Albert Schweitzer's ziekenhuis permanent in de WEINIG VERANDERD IN LAMBARENE Groeihormoon mogelijke oorzaak van hersenziekte EXPERIM1 Nieuwe in brillen V ara-voo veroorde anti-paus WAAR KOMT VANDAAN? maandag 6 me11985 MO» EXTRA OP MAANDAG' Racistisch Ruzies Inzamelingen Museum MEDISCHE RUBRIEK Vietnam PAPIER VOOR UW PEN Schot in de roos Minder handboeien pagina zeeland 1 STAND: 400.00( OP MANIFEST Al T48 LAMBARENE (AP) - Voor de mensen op de harde banken in de wachtkamer - lepralijders, ontroostbare moeders met babies tegen zich aangedrukt, slachtoffers van ongelukken in het oerwoud - is er niets veranderd aan het ziekenhuis dat Albert Schweitzer in 1913 stichtte. De oude uit latten en tin opgetrokken gebouwtjes zijn omgeven door een gloednieuw complex, en moderne gemakken als electriciteit, waartegen Schweitzer zich tot zijn dood op 90-jarige leeftijd in 1965 bleef verzet ten, zijn er toch gekomen. In een nieuw laboratorium worden antistoffen tegen AIDS geïsoleerd en vindt on derzoek plaats naar tropische ziekten. Zes artsen verzorgen de 25.000 patiënten die jaar lijks naar de polikliniek ko men. De 200 bedden zijn dik wijls bezet. Lambarene, vroe ger zeven dagen reizen stroomopwaarts langs de ri vier de Ogooue, bezit tegen woordig een vliegveld en is door een weg met de kust ver bonden. Toch blijft het ziekenhuis een moeizame buitenpost van christelijke naastenliefde, die elk jaar met financiële ram pen wordt bedreigd. De pa tiënten moeten nog steeds de zelfde afstanden afleggen om de opvolgers te bereiken van 'le grand docteur'. Twee grote sterilisatoren van chroom hebben de pot vervangen waarin Schweitzer buiten zijn instrumenten placht uit te koken. Maar op de pasgeschrobde vloer eron der rennen dikke oranje hage dissen rond.Schweitzer hield zijn krakkemikkige zieken huisje vrij van westerse mo derniteiten om zijn Afrikaan se patiënten op hun gemak te stellen. Hij opereerde bij dag licht of bij een gaslamp. Fami lieleden van de patiënten kookten en sliepen rond de bedden, zodat de artsen over de talrijke slapers moesten klauteren om bij hun patiën ten te komen. Hedendaagse sceptici vin den Albert Schweitzer eigen lijk neerbuigend, reactionair en zelfs racistisch. 'De neger is een kind', schreef de dokter in 1921, waarbij hij waarschuwde dat de Afrikaanse volkeren zeer behoedzaam op culturele botsingen met Europese ge woonten moesten worden voorbereid. In 1964 zei hij tot een Franse bezoeker: 'Afrika nen zullen altijd kinderen blij ven.' 'Het is moeilijk om mensen uit het verleden een plaats te geven in een tijd waarin men naar de maan vliegt', zei Jean- ninne Portier, de Franse se cretaresse. Van de 27 Europese artsen en stafleden die op tweejaarlijkse contracten in deze kleine besloten gemeen schap werken, zijn van de oor spronkelijke staf van Schweit zer alleen de Rotterdamse 'Juffrouw Maria' en haar landgenoot dr. Arie van Wij nen over. 'Dokter Arie' liep destijds stage bij Schweitzer, en keerde pas jaren na diens dood naar Lambarene terug. „Vroeger was het hier net een klooster in de middeleeuwen; eenmaal in de twee weken een vrije zondag, niks zwemmen in de rivier of wandelen in de bossen, een zeer strenge regel maat, en zeer hard werk", al dus Van Wijnen. „Je had er wel een zekere toewijding voor nodig." De geheel Europese staf komt nog net als vroeger voor het middagmaal bijeen in de stenen eetzaal. Zoals Schweit zer destijds al waarschuwde, valt het niet mee artsen en verplegend personeel aan te trekken. Sommigen vertrek ken ondanks hun contract al na een paar maanden. Gezin nen willen scholen voor de kinderen. Het overschot aan artsen in Europa brengt pas afgestudeerden ertoe zo snel mogelijk een praktijk op te zetten. „Sommigen komen hier om hun problemen te ont vluchten en merken dan dat die hier alleen maar groter worden", zegt Van Wijnen. Soms valt de staf in ruziënde groepjes uiteen en het gebeurt wel dat bepaalde mensen - ook al eten ze iedere dag samen - niet met elkaar wensen te pra ten. „Ik denk dat dit niet hele maal de bedoeling is geweest van dokter Schweitzer", schampert een jonge mede werker die klaagt dat hij door de andere stafleden buitenge sloten te worden. Albert Schweizer en zijn staf in Lambarene. De dokter is de besnorde man die tweede van rechts op de achterste rij staat. - FOTO ARCHIEF 0E STEM. „Je hebt een zeer sterke re ligieuze achtergrond nodig om in werk als dat van dr.Schweitzer te geloven, dan is het uit te houden" zegt Ma ria. Op de vraag of ze ooit heeft overwogen naar Rotter dam terug te keren zegt ze dat ze daar nooit over gepiekerd heeft. „Velen kv/amen hier om dr. Schweitzer te bewonderen, maar dat hielden ze niet vol, of het betekende dat ze vertrok ken toen hij gestorven was. Ik ben gekomen omdat de Heer me heeft geroepen." Van Wijnen heeft de super visie over het 'Dorp van het Licht' - een leprozendorp dat Schweitzer oprichtte met het geld van zijn Nobelprijs van 1952. Indertijd woonden er 637 lepralijders. Nu worden er dankzij de medische vooruit gang nog maar honderd ver pleegd. „Het zou een ramp zijn voor dit land als het zieken huis zou moeten bezuinigen", zegt Alain Douvigou, dorps hoofd en bestuurslid van het ziekenhuis, die door dr. Schweitzer van lepra werd ge nezen. „We willen onafhanke lijk blijven, maar de regering moet wel meer geld geven." Patiënten die dat kunnen, be talen voor een consult onge veer een tientje. Geneesmid delen, laboratoriumproeven en vervolgbehandeling zijn gratis. Schweitzer maakte 13 reizen door Europa en de Verenigde Staten om geld in te zamelen met piano-recitals, lezingen en boeken. Deze taak is overge nomen door Maria, die zoveel brieven schrijft en rondreist als haar gezondheid - ze heeft twee hartaanvallen gehad - haar toestaat. Na de dood van Schweitzer gingen in Gabon stemmen op om het ziekenhuis in een museum te veranderen. Later dreigde het door geldbe- grek zelfs gesloten te worden. De bekende 'dokters-tweeling' - de Fransman Max Caulet en de Westduitser Holm Habricht - bracht uitkomst en toverde het hospitaal om tot een mo dern medisch centrum met een aparte operatie-afdeling. De regering van Gabon lan ceerde een internationale campagne die ruim 15 miljoen gulden opbracht voor nieuw bouw. De hoofdkliniek werd in 1980 geopend. Voor de dage lijkse uitgaven schoot echter niet veel over, en reeds een jaar later ging het ziekenhuis bijna failliet. Een opeenvol gende reeks zakelijk leiders heeft de zaak zo goed en zo kwaad als het ging aan de gang gehouden, en binnenkort wordt er weer een nieuwe Franse directeur verwacht. Schweitzer zelf ligt begra ven onder een eenvoudig ste nen kruis, naast zijn vrouw en een paar trouwe medewer kers. Het huis dat hij in 1927 bouwde, met een planken va- randa en een golfplaten dak, fungeert als museum, dat in weekeinden soms wel 50 be zoekers telt. De oude operatie ruimte is verlaten; een kapotte rubberen handschoen ligt een zaam op de ruwhouten opera tietafel. Toch worden de oor spronkelijke houten gebou wen, die onlangs een brand overleefden, door medewer kers, bezoekers en enkele pa tiënten nog gebruikt. Aanvankelijk bouwde Schweitzer vijf kilometer stroomafwaarts een ander zie kenhuis, in een thans verlaten Franse missiepost. Als Duitse staatsburger in een Franse ko lonie werd Schweitzer in 1917 als krijgsgevangene naar Europa overgebracht. Toen hij na de oorlog terugkwam, bouwde hij een nieuw zieken huis op. In de 'psychiatrische afde ling' bezet de 89-jarige Sebas tian Reaurat een hoekje dat net groot genoeg is voor een smal bed en een gasbran- dertje. „Kijk, de grote man deed dit zelf altijd in het oude ziekenhuis" zegt hij terwijl hij trots de littekens op zijn been laat zien van een ongeluk van 60 jaar geleden, „hij is dood, maar zijn geest is nog hier. Het ziekenhuis moet blijven. Waar moet ik anders heen?" Door Jan Paalman Groeihormoon, de naam zegt het al, zorgt ervoor dat kin- derem groeien. Geen groei hormoon, dan ook geen groei. Tweehonderdvijftig Nederlandse kinderen, die zelf geen groeihormoon ma ken en dus op kinderlengte de volwassenheid in dreigen te gaan, worden wekelijks behandeld met twee of drie injecties groeihormoon. Tot vorige week dan. Omdat in Engeland en Amerika vier patiëntjes een dodelijke her senziekte hadden opgelopen, heeft men in Nederland de behandeling gestaakt. „Mis schien wel voor een jaar", zei de voorzitter van de Neder landse Groeistichting, prof. R. Steendijk, op het Jour naal. Dat is dan de tweede keer in korte tijd dat groeihor moon in opspraak komt. Vo rig jaar bleek dat atleten, die 'alles over hebben voor hun sport'en fitness-klanten, ook groeihormoon op hun do ping lijstje hadden gezet. De spieren zouden er extra door groeien, wat niet waar is overigens. Elke sportmalloot die groeihormoon gebruikt, ontneemt een niet groeiend kind de kans op een behan deling, want groeihormoon is uiterst schaars. Het wordt gemaakt uit de hypofyse van overleden mensen. Om één kind één jaar te behandelen zijn 30 hypofysen nodig en die zijn er niet of nauwelijks. De wet van vraag en aanbod maakt groeihormoon tot een peperduur produkt: Een in jectie (per week zijn er 2 tot 3 nodig) kost f 100,-. Tot nu toe nam men aan dat die hypofyses vrij zijn van virussen en bacteriën. Daar is men nu niet meer zo zeker van. De vier overleden patiëntjes stierven aan de uiterst zeldzame ziekte van Creutzfeldt-Jacob. Deze ziek te is verwant aan het uitslui tend in Nieuw Guinea voor komende Kuru, wat in het Papuaas „bevend van angst" betekent. Wie de ziekte van Creutzfeldt-Jacob krijgt heeft ook alle redenen om te beven van angst. De ziekte sloopt hersenen en geestelij ke vermogens tot de dood er op volgt. De boosdoener was tot 1982 onbekend. Sinds 1982 denkt men dat 'prionen' de oorzaak van beide ziekten zijn. Prionen zijn pas ont dekte primitieve ziektekie men, die honderd keer klei ner zijn dan het allerkleinste virus. In theorie is het dus moge lijk dat kinderen groeihor moon krijgen toegediend, dat bereid is uit met prionen besmette hersenen. Hoewel die kans uiterst klein is, heeft men in Nederland de behandeling met groeihor moon voor alle zekerheid stop gezet. Voor ouders en kinderen die van het spul af hankelijk zijn is dat een hard gelag. „Het ging de laatste jaren zo goed", aldus prof. Steendijk, „en nu krij gen we dit." Kinderen kunnen om meer dan een dozijn redenen achterblijven in de groei. Vooral in het begin is dat niet erg goed te zien, want wat is nou het verschil tussen normaal klein en echt te klein? Kinder- en schoolart sen houden daarom een zoge heten groeicurve bij, waarop je met een oogopslag kunt zien of het kind echt onder de maat is. maar ook al is dat het geval dan hoeft er niet perse iets ergs aan de hand te zijn: Het kind kan ook uit een 'kleine familie' komen. Bij een hele kleine minder heid - in Nederland ongeveer 250 kinderen - is er sprake van hypofysiaire dwerg- groei. Bij hen maakt de hypofyse - een tiental hormonen pro ducerende superklier onder aan de hersenen - geen of te weinig (groeihormoon. Groeihormoon zorgt ervoor dat de cellen van spier, darm en bot zich delen. Geen hor moon, dan ook geen groei. De kinderen houden hun leven lang de gestalte van een schoolkind. Lelijk zijn ze niet, integendeel, ze zijn goed geproportioneerd, maar alles is een maatje kleiner. En God zij dank, het ver stand groeit wel degelijk mee. Ze zijn net zo slim of dom als iedereen. De behandeling ligt voor de hand, wat ze niet hebben moet worden aangevuld. Dat kon dus tot voort kort met twee tot drie injecties groei hormoon in de week. Echte Goliaths worden ze er niet van, ze groeien met hun leef tijdsgenootjes aardig mee en een lengte van 1 meter 70 geldt als een uitstekend re sultaat. Die groei wordt nu in het beste geval met een jaar uitgesteld, en als intus sen de groeischijven van de beenderen zich sluiten is het voor die kinderen voorgoed te laat. Het ziet er naar uit dat de problemen met groeihor moon - schaarste en infectie kans - binnenkort verleden tijd zijn. Men is in staat om met DNA-recombinant tech nieken bacteriën zo te dres seren dat ze op afroep groei hormoon produceren. Net zo veel als je maar wilt (dus goedkoop) en per definitie niet met prionen besmet. He laas veroorzaakte in het ver leden het aldus geproduceerd groeihormoon overgevoelig heidsreacties. Dit euvel lijkt nu overwonnen te zijn, al wordt het hormoon nog niet op grote schaal aangemaakt. Lukt dat, dan zijn voor kin deren met hypofysiaire dwerggroei en hun ouders, in een klap alle problemen uit de wereld. De sportwereld krijgt er dan een probleem bij, want, aldus de Ameri kaanse sportarts Robert Ker- re, die „zweren nu bij groei hormoon. De anabole steroï- den hebben bij de interna tionale sportelite afgedaan." Onderschrift bij beide foto's: In de roman 'Die Blechtrom- mel' van Gunther Grass, komt een jongetje voor dat op zijn vijfde besloot om niet meer te groeien. Later komt hij een oudere lotgenoot te gen, die ook klein gebleven is. Voor beide rollen zijn in de gelijknamige film acteurs gebruikt met hypofysiaire dwerggroei, de kwaal die met groeihormoon behan deld kan worden. Op 30 april 1985 was het tien jaar geleden dat het Vietna mese volk werd bevrijd van het Amerikaanse leger en zijn marionettenregering in Zuid-Vietnam. 'De Stem' meent dit feit gepast te kun nen herdenken door die dag een gevluchte Vietnamees aan het woord te laten die dienst heeft gedaan in het toenmalige Zuidvietnamese leger dat - samen met het Amerikaanse - jarenlang dood en verderf heeft ge zaaid onder de bevolking. Fijnljes ook wordt in de aanhef van het artikel de periode na de bevrijding in 1975 gelijkgesteld met de daaraan voorafgaande be zettingsperiode. Er is zoge naamd niets veranderd. Misschien is het goed een paar feiten in herinnering te roepen. Volgens Ameri kaanse opgaven werden er tijdens de Vietnam-oorlog van de vijftienduizend Zuidvietnamese dorpen ne genduizend verwoest of be schadigd. Tien miljoen hec tare landbouwgrond en nog eens vijf miljoen hectare bos was vergiftigd. Het aantal bomkraters schat men op twintig miljoen, het aantal doden op 1,2 miljoen. In Noord-Vietnam hadden de Amerikaanse bombarde menten vrijwel geen brug, weg of dijk heel gelaten. Het aantal doden beloopt ook hier circa één miljoen. Daar naast is er een gigantisch aantal oorlogsinvaliden. Dan spreek ik nog niet over de rampzalige gevolgen hiervan voor de economi sche situatie die, zoals in elk Derde Wereldland, toch al niet rooskleurig was. Na 1975 bleven herstelbetalin gen van Amerikaanse zijde uit en kwam er geen uitge breide internationale hulp- VSgS>s,s stroom op gang. Uit de ge noemde gegevens hoeft geen blinde solidariteit te volgen met het huidige Vietnamese bewind of een ontkenning van gemaakte ernstige fou ten in de afgelopen tien jaar. Om echter, zoals 'De Stem' doet, de huidige situatie in Vietnam gelijk te stellen met die ten tijde van de Amerikaanse bezetting gaat alle perken te buiten en ge tuigt mijns inziens van his torische bewusteloosheid of regelrechte misleiding. Terheijden A.J. Vermeulen „Oorlog voeren doe je niet als je bij je normale ver stand bent." Deze uitspraak van de heer Huyts, waarne mend nationaal territoriaal commandant (waarvan eigenlijk?) is een schot in de roos. Vele mensen wisten dit al veel eerder, maar dat iemand als de heer Huyts deze mening onderschrijft, zal veel mensen goed doen. Heer Reagan met uw Mid- denamerikapolitiek en heer Gorbatsjov met Afghani stan, u weet nu hoe erover u gedacht wordt! Bergen op Zoom Geert Knook De handboeien, de beruchte 'manette', zullen van het Ita liaanse beeldscherm ver dwijnen. Premier Craxi heeft maatregelen aangekondigd die de overmatige pu bliciteit die de Ita liaanse media aan arrestaties geven drastisch zullen' moeten gaan beper ken. De regering wil überhaupt dat handboeien al leen worden gebruikt als er van de geketende gevaar uitgaat. Die 'Italiaanse' handboeien zijn over de hele wereld bekend. In Italë gaat geen dag voorbij of een journaaluitzending brengt weer beelden van die arrestaties waarbij mensen, hun polsen ge klemd in stalen boeien, onder het oog van tv- en fotocamera's worden afgevoerd naar de ge vangenis: primitieve gewoonten waarvan de beelden daarom juist ook door bijvoorbeeld het Nederlandse tv-journaal gere geld worden overgenomen. Al is het maar om de kijkers duideüjk te maken dat bij ons totaal an dere gebruiken bestaan. De Italiaanse justitie heeft het gebruik van de middeleeuwse schandpaal eigenlijk nooit ge heel afgezworen. Pleeg je hier een strafbaar feit dan moet je daarvoor publiekelijk boeten. En dan in die mate en met zo veel spektakel dat anderen daar door worden afgeschrikt. Dat is het strafrechtelijke principe dat hier gehanteerd wordt. De per soon van de verdachte is daarbij niet zo heel belengrijk. Zijn naam en toenaam worden zon der enige terughoudendheid en zonder enig respect voor zijn privacy gepubliceerd. Meestal geeft de commissaris van politie en de officier van justitie die verantwoordelijk zijn voor de arrestatie ook nog een uitvoerige persconferentie. Maar vaak gaat het slechts om verdachten, wier daderschap nog niet door de rechter is on derzocht, laat staan 'onomstote lijk' vastgesteld. Mensen die ver dacht worden van belastingver- zuim, bouwen zonder vergun ning, het 'zonder schuld' aanrij den van een voetganger, van werkverzuim en andere sociaal minder verwerpelijke delicten, worden hier te schande gezet en gevankelijk van huis of werk plaats naar politiebureau over gebracht. En dat gebeurt niet als de straat leeg is. Eerst wordt de schrijvende en filmende pers ge waarschuwd. Vooral de tv mag daarbij dan niet ontbreken. Pas als alle lenzen en lampen in stel ling zijn, wordt de verdachte liefst met zichtbare handboeien en geflankeerd door twee trotst politiemannen van de deur van zijn woning naar de politieauti gebracht. Geen minuut eerder Uiteraard hebben de sirenes 9 de zwaailichten van de politie auto's de hele wijk al g meerd. De journalisten inter- vieuwen en fotograferen famife vrienden en buren van de 'da- der' om het plaatje vol te ken. Deze arrestatie-operette is 4 dagelijkse praktijk in elke meinse wijk. Als de verdacht een paar dagen later weer thuu komt, omdat er een 'betreuren waardige' vergissing is gemaal: ontbreekt de publiciteit natuur- lijk geheel. De ex-verdachte mai of de vrouw blijft 'geketend voor de rest van zijn of haar da gen. Door Coos Mandors Craxi wil de arrestaties voorl aan uit de publiciteit, om de bt- langen van de verdachten „c; dat dramatische ogenblik in hm leven" te beschermen. Teven wil hij dat de opsporingsamblt naren minder van de hand boeien gebruik maken, overtreder van de belastingws betekent geen gevaar voor zijn omgeving en zal ook niet weg pen. Zo'n man de kettingen de handboeien aandoen dier, volgens premier Craxi geen er kei ander doel dan hem bloo stellen aan de 'publieke nieuws gierigheid'. En dat vindt Cru onderhand te 'cru'. De wil om het gebruik vu kettingen en handboeien te ver minderen is niet van de laatste tijd. Eerder vaardigde de re ring gedragsregels uit voor pers om de privacy van de ver dachten te beschermen. Maar deze worden door iedereen de laars gelapt. Nu vinden vele ministers van deze regering hi te gortig worden en hebben dus besloten om het gebruik van handboeien aan regels te b den. De reden waarom de re ring nu ineens van de hand boeien af wil, is waarschijnlijl de wil om de natie en haar 'raid deleeuwse' justitiële gebruikti tegen buitenlandse hoon te bt schermen. millllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli door Maurits van Rooijen De meeste mensen bren gen een derde van hun le ven in bed door, rond dwalend in dromeland, en hebben een grote hekel om 's ochtends het warme nest te moeten verlaten. De Griekse vorst Alexan der de Grote (356-323 v. Chr.) loste dat probleem op door zijn rijk te rege ren vanaf een gouden bed, omringd door twee duizend hovelingen. Het bed van een Indiase Ma- haradja was weliswaar 'slechts' van zilver, maar had als aardigheidje dat, zodra hij erop ging lig gen, muziek weerklonk en vier levensgrote naak te dames waaiers heen en weer bewogen. Ludwig II van Beieren gaf een half miljoen uit voor zijn bed, dat dan ook veel geleek op een kathedraal. Kardi naal Richelieu had een bescheidener bed. Zes mannen droegen hem overal naartoe. Wanneer hij ergens met zijn bed op bezoek kwam, bleek vaak de deuropening te klein. Dan werd een gat in de muur gehakt of een raam vergroot, zodat de kardi naal toch met zijn bed binnen kon komen. Maar voor de meeste mensen bestond een bed slechts uit stro. In ons koude klimaat is de belangrijkste functie van het bed, het voorko men dat men 's nachts be vriest. De deurtjes van een bedstee - feitelijk een kast in de muur van de woonkamer - werden ge sloten om zo de koude buiten te houden. Het vuur 's nachts laten bran- den was immers te ge vaarlijk. Losstaande bed den werden met gordij nen omhangen. Daaruit ontstond later het hemel bed. Een slaapmuts hield het hoofd warm. Dank zij isolatie en verwarming van de moderne huizen hoeven we ons 's nacht niet meer in te pakken. Bovendien ontdekte men eind 19de eeuw, dat frisse lucht gezond is. De be dompte bedsteeën ver dwenen dus en de ramen gingen 's nachts op een kier. Nog steeds slaapt de helft van de bevolking met het raam open. Door dat onze huizen groter zijn geworden, ontston den afzonderlijke slaap kamers en privé-bedden. Lang was het gebruike lijk dat de hele familie plus personeel in één bed sliepen. Alleen de aller rijksten hadden reeds in de 18de eeuw eigen slaap kamers. Met het ontstaan van een privé-slaapdo- mein ontstond ook een speciale ruimte voor sexuele activiteiten, aldus professor Peter Gleich- rnann. Met iemand slapen heeft daardoor een nieu we betekenis gekregen. Dank zij het elektrische licht, dat op elk gewenst moment de duisternis verdrijft en dank zij het alarmnummer van de po litie is ook de angst voor de nacht verdwenen. On ze voor-ouders waren i" de nachtelijke uren niet meer zeker van leven en goed. Zij sloegen een zucht van verlichting als de zon weer opkwam. De twintigste-eeuwse mens zou zich liever nog eens omdraaien. nu( i van n nu ook a' z,tR^deau.o 076-877850-653950 RÜTTCHEI Kun per Van een onzer versie TERNEUZEN - Bij wijze gedurende een half jaar traat (kunstmest) per bin worden vervoerd. Dit blijkt uit een meded Schippersorganisatie, eind v persbeurzen van Terneuzen e Volgens de Nederlandse or ganisatie van binnenschip pers, Schuttevaer, zou de Bel gische overheid bereid zijn een transportvergunning voor zes maanden te verleden. Van de ze proefperiode wil men ge bruik maken om extra veilig heidseisen op te stellen en te toetsen. Dit positieve besluit van het Belgische ministerie van eco nomische zaken is een recht streeks gevolg van de storm van protesten vanuit de -voor namelijk Nederlandse- schip- perswereld, die opstak nadat het vervoersverbod in septem ber vorig jaar van kracht werd. Veel schippers, met na me uit Terneuzen, hadden zeer forse investeringen (ruim 30.000 gulden per schip) moe ten doen om hun vaartuigen aan te passen aan de eisen die de verzekerings-maatschap- pijen stellen bij het vervoer van de kunstmest via België naar Frankrijk. Ook de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil, die het ammoniumnitraat produ ceert, zag zich sinds september vorig jaar voor extra kosten geplaatst. De kunstmest moest n c a n v a k o T P P z b h v d Si d Van onze corre IJZENDIJKE - De IJzendijkse enberghe heeft met zijn brillei heel Nederland en ver daar b mijlpaal bereikt. Sinds het be zijn er maar liefst 400.000 briliei De actie duurt nu 22 jaar en ber 1983 vertrok pater J. Crs waar hij al jaren werkt. Sinds Voorenberghe 25.068 brillen. Te reiken van dit unieke aantal bil dijkse pentekenaar Joost Heei brillenactie. De IJzendijkenaar is trouw druk bezig. Via de kledinginza sen helpen', een actie voor de rr Oostafrikaanse en Zuidameril vanuit IJzendijke 73.00 kilogr verzonden. Van onze com AXEL - in een gloedvol betoog we den Heuvel ongeveer 250 toeschoux ehjvend gevaar van het fascism kreeg het fascisme kans voet aan - oiocratische staat. We moeten er d: net fascisme niet opnieuw de kan aldus de Vara-voorzitter. Even voor de aanvang van de manifestatie, was de Vara- voorzitter in hevige discussie verwikkeld met een van de standhouders over een pam flet, waarin opgeroepen werd de paus met helm en molotov cocktails te begroeten. In zijn toespraak besteedde Van den Heuvel uitgebreid aandacht ®an het oproepen van geweld, zonder dat er van tegengeweld sprake is. „Dat is", waar schuwde Van den Heuvel, „nu net een van de vier kenmerken van het fascisme". Nadat ook anderen daarop hadden aan- ëedronken, werd het omstre den pamflet weggehaald. Hij het begin van de mani festatie had de voorzitter van de organiserende Vara-afde- '*hg Oost-Zeeuwsch-Vlaande- v O c n s V r a h g P

de Stem | 1985 | | pagina 4