4Kerk sluit homo's 9 Sovjets waarschuwen voor VS-ruimtewapens lum wil esje ipen IEKDE ïHILLEN Brief Stemerdink aan Congres VS wekt irritatie VELE DUIZENDEN WOONDEN DODENHERDENKING BIJ Westerse top vaag wrrnnnmn buitenland lEUWSOVERZICHTDDDnn- 0 S S I N 0 MAANDAG 6 ME11985 FINNEN-BUITENLAND5 PAGINA 3 - BISSCHOP BOMERS: OVER PVDA-STANDPUNT INZAKE KRUISRAKETTEN Vervolg van pagina 1 Fouten Doden bij rellen in Zuid- Afrika Paus roept op tot gebed Spanjaarden tegen bezoek Reagan Katastrofe dreigt in Afrika Massamoord in Afghanistan Kritiek DDR en SU op Bondsrepubliek Poolse demonstranten veroordeeld Nicaragua roept ambassadeur in VS terug Tamils overvallen marinebasis Felle gevechten in Libanon Racisme Trendvolgers Hakenkruis Pausbezoek Zon en maan I Hoogwater J u. Places in the heart, er - 12,14,16,18,20 LThe hit. ilex Zwart-Huls en Vlies 1 passage to India, en Vlies 2 nadeus en Vlies 3 J killing fields, king tie terminator, pandt ne company of wolves. ftcht Rumste - 9.30 u. Isschieting. phieting. Inge >Moor - 15 u. <LAAS Isschouwburg - 20 u. ptige Witwe', operette. trie'Esprit' Schilderijen llages van Marie-José de fen bronzen sculpturen van Ivan Esbroek. Geop. dag. Il 8 u. dinsd. gesl. (tot 27 Tie van Geyt - Schilderij- Itekenwerk van Ronny lGeop. dag. 9-12 u en Il 8 u. za. tot 17 u. dinsd. Ltot 7 mei). [jKLAAS ■rnatlonaal Exllbrlscen- I- Expositie getiteld 'België lZee'. Geop weekd. 14-17 19-12 en 14-17 u. zo. 10-13 i-18 u. (tot 17 juni), delijk Museum - Schilde- Iran Nicolaas Fr. van Loock. I werkd. 14-17 u. za. 9-12 1-17 u. zo. 10-13 en 15-18 u. mei). [tende delijk Museum - Ensor in bstendse verzamelingen' |t kader van het Ensorjaar). dag. 10-12 en 14-17 u. gesl. (tot 31 aug.). nkundig Museum - En- Ibliografie. Geop. dag. 10- 114-17 u. dinsd. gesl. (tot 31 ^uur van het Rijksmu- aan de verkoop van honderd-jarige mu- ^an Cleyburg, geschil oorzaak van het niet op komen van de actie is, lens het Rijksmuseum, het doorgaan van de speciale isie-uitzending van en het Rijksmuseum, Deze op woensdag 17 april op de |dbuis komen maar viel in water door de omroepsta- die dag. Op twee zondag dagen daarna werden wel risieprogramma's over het smuseum vertoond, maar een spectaculaire start de actie was toen geen tke meer, aldus de woord- rster. uiooquiIBC' [ut[ Mnpeqos 'jeed uea dol ztaoq 'ueui uea snau ippxui 'dtrdsijaojq ISutssojdO T7 LEIDEN (ANP) - De hou ding van de Rooms-Katho- lieke Kerk jegens homosek suelen kan niet ter discussie worden gesteld. Paulus maakt duidelijk dat homo seksueel gedrag mensen van de kerk uitsluit. Over de vrouw in het priesterambt is echter nog wel discussie mo gelijk. Dat zei bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem zater dag in Leiden tijdens het congres: 'De paus: hinder paal of wegwijzer?' Het con gres werd georganiseerd door de seniorencommissie St. Laurentius van de RK jongerengroep Leiden. Deze groep van jongeren die wil len vasthouden aan de inte grale leer van de RK Kerk, heeft ongeveer 100 leden. Mgr. Bomers wees de op vatting van de hand dat de paus de vrouw discrimineert door haar niet tot het kerke- lijk ambt toe te laten. Hij wees erop dat het Vaticaan nog studeert op de mogelijk heid van toelating van vrou wen tot het priesterambt. Verder noemde hij als theo logisch argument dat de Eucharistie een 'heropvoe ring' is van het lijden en sterven van Christus. „Wie Christus opvoert, moet wel een man zijn", aldus mgr. Bomers. De Haarlemse bisschop verklaarde dat de Bijbel over kwesties als vrede en gerechtigheid 'niet zo duide lijk spreekt als gewenst is'. Over mensen die ongehuwd samenwonen, is de Bijbel echter wel duidelijk, zo meende hij. Hij verklaarde dat hij in zijn vastenbrief de priesters niet heeft opgeroe pen ongehuwd samenwo nenden de communie te wei geren. De brief richt zich tot de samenwonenden die bij zichzelf moeten nagaan, of zij op onwaardige wijze de sacramenten ontvangen, al dus bisschop Bomers. SCHIPHOL (ANP) - „Ik ben een onafhankelijk kamerlid. Ik schrijf brieven aan wie ik wil en ik raadpleeg wie ik wil. Daar heb ik de heer Lubbers niet voor nodig". Met deze woorden reageerde PvdA- Tweede-Kamerlid Stemer- dink zaterdag, na zijn terug keer uit de Verenigde Staten, op de felle kritiek van premier Lubbers naar aanleiding van Stemerdinks brief aan leden van het Amerikaanse Congres inzake de kruisvluchtwapens. Volgens Lubbers heeft Ste- merdink het imago van Ne derland geschaad door de Amerikanen er op te wijzen dat de enquêtes in Nederland het aannemelijk maken dat in 1986 de PvdA regeringsver antwoordelijkheid zal dragen en het besluit tot plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht zal terugdraaien. Stemerdink heeft in zijn ge sprekken in Washington, met onder meer het hoofd wapen beheersing, vastgesteld dat men in de VS alleen indicaties heeft. Men stelt in de VS dat het absoluut onmogelijk is op een bepaalde datum het juiste aantal SS-20's vast te stellen. Wel is het mogelijk het aantal bases te tellen, maar niet het aantal lanceerinrichtingen, laat staan het aantal kernkop- Bevrijding groots gevierd DEN HAAG (ANP) Grote belangstelling veld een monument ter nage- heeft zaterdag en zondag de dodenherdenkin gen en de vieringen van veertig jaar bevrij ding gekenmerkt. Bij vrijwel alle manifestaties was de belangstelling van het publiek overweldigend en werd de verwach ting van de organisatoren overtroffen. Tijdens de officiële herden king van de capitulatie van de Duitsers in Wageningen, werd door prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven een krans gelegd bij het bevrij- dingsmonument tegenover ho tel De Wereld. Zij werden daarin gevolgd door Canadese oud-strijders, Engelse militai re vertegenwoordigers en le den van de prinses Irene-bri gade. De herdenking in Wage ningen was 's nachts al begon nen, toen estafettelopers uit ruim 130 gemeenten zoge naamd bevrijdingsvuur kwa men halen. De grootscheepse herden kingen in Rotterdam, georga niseerd door het Comité Na tionale Herdenking, werden bijgewoond door onder ande ren koningin Beatrix, prins Claus, premier Lubbers en an dere leden van het kabinet. De festiviteiten begonnen met een herdenkingsdienst in de St. Laurenskerk, waarbij tien kerken waren vertegenwoor digd. Speciaal eerbetoon was er voor oud-strijders uit negen landen. Met film, dans en mu ziek werden de bevrijders van weleer bedankt. In het Ahoy'- complex werd een bijna drie uur durende manifestatie ge houden. Op de luchthaven Zestienhoven bezochten onge veer 150.000 mensen een vlieg- feest, waaraan werd deelgeno men door ruim vijftig histori sche vliegtuigen. Ook in Amsterdam werd de bevrijding massaal gevierd. Duizenden mensen woonden dejaarlijkse Vondelpark-Vre- despark-manifestatie bij. Het thema was 'Vrouwen in ver zet'. Een vredesmanifestatie op het Leidseplein trok even eens duizenden belangstellen den. Het Museumplein in de hoofdstad was het eindpunt voor 250 jongeren die op 1 mei vanuit vijf verschillende plaatsen waren vertrokken voor een fietstocht tegen het racisme. De enige melding van wat problemen maakte de Amster damse politie bij het Ameri kaanse consulaat. Daar wier pen naar schatting vijftig de monstranten zakjes met rode verf naar het gebouw. De poli tie had de zaak echter snel on der controle. Over aanhoudin gen was niets bekend. In het concertgebouw in Amsterdam was door de Stichting Ombudsman een feestelijke bijeenkomst geor ganiseerd voor vervolgings slachtoffers. Het ging zowel om leden van het verzet als gewone burgerslachtoffers. Verscheidene sprekers, onder wie Joop den Uyl, gingen in op de problematiek rond deze groep mensen. Met name de drempel tot de Wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers was onderwerp van gesprek. On der de toehoorders was staats secretaris Korte van Hemel van justitie. Op tal van plaatsen zijn za terdag de doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Tra ditiegetrouw vond de nationa le herdenking zaterdagmiddag plaats bij het nationaal monu ment op de Dam in Amster dam. Kransen werden gelegd door koningin Beatrix en prins Claus, premier Lubbers, de ministers De Ruiter en Deetman en de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, Hernandez. Voor de eerste keer namen aan de plechtigheid ook de ambassadeurs van de landen die ons land hebben bevrijd deel: Canada, de VS, Noorwe gen, Australië, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Poien en de Sovjet Unie. De herden king op de Dam werd verder bijgewoond door onder ande ren duizend Canadese oud strijders. Rond het middaguur ont hulde burgemeester Van Thijn van Amsterdam op het Hekel- dachtenis aan Annick van Hardeveld. Zij was de laatste koerierster voor de Binnen landse Strijdkrachten, die in de nacht van 4 op 5 mei 1945 op 21-jarige leeftijd door de Duit sers werd doodgeschoten. Duizenden mensen woonden 's avonds op diezelfde Dam de dodenherdenking bij. Volgens de politie was de belangstel ling veel groter dan in vorige jaren, niet alleen in Amster dam maar ook in andere plaatsen. Monument In Assen werd zaterdag een monument onthuld ter nage dachtenis aan 33 Franse para chutisten die het leven lieten, toen ze in de nacht van 7 op 8 april 1945 boven Drenthe wer den gedropt om de Canadezen te helpen bij hun snelle door braak naar de havens in het noorden en om belangrijke projecten te beschermen. Staatssecretaris Hoekzema van defensie legde namens het kabinet een krans bij het mo nument. Vijf en negentig Franse parachutisten die deze operatie overleefden, ontvin gen uit handen van de com missaris van de koningin in Drenthe, Oele, de Erasmus- penning. Voor de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte in Wassenaar bestond dit jaar een zeer grote belangstelling. Er waren 4.600 mensen, twee keer zoveel als voorgaande ja ren. Door de grote belangstel ling nam de plechtigheid uren in beslag. Velen moesten op de donkere vlakte op de tast de weg terug zien te vinden. In de hal van het gebouw van de Tweede Kamer legde Kamervoorzitter Dolman een krans bij de erelijst van 17.500 Nederlandse gevallenen in de oorlog. De plechtigheid had een bijzonder karakter, omdat het precies 25 jaar geleden is dat de erelijst door koningin Juliana aan de Staten-gene- raal werd aangeboden. Prinses Margriet, mr Pieter van Vollenhoven en hun kin deren waren zaterdagavond Koningin Beatrix en prins Claus legden zaterdagmiddag als eersten een krans bij het Na tionaal Monument op de Dam in aanwezigheid van 1.000 Canadese oud-strijders. - foto anp op de Grebbeberg in Rhenen, waar de Nederlandse militai ren werden herdacht die tij dens de oorlog zijn gesneuveld". Onder de aanwezigen was de bevelhebber van de land strijdkrachten, luitenant-ge neraal Roos. Pamfletten In Rotterdam werden zater dag de voormalige leider van de Nederlandse Volksunie, Joop Glimmerveen en dertien van zijn aanhangers gearres teerd wegens ordeverstoring. Ze verspreidden pamfletten waarin de voormalige NSB- leider Mussert werd geprezen en waarin zijn dood 'een zwar te dag in de Nederlandse ge schiedenis' werd genoemd. De pamfletten waren onderte kend door de organisatie Jon- gerenfront Nederland. De rechter-commissaris bij de rechtbank in Rotterdam be sloot zondag Glimmerveen en zijn sympathisanten vrij te la ten, op voorwaarde dat zij een maand lang geen beledigende pamfletten verspreiden en zich uit de buurt van bevrij- dingsherdenkingen houden. Tijdens de veertigste verjaardag van de bevrijding defi leerden zondag in Wageningen onder andere een groep Schotse veteranen voor prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven. - fotoanp ÜADAT een zeer zuur kijken de Mitterrand zaterdagmid dag de vergaderzaal in de tandskanselarij had verlaten werd er gespeculeerd dat deze wereldtop de hartelijke band lussen Parijs en Bonn geen Sued heeft gedaan. De geiso- ieerde Mitterrand zou meer !'eun hebben verwacht van Kohl. Volgens de kanselier heeft lijn vriendschap met het franse staatshoofd echter feen deuken opgelopen. „Wij tabben een verschil van me ning, meer niet," zei Kohl. •Het zou een vriendschap zijn d» weinig kan hebben als die door zo iets beïnvloed zou Worden." Oud-bondskanselier Hei- nut Schmidt verweet zijn op volger echter 'ernstige fouten' ,e hebben gemaakt. Hij vreest degelijk een verslechte- '®g van de verhouding Pa- %-Bonn en als uitvloeisel daarvan een nog stroever functioneren van de Europese Gemeenschap. „De voorberei ding van deze conferentie door ta Europese landen was ge brekkig", aldus Schmidt die tag steeds veel prestige geniet, "ij zei Mitterrand in zijn op- i'attingen te steunen. „Mitter rand heeft met moed en met grote nadruk Europese belan gen verdedigd. Ook ik acht stabielere wisselkoersen drin gend nodig." W erkgelegenheid In het slotcommuniqué zeggen de zeven belangrijkste niet- communistische industrie landen dat ze zich in zullen zetten voor „een bestendige economische groei en voor meer werkgelegenheid." Rea gan beklemtoont in het com muniqué dat hij 'een snelle en aanzienlijke daling van de overheidsuitgaven en een be langrijke vermindering van het begrotingstekort wezenlijk vindt.' Buiten schot Omdat de dicussie van de regeringsleiders zich vooral concentreerde op het begin van de nieuwe GATT-ronde, zijn de Japanners in Bonn goeddeels buiten schot geble ven. Verwacht werd dat Na- kasone vooral door Reagan scherp onder vuur genomen zou worden omdat Japan met een stelsel van normen en in voerheffingen zijn eigen markt beschermt. Door zich echter ook voor een snel begin van de GATT-ronde uit te spreken heeft Nakasone de kritiek ontlopen. JOHANNESBURG (RTR) - Bij rellen in de Zuidafrikaan- se Oostelijke Kaapprovincie zijn de nacht van vrijdag op zaterdag twee zwarte kinde ren van vijf en drie jaar om het leven gekomen. Dit heeft de politie gemeld. Twee zwarten gooiden vol gens de politie brandbommen in een woning in New Brigh ton in de oostelijke Kaappro vincie. De moeder van de kin deren wist aan de vlammen te ontsnappen. Ook in andere zwarte woon gemeenschappen duurden de rellen voort en de politie trad tegen demonstranten op met hagel en traangas. In een voorstad van Uiten- hage schoot een politieman een zwarte dood die hem met een mes aanviel en trachtte zijn geweer af te nemen, aldus de politie. Ongeveer duizend man Zuidafrikaanse troepen en po litie hebben zondag de zwarte woonstad Kwanobuhle nabij Uitenhage in de oostelijke Kaapprovincie afgegrendeld, nadat zaterdagnacht twee zwarten bij gewelddaden wa ren omgekomen. Volgens in woners zijn huizen doorzocht en een onbekend aantal arres taties verricht. MOSKOU (Reuter/DPA/AFP) - Het Amerikaanse program ma voor ruimtewapens kan een eind maken aan elke mo gelijkheid voor akkoorden over bewapening en de VS zullen meer flexibiliteit moe ten tonen, indien men vooruit gang wil boeken. Deze waar schuwing heeft de Russische minister van defensie, Sergei Sokolov, geuit in een zondag gepubliceerd uitgebreid vraaggesprek met het officiële persbureau Tass. „We willen dat de Verenig de Staten het Russische stand punt begrijpen bij de onder handelingen in Geneve en met wederkerigheid antwoorden", aldus Sokolov. De Russische minister sprak tegen dat de Sovjetunie werkt aan wapens in de ruimte, maar waar schuwde dat voortgaande Amerikaanse inspanningen Moskou zou dwingen zijn eigen programma te ontwik kelen en zijn strategische kernbewapening uit te brei den, Sokolov zei dat het Stra tegische Defensie Initiatief (SDI), door Moskou aangeduid met de westerse bijnaam 'starwars' een destabiliseren de factor is die vermindering van kernbewapening zal 'com pliceren' of zelfs 'onmogelijk' kunnen maken. Sokolov kritiseerde de Ver enigde Staten voor het afwij zen van de afkondiging van Gorbatsjov van een morato rium op de stationering van middellange-afstandsraketten in Europa. Amerikaanse be weringen dat het moratorium niet wordt toegepast noemde Sokolov 'opzettelijke en kwaadaardige desinformatie'. Zonder de Amerikaanse MX-raket met name te noe men zei Sokolov verder dat het ontwikkelen van nieuwe en meer precieze kernwapen systemen bewijst dat de VS willen beschikken over de mo gelijkheid de Sovjet-unie bij een eerste klap uit te schake len. De Russische minister zei dat er momenteel vrijwel een evenwicht bestaat tussen VS en Sovjetunie op het gebied van de middellange afstands wapens en de strategische be wapening. Hij zei dat de Sov jets weliswaar wat meer dra gers voor kernkoppen hebben maar dat de VS meer kern koppen bezitten. Wat betreft de middellange-afstandswa- pens hebben de NAVO-landen volgens Sokolov zowel meer lanceerinrichtingen (raketten en vliegtuigen) als kernkop pen. De ministers herhaalde dat de VS de cijfers verdraai en door Franse en Britse ra ketten en Amerikaanse vlieg tuigen voor de middellange afstand en op vliegdekschepen niet mee te tellen. VATICAANSTAD - De paus heeft gevraagd om een ge bed voor het welslagen van zijn reis naar de Benelux, die aanstaande zaterdag be gint. Hij deed de oproep zon dagmiddag kwart over twaalf, na afloop van het 'Regina Coeli'-gebed, op het St.Pietersplein in Vaticaan stad. Het is een vaste gewoonte, geworden van deze reizende paus om op de zondag die voorafgaat aan het vertrek naar zijn volgende buiten landse bestemming, de gelo vigen te vragen hem met een gebed te begeleiden. pen. In zijn brief heeft Stemer dink niet meer willen geven dan een vriendelijk advies. „Ik heb niet gedaan alsof er in Ne derland geen legitiem besluit is genomen. Men is in de Ver enigde Staten trouwens vol doende op de hoogte van het Nederlandse besluit", aldus Stemerdink, die de reactie van de minister-president afdeed als 'onzin van enig formaat'. MADRID (Reuter/AFP/DPA/UPI) - Enkele honderdduizenden demonstranten hebben zondag in heel Spanje gedemonstreerd tegen het tweedaagse bezoek van president Reagan dat maan dag begint. De demonstraties waren georganiseerd door linkse en pacifistische groeperingen. De initiatiefnemers spraken van een 'historisch succes'. Hier en daar kwam het tot incidenten. De demonstranten protesteerden met name tegen het beleid van Reagan in Midden-Amerika en eisten opzegging van het Spaanse Navo-lidmaatschap en terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Spanje.In Barcelona, waar volgens de politie 225.000 mensen demonstreerden, vernielden betogers de deur van het Amerikaanse consulaat en schreven leuzen op de muren. ROME/NAIROBI (DPA AFP) - De door honger getroffen landen in Afrika staan voor een grote katastrofe, indien de internatio nale gemeenschap niet onmiddellijk gecoördineerde actie onder neemt. Dat staat in een maandag gepubliceerd rapport van de FAO (VN-organisatie voor voedsel en landbouw). Volgens het rapport verslechtert de toevoer van voedsel voor enkele van de 21 landen, waaraan voor 1984/85 hulpzendingen zijn toegezegd. De FAO bepleit vooral de bespoediging van leve ranties door de lucht voor de zes zwaarst getroffen landen: Etio- pië, Mali, Mozambique, Niger, Sudan en Tsjaad. ISLAMABAD (AFP) - De Sovjettroepen in Afghanistan hebben verleden maand zeker 365 burgers gedood in een dorp in de Af ghaanse provincie Laghman. Dit hebben strijders van de ver zetsbeweging Hezb-I-Islami zaterdag in Islamabad verklaard. Onder de slachtoffers waren vrouwen en kinderen, aldus het verzet. Ook vielen er onder de burgers 90 gewonde. De moordpartij vond plaats op 21 april in het dorp Deh-Mo- zang tijdens een Russische aanval om het gebied te zuiveren van verzetsstrijders. MOSKOU (AFP/UPI/Reuter) - De Russische leider Gorbatsjov en zijn Oostduitse collega, Honecker, die een bezoek brengt aan Moskou, hebben zondag de 'steun van Bonn' aan het Ameri kaanse initiatief voor onderzoek naar ruimtewapens (SDI) ver oordeeld. Dat heeft het officiële Russische persbureau Tass ge meld. Volgens Tass is een dergelijke politiek evenals de voortzetting van de stationering van Amerikaanse raketten in de Bondsrepu bliek in tegenspraak met de verzekering van de Westduitse re gering dat zij alles zal doen opdat er geen enkele gevaar meer is voor het ontstaan van een oorlog op Duitse bodem. WARSCHAU (AFP) - Een politierechter in Polen heeft zaterdag 36 mensen berecht die woensdag, 1 mei, hadden deelgenomen aan een manifestatie in Nowa-Huta. Tot die manifestaie was op geroepen door het verboden vakverbond Solidariteit. Het Solidariteitslid Stanislaw hanzlik kreeg drie maanden ge vangenisstraf. 35 anderen kregen boetes variërend van 15.000 tot 18.000 zloty (380 tot 450 gulden). MANAGUA (UPI) - Nicaragua heeft zaterdag zijn ambassadeur in Washington teruggeroepen voor overleg over het handelsem bargo dat de Verenigde Staten tegen Nicaragua hebben afge kondigd. Dit heeft het Sandinistische blad Barricada gemeld. De ambassadeur, Carlos Tunnerman, wordt nog zaterdag in Managua verwacht. De Nicaraguaanse vice-president Ramirez heeft zaterdag een beroep gedaan op het Amerikaanse Congres en de Amerikaanse bevolking om het handelsembargo tegen te houden dat de Verenigde Staten tegen Nicaragua hebben afge kondigd. COLOMBO (DPA) - Guerrillastrijders van de Tamils hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een marinebasis aangevallen bij de stad Jaffna in het noorden van Sri Lanka. Daarbij zijn ze ker 27 doden gevallen, drie marinemensen en 24 guerrillastrij ders. Naar uit regeringskringen is vernomen liepen 10 mariniers ernstige verwondingen op. De aanval werd uitgevoerd door naar schatting 2.000 man. BEIRUT (UPI/DPA/RTR) - Strijders van christelijke en mos limmilities hebben zondag meer dan tien uur lang gevochten op de Groene Linie van verwoeste gebouwen die Beirut in tweeën deelt. Sinds een jaar ging het niet meer zo hevig toe. Men gebruikte kanonnen, mortieren, raketten, anti-tankge- schut, terugstootloze geweren en tanks. Minstens twee personen zijn om het leven gekomen en eenentwintig gewond. Syrië gaf de schuld aan militante nieuwe leiders van de christelijke militie 'Libanese strijdkrachten'. De christelijke me dia in Beirut zeiden dat de moslimmilities verantwoordelij k wa ren. Een paar granaten kwamen terecht op de voormalige residen tie van de Franse ambassadeur, waardoor een Franse bestands waarnemer werd gewond. DE FN V-jongeren gaan actie voeren tegen racisme onder het motto 'kom niet aan mijn makkers'. De actie is erop ge richt duidelijk te maken dat de buitenlandse werknemers bij ons horen en dat iedereen de plicht heeft zijn mond open te doen over alledaags racis me. Met de actie willen de FNV- jongeren af van de laat-maar- strategie, in navolging van een soortgelijke in Frankrijk ge voerde actie. H. Boswinkel, de voorzitter van de Kunstenbond FNV, pleit in het blad van de Abva Kabo voor een federatie van bonden die trendvolgers orga niseren omdat 'een aparte bond op dit ogenblik nog een utopie is'.De federatie zou de belangen moeten behartigen van alle werknemers in de ge premieerde en gesubsidieerde sector. IN de Drentse gemeente Ha- velte is beroering ontstaan over de ontdekking van een veertig meter groot haken kruis, bestaande uit honder den zorgvuldig ingeplante bloeiende narcissen. Het staat in een weiland bij een zandaf- graving in de buurtschap Paardeweide. Volgens de eige naar van het weiland, G. Tim merman, bloeien de narcissen al jaren op deze plaats. Het was hem nooit opgevallen dat ze in de vorm van een haken kruis waren geplant. EEN actiegroep tegen het ko mende pausbezoek heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Eindhoven op diverse kerk deuren affiches gespijkerd. (ADVERTENTIE) vetV® vandaag/ Zon op: 06 01 Zon onder. 21 13 Maan op: Maan onder 06 45 morgen/ Zon op 05.59. Zon onder: 2114 Maan op: 00 06. Maan onder 07.20 vandaag/ Bath 0505-17.26 Hansweert: 0455-17.12 Terneuzen 04.05-16 25 Vlissingen 03.40-16.03. Wemeldinge: 05.37-17 51 mor gen/ Bath 05.48-18.07. Hansweert 05.37-17 54 Terneuzen 04.42- 17.06. Vlissingen: 04.21-16.42. Wemeldinge 06.14-18.28.

de Stem | 1985 | | pagina 3