag is) dus wel eens in gedachten kunnen verwijlen in zijn bisdom Rome, dat een nieuwe regering kiest. Van onze Haagse redac DEN HAAG - „Wie van een het parlement vergt dat hij zijn optreden in internatioi ganen conformeert aan et bem bestreden kabinets zondigt tegen de grondreg, de parlementaire democrati Met deze volzin, gevolgd mededeling dat Lubbers zie bewogen 'op de grenzen van laatbare inmenging in de van een gekozen volksve woordiger', wekte opposit: Den Uyl gistermiddag de van de premier. Aanleiding: Lubber's kriti Ve< Van onze Hi DEN HAAG - Het t voorzitter Nijpels o netsperiode een gro< naar huis te sturer symbool kan het e praktisch is het niet operaties". Dat zei gisteren mr. 1 commissaris voor de re gisteren tijdens de pres richt, dat handelt over c rijksoverheid. Tjeenk Willink reageer op een uitspraak van Nijpe gedaan maandag tijdens e congres van de CMHA (hoge ambtenaren). Tjeenk Willink adviseert zijn jongste rapport de Twe de Kamer meer rekening houden met de uitvoerbaa heid van wetten. Naar zijn o vatting worden meer wett gemaakt die tot regelgevi: leiden en op grote bezwaren de sfeer van de uitvoerbaa heid stuiten. Te denken v£ daarbij onder meer aan i 'voordeurdelersnorm'. De regeringscommissai bepleit dat de Kamer zi< meer op de hoogte stelt van i wensen van de uitvoerders gemeentelijk niveau en v: politiekorpsen, schoolbesturi en dergelijke en minder aai leunt tegen de kennis van m nisters en beleidsambtenare in Den Haag. Door dat wel doen worden besluiten gen< men die hun uitwerking mi: sen en lagere overheden vo< Van onze Hai DEN HAAG - Vóór 1990 wil van de Nederlandse postks plaatsen. Deze zogenaamde 'termin; bliek verbeteren, zo liet direc teren weten. De computers betalingen via cheques en bt pen. De PTT hoopt hiermee de kop in te drukken. Ook start binnenkort in de met betaalautomaten, waarn uur per dag verzilverd kunne De winst van de PTT is w< afsluiting van het boekjaar joen gulden over. In 1983 bedi jaar daarvoor 234 miljoen gu rodienst zorgt nog steeds vc echter beperkt worden. DE SPAANS-AMERIKAANSE dag van vandaag vergald doo sident Reagan in Madrid jubil begin van een nieuwe gouder beid - die zich uitstrekt over zt 's dat mooie retoriek, maar gr raken van Reagans historisct aoeg om emoties te bespelen anti-Yankee gaan gedragen. Het hart van de Spanjaards Plaats van in Noord-Amerika. ponten oorlog tegen de Verei Jog stak Washington nauweli Spanje, het steunde met geld het Franco-regime en het de« dictatuur naar democratie to dgen zag en ziet Madrid hoe Amerika aan het verknallen i Spanje's geesteskind de Cont Ondanks deze 'ballast' hee springen met de Spanjaarden Jjoe dan ook een hechte sch bondgenootschap. Die takt h< Gonzalez proberen op te brei S|tuatie gedragen als de man r geo-politiek verstand. Gonzalez wil Spanje nameli ^eerderheid van zijn volk dat ditspreken in een referendum. Gonzalez heeft Reagan ge Madrid te komen. Hij wilde vï 9ing om meer Amerikaanse i Spanje, bijvoorbeeld de toeze J^eg te halen bij een omstred beeld de toezegging om het Keagan heeft beloofd over enl btaar meer kon er van Ameriki De Spanjaarden hebben n beien tot dan tot juichen. Dat gen al volop gedaan hebben.

de Stem | 1985 | | pagina 2