Mooie vrede, mooie vrijheid iGIDS ggïKfflB i*§. Historicus Sebastian Haffner: oim h leden Correpondent Mein Kampt' Fascistisch Europa Hoge posities Vervolg Gids/Weekend 1 Corruptie Waakzaam KATERDAG 4 ME11985 W5 e kolom zou het |emen om van de ^den, die ons al- el waren, de na- Irmelden en van u de zekerheid Jt zij nooit meer Iden zullen terug- Ddgernarteld door (vijanden. |en in vrede rus- nens de familie: all de Vries fie de Vries-Stem 28 tuin 1948. I gebeurd is, als paria's problemen wordt de ndacht gevraagd. Dat Ie dan maar niet de na- Ivan de slachtoffers van arom en waartoe zijn Indaag achtervolgen. Iren moeilijk om zich in llandse samenleving van I. Als ze dat al zouden Ewapeningswedloop, de [jd, van het milieu en de Tie materiële en immate- len zullen zij eerder over leen dan over het verle- Jverleden hun een vraag, (toekomst van het aller- 1 zijn, de vraag namelijk Jkken van de juiste grens marges tussen Goed en :n de meeste Nederlan- eken door de kat uit de t ruim honderdduizend n zijn volgens het spoor- at er aan - groots - on- geweest bestond voorna- in van het eersteu ur. Zij tonde af aan de verdor- ationaal-socialisme. Qua n politieke overtuiging teenlopende achtergron- punt waren zij het vol- :ns: de mens, ieder mens unnen leven. Die opvat- lfsprekend maar veertig rie-kwart van de wereld- id van een gekooide vo- s en elders, staat de vrij- uk van allerlei -ismen. In oord- en Zuid, draait de aerie van de psychologi- l al weer op voóe toeren :nde mens volgzaam ge- tige tonicum van weder- f het valium van het con- gaat nu niet meer om de t of Moskou' maar om de n het spanningsveld tus- orde en (gewelddadige) ioorzaamheid tussen de n vrijheid en die van het ucleaire chaos, tussen het ste en een eerlijke verde- irt. voor alle tijden aangeven >rens ügt tussen Goed en en waarden verschuiven in ttingstijd laat echter wel voor de medemens niet enaan in de rangorde der aat. Alles overziende kan Iers geconcludeerd worden lijn toen liep tussen man die geloofden in de gelijk- alle mensen en zij, die de ens aan hun laarzen lapten. :rleden zij de jeugd ui deze nking voor hun toekomst denking aanbevolen. .e" 't Journalist-historicus Sebastian Haffner: „Er heeft in Duitsland nooit een nazi-re- naissance plaats gevonden. Op wat kleine splintergroepjes na heeft extreem-rechts nooit meer wat voorgesteld. - FOTO ANDREAS SCHOELZEL „Hitier heeft tal van onschuldige mensen laten vermoorden zonder enig militair of politiek doel, maar uitsluitend voor zijn eigen genoe gen. In zoverre kan hij niet vergeleken worden met Alexander de Grote of met Napoleon, maar staat hij op één lijn met de vrouwen moordenaar Kürten of met Haarmann, die jongens doodde. Het enige verschil is dat Hit- Ier fabrieksmatig bedreef wat de anderen met hun eigen handen deden. Daarom ook heeft hij niet dozijnen of honderden slachtoffers ge maakt, maar miljoenen. Hij was gewoon een massamoordenaar. Precies in de criminologi sche betekenis van het woord." Over Adolf Hitler zijn boekenkasten vol geschreven. Maar deze even rake als genade loze typering van de 'Führer' is te vinden in een van de dunste boeken die over het feno- meeen geschreven zijn. Ze stammen uit Se bastian Hajfners 'Anmerkungen zu Hitier', een boekje hat ondanks zijn bescheiden pre tenties wellicht het beste is dat ooit over de nazi-leider gepubliceerd is. Onze correspondent in Bonn, Gerard Kes- sets, zocht de 78-jarige journalist-historicus Haffner op in zijn huis in West-Berlijn om met hem te praten over Adolf Hitler. Op 30 april was het veertig jaar geleden dat Hit- Ier in zijn bunker in Berlijn stierf. Niet door zich door het hoofd te schieten, maar door cyaankali Net als Eva Braun, met wie hij kort daarvoor op theatrale wijze in het huwe lijk getreden was. Of een van zijn getrouwen, nadat de dood al was ingetreden, nog op hem schoot, omdat Hitier de werking van het gij niet geheel vertrouwde, daar strijden de histo rici nog over. De Russische wetenschappelijke commissie, die de overblijfselen van Hitier mi nutieus onderzocht, wil van een schot in ieder geval niets weten, „Het feit dat Hitier zich vergiftigd heeft", zegt de Russische patho loog-anatoom dr. Schkarawski, „valt niet te bestrijden. Onze commissie kon op 8 mei 1945 geen enkel spoor van een schot ontdek ken." Met Hitier stierf het Derde Rijk. Een week na de zelfmoord was de oorlog afgelopen. Haffner; „Ik heb Hitier nooit veracht. Ik heb hem wel gehaat. Hij is een van de vier gigan ten deze eeuw; Lenin, Mao, Stalin en Hitier. Maar de andere drie hebben datgene wat ze wilden, of in elk geval een deel daarvan, be reikt Hitier niet Hij heeft er met ongelooflij ke kracht volledig naast geslagen. 'Hitier kon slechts heersen en onderwerpen' Door Gerard Kessels BERLIJN - Het moet een macaber gezicht geweest zijn. In de tuin van de Rijkskanselarij, waaronder zich Hitiers bunker bevindt, voert chauf feur Erich Kempka de laatste op dracht van zijn baas uit. Terwijl Berlijn in lichterlaaie staat en de Rijksdag onder hevig artillerie-vuur ligt, begiet Kempka de smeulende lijken van Hitier en Eva Braun urenlang met benzine. De chauffeur, die met gevaar voor eigen leven nog 200 liter benzine heeft weten te bezorgen, kan het lugubere karwei niet goed klaren. De steeds heviger wordende beschie tingen van het Rode Leger dwingen hem voortdurend de beschutting van de bunker op te zoeken. Als nauwelijks 48 uur later Russische troepen de kanselarij veroveren hebben ze geen moeite de verkoolde resten te identificeren als die van de nazi-leider. Een weinig verheffend einde voor de man die vijf jaar eerder heer en meester was in Europa. Tot het laatst toe bleef 'de grootste veldheer aller tijden', zoals hij zichzelf graag noemde, in de gewelven van de bunker schuiven met legers die al lang niet meer be stonden. Wat voor een man was Hitier eigenlijk? Haffner: „Hij had een ongelooflij ke wilskracht en energie. Hij kon geweldig spreken en met zijn demagogie sloeg hij mil joenen in zijn ban. Hij beheerste mensen op haast hypnotische wijze. Generaals van het front die naar zijn hoofdkwartier kwamen met het vaste voornemen de Führer de waarheid te zeggen, kwamen heel optimis tisch terug. Ze geloofden weer dat Duitsland de eindoverwinning zou behalen. Het is on voorstelbaar hoezeer hij zijn omgeving tot het laatste toe beheerste. Één dag voor zijn zelfmoord liet hij Fegelein, de verbindings man van Himmler in de rijkskanselarij, die nota bene ook nog een zwager van hem was, in de tuin van de bunker executeren, terwijl links en rechts de Russische granaten insloe gen. Dat hij het bevel gaf was niet het onge looflijke, maar dat het ook nog werd uitge voerd." Maar het persoonlijke leven van de man, die zo'n demonische macht over mensen had, was zo leeg als een huls. Het miste alles wat een leven warmte en waarde geeft: lief de, vriendschappen, kinderen. Hij schuwde intimiteit en was in zekere zin schuchter. „Toen Hitier", zegt Haffner, „een keer met de trein onderweg was en hij een trein met gewonden passeerde, liet hij de gordijnen sluiten. Hij wilde daar niet mee geconfron teerd worden." Sebastian Haffner, geboren in Berlijn, ont- Hier, op het grondgebied van Oost-Berlijn, bevond zich de bunker van Adolf Hitler. vluchtte zijn vaderland in 1938 en toog naar Engeland. „Ik wilde Hitier niet dienen als soldaat en niet als journalist", zegt hij. De achtste mei 1945, de dag van de Duitse capi tulatie, beleefde hij als journalist in Londen. „Ik had geen hoera-gevoel, ik was eerder een beetje treurig. Ik had een zeker medelij den met de Duitsers en ook met Engelsen, want ze hadden weliswaar Duitsland versla gen, maar toch geen echte overwinning be haald. Engeland werd volledig platgedrukt door de twee grootmachten: Amerika en Rusland." In 1948 kreeg Haffner de Engelse natio naliteit. Zes jaar later keerde hij naar zijn geboorteland terug als correspondent van de Engelse Observer en hij bleef er. „Ik voel me toch Duitser. Ik heb een Duitse vorming gekregen, waar later een Engelse aan toe is gevoegd.". Bijna op de dag dat hij op 1 september 1939 Polen binnenviel, ondertekende Hitier een besluit om psychiatrische patiënten en ge handicapten ('nutzlose Esser') uit de weg te ruimen. Toen de oorlog was uitgebarsten hoefde hij geen rekening meer te houden met de gevoeligheden in de bevolking. Hij kon precies gaan doen wat hij in 'Mein Kampf had aangekondigd. Haffner: „Het begin van de oorlog was voor Hitier aanleiding af te rekenen met jo den, zieken en zigeuners. Zijn speculatie was niet helemaal fout. In vredestijd was dat moeilijk geweest, maar in de oorlog was het volk afgeleid, had het wel wat anders aan zijn hoofd. Wat de uitroeiing van de joden betreft ben ik niet van de collectieve schuld van de Duitsers overtuigd. Hitler had het uitroeiïngsprogramma nooit bekend ge maakt. De gewone Duitser had zijn eigen zorgen, wat had die kunnen doen? Het is heel moeilijk je een staking of revolutie voor te stellen in oorlogstijd. Het anti-semitisme was het meest onpo- - FOTO ARCHIEF DE STEM pulaire deel van het Hitler-regime. In de Kristallnacht van 1938 deed niemand mee. Het was een actie van de SS en de SA. De mensen stonden er een beetje beschaamd bij te kijken wat er met hun joodse medebur gers gebeurde. Het is ook niet toevallig dat Hitier zijn vernietigingsprogramma in Polen afwerkte. Daar stonden de zes kampen waar de vergassingen werden doorgevoerd: Auschwitz, Majdanek, Treblinka, Belzec, Sobibor, en Kulmhof. De concentratie-kam pen zoals Dachau gebruikte Hitier vooral voor de binnenlandse terreur. Daar zijn ook nogal wat mensen levend uitgekomen. Na de oorlog hebben de Amerikanen in Dachau gaskamers geplaatst die afkomstig waren uit de Poolse vernietigingskampen. De Ameri kanen en dat is begrijpelijk wilden daarmee laten zien wat de Duitsers hebben aange richt. Maar toch geloof ik dat ze daarmee een psychologische fout hebben gemaakt. Ze gaven neo-nazi's de gelegenheid om te roepen dat er niet alleen in Dachau, maar Hitler in zijn nadagen: oud en vermoeid. ook in andere kampen geen joden vergast zijn." 1 „De massa-moord op de joden belem merde in feite zijn oorlog. Het was een zeer grote operatie, die veel SS-troepen vergde, die hij anders aan het front in had kunnen. Pas in de laatste jaren van de oorlog, na de tegenslag in Rusland, toen zijn nederlaag vaststond, begon Hitler met de volledige vernietiging van de joden. Ik heb een privé- theorie, die ik nooit heb opgeschreven. Die houdt in dat toen Hitier zag dat hij de oor log niet kon winnen, hij zich voornam dat hij dan in elk geval de joden toch nog zou vernietigen. Van de andere kant zijn er ook aanwijzingen dat Hitier geloofde met een geweldige slag rond Berlijn de krijgskansen toch nog te kunnen doen keren. Hij meende dat Russen en Amerikanen op elkaar zou den stoten en met elkaar zouden gaan vech ten. Maar Hitier begreep niet dat hij het was die dat verhinderde. Zolang Duitsland er was als gezamenlijke tegenstander, zouden oost en west niet in conflict raken." „Van midden 1940 tot medio '41 lag Europa aan Hitiers voeten. Engeland alléén had het Duitse rijk niet kunnen bedreigen. In 1940 was moeilijk te zien wie nog tegenspel van betekenis zou kunnen bieden. Hitler had een bondgenootschap met Rusland, de Ver enigde Staten wilden niet mee gaan doen, Engeland was verzwakt. Maar Hitier merkte niet dat hij gewonnen had. Een Duitse staatsman had in 1940 een soort verenigd fascistisch Europa kunnen stichten. Hitier niet. Hij kon alleen maar heersen en onder werpen. Bismarck voerde ook harde en bru tale oorlogen, maar hij wist de verslagen volken te verzoenen en sloot vredesverdra gen. Hitier kon met niemand rekening hou den. Hij was geen staatsman, maar een man of action." „Hitiers aanval op Rusland wordt als zijn grootste fout beschouwd. Achteraf is dat heel duidelijk. Maar Rusland werd toen al- - FOTO ARCHIEF DE STEM gemeen zwaar onderschat. De Engelse en Amerikaanse generale staven Tekenden er' op dat Hitier Rusland in drie tot vier maan den op de knieën zou hebben." „De Europese vrede die we sinds de Tweede Wereldoorlog hebben, houd ik voor duurzamer dan ooit eerder het geval was in mijn leven. Er is wel eens gezegd dat de Eer ste Wereldoorlog de kiem legde voor de tweede en de tweede bijna voor de derde, toen de atoombom kwam." De denazificatie, het weren van oud-nazi's uit het openbare leven, was geen succes na de oorlog. Tal van nazi's draaiden als een blad aan de boom en presenteerden zich van de ene dag op de andere als 'democraat'. Haffner: „Veel nazi's zijn weer in hoge posi ties gekomen. Indertijd vond ik die hele de nazificatie een farce. Nu moet ik zeggen dat het eigenlijk heel goed is gegaan en dat het niet geschaad heeft. Er heeft in Duitsland nooit een nazi-renaissance plaatsgevonden. Op wat kleine splintergroepjes na heeft ex treem-rechts nooit meer wat voorgesteld." „De bondsrepubliek heeft bewezen te functioneren. Er is wel eens gesuggereerd dat de democratie weg zou zijn als hier een paar miljoen werklozen zouden zijn. Dat is nu het geval, maar het systeem werkt nog. Na de Tweede Wereldoorlog hebben de overwinnaars niet de fout van de Eerste We reldoorlog herhaald. Duitsland werd heel schappelijk behandeld. Denk maar aan het Marshall-plan. Duitsland is nu een geacht land, maar het is door de geallieerden wel in een korset geduwd. Het is opgenomen in de NAVO, in de EEG. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Andreotli had'zijn uitspraak dat het goed is dat er twee Duitse staten zijn en dat het zo moet blijve, beter niet kunnen doen. Maar ik moet helaas toe geven, zeker als West-Berlijner die in een gedeelde stad leeft, dat de Europese vrede die we nu hebben berust op de ordening, zo als die als gevolg van de oorlog ontstaan is." In 1973 had Nederland eindelijk een pro gressief kabinet. Het kabinet-Den Uyl. 'Rood met een rooms randje'. 'Ons kabinet' of de 'potverteerders', een omstreden kabi net dus in een gepolariseerde, politieke sfeer waarin het elan en de uitdaging Van links kwamen en rechts mokkend bij de pakken neerzat. Dankzij de steeds maar groeiende aardgasbel kon het kabinet nog heel wat 'leuke dingen doen voor de mensen', ter loops ook nog grote verwachtingen wek kend. De eerste oliecrisis deerde Nederland nauwelijks. De autoloze zondagen waren een verademing en de benzinedistributie had alleen nog nut als papieren oefening. In de loop van de jaren '70 ontstond een wat grimmiger sfeer. De krakers bleken heel wat driester dan de ludieke provo's en ge weldloze hippies en bloemenkinderen van de jaren '60. Het openbare debat werd steeds harder, zoals de abortus-kwestie, de Nieuwmarktrellen aantoonden. De vrou wen- en vredesbewegingen dienden zich aan en wonnen snel aan kracht. Het pakket van onvervulde wensen en eisen stapelde zich steeds hoger op en tegelijkertijd nam de werkloosheid toe. 300.000 werklozen in 1980. Al tijdens de rit van het kabinet-Den Uyl klonk ook de roep om bezuiniging steeds luider. Super-werkgevers legden voor de televisie het volk uit dat 'de bomen niet tot in de hemel groeiden'. In 1977 viel het kabinet-Den Uyl. De PvdA won niet minder dan 10 zetels bij de verkiezingen. Een duideüjk signaal? Na maanden lang millimeteren was er nog geen kabinet-Den Uyl II. Van Agt en Wiegel gin gen samen eten en ziet: Nederland had weer een centrum-rechts kabinet. De politiek liep er een deuk mee op en de PvdA een hevig trauma. Het heeft lang geduurd eer de Nederlander aanvaardde - en toen nog steeds met frisse tegenzin - dat hij op de pof leefde. Het ka binet-Van Agt ging door met het vervullen van wensen en het maken van schulden met de 'politieke (on)haalbaarheid' als excuus. Het was ook niet gemakkelijk om mondige mensen, die geleerd hadden pressie uit te oefenen, terug te wijzen. Pas na 1980 is het tij gaan keren en begon het economische ar- gument het openbare debat te beheersen. „Onbetaalbaar", kreeg de om z'n recht, z'n individuele ontplooïngskansen komende Nederlander te horen. In plaats van dat hij meer kreeg, wat hij zo lang gewend was ge weest, werd de Nederlander 'gepakt'. Rond 1975 begon de Nederlander zich te realiseren dat zijn gidsland veel van zijn elan was kwijtgeraakt en dat de verzorgings staat die hij mee had opgebouwd - soms met de nog uit zorgelijker tijden overgeble ven twijfel van: 'wie moet dat op de duur al lemaal betalen?' - hier en daar begon te ver zakken. En er was meer. Nederland verloor de kreukloze reputatie die het zichzelf had toegedicht. De 'Lockheed-affaire' sloeg vooral in omdat er de echtgenoot van de ko ningin bij betrokken was, maar was slechts de top van de ijsberg. Belastingfraude, cor ruptie, smeergelden, oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen, een groeiend zwart circuit; het zijn begrippen waarmee de Ne-> derlander steeds vaker werd geconfronteerd. Kijkt de Nederlander m/v nu om zich heen dan ziet hij een samenleving, niet op drift maar wel hevig rijdend aan haar an kers. Het fascisme steekt de kop weer op en minderheden krijgen de schuld van de eco nomische crisis. Er zijn 800.000 werklozen. Amsterdam is de heroïne-hoofdstad van Europa. De criminaliteit stijgt, vooral de zo genaamde 'kleine'. De gevangenissen zijn te klein. Er wordt gekort, gematigd en ingele verd. Water, bodem en lucht zijn vervuild. Er is nog altijd het Russische gevaar, maar nu vooral omdat dit voor Amerika aanlei ding is ons in bescherming te nemen. Er wordt gekort, gematigd en bezuinigd. „Af- braakpolitiek" noemde de scheidende FNV- bestuurder Bode het. Maar met de economie gaat het weer wat beter. Er is nog volop reden om te klagen. Vrou wen, jongeren, voordeurdelers, tweeverdie ners, werklozen, bijstandsmoeders, te vroeg oud verklaarde vutters, noem maar op. Voor het grootste deel zijn het wel andere proble men dan die welke de Nederlander had in de jaren tussen '33 en '60 en daarom kunnen we ze niet wijten aan de Engelse, Canadese en Amerikaanse bevrijders van 1945. Zij vertrokken weer, wij zijn gebleven met ons hele hebben en houden. :i 'alriail' nabraA Veertig jaar hebben we er zelf bij gestaan, de maatschappij zelf mee helpen 'maken'. Het resultaat bevalt niet, maar het is geen puinhoop. Materieel zitten we nog altijd op een niveau waarvan zelfs een 'biefstuksocia list' tijdens de eerste bestedingsbeperking van 1957 niet zou hebben durven dromen. We staan niet meer met de pet in de hand tegenover directeur en burgemeester. Het gezag moet zich 'waar maken' anders wordt het niet aanvaard. Desnoods verbuigen we de wet. We laten niet over ons lopen en we slikken niks voor zoete koek. Naar de kerk gaan we alleen nog om te trouwen en te rou wen. Als de pastor tenminste tijd heeft. We zijn wat overgeconcentreerd geraakt op on ze eigen welvaart, maar als de tv honger toont tasten we in de beurs. J Ach voor mensen die niet deugen zijn we zo slecht nog niet en ook dit hopeloos on volmaakte land is niet het beroerdste om in te wonen. Over 50 jaar zullen wij en onze nakomelingen nog steeds steen en been kla gen. Te hopen is dat de Nederlander dan, terugkijkend, kan vaststellen dat we anno 1985 een stuk waakzamer waren dan anno 1935. Dat zou al heel wat zijn.

de Stem | 1985 | | pagina 29