Vogels in Hulster Museum i\er soms uitziet OOK HONTENISSE MAAKT BEZWAAR TEGEN PLANNEN Expo over zwakzinnigenzorg in Hulst RT ZEEUWS IDE STEM Plaatselijk nieuws V George S Sponselee z; VAN ZEELAND epsie is niet zo iet' helpt daarbij u Sire belt, de bon opstuurt. GEWOON EEN MENSTOT 15 MEI IN DEN DULLAERT KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wet houders van Hontenisse vrezen dat het uitdie pen van de Westerschelde de gemeente op flink wat extra kosten zal jagen. I Kantoren Yelen bewijzen A. Dieleman laatste eer Lenteconcert in Clinge Contactdag Anorexia- patiënten in Den Bosch Hulst Heikant St. Jansteen Koewacht Vogelwaarde Walsoorden f m Geen pleidooi Vogelnieuwtjes 122 PAGINA ZEELANDi t er soms even uitziet. ■en wal \\x>r u van tix'passing is I postzegels sturen aan inn N. ^58^ GD Utrecht 'Uitdiepen Wester schelde wordt ons veel te duur' Bij de opening van de tentoonstelling 'Gewoon een mens' trad het ensemble 'Onwijs gaaf op. - foto de stem cor j de boer Van onze correspondente HULST - In de hal van ge meenschapscentrum Den Dullaert in Hulst is gisteren de reizende tentoonstelling 'Gewoon een mens' geopend. Deze informatieve exposi tie blijft tot 15 mei in Hulst. Naast vele foto's, die een beeld geven van de zwakzin nigenhulp in het algemeen en de hulpverlening aan deze groep in Zeeuwsch-Vlaande ren in het bijzonder, zijn er enkele werkstukken van de kinderen van de Regenboog- school uit Hulst te bewonde ren. De openbare bibliotheek verzorgt een stand met lite ratuur over de zwakzinni genzorg. Na de openingstoespraak van voorzitter drs. C. Van de Putte van het Regionaal Overlegorgaan Zwakzinni genzorg (ROZ) trad de caba retgroep 'Onwijs gaaf' op. De vier dames en een heer, alle maal werkzaam in het zwak zinnigeninstituut De Sterre te Clinge, brachten enkele confronterende sketches en liedjes met vertederende teksten rondom geestelijk gehandicapten. Met fijne hu mor beeldde het gezelschap reacties van buitenstaanders en enkele praktijkervarin gen uit. 'Onwijs gaaf' is al verschillende jaren bezig dit programma uit te werken. Enkele keren zijn ze intern opgetreden en het was nu de tweede keer dat de buiten wacht met de groep kennis maakte. Burgemeester mr. F. Ja cobs verrichtte na het optre den de officiële opening van de tentoonstelling. Tijdens de rondgang over de expositie verzorgde A. Boogaart de muzikale omlijsting. De ex positie is te bezichtigen tij dens de openingsuren van Den Dullaert. Van een onzer verslaggevers Hontenisse gaat dan ook beroep aantekenen tegen de plannen. Zoals bekend wil België dat de Wester schelde wordt uitgebaggerd om de bereikbaarheid van de Antwerpse haven te waarborgen. „Momenteel is er ongeveer 15 procent van het slib in de Westerschelde in beweging", licht wethouder H. Brugge- man de bezwaren van zijn ge meente toe. „Maar door die uitdieping zal dat waarschijn lijk oplopen tot zeker 30 pro cent". Dat betekent dat er ook in de haven van Walsoorden de helft meer aanslibbing zal plaatsvinden. Het gevolg is dat deze haven dan niet één, maar twee keer per jaar zal moeten worden uitgebaggerd. Zo'n ex tra sleepbeurt kost de gemeen te zo'n 34.000 gulden. Daar naast zit men dan ook nog met de bijkomende stortkosten die aan Domeinen betaald moeten worden. Die stortkosten zijn overigens al lang een doorn in het oog van de gemeente. „Dat spul van hen stroomt onze haven binnen. We bren gen dat netjes terug en we moeten er nog voor betalen ook. Dat klopt natuurlijk niet", zegt wethouder Brugge- man, die al jaren probeert in deze voor de gemeente ongun stige situatie verandering te brengen. Niet zonder succes overigens, want Domeinen heeft al een flink stuk van de stortprijs afgedaan. Toch moet de gemeente nog 36 cent per teruggestorte kubieke meter modder betalen. Er van uit gaande dat per keer een 14.000 kubieke meter slib uit de Wal- soordense haven wordt ge haald, betekent dat naast de kosten van de extra sleepbeurt ook nog eens meer dan 5.000 gulden stortkosten. Omdat België zo graag de Schelde wil uitdiepen, vindt Hontenisse dat de Belgen dan ook maar voor de extra kosten moeten opdraaien. Behalve het slibprobleem is er nog een ander bezwaar. Een diepere vaargeul, zo redeneert het col lege, betekent ook dat er gro tere schepen door kunnen. Die veroorzaken meer golfslag, waardoor er sneller schade ontstaat aan de havenhoofden. Ook die schade wil Hontenisse kunnen claimen. Zoals gisteren gemeld gaan ook de gemeente Oostburg, de Vereniging van Zeeuwse vis sers (Zevibel) en het Visserij- schap tegen de uitdiepings plannen in beroep. O MIDDELBURG - 5-in-l-dag - De evenementencommissie van de Middelburgse VW, de zogenaamde Ceremoniemees ters, houdt zaterdag 18 mei voor de toeristen een 5-in-l dag. Met 1 entreekaart kunnen de bezoekers vanaf 11.00 een rondleiding door het Gotische deel van het stadhuis maken, de Abdijtoren beklimmen, een rit met de paardentram ma liën, Miniatuur Walcheren be zoeken en een kop koffie drin ken op de koop toe. De belang stellenden kunnen tot 16.00 uur deelnemen aan de activi teiten. MIDDELBURG - Voetbal - De personeelsleden van de Ne derlandse Hoechstvestigingen strijden zaterdag weer om de eerste plaats tijdens het Inter Hoechst Sporttoernooi in de Kruitmolen te Middelburg. De sporters nemen deel aan zes verschillende onderdelen, waaronder een fietsrit van 120 kilometer. Het sportevene ment begint om 11.00 uur. GOES - Hartstichting - De af deling De Bevelanden van de Nederlandse Hartstichting heeft tijdens de onlangs ge houden collecte 12.432,65 gul den ingezameld. De organisa tie dankt hier zowel de collec tanten als de gevers voor. I JUSSINGEN - Naturisten - De naturistenvereniging Zee- landia houdt zaterdag een open dag voor belangstellen den. De informatieve middag op het verenigingsterrein aan De Belt te Vlissingen geschiedt - zo meldt de organisatie - 'in geklede toestand' en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Parapsy chologie - De Nederlandse vereniging voor Parapsycho logie houdt maandag 20 mei een lezing in de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg. Tij dens de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, spreekt hel derziende S. ten Cate over het verschijnsel. Indien mogelijk ondersteunt zij haar betoog met waarnemingen in het pu bliek. MIDDELBURG - Personeels beleid - De Kamer van Koop handel te Middelburg houdt op 13 mei een voorlichtingsbij eenkomst over 'flexibele per soneelsbezetting'. De bijeen komst vindt plaats in het ka mergebouw en is speciaal be doeld voor ondernemers in de detailhandel. Men begint 's middags om 14 uur en denkt omstreeks 20 uur klaar te zijn. Deelnemers moeten zich van tevoren opgeven en betalen 30 gulden. 00? I ÜgtlD VOOR ZUPWEST NEOERLANO I nTerneuzen, Hulst en Goes. I Adressen en telefoonnum- '"ars op pagina 2. Openingstilden: 830-12.30/13.30-17.00 uur. "ttactle erneuzen: Rein van der H®lm (editie-chef), Jan Jan- s0en (plv. chef), Emile Calon, -o Meertens, Cor de Boer y0,°), Ton Koomen (sport). IjP'st: Frank Deij, Eugène 'arstraeten. Middelburg: henk Postma. Goes: Aad van a«r Wouden. ^vertentle-expl. specteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. Van onze correspondent AXEL - Veel mensen kwamen gisteren Adrie Dieleman, se cretaris van de gemeente Axel, de laatste eer bewijzen. Velen moesten in de over volle Gereformeerde Ichthus- kerk in Axel met een staan plaats genoegen nemen. Onder de aanwezigen be vonden onder meer, behalve de familieleden, het voltallig college van burgemeester en wethouders van de gemeente Axel, de voormalige burge meester van Axel, de heer Kam, -de gemeenteraad, veel collega's en bekenden. De heer Dieleman overleed vrijdag. Hij was de laatste zes jaar werkzaam als secretaris van de gemeente Axel. De af- scheidsdienst werd geleid door dominee A. Lunshof. Van onze correspondent CLINGE - De fanfare Wel doen door Vermaak verzorgt zaterdag 11 mei het twaalfde lenteconcert in gemeenschaps centrum Malpertuus te Clinge. De voltallige fanfare, met ma- joretten en drumband, treedt voor het voetlicht. Het muzikale evenement, onder leiding van dirigent Leo Verstiggel, begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. De fanfare opent het concert met de Marathonmars van Jog. Wichers. Daarna worden voor de pauze nog gespeeld Canadian Impressions, Cava lerie légere en Fiesta en Dax. Na de pauze is er allereerst een optreden van de slagwerk groep onder leiding van J. van Overmeeren. De tamboers la ten drie nummers horen en daarna voeren ze samen met de majoretten de Braziliaanse carnavalsmars uit. Ook de pas opgeleide muzikanten door Petrus Acke zullen zich laten horen. Tot slot is er een geza menlijk optreden van fanfare, majoretten en drumband. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Stichting Anorexia Nervosa houdt op 1 juni in Den Bosch een contact dag voor patiënten, die lijden aan Boelimie of Anorexia Nervosa. De bijeenkomst is bedoeld voor patiënten uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Tijdens de ontmoetingsdag kunnen patiënten hun erva ringen uitwisselen. Er zal ver der een voorlichtingsfilm wor den vertoond. Ook ouders en partners van patiënten kun nen deelnemen aan de bijeen komst, die duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Uit oogpunt van de privacy wordt de ontmoetingsplaats geheim gehouden. Men kan zich schriftelijk opgeven bij de Stichting Anorexia Nervosa, Postbus 67, 6880 AB te Velp of telefonisch via nummer 073- 212800. Bridge - Leden van bridgeclub Hulst speelden in gemeen schapscentrum Den Dullaert een wedstrijd voor de voor jaarscompetitie. Uitslagen: A- groep met 10 paren: 1. me vrouw Van de Bogaert-de heer Melchers, 2. dames Mast- Kint, 3 en 4. gedeeld heren Bar-Rademakers en heren Biesbroeck-Beuzenberg. B- groep met 10 paren: 1. dames Seydlitz-Van Esbroeck, 2. me vrouw De Kort-de heer At kins, 3. dames Bruijns-Sandri- ni, 4. dames Hilleger-van der Velde, 5. heren Gerres-De Maat. C-groep met 13 paren: 1. echtpaar Van Cauteren, 2. da mes Den Boer-Smulders, 3. dames Weemaes-Verstraeten, 4. mevrouw Van Dorsselaar- de heer Van Dorsselaar jr., 5. dames Voet-Van Hooteghem. Postzegelbeurs - Postzegel vereniging Het Land van Hulst houdt zondag 12 mei in gemeenschapscentrum Den Dullaert de maandelijkse postzegelbeurs. Bij de nieuwtjesdienst zijn dan de laatste-dag-enveloppen ver krijgbaar van de verdwenen postkantoren Aagtekerke, Biggekerke, Meliskerke en Grijpskerke. Het geheel wordt aangevuld met een eerste- dag-envelop van het rijdend postkantoor Middelburg. Ver der is er weer een gratis loterij voor de leden op vertoon van hun lidmaatschapskaart. Bij de kwartjesloterij zullen in verband met moederdag weer wat taarten te winnen zijn, naast filatelistische prijzen. Tenslotte is er nog een veiling van door de leden ingebrachte kavels munten en postzegels. De beurs begint om 10 uur. Hengelen - De derde zeehen- gelwedstrijd van De Knorha nen trok 28 deelnemers. Er werd gedurende drie uur ge vist in de Westerschelde aan het oude gemaal te Ossenisse. De vangsten waren niet groot en bestonden voornamelijk uit bot. Uitslag: 1. Th. van Broeck sr, Clinge 1130 punten; 2. Th. van Broeck jr, Clinge 470; 3. J. de Vlaeminck, St. Jansteen 455; 4. A. Bogaert, Heikant 350; 5. F. Braem, Heikant, 255 pun ten. Gouden bruiloft - Het echt paar Ch. Aerst-Van Poele uit de Oude Drijdijck vierde het 50-jarig huwelijksfeest. Uit dankbaarheid werd in de pa rochiekerk een mis opgedra gen. Om gezondheidsredenen werd zonder receptie het feest in familiekring in Den Ouden Arend gevierd. Kloosterjubileum - Zuster Luisa Bogaart herdacht de dag dat zij 60 jaar geleden in het klooster trad. Zij kwam voor de viering hiervan naar haar geboortegrond vanuit Brabant. Er werd uit dank baarheid in de parochiekerk een mis opgedragen, waarin zij werd toegesproken door pastoor Claessens die de dienst voorging. De gezangen werden verzorgd door het dameszang koor. St. Jan - Ondanks het wankel bare weer werd aan de eerste schieting om het kampioen schap van St.-Jan door 18 schuttes deelgenomen, waar onder enkele nieuwe schut ters. Er werd hevige strijd ge leverd om de wisselbeker van de huidige kampioen Eddy Verschuren over te nemen. Er gaan na deze schieting drie schutters aan de leiding met 6 punten. Dit zijn R. Gijsel E. Zegers en J. de Letter, gevolgd door R. van Essen met 5 pun ten. De tweede schieting is donderdag 9 mei. In totaal zijn er elf schietingen die telkens om 19.00 uur beginnen. Voor nieuwe schutters stelt St.-Jan materiaal ter beschikking. Bedevaart - De jaarlijkse be devaart naar Oostakker, die door de rk Bond voor Ouderen afdeling St. Jansteen wordt gehouden, is maandag 20 mei. Men kan zich opgeven bij de bestuursleden tegen betaling van 11,50. De heenreis per autobus wordt gemaakt via Zelzate. Na de bedevaart wordt nog een bzoek gebracht aan de Grand Bazar te Gent. Via verschillende opstap plaatsen wordt tussen 12.30 en 12.50 uur gestart en men hoopt om 19.00 uur terug te zijn. Ouderen - Door de Bond vooi Ouderen wordt zaterdag 11 mei een dansavond gehouder in De Vlaschaard. Het muzi kale gedeelte wordt verzorgo door De Williams. Iedereer boven de 50 jaar is welkom Aanvang 20.00 uur. Tijdens de pauze is er een snelloterij. Zeehengelen - Zeehengelclub De Puit hield de derde club wedstrijd. Ondanks het slech te weer waren er toch 25 vis sers opgekomen. De vangsten waren slecht. De prijzen wer den als volgt verdeeld: 1. W. de Poorter 940 pnt., 2. Th. van Goethem 855, 3. F. van Bellen 740, 4. A. Buys 715, 5. J. de Poorter 455. De volgende wed strijd is gepland op 15 juni, plaats van handeling is Baai- hoek. Hengelen - De watersportver eniging De Sloebers hield een viswedstrtijd in het Gat van Hansweert met 6 boten. Het werd een groot succes. Er wa ren 24 deelnemers. Uitslag: 1. Anton Gelderland, 2. Anja de Bruijn, beiden Vogelwaarde; 3. Robert Vernimmen, Kloos- terzande; 4. Leo de Bruijn, 5. Patrick de Bruijn, beiden Vo gelwaarde. Zaterdag gaat in het Hulster Museum het nieuwe seizoen weer van start met een ten toonstelling over Meten en Wegen. Te zien is wat voor spul er allemaal gebruikt werd en wordt om te kunnen meten en wegen. Maar daar is het in dit artikel niet om te doen. Sinds begin dit jaar is de toch al overvloedige en zeer gevarieerde collectie van dit museum verrijkt met een grote partij opgezette vo gels. Moet je daar blij mee zijn? Dat is een moeilijke vraag. Het liefst van al zien we le vende vogels, dat staat als een paal boven water. En zouden er vogels gevangen of geschoten moeten worden om een collectie op te bouwen, dan dient dat rigoreus van de hand gewezen te worden. Trouwens, de Vogelwet ver biedt dat zonder meer. En het is niet uitgesloten, ja zelfs te wensen, dat een te verwach ten herziening van de Vogel- wet het bezit van geprepa reerde vogels nog verder aan banden zal leggen. Maar stel nu eens dat het om doodgevonden vogels gaat. Slachtoffers van vorst, verkeer, ruiten, hoogspan ningsleidingen. Wat dan? Kun je dan hun dood nog nuttig maken door ze op te stoppen en tentoon te stellen? We vinden dat dat een te res pecteren doel is en de wetge ver ziet dat ook alweer zo, maar veel vergunningen daarvoor worden er evenwel niet afgegeven. Terecht. De Hulsterse collectie van wijlen de heer T. Temmer man, is gedekt door een ver gunning. Begrijpelijk, anders was de zaak allang afgevoerd en had het museum de schen king nooit kunnen aanvaar den. De vergunning is ver leend in 1950. En dat veran dert de zaak. Het is en blijft niet leuk een dood wouwaap je te zien, een blauwe kieken dief, sperwer, buizerd, zeea- r o rend, smelleken, boomvalk, kerkuil, velduil, beflijster, kluut, steltkluut en ga zo maar door, totaal 91 soorten. Veel exemplaren in de col lectie zijn van ver voor de oorlog. Ook dan nog blijft het te betreuren, dat een zeea rend is afgeschoten (overi gens niet door de prepara teur-eigenaar!!). Er heerste toen een andere mentaliteit. Ja, zegt u dat wel, liever had den we het anders gezien. Wij hadden ook liever de zeearend en de steltkluut broedend aan het Groot Eiland gezien dan een mu seumstuk afkomstig van, maar de collectie is er nu eenmaal. En dan moet je van de nood een deugd maken en het hele spel in de streek houden. Om de educatieve waarde: één keer eens een smelleken gezien, zelfs opge zet, en je hebt een 'zoekbeeld' voor het leven. Het grootte- verschil tussen een bokje en een watersnip leer ie eigen lijk nooit goed uit een boekje. Dat leer je in het veld ofin het museum. Dat mag u evenwel niet uitleggen als een pleidooi voor meer musea met derge lijke collecties. Hulst heeft die ambitie trouwens niet. Men wil deze verzameling, die ook een overzicht geeft van wat er tussen de jaren dertig en vijftig in de streek aanwezig was, behouden. Maar meer ook niet. Niet uit breiden, dus het is overbodig met een legaal verkregen vo gel aan te komen, want nie mand wil hem. Mag dat, een dood gevon den vogel vervoeren? Strikt genomen niet, tenzij men eerst naar de politie om een vergunning gaat, een zoge naamde C2-vergunning. Dan pas mag u de op de weg lig gende gave uil gaan ophalen. En alleen vervoeren naar een erkend preparateur om eventueel op te laten zetten. Begin er niet aan. Als u per se een vogel in huis wilt heb ben, koop dan een kanarie; iets van porcelein (zeer na tuurgetrouw verkrijgbaar) of een goede prent. Het doet veel minder primitief aan en het zijn bovendien niet zulke stofnesten. Maar om op die puntgaaf dood gevonden vogels terug te komen: is dat geen zonde, die zo maar te laten rotten of Dode vogels in het Hulster Museum. plat rijden? Nou, daar kun je zeer verschillend over den ken. Maar omdat de educa tieve gedachte toch niet hele maal waardeloos is, zijn er enkele vergunninghouders. In onze provincie is dat het Zeeuws Biologisch Museum in Domburg/Oostkapelle, in de Oranjerie van kasteel Westhove. U kunt daar in formeren hoe u kunt hande len in geval dat. Of de men sen op elk politiebureau, ook die kunnen u de juiste en wettelijk toegestane weg wijzen. Maar goed, ondanks alle pro's en contra's heeft het Hulster Museum de collectie. U kunt er uw voordeel mee doen, al hebt u misschien toch wat bedenkingen. En wie zegt nu: nou weer wat anders in dat museum, had den ze nou nog geen assorti ment genoeg? Iedereen was van mening dat de verzame ling niet weg mocht uit de streek en zo is het dan ge gaan ook. En wat dat alweer wat nieuws betreft: als je een zo breed mogelijk beeld wilt ge ven van de streek, dan krijg je dat. Het wordt dan erg ge varieerd, toegegeven, maar ziet u het Terneuzense mu seum liever: een kanon bui ten, twee ambtenaren en vier kaarten in een oud schoollo kaal? Laat die 'gedreven' amateurs maar bezig, het - foto de stem cor j. de boer mag wat vol lijken, gezellig is het er. En leerzaam. De gierzwaluw is gearri veerd: 2 mei, vier exempla ren te Hulst (E. Taelman). Doortrekkend kunt u een ontmoeting hebben met de bonte vliegenvanger op di verse plaatsen en de beflij ster: 3 mei man en vrouw te Koewacht; familie Melchers. Voor een uitstapje tenslot te: open dag in de groeve te Nieuw-Namen op 18 mei en 9 juni. De conservator is van 10.00 tot 16.00 uur stand by. Gratis folder voor elke be zoeker.

de Stem | 1985 | | pagina 17