fNÖIlt Dijkdoorbraak dreigt door zware oeverval Geen geld voor waterschappen op Bevelanden UIKE PEN VOOR 'N STEM FAN PHILIPS SUPER VOOR HET EERST BOVEN DE TWEE GULDEN Katholieken laten paus links liggen GS eens met kerncentrale op Moerdijk Merijntje FNV-leden Shell tegen nieuwe cao mmr HARD STIKKE LEUK WOENSDAG 8 ME11985 125ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- N-BRABANT: ENQUÊTE: BEZOEK LOST PROBLEMEN NIET OP ROTTERDAM - De consumentenorganisaties hebben woedend gereageerd op de aankondi ging van de oliemaatschappijen dat een liter superbenzine vandaag 3 cent en een liter nor maal 2 cent duurder worden. DOOR SPECULATIE Enorme strop Koningin Julianafonds Dollar weer fors omlaag Advies aan regering: 1.600 nieuwe cellen Spanning weg in top van eredivisie MOERDIJK I 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant I flips draagbaar 3. Picture Search en 14 dagen vooruit. :Video 2000. i programma's tot nil if In d,e ..Kleintjes" in Do Stem omdat or zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen In staan Elke dag weer DE STEM Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Vanmorgen in alle vroegte is 12.000 ton forforslakken gestort om de dreiging van een dijkdoorbraak op Schouwen-Duiveland te beteugelen. De dreiging ontstond giste ren toen mosselvissers een ernstige oeverval, de grootste sinds 1974, tussen de zoge naamde Plompe Toren en de werkhaven Schelphoek ont dekten. Na 'groot alarm' van water schap en Rijkswaterstaat we zen de eerste peilingen op de ernst van de situatie: 400.000 tot 500.000 kubieke meter zand bleek te zijn weggeschoven over een lengte van 200 meter. „Het zand was inderdaad tot de teen van de dijk weggecho- ten tot een diepte van tien me ter onder NAP", aldus de woordvoerder van Rijkswa terstaat, die gisteravond toe gaf, dat Zeeland 'een spannen de nacht tegemoet ging'. Waterschap, Rijkswater staat en Dosbouw hebben gis teren al de eerste noodmaatre gelen genomen. De duikers in de 'slapers', de zogenaamde se cundaire waterkering, zijn on middellijk afgesloten. Ook de dijkwegen rond De Schel phoek zijn voorlopig niet voor het publiek begaanbaar. De woordvoerder van Rijkswa terstaat: „Er is geen reden tot paniek, maar de dijk kan doorbreken. Zelfs dan is er geen gevaar voor de schaarse omwonenden. Voor de zeker heid is er uitgebreide dijkbe waking ingesteld en ais de nood aan de man komt kunnen de mensen in de omgeving geevacueerd worden". Naar verwachting zal uit eindelijk 25.000 ton steen nodig zijn om de schade aan de dijk te herstellen. Over de mogelijke oorzaak van de oeverval wil hij zich nog niet uitlaten. „Een geluk bij een ongeluk is in ieder ge- DEN BOSCH - Van Gedepu teerde Staten van Noord-Bra bant mag er op het industrie terrein Moerdijk een kerncen trale worden gebouwd. Alleen de socialistische gedeputeerde Brugman (Ruimtelijke Orde ning) is tegen. Op 25 april had de directie van de PNEM GS laten weten dat de Raad van Commissaris sen van de electriciteitsmaat- schappij vóór de vestiging van een kerncentrale op 'Moerdijk' is. Gezien dit standpunt had de PNEM-directie GS gevraagd hoe het provinciaal bestuur 'egen de vestiging van een kerncentrale op Moerdijk aan kijkt. GS hebben daar dus geen bezwaar tegen, hebben ze de PNEM laten weten. GS zullen hun standpunt zo spoedig mogelijk voorleggen aan Provinciale Staten en - in een eerder stadium - aan de betreffende Statencommissies. Van het standpunt van GS sullen ook de gemeenten die deel uitmaken van het Indu strie- en Havenschap Moer dijk, het schap zelf en de mi nisteries van economische za ken en van ruimtelijke orde ning op de hoogte worden ge bracht. Gedeputeerde Brugman liet desgevraagd weten tegen kernenergie te zijn en derhal ve ook tegen vestiging van een kerncentrale op Moerdijk. De PvdA-fractie in de Sta ten heeft met verontwaardi- 8'ng op het standpunt van GS gereageerd. De fractie is boos "ndat GS 'met dit standpunt naar buiten zijn gekomen ter wijl de Staten nog van niets Weten', aldus fractieleider haartmans. Een halve titer kost gelukkig toch maar een piek val, dat Dosbouw hier vlakbij met de Oosterscheidewerken bezig is. Alle materieel, de for forslakken, kortom alles is bij na op lopafstand aanwezig". HILVERSUM - Slechts 7 procent van de rooms-ka- tholieke Nederlanders over weegt volgende week tijdens het pausbezoek een mani festatie bij te wonen waar bij de kerkvorst aanwezig is. Bijna 90 procent laat de paus tijdens zijn bezoek links liggen. Dat blijkt uit een enquête die in opdracht van de KRO is uitgevoerd door het bu reau Intomart onder 1.500 Nederlanders, onder wie 500 rooms-katholieken. De uit slag werd gisteravond door Brandpunt bekend gemaakt. De overgrote meerderheid van de rooms-katholieken verwacht dat het bezoek van paus Johannes Paulus II geen verandering zal bren gen in de situatie binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Op de vraag of het bezoek de rooms-katholieken dich ter bij elkaar zal brengen antwoordt 69 procent van de ondervraagde rooms-katho lieken ontkennend. Van de niet-katholieken is 60 pro cent die mening toegedaan. Respectievelijk 15 en 21 pro cent verwacht dat het be zoek de katholieken zelfs verder uit elkaar zal drij ven, terwijl respectievelijk 2 en 9 procent het tegenover gestelde denkt. De vraag of de paus tij dens het bezoek een juist beeld zal krijgen van wat er onder de Nederlandse rooms-katholieken leeft wordt door 69 procent van de rooms-katholieken ont kennend beantwoord. Slechts 19 procent gelooft dat de paus wèl een goed beeld zal krijgen van de Ne derlandse kerk. Op de vraag of de paus welkom is antwoordt 40 pro cent van de katholieken be vestigend, terwijl 28 procent van de niet-katholieken er zo over denken. Respectie velijk 33 en 46 procent is in het geheel niet in het bezoek geïnteresseerd en van 14 en 19 procent van de onder vraagden mag de paus thuis blijven. Een recht hartelijk welkom is de paus slechts beschoren onder 13 procent van de rooms-katholieken en 7 procent van de niet-ka- tholieken. In de enquête zijn ook vragen gesteld over opvat tingen die op gespannen voet staan met de decreten vanuit het Vaticaan. Een verbod op seksuele omgang buiten het huwelijk kan de goedkeuring van 25 procent van de rooms-katholieke ondervraagden dragen, een percentage dat nauwelijks hoger'ligt dan dat van de niet-katholieke ondervraag den (23 procent). Het verbod van het Vati caan op het gebruik van voorbehoedmiddelen wordt door het overgrote deel af gewezen (88 procent respec tievelijk 89 procent). Slechts 5 procent van de rooms-ka tholieken deelt wat dat be treft de mening van het Va ticaan. De weigering van het Va ticaan vrouwen tot het priesterambt toe te laten kan evenmin genade krijgen in de ogen van de meerder heid van de rooms-katholie ke ondervraagden: 63 pro cent is het er niet mee eens tegen 74 procent van de niet- katholieken. Woede om dure benzine Van een onzer verslaggevers Dat betekent dat de benzine aan de zelftankpomp voor het eerst in de geschiedenis boven de twee gulden per liter komt, namelijk 2,01 gulden. Vanaf vandaag gaat een liter normaal 1,94 gulden kosten. BUNNIK (ANP) - Het Koningin Julianafonds heeft vorig jaar met speculeren op de Amerikaanse optie- en valutabeurs 25,4 miljoen gulden verloren, aldus directeur Hillenius. Een externe Amerikaanse adviseur heeft instructies tot be houdend beleggen te ruim geïnterpreteerd. De bedoeling was dat koersdalingen en valutarisicos zouden worden afgedekt. Dat is echter niet gebeurd. De adviseur nam daardoor te grote risico's. Het bestuur van het fonds was daar niet van op de hoog te, zegt Hillenius. Volgens een onafhankelijke commissie kan binnen het fonds niemand ernstige fouten worden verweten. Er zullen dan ook geen koppen vallen. Wel is de relatie met de Amerikaanse advi seur beëindigd. Het fonds heeft ook de beleggingen in Ameri kaanse opties gestaakt. Het Koningin Julianafonds is actief op het gebied van maat schappelijk welzijn. Het houdt zich bezig met zaken als kinder bescherming, reclassering, gezinszorg, werkloosheidsprojecten. Behalve uit beleggingen krijgt het fonds geld van de Algemene Loterij Nederland en de sporttoto. AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse dollar blijft voor onrust op de geld markt zorgen. Boekte de munt afgelopen maandag nog een forse winst van ze ven cent, dinsdag moest dat weer helemaal worden prijsgegeven. Op de Amsterdamse wisselmarkt werd een offi ciële middenkoers vastge steld van 3,60 gulden. Dat was al ruim zes cent lager dan de 3,67 gulden van maandag. De slotkoers viel met omstreeks 3,59 gulden nog een cent lager uit. DEN HAAG (ANP) - Om het celtekort op te vangen moeten vijf nieuwe gevangenissen ge bouwd worden met in totaal 1.600 nieuwe cellen. Dat advi seert een projectgroep van het ministerie van Justitie het ka binet. De vijf gevangenissen'beho ren alle tot de zogenoemde ge sloten inrichtingen. Uitgaande van een voorbereidings- en bouwtijd van vier jaar zijn de nieuwe inrichtingen op zijn vroegst in de jaren 1989 tot en roet 1993 klaar voor gebruik. De projectgroep becijfert de nieuwbouwkosten - zelfs bij een versoberd programma - op ongeveer 300.000 gulden per gedetineerdenplaats. Dat be drag geldt voor gesloten in richtingen. Open en half-open inrichtingen zijn aanzienlijk goedkoper (140.000 gulden). Deze gegevens zijn ontleend aan een nog vertrouwelijke notitie van het departement van justitie over het gebrek aan plaatsruimte bij het ge vangeniswezen. In het rapport zegt de pro jectgroep dat niet langer ge- wacht kan worden met het uitbreiden van het aantal ge vangeniscellen. Gesproken wordt van een 'onhoudbare si tuatie'. Het rapport noemt de gevol gen van het cellentekort ern stig. Niet alleen moeten voort durend gedetineerden op een politiebureau worden gehuis vest, maar bovendien komt het veelvuldig voor dat verdach ten op vrije voeten worden ge steld omdat er voor hen geen plaats is. Het rapport is zeer somber over de bouwkundige staat van het huidige gevangenis sen. Slechts dertig procent daarvan voldoet aan de gestel de eisen. De projectgroep meent dat het capaciteitstekort eerst op wat langere termijn zal kun nen worden verminderd. De werkgroep verwacht dat het probleem in het begin van de jaren negentig kan zijn be zworen. De 1.600 plaatsen die de projectgroep nodig acht voor de jaren negentig komen bovenop de al aangekondigde uitbreiding met 550 cellen. Op kortere termijn zal het plaatsgebrek waarschijnlijk niet verminderen, maar zelfs nog verder toenemen. De ge plande uitbreiding in de ko mendejaren is volgens de pro jectgroep onvoldoende om de groei van het gedetineerden aanbod op te vangen, laat staan om het acute plaatste kort op te heffen. De project groep bepleit zeer nadrukke lijk het treffen van aanvullen de (tijdelijke) noodmaatrege len. De projectgroep meent dat voor de noodzakelijk geachte ver- en nieuwbouw een totaal bedrag is gemoeid van 618 mil joen gulden. Dat betekent dat ten behoeve van het bouwpro gramma jaarlijks gemiddeld 77 miljoen ter beschikking zou moeten worden gesteld. Terwijl president Ronald Reagan de hele dag confereerde met de Spaanse regering zocht Nancy Reagan vertier in het theater in Madrid. Daar voer den dansers een voor stelling op. De presi- dentsvrouwe kon op een gegeven niet stil blijven zitten en ging - zij het schuchter - aan de zwier met een van de flamingo-dan sers. - FOTO AP Konsumenten Kontakt gaat de autorijders oproepen de grote oliemaatschappijen te boycotten en in het vervolg bij witte pompen te tanken. Vol gens woordvoerder Donia is een televisiespotje gemaakt waarin de consuiment er op wordt gewezen dat benzine van de witte pomp net zo goed is als van een merkpomp, maar wel stukken goedkoper. Woordvoerder Westendorp van de Consumentenbond be schuldigt de oliemaatschappij van het manipuleren met de prijzen. Een van de oorzaken van de prijsstijging is volgens de oliemaatschappijen de gro te vraag naar benzine vanuit de Verenigde Staten. Volgens Westendorp zorgen de oliemaatschappijen daar echter zelf voor via hun doch terondernemingen. Door op die manier de markt kunst matig te beïnvloeden kunnen de maatschappijen ongestraft hun prijzen verhogen, aldus Westendorp. Beide consumentenorgani saties menen dat de benzine prijs niet meer mag worden verhoogd voordat een diep gaand onderzoek is ingesteld naar de manier waarop de maatschappijen hun prijzen berekenen. Aan de Tweede Kamer wordt gevraagd ook bij minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) actie te on dernemen. Maar een woordvoerder van de minister heeft al laten we ten dat de bewindsman niet van plan is in te grijpen. Ook als er een prijsbeschikking zou zijn zou de prijs van benzine net zo hoog zijn omdat die wordt bepaald door de relatie tussen de dollar en de notering van benzine op de vrije markt, aldus de woordvoerder. Overigens is het eind van de prijsstijgingen is nog lang niet in zicht. Konsumenten Kon- takt vreest dat de oliemaat schappijen de komende tijd de benzineprijzen verder zullen verhogen, ondanks de wisse lende koersen van de Ameri kaanse dollar. Precies tien jaar geleden doorbrak de benzineprijs ook een historische grens: toen moest een gulden voor een li ter worden betaald. De benzi ne is dus in tien jaar tijd ver dubbeld. Sinds begin dit jaar is een liter super ongeveer 20 cent duurder geworden. De snel groeiende stijging van de benzineprijzen de afge lopen maanden is volgens de oliemaatschappijen aanvan kelijk het gevolg geweest van de sterk gestegen dollarkoers. Maar toen de koers van de dol lar vanaf eind februari weer ging dalen bleven de benzine prijzen stijgen. Volgens de oliemaatschapij- en kwam dat omdat de prijzen op de internationale markt van olieprodukten bleven stij - gen, waardoor het prij druk kend effect van de dalende dollarkoers ruimschoots teniet is gedaan. Eind februari moest voor de dollar bijna vier gulden wor den betaald. Daarna kelderde de dollar, maar de benzine werd nauwelijks goedkoper. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Waterstaat) is niet van plan de waterschappen op Noord- en Zuid- Beveland financieel tegemoet te komen in verband met extra kosten die deze waterschappen moeten ma ken. Dat bleek gistermiddag tij dens een besloten mondeling overleg van de vaste Kamer commissie met de minister. De waterschappen op De Bevelanden staan voor extra kosten omdat zij niet langer afvalwater op de Oosterschel- de mogen lozen. Dat houdt in dat zij dit afvalwater met be hulp van pompgemalen en persleidingen over veel grote re afstanden dan anders nodig was geweest naar de Wester- schelde moeten transporteren. Factoren die dit nog duur der maken zijn de geringe be volkingsdichtheid van De Be velanden, de doorsnijding van Zuid-Beveland door het Ka naal door zuid-Beveland en het gegeven dat de water- schapsgebieden voor het me rendeel door rijkswateren zijn omsloten. Het Rijk vraagt voor lozing op deze wateren een belasting. In de wet is voor water schappen in een dergelijke si tuatie een uitzonderingspositie voorzien, maar tot nog toe heeft geen enkel waterschaps bestuur in Nederland voldoen de argumenten kunnen aan dragen om hiervart te kunnen profiteren. Voor Zeeland heeft minister Smit-Kroes bovendien een aantal specifieke voorwaar den gesteld. Zo denkt zij aan samenvoeging van verschil lende schappen, gebruikma king van goedkopere metho den, temporisering van de werken of een combinatie van deze drie mogelijkheden. Een aantal Kamerleden kondigde aan binnenkort op deze zaak te zullen terugko men. VOOR het eerst sedert zijn pontificaat zal paus Johannes Paulus II bij zijn bezoek aan Nederland zijn 'eigen' liturgische gewaden niet meebrengen. Het Nijmeegse atelier Stadelmaier - al 55 jaar uniek en toonaan gevend op dit terrein - heeft voor alle verschillende onderdelen van het pausbezoek 'eigentijdse' gewaden ontworpen en uit gevoerd. Pagina Extra op woensdag Door de 2-0-nederlaag van Feyenoord in Deventer tegen Go Ahead Eagles is de spanning aan de kop van de eredivisie weer sterk afgenomen. Ajax veroverde namelijk via een 4-4-gelijkspel tegen FC Twente een punt en dat vergroot de marge tussen de Amsterdammers en de Rotterdammers weer zodanig dat Ajax alles in eigen hand houdt. Zie de sportpagina ROTTERDAM MOERDIJK - De leden van de Industrie- bond-FNV die bij de Shell Chemie-vestigingen in Pernis en Moerdijk werken hebben het laatste bod van de directie voor een nieuwe cao afgewe zen. De opkomst van de leden was volgens bestuurder Scheele groter dan normaal. De ontevredenheid over de houding van de Shell-directie was vrij algemeen, aldus Scheele. De Industriebond zal Shell per brief uitnodigen de onder handelingen te heropenen en te komen met een bod dat in overeenstemming is met de eisen van de FNV'ers. Overigens voorziet Scheel voorlopig geen acties van de betrokken 4.000 werknemers. De bond wil eerst de weg van het overleg volgen alvorens acties worden voorbereid. De FNV-leden willen een verdergaande arbeidstijdver korting, vooral omdat naar hun mening Shell al achter loopt bij vergelijkbare bedrij ven. Ze hebben ook bezwaren tegen het koopkrachtaanbod van de oliemaatschappij. Voor de ko mende twee jaar biedt Shell een loonsverhoging aan van in totaal 5,5 procent: 3,5 procent in de vorm van eenmalige uit keringen en 2 procent structu reel. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. I NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturei naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 1