who ize zaak inemer. Mooie sport door snelheid en behendigheid UNIEK MOTORCROSS-TALENT DAVE STRIJBOS: FRANK CONSTANDSE STOPT NA 20 JAAR TOPVOLLEYBAL ON |gTCRDAG^jEM985^^^^iifWWIWffMWIfrMIT* n,rtr,nTnTTTIIiiiifrrTjr^ Sport OSS - In de strijd om het wereldkampioen schap motorcross 125 cc werden tot nu toe drie wedstrijden verreden. Langs twee cir cuits, in het Italiaanse Faenza en het Belgi sche Hoeselt, moest er ruimte gemaakt wor den voor een Japanse delegatie van de Hon- da-fabrieken. Crossfamilie Verlegen Sneller Gevoel Harder Rapporten Wereldtop Pech VOORBURG - Ne derlands volleybal en Frank Constandse. Meer dan 20 jaar heeft dat een twee-eenheid geleken, maar deze Week is daar dan toch definitief een einde aan gekomen. DE STEM-S£3gfc£ T19 Nederland heeft er weer een motorcross talent bij. Dave Strijbos, pas zeventien jaar. Vorig jaar in Stevensbeek de jong ste Grand Prix-winnaar aller tijden. Dit seizoen heeft de concurrentie in de drie verreden Grand Prix-wedstrijden alleen het achterspatbord van Strijbos' motor kunnen bewonderen. Na die drie duels voor het wereldkampioenschap 125 cc gaat Dave Strijbos, naast de motor een vriendelijke, sympathieke jongen, maar op de baan meedogenloos voor zich zelf en de concurrentie, fier aan de leiding. Van de zes verreden manches won hij er maar liefst vier. De Italiaan Maddi volgt met 26 punten achterstand op de tweede plaats. Dave Strijbos, een uniek motor crosstalent, op weg naar de absolute we reldtop. Door Romain van Damme Op zoek naar nieuw talent, waaraan het dure materiaal en de goede naam toevertrouwd kan worden, toonden de spionnen uit het land van de rijzende zon uitermate veel belangstelling voor een Nederlandse lichtgewicht. Dave Strijbos. Pas ze ventien, maar in dit nog prille seizoen niet te stui ten. Twee weken geleden liet Dave Strijbos in de modder van het circuit in Oss, zijn woonplaats, al zien dat hij dit seizoen een van de favorieten voor de wereldtitel is. In beide manches ging hij als eerste door de finish. Een week later blonk hij ook uit op het harde circuit van Faenza. Daar werd hij tweede en zevende. Met de kanttekening dat een valpartij hem enkele kostbare WK-pun ten kostte. Afgelopen zondag was Dave Strijbos opnieuw on genaakbaar. Op het door de regen moeilijk te berijden leem in Hoeselt was de jeugdige Os- senaar door niemand af te stoppen. Tweemaal zette hij de toch niet malse concur rentie op grote afstand. Daar merkte Gerrit Wol- sink, het unieke talent met raad en daad terzijde staand, vol bewondering op: „Ik geloof heilig in dit ventje. Het is een uniek ta lent. Dave kan alles. In het duel gaat hij geen meter op zij voor een ander". Net terug van een trai ning in Tiel, normaal wordt er in Volkel getraind, maar de deze weken niet aflatende Pluvius heeft het terrein daar geschikt gemaakt voor een partijtje waterpolo, schuift Dave Strijbos met een achter de eettafel. Dave Strijbos doet dat in huize Van Orsouw inmiddels drie jaar. Veertien was de in Venlo geboren Dave, toen hij door Alex van Orsouw na een motorcross meegenomen werd naar de Osse wijk. Dat beviel hem uitstekend. Weg uit Venlo, waar zijn ouders bezig waren met een schei ding en zijn oudere broer Johnny (eveneens een groot crosstalent, maar invalide geworden door een val) aan een rolstoel is gekluisterd. Vandaar dat hij vroeg of hij niet kon blijven. Na overleg met zijn ouders werd dat ge regeld. Vanaf dat moment richtte Dave Strijbos al zijn aan dacht op het motorcrossen. „Ik cross al vanaf mijn ne gende", zegt hij, „ik kom uit een crossfamilie ja. Mijn broer deed aan motorcross. Dan rol je daar vanzelf in. Ik vind het schitterend om te doen. De snelheid, de behen digheid die je moet hebben, dat alles maakt het tot een verschrikkeliik mooie sport. Bovendien zijn de prestaties nu goed. Dan heb je er uiter aard nog meer plezier in. Dat is logisch". Pas zeventien. Alleen bui ten de circuits is dat merk baar. Vriendelijk, wars van vedetteneigingen, wat verle gen. Nog niet zo goed raad wetend met al die belang stelling voor zijn persoontje. „Af en toe wordt het wel eens te veel", geeft hij toe, „er wordt me zelfs wel eens gevraagd of ik tussen de twee manches een interview wil doen. Maar daar begin ik niet aan. Je moet tenslotte ook wat rust hebben". Dave Strijbos spitst ver volgens de oren. De aan dacht richt zich naar de ra dio. Namens Veronica Sport vuurt Ans Smulders enkele vragen op Dave Strijbos af. Als later de video aangaat om de beelden van de Grote Prijs in Hoeselt nog eens te bekijken komt hij in beeld met Jos Kuijer (AVRO's Sportpanorama), die vraagt of hij zich thuis voelt in het motorcross-wereldje. Inder daad, het antwoord is ja. „Dat ik zo vroeg begonnen ben", zegt Dave Strijbos dan, „is natuurlijk een groot voordeel. Bij de jeugd, ik ben Nederlands kampioen 50 cc geweest, heb ik veel kunnen leren. Veel crossers bereiken hun top als ze 27, 28 zijn. Bij mij gaat het veel sneller. Het is nu zaak om dat vast te houden. Dat is veel moeilij ker. Nee, dat ik nu eerste sta in het klassement, legt geen druk op mij. Ik doe gewoon mijn best. Ik heb er alles voor over. Drie a vier keer in de week doe ik een looptrai ning. Ongeveer veertig mi nuten. 's Middags trainen op de motor. Trainen, veel trai nen. Daar leer je van. Je moet de motor aanvoelen. Ja, een eenheid vormen. Je moet gevoel voor die motor hebben. Dat ontbreekt er vaak aan. Dat heb je, of je hebt het niet. Zoals een voet baller inzicht heeft. Dat is nauwelijks aan te leren. Dat geldt trouwens voor iedere sport". Gevoel voor motorcrossen. Dave Strijbos heeft het in iedere vezel van zijn slechts 62 kilo wegend lichaam. Perfect voor de 125 cc-klas- se, waarin de behendigheid een grote rol speelt. Nauw lettend in de gaten gehouden door Gerit Wolsink, jaren lang Neerlands beste motor crosser. „Vorig jaar", zegt Dave Strijbos over die smaenwerking, „heb ik wel het een en ander geleerd. Dat was mijn eerste inter nationale seizoen. Alles was nieuw. Nu ben ik dus bezig aan mijn tweede jaar. Ik weet nu hoe het er aan toe gaat. Trouwens, je moet het in die twee maches toch zelf doen". „Vorig jaar", vult Gerrit van Orsouw, inmiddels met zijn vrouw en kinderen de grootste supporters van Da ve, aan, „heeft hij dubbel ge leerd. Hij had succes, maar werd ook met tegenslagen geconfronteerd. Dan wordt je mentaal harder. En men tale hardheid is nodig in het motorcrossen. Nee, het gaat niet te snel met hem. Hij kan het. Hij wil van het motor crossen zijn beroep maken. Dan moet ie er veel voor la ten en veel leren. Hij heeft nog heel wat jaren voor de boeg. Door keihard te wer ken kan hij ver komen". Voorlopig richt de aan dacht zich op de 125 cc-klas- se. Een categorie, waarin de Nederlanders zich dit sei zoen uitstekend thuis voe len. John van de Berk, even eens pas zeventien, en Kees van der Ven zijn naast Dave Strijbos de andere troeven. „Jarenlang", merkt Dave Strijbos daarom op, „ging de aandacht in Nederland naar de 500 cc-klasse. Nu ligt dat anders. Omdat wij succes hebben in de 125, komen de mensen vooral naar die wedstrij den kij ken". En Honda dus. Inmiddels in het bezit van lovende rap porten over de jongste Grand Prix-rijder aller tij den. Laatst kreeg Dave Strijbos van de Belg Eric Geboers, fabrieksrijder bij Honda, het verzoek voor hem in Zuid-Frankrijk en- Dave Strijbos: „Een goed resultaat hangt van zoveel factoren af'. - FOTO GÉRARD DAMOISEAUX kele machines te testen. Dat zegt genoeg. „Met Eric Ge- boers heb ik veel contact. Van zo iemand kan ik na tuurlijk veel leren. Het is toch mooi dat een wereld kampioen met mij over het motorcrossen praat. En hij zit bij Honda. Ik weet dat er contacten zijn, maar ik heb tot nu toe nog niets ge hoord". „Het probleem is", neemt Gerrit van Orsouw dan het woord, „dat Honda in feite alleen geïnteresseerd is in de 500. En daar is Dave nog lang niet aan toe. Maar een contract zou mooi zijn. We hebben nu een contract met Honda Nederland. En met Venko. We hebben de be schikking over een bepaald budget. Maar als dat op is en er moet wat gemaakt wor den, moet Dave voor de kos ten opdraaien. Als je een fa- briekscontract hebt, ligt dat wat eenvoudiger". Als Dave Strijbos zich in dit tempo blijft ontwikkelen, hoeft hij zich daar echter niet ongerust over te maken. De absolute wereldtop ligt binnen zijn bereik. „Maar", zegt hij meteen, „ik ga nu niet roepen dat ik wereld kampioen word. Ik kijk wel uit. Stel dat het niet lukt, dan roept straks iedereen, wat een opschepper. Wacht even, ik zal eens wat laten zien". De video gaat aan. „Moet je opletten. Dit is de cross in Hoeselt. Moet je kij ken wat er na de start ge beurt". Commentaar is ver volgens overbodig. Pal voor de eerste bocht smakt een van de deelnemers tegen de grond. Een paar seconden later weet de pechvogel zich omringd door coureurs, die vloekend en tierend hun ge strande motoren weer aan de praat proberen te krijgen. Dave Strijbos is dan al lang uit het beeld verdwenen. In grootse stijl afstevenend naar alweer een overwin ning. Maar liefst 56 seconden voor de als nummer twee eindigende Belg Guy van Ghijsegem. „Kan wel zijn", reageert hij laconiek, „maar mij kan het ook overkomen. Ik be doel maar, je hebt niet alles zelf in de hand. Er moeten nog negen wedstrijden gere den worden. Een goed resul taat hangt van zoveel facto ren af. Pech met de machine. Er zijn altijd zaken, die niet te voorzien zijn. Maar tot nu toe gaat het allemaal prima. Straks, in juni, worden er vier Grand Prix-wedstrij den verreden. Daarna weten we meer. Misschien dat ik dan voorzichtig aan een we reldkampioenschap kan denken. Maar- dan nog kan het fout gaan". v V\ iko tijdens de bouw of ver men Bouwen" en de folder ivraagt, staat u straks veel -aannemer verwachten? eeft u als opdrachtgever bij ochure "Samen Bouwen" liddeling". i bij het gewestelijk NVOB- >onnummer 01180-15055, de antwoordcoupon. ;estuurd. Stuurt u ons vrijblijvend hejl NYOB-inlbrmanemateria'1 iar: NVOB gewest Zeeland, 330 VB Middelburg.) Door Hans Braat °P 39-jarige leeftijd heeft de Rijswijker na melijk besloten de actieve Wedstrijdsport voor ge en te houden. Gezien zijn leeftijd geen on- "gische stap, maar het wekt wrevel om te zien dat de cory- van weleer weinig lofui- -r;gen heeft mogen ontvan- toen zijn besluit eenmaal SMiomen was. De NeVoBo (orgde er weliswaar voor dat zich sinds maandag ridder de orde van Oranje-Nassau "mg noemen, maar dat is ook ongeveer de enige festiviteit Sweest rondom de persoon :'ah de 1.95 meter lange Zuid- ■®'lander. „Twintig jaar heeft Frank onstandse de Voorburgse «euren verdedigd, maar bij "ih afscheidswedstrijd deze *eek tegen een Nederlands se- -tieteam waren er zegge en Ik was slechts een pionier' schrijve 80 man publiek. Frank Constandse is echter niet de man om daar enige frustratie aan over te houden. Het volleybal heeft hem zowel vreugde als verdriet gebracht en lang stilstaan bij een enkel facet heeft hij inmiddels ver leerd. Zelfs zijn verdiensten voor het Nederlandse volleybal is hij geneigd te bagatelliseren. Hoewel 23 jaar een onbetwiste topper, lokt dat bij hem slechts de nuchtere constatering uit, dat het dan wel slecht met de sport gesteld moet zijn. „Als ik het zo lang kan vol houden betekent dat simpel weg dat er geen progressie is. In al die jaren ben ik nauwe lijks beter gaan spelen. Hoog uit heb ik meer spelinzicht ge kregen. Maar als ik nu nog re delijk kan meedraaien, dan is dat een belediging van het Ne derlandse volleybal. Binnen kort mag ik me 40 gaan noe men. Normaliter zou een gene ratie van twens mij al ver drongen moeten hebben. In het buitenland is dat ook over al gebeurd, alleen Nederland is stil blijven staan". Het is duidelijk dat de va derlandse routinier geen al te hoge pet op heeft van het hui dige vaderlandse volleybal. „Misschien had ik nog enige jaren door kunnen gaan maar eigenlijk heb ik alles al mee gemaakt wat er mee te maken viel. De lol is er een beetje af. In 1964 was ik nog fanatiek en aan de Olympische Spelen van toen bewaar ik mijn beste her inneringen. Per slot van reke ning eindigde Nederland toen op een gedeelde zevende plaats. Daarna is het alleen maar bergafwaarts gegaan. Op dit moment stelt Neder land mondiaal nog maar wei nig voor. Dat is te betreuren, maar domweg eigen schuld. De sport is hier altijd in de kinderschoenen blijven staan, terwijl men overal elders pro fessioneler te werk is gegaan. Neem bijvoorbeeld mijn geval. Ik werk en kan zo'n vier uur per dag trainen. Dat was twintig jaar geleden zo en dat is nu nog zo. In de VS en de Oostbloklanden hoeft men niet te werken, daar heeft men de gelegenheid zo'n veertig uur te oefenen. Dat Nederland heeft moeten afhaken lag dan ook in de lijn der verwachtin gen". Daar kan men vrede mee hebben, maar men kan het ook oliedom vinden. Die laatste vi sie hang ik aan. In Nederland lopen best talenten rond, die, als ze zich hadden kunnen ontplooien, tot de wereldtop hadden kunnen behoren. Ne derland had best een vooraan staande volleybalnatie kun nen zijn. Maar in plaats daar van heeft het bondsbestuur van de NeVoBo zich verkneu keld in de handen gewreven, omdat wij het 'lef' hadden amateurs pur sang te blijven en de anderen - de criminelen in hun ogen - dat niet deden. Voor iemands zieierust kan ik een dergelijk gedrag begrij pen, maar ik vraag me dan wel af of men een dergelijke bestuursfunctie moet ambië ren". Het lijkt een beetje op na- katten, maar dat is het laatste wat Frank Constandse wil doen. De 39-jarige constateert, maar wil liever geen oordeel vellen. Deed hij ook niet toen slechts tachtig mensen zijn af- scheidsduel bijwoonden. De nuchtere kijk op het sportgebeuren van Frank Constandse blijkt een opmer kelijke reden te hebben. Oor spronkelijk wenste hij zijn sportieve talenten te etaleren op het voetbalveld. „Maar op twaalfjarige leeftijd kreeg ik van de huisarts te horen dat ik dat beter kon vergeten. Ik was alergisch voor gras en tegen over een potje voetbal stond enige dagen ziek zijn. Vervol gens leek judo me wel wat, maar ik had mijn lengte tegen. Het zwaartepunt ligt bij mij verkeerd, hoewel ik op de ju doschool te snel naar de zin van de leraar de verschillende banden behaalde. Op die school kwam ik echter ook volleycoach Dodewaard tegen en hij haalde me over te gaan volleyballen. Bij DES aanbe land bleek ik op sportief ge bied in ieder geval niet zo weggelegd voor twaalf am bachten en dertien ongeluk ken. Ik was zo fanatiek dat ik al snel in het eerste mee mocht spelen en dat is daarna zo'n beetje zo gebleven". Meer dan tweintig jaar is daar geen verandering meer in gekomen. Met meer dan 170 interlands op zijn naam heeft Frank Constandse een belang rijk stempel op het vaderland se volleybalgebeuren gedrukt. „Maar daar mag men niet mijn verdienste op aflezen", meent de Zuidhollander, „ik heb altijd mijn best proberen te doen, rekening houdend met de beperkte mogelijkheden, die ik nu eenmaal heb. Ik hoop echter wel dat er nu een nog fanatiekere generatie volgt, zodat het Nederlandse volley bal eindelijk weer eens in de lift komt. Ik ben niet meer dan een pionier geweest". Frank Constandse: ven staan". ,Het volleybal in Nederland is stil blij- - FOTO ANP

de Stem | 1985 | | pagina 9